آزمون آلس؛ معرفی آزمون آلس ترکیه و شرایط آن در ۲۰۲۴

آزمون آلس؛ معرفی آزمون آلس ترکیه و شرایط آن در 2024

آزمون آلس یا “آزمون زبان انگلیسی آکادمیک” (Academic IELTS) یکی از معتبرترین و پراستفاده‌ترین آزمون‌های زبان برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در سراسر جهان است. درباره آزمون آلس، با ارزیابی مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن زبان انگلیسی، امکان ارزیابی توانایی زبانی افراد را فراهم می‌کند. در ترکیه نیز، آزمون آلس به عنوان یکی از آزمون‌های معترف و مورد قبول برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون با توجه به استانداردهای بین‌المللی، به دانشجویان این کشور فرصتی را برای نشان دادن توانایی زبانی خود و ورود به دوره‌های تحصیلی مختلف در سطوح مختلف ارائه می‌دهد. در ادامه به معرفی آزمون آلس ترکیه پرداخته شده است، با همراه باشید.

آزمون آلس
آزمون آلس
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون آلس چیست ؟

آزمون ALES آزمونی طبقه بندی شده برای مقطع تحصیلات تکمیلی است. آلس مخفف  Akademik Personal ve lisansustu Egitim sinavi بوده و توسط مرکز انتخاب و استقرار دانش آموزان (OSYM) در ترکیه سازماندهی و مدیریت می شود.

این آزمون در سال 1973 توسط قانون پارلمانی برای سازماندهی آزمون استانداردی برای افرادی که مایل به پذیرش در موسسات عالی ترکیه هستند تشکیل شد. همچنین دانشجویان خارجی که در آزمون‌های GMAT یا GRE شرکت نکرده اند، شرکت این آزمون می‌تواند راه جایگزینی برای تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی باشد.

آزمون آلس (ALES)

چه کسانی می‌توانند در آزمون آلس شرکت کنند؟

آزمون آلس برای بسیاری از افرادی که میخواهند در دانشگاه های ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند بسیار مفید باشد. این آزمون برای دانشجویان مقطع کارشناسی، دکتری یا پزشکی مورد استفاده نبوده و معمولا میتوانند از آزمون های SAT، YOS و یا GRE استفاده کنند. با این حال برای بسیاری از دانشجویان این آزمون می تواند مفید باشد از جمله:

📌  برای تمام کسانی که نیاز دارند در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا در ترکیه مشغول به تحصیل شوند

📌  تمام کسانی که از اتباع ترکیه بوده و مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا در خارج از کشور با حمایت دولت ترکیه هستند.

📌  برای کسانی که از خارج برای کار در مراکز آموزشی ترکیه قصد دارند کارهای تحقیقی و پژوهشی انجام دهند.

آیا با آزمون آلس میتوان در ترکیه پزشکی خواند؟

این آزمون برای متقاضیانی که علاقه مند هستند در رشته های پزشکی و همچنین دندانپزشکی در ترکیه به تحصیل بپردازند معتبر نبوده و آنها باید آزمون SAT یا GRE را پشت سر بگذرانند.

آیا آزمون آلس در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون آلس هر سال دوبار برگزار می شود. این آزمون در ایران برگزار نشده و شما برای شرکت در این ازمون باید به کشور ترکیه بروید. آزمون آلس در دانشگاه های معتبر ترکیه برگزار شده و شما میتوانید آدرس آزمون را پس از ثبت نام در کارت ورود به جلسه خود مشاهده کنید..

برای شرکت در این آزمون شما نیازی به اخذ اقامت ترکیه یا تابعیت ترکیه ندارید. به شهروندان تمام کشورهای خارجی این امکان داده شده است که بدون هیچ گونه محدودیتی در این آزمون بتوانند شرکت کنند.

بخش های مختلف آزمون ALES

آزمون آلس شامل سوالاتی از ریاضیات، هندسه، منطق، زبان و ادبیات ترکی است. آزمون آلس ۱۸۰ دقیقه یا ۳ ساعت به طول می‌انجامد. در این مدت شما باید ۲۰۰ سوال که در هر بخش ۵۰ سوال است را شامل می‌شود جواب دهید. هدف این آزمون اندازه گیری توانایی شما در زمینه استدلال کلامی، ریاضی و منطق است که می‌تواند بر میزان موفقیت شما در طول دوران تحصیلات تکمیلی شما تاثیر بگذارد.

آزمون آلس دارای ۲ قسمت است:

📌 زبانی / کلامی: این بخش دارای دو بخش است:

زبانشناسی -۱
زبانشناسی -۲ (آزمونهای کلامی)

📌 ریاضی / عددی: این قسمت دارای دو بخش است:

ریاضیات -۱
ریاضیات -۲ (آزمون عددی)

در این آزمون به قسمت سوالات ریاضیات SAYISAL و قسمت زبان و ادبیات ترکی SÖZEL گفته می شود.

آزمون آلس (ALES)

زبان آزمون ALES چیست ؟

تمام سوالات آزمون آلس به زبان ترکی می‌باشد، بنابراین تمام افرادی که متقاضی شرکت در این آزمون هستند و با این زبان آشنایی ندارند، می توانند با مطالعه و شرکت در دوره های زبان ترکی و دریافت گواهینامه آزمون TOMER به راحتی در این آزمون شرکت کنند.

آزمون ALES چقدر با اهمیت است؟

شما برای اینکه بتوانید در دانشگاههای دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا داشته باشید باید مدارکی را ارائه دهید که ناشی از نتایج این آزمون باشد. شما باید در این آزمون حداقل نمره ۵۵٪ را به عنوان نمره قبولی در این آزمون کسب نمایید.

دانشگاه ها در ترکیه برای آنکه دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری را ثبت نام کنند، نیازمند نمرات دانشجویان متقاضی در مقاطع قبلی، نمرات آلس هستند. شما به غیر از اینکه نمره خوبی باید در این آزمون داشته باشید همچنین باید در مصاحبه دانشگاه به خوبی قبول شوید. لازم به ذکر است که شما در دانشگاه های ترکیه برای رشته هنر نیازی به مدرک آلس ندارید.

مدت زمان اعتبار آزمون آلس

به خاطر داشته باشید که این آزمون فقط در ترکیه انجام شده و در این کشور نیز معتبر خواهد بود. اعتبار نتایج آزمون آلس تا سه سال است و شما میتواند از تاریخ صدور آن تا سه سال برای دانشگاه مورد علاقه اقدام به درخواست کنید. شرکت در این آزمون برای تمام کسانی که می خواهند در دانشکده های هنرهای زیبا یا هنرستان ثبت نام کنند نیز الزامی می‌باشد.

ثبت نام آزمون آلس

شما برای آنکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید باید ابتدا فرمهای مربوط در سایت دانشگاه و همچنین تمام مدارک مورد نیاز در وبسایت OSYM را پر کرده و با دقت آپلود کنید. پس از آنکه شما ثبت نام کرده و فرم ها پر کردید، یک ایمیل تایید دریافت خواهید کرد. پس از تأیید ایمیل، شما کدی را دریافت خواهید کرد که از طریق آن می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و ثبت نام خود را تکمیل کنید.

آزمون آلس (ALES)

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون آلس:

📌 ابتدا نیاز دارید که عکس الکتریکی خود را در وبسایت آزمون آپلود کنید.

📌 پس از اینکه مدارک خود را آپلود کردید می توانید با مرکز OSYM تماس گرفته و درخواست خود را ارائه دهید و از آنها پسورد ثبت نامی خود را بگیرید. این در حالی است که شما باید برای دریافت اطلاعاتتان شماره پاسپورت خود را در به اپراتور ارائه دهید.

شما این امکان را نیز دارید که مدارک خود را به صورت حضوری در مراکز OSYM ارائه دهید.

📌 ابتدا فرم اطلاعاتتون را تکمیل کرده و امضا کنید.

📌 در مرحله بعد از شما نسخه اصلی گذرنامه را خواسته که باید بر روی آن تاریخ ورود و خروج شما ثبت شده باشد.

📌 عکس پرسنلی

📌 گواهی که نشان دهد شما در مقطع کارشناسی فارغ التحصیلی شده‌اید.

📌 برگه ای که حاوی ریز نمرات مقطع دوره کارشناسی شما باشد.

📌 پاسپورتتان به همراه ویزای تحصیلی که ترجمه شده باشد.

📌 گواهی که نشان دهد شما در زبان ترکی مانند TOMER و ERSEM مسلط هستید.

📌 همچنین در پایان گواهی معادل سازی شده را باید ارائه دهید.

نحوه ثبت نام در آزمون آلس از طریق سایت OSYM

شما باید در تاریخ مشخصی که از سوی سایت رسمی OSYM ارائه میشود شما باید در این آزمون ثبت نام کرده و پس از اسکن و آپلود مدارک مورد نیاز سایت برگه ورود به جلسه امتحان به شما داده میشود که شما میتوانید در آزمون شرکت کنید. مراحل ثبت نام در آزمون آلس به این صورت می‌باشد:

📌 برای آنکه شما در سایت OSYM آزمون آلس را بتوانید ثبت نام کنید باید در ابتدا شما شماره Y.U (شماره آزمون) خود را دریافت کنید. برای دریافت این شماره شما میتوانید به سایت مربوطه به آدرس زیر مراجعه داشته باشید.

https://ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme

📌 شما پس از پرکردن اطلاعاتتان در سایت یک کدی به شما داده می‌شود که شما می‌توانید با کد برگه ای که به شما داده شده است که BELGE KODU است، می توانید سپس با تماس با مرکز OSYM و اعلام کدی که به شما داده شده است شماره Y.U (شماره آزمون) خود را دریافت کنید.   شماره تماس مرکز OSYM : 6796444

📌 در مرحله بعدی از شما درخواست می شود که هزینه آزمون به میزان ۱۲۰ لیر را پرداخت کنید و شما پس از پرداخت هزینه مورد نظر میتوانید لینک پرداخت هزینه خود را دریافت کنید.

📌 در مرحله آخر از شما درخواست می‌شود که پرینت ثبت نام خود را ذخیره کنید.

📌 متقاضی میتواند یک روز پیش از امتحان با ورود به یکی از سایت های اعلام شده در زیر برگه ورود به جلسه خود را دریافت کند.

زمان آزمون آلس

آزمون آلس هر سال دو بار در ماه های مارس و نوامبر برگزار می‌شود. این در حالی است که دانشگاه‌های ترکیه در هر سال دو بار برای دوره های کارشناسی‌ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرند. شما می‌توانید هر باری که در یکی از این آزمون ها رد شدید در آزمون دیگری ثبت نام کرده و شرکت کنید.

از آنجا که دانشگاه‌های ترکیه از مهر ماه آغاز می‌شوند شما می‌توانید برای آنکه از مهر وارد دانشگاه‌های ترکیه شوید در این آزمون در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد شرکت کنید.

همچنین شما برای آنکه بخواهید از نتایج آزمون خود آگاه شوید، باید وارد سایت OSYMشوید . نتایج این آزمون به صورت آنلاین طی ۲ الی ۴ هفته بصورت آنلاین در سایت رسمی آزمون آلس اعلام خواهد شد.

نمره قبولی آزمون آلس چقدر است ؟

شما برای آنکه بتوانید در دانشگاه های ترکیه در مقطع تحصیلات عالی مشغول به تحصیل شوید، لازم است که بتوانید در آزمون آلس حداقل نمره ۵۵ را کسب کند. اما بسیار از دانشگاه های معتبر نمره ۷۰ را به عنوان قبولی در این آزمون قبول دارند. این در حالی است که برخی از دانشگاه ها حداقل نمره ۸۰ را برای داوطلبانی که متقاضی مقطع دکترا هستند، درخواست می‌کنند. افرادی که به دلایلی نمی‌توانند این آزمون را به خوبی پشت سر بگذارند می‌توانند در آزمون‌های GMAT و GRE شرکت داشته باشند.

 

هزینه آزمون آلس چقدر است؟

آزمون آلس بار هزینه همراه است و شما باید برای شرکت در این آزمون پولی را پرداخت کنید. هزینه شرکت در این آزمون در موسسات مختلف متفاوت است. مجری برگزاری این آزمون این پول را برای آنکه بتواند به شما خدمات بهتری در هنگام آزمون دهد به میزان ۱۲۰ لیر دریافت می‌کند. اما اگر از زمان تعیین شده شما برای ثبت نام بگذرد، از شما ۱۸۰ لیر دریافت خواهد شد.

آزمون آلس (ALES)

قوانین آزمون آلس

مانند سایر امتحانات در ترکیه به طور مثال SAT و YOS شما در هنگام شرکت در این آزمون باید گذرنامه خود را به همراه داشته باشید. لازم است که شما برای پاسخ به سوالات از مداد سیاه نیز استفاده کنید. در طول این آزمون شما اجازه ندارید که موارد الکترونیکی را حمل کنید و همچنین اگر شما ساعت هوشمند داشته باشید از ورود شما جلوگیری خواهند کرد.

منابع آزمون آلس

دانش آموزانی که متقاضی شرکت در این آزمون هستند، می‌توانند از انتشار Yaegy Yargi، انتشارات ییدیش Alym YEDİK LİM یا Press Pgm PGEM ، نمونه سوالات این کتاب ها را دریافت کنند.  همچنین هر ساله آلس منابع مورد نیاز برای شرکت در این آزمون را فراهم و اعلام می‌کند.

لازم به ذکر است که آزمون ALES شامل سوالات تخصصی برای رشته های دانشگاهی نبوده و بلکه نوعی ارزیابی برای تعیین مهارت های ریاضی و درک فردی شامل می شود.

کسب ویزای تحصیلی برای اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و استفاده از مزایای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی می باشد.

سخن پایانی

کلمات کلیدی و اصطلاحات مورد استفاده درباره آزمون آلس، از جمله بخش‌های مهمی هستند که دانشجویان برای موفقیت در این آزمون باید با آن‌ها آشنا باشند. این کلمات و اصطلاحات، از طریق مطالعه و تمرینات منظم، قادر به ارتقاء توانمندی‌های زبانی خود برای شرکت در آزمون می‌شوند. در ترکیه، داشتن آشنایی کامل با این کلمات کلیدی آزمون آلس برای دانشجویان مبتنی بر زبان انگلیسی اهمیت بسیاری دارد. با آشنایی چندان بهتر با این کلمات و اصطلاحات، دانشجویان می‌توانند به راحتی و با اعتماد بنفس به آزمون آلس روی بیاورند و موفقیت بیشتری در این آزمون داشته باشند. در این مقاله به معرفی آزمون آلس اشاره شده، در صورت وجود سوال در این خصوص میتوانید از مشاوران هرمس اپلای کمک بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چه کسانی می‌توانند در آزمون آلس شرکت کنند؟
آزمون آلس برای بسیاری از افرادی که میخواهند در دانشگاه های ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند بسیار مفید باشد.
آیا آزمون آلس در ایران برگزار می‌شود؟
آزمون آلس هر سال دوبار برگزار می شود. این آزمون در ایران برگزار نشده و شما برای شرکت در این ازمون باید به کشور ترکیه بروید.
زبان آزمون ALES چیست ؟
تمام سوالات آزمون آلس به زبان ترکی می‌باشد، بنابراین تمام افرادی که متقاضی شرکت در این آزمون هستند و با این زبان آشنایی ندارند، می توانند با مطالعه و شرکت در دوره های زبان ترکی و دریافت گواهینامه آزمون TOMER به راحتی در این آزمون شرکت کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای