دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت

شهر :

آنکارا

سال تاسیس :

1984

زبان :

انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

10

نوع دانشگاه :

خصوصی

تعداد دانشکده ها :

10

امروزه بسیاری از افراد می‌خواهند در دانشگاه بیلکنت تحصیل کنند. این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد. بیلکنت یک دانشگاه‌ خصوصی است. این دانشگاه تأییدیه وزارت علوم را دارد. دانشگاه خصوصی بیلکنت به‌عنوان یازدهمین دانشگاه برتر کشور ترکیه شناخته می‌شود. امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی و ترکی در این دانشگاه وجود دارد. در ادامه درباره شرایط تحصیل و نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت بیشتر توضیح خواهیم داد.

دانشگاه خصوصی بیلکنت 38 سال پیش تأسیس شده است. دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی  آسان‌تر می‌توانند پذیرش بگیرند. در حال حاضر نزدیک به پانزده هزار دانشجو در دانشگاه خصوصی بیلکنت مشغول به تحصیل هستند. امکان تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه خصوصی بیلکنت وجود دارد. در سال‌های اخیر  محبوبیت این دانشگاه در میان دانشجویان خارجی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی شرایط کلی تحصیل در دانشگاه خصوصی بیلکنت

در حال حاضر دانشگاه بیلکنت ده دانشکده دارد. از میان دانشکده‌های معروف این دانشگاه می‌توان به دانشکده حقوق، دانشکده مدیریت و دانشکده مهندسی اشاره کرد. در سال‌های اخیر این دانشگاه یک دانشکده جدید برای موسیقی و هنرهای نمایشی نیز تأسیس کرده است. طبق آخرین آمار نزدیک به یک پنجم از دانشجویان دانشگاه خصوصی بیلکنت جزو دانشجویان خارجی هستند.  در نظر داشته باشید بیلکنت در میان نهصد دانشگاه برتر جهان دارای جایگاه است.

در دانشگاه خصوصی بیلکنت امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان ممتاز وجود دارد. اکثر دانشجویان خارجی که برای اخذ پذیرش این دانشگاه درخواست ثبت می‌کنند خواهان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند. شهریه دانشگاه بیلکنت از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه حدود سی و پنج درصد بالاتر است. حدود بیست درصد از دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های فنی مهندسی تحصیل می‌کنند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت باید مدرک دیپلم داشته باشید. در هر سال نزدیک به هفت هزار نفر برای اخذ پذیرش از این دانشگاه درخواست ثبت می‌کنند. افرادی که از دانشگاه خصوصی بیلکنت فارغ‌ التحصیل می‌شوند می‌توانند به آسانی در کشور ترکیه یک موقعیت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابند. دانشگاه خصوصی بیلکنت برای متقاضیان اخذ پذیرش آزمون ورودی برگزار می‌کند. کسب نمره قبولی در این آزمون برای اخذ پذیرش الزامی به‌حساب می‌آید.

 

بررسی نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت برای دانشجویان خارجی

گام ابتدایی برای دریافت پذیرش از دانشگاه بیلکنت شرکت در آزمون ورودی است. فرایند دریافت پذیرش از این دانشگاه برای افرادی که خواهان اخذ بورسیه تحصیلی هستند پیچیدگی‌های بیشتری دارد. افرادی که می‌خواهند برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش بگیرند باید توصیه‌نامه داشته باشند. بدون داشتن توصیه‌نامه دانشگاه خصوصی بیلکنت به دانشجویان خارجی پذیرش نمی‌دهد.

معمولا طی‌کردن فرایند اخذ پذیرش از  دانشگاه Bilkent  حدود چهار هفته طول می‌کشد. دانشجویان خارجی برای تحصیل در این دانشگاه باید به زبان انگلیسی یا ترکی به طور کامل تسلط داشته باشند. برخی از افراد خواهان اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری هستند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که داشتن مقاله علمی برای اخذ پذیرش جهت تحصیل در مقطع دکتری الزامی به‎‌حساب می‌آید.

در برخی از مواقع دانشگاه خصوصی بیلکنت درخواست اخذ پذیرش دانشجویان را رد می‌کند. رایج‌ترین دلیل رد شدن درخواست اخذ پذیرش وجود نقص در مدارک ارائه شده است. برای دریافت راهنمایی در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. این مؤسسه با برترین وکلای مهاجرتی همکاری می‌کند. افراد با دریافت راهنمایی از مؤسسه هرمس اپلای بسیار سریع‌تر می‌توانند از دانشگاه خصوص بیلکنت پذیرش بگیرند.

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت

مهم‌ترین مدرک برای اخذ پذیرش از دانشگاه بیلکنت مدرک تحصیلی مقطع قبلی است. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت می‌توان به توصیه‌نامه اشاره کرد. افرادی که می‌خواهند از دانشگاه خصوصی بیلکنت بگیرند باید یک انگیزه‌نامه بنویسند. در انگیزه‌نامه افراد دلایل تمایل به تحصیل در دانشگاه خصوصی بیلکنت را بیان می‌کنند. ارسال ریزنمرات مقطع قبلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت الزامی به‌حساب می‌آید.

دانشجویانی که خواهان تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه بیلکنت هستند باید مدرک زبان ترکی در سطح B2 داشته باشند. ارائه مدرک آیلتس با نمره شش و نیم برای اخذ پذیرش جهت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه خصوصی بیلکنت الزامی محسوب می‌شود. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ پذیرش می‌توان به رزومه تحصیلی اشاره کرد.

هزینه ثبت درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت دویست و سی لیر است. در هنگام ثبت درخواست باید این هزینه را به طور کامل پرداخت کنید. دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت باید مدارک هویتی خود را نیز به دانشگاه تحویل دهند. مسئولین دانشگاه خصوصی بیلکنت پس از بررسی مدارک ارائه شده توسط دانشجویان با آنها به‌صورت آنلاین مصاحبه می‌کنند.

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی بیلکنت

بررسی میزان شهریه دانشگاه خصوصی بیلکنت

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه بالاتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. در حال حاضر دانشجویان مقطع کارشناسی برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت باید طی هر سال دویست و چهل و شش هزار لیر شهریه بپردازند. میزان شهریه دریافتی از دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری نیز به ترتیب سیصد هزار لیر و سیصد و بیست هزار لیر است.

عوامل مختلفی بر میزان شهریه دریافتی از دانشجویان خارجی تأثیر می‌گذارد. دانشجویان رشته‌های مهندسی نسبت به سایر دانشجویان شهریه بیشتری می‌پردازند. شهریه دریافتی از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز بالاتر است. طبق قوانین مهاجرتی ترکیه دانشجویان خارجی حین تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. با کار می‌توان بخش قابل توجهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه را تامین کرد.

دانشگاه  Bilkent برنامه‌های متعددی برای اعطای بورسیه دارد. طبق آخرین آمار حدود دوازده درصد از دانشجویانی که در بیلکنت تحصیل می‌کنند، از این دانشگاه بورسیه می‌گیرند. برای دریافت بورسیه دانشجویان باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشند. برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. ذکر این نکته حائز اهمیت است این مؤسسه با برترین وکلای مهاجرتی همکاری می‌کند.

بررسی شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه خصوصی بیلکنت در کشور ترکیه

نگارش یک تقاضانامه رسمی در هنگام ثبت درخواست اخذ بورسیه تحصیلی الزامی به‌حساب می‌آید. افرادی که می‌خواهند از دانشگاه بیلکنت بورسیه تحصیلی بگیرند باید ثابت کنند توانایی مالی پرداخت شهریه این دانشگاه را ندارند. در نظر داشته باشید افرادی که از دانشگاه خصوصی بیلکنت بورسیه می‌گیرند طی ترم به دانشگاه شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند. معمولا فرایند اعطای پذیرش به دانشجویانی که خواهان اخذ بورسیه تحصیلی هستند بیشتر طول می‌کشد.

دارندگان بورسیه تحصیلی طی هر ماه دو هزار و هفتصد لیر از سمت دانشگاه برای تأمین هزینه‌های زندگی خود حقوق می‌گیرند. در نظر داشته باشید در اکثر مواقع دانشگاه بیلکنت به افرادی که دارای بورسیه تحصیلی هستند اجازه کار حین تحصیل نمی‌دهد. به‌طورکلی دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه آسان‌تر می‌توانند بورسیه تحصیلی بگیرند.

بررسی شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه خصوصی بیلکنت در کشور ترکیه

در پایان هر ترم مسئولین دانشگاه وضعیت علمی دانشجویانی که بورسیه می‌گیرند را مورد بررسی قرار می‌دهند. درصورتی‌که نمرات دارندگان بورسیه دچار کاهش شدیدی شود، مقامات دانشگاه بورسیه آنها را قطع می‌کنند. از این جهت دارندگان بورسیه باید همواره سطح نمرات خود را بالا نگه دارند. در برخی از موقع دانشگاه خصوصی بیلکنت به جای اعطای بورسیه کامل، شهریه دانشجویان خارجی که دارای نمرات بالایی هستند را تا چهل درصد کاهش می‌دهد.

نحوه اخذ ویزا پس از دریافت پذیرش و شرایط کار حین تحصیل در دانشگاه خصوصی بیلکنت

نامه پذیرش از دانشگاه بیلکنت مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه است. گواهی تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه ضروری محسوب می‌شود. داشتن دو قطعه عکس پاسپورتی نیز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه الزامی به‌حساب می‌آید. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه می‌توان به گواهی عدم سوءپیشینه اشاره کرد.

هزینه صدور ویزای تحصیلی کشور ترکیه برای دانشجویان خارجی هشتصد و پنجاه لیر است. دانشجویان خارجی در هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای تحصیلی باید رسید پرداخت این هزینه را به همراه داشته باشند. ارائه گواهی سلامت جسمانی نیز برای اخذ ویزای دانشجویی کشور ترکیه الزامی به‌حساب می‌آید. در صورت وجود نقص در مدارک ارائه شده احتمال ریجکتی درخواست اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه وجود دارد.

دانشجویان حین تحصیل در دانشگاه بیلکنت می‌توانند به صورت پاره وقت تا هشتاد ساعت طی هر ماه کار کنند. با کار به صورت پاره‌وقت می‌توان طی ماه حدود دو هزار لیر درآمد کسب کرد. در نظر داشته باشید دانشجویانی که می‌خواهند به صورت پاره‌وقت حین تحصیل کار کنند باید از ریاست دانشکده خود مجوز بگیرند. امکان کار حین تحصیل بدون داشتن مجوز از ریاست دانشکده وجود ندارد.

دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس

یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دولتی شهر کایسری، دانشگاه ارجیس محسوب می‌شود. این دانشگاه در زمره دانشگاه‌هایی قرار می‌گیرد که هر ساله دانشجویان خارجی زیادی از جمله دانشجویان ایرانی نسبت به کسب پذیرش آن اقدام می‌کنند.

سخن آخر

برای دریافت راهنمایی در زمینه تحصیل در ترکیه می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. متخصصان حقوقی هرمس اپلای تجربه بسیار بالایی در زمینه اخذ پذیرش دانشگاه‌های خارجی دارند. این مؤسسه با برترین وکلای مهاجرتی همکاری می‌کند.

دانشگاه بیلکنت در شهر آنکارا واقع شده است. امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی و ترکی در دانشگاه خصوصی بیلکنت وجود دارد. این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم است. دانشگاه خصوصی بیلکنت نهمین دانشگاه برتر کشور ترکیه به‌حساب می‌آید. این دانشگاه پیش از اعطای پذیرش به دانشجویان از آنها آزمون می‌گیرد. کسب نمره قبولی در آزمون برای اخذ پذیرش این دانشگاه الزامی است. شهریه دانشگاه خصوصی بیلکنت از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه به طور قابل توجهی بیشتر است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت است؟
بله، دانشگاه بیلکنت مورد تایید وزارت علوم است و در رتبه الف قرار دارد ،اما مورد تایید وزارت بهداشت نیست. دانشگاه بیلکنت ترکیه توانسته در بین سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه 204 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص دهد.
دانشگاه فول فاند بورس فول فاند میدهد؟
امکان دریافت بورس تحصیلی از این دانشگاه وجود دارد؛بورسیه‌های تحصیلی بیلکنت در پنج سطح مختلف هستند. بورسیه در سطوح ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد به متقاضیان ارائه می‌شودوشرایط بورسیه شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین‌المللی است.
آیا برای ورود به این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی میباشد؟
بله، تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی است ،و آزمون ورودی این دنشگاه آزمون انگلیسی اس ای تی است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای