بررسی کارهای بعد از ورود به کانادا

ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

با ورود به کانادا مسیری پر از فرصت‌ها و چالش‌ها در پیش‌رویمان قرار می‌گیرد. این مسیر، از اولین قدم‌هایی که برای ساختن زندگی جدید خود برمی‌داریم تا دستیابی به اهداف بلندمدت، پر از کارهای متعددی است که باید به آنها پرداخته شود. در این مقاله با عنوان ” به بررسی و ارائه راهنمای جامعی از اقدامات و گام‌های اولیه‌ای می‌پردازدیم که برای ادغام موفق در جامعه و فرهنگ کانادایی ضروری هستند. از ثبت‌نام در سیستم مالیاتی و بهداشتی گرفته تا یافتن مسکن مناسب و فرصت‌های شغلی، این مقاله به شما کمک می‌کند تا با دانش و آمادگی بیشتری پا به این سرزمین نو بگذارید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مهم‌ ترین کار‌های قبل از ورود به کانادا

برای یک ورود راحت و بی‌دغدغه به کانادا باید کلیه اقدامات زیر را برای به‌عنوان یکی از مراحل پرواز به کانادا انجام دهید.

پیکاپ پاسپورت قبل از ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

مرحله پیکاپ برای کشور‌هایی اجرا می‌شود که روابط دیپلماتیک به ایران ندارند. پیکاپ ویزای کانادا معمولا از طریق کشور‌های ارمنستان، ترکیه و امارات انجام می‌شود. پیکاپ‌کردن ویزا شما را از سفر به کشور‌های خارجی برای دریافت ویزا بی‌نیاز خواهد کرد. ‌به‌طورکلی کشورهایی مثل ترکیه نقش پررنگی در همه فرایند دریافت ویزای کانادا مثل انگشت نگاری سفارت کانادا و پیکاپ ویزا دارند.

ورود به هر کشوری نیازمند دریافت اجازه از سفارت آن است. بعد از دریافت ویزا، متقاضی به‌صورت حضوری به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر می‌روید. ورود شما به کشور مقصد زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که افسر سفارت بعد از تایید صلاحیت‌های شما، پاسپورت‌تان را مهر کند.

کشور‌هایی که سفارت یا کنسولگری در ایران ندارند خدمات موردنیاز را از طریق یک کشور واسطه ارائه می‌کنند. سفر به کشور‌های واسطه هزینه‌های اضافی مانند خرید بلیط و رزرو محل اقامت به شما تحمیل می‌کند.

پیکاپ بهترین اقدام برای حل این مشکلات است. در این فرایند، پاسپورت متقاضی از طریق کارگزار یک موسسه مهاجرتی به سفارت کانادا برده می‌شود. بعد از تایید مدارک و مهر ویزا مسیر برای ورود به کانادا پس از اخذ ویزا هموار خواهد شد. باید بدانید که هیچ تفاوتی بین پیکاپ ویزا و پاسپورت وجود ندارد.

پیکاپ پاسپورت قبل از ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

مدارک لازم برای پیکاپ ویزا

مدارک موردنیاز برای پیکاپ ویزا کانادا به نوع ویزا و کشور محل پیکاپ وابسته است. مشاوران موسسه هرمس اپلای بعد از انتخاب محل مناسب pickup ویزا، لیست کاملی از موارد را به شما ارائه خواهند کرد. در یک دسته‌بندی کلی مدارک لازم برای تایید اعتبار ویزای کانادا از کشور‌های مختلف عبارتند از:

 • امضای رضایت نامه
 • پاسپورت ریکوئست

زمان رسیدگی به درخواست پیکاپ ویزای کانادا

این پروسه حدود سه هفته کاری طول می‌کشد؛ اما برخی عوامل در زمان لازم برای رسیدگی به این پرونده تاثیر مستقیم دارند که عبارتند از:

کار‌های اداری مربوط به سفارت کانادا

اگر فشار کاری یا تعداد پاسپورت‌های ارسال‌ شده به سفارت کانادا زیاد باشد رسیدگی به درخواست شما طولانی‌تر خواهد شد. افرادی که کار اداری الصاق عکس به پاسپورت آن‌ها سریع‌ تر از انجام شود در بازه زمانی کوتاه‌تری به ویزای خود می‌رسند.

عملکرد اداره پست در کشور موردنظر

سفارت کانادا تحت هیچ شرایطی پاسپورت را مستقیما از متقاضیان دریافت نمی‌کنند. برای تسهیل مسیر ورود به کانادا پس از اخذ ویزا بدانید که از هر کشوری برای دریافت ویزا یا پیکاپ آن درخواست می‌دهید، فرایند ارسال پاسپورت باید از طریق اداره پست انجام شود. عملکرد اداره پست کشور موردنظر تاثیر فراوانی در زمان رسیدگی به درخواست شما دارد.

تعداد پاسپورت‌ های ارسال شده

اغلب موسسات مهاجرتی در طول هفته یک بار فرایند ارسال پاسپورت رای پیکاپ را انجام می‌دهد. این مورد نیز باعث طولانی‌تر شدن مسیر بررسی درخواست متقاضی می‌شود البته، این مرحله تنها دو روز کاری فرایند بررسی را طولانی‌تر می‌کند.

آماده کردن چمدان‌ ها و جمع آوری وسایل

برای پیشگیری از بروز هر نوع مشکل در ورود به کانادا پس از اخذ ویزا، کلیه احتمالات را قبل از سفر در نظر بگیرید. تهیه چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا از اقدامات ضروری برای ورود به این کشور است. افراد مبتلا به بیماری خاص از پزشک خود بخواهند برای تسریع روند درمان در کانادا، در یک نامه اطلاعات کاملی درباره بیماری و روند درمان بنویسند. اقلام ممنوعه به کانادا را بشناسید تا آنها را در چمدان خود نگذارید.

برای حمل پول نقد به کانادا محدودیتی وجود ندارد. اما برای حمل مبلغ بالای ۱۰ هزار دلار نیازمند دریافت کارت اظهارنامه هستید. افرادی سیگاری تنها مجاز به حمل ۲۰۰ نخ سیگار و ۲۰۰ گرم توتون قلیان خواهند بود. موادغذایی که اجازه ورود آن‌ها به خاک کانادا را دارید عبارتند از:

 • نان
 • شکلات و شیرینی
 • میوه و سبزیجات خشک‌شده
 • کنسرو
 • ادویه، چای و قهوه
 • شیر خشک
 • لواشک و تنقلات
 • آجیل و خشکبار

بر اساس قانون، ورود هر نوع ماده ممنوعه به خاک کانادا با جریمه نقدی همراه است. متخلف موظف به پرداخت مبلغ ۲۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار جریمه خواهد بود. برای ورود حیوانات خانگی به خاک این کشور باید مسیر قانونی دریافت مجوز را طی کنید. انجام واکسیناسیون کامل به‌ویژه واکسن هاری بخش مهمی از دریافت مجوز ورود حیوان خانگی است. برگه واکسیناسیون را به دو زبان انگلیسی و فرانسه ترجمه کنید.

اقدامات ضروری بعد از ورود به کانادا

بعد از ورود به یک کشور برای شروع زندگی باید یکسری مراحل را طی کنید. تنها در این صورت به‌عنوان یک شهروند کانادایی شناخته می‌شوید. در این مرحله به دریافت شماره بیمه، افتتاح حساب بانکی، خرید یا اجاره خانه و انتخاب کار مناسب نیاز دارید. کار‌های اصلی که بعد از ورود به خاک کانادا باید انجام دهید شامل موارد زیر است:

انجام کار‌های فرودگاهی برای ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

بعد از ورود به فرودگاه کانادا برای انجام برخی اقدامات به کیوسک‌های بازرسی مراجعه کنید. در هر یک از فرودگاه‌ها حداقل یک کیوسک بازرسی برای رسیدگی به درخواست مهاجران و مسافران وجود دارد. در کیوسک‌های بازرسی اقدامات مختلفی مانند اسکن پاسپورت و پاسخ به سوالات افسران انجام خواهد شد. بعد از اتمام فرایند بازرسی، اثر انگشت شما ثبت می‌شود.

افسر بازرسی سوالات متعددی درباره میزان پول، محصولات غذایی و حیوان خانگی شما می‌پرسد. بعد از اتمام سؤالات افسر بازرسی، او شما را به افسر مرزی ارجاع می‌دهد. افسر مرزی رسید پرینت‌شده کیوسک بازرسی را به شما می‌دهد. با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا، اگر به مجوز‌هایی مانند ورک پریمت یا استادی پرمیت نیاز دارید باید از طریق افسر مرزی برای دریافت آن‌ها اقدم کنید.

دریافت شماره بیمه اجتماعی یا SIN

دریافت شماره امنیت اجتماعی (SIN) یکی از اولین و مهم‌ترین اقداماتی است که مهاجران پس از ورود به کانادا باید انجام دهند. SIN یک کد ۹ رقمی است که برای کار کردن در کانادا و دسترسی به برنامه‌ها و خدمات دولتی ضروری است. این شماره، هویت شما را به عنوان یک فرد مجاز به کار در کانادا تایید می‌کند و برای مواردی مانند پرداخت مالیات، دریافت مزایای دولتی یا بازنشستگی و بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و کار در کانادا با جای خواب ضروری است.
دریافت شماره بیمه اجتماعی یا SIN

کارت SIN برای چه افرادی ضروری است؟

 • شهروندان و دارندگان مجوز اقامت دائم و موقت برای اشتغال و دریافت خدمات درمانی
 • کودکان بالای ۱۲ سال
 • والدین و افرادی که وکالت قانونی متقاضی مهاجرت به کانادا بر عهده گرفته‌اند
 • کودکان یا بزرگسالان نیازمند به مراقبت

کاربرد‌های شماره بیمه اجتماعی

 • کسب درآمد از طریق اشتغال یا سرمایه‌گذاری
 • پرداخت مالیات
 • بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی
 • بهره‌مندی از خدمات دولتی

مدارک موردنیاز برای دریافت شماره SIN با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

همان‌ طور که گفتیم شهروندان کانادایی و مهاجران (دارای اقامت دائم و موقت) می‌توانند برای دریافت این شماره درخواست دهند. مدارک موردنیاز برای دریافت سین نامبر با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا به سه دسته تقسیم می‌شود.

مدارک موردنیاز برای شهروندان

 • ارائه گواهی تولد
 • گواهی شهروندی از IRCC
 • گواهی تولد در خارج از کشور قبل از سال ۱۹۹۷

مدارک موردنیاز برای افراد دارای اقامت دائم

 • ارائه PR Card کانادا
 • گواهی تایید اقامت
 • ارائه مدارک هویتی مانند پاسپورت و گواهینامه رانندگی

مدارک موردنیاز برای افراد دارای مجوز اقامت موقت

 • ارائه مجوز کار
 • ارائه استادی پرمیت
 • مدرک شناسایی معتبر

دریافت کارت خدمات درمانی

استفاده از خدمات درمانی رایگان کانادا تنها از طریق دریافت بیمه درمانی امکان‌پذیر است. زمان لازم برای دریافت کارت بیمه در شهر‌ها و استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. اگر استان‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو را به‌عنوان مقصد انتخاب کرده‌اید برای دریافت کارت بیمه باید حدود سه ماه منتظر بمانید. در سایر استان‌ها مهاجرت بعد از ورود به خاک این کشور، کارت بیمه درمانی دریافت می‌کنند.

خرید سیم کارت با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بهتر است مرحله خرید سیم کارت را به‌صورت آنلاین انجام دهید. بعد از خرید سیم کارت با پرداخت مبلغی حدود ۸۰ دلار از ۳۰ گیگ اینترنت بهره‌مند می‌شوید. اپراتور‌های مختلفی خدمات مربوط به اینترنت و سیم کارت را ارائه می‌دهند. اما استفاده از خدمات این پنج اپراتور با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا گزینه بهتری به نظر می‌رسد.

 • Rogers
 • Telus Mobility
 • Bell Canada
 • Fido
 • Virgin Mobile

گزینه دیگری برای خرید سیم کارت وجود دارد که هزینه بیشتری به شما تحمیل می‌کند. اگر موفق به خرید سیم کارت نشده‌اید، نگران باشید. در فرودگاه‌های این کشور همیشه خدماتی مرتبط با فروش سیم کارت ارائه می‌شود. برای اطمینان از انتخاب بهترین سیم کارت، حتما از فروشگاه‌های محلی تحقیق کنید. کارکنان این مجموعه‌ها بهترین گزینه برای خرید یک سیم کارت مناسب را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

افتتاح حساب

افتتاح حساب بانکی در کانادا یکی دیگر از اقدامات اولیه مهم برای مهاجران است. داشتن یک حساب بانکی به شما امکان می‌دهد تا تراکنش‌های مالی را به راحتی انجام دهید، حقوق خود را دریافت کنید و به خدمات مالی دسترسی داشته باشید. بانک‌ها در کانادا انواع مختلفی از حساب‌ها را ارائه می‌دهند که می‌توانند شامل حساب‌های جاری، پس‌انداز و سایر خدمات مالی باشند. انتخاب بانک و نوع حساب بستگی به نیازها و ترجیحات شخصی شما دارد. مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا شامل موارد زیر است:
 • ارائه گواهی تولد
 • مدارک هویتی (پاسپورت و گواهینامه رانندگی)
 • ارائه شماره SIN و کارت بیمه
 • کارت امنیت سالمندی
 • گواهی شهروندی یا تابعیت کانادا
 • کارت اقامت موقت یا اقامت دائم

برای انجام معاملات روزمره و دریافت حقوق به حساب با نرخ بهره ناچیز یا بدون بهره نیاز دارید. حساب جاری تنها گزینه برای دسترسی به این موارد خواهد بود. با افتتاح حساب جاری شرایط برای دریافت دسته چک فراهم می‌شود. ویژگی‌ها و مزیت‌های اصلی افتتاح حساب جاری شامل موارد زیر است:

محدودیت سنی برای افتتاح حساب با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

بر اساس قانون، تنها افراد بالای ۱۸ سال قادر به افتتاح حساب هستند. افرادی کمتر از سن قانونی می‌توانند این فرایند را از طریق قیم قانونی خود انجام دهند. قوانین اجازه افتتاح حساب در بانک‌های کانادا را برای افرادی که شهروند، تبعه یا مقیم این کشور نیستند هم صادر می‌کند. با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا، قانون به شما اجازه می‌دهد حتی ویزای توریستی برای افتتاح حساب در بانک‌های این کشور اقدام کنید.

اجاره یا خرید خانه

اگر از گزینه خرید ملک برای مهاجرت استفاده کرده‌اید برای سکونت با مشکل مواجه نمی‌شوید. در غیر این‌صورت، باید از طریق آگهی‌های منتشرشده در روزنامه یا اینترنت برای اجاره خانه در کانادا اقدام کنید.

مراجعه حضوری به محله‌ها یا آژانس‌های املاک هم در یافتن خانه مناسب موثر است. در مرحله انتخاب خانه باید به موقعیت، امکانات و ایمنی خانه توجه کنید. بر اساس قانون، قرارداد اجاره در این کشور یک ساله در نظر گرفته می‌شود. اما در برخی شرایط می‌توان از قرارداد‌های کوتاه مدت استفاده کرد.

پیدا کردن کار مناسب با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

برای تأمین هزینه‌های زندگی، اجاره‌خانه، تحصیل و درمان، نیازمند کار هستید. اگر برای ورود به کانادا جاب آفر دریافت نکرده‌اید باید از طریق مراجعه به سایت‌های معتبر با کارفرمایان ارتباط برقراری کنید. رزومه قوی بهترین گزینه برای یافتن شغل مناسب است.

این امکان را دارید تا از طریق سایت لینکدین با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید. توصیه ما این است که کارفرمایان معتبر و شناخته‌شده را در اولویت قرار دهید. شاید بگویید شناخت چنین کارفرمایی برای افرادی که هیچ آشنایی در کانادا ندارند سخت خواهد بود. حرف شما کاملا درست است؛ برای کاریابی بعد ورود به کانادا پس از اخذ ویزا از مشاوران و وکلای موسسات کاریابی بین‌المللی استفاده کنید.

نکات مهم برای کاریابی با ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

برای موفقیت در این مسیر باید با فرهنگ و شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد این کشور آشنایی باشید. علاوه‌بر سایت‌های فوق، فعالیت و ارسال رزومه در فیس بوک یا لینکدین مسیر کاریابی را کوتاه‌تر می‌کند. تجربیات، دستاورد‌ها و گواهینامه‌های خود را به‌صورت مختصر در این رسانه‌ها توضیح دهید. برای مذاکره با کارفرمایان می‌توانید از بستر گوگل میت استفاده کنید.

رزومه‌ای قوی و مرتب داشته باشید. کارفرمایان کانادایی استفاده از رزومه‌های سنتی برای استخدام نیرو‌های کاری را در اولویت قرار می‌دهند. آن‌ها به بررسی و مطالعه مهارت‌ها، گواهینامه‌ها و سوابق کاری شما را علاقه‌مند هستند.

استفاده از یک معرفی‌نامه خوب تاثیر مثبتی بر نظر کارفرما درباره شما دارد. بر ارتقای کیفیت ارتباطات خود در مذاکرات یا مصاحبه حضوری متمرکز شوید. در نهایت باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید. زیرا مسیر یافتن‌کار مناسب با درآمد عالی که سازگاری بالایی با تخصص و تجربه کاری شما داشته باشد فرایندی زمانبر است.

اقدام برای دریافت مجوز اقامت دائم

روش‌های مختلفی برای اقامت دائم بعد ورود به کانادا پس از اخذ ویزا وجود دارد. خرید خانه، سرمایه‌گذاری در بورس، راه‌اندازی استارتاپ یا کسب‌وکار بخشی از مراحل برای دریافت اقامت دائم هستند. بر اساس قانون این دولت فدرال، افراد بعد از پنج سال اقامت در این کشور و پرداخت مالیات واجد دریافت مجوز اقامت دائم هستند.

برای اقامت دائم به ارائه مدارک هویتی، تحصیلی، کاری، عدم سابقه کیفری، گواهی سلامت کامل و اثبات تمکن مالی نیاز دارید. فرایند‌هایی مانند پیکاپ ویزا، یافتن کار، خرید یا اجاره خانه، دریافت SIN، کارت بیمه و افتتاح حساب بسیار چالش برانگیز است.

برای موفقیت در این مراحل به راهنمایی فردی مجرب نیازمند هستید کارشناسان موسسه هرمس اپلای در تمام مراحل دریافت ویزا، مهاجرت، یافتن کار، خریدخانه و اقامت دائم در کنار شما خواهند بود. کادر این مجموعه تمام تلاش خود برای تحقق اهداف شما را به‌کار خواهد گرفت.

مردم کانادا

مردم کانادا

مهم‌ترین اقدام پیش از مهاجرت، آشنایی با مردم و فرهنگ کشور مقصد است. آشنایی با آن‌ها و شناخت ویژگی‌های کلی شرایط زندگی در کشور مورد نظر، فرایند اجتماعی‌شدن و حضوری مفیدتر را برای مهاجران به همراه دارد.

سخن آخر

باید اقدامات متعددی برای ورود به کانادا پس از اخذ ویزا انجام دهید. پس از ورود به فرودگاه باید کارهای لازم در کیوسک‌های بازرسی برای ورود و دریافت ورک پرمیت را به انجام برسانید. دریافت شماره SIN، افتتاح حساب، دریافت کارت خدمات درمانی، اشتغال، اجاره خانه، خرید سیم کارت، ثبت نام فرزندان در مدرسه یا دانشگاه و در نهایت دریافت مجوز اقامت دائم مهم‌ ترین کار‌ها بعد از ورود به این سرزمین زیبا هستند. وارد شدن به کانادا و شروع زندگی جدید در این کشور، مستلزم طی کردن مسیری است که همواره با چالش‌ها و فرصت‌های جدید همراه است. اما با انجام دادن اقدامات اولیه و ضروری، می‌توان گام‌های استواری در جهت ادغام موفق و ساختن آینده‌ای درخشان در کانادا برداشت. از پیدا کردن محل اقامت مناسب و مدیریت امور مالی گرفته تا فهمیدن فرهنگ و ساختار اجتماعی کانادا، هر یک از این اقدامات نقشی کلیدی در تسهیل این گذار و تقویت پایه‌های زندگی جدید شما دارند. امیدواریم این مقاله بتواند به عنوان یک راهنمای مفید برای هموار ساختن این مسیر برای شما عمل کند و به شما کمک کند تا با اطمینان و آرامش بیشتری در کانادا قدم بردارید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقدامات اساسی قبل از ورود به کانادا چیست؟
پیکاپ ویزا، آماده‌سازی چمدان‌ها و بررسی اقلام ممنوعه مهم‌ترین موارد قبل از سفر به این کشور هستند.
دولت کانادا اجازه ورود چه اقلامی به کشور خود را نمی‌دهد؟
بر اساس قانون شما اجازه انتقال گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و دانه‌های قابل کشت به خاک این سرزمین را ندارید.
اقدامات لازم برای ورود به کانادا پس از اخذ ویزا چیست؟
افتتاح حساب، دریافت کارت خدمات درمانی و شماره SIN، اجاره خانه و یافتن کار مهم‌ترین اقدامات بعد از دریافت ویزا هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای