ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان برای مهاجرت و گردشگری به کشور آمریکا سفر می‌کنند. آمریکا از بهترین کشور‌های جهان از نظر اقتصادی و اجتماعی می‌باشد و افراد بسیاری قصد دارند تا برای اهداف مختلف مانند سرمایه گذاری و اقامت دائم به این کشور سفر کنند. داوطلبان برای ورود به این کشور نیازمند اخذ انواع ویزای آمریکا می‌باشند. با وجود اینکه روابط دیپلماتیک بین دو کشور ایران و آمریکا در سال‌های اخیر چندان جالب نبوده است، باز هم فرصت‌های خوبی برای دریافت اقامت در این کشور برای شهروندان ایرانی وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی انواع ویزای آمریکا بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مختصری درباره ایالات متحده

ایالات متحده آمریکا یکی از وسیع‌ترین کشورهای جهان و سومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. این کشور در قاره آمریکای شمالی قرار دارد و از غرب با اقیانوس آرام و از شرق با اقیانوس اطلس مرز دارد. کشور آمریکا یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا محسوب می‌شود، که علاوه بر دارا بودن ارز اول دنیا، در صنایع مختلف نیز حرف اول را در جهان می‌زند. این کشور دارای صنایع غذایی مختلفی نیز می‌باشد، که باعث شده یکی از بهترین کشورهای جهان به حساب بیاید.

افرادی که علاقمند به دریافت ویزای آمریکا هستند تنها با دریافت ویزای این کشور نمی‌توانند اقدام به مهاجرت کنند. به عبارت دیگر پروسه دریافت اقامت در آمریکا تنها با داشتن ویزای این کشور مقدور نیست و باید مهر تایید وزارت امنیت آمریکا و محافظت از مرزهای کشور آمریکا یا همان CBP در گمرک برای شما صادر شود. البته شهروندان کشورهایی مانند کانادا می‌توانند بدون دریافت ویزا نیز به این کشور سفر کنند.

به علاوه برای دریافت اقامت در این کشور برنامه کوتاه مدت وجود دارد به نام معافیت از ویزا که به شهروندان ۳۹ کشور جهان این اجازه داده می‌شود تا به مدت ۹۰ روز با اهداف مختلفی در این کشور اقامت داشته باشند افراد با توجه به هدف‌های مختلف کاری به این کشور سفر می‌کند اما اگر شهروندان این کشورها به دنبال راهی برای اقامت بیشتر از ۹۰ روز در این کشور باشند نیازمند ویزا هستند.

درباره ایالات متحده

 

سفارت آمریکا در ایران وجود ندارد

کشور آمریکا در پی مخالفات سال‌های اخیر خود با کشور عزیزمان ایران امروزه دارای هیچ سفارتی در ایران نیست. بنابراین برای دریافت ویزای کشور آمریکا افراد می‌بایست به یکی از کشورهای همسایه که دارای  سفارتخانه آمریکا هستند، مراجعه کنند. در هر سفارتخانه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا متفاوت است و بنابراین نیاز دارید تا در ابتدا مدارک مورد نیاز سفارتخانه مورد نظر خود را بررسی کنید.

 

شرایط دریافت ویزای آمریکا

درخواست ویزای آمریکا دارای روش‌ها و استانداردهای مشابه با دریافت ویزای دیگر کشورهای برتر دنیا می‌باشد. این روش‌ها با توجه به نوع ویزای شما متفاوت می‌باشند، در ابتدا داوطلبان باید وقتی را از از سوی سفارت و یا کنسولگری این کشور برای ملاقات حضوری تعیین کنند.

پس از جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای خود باید به سفارتخانه نظر رجوع کنید و با پر کردن درخواست ویزا نسبت به این مورد اقدام کنید. البته باید توجه داشته باشید که دریافت این ویزا برای شهروندان ایرانی کمی سخت است و مراحل پیچیده‌تری دارد.

 

انواع مختلف ویزای آمریکا

دریافت اقامت در کشور آمریکا راه‌های مختلفی دارد که شما می‌توانید با توجه به هدف و مدت اقامتتان در این کشور یکی از ۱۸۵ ویزای موجود را انتخاب کنید. دریافت ویزای آمریکا بر خلاف تصور عموم سخت نیست و بسیار آسان‌تر از دریافت ویزای کانادا و شنگن می‌باشد. ویزای آمریکا به طور کلی به دو دسته مسافرتی و مهاجرتی تقسیم می‌شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزاها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ به طوری که برای برخی از این ویزاها شما نیازی به مدرک زبان انگلیسی معتبر ندارید.

ویزاهای مسافرتی کشور آمریکا

ویزاهای مسافرتی کشور آمریکا با هدف گذرندان اقامت موقت در این کشور می‌باشد و برای افرادی که قصد گردشگری و یا بازدید از اقوام خود دارند، مناسب می‌باشد. این ویزاها که توسط دولت آمریکا برای شهروندان خارجی ایجاد شده‌اند، دارای سه زیر گروه هستند که با توجه به هدف مهاجرتی افراد مانند ورزشکاران و یا محصلین دسته بندی شده است. در ادامه مطلب به بررسی کامل این ویزاها خواهیم پرداخت.

انواع زیر گروه‌های ویزای مسافرتی آمریکا

 • ویزای گروه بی-1 (B1): ویزای گروه B1 برای افرادی است که برای اهداف تجاری موقت می‌خواهند به خاک این کشور سفر کنند. هدف از دریافت این ویزا مواردی مانند فعالیت‌های اقتصادی و تجاری، شرکت در سمینارهای علمی و پژوهشی، اقدام به امضای قرارداد، شرکت در کنفرانس‌های تجاری و مربوط به کسب و کار و سایر فعالیت‌های موقت را شامل می‌شود.
 • ویزای گروه بی-2 (B-2): ویزای B-2 مخصوص افرادی می‌باشد که برای اهداف کوتاه مدتی مانند دیدار با خویشاوندان، گردش و تفریح و چنین فعالیت‌هایی قصد سفر کشور آمریکا را دارند.
 • ویزای گروه پی (P): ویزای گروه P مناسب افرادی است که در زمینه‌های مختلف ورزشی و هنری فعالیت می‌کنند و برای شرکت در مسابقات یا فعالیت‌های خاصی قصد مهاجرت به آمریکا را دارند.

در ادامه مطلب به بررسی این گروه‌های مختلف ویزا می‌پردازیم.

ویزای مسافرتی برای ورزشکاران و هنرمندان در آمریکا

ویزاهای P مناسب افرادی است که قصد دارند برای اهداف کوتاه مدت و ورزشی به کشور آمریکا سفر کنند. انواع این ویزاها به شرح زیر هستند:

 • ویزای P-1: ویزای P-1 برای افرادی که قصد شرکت در فعالیت‌های ورزشی و شرکت در مراسم‌های مربوط به این موضوع می‌خواهند به کشور آمریکا سفر کنند.
 • ویزای P-2: ویزای P-2 برای هنرمندانی مناسب است که باری شرکت در فعالیت‌های هنری و بازدید از مراسم‌های هنری قصد سفر به کشور آمریکا را دارند.
 • ویزای P-3: ویزای P-3 مناسب هنرمندانی است که در حوزه‌های موسیقی و سرود فعالیت می‌کنند.

شرایط دریافت ویزاهای مسافرتی

دریافت ویزاهای مسافرتی برای اتباع کشورهای مختلف نیازمند مدارک خاصی می‌باشد. افرادی که علاقه‌مند به دریافت ویزاهای مسافرتی هستند، به طور کلی نیاز به مدارک زیر خواهند داشت:

 • دارا بودن گواهی تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه‌های زندگی هر فرد در آمریکا
 • داشتن مدرک انگلیسی معتبر مانند آیلتس و تافل (نمره آن بستگی به دوره تحصیلی شما دارد)
 • دارا بودن پذیرش دانشگاهی کوتاه مدت در آن دوره

داوطلبان برای خروج از کشور می‌بایست مدرکی را جهت اثبات برگشت خود به کشور گرو بگذارند تا پس از بازگشت‌شان از کشورهای خارجه مدارک خود را پس بگیرند.

ویزاهای مهاجرتی کشور آمریکا

ویزاهای دیگری نیز وجود دارند که برای حضور بلند مدت افراد خارجی در کشور آمریکا ایجاد شده است. این نوع ویزاها عمومی می‌باشد و افراد دارای صالحیت کافی می‌توانند به این کشور سفر کنند. از انواع این ویزاها می‌توان به ویزای کاری و تحصیلی اشاره کرد. مدراک مورد نیاز برای دریافت این ویزاها با ویزاهای نوع مسافرتی فرق می‌کند.

علاوه بر این افرادی نیز برای ویزاهای مهاجرتی اقدام می‌کنند که قصد اقامت دائم در این کشور را دارا باشند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ویزاها نیز قابلیت دریافت اقامت دائم در کشور خوبی مانند آمریکا است.

 

ویزای آمریکا برای دانشجویان (ویزای تحصیلی)

ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان را دارند، یک گزینه رویایی به حساب می‌آید. این کشور با دارا بودن سیستم آموزشی سطح بالا سالانه با تعداد بسیار زیادی درخواست از دانشجویان خارجی روبرو می‌شود.

دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی می‌توانند در یکی از موسسات آموزشی این کشور مشغول به تحصیل شوند و پس از اتمام این ویزا در صورت عدم دارا بودن فرصت کاری این کشور را ترک کنند.

ویزاهای تحصیلی آمریکا دارای زیر گروه‌های M، F، و J می‌باشد که هرکدام با هدف تحصیلی خاصی در کشور آمریکا طراحی شده‌اند. پیش از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کشور آمریکا ابتدا نیاز دارید تا با توجه به هدف خود ویزا مناسبی را جهت تحصیل در کشور آمریکا انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی کشور آمریکا عبارت‌اند از:

 • ویزای گروه F: تحصیل در موسسات، دانشگاه‌ها، کالج‌ها، هنرستان‌ها و موسسات آکادمیک دیگر مانند آموزش‌های زبان انگلیسی
 • ویزای گروه M: تحصیل در مراکز فنی و حرفه‌ای و دیگر مراکز غیر آکادمیک
 • ویزای گروه J: تحصیل در دوره‌های کار آموزی یا گذراندن دوره‌های کوتاه تابستانه برای مطالعه دروس خاص
 • همانطور که خواندید ویزای آمریکا برای دانشجویان دارای سه نوع می‌باشد. هر نوع این ویزا نیز دارای شماره یک و دو است. به عبارت دیگر هر یک از این ویزاهای تحصیلی دارای دو نوع می‌باشد که با شماره گذاری یک (برای افراد مجرد) و دو (برای افراد متاهلی که قصد بردن همسر و فرزندان خود را دارند).

ویزای دانشجویی F-1

ویزای F-1 یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین ویزاهای تحصیلی میان دانشجویان می‌باشد. اکثر دانشجویان پس از دریافت پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کشور آمریکا نسبت به دریافت این ویزا اقدام می‌کنند. ویزای F-1 یک نوع ویزای بلند مدت محسوب می‌شود و برای دانشجویانی مناسب است که قصد دارند بیش از شش ماه در این کشور به تحصیل بپردازند. دانشجویان با این دوره می‌توانند در حین تحصیل به 20 ساعت کار نیمه وقت نیز مشغول شوند تا بخشی از هزینه‌های زندگی خود را در این کشور پوشش دهند.

ویزای دانشجویی F-2

ویزای دانشجویی F-2 مخصوص کسانی است که به عنوان همراه با دارندگان ویزای F-1 قصد مهارجت به کشور امریکا را دارند. به طور ساده‌تر اگر افراد واجد شرایط برای ویزای F-1 دارای همسر و فرزند زیر 21 سال باشند، می‌توانند با ویزای F-2  افراد خانواده خود را به آمریکا ببرند. یکی از ویژگی‌های این ویزا این است که افراد دارنده آن می‌توانند مشغول به کار نیمه وقت در این کشور شوند. از تفاوت این دو ویزا می‌توان به این اشاره کرد که افراد برای دریافت ویزای F-2 نیازمند فردی هستند که ویزای F-1 را دارا باشد.

ویزای دانشجویی M-1

ویزای تحصیلی M-1 نیز تقریبا شبیه به ویزای F می‌باشد با این وجود که این ویزا برای برخی رشته‌های فنی و حرفه‌ای می‌باشد. این ویزا قابلیت بردن همراه را نیز مانند ویزای F-2 دارا می‌باشد و خانواده متقاضیان این ویزا می‌توانند با دریافت ویزای M-2 به آمریکا مهاجرت کنند.

ویزای دانشجویی J-1

ویزای دانشجویی J-1 اما با دو ویزای پیشین کمی متفاوت است و مخصوص افرادی است به دنبال فرصت‌های مطلاعاتی می‌باشند. این ویزا دارای طول مدت دو سال می‌باشد که فرصتی بسیار عالی برای تحقیق در زمینه‌های علمی در دانشگاه‌های این کشور را فراهم می‌کند. ویزای تحصیلی J-1 نیز مانند دو ویزای M و F دارای قابلیت بردن همراه می‌باشد.

شرایط دریافت ویزای آمریکا

 

شرایط دریافت ویزای آمریکا برای دانشجویان

دریافت ویزای دانشجویی برای داوطلبان ایرانی نیز ممکن می‌باشد، این ویزا از آن دسته از ویزا‌هایی است که با وجود ارتباطات نه‌چندان جالب میان دولت دو کشور همواره برقرار بوده است.

برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آمریکا داوطلبان عموما به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار پس از تاریخ ترک کشور مبدا
 • عکس پرسنلی و اطلاعات شخصی
 • پر کردن فرم درخواست ویزا در سفارت آمریکا
 • دریافت پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه‌ها و مراکز معتبر آموزشی آمریکا
 • مدارک تحصیلی پیشین خود به همراه ریز نمرات (ترجمه شده در دارالترجمه‌های رسمی)
 • گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی مالی خود در مدت حضورتان در کشور آمریکا
 • گواهی بازگشت به کشور خود در صورت عدم پیدا کردن شغل

داوطلبان گاهی نیاز دارند برای تایید صلاحیت در جلسه‌ای شرکت کنند که در سفارت آمریکا برگزار می‌شود.

مبلغ لازم برای درخواست ویزای تحصیلی

برای دریافت فرم درخواست ویزای دانشجویی کشور آمریکا شما باید برای هر برگ مبلغی حدود 160 دلار به سفارت این کشور بپردازید. امروزه مبلغی دیگری نیز باید به اداره دانشجویی و مهاجری کشور آمریکا (SEVIS) بپردازید، این مبلغ در سال 2020 برابر با 350 دلار برای ویزاهای M و F می‌باشد و برای ویزای نوع J مبلغ ۲۲۰ دلار می‌باشد.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی

برای دریافت ویزای تحصیلی خود در کشور آمریکا شما ملزم به ارائه مدراکی جهت اثبات توانایی زبان انگلیسی خود هستید. این مدرک توانایی صحبت و ارتباط شما در جامعه کشور آمریکا را می‌سنجد که برای دولت این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

دارا بودن مدرک آیلتس که یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سطح جهانی می‌باشد، برای دریافت ویزای تحصیلی خود در کشور آمریکا یک مدرک ضروری به حساب می‌آید. حداقل نمره مورد قبول این آزمون در دانشگاه‌های آمریکا ۶.۵ می‌باشد.

 

نکات لازم پیرامون تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

تحصیل در کشورهای خارجی همواره می‌تواند با انتظارات پیش‌بینی نشده همراه باشد. در ادامه به بررسی چند احتمال رایج در میان دانشجویان خارجی کشور آمریکا می‌پردازیم:

شما به عنوان یک دانشجو موظف هستید تا در تمامی کلاس‌های خود شرکت کنید و آن‌ها را با قبولی پشت سر بگذارید. اگر درس‌های ارائه شده برای شما زیادی سخت به نظر رسید شما سریعا باید با مشاور مخصوص دانشگاه (DSO) صحبت کنید و این موضوع را با وی در میان بگذارید.

شما باید به صورت تمام وقت در دانشگاه مشغول به تحصیل باشید، چنانچه دیگر نتوانستید به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل باشید سریعا با مشاوره مخصوص دانشگاه صحبت کنید. چنانچه فکر می‌کنید که یک درس را نمی‌توانید تا پایان دوره تمام کنید با مشورت از اساتید و مسئولین دانشگاه در صورت امکان زمان خود را افزایش دهید

تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

 

دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی کشور آمریکا

دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکایی یک فرصتی بی‌نظیر برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند. سیستم آموزشی کشور آمریکا و دانشگاه‌های برتر آن مانند دانشگاه هاروارد (Harvard) از کیفیت مثال زدنی در سطح جهانی برخوردار هستند. سیستم آموزشی این کشور در میان کشورهای جهان رتبه نخست را بر اساس آمار سایت معتبر  usnews دارا می‌باشد.  شاید برایتان جالب باشد که در میان ده دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۱ چند دانشگاه از آمریکا وجود دارد. هشت! بله درست متوجه شدید هشت دانشگاه برتر این کشور در میان ده رتبه برتر دانشگاه‌های جهان می‌باشند. همین مسئله سبب شده است تا تحصیل در آمریکا رویایی شیرین و دست یافتنی برای دانشجویان مستعد باشد.

 

ویزای آمریکا برای بازرگانان (ویزای افراد شاغل)

ایالات متحده آمریکا یکی از گزینه‌های عالی برای افرادی است که می‌خواهند در یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ اقتصادی و صنعتی مشغول به کار شوند و یا شرکت خود را تاسیس کنند. علاقه‌مندان می‌توانند برای گسترش تجارت خود در این کشور یا به دست آوردن تجربه کوتاه مدت در آمریکا، نسبت به دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنند.

ویزای H1-B1

ویزای H1-B1 به صورت توافقنامه‌ تجارت آزاد میان کشورهای شیلی و سنگاپور و آمریکا طراحی شده است که برای مشغول شدن در یک حرفه تخصصی می‌باشد. این ویزا نیاز به مدارک تحصیلی دانشگاهی دارد، به عبارت دیگر داوطلبان این ویزا نیاز دارند تا چهار سال تحصیلات عالیه را دارا باشند. لازم به ذکر است که این ویزا بر اساس درخواست و تقاضا نمی‌باشد و برای دریافت آن باید به وبگاه‌های سفارت آمریکا در کشورهای شیلی و سنگاپور مراجعه کنید. توجه داشته باشید که این ویزا برای شهروندان شیلی و سنگاپور می‌باشد.

ویزای H-2A

ویزای H-2A برای کارگران موقتی می‌باشد که می‌خواهند برای مدتی کوتاه در زمینه‌هایی مانند کشاورزی مشغول به کار شوند، این ویزا دارای محدودیت‌های بسیار می‌باشد و تنها به شهروندانی تعلق می‌گیرد که از کشورهای مورد تایید وزارت کار این کشور می‌باشند.

ویزای H2B

ویزای H2B برای کارگرانی می‌باشد که برای کارهای موقت به غیر از زمینه‌های کشاورزی و صنعتی قصد سفر به کشور آمریکا را دارند. این ویزا نیز دارای محدودیت‌های بسیاری می‌باشد که اصلاً مناسب شهروندان ایرانی نیست.

ویزای H1C1

ویزای H1C1 یکی از ویزاهای کاری محبوب در کشور آمریکا می‌باشد که برای پرستاران حرفه‌ای با چندین سال سابقه کار ارائه می‌شود. مدت زمان این ویزا سه ساله می‌باشد.

ویزای L

ویزا L برای انتقال درون سازمانی شرکت یا یک موسسه می‌باشد که مربوط به شعبه‌های آن می‌شود به منظور کارفرما یکی از مدیران و کارمندان خود را جهت استخدام در شعبه‌های کشور آمریکا این افراد را به این کشور انتقال می‌دهند.

ویزای O-1

ویزای O-1 برای افرادی که دارای توانایی‌های بی نظیر و دستاوردهای فوق العاده در زمینه‌هایی مانند هنر علوم کسب و کار ورزش از این قبیل حوزه‌ها می‌باشند، بسیار مناسب می‌باشد. دولت آمریکا این افراد را کار در حوزه‌های مربوطه در این کشور حمایت می‌کند.

لیست مشاغل مورد نیاز در کشور آمریکا

در دنیای امروز یکی از مهم‌ترین مسائل برای مهاجرت به کشورهای دیگر دانستن لیست مشاغل مورد نیاز آن کشور است. با دانایی کامل نسبت به این مهم شما می‌توانید در آن حوزه اطلاعات و تجربه‌ای را کسب کنید تا به هنگام مهاجرت بتوانید در آن مشغول شوید. همچنین دانشجویانی که قصد انتخاب رشته دارند می‌توانند با استفاده از این لیست و بررسی روند محبوبیت شغل‌ها در کشور آمریکا رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

توسعه‌دهندگان نرم افزار

رشته کامپیوتر و توسعه‌دهندگان نرم افزار یکی از مشاغل مورد نیاز در تمامی کشورهای جهان در قرن ۲۱ می‌باشد. در سالیان اخیر با بالا بودن سرعت پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتری شدن هر چه بیشتر امور روزانه نیاز به نرم افزار نویسان در کشورهای در حال رشد جهان بسیار بالا رفته است.

این شغل که با اطمینان مهم‌ترین شغل آمریکا در چند سال پیش رو خواهد بود دارای وظایفی مانند طراحی سایت، ساخت‌ برنامه‌ها و نرم‌افزار‌های مورد نیاز و طراحی هوش‌های مصنوعی می‌باشد. میانگین حقوق سالیانه افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، ۱۰۵ هزار دلار می‌باشد.

متخصصان و کارشناسان داده

متخصصان آمار و داده یکی دیگر شغل‌های مهم و پرطرفدار در این روزهای کشور آمریکا می‌باشد. این شغل با دارا بودن میانگین حقوق سالانه ۸۳ هزار دلار از پردرآمدترین شغل‌های این کشور نیز حساب می‌شود. این افراد وظیفه دارند تا با بررسی تمام داده‌های موجود احتمالات و روابط میان آن‌ها را کشف کنند.

فیزیوتراپ‌ها

فیزیوتراپ‌ها وظیفه دارند تا با بازپروری و درمان افرادی که دچار صانحه شده‌اند، روند بدنشان را به حالت عادی بازگردانند. داوطلبان این شغل می‌بایست تا مدرک دکتری فیزیوتراپی را دریافت کنند و در آزمون NPTE قبول شوند. میانگین حقوق سالانه برای افراد شاغل در این زمینه 74 هزار دلار می‌باشد.

 مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی

شرایط خدماتی در مراکز درمانی نیازمند شخصی می‌باشد تا راهنمایی‌ها و وسایل مناسب را برای خدمات رسانی فراهم سازد. این افراد با سیاست‌های مدیریتی و راهکارهای حوزه سلامت و بهداشت سر و کار دارند و باید گزارشی از دارایی‌های بیمارستان را ثبت کنند. به علاوه مطلع کردن کارکنان مرکز درمانی با سیاست‌های جدید نیز از دیگر وظایف این گروه شغلی هستند. میانگین سالانه حقوق ۷۰ هزار دلار می‌باشد.

 

وضعیت اقتصادی کشور آمریکا

کشور آمریکا از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان می‌باشد که پس از شروع ویروس کرونا همچنان در حال ترمیم اقتصاد خود می‌باشد. تولیدات ناخالص داخلی این کشور دارای نرخ افزایشی سالانه ۶.۵ درصد بوده است که نشان دهنده اقتصاد رو به ترمیم این کشور از سال ۲۰۱۹ بوده است.

در حال حاضر کشور آمریکا دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی در جهان می‌باشد. پیش‌بینی‌های صورت گرفته حاکی از آن است تا سال ۲۰۲۴ نیز این کشور با قدرت به صدر نشینی خود ادامه می‌دهد. سرمایه گذاری در آمریکا که از روش هایی است که افراد سرمایه دار و تاجران به دنبال آن هستند تا بتوانند اقامت دائم خود را در این کشور دریافت کنند

ویزای آمریکا

 

ویزای آمریکا برای سرمایه گذاران

سرمایه گذاری در کشور آمریکا با توجه به رتبه جهانی اقتصادی این کشور یک ایده بسیار عالی برای تاجران و سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند در سرمایه خود را در کشورهای خارجی به کار بگیرند.

با این حال سرمایه گذاری در آمریکا دارای استانداردهایی می‌باشد که باید توسط داوطلبان خارجی رعایت شود، در غیر این صورت دولت اجازه دارد تا اموال افراد خاطی را مصادره کند. میزان ریسک مصادره اموال در کشورهای خارجی یکی از مهمترین مسئله‌هایی است داوطلبان باید آن را بررسی کنند. نرخ ریسک از بین رفتن دارایی کشورهای خارجی با اعداد یک تا هفت رتبه بندی می‌شود که کمترین میزان ریسک متعلق به عدد یک و بیشترین ریسک متعلق به عدد هفت می‌باشد. لازم به ذکر است که آمریکا دارای نمره یک در میان کشورهایی قرار می‌گیرد که کمترین ریسک سرمایه‌گذاری را دارا می‌باشند.

میزان حداقل سرمایه لازم و محبوبیت ویزای EB5

ویزای امریکا برای سرمایه‌گذاران دارای انواع مختلف می‌باشد و شامل دو ویزای مهاجرتی و مسافرتی می‌باشد. با توجه به این موضوع افراد با توجه به شرایط خود یکی از این ویزاها را برای سرمایه گذاری در آمریکا انتخاب می‌کنند. ویزای سرمایه گذاری این کشور EB5 می‌باشد، که امروزه بالغ بر 140 هزار نفر افراد خارجی توسط این ویزا به کشور آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

این ویزا به دلیل آنکه افراد موظف هستند تا با سرمایه‌گذاری در کشور آمریکا اشتغال زایی کنند و در مدت دو سال ۱۰ نفر از شهروندان این کشور را مشغول به کار کنند، نوعی ویزای کارآفرینی حساب می‌شود. میزان حداقل سرمایه برای دریافت این ویزا مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار می‌باشد. اما داوطلبان می‌توانند با مبلغ ۹۰۰ هزار دلر نیز در مناطق محروم این کشور اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

 

ویزای ازدواج آمریکا

ویزای ازدواج آمریکا از محبوب‌ترین راه‌های دریافت اقامت کشور آمریکا است. این ویزا جزو گروه K می‌باشد، مناسب افرادی است که با شهروندان این کشور نامزد کرده‌اند و قصد ازدواج با ایشان را دارند. ویزای K-1 برای این افراد مناسب است. این ویزا دارای زیر گروه‌های 2و 3 سه نیز هست که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ویزای ازدواج K-2

ویزای K-2 برای فرزندان زیر 18 سال افرادی می‌باشد که با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشد.

ویزای ازدواج K-3

ویزای K-3 برای افرادی می‌باشد که می‌خواهند در طول مدت دریافت گرین کارتشان نزد همسر خود باشند.

شرایط دریافت ویزای ازدواج

افرادی که قصد ازدواج با اتباع کشور آمریکا را دارند می‌بایست دارای مشخصاتی باشند که بتوانند برای دریافت ویزای ازدواج تایید صلاحیت شوند. این شرایط مانند زیر است:

 • دارا بودن سن بالای ۱۸
 • گواهی دال بر مجرد بودن فرد
 • گواهی اثبات مدت رابطه
 • اثبات تمکن مالی

افراد علاوه بر دارا بودن شرایط بالا می‌بایست مدارک زیر را نیز تهیه کنند:

 • مبلغ ۲۶۵ دلار آمریکا
 • ارائه عکس هر دو شخص
 • ارائه مدرک بیمه نامزد
 • دارا بودن پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک طلاق قبلی در صورت مزدج بودن افراد
 • تکمیل و تحویل فرم G-325 توسط هر دو نغر

تکمیل و ارائه فرم I-129F توسط شخصی که دارای تابعیت آمریکا می‌باشد

ویزای تحصیلی و دریافت اقامت دائم

اقامت در خارج

مهاجرت کردن و اقامت در خارج در صورتی که قانونی صورت بگیرد یک فرآیند بسیار پیچیده است که فرد تنها با کمک افراد متخصص و کارآزموده می‌تواند به آن دست پیدا کند.

سخن پایانی

آمریکا در سالیان اخیر جزو قدرتمندترین کشورهای جهان بوده است که دارای ارز اول جهان یعنی دلار نیز می‌باشد. ویزاهای متعددی برای دریافت اقامت دائم در این کشور وجود دارد که شرایط هر کدام نیز متفاوت می‌باشد. این ویزاها با توجه به اهداف مختلف برای افراد خارجی طراحی شده‌اند.

داوطلبان ایرانی می‌بایست به یکی از سفارت‌های آمریکا درکشورهای همسایه برای دریافت ویزای خود سفر کنند. از کشورهای همسایه، ارمنستان و ترکیه برای دریافت ویزای آمریکا توصیه می‌شوند. البته جای نگرانی برای این افراد وجود ندارد، زیرا با کنار رفتن ترامپ و روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور فعلی این کشور، قانون منع ورود افراد مسلمان به این کشور لغو شده است.

داوطلبان عزیز می‌توانند از طریق موسسه مهاجرتی هرمس اپلای برای مشاوره و دریافت ویزای آمریکا اقدام کنند. مشاورین ما همواره آماده کمک رسانی به شما عزیزان برای دریافت ویزای آمریکا می‌باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چگونه برای ویزای آمریکا درخواست دهیم؟
داوطلبان دریافت ویزای آمریکا می‌بایست این ویزا را آنلاین یا با حضور در سفارت آمریکا دریافت کنند. از آنجائیکه آمریکا در ایران سفارت خانه ندارد، متقاضیان می‌‎بایست به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند.
هزینه دریافت ویزای آمریکا چقدر می‌باشد؟
هزینه دریافت ویزای آمریکا با توجه به نوع و مدت آن متغیر می‌باشد. شما علاوه بر دارا بودن توانایی مالی برای حضور در این کشور، می‌بایست مبلغی حدود ۲۰۰ دلار را برای دریافت ویزای خود پرداخت کنید.
شرایط دریافت ویزای آمریکا آسان می‌باشد؟
شرایط دریافت ویزای کشور آمریکا با توجه به تعداد بالای آن آسان‌تر از دریافت ویزاهایی مثل ویزای شنگن است. ویزاهای آمریکا بیش از ۱۸۰ نوع هستند که شرایط دریافت اقامت در این کشور را ساده‌تر کرده است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقای رحیمی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید برای دریافت ویزای آمریکا مدرک تافل یا آیلتس فرق نمیکنه؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای رحیمی
2 سال قبل

سلام خیر چون جزو مدارک بین المللی معتبر هستند

محلا
2 سال قبل

با توجه به شیوع کرونا وضعیت دریافت ویزای تحصیلی در امریکا تغییری نداشته؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  محلا
2 سال قبل

در حال حاضر خیر . بدون مشکل انجام میشه

کادر هرمس اپلای