مزیت ‌های شهروندی کانادا

مزیت ‌های شهروندی کانادا

دریافت شهروندی کانادا هم برای مهاجران و هم برای کشور میزبان مزایای زیادی دارد. کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر غربی بالاترین درصد مهاجران را دارد که تابعیت دریافت کرده‌اند. مزیت ‌های شهروندی کانادا بی‌شمار است. از جمله این مزایا می‌توان سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف، طرح بازنشستگی دولتی، تحصیل رایگان و… را برشمرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای اخذ شهروندی کانادا

شهروندی این کشور یکی از بهترین شهروندی‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. با دریافت پاسپورت کانادا به‌برخی از مزایای باورنکردنی دسترسی خواهید داشت. از جمله سفر بدون ویزا به بیش از ۱۸۰ کشور و منطقه، محافظت در برابر تبعیض در مسکن و اشتغال و پشتیبانی از منابع دولتی کانادا در مواقع ضروری را می‌توان برشمرد.

تاریخچه شهروندی کانادا به سال ۱۸۶۷ باز می‌گردد، زمانی که قانون آمریکای شمالی سلطنت کانادا را تأسیس کرد. به‌عنوان بخشی از این قانون، به تمام ساکنان کشور جدید تابعیت کانادا اعطا شد. در آن زمان فقط مردان می‌توانستند شهروند شوند.

اما در سال ۱۹۴۹ زنان به حقوق کامل شهروندی دست یافتند. امروزه شهروندان کانادایی این امکان را دارند تا مرد یا زن و از هر نژاد و قومیتی باشند. در ادامه دیگر مزیت های شهروندی کانادا بیشتر توضیح داده شده است:

مزایای اخذ شهروندی کانادا

Medicare

به‌ عنوان یک شهروند کانادایی، شما به تمام مزایای پزشکی ارائه‌شده توسط Medicare ، یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی توسط دولت در جهان دسترسی دارید. این طرح شامل پوشش بستری در بیمارستان، داروهای تجویزی و موارد دیگر می شود.

بیمه کار

از دیگر مزیت ‌های شهروندی کانادا دریافت بیمه کار است. به‌عنوان یک فرد کانادایی، شما به‌طور خودکار واجد شرایط بیمه کار هستید. با دریافت بیمه کار در صورت ازدست‌دادن شغل بدون هیچ تقصیری، کمک مالی دریافت خواهید کرد. این پوشش می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها درآمد ازدست‌رفته را جبران کند.

طرح بازنشستگی کانادا (CPP)

به‌عنوان یک شهروند کانادایی، اگر حداقل ۱۰ سال شاغل باشید و در تمام این مدت کمک‌های ماهیانه دریافت کنید، به‌طور خودکار در طرح‌های بازنشستگی ناتوانی CPP ثبت‌نام می‌شوید. این طرح درآمد شما را زمانی که بازنشسته یا از کارافتاده می‌شوید فراهم می‌کند.

مزیت ‌های شهروندی کانادا در تحصیل رایگان و دریافت وام‌ های دانشجویی

آموزش یکی دیگر از زمینه‌هایی به‌شمار می‌آید که کانادا در آن به‌طور قابل‌توجهی برتری دارد. شهروندان کانادایی از سن مدرسه تا فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به آموزش باکیفیت و با بودجه عمومی دسترسی دارند. علاوه‌بر این، دانشگاه‌های آن که بسیاری از آن‌ها در سطح جهانی رتبه بالایی اخذ کرده‌اند، از بهترین‌های جهان به‌شمار می‌روند.

اگرچه تحصیلات عالی پولی است، اما شهروندان کانادایی اغلب به کمک‌های مالی، بورسیه تحصیلی و شهریه کمتر در مقایسه با دانشجویان بین‌المللی دسترسی خواهند داشت. این مزایا به سایر حوزه‌ها، از جمله تامین اجتماعی، مرخصی زایمان و مستمری‌ها تعمیم می‌یابد که به حفظ استاندارد بالای زندگی کمک می‌کند.

مزیت ‌های شهروندی کانادا در تحصیل رایگان و دریافت وام‌ های دانشجویی

آزادی‌ های محافظت‌ شده

به‌عنوان یک فرد که موفق به اخذ تابعیت این کشور شده است از چندین حقوق اساسی برخوردار هستید که سایر افراد در بیشتر کشورها از آن برخوردار نیستند. اینها عبارتند از آزادی بیان و مذهب، حق رای در انتخابات سراسری و…

دولت پایدار

یکی از مزیت ‌های شهروندی کانادا ثباتی است که به ساکنان ارائه می‌دهد. این کشور یکی از معدود کشورهای جهان است که هیچ پیش‌ نویس نظامی ندارد. ضمن آنکه به شهروندان این امکان را می‌دهد تا زندگی خود را با کمترین نگرانی در مورد تهدیدات امنیتی یا تغییرات سیاسی بگذرانند.

مزیت ‌های شهروندی کانادا برای دسترسی به برنامه‌ها و خدمات اجتماعی

به‌عنوان یک فرد مقیم کانادا شما به طیف وسیعی از برنامه‌ها و خدمات اجتماعی مانند مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و رفاهی دسترسی دارید. هزینه این برنامه‌ها رایگان یا با یارانه توسط دولت پرداخت می‌شود و برای کانادایی‌ها بسیار مقرون‌ به‌ صرفه هستند.

آزادی سفر

یکی از مزایای برجسته پاسپورت کانادایی آزادی سفر به سراسر جهان است. از ژانویه ۲۰۲۳، دارندگان پاسپورت کانادایی از معافیت ویزا یا ویزا در بدو ورود به ۱۸۶ کشور و منطقه در سراسر جهان برخوردار شده‌اند. کانادایی‌ها می‌توانند تا ۶ ماه در ایالات متحده و انگلستان، در منطقه شنگن و ژاپن تا سه ماه و در اکثر کشورهای جهان از یک تا سه ماه بدون ویزا سفر کنند و اقامت داشته باشند. این پوشش گسترده، پاسپورت کانادایی را هم‌تراز با پاسپورت استرالیایی در رتبه هشتم جهان از نظر آزادی رفت‌وآمد قرار می‌دهد.

قدرت پاسپورت این کشور نشان‌دهنده شهرت مثبت آن در سراسر جهان است. کانادا به‌دلیل تعهدش به حقوق بشر، ارزش‌های دموکراتیک و تلاش‌هایش در حفظ صلح بین‌ المللی مورداحترام واقع می شود.

مزیت ‌های شهروندی کانادا در اخذ فرصت‌های شغلی در خارج

پاسپورت کانادایی غیر از فراهم کردن امکان کار در کانادا برای ایرانیان، می‌تواند ابزار ارزشمندی برای جستجوی فرصت‌های کاری در خارج از کشور، به‌ویژه در کشورهای مشترک‌ المنافع باشد. مشترک‌ المنافع یک انجمن سیاسی متشکل از ۵۶ کشور محسوب می‌شود که در تمام قاره‌ها واقع شده‌اند و بیشتر آنها قلمروهای سابق امپراتوری بریتانیا به‌شمار می‌روند.

کانادا از پیوندهای منحصربه‌فردی با این کشورها برخوردار است که اغلب تاثیر مثبتی بر فرصت‌های شغلی شهروندانش دارد. چنین نگرش مطلوبی بسیار فراتر از کشورهای مشترک‌المنافع خواهد بود. بسیاری از کارفرمایان خارجی احترام و اعتماد زیادی برای شهروندان کانادایی قائل هستند.

سیستم آموزشی سخت‌ گیرانه کانادا، همراه با شهرت قوی این کشور برای سخت‌کوشی و حرفه‌ای‌بودن به شناخت جهانی کانادایی‌ ها کمک کرده است. آنها به‌عنوان نامزدهای موردتقاضا برای مهارت‌ها، اخلاق‌ کاری و سازگاریشان شناخته می‌شوند.

امنیت و حفاظت در خارج از کشور

یکی از مزایای اغلب دست‌کم گرفته‌شده اما مهم، داشتن پاسپورت کانادایی دسترسی به امنیت و حفاظت در هنگام سفر در نظر گرفته می‌شود. کانادایی‌هایی که در خارج از کشور با مشکل مواجه می‌شوند این امکان را دارند تا از کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های کانادا در دیگر کشورها کمک بگیرند.

این موسسات دیپلماتیک به‌عنوان یک راه نجات برای مسافران و مهاجران کانادایی عمل می‌کنند و طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهند که می‌تواند در مواقع بحران بسیار ارزشمند باشد. به‌ عنوان‌ مثال، اگر دارنده گذرنامه کانادایی مدارک را در خارج از کشور گم کند، نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری کانادا، مدارک سفر اضطراری را برای تسهیل بازگشت آنها به خانه ارائه می‌دهد.

در موارد جدی‌تر، مانند ناآرامی‌های سیاسی یا بلایای طبیعی، این موسسات نقش مهمی در تضمین امنیت و رفاه کانادایی‌های خارج از کشور دارند. آنها اطلاعات به‌روز را ارائه می‌دهند، در صورت لزوم خروج افراد کانادایی را هماهنگ می‌کنند و به طور خستگی‌ناپذیر برای محافظت از حقوق و منافع شهروندان خود در تلاش هستند.

علاوه‌بر این، سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کانادا نیز می‌توانند در اموری مانند ارائه خدمات اسناد رسمی، کمک در امور مالیاتی و حقوق بازنشستگی یا تولد در خارج از کشور نیز یاری برسانند.

تابعیت مضاعف

سیاست لیبرال تابعیت دوگانه کانادا به شهروندان این کشور اجازه می‌دهد که یک یا چند تابعیت غیر از کانادا داشته باشند. این انعطاف‌پذیری از دیگر مزیت های شهروندی کانادا است که همه کشورها نمی‌توانند ارائه دهند.

پاسپورت دوم دسترسی بدون ویزا را به کشورهایی فراهم می‌کند که تحت پوشش کانادا نیستند. بنابراین دسترسی جغرافیایی شما تا حد زیادی گسترش می‌یابد. تابعیت مضاعف، اداره یک تجارت، داشتن ملک یا تحصیل در کشور دیگر را آسان‌تر خواهد کرد.

در سطح شخصی‌ تر، تابعیت مضاعف به شما این امکان را می‌دهد که روابط خود را با کشور خود حفظ کنید. بنابراین، چه به دلایل فرهنگی، خانوادگی یا حرفه ای، توانایی داشتن تابعیت هر دو کشور یعنی وطن و کانادا به شما این امکان را می‌دهد که از تابعیت هر دو کشور بهره ببرید.

در نهایت، تابعیت مضاعف نه‌ تنها درهای بی‌ شماری را به روی شما باز می‌کند، بلکه می‌تواند همین کار را برای خانواده شما نیز انجام دهد. طبق قوانین کانادا، فرزندان شما نیز واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بود، حتی اگر در خارج از کانادا متولد شده باشند. این امر به آنها همان فرصت‌ها و مزایایی را می‌دهد که شما از آنها لذت می‌برید و آینده روشن‌تری برای آنها فراهم خواهد شد.

مزایای اقتصادی شهروندی کانادا

قدرت و ثبات اقتصاد کانادا یکی از مقاوم‌ترین و مرفه‌ترین اقتصادهای جهان محسوب می‌شود. یکی از این مزیت‌های اقتصادی، حق مالکیت است. به‌عنوان یک شهروند کانادایی، شما حق نامحدودی برای خرید و داشتن املاک و مستغلات در هر نقطه از این کشور دارید.

در کانادا، هیچ محدودیت یا مالیات اضافی برای مالکان خارجی وجود ندارد که نگران آن باشند. این امر سرمایه‌ گذاری در املاک و مستغلات را مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و جذاب‌ تر می‌کند. علاوه بر این، سیستم بانکی قوی و طیف گسترده انگیزه‌های مالی کانادا، آن را به مکانی عالی برای برنامه‌ریزی مالی و سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

این کشور ابزارهای بسیاری را برای دستیابی به اهداف مالی به شهروندان خود در نظر دارد. ابزارهایی همچون نرخ‌ های رقابتی وام مسکن، حساب‌های پس‌انداز پیشرفته مالیاتی مانند حساب پس‌انداز بدون مالیات (TFSA) یا طرح پس‌انداز با مجوز بازنشستگی (RRSP) را ارائه می‌دهد.

کانادا به‌دلیل بازار کار توسعه‌ یافته و سیاست دستمزد منصفانه شناخته شده است. کانادایی‌ها با داشتن یکی از بالاترین حداقل دستمزدها در جهان و قوانین کار قوی که از حقوق کارگران حمایت می‌کند، از استاندارد زندگی مناسبی برخوردار هستند.

مزایای اقتصادی شهروندی کانادا

مزایای فرهنگی و اجتماعی

کانادا به‌دلیل ترکیبی از فرهنگ‌ هایش در جهان شهرت دارد. زندگی در این کشور به ساکنان این امکان را می‌دهد که بخشی از یک جامعه جهانی باشند. ضمن آنکه کانادا به‌دلیل تعهدش به دموکراسی، حقوق بشر، برابری و صلح، شایسته احترام است.

این ارزش‌ها عمیقا در سبک زندگی مردم این کشور ریشه دارد و در سیاست‌های داخلی و خارجی آن منعکس می شود. شهروندان کانادایی به شهرت خود به‌عنوان یک ملت صلح‌ طلب و دلسوز افتخار می‌کنند.

راحت ترین کشور برای اخذ شهروندی

راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی

مهاجرت و سفر به یک کشور خارجی می‌تواند مشکلات خاص خودش را به همراه داشته باشد. از مشکلات مربوط به زبان و فرهنگ گرفته تا مشکلاتی نظیر هزینه‌های زندگی و سختی‌های دریافت پاسپورت.

سخن آخر

دریافت شهروندی کشور کانادا مزیت‌های مختلفی برای افراد دارد. از جمله مزیت ‌های شهروندی کانادا می‌توان به دریافت تابعیت مضاعف، داشتن امنیت و حفاظت در خارج از آن، آزادی حرکت و خیلی از موارد دیگر اشاره کرد. در پایان چنانچه به اخذ مشاوره در خصوص شهروندی این کشور نیاز دارید با ما در هرمس اپلای تماس حاصل فرمایید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مزیت‌های شهروندی کانادا در آزادی سفر چیست؟
پاسپورت کانادایی یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است که در رتبه چهارم جهان قرار دارد. کانادایی‌ها از ورود بدون ویزا به بیش از ۱۸۶ کشور لذت می‌برند.
حقوق شهروند کانادایی چیست؟
هر شهروند و مقیم دائم حق نقل‌مکان، زندگی و کار در هر نقطه از کانادا را دارد. تمام افراد از حق زندگی، آزادی و امنیت برخوردار هستند.
آیا با اخذ تابعیت کانادا می‌توان به‌صورت رایگان در دانشگاه‌های آن تحصیل کرد؟
خیر، تحصیل در دانشگاه‌های آن رایگان نیست. اما با دریافت بورسیه‌های تحصیلی و وام دانشجویی می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیلی را پرداخت کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای