دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان

دوره های ویزای ‌‌‌آوسبیلدونگ آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. هرساله افراد مستعد و تحصیل‌کرده بسیاری در ایران به قصد کسب یک تجربه کاری جدید در کشورهای پیشرفته جهان، اقدام به مهاجرت می‌‌‌کنند. اگر شما همچنین قصدی دارید، پس حتما آلمان را به‌عنوان یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی حال حاضر جهان به لیست گزینه‌های ‌خود اضافه کنید. آلمان سیستم آموزشی خاصی به اسم آوسبیلدونگ را طراحی کرده است که به کارجویان اتحادیه اروپا و کارجویان بین‌المللی از جمله ایرانیان این اجازه را می‌‌‌دهد تا در شرکت‌های ‌آلمانی به‌عنوان کارآموز مشغول به کار شوند. همچنین در طی دوره آوسبیلدونگ، شما در زمینه یک حرفه خاص در یک موسسه معتبر آموزش می‌‌‌بینید و در یک شرکت آلمانی کارآموزی می‌‌‌کنید. در این مطلب با دوره های ویزای ‌‌‌آوسبیلدونگ آلمان و همچنین امکان اخذ بلوکارت آلمان با استفاده از این روش آشنا می‌‌‌شویم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

دوره‌های ‌آوسبیلدونگ در آلمان از نگاه آماری

در آلمان، بسیاری از افراد از طریق دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ که یک سیستم کارآموزی مدرن به شمار می‌‌‌آید، وارد بازار کار می‌‌‌شوند. سالانه بیش از 500.000 قرارداد جدید آوسبیلدونگ توسط شرکت‌های ‌مختلف در آلمان با کارآموزان منعقد می‌‌‌شود. Ausbildung.de یکی از پرتال‌های ‌اصلی در رابطه با آوسبیلدونگ است که موقعیت‌های ‌مختلف آوسبیلدونگ را تبلیغ می‌‌‌کند. این سازمان با تمام شرکت‌های ‌آلمانی که دانشجویان را برای موقعیت‌های ‌آوسبیلدونگ جذب می‌‌‌کنند، همکاری دارد.

این شرکت‌ها دارای موقعیت‌های ‌کارآموزی هستند که به جوانان آموزش‌های ‌حرفه‌ای در رابطه به شغل‌های ‌خاصی را می‌‌‌دهند. به‌این‌ترتیب این شرکت‌ها با استفاده از طرح آوسبیلدونگ علاوه بر اینکه در هزینه‌های ‌استخدام صرفه‌جویی می‌‌‌کنند، ریسک استخدام نیروی کار غیرماهر را نیز تا حد زیادی کاهش می‌‌‌دهند.

طبق آمار سایت Bundesmat، 521.900 متقاضی خارجی برای موقعیت‌های ‌آموزشی/کارآموزی جدید ثبت نام کرده‌اند که نسبت به یک دهه گذشته رشدی بیش از دوبرابری را داشته است. در سال گذشته نیز قراردادهای جدید منعقدشده در مورد کارجویان کشورهای آسیایی بالا بوده است. تعداد این قراردادها 13.900 قرارداد آموزشی است که این رقم در سال 2017 تنها 10.000 قرارداد بوده است. این مساله نشان‌دهنده این است که شما نیز شانس بسیار خوبی برای شرکت در دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ و یافتن یک شغل مناسب در آلمان را دارید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

کسب دانش عملی با شرکت در دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ

دوره‌های ‌آوسبیلدونگ، یک برنامه آموزشی حرفه‌ای در آلمان هستند که به‌عنوان دوره کارآموزی نیز شناخته می‌‌‌شوند. پس از پذیرش در این طرح به‌عنوان Azubi یا Ausbildender توسط هریک از شرکت‌های ‌آلمانی، آموزش شما تحت آوسبیلدونگ به دو بخش تقسیم می‌‌‌شود:

• در وهله اول، شما به یک شرکت آلمانی معرفی خواهید شد که باید به‌عنوان کارآموز در محل شرکت حاضر شوید
• ثانیا، شما در یک مدرسه آموزش حرفه‌ای پذیرفته می‌‌‌شوید که در زبان آلمانی به آن Berufsschule نیز می‌‌‌گویند و شما در کلاس‌های ‌آموزشی این مدرسه شرکت خواهید کرد.

برای حضور در هر دو مکان باید زمان خود را براساس دوره کارآموزی خود تنظیم کنید و برنامه مناسبی در این مورد داشته باشید. برای مثال اگر برای آوسبیلدونگ در یک هتل درخواست داده‌اید، برای کسب دانش عملی باید به مدت سه روز در محل کار حاضر شوید. بخش‌های ‌تعیین‌شده برای شما می‌‌‌توانند تغییر کنند، مثلا ممکن است از شما خواسته شود یک ماه را در بخش خانه‌داری، یک ماه را در سرویس اتاق یا یک ماه را در دفتر کار کنید تا بتوانید تجربه شغلی در شغل مدیریت هتل را به دست آورید.
دو روز باقی‌مانده از هفته را نیز در مدرسه آموزش حرفه‌ای خود (Berufsschule) حضور پیدا می‌‌‌کنید تا موارد فنی مختص به شغل خود را در آنجا آموزش ببینید. مدرسه آموزش حرفه‌ای امتحاناتی را در قالب امتحانات میان‌ترم و پایان‌ترم برگزار می‌‌‌کند. نمره نهایی شما نیز در دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان براساس عملکرد شما در امتحانات و نمره‌ای که کارفرما به شما می‌‌‌دهد، تعیین می‌‌‌شود.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مدت دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان

معمولا دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ سه تا چهار سال به طول می‌‌‌انجامند، اما اگر بتوانید نمرات خوبی را از لحاظ نحوه عملکرد در شرکت و دروس موسسه آموزش حرفه‌ای کسب کنید، این دوره زمانی می‌‌‌تواند کاهش یابد. اما در این صورت هم تغییر قابل‌توجهی در طول دوره اتفاق نخواهد افتاد. برای مثال یک دوره سه ‌ساله آوسبیلدونگ را تنها می‌‌‌توان به ۲.۵ سال کاهش داد. طول دوره آموزشی، به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند شرکتی که در آن کار می‌‌‌کنید، اینکه در کدام بخش مشغول به کار هستید . همچنین در کدام مدرسه آموزش حرفه‌ای در حال تحصیل هستید. اما یک نکته مهم وجود دارد تا در برنامه آوسبیلدونگ واجد شرایط تشخیص داده شوید که به‌شدت به آن نیاز دارید و آن تسلط به زبان آلمانی است.

مدت دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان

تسلط به زبان آلمانی؛ یک ضرورت برای شرکت در دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ

زبان مورد استفاده در آموزشگاه‌های ‌حرفه‌ای، زبان آلمانی است. چرا که این آموزشگاه‌ها تمام امتحانات خود را به زبان آلمانی برگزار می‌‌‌کنند. همچنین آموزش عملی شما در شرکت نیز به زبان آلمانی خواهد بود. گاهی ممکن است شرایط متفاوت باشد، زیرا ممکن است افرادی باشند که به زبان انگلیسی صحبت کنند. اما به‌طورکلی برقراری ارتباط به زبان آلمانی است. بنابراین شما باید تسلط حداقلی خود به زبان آلمانی را نشان دهید، یعنی باید بتوانید ثابت کنید که سطح زبان شما حداقل B1 است.
همچنین، اگر به اندازه کافی به زبان آلمانی تسلط داشته باشید، برای شما بسیار مناسب خواهد بود. زیرا برای تکمیل برنامه آوسبیلدونگ باید تسلط خوبی به این زبان داشته باشید. چرا که مهم‌ترین پیش‌نیازی که اکثر شرکت‌ها برای استخدام کارآموز از کشورهای خارجی مورد بررسی قرار می‌‌‌دهند، تسلط کافی به زبان آلمانی است. بیش از ۹۰% شرکت‌ها که پیشنهادات کارآموزی دریافت کرده‌اند، اظهار داشتند که مهارت‌های ‌زبان برای تکمیل دوره آموزشی ضروری است.

تحصیلات مورد نیاز برای دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان

یکی از مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان، مدرک دیپلم است. این حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای متقاضی یک کشور غیراروپایی است که خواستار استفاده از برنامه آوسبیلدونگ در آلمان است. البته توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها و موسسات آموزشی، علاوه بر حداقل مدرک تحصیلی که دیپلم است، تنها افرادی را که زیر ۳۰ سال سن داشته باشند، جذب می‌‌‌کنند. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با بهره‌مندی از تیمی از مشاوران حرفه‌ای، به شما در تمام مراحل درخواست برای آوسبیلدونگ آلمان کمک می‌‌‌کند. شما می‌‌‌توانید همین الان با مشاوران ما برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه تماس برقرار کنید.

تحصیلات مورد نیاز برای دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان

مدارک مورد نیاز برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای آوسبیلدونگ

در حال حاضر، حدود ۳۳۰ شغل در آلمان به آموزش رسمی نیاز دارند. مشاغلی که در طرح آموزش دوگانه شرکت دارند، آموزش حرفه ای را بهترین شکل استخدام نیروی کار می‌‌‌دانند. برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان به دو مدرک مهم نیاز دارید:

• رزومه (CV): این مدرک اولین مدرک مهمی است که باید آماده کنید. رزومه شما باید مختصر باشد و شامل اطلاعات مربوط به جزئیات دقیق مربوط به تحصیلات و تجربیات کاری شما باشد
• مدارک تحصیلی: شما باید این مدارک (کپی‌های ‌تاییدشده) را به زبان انگلیسی و همچنین آلمانی ارائه دهید

چرا به این مدارک نیاز پیدا می‌‌‌کنید؟

اکنون می‌‌‌دانید که شما می‌‌‌توانید یک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ را پس از اخذ مدرک دیپلم شروع کنید. البته این موضوع باز بستگی به شرایط شرکت خاصی دارد که برای آن درخواست خود را مطرح کرده‌اید. چراکه برخی از شرکت‌ها علاوه بر مدرک تحصیلی، شرایط سنی متقاضی را نیز جزو یکی از الزامات خود قرار داده‌اند. ازاین‌رو مدرک پایان تحصیلات برای شرکتی که قصد دارد به شما یک موقعیت کارآموزی ارائه دهد، مدرک مهمی به شمار می‌‌‌آید. چراکه می‌‌‌توانند براساس محل تحصیل شما، معادل آلمانی آن یعنی Haptschule یا Realdchule را تعیین کنند.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

شرایط و مزایای مالی دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ آلمان

اگر شما قصد دارید برای ویزای آوسبیلدونگ اقدام کنید باید به یک سری از نکات در رابطه با الزامات و مزایای مالی برنامه آوسبیلدونگ توجه داشته باشید. از جمله الزامات دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا عبارت‌اند از:

• تاییدیه کتبی یا قرارداد صادرشده از سوی شرکت کارفرما
• مقدار کافی پول (۸۶۳ یورو در ماه) برای تامین هزینه‌های ‌زندگی در آلمان در طول مدت اقامت پیش از شروع برنامه آوسبیلدونگ
• یک بیمه درمانی معتبر، حداقل برای سال اول یا قبل از شروع آموزش حرفه‌ای

کمک‌هزینه ماهانه

شرکت‌کنندگان در برنامه آوسبیلدونگ، هر ماه به‌عنوان بخشی از این برنامه آموزشی حرفه‌ای، توسط شرکت کارفرما، کمک‌هزینه دریافت می‌‌‌کنند. به‌طورکلی، کارجویان حق دریافت حداقل مبلغ ۸۵۰ یورو در ماه را دارند. مقدار این مبلغ می‌‌‌تواند با توجه به سطح مهارت‌های ‌شما، بهره‌وری شرکت و تعداد ساعات کار در هفته بیشتر هم باشد.

 پردرآمدترین مشاغل در طول برنامه آوسبیلدونگ در آلمان

کدام شغل‌ها در آوسبیلدونگ در آلمان بیشترین حقوق را دارند؟

وقتی شما در آوسبیلدونگ به‌عنوان یک برنامه آموزش حرفه‌ای شرکت می‌‌‌کنید، از همان روز اول می‌‌‌توانید کسب درآمد کنید. آوسبیلدونگ شامل ساعات تئوری و عملی است که در مورد هرکدام دانشجو حقوق دریافت می‌‌‌کند. البته حقوق دریافتی در مورد مشاغل می‌‌‌تواند بسیار متفاوت باشد. پردرآمدترین مشاغل در طول برنامه آوسبیلدونگ در آلمان عبارت‌اند از:

• کنترل‌کننده ترافیک هوایی: این شغل یکی از پرمسئولیت‌ترین مشاغل به شمار می‌‌‌آید و افراد شرکت‌کننده در آوسبیلدونگ در آلمان که در این دوره شغلی شرکت کنند، دستمزد بالای ۱۱۵۰ یورو در ماه را دریافت خواهند کرد. شما باید تیک‌آف و فرود هواپیما را هماهنگ کنید و در موقعیت‌های ‌حساس دستورات لازم را صادر کنید

• مکانیک کشتی: مسئولیت تعمیر و نگهداری از تجهیزات فنی داخل کشتی برعهده مکانیک کشتی است. شما این امکان را دارید که در شرکت‌های ‌حمل‌ونقل، حمل بار و در تاسیسات بندری یا کشتی کار کنید. حقوق دریافتی یک مکانیک کشتی در طول دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ ۱۰۲۰ یورو در ماه است

• پرستار: این شغل یکی از پرطرفدارترین مشاغل حرفه‌ای در آلمان و شغلی پردرآمد است. شما باید در بیمارستان‌ها، خانه‌های ‌سالمندان یا موسسات مشابه کار کنید. یک پرستار علاوه بر اینکه باید از بیماران مراقبت کند و پاسخگوی نیازهای آن‌ها باشد، وظیفه دارد موجودی دارو و سفارشات دارو را نیز کنترل کند. حقوق پرستار در طول دوره آوسبیلدونگ ۱۱۰۰ یورو است

روند اخذ بلوکارت آلمان به‌واسطه دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ

بلوکارت اتحادیه اروپا برای آلمان در واقع یک مجوز شغلی جهت اخذ اقامت آلمان به شمار می‌‌‌آید. این مجوز صرفا برای نیروهای کار ماهر صادر می‌‌‌شود. از آنجا که کشور آلمان در برخی مشاغل کمبود نیروی قابل‌توجهی دارد، دولت آلمان با استفاده از بلوکارت توانسته است نیروهای متخصص را از سراسر جهان جذب کند. بلوکارت آلمان به شما این اجازه را می‌‌‌دهد که در مرحله اول به مدت چهار سال در آلمان اقامت موقت داشته باشید و درصورتی‌که واجد شرایط تشخیص داده شوید، نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

از جمله شرایط لازم برای اخذ بلوکارت آلمان می‌‌‌توان به تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار متقاضی اشاره کرد. با توجه به اینکه برنامه آوسبیلدونگ یکی از بهترین راه‌ها برای کسب دانش عملی لازم برای ورود به بازار کار آلمان است؛ و همچنین مدرک آوسبیلدونگ یک مدرک معتبر حرفه‌ای یه شمار می‌‌‌رود، این شرط برای فراگیران دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ وجود ندارد. زیرا فراگیران این دوره‌ها نیز در گروه کارگران ماهر قرار می‌‌‌گیرند. از این رو افراد می‌‌‌توانند با گذراندن دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان راحت‌تر جذب بازار کار رقابتی آلمان شوند و درنتیجه با بهره‌مندی از یک رزومه شغلی مناسب نسبت به اخذ بلوکارت آلمان و اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

افرادی که دارای مدرک زبان آلمانی سطح B1 باشند، پس از 21 ماه می‌‌‌توانند اقامت دائم دریافت کنند، ولی در مورد افرادی که این مدرک را ندارند، این فاصله زمانی 33 ماه خواهد بود. شایان‌ذکر است بلوکارت از مهم‌ترین روادیدی است که تنها با پیشنهاد کاری امکان اخذ آن وجود دارد. از این رو شرکت در برنامه آوسبیلدونگ آلمان یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ بلوکارت آلمان به شمار می‌‌‌رود.

 

مهاجرت به آلمان

مهاجرت شغلی از طریق تخصص

کشور آلمان طی سال‌های اخیر همواره در بین ۵ کشور نخست مهاجرپذیر در دنیا قرار داشته است. همچنین آلمان دومین کشور اروپایی است که مسلمانان بسیاری در آن حضور دارند. برای مهاجرت به آلمان روش‌های متنوعی وجود دارد که مهاجرت شغلی با استفاده از بلوکارت یا کارت آبی، یکی از آن‌ها است.

سخن آخر

اگر قصد کار در یکی از کشورهای پیشرفته جهان را دارید و مشتاق یک تجربه کاری هیجان‌انگیز هستید، دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ و مهاجرت به آلمان این فرصت را در اختیار شما قرار می‌‌‌دهند. البته باید در ابتدا زبان آلمانی را به‌خوبی یاد بگیرید و تمام مدارک لازم از جمله مدارک تحصیلی خود را برای تایید ویزای آوسبیلدونگ آماده کنید. شما می‌‌‌توانید با تماس با تیم مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، در مورد تمامی مدارک مورد نیاز برای آوسبیلدونگ در آلمان اطلاعات لازم را دریافت کنید. ما در تمامی مراحل اخذ ویزا و مهاجرت شما به آلمان با این روش با شما همراه خواهیم بود.

سوالات متداول

مدت دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ در آلمان چقدر است؟

معمولا دوره های ‌‌‌آوسبیلدونگ سه تا چهار سال به طول می‌‌‌انجامند، اما اگر بتوانید نمرات خوبی را از لحاظ نحوه عملکرد در شرکت و دروس موسسه آموزش حرفه‌ای کسب کنید، این دوره زمانی می‌‌‌تواند کاهش یابد.

چه سطح زبانی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ نیاز است؟

شما باید تسلط حداقلی خود به زبان آلمانی را نشان دهید، یعنی باید بتوانید ثابت کنید که سطح زبان شما حداقل B1 است.

کدام شغل‌ها در آوسبیلدونگ در آلمان بیشترین حقوق را دارند؟

کنترل‌کننده ترافیک هوایی مکانیک کشتی پرستار

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن