گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا

ایالات متحده آمریکا پس از روسیه و کانادا سومین کشور بزرگ جهان و از نظر جمعیت پس از چین و هند نیز در رتبه سوم قرار گرفته است. این کشور زیبا و مترقی که در آمریکای شمالی واقع شده است، از غرب با اقیانوس آرام و از شرق با اقیانوس اطلس در ارتباط است. در امتداد مرز شمالی آن کانادا و در مرز جنوبی آن کشور مکزیک قرار دارد. ایالات متحده از 50 ایالت و یک منطقه به نام کلمبیا تشکیل یافته است. آمریکا از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا بوده و به کسانی که واجد شرایط باشند اقامت دائم و یا گرین کارت را تخصیص می دهد. 

خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) به دارنده گرین کارت مجوز قانونی برای کار و زندگی در ایالات متحده را اعطا میکند. این کارت به این دلیل آنکه از قدیم به رنگ سبز بوده گرین کارت نام گرفته است. قبلاً این کارت، گواهی بیگانگان نامیده میشده. در صورتی که افراد و مهاجران بالاتر از 18 سال گرین کارت را نداشته باشند، باید چیزی در حدود 30 روز را در زندان سپری کنند.

اگر شما می خواهید بدانید که گرین کارت آمریکا چیست و یا شرایط دریافت آن چگونه است و یا هزینه گرین کارت آمریکا چقدر می باشد و به چه کسانی داده می شود تا انتها این مقاله را مطالعه فرمایید.

موضوعات مقاله:

درباره آمریکا

ایالات متحده آمریکا کشوری است که در آمریکای شمالی قرار گرفته است و واشنگتن دی سی پایتخت فدرال آن می باشد. در آمریکا هر ایالت پایتخت مخصوص خود را دارد. بزرگترین شهر های آمریکا نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو و  هوستون هستند.

زبان رسمی این کشور انگلیسی و همسایه های آن از شما کانادا و از جنوب مکزیک می باشد. ایالات متحده در طول تاریخ در تحقیق و توسعه ی تجاری و نوآوری از کشور های پیشرو بوده است. ایالات متحده با بینی تولید ناخالص داخلی به ارزش 25.3 تریلیون دلار، بزرگترین اقتصاد جهان را در اختیار دارد. ایالات متحده در رتبه 15 ام از لحاظ شاخص های کیفیت زندگی و رتبه اول بازار کار را دراختیار گرفته است.

مهاجرت به آمریکا

یکی از بهترین کشور های جهان برای زندگی آمریکا می باشد.  آمریکا با داشتن رتبه اول از لحاظ رده بندی آموزشی بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار دارد. با صرف 16.9 درصد از درآمد خود به بخش درمان نیز به یکی از کشور های بسیار محبوب جهان به جهت مهاجرت معرفی گردیده است. این کشور هر ساله پذیرای چیزی در حدود 1 میلیون مهاجر از سراسر جهان بوده و حدود 14 درصد از جمعیت کنونی آن را مهاجران تشکیل داده اند.

از روش های مهاجرت به آمریکا می توان سرمایه گذاری، ازدواج، کار، پناهندگی، لاتاری، خانوادگی و غیره اشاره داشت. به مهاجرانی که قصد داشته باشند در آمریکا اقامت داشته باشند گرین کارت داده می شود.

گرین کارت آمریکا چیست ؟

گرین کارت، کارتی است که به وسیله آن این امکان به فردی که این کارت را دارد داده می شود که به صورت دائم در آمریکا اقامت داشته باشد. این کارت به متقاضی این امکان را می دهد که به صورت قانونی در آمریکا کار کرده و زندگی کند. تخمین زده می شود که چیزی در حدود 13.9 میلیون دارنده کارت سبز در آمریکا وجود داشته که 9.1 میلیون آنها واجد شرایط برای گرفتن شهروندی آمریکا هستند.

گرفتن گرین کارت آمریکا از طریق لاتاری

یکی از راه های دریافت گرین کارت آمریکا شرکت در لاتاری است. لاتاری آمریکا سالانه چیزی در حدود 50،000 ویزای مهاجرتی را در اختیار کسانی که به صورت تصادفی در این قرعه کشی شرکت کرده باشند می دهد. کسانی می تواننند در برنامه مهاجرتی کانادا شرکت داشته باشند که کشور آنها کمترین میزان مهاجرت به آمریکا را داشته باشد.

لازم به ذکر است که این برنامه مهاجرتی توسط وزارت امور خارجه آمریکا هدایت می شود. شرایط و مدارک لازم برای اخذ گرین کارت امریکا پس از برنده شدن در لاتاری در زیر نشان داده شده است:

•    متقاضی برای ورود به خاک آمریکا مشکلی قانونی نداشته باشد.
•    پر کردن فرم I-485
•    دو عکس در سایز گذرنامه
•    تکمیل فرم I-693 برای معاینه پزشکی و واکسیناسیون
•    کپی صفحه گذرنامه با ویزای غیر مهاجرتی
•    کپی صفحه گذرنامه همراه با پذیرش (ورود) یا مهر مشروط
•    پر کردن فرم I-94 به جهت سوابق ورود / عزیمت
•    نسخه های معتبر از برگه های دادگاهی اگر فرد متقاضی دارای سوء پیشینه باشد
•    کپی نامه انتخاب متقاضی در موقع قرعه کشی لاتاری
•    پرداخت هزینه های بررسی ویزای لاتاری
•    فرم I-601، درخواست برای چشم پوشی از مواردی که ممکن است که موجب عدم پذیرش شما شود.
•    پرداخت هزینه درخواست لاتاری

روش های گرفتن گرین کارت آمریکا

روش های بسیاری برای گرفتن گرین کارت آمریکا وجود دارد. بیشتر افراد معمولا از طریق اعضای خانواده با داشتن پیشنهاد کاری می توانند در ایالات متحده گرین کارت دریافت کنند. از دیگر روش های معمول برای دریافت گرین کارت امریکا پناهندگی یا سایر برنامه های بشردوستانه می باشد. در ادامه مواردی را که میتوان از طریق آن اقامت آمریکا را دریافت کرد آورده شده است.

گرین کارت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران (به همراه همسران و فرزندان مجرد زیر 21 سال) در صورتی که سرمایه لازم را در یک شرکت تجاری در ایالات متحده انجام دهند می توانند واجد شرایط درخواست گرین کارت آمریکا باشند. این ویزا به کسانی داده می شود که بتوانند 10 شغل نیز در آمریکا تولید کنند.

برای دریافت کارت سبز ایالات متحده با سرمایه گذاری چیزی در حدود 1.8 میلیون دلار می توان گرین کارت دریافت کرد. با این حال ، شرایط خاصی وجود دارد که، مبلغ سرمایه گذاری به 900000 دلار نیز کاهش می یابد.

گرین کارت آمریکا از راه ازدواج

گرین کارت از طریق ازدواج به همسر یک شهروند آمریکایی مجوز کار و زندگی در هر نقطه ای از ایالات متحده آمریکا را می دهد. دارندگان گرین کارت تا زمانی که تصمیم نگیرند درخواست شهروندی ایالات متحده را بدهند، در آمریکا اقامت دائم خواهند داشت. متقاضیان می توانند پس از سه سال کار و اقامت دائم در آمریکا درخواست تابعیت آمریکا را نیز بدهند.
مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت سبز آمریکا از طریق ازدواج بسته به شرایط متفاوت است اما به طور کلی متقاضی باید مدارک زیر را فراهم کرده باشد:
 

•    داشتن گواهی نامه.
•    گواهی و یا سند ازدواج.
•    تمکن مالی.
•    اثبات تابعیت ایالات متحده یا اقامت دائم اسپانسر وی (همسر).
•    مدارک ورود قانونی به خاک ایالات متحده آمریکا
•    گواهی عدم سوء پیشینه

گرین کارت آمریکا برای نخبگان

نخبگان این امکان را دارند که تقاضای گرین کارت آمریکا را به بر اساس استعداد خاصی بدهند در حالی که هیچ پیشنهاد کاری نداشته باشند. اگر شما توانایی فوق العاده ای در رشته خاصی دارید، ممکن است واجد شرایط ویزای EB-1 باشید. تمام کسانی که توانایی فوق العاده ای در علوم، هنر، تجارت یا رشته ورزشی داشتنه باشند این امکان به آن ها داده می شود که بتوانند ویزای دائم آمریکا را از طریق گرین کارت دریافت کنند.
تمام کسانی که قصد دارند از طریق گرین کارت امریکا برای نخبگان اقدام کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:
 

•    مدارکی ملی یا بین المللی که نشان دهنده استعداد ویژه وی باشند.
•    فرد بتواند در زمینه ای که توانایی فوق العاده ای دارد فعالیت خود را در آمریکا بدهد.
•    ورود وی به خاک این کشور به نفع ایالات متحده باشد.

گرین کارت آمریکا از طریق تحصیل

برای کسانی که از طریق تحصیل وارد خاک آمریکا می شوند. امکان اینکه از این طریق اقامت دائم آمریکا و یا گرین کارت را دریافت کنند ندارند. اما شما به عنوان دانشجوی بین المللی راه های مختلفی را پیش رو دارید که بتوانید اقامت دائم آمریکا را بدست آورید. شما به عنوان کسی که در آمریکا در حال تحصیل است و ویزای F1 را دارد، میتواند با تبدیل ویزای دانشجویی خود  اقامت دائم آمریکا را بدست آورید.

روش هایی که شما با آن امکان تبدیل ویزای دانشجویی خود را دارید در زیر نشان داده شده است:

•    داشتن یک پیشنهاد کاری
•    ازدواج با یک آمریکایی
•    پناهنده شدن
•    برنده شدن در برنامه لاتاری آمریکا
•    اقامت آمریکا از طریق اعضای خانواده
•    به استخدام ارتش آمریکا در آمدن
•    استفاده از تمکن مالی والدین


پیشنهاد مقاله: تحصیل در آمریکا

گرین کارت آمریکا از طریق خویشاوندی

آمریکا به حفظ بنیان خانواده بسیار اهمیت داده و از این رو بستگان شهروندان ایالات متحده در برخی موارد می توانند واجد شرایط قانونی اقامت دائم ایالات متحده شوند. کسانی که تابعیت آمریکا را دارند از کسانی که گرین کارت آمریکا را دارند برای آنکه اقوام خود را به عنوان مثال والدین، برادران و خواهران خود را به آمریکا بیاورند در اولویت قرار می گیزند.

افرادی که بالای 21 سال بوده و اقامت دائم و یا پاسپورت آمریکایی دارند این امکان به آنها داده شده است که بتوانند بر اساس دو نوع ویزا خانواده خود را به آمریکا بیاورند:

•    بستگان درجه یک (Immediate Relative) – این ویزا به کسانی داده می شود که یکی از اعضای خانواده یک شهروند آمریکایی باشند.

•    بستگان درجه دو (Family Preference) – این ویزا به خانواده درجه دو کسی داده می شود که ارتباط خانوادگی با یک شهروند آمریکایی را  داشته باشند.

شرایط و مدارک گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا به یک کسی که از خارج وارد این کشور شده است اجازه اقامت دائم در ایالات متحده را می دهد. بسیاری از این افراد با گرفتن گرین کارت امریکا امکان زندگی و کار در هر نقطه از ایالات متحده را خواهند داشت و پس از سه یا پنج سال حتی می توانند اقامت آمریکا را نیز دریافت کنند.

برای دریافت اقامت آمریکا از طریق گرین کارت روش های مختلفی وجود دارد، اما در همه آنها داشتن یکسری از مدارکی که در زیر به آنها اشاره شده است اجباری می باشد.

•    داشتن کارت و شناسنامه ملی.
•    گواهینامه معتبر که 6 ماه اعتبار داشته باشد.
•    عکس در سایز گذرنامه که در 3 ماه اخیر گرفته شده باشد.
•    گواهی عدم سوء پیشینه.
•    گواهی سلامت که با ارزیابی های پزشکی صادر شده باشد.
•    پر کردن فرم پزشکی I-639.
•    تکمیل کردن فرم اطلاعات شخصی AG325.

مدت زمان صدور گرین کارت آمریکا

برای تمام کسانی که قصد دارند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند، این سوال پیش می آید که چه مدت طول می کشد تا گرین کارت امریکا به آنها داده شود؟ به طور میانگین مدت زمانی که طول می کشد که پس از تشکیل فرم I-485، برای درخواست تنظیم وضعیت و فرم های مربوطه مانند پردازش I-485 صرف شود چیزی در حدود 8 تا 14 ماه است.

اگر شما با استفاده از ویزای مهاجرتی خود وارد ایالات متحده شوید، برای دریافت کارت اقامت دائم خود چیزی در حدود 90 روز نیز ممکن است که زمان ببرد. البته بسته به شرایط و نوع درخواست شما نیز ممکن است که زمان صدور ویزای شما متفاوت باشد. برای مثال برای دریافت ویزای گرین کارت امریکا از طریق ازدواج باید چیزی در حدود 10 تا 38 ماه منتظر بمانید.

قوانین گرین کارت امریکا

داشتن گرین کارت به معنای داشتن حقوق و مسئولیت های جدیدی است که در قبال اقامت دائم آمریکا به شما داده می شود. به عنوان کسی که اقامت دائم (گرین کارت) آمریکا را دارد، می تواند به طور دائم در ایالات متحده زندگی کند. این به شرطی است که اقداماتی نکند که موجب اخراج او از ایالات متحده شود. این در حالی است که این فرد می تواند در آمریکا پیشنهاد کاری در یافت کرده و در آنجا نیز کار کند.

برای کسانی که گرین کارت آمریکا را دارند باید از قوانینی که در زیر آمده است تبعیت کرده باشند:

•    متقاضی باید از کلیه قوانین ایالات متحده آمریکا و مناطق تحت کنترل آن پیروی کنند.

•    متقاضی باید اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ثبت کرده باشد. همچنین نیاز است که وی درآمد خود را به مقامات مالیاتی ایالتی و خدمات درآمد داخلی ایالات متحده گزارش دهد.

•    فرد متقاضی باید از شیوه دموکراتیک کشور آمریکا اطاعت کند (شامل رای گیری نمی شود زیرا ساکنانی که اقامت دائمی آمریکا را دارند این امکان را ندارند که بتوانند در انتخابات فدرال، ایالت یا محلی آمریکا در رای گیری ها شرکت داشته باشند؛ و

•    اگر مرد 18 تا 25 سال می باشد باید در سرویس انتخابی ثبت نام کند.

هزینه گرین کارت امریکا

خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) از متقاضیان هزینه ای را برای پردازش ویزای مهاجرتی و تولید کارت اقامت دائم که به عنوان گرین کارت شناخته می شود استفاده می کند. هزینه های گرین کارت بسته به نوع درخواست و شرایط متفاوت می باشد.

اما در کل برای دریافت گرین کارت آمریکا با موارد زیر را در نظر بگیرید:

•    هزینه پردازش گرین کارت امریکا بین 325 تا 345 دلار.
•    هزینه USCIS برای مهاجرت 220 دلار.
•    هزینه خدمات بیومتریک 85 دلار.
•    هزینه ارزیابی های پزشکی از 400 تا 500 دلار متغیر است.

گرفتن تابعیت آمریکا با گرین کارت

دارندگان گرین کارت آمریکا می توانند پس از اثبات شواهدی که نشان دهد که آنها حداقل به مدت پنج سال به طور دائم در آمریکا اقامت داشته تابعیت این کشور را دریافت کنند. این افراد باید در این مدت نشان داده باشند که دارای حسن اخلاق بوده و طبق قانون عمل کرده اند.. کودکان کمتر از 18 سال اگر حداقل یکی از  والدین وی اهل آمریکا باشد، به طور خودکار تابعیت ایالات متحده را می تواند بدست آورد.

نتیجه گیری

آمریکا به علت آنکه یکی از بهترین بازار های کار جهان را در اختیار دارد و با داشتن بالاترین سطح رفاه زندگی و همچنین سامانه بهداشتی و درمانی به عنوان مقصد محبوب مهاجرتی در نظر گرفته شده است. این عوامل دلیلی شده است که بسیاری از مهاجران از سراسر جهان این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند.

آمریکا به مهاجرانی که قصد کار و زندگی در این کشور را داشته باشند اقامت دائم اعطا می کند که گرین کارت نام دارد. شرایطی از جمله دریافت پیشنهاد کاری، ازدواج، سرمایه گذاری و پناهندگی می تواند موجب دریافت این کارت برای متقاضیان شود.

گرین کارت، کارتی است که توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) صادر شده و مجوز اقامت دائم قانونی برای زندگی و کار در هر نقطه از ایالات متحده را اعطا میکند.

بله – هر 10 سال اغلب گرین کارت ها باید تمدید شوند، اما تحت شرایطی مانند ازدواج یا سرمایه گذاری پس از دو سال نیاز به تمدید کارت وجود دارد. 

هر شخصی که دارای ویزای کار معتبری باشد می تواند حتی در هنگام درخواست گرین کارت در آمریکا مانده و منتظر گرین کارت خود باشد.

در طی اندازه گیری های بیومتریک، یک نماینده دولت برای بررسی سوابق کیفری یا تخلفات قبلی مربوط به مهاجرت، اثر انگشت یک فرد را ضبط و از فرد متقاضی عکس و اثر انگشت دریافت می کند.

k-1 یا ویزای نامزدی، ویزای موقتی است که به کسانی که در خارج از آمریکا زندگی می کنند و قصد دارند ظرف 90 روز وارد آمریکا شوند و ازدواج کنند تعلق میگیرد.

هزینه گرین کارت آمریکا چیزی بین 1200 تا 1800 دلار بسته به شرایط متفاوت است.

برای یک زوج بدون فرزند چیزی بین 21137 دلار باید درآمد داشته باشید.

4 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید
    گرین کارت آمریکا در واقع همون شهروندی هستش؟ یا فرق میکنه؟

  2. سلام
    کسی که مثلا با پیشنهاد سرمایه گزاری گرین کارد دریافت میکنه همچنان تابعیت اصلیش از نظر قانونی ایرانی هست؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن