پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور آمریکا همواره یکی از قدرت‌های برتر دنیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، علمی، هنری و اجتماعی است؛ بنابراین تعداد زیادی از مهاجران و متقاضیان، علاقه‌مند هستند به این کشور مهاجرت کرده و بتوانند پاسپورت آمریکا را به‌عنوان یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا دریافت کنند. این کشور همواره یکی از برترین فرصت‌های درآمدزایی و کسب درآمد را برای شهروندانش فراهم آورده است.

نکته مهم در خصوص معتبرترین پاسپورت های جهان از بین کشورهای قدرتمند دنیا، این است که برخلاف تصور غلط عموم، پاسپورت آمریکا معتبرترین نیست؛ اما می‌توان گفت یکی از با نفوذترین و قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا است. البته باید گفت دلایل زیادی وجود دارند که باعث شده‌اند برخی از مردم دنیا سال‌های مهم زندگی خود را صرف دریافت پاسپورت کشور آمریکا کنند. سؤال اصلی این است چه کسی دوست ندارد نافذترین پاسپورت دنیا را داشته باشد؟

در ادامه این مقاله به بررسی و شرح انواع پاسپورت‌های آمریکا و شرایط اخذ آن به‌خصوص برای ایرانیان خواهیم پرداخت. اگر از علاقه‌مندان دریافت این پاسپورت هستید با ما همراه باشید تا از چند و چون آن اطلاع پیدا کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور آمریکا

حتماً می‌دانید کشور آمریکا یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا و سومین کشور پرجمعیت جهان است که از نظر گستردگی مساحت نیز یکی از بزرگ‌ترین و پهناورترین‌ها محسوب می‌شود. این کشور دارای ۵۰ ایالت مختلف است که هرکدام قوانین منحصر به خود را دارند؛ ازاین‌رو دریافت پاسپورت آمریکا باتوجه‌به قوانین ایالتی هرکدام از ایالت‌های آمریکا ممکن است کمی در جزئیات متفاوت به نظر برسد. شهر واشنگتن پایتخت آمریکا بوده که در واقع پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است.

کشور آمریکا در حوزه صادرات و واردات نیز به ترتیب رتبه دوم و اول جهان را به خود اختصاص داده است. قدرت روزافزون و همیشگی آمریکا در مسائل سیاسی و اجتماعی همچنین در حوزه علم و فناوری یکی از مسائلی است که همواره موردتوجه متقاضیان مهاجرت بوده است. بسیاری از مهاجرین دنیا این کشور را باتوجه‌به قدرت آن در میان سایر کشورهای دنیا انتخاب می‌کنند و تصمیم می‌گیرند ادامه عمر خود را در این کشور بگذرانند.

 

آشنایی با آمریکا

البته نکته مهم و قابل‌توجه در خصوص مهاجرت ایرانیان به این کشور، این است که از زمان منصوب شدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور اسبق آمریکا ایرانیان به‌سختی می‌توانستند به این کشور مهاجرت کنند و معمولاً با ارائه پاسپورت و اقامت به ایرانیان همواره مسائل و مشکلاتی در جریان بوده است. ترامپ سیاست‌های ضدمهاجرتی  بسیاری را در این کشور اتخاذ کرد که نه‌تنها ایرانیان، بلکه سایر مهاجران را نیز در مضیقه قرار داد.

از آن زمان تاکنون هنوز هم دریافت پاسپورت این کشور برای ایرانیان دشوار است؛ اما در صورت موفق شدن تابعیت آمریکا را به دست خواهید آورد و از امتیازات شهروندی این کشور برخوردار خواهید شد. با داشتن پاسپورت آمریکا شما حتی قادر خواهید بود در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نیز رأی دهید و در سرنوشت آمریکا سهیم باشید. حال باید با انواع پاسپورت این کشور و نحوه دریافت آن‌ها آشنا شوید تا برای ارائه درخواست خود آمادگی بیشتری داشته باشید. با ما در ادامه همراه باشید.

انواع پاسپورت آمریکا

برای دریافت پاسپورتی با ملیت آمریکایی الاصل باید ابتدا هدف خود در این کشور را انتخاب و یا راه‌های مختلف دریافت آن را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام‌ یک با شرایط شما همخوانی بیشتری دارد. اخذ پاسپورت این کشور بزرگ از طرق مختلفی چون تولد، کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری و ازدواج قابل‌دسترسی است. در این قسمت شرایط مختص به هر روش را توضیح می‌دهیم.

اخذ پاسپورت آمریکا از طریق تولد در این کشور

یکی از جالب‌ترین روش‌های دریافت حق شهروندی کشور آمریکا، با تولد در خاک این کشور به دست می‌آید که به آن حق تولد می‌گویند. در این مسیر حتی درصورتی‌که پدر و مادر افراد متولد شده در آمریکا دارای گرین کارت و حق شهروندی این کشور نباشند، بازهم نوزاد متولد شده حق دارد به طور خودکار شهروند این کشور محسوب شود.

قوانین آمریکایی برای نوزادان متولد شده در خارج از خاک آمریکا که پدر و مادر آمریکایی دارند نیز بر اساس روابط خونی با پدر و مادر شهروند خود، حق شهروندی قائل است و این یعنی این کشور بر اساس دو فاکتور خون و خاک به افراد شهروندی اعطا می‌کند.

اخذ پاسپورت آمریکا از طریق کار

کشور آمریکا در سال‌های گذشته در حوزه اشتغال‌زایی برای شهروندان خود پیشرفت چشمگیری داشته است و آمار نشان‌دهنده سیر نزولی رقم بیکاری در این کشور است. این مسئله یک پوئن مثبت برای افرادی است که با هدف کارکردن در این کشور پا به خاک آن می‌گذارند و درصدد هستند که با به‌دست‌آوردن حق شهروندی این سرزمین، پاسپورت آمریکا را دریافت کنند.

برای این کار ابتدا باید درخواست اخذ ویزای کاری خود را به ثبت برسانید. البته قبل از هر اقدامی بهتر است بدانید دریافت ویزای کاری کشور آمریکا دارای چندین نوع مختلف است. با مطالعه و بررسی قوانین مربوط به هریک بهترین نوع ویزا کاری را برای خود درخواست دهید.

شرح EB3، H1B و H1 و P

EB3، H1B و H1 و P چهار مدل از ویزاهای کاری این کشور هستند. ویزای H1 ویزایی با مدت‌زمان یک‌ساله است. معمولاً افرادی که در زمینه مدرک تحصیلی خود کار می‌کنند و مهارت و تخصص کافی دارند، باید از طریق درخواست این ویزا وارد خاک آمریکا شده و پس از پیدا کردن شغل مناسب خود، از طریق نامه کارفرما برای دریافت اقامت و گرین کارت آمریکا اقدام کنند.

ویزای H1B نوع دیگری از ویزا کاری است که بسیار شبیه به ویزای H1 است. تنها تفاوت این دو نوع ویزا در مدت‌زمان اعتبارشان است. جالب است بدانید این ویزا تا مدت سه سال اعتبار دارد و می‌تواند به دارندگان آن اجازه اقامت در این کشور را بدهد.

ویزای بعدی که قصد داریم در حوزه درخواست ویزا کاری توضیح دهیم ویزا EB3 است که بر اساس لیست ارائه شده از سمت دولت آمریکا به دارندگان شرایط لازم اعطا می‌شود. هرساله لیستی شامل تمامی مشاغل مورد نیاز آمریکا از سوی دولت منتشر می‌شود. افرادی که دارای تخصص‌های مرتبط هستند می‌توانند برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنند؛ اما متأسفانه این نوع ویزا تنها برای شهروندان سایر کشورهای دنیا قابل دستیابی است و برای ایرانیان قابل‌ارائه نیست.

ویزا P نیز ویزایی است که برای هنرمندان و ورزشکاران شناخته شده در سطح جهانی که مدال‌آور و قهرمان هستند، ارائه خواهد شد. البته فراموش نکنید که اخذ همه انواع ویزاهای توضیح داده شده در این مقاله برای ایرانیان بسیار دشوار است. با پیچیدگی‌های فراوان تنها برخی از آن‌ها را امکان دارد ایرانیان بتوانند دریافت کنند.

انواع پاسپورت آمریکا

اخذ پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های خاص در مهاجرت و اخذ تابعیت یک کشور است. سرمایه‌گذاری در آمریکا برای خارجی‌ها کمی متفاوت از سایر کشورها است. ویزای سرمایه‌گذاری در آمریکا EB5 نام دارد و برای دریافت آن مبلغی حدود 800000 دلار باید بتوانید در مناطق انحصاری این کشور سرمایه‌گذاری کنید. با سرمایه‌گذاری چنین مبلغ هنگفتی طی 18 ماه قادر خواهید بود اقامت دائم خود را در این کشور به دست اورید.

این روش به ارائه مدرک زبان، مدرک تحصیلی و همچنین سن‌وسال افراد بستگی ندارد و با دریافت آن همسر و فرزندانتان نیز از تمامی شرایط شهروندی آمریکا بهره‌مند خواهند شد. طبیعتاً پس از دریافت شهروندی آمریکایی شما قادر خواهید بود مانند همه مردم این کشور پاسپورت آمریکا را دریافت کنید و به‌واسطه آن به‌تمامی نقاط دنیا سفر کنید.

ویزای EB5 شامل سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور آمریکا نیز می‌شود که با این کار شما بایستی مبلغی معادل با 1800000 دلار سرمایه‌گذاری کرده و کسب‌وکار مورد علاقه‌تان را در هر منطقه‌ای از کشور آمریکا که علاقمندید، پایه‌گذاری کنید. در این روش باید بتوانید 10 نفر آمریکایی را به مدت 2 سال استخدام کنید تا برای شما کار کنند. اخذ پاسپورت ایالات متحده آمریکا از این روش حداقل 18 ماه زمان می‌برد و درصورتی‌که با روش اخذ ویزای E2 تلفیق شود به‌اندازه چشمگیر و قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

اخذ پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج

روش دیگری که با استفاده از آن قادر خواهید بود علاوه بر اقامت، تابعیت و پاسپورت آمریکا را دریافت کنید، ازدواج با یک فرد آمریکایی است. ویزای K1 دقیقاً همان چیزی است که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند در ایالات متحده آمریکا ساکن شوند، کار کنند و درس بخوانند. این ویزا را شاید با نام ویزای نامزدی نیز شنیده باشید که فرصتی برای ازدواج به افراد غیرآمریکایی ارائه می‌دهد.

برای دریافت این ویزا اولاً بایستی بر اساس قوانین ازدواج آمریکا سن شما بالای 18 سال باشد، ثانیاً به مدت 2 سال با شریک آمریکایی خود زندگی کرده باشید. فقط در این شرایط است که شما می‌توانید به‌عنوان یک فرد غیرآمریکایی از طریق ویزای نامزدی K1 گرین کارت آمریکا را دریافت کنید و سرانجام پاسپورت این کشور را به دست آورید. البته فراموش نکنید همواره فردی که قصد دریافت پاسپورت کشور آمریکا را دارد باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشد و از قوانین و تاریخچه این کشور اطلاعات مناسبی در اختیار داشته باشد.

ضمناً در زمان ارائه درخواست خود مبنی بر دریافت پاسپورت این کشور دقت کنید که باید گواهی تولد دو طرف و همچنین گواهی ازدواج، فرم تکمیل شده N400 پس از ازدواج، نتایج آزمایش خون دو طرف و اثبات تمکن مالی خود را به ارگان مربوطه ارائه دهید.

اخذ پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل در این کشور

بسیاری از افراد به‌خصوص جوانان متقاضی تحصیل رویای تحصیل در آمریکا را در سر می‌پرورانند. وجود تعداد زیادی دانشگاه‌های معتبر در صدر مراکز آموزشی دنیا چون دانشگاه هاروارد، دانشگاه تگزاس و استنفورد گواهی این مطلب است. بدیهی است کسی که در این دانشگاه‌ها تحصیل کند در تمامی نقاط دنیا می‌تواند به کار و درآمدزایی بپردازد؛ ازاین‌رو بسیاری از افرادی که متقاضی دریافت پاسپورت آمریکا هستند جوانانی هستند که برای تحصیل به کشور مهاجرت کرده‌اند و یا قصد مهاجرت تحصیلی دارند.

برای دریافت پاسپورت از این طریق ابتدا باید توسط یک نهاد آموزشی در این کشور مورد پذیرش و تأیید قرار بگیرید. متقاضیان بعد از دریافت پذیرش مرکز آموزشی مربوطه باید برای دریافت ویزا مختص به آن مراجعه کنند. سپس با ارائه فرم تأییدیه اشتغال به تحصیل در آمریکا به سازمان‌هایی چون وزارت امور خارجه، ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید. همچنین دانشجویان می‌توانند از امتیاز دانشجویی استفاده کنند و به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند.

بد نیست بدانید با تحصیل در آمریکا قادر نخواهید بود اقامت دائم دریافت کنید؛ اما با پیدا کردن مرکز مناسبی برای اشتغال می‌توانید پس از اتمام دوران تحصیلات خود مشغول به کار شوید و از طریق کار گرین کارت آمریکا را دریافت کنید. در این شرایط پس از چندی قادر خواهید بود پاسپورت آمریکا را نیز دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت آمریکا

دریافت پاسپورت و اخذ تابعیت یک کشور نیازمند ارائه یک سری مستندات و مدارک مهم به وزارت امور خارجه کشور مقصد است. بدیهی است هرچه در جمع‌آوری مدارک مورد نیاز دقت و سرعت عمل بیشتری داشته باشید این مراحل را با سلامت و آسودگی خاطر بهتری طی خواهید کرد. همچنین ارائه درخواست شما از هرکدام از روش‌های ذکر شده که باشد، بایستی مدارک مرتبط به آن روش را نیز تهیه کرده و ضمیمه درخواست خود کنید.

در اینجا یک سری مدارک مشترک در همه انواع روش‌های ارائه درخواست اخذ پاسپورت ایالات متحده آمریکا را آورده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را چک کرده و برای درخواست خود آماده کنید. قبل از ارائه درخواستتان به وزارت امور خارجه ایالات متحده، حواستان باشد با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا به بهترین نحو ممکن درخواستتان را ارسال کند. مدارک مورد نیاز شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • تکمیل و ارائه فرم مرتبط با گذرنامه
  • کلیه مدارک شناسایی و هویتی و اثبات هویت فردی
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • عکس از گذرنامه
  • اثبات تمکن مالی ارائه‌دهنده درخواست
  • کلیه مدارک تحصیلی و مهارتی به‌علاوه مدارک زبان انگلیسی
  • اثبات عدم سو پیشینه کیفری
  • رسید پرداخت تمامی هزینه‌های مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت آمریکا

اعتبار پاسپورت آمریکایی

همان‌طور که در مقدمه این مقاله اشاره شد، کشور آمریکا یکی از معتبرترین و پرنفوذترین پاسپورت‌های دنیا در میان کشورهای کره زمین را دارا است. وقتی از اعتبار پاسپورت یک کشور سخن می‌گوییم منظور تعداد کشورهایی است که با آن پاسپورت، بدون ویزا می‌توانید سفر کنید. در حقیقت هرچه به کشورهای بیشتری بدون ویزا سفر کنید، یعنی پاسپورت قوی‌تر و معتبرتری دارید.

پاسپورت کشور آمریکا به دارندگان اجازه سفر به ۱۸۵ کشور دنیا را بدون ویزا می‌دهد. البته نکته حائز اهمیت در این میان این است که حدود ۵۰ کشور از این تعداد نیاز به ویزای فرودگاهی دارند. با این تفاسیر پاسپورت کشور آمریکا در رده و جایگاه سومین پاسپورت معتبر دنیا قرار گرفته است.

کشورهایی چون کره جنوبی، سوئیس اتریش، ایرلند، پرتقال و هلند نیز در این جایگاه با کشور آمریکا مشترک هستند. در این لیست معتبرترین پاسپورت در کل دنیا متعلق به کشور امارات متحده عربی است و سپس کشورهای آلمان، فنلاند و اسپانیا رده دوم را به خود اختصاص داده‌اند.

 

نکات مهم در خصوص اخذ پاسپورت آمریکایی

نکاتی در خصوص دریافت پاسپورت ایالات متحده آمریکا وجود دارند که شما به‌عنوان یک متقاضی باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. حتماً تاکنون متوجه شده‌اید تنها افرادی قادر به دریافت پاسپورت آمریکا هستند که شهروند این کشور محسوب شوند. اکثر شهروندان آمریکایی دو عدد پاسپورت دارند که یکی برای سفرهایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که نیازی به ویزا ندارند و دیگری برای صدور ویزا استفاده می‌شود.

همچنین با دریافت پاسپورت این کشور سفر به برخی از کشورها چون کوبا ممکن است برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد؛ بنابراین از انتخاب مقصد خود برای سفرهایتان اطمینان داشته باشید. هرگونه تغییر در ظاهر اشخاص مثل خال‌کوبی و تتو نیازمند دریافت پاسپورت جدید است. عکس پاسپورت شما نمی‌تواند با لباس رسمی باشد. در آخر شاید برایتان جالب باشد بدانید تنها ۳۵ درصد از آمریکاییان تابه‌حال به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند.

نکات مهم در خصوص اخذ پاسپورت آمریکایی

شغل های پردرآمد در آمریکا

شغل های پردرآمد در آمریکا

مهاجرت کاری به کشور آمریکا امروزه به یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های بسیاری از افراد تبدیل شده است به‌طوری‌که هرساله افراد زیادی با اهداف کاری وارد این کشور می‌شوند.

سخن آخر

با وجود پیچیدگی‌ها و دشواری‌های موجود بر سر راه متقاضیان دریافت پاسپورت آمریکا، اما دریافت آن مسیر روشن و اتفاقات جالبی را به ارمغان خواهد آورد. ایرانیان همواره برای دریافت گرین کارت و اخذ تابعیت این کشور دچار مسائل اساسی بوده‌اند. نکته مهم انتخاب روش مهاجرت و دریافت تابعیت است. اگر شرایط خود را به‌خوبی بررسی و راه مناسبی را برای این اقدام انتخاب کنید، قطعاً به هدف نهایی خود خواهید رسید.

بهتر است بدین منظور با فردی متخصص و کارآزموده مشورت کنید تا بهترین روش و اقدامات را در این مسیر به شما پیشنهاد دهد. زندگی در کشور قدرتمندی مثل آمریکا آینده فرزندان شما را نیز تأمین خواهد کرد؛ چرا که خانواده‌تان از مزایای بی‌شماری بهره‌مند می‌شوند.

یکی از این مزایا تحصیل در برترین مراکز آموزشی دنیا است که برای بسیاری از افراد دست‌نیافتنی خواهد بود. در نهایت امیدواریم با سلامت و شادابی مسیر مهاجرت را طی کرده و از آینده جدیدی که در انتظارتان است، لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پاسپورت آمریکا تماس بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا میتوان از طریق ازدواج پاسپورت کشور آمریکا را بدست آورد؟
بله، در واقع یکی از روشهایی که میتوانید با آن تابعیت ، اقامت و یا پاسپورت کشور آمریکا را بدست بیاورید ازدواج با یک فرد آمریکایی میباشد.
از طریق چه روش هایی میتوان پاسپورت آمریکا را بدست آورد؟
از طریق روش های تولد، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تحصیل میتوان به کشور آمریکا مهاجرت کرد و پاسپورت این کشور را بدست آورد.
آیا با پاسپورت کشور آمریکا میتوان به سایر کشورها سفر کرد؟
بله، همان طور که در این مقاله نیز خدمتتان عرض کردیم پاسپورت کشور آمریکا از یکی از معتبرترین پاسپورت ها میباشد و با این پاسپورت میتوان به بیشتر کشور ها بدون ویزا سفر کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای