خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه همراه با اقامت

تقاضای خرید ملک در ترکیه در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است و به یکی از روش‌های سودآور برای سرمایه‌گذاری و حفظ سرمایه تبدیل شده است. سرمایه‌گذاری در ترکیه سودآور است و دولت این کشور امتیازات ویژه‌ای مانند اعطای شهروندی به خریداران ملک در ترکیه اعطا می‌کند.

این امر باعث شده است که شهروندان کشورهای همسایه تمایل زیادی به خرید ملک در ترکیه داشته باشند. در میان این کشورها، عراق، ایران و کویت در صدر فهرست قرار دارند. جالب است بدانید در گذشته، کشورهایی مانند روسیه، آلمان و لهستان بیشترین سرمایه‌گذاری را در ترکیه داشتند.

البته علی‌رغم سودمند بودن این روش و اطلاعات زیادی که در مورد این کار وجود دارد، بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی با قوانین و جزئیات این کار و دسترسی نداشتن به اطلاعات موثق دچار مشکلاتی مانند از دست رفتن سرمایه می‌شوند. بنابراین برای خرید مطمئن ملک ابتدا باید اطلاعات خود در این زمینه را تکمیل کرد و پیشنهاد می‌کنیم این محتوا را از دست ندهید.

مزایای خریداری ملک در کشور ترکیه

قبل از هر توضیحی در مورد قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا این اقدام متقاضیان زیادی دارد و این‌روزها افراد زیادی متقاضی خرید ملک در این کشور هستند. معرفی مزایای خرید ملک در ترکیه بهترین پاسخ به این سوال است. در واقع مزایای بالای این کار افراد را به خرید ملک در این کشور تشویق می‌کنند. ترکیه با غنای طبیعی و فرهنگی، شبکه حمل‌ونقل توسعه‌یافته، موقعیت ژئوپلیتیکی و گردشگری خوب همواره توجه سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب کرده است. همچنین این کشور با اقتصاد قوی، باثبات و روبه‌ رشد خود همواره فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران ارائه کرده است. دولت ترکیه همچنان روی افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و حفظ آنها نیز کار می‌کند. بیایید نگاهی اندازیم به مزایایی که در انتظار خارجی‌هایی هستند که در ترکیه ملکی خریداری می‌کنند.

چند دلیل برای خرید ملک در ترکیه

ناگفته های خرید ملک در ترکیه را در پادکست زیر بشنوید...

اخذ تابعیت ترکیه

تمامی خارجی‌هایی که دارای اموال غیرمنقول در ترکیه هستند، واجد شرایط درخواست اقامت ترکیه می‌باشند. خارجی‌هایی که حداقل 250 هزار دلار در زمینه خرید ملک سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند برای شهروندی ترکیه درخواست دهند.فرد با انجام آن می‌تواند از حفظ ارزش پول خود مطمئن بوده و با افزایش قیمت ملک سود زیادی از این موضوع داشته باشد. فرد خریدار و خانواده‌اش در مدت شش ماه حق شهروندی ترکیه را دریافت خواهند کرد. خرید ملک در ترکیه به شما امکان سرمایه‌گذاری سودآور را در کنار دریافت حق درخواست شهروندی ترکیه می‌دهد.  در این روش سرمایه‌گذاری افراد امکان اخذ اقامت کشور ترکیه را هم خواهند داشت که این مزیت تاثیر زیادی در افزایش تقاضا برای خرید ملک در این کشور دارد.

اجازه اقامت

اجازه اقامت ترکیه به ‌راحتی به خارجی‌هایی که ملکی در ترکیه خریداری کرده‌اند، ارائه می‌شود. شما می‌توانید با خرید ملک در کشور ترکیه به مبلغ 650 هزار لیر، اقامت ۳ ساله برای خود و خانواده خود دریافت کنید. این اجازه اقامت به تمام اعضای خانواده (همسر/پارتنر و فرزندان زیر 18 سال) داده می‌شود. فرزندان اتباع خارجی مقیم ترکیه، با داشتن مجوز اقامت می‌توانند حق ثبت‌نام در مؤسسات آموزشی ترکیه را کسب کنند. البته دریافت اجازه اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک، قوانینی دارد که در بخش‌های بعدی به توضیح آنها می‌پردازیم.

املاک به‌روز

بخش املاک و مستغلات در ترکیه طی سال‌های اخیر بسیار خوب توسعه‌یافته است. این بخش، گزینه‌های ملکی بسیار لوکس و مدرنی را به خریداران خود ارائه می‌دهد. بیشتر خانه‌های نوساز دارای فناوری‌های هوشمند می‌باشند. همچنین تقریبا همه آن‌ها دارای امکانات اجتماعی مجلل مانند استخر، اسپا و سالن بدنسازی هستند.

پایین بودن هزینه‌های زندگی در تریکه

از مزیت های خرید ملک در کشور ترکیه، قیمت مناسب املاک در این کشور نسبت به کشورهای اطراف به خصوص ایران است و این در حالی است که این املاک شیک و به روز هستند. در واقع قیمت خانه‌های نوساز در ترکیه بسیار مناسب‌تر از همان خانه‌ها در ایران است.هزینه‌های زندگی در ترکیه بسیار ارزان‌تر از کشورهای اتحادیه اروپا یا ایالات‌متحده هستند. بنابراین اتباع خارجی می‌توانند زندگی راحتی در این کشور داشته باشند. به طور مثال، ترکیه دارای کشاورزی خوبی می‌باشد، بنابراین دسترسی به میوه‌ها و سبزی‌های تازه در این کشور در چهار فصل سال امکان‌پذیر است. به همین دلیل، هزینه‌ غذا در این کشور، بسیار پایین می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی و تاریخی برجسته و شرایط راحت زندگی

ترکیه کشور وسیعی است. آنکارا با مساحت 780 هزار کیلومترمربع پایتخت آن و استانبول بزرگ‌ترین شهر آن می‌باشد. دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و مدیترانه در مجاورت کشور ترکیه قرار دارند. این شرایط جغرافیایی به همراه پوشش گیاهی و جانوری متنوع، ساحل شنی وسیع، آب‌وهوای مطلوب و تاریخ غنی، ترکیه را به یک کشور جذاب تبدیل کرده‌اند.شرایط زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها راحت‌تر است و این موضوع به دلیل نزدیکی ترکیه به ایران و شباهت فرهنگی و عقاید مردم است. برای افرادی که خانواده آن‌ها در ایران زندگی می‌کنند، خرید ملک در ترکیه این مزیت را دارد که به راحتی و بدون هیچ مشکلی بین این دو کشور رفت و آمد داشته باشند.

مالکیت کامل و استفاده از کلیه امکانات ترکیه

مالکیت آزاد یکی دیگر از مزایای مهم خرید ملک در ترکیه است. این امر به مالکان آزادی بسیار بیشتری می‌دهد. آن‌ها می‌توانند ملک خود را به راحتی بفروشند یا بازسازی کنند.با خرید ملک در کشور ترکیه و دریافت اقامت آن افراد می‌توانند از تمام امکانات شهروندی در کشور ترکیه استفاده کنند. بیشتر شهرهای کشور ترکیه از سطح رفاهی و امکانات خوبی برای زندگی برخوردار هستند که مهاجران با خرید ملک در این کشور می‌توانند از تمام آن‌ها استفاده کنند.

تعیین هدف، اولین قدم برای خرید ملک در ترکیه

انگیزه متقاضیان از خرید ملک در کشور ترکیه متفاوت است، با این حال تعیین هدف انجام این کار اولین قدم است چون میزان سرمایه مورد نیاز، نوع ملک قابل خرید و… به هدف متقاضی از خرید وابسته است.

 • افرادی که خرید را با هدف سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند بهتر است به دنبال ملک در شهرهای استانبول یا آنکارا باشند
 • افرادی که با هدف اخذ اقامت به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند، باید ملکی را با حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت خریداری کنند در این حالت نیازی به در نظر گرفتن شهر نیست، این هدف پرمتقاضی‌ترین هدف از خرید املاک در این شهر است
خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در کشور ترکیه

 مهم‌ترین موضوع برای خرید ملک در کشور ترکیه، آشنایی با آخرین قوانین این کار است. قوانین خرید ملک در ترکیه سالانه تغییر می‌کند بنابراین متقاضیان این موضوع باید از آخرین قوانین مطلع باشند، به عنوان مثال:

 • اگر ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه خریداری می‌شود امکان فروش یا واگذاری آن تا 3 سال وجود نخواهد داشت
 • اتباع خارجی نهایتا قادر به خرید 30 هکتار از اراضی ترکیه هستند
 • امکان خرید ملک برای اتباع خارجی در مناطق امنیتی، نظامی وجود ندارد
 • اتباع خارجی تنها قادر به خرید 10 درصد از املاک هر شهر هستند
 • ساخت ملک در زمین برای اتباع خارجی تا 2 سال امکان‌پذیر است

برای اطلاع از سایر قوانین می‌توانید از خدمات مجموعه هرمس اپلای استفاده کنید، کارشناسان این مجموعه به روزترین اطلاعات در زمینه خرید ملک در ترکیه را در اختیار شما می‌گذارند.

 • افرادی که خرید را با هدف سرمایه‌گذاری در ترکیه انجام می‌دهند بهتر است به دنبال ملک در شهرهای استانبول یا آنکارا باشند
 • افرادی که با هدف اخذ اقامت به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند، باید ملکی را با حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت خریداری کنند در این حالت نیازی به در نظر گرفتن شهر نیست، این هدف پرمتقاضی‌ترین هدف از خرید املاک در این شهر است
قدم اول برای خرید ملک در ترکیه

قوانین 2022 اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه

بر اساس تبصره 35 قانون زمین و املاک ترکیه مصوب 18 می 2012، اتباع کشورهای خارجی می‌توانند طبق قوانین مربوطه اقدام به خرید ملک در این کشور کنند. برای اطلاع از اینکه کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند، می‌توانید به سایت سازمان ثبت ‌اسناد و املاک ترکیه مراجعه کنید. لازم به ذکر است که اتباع کشورهای خارجی می‌توانند با استعلام از مراجع ذیصلاح، نسبت به خرید انواع املاک اعم از تجاری، مسکونی و … اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که اگر اتباع خارجی‌ در ترکیه زمین بخرند و بخواهند در آن ساخت ‌و ساز کنند، باید ظرف دو سال پروژه را به اتمام برسانند. همان‌طور که گفته شد بیشتر افرادی که برای خرید ملک در ترکیه اقدام می‌کنند هدف اخذ اقامت در این کشور را دارند. در واقع خرید ملک راحت‌ترین راه برای دریافت اقامت کشور ترکیه است اما این کار قوانینی دارد که برای اخذ اقامت باید با آن‌ها آشنایی داشت.

 • مطابق آخرین قوانینی که در آوریل 2022 توسط کشور ترکیه تعیین شد برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، حداقل میزان خرید باید 400هزار دلار آمریکا باشد، این مبلغ تا پیش از این تاریخ 250 هزار دلار بود
 • متقاضیان اخذ پاسپورت و اقامت در کشور ترکیه نمی‌توانند تا 3 سال برای فروش یا واگذاری ملک خود اقدام کنند
 • نوع ملک برای دریافت پاسپورت تاثیری ندارد اما باید با قراردادی مشخص و دارای جزئیات دقیق خرید و فروش شده باشد.

محدودیت‌هایی که خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی دارد

 • هر شهروند خارجی در ترکیه تنها می‌تواند تا 30 هکتار زمین در جمهوری این کشور خریداری کند.
 • هیچ‌یک از اتباع خارجی نمی‌توانند در مناطق نظامی و امنیتی جمهوری ترکیه، ملک خریداری کنند.
 • شهروندان خارجی فقط می‌توانند تا 10 درصد از زمین و ملک را در هر محله یا شهر خریداری کنند.
 • اتباع خارجی می‌توانند برای خرید ملک در کشور ترکیه از موسسات مالی یا بانک‌ها وام بگیرند.

در برخی موارد، خرید ملک توسط خارجی‌ها در ترکیه لغو می‌شود، از جمله این موارد عبارتند از:

 • اگر با خرید ملک مورد نظر، قوانین جمهوری ترکیه را زیر پا بگذارید.
 • در صورتی ‌که ملک خریداری ‌شده مورد تایید مراجع ذیربط نباشد.
 • اگر تکمیل پروژه یا ساخت ملک را در مدت ‌زمان تعیین‌شده اعلام نکنید.
 • در صورت عدم امکان اعلام پایان کار طبق برنامه‌های مصوب.

خبر فوری؛ قوانین خرید ملک در ترکیه تغییر کرد!

ویدیو زیر را از دست ندهید...

نمایش ویدیو درباره خرید ملک در ترکیه

انواع ملک در کشور ترکیه

بعد از آشنایی با قوانین نیاز است که با انواع ملک در کشور ترکیه آشنایی داشت. در زمینه خرید ملک در ترکیه، نوع ملک می‌تواند در قیمت آن موثر باشد. همچنین بعضی از املاک فقط در شهرها یا مناطق خاصی از این کشور وجود دارند.

آپارتمان

اولین نوع ملک در کشور ترکیه آپارتمان‌ها هستند که در تمام کشورها وجود دارند. آپارتمان‌های معمولی در ترکیه قیمت پایینی دارند و بیشتر افراد معمولا متقاضی خرید طبقه همکف آن‌ها هستند.

سیته‌های معمولی

سیته‌ها دیگر نوع ملک در کشور ترکیه هستند که در میان املاک این کشور بیشترین تقاضا برای خرید مربوط به آن‌هاست. سیته در واقع مجتمع‌های مسکونی هستند که نوع معمولی آن‌ها امکانات زیادی ندارند و تنها ویژگی آن‌ها داشتن نگهبانی و فضای سبز است. 

سیته رزیدانس

البته خرید ملک در ترکیه علاوه بر سیته‌های معمولی برای سیته رزیدانس هم امکان‌پذیر است. این سیته‌ها که مجتمع‌های ویژه یا برج‌های خاص ترکیه هستند امکانات رفاهی زیادی مانند استخر، سالن ورزشی، نگهبانی مجزا برای هر بلوک، پارکینگ اختصاصی برای هر بلوک و… هستند. این سیته‌ها در واقع شهرکی هستند و تقریبا بیشترین قیمت را در میان املاک ترکیه دارند.

خانه‌های ویلایی

بعد از سیته‌های رزیدانس بیشترین قیمت برای خرید ملک در ترکیه متعلق به خانه‌های ویلایی است. این خانه‌ها منازل مستقلی هستند که نهایتا 2 طبقه دارند و در متراژهای مختلف به فروش می‌رسند.

باتوجه به قیمت‌ها و شرایط متفاوت خرید هر نوع ملک بهتر است پیش از هر اقدامی در زمینه خرید با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کرد، مجموعه هرمس اپلای با کارشناسان حرفه‌ای و آشنا به انواع ملک در کشور ترکیه آماده پاسخگویی به مشتریان است.

انواع ملک در ترکیه

انواع رایج‌تر ملک در ترکیه برای خرید

قبل از اقدام برای خرید ملک در ترکیه باید از انواع مختلف ملک در این کشور آگاه باشید. دو نوع اصلی ملک در ترکیه برای خرید عبارتند از املاک تجاری و مسکونی.

املاک تجاری:

املاک تجاری معمولا در قالب دفاتر، فضاهای خرده فروشی و انبارها هستند که به مشاغل مختلف اجاره داده می‌شوند یا فروخته می‌شوند.

املاک مسکونی:

یک ملک مسکونی، چه بلند مدت و چه کوتاه مدت، برای زندگی افراد در نظر گرفته شده است، مانند آپارتمان، خانه و ویلا.

مراحل خرید ملک در ترکیه

مرحله اول خرید ملک در کشور ترکیه، یافتن ملک و سپس بررسی دقیق آن است. در مرحله دوم باید یک وکیل معتبر در ترکیه استخدام کنید تا بتواند در زمینه قرارداد خرید و فروش، با خریدار مذاکره نماید. در صورت به توافق رسیدن مالک و خریدار، می‌توان قرارداد نهایی را امضا کرد. آخرین مرحله برای خرید ملک در کشور ترکیه این است که مالک جدید، درخواست خود را به همراه سایر مدارک، به اداره ثبت ‌اسناد و املاک ترکیه ارائه کند. بدین ترتیب، ملک به او واگذار خواهد شد و سند مالکیت جدید صادر می‌شود.

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

کشور ترکیه دارای شهر‌های زیادی می‌باشد که امکان خرید ملک نیز تقریبا در همه آنها فراهم است. اما برخی شهرها به دلایل مختلف با استقبال بیشتری برای خرید ملک مواجه می‌شوند. 

همان‌طور که گفته شد باتوجه به هدف از خرید ملک در ترکیه امکان انجام این کار در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد. برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارند استانبول، آنکارا و ازمیر به دلیل تجاری بودن و افزایش قیمت مسکن در آن‌ها به طور سالانه انتخاب‌های بهتری هستند اما قیمت املاک در این شهرها هم نسبتا بالاتر است اما برای دریافت اقامت می‌توان هر شهری را برای خرید ملک انتخاب کرد اما شهرهای زیر به دلایل مختلف انتخاب مناسب‌تری می‌باشند.

 • اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارید، خرید ملک در استانبول یکی از بهترین انتخاب‌ها است. بندرهای تجاری متعدد، جاذبه‌های گردشگری عالی، دانشگاه‌های معتبر و مراکز خرید مختلف، اقتصاد استانبول را رونق بخشیده‌اند. اگرچه هزینه خرید ملک در استانبول کمی بالاتر از سایر شهرها است، اما یافتن کار در استانبول نیز بسیار راحت‌تر می‌باشد.استانبول شهری توریستی و مهم در ترکیه است که بیشترین امکانات رفاهی را دارد، پیدا کردن کار در استانبول ساده‌تر است و بهترین مراکز آموزشی این کشور هم در این شهر قرار دارند.
 • آنکارا به عنوان پایتخت از نظر اقتصادی و سیاسی اهمیت زیادی دارد، همچنین بیشتر خانه‌ها در این شهر نوساز هستند. آنکارا در چند سال اخیر جز پیشرفته‌ترین شهرهای ترکیه هم بوده است. اگر می‌خواهید یک شرکت تاسیس کنید یا به دنبال تجارت هستید، آنکارا بهترین گزینه است. این شهر امنیت بالایی دارد و برای زندگی در ترکیه و راه‌اندازی کسب‌ و کار، کاملا مناسب می‌باشد. 
 • اگر قصد راه‌اندازی یک کسب ‌و کار مرتبط با توریست را دارید، زندگی در آنتالیا برای شما مناسب خواهد بود. همچنین این شهر در بین تمامی شهرهای ترکیه برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک رشد زیادی داشته و از امکانات مناسبی برخوردار است. آنتالیا شهری توریستی، ساحلی با فرصت‌های زیاد شغلی برای مهاجران است، این شهر نسبت به دیگر شهرهای ترکیه خانه‌های ارزان‌تری دارد.

 • ازمیر بهترین شهر برای داشتن یک زندگی ساده و راحت و راه‌اندازی مشاغل مرتبط با تجارت دریایی محسوب می‌شود.
 • بدروم برای افرادی که به دنبال شهری با امکانات خوب اما به دور از تجمع توریست‌ها هستند بهترین گزینه می‌باشد.

علی‌رغم این معرفی بهتر است برای انتخاب بهترین شهر باتوجه به شرایط و نیازهای خود با متخصصین مهاجرتی مشورت داشته باشید، هرمس اپلای یکی از بهترین مراکز برای کمک در زمینه انتخاب بهترین شهر برای خرید ملک و زندگی در ترکیه است. 

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

مناطق پرطرفدار برای خرید آپارتمان در ترکیه و قیمت آپارتمان

یکی از مواری که قبل از اقدام برای خرید ملک در کشور ترکیه باید مورد توجه قرار گیرد، سطح قیمت املاک در شهرهای مختلف این کشور است. در این بخش، قیمت تقریبی ملک در شهرهای مختلف ترکیه را بیان کرده‌ایم. توجه داشته باشید که این قیمت‌ها تقریبی هستند و ممکن است بسته به منطقه، متفاوت باشند.

قیمت آپارتمان در ترکیه متنوع است. خرید آپارتمان در ترکیه با سرمایه کم، به معنای کیفیت پایین آن نیست. به طور کلی آپارتمان‌های ترکی مدرن هستند و به خوبی مراقبت می‌شوند. به عنوان مثال، قیمت یک آپارتمان ترکی برای فروش در محبوب‌ترین مناطق تفریحی مانند آلتینکوم از حدود 40000 یورو شروع می‌شود. معمولاً با این قیمت افراد می‌توانند آپارتمان‌هایی در مجتمع‌های متوسط تا بزرگ با امکانات مناسب و استخرهای مشترک خریداری کنند.

شهرهزینه خرید آپارتمان
بدرومصد هزار یورو
استانبولسیصد هزار یورو
آنتالیاشصت و پنج هزار یورو
کمرپنجاه و پنج هزار یورو
مارماریسشصت هزار یورو

بدروم

برای کسانی که به دنبال یک سبک زندگی لوکس هستند، آپارتمان‌های بدروم عالی هستند. در آنجا آپارتمان‌هایی را در مجتمع 5 ستاره خواهید دید که دارای امکانات استثنایی هستند. خریداران برای خرید یک آپارتمان ساده در منطقه مورد علاقه خود در بدروم، حداقل به 100 هزار یورو نیاز دارند. همچنین آن‌ها برای آپارتمان‌های لوکس در مرکز این شهر باید صدها هزار یورو پرداخت کنند.

استانبول

در استانبول افراد می‌توانند با سرمایه حدود 300 هزار یورو برای خرید آپارتمان در ترکیه اقدام کنند. ارزش آپارتمان‌های استانبول تنها در هشت سال گذشته، بیش از 200 درصد افزایش‌یافته است. بر اساس گزارش‌های چندین موسسه مالی، این رشد همچنان ادامه خواهد داشت. زیرا استانبول به عنوان دروازه بین شرق و غرب به توسعه خود ادامه می‌دهد.

آنتالیا

شهر آنتالیا به عنوان مرکز فرهنگی ترکیه دارای بیش از 1.2 میلیون نفر جمعیت است. در آنتالیا میانگین قیمت یک آپارتمان دو خوابه 65000 یورو می‌باشد. در این شهر همه‌چیز برای علاقه‌مندان به فعالیت در فضای باز و طبیعت زیبا وجود دارد.

کمر

کمر دارای چندین منطقه باستان‌شناسی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته است. میانگین هزینه آپارتمان‌های یک خوابه در کمر 55000 یورو می‌باشد.

مارماریس

مارماریس شهری بندری و گرم‌ترین مکان در ترکیه است. میانگین دما در تابستان آن 30 درجه سانتی‌گراد و در زمستان +18 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این شهر در یک خلیج سرپوشیده قرار دارد، بنابراین دریا همیشه در آنجا آرام است. خریداران برای خرید آپارتمان در ترکیه در شهر مارماریس حدوداً 60000 یورو باید بپردازند.

خرید آپارتمان در ترکیه

ارزان‌ترین شهرهای ترکیه کدامند؟

شهرهای ارزان ترکیه تا حدودی ناشناخته هستند. در این قسمت فهرستی از ارزان‌ترین شهرها برای خرید ملک در ترکیه ذکرشده است:

 • ترابزون
 • سامسون
 • مانیسا
 • دنیزلی
 • وان
 • سیواس
 • ادیرنه

این شهرها همگی جزء شهرهای کوچک و البته زیبای ترکیه هستند. سبک زندگی در این شهرها، آرام‌تر و راحت‌تر از شهرهای بزرگ است. از آنجایی ‌که قیمت ملک در این شهرها به میزان قابل‌توجهی پایین می‌باشد، برای خرید ملک در ترکیه ایده‌آل در نظر گرفته می‌شوند.

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

قانون جدید خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه در سال 2022

طبق قانون جدید اداره مهاجرت ترکیه باید موارد زیر را در هنگام خرید ملک در این کشور، در نظر داشت:

 • در شهرهای بزرگی مانند استانبول، ازمیر و آنتالیا: اگر سرمایه‌گذار به‌ قصد اخذ اقامت ترکیه اقدام به خرید ملک کند، ارزش ملک خریداری‌شده باید بیش از 75 هزار دلار باشد.
 • در شهرهای کوچک: اگر سرمایه‌گذار به قصد اخد اقامت ملکی را بخرد، ارزش ملک باید حداقل 50 هزار دلار باشد.

در صورتی ‌که ارزش ملک خریداری‌شده کمتر از مبالغ ذکرشده باشد، سرمایه‌گذار باید با ارائه طرح اقامتی نسبت به اخذ اقامت از مسیر اقامتگاه توریستی اقدام کند. البته این مسیر سختی‌های خاص خودش را دارد.

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

قیمت املاک در کشور ترکیه

اطلاع از قیمت‌ها یکی از نکات اصلی برای خرید ملک در ترکیه است. قیمت املاک در این کشور دائما در حال تغییر است بنابراین بهتر است پیش از اقدام برای خرید با آخرین تغییرات در نرخ املاک این کشور آشنایی پیدا کرد.

عوامل موثر بر قیمت

موضوعی که در مورد قیمت املاک برای خرید در کشور ترکیه باید در نظر داشت عواملی است که در این زمینه موثر هستند. آشنایی با این موارد تاثیر زیادی در انتخاب بهترین ملک با مناسب‌ترین قیمت دارد.

 • شهر و محله‌ای که برای خرید ملک انتخاب می‌شود
 • قدمت منطقه خریداری ملک
 • فاصله تا دریا
 • قدمت ملک
 • امکانات شهری که ملک در آن قرار دارد
 • دسترسی خود ملک به امکانات مختلف
 • نوع ملک مانند آپارتمانی و…

قیمت ملک در شهرهای مختلف

یکی از موثرترین فاکتورها در قیمت املاک کشور ترکیه شهری است که ملک در آن قرار دارد، هر شهر امکانات متفاوتی دارد که این موضوع در قیمت املاک موثر است به عنوان مثال برای یک ملک 100 متری قیمت در شهرهای مختلف به شرح زیر است.

 

 • استانبول بین 1 تا 1.5 میلیون لیر
 • آنکارا 1 تا 2 میلیون لیر
 • ازمیر 750-800 هزار لیر
 • آنتالیا 550-600 هزار لیر
 • بدروم 650-700 هزار لیر
هزینه های جانبی خرید آپارتمان در ترکیه

هزینه‌های جانبی خرید آپارتمان در ترکیه

باید دانست که علاوه بر هزینه خرید ملک در ترکیه باید هزینه‌های دیگری را نیز بپردازید. مشابه این هزینه‌ها در ایران نیز وجود دارند. علاوه بر قیمت آپارتمان، خریداران باید هزینه‌های دیگری پرداخت کنند این هزینه‌ها در کشور ترکیه به شرح زیر هستند:

 1. هزینه‌ی مشاور املاک: برخی خریداران به صورت حضوری به آژانس‌های املاک مراجعه می‌کنند. برخی دیگر از طریق سایت‌های مؤسسات بین‌المللی املاک، مشاوره دریافت می‌نمایند. در هر دو صورت آنها باید مبلغی را به عنوان هزینه مشاوره‌ پرداخت کنند.
 2. هزینه‌ کارشناسی آپارتمان: برای خرید آپارتمان در ترکیه لازم است یک کارشناسان دولتی قیمت آن را مشخص نماید. بنابراین خریدار موظف است دستمزد این کارشناس را بر اساس قوانین پرداخت کند.
 3. هزینه انتقال سند: در زمان انتقال سند مالکیت آپارتمان در ترکیه لازم است خریدار و فروشنده هر کدام به صورت جداگانه 2٪ تا 3% از ارزش آپارتمان را به اداره‌ی اسناد رسمی ترکیه پرداخت کنند.
 4. مالیات ارزش افزوده: مالیات یکی دیگر از هزینه‌های جانبی خرید آپارتمان است. خریداران می‌توانند هزینه مالیات را طی چند قسط پرداخت کنند.
 5. بیمه اموال: قوانین سخت‌گیرانه‌ای در مورد بیمه در کشور ترکیه برقرار است. بنابراین افراد باید در هنگام خرید آپارتمان در ترکیه هزینه بیمه را پرداخت کنند. این نوع بیمه جبران خسارت ناشی از زلزله، حوادث طبیعی و آتش‌سوزی را پوشش می‌دهد.
 6. هزینه‌ استخدام مترجم: اتباع خارجی که در ترکیه آپارتمانی را خریداری می‌کنند و به زبان ترکی تسلط ندارند، نیاز به یک مترجم دارند. در این صورت آن‌ها باید دستمزد مترجم را نیز پرداخت کنند.
 7. هزینه‌ خرید انشعابات: در مرحله آخر خرید آپارتمان در این کشور، افراد باید هزینه ثبت و انتقال انشعابات به نام خود را نیز پرداخت نمایند.
 8. کپی محضری هر پاسپورت: ۲۰۰ لیر
 9. هزینه‌های شهرداری: ۲ تا ۳ درصد کل مبلغ ملک خریداری شده
 10. کمیسیون سازمانی: ۳٪ تا ۵٪ از کل مبلغ ملک خریداری شده
 11. پول خاک: هر نفر ۸۰ دلار + ۸۹ لیر
 12. هزینه بیمه: برای هر نفر ۳۰۰ تا ۸۰۰ لیر (بسته به سن)

وام مسکن خرید ملک در ترکیه

اگر برای سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه نیاز به سرمایه دارید، چند گزینه پیش رو خواهید داشت.

 • از طریق سازنده املاک و مستغلات خود کمک مالی دریافت کنید. سازندگان بزرگ در ترکیه اغلب با ارائه وام مسکن به خریداران کمک می‌کنند. پیش پرداخت این وام‌ها از ۳۰ تا ۳۵ درصد ارزش ملک و با مدت بازگشت پنج سال شروع می‌شود.
 • اگر نرخ بهره پایین باشد، می‌توانید از وام در کشور خود استفاده کنید.
 • می‌توانید از یک بانک ترکیه نیز وام مسکن بگیرید. اکثر بانک‌ها در ترکیه به خارجی‌ها وام‌هایی تا ۷۰ درصد ارزش ملک و با حداکثر ۱۵ سال حق تصدی ارائه می‌دهند.
اقامت ترکیه بعد از خرید خانه

مراحل خرید ملک در کشور ترکیه

دیگر موضوع مهمی که در مورد خرید ملک در ترکیه وجود دارد مراحل انجام این کار است که تمام متقاضیان باید با آن آشنایی داشته باشند. این کار باید مرحله به مرحله انجام شود و در هر مرحله جزئیات به طور دقیق رعایت شوند تا از هرگونه ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود.

تحقیق اولیه و به روزرسانی اطلاعات

در اولین مرحله متقاضیان باید اطلاعات خود در مورد املاک، قیمت‌ها و قوانین خرید ملک در ترکیه را به‌روزرسانی کنند. به این منظور سفر به کشور ترکیه و مراجعه به آژانس‌های معاملات ملکی کمک‌کننده است اما راهی ساده‌تر استفاده از خدمات تیم‌های مهاجرتی مانند هرمس اپلای است. مجموعه هرمس اپلای به‌روزترین اطلاعات در مورد املاک این کشور را در اختیار شما می‌گذارد.

پیدا کردن بهترین آژانس املاک

باتوجه به اینکه معامل و قرارداد باید زیر نظر یک آژانس معاملات ملکی انجام شود در قدم بعدی باید مطمئن‌ترین آژانس در این زمینه را پیدا کرد که برای این کار هم تیم هرمس اپلای می‌تواند به شما کمک کند.

سفر به ترکیه و مشاهده املاک از نزدیک

در قدم بعدی معمولا املاکی از طرف آژانس باتوجه به بودجه و شرایط متقاضی معرفی می‌شود که در صورت مشاهده ملک مناسب باید برای بررسی حضوری و از نزدیک آن به کشور ترکیه سفر کند.

رزرو ملک

در صورتی که ملک معرفی شده شرایط مورد نظر متقاضی را داشته باشد باید آن را رزرو کرد. برای رزرو ملک مطابق آخرین قوانین حداقل نیاز به پرداخت 1500 دلار آمریکا است، این مبلغ در صورت انصراف خریدار به او بازگردانده نخواهد شد.

تنظیم قرارداد

در مرحله بعدی باید قراردادی بین فروشنده و خریدار تنظیم شود تا اقدامات لازم برای انتقال مبلغ ملک انجام شود. در قرارداد کلیه جزئیات ملک مانند وضعیت سند، ارزش شهرداری، امتیازات مانند آب، برق و گاز و… مشخص می‌شود. همچنین مشخصات دقیق خریدار و فروشنده هم در قرارداد ملک وارد می‌شود.

انتقال پول و افتتاح حساب بانکی  

در مرحله بعدی با استفاده از قرارداد ملک متقاضی می‌تواند یک حساب بانکی در ترکیه باز کند، کل مبلغ ملک باید به این حساب منتقل شده و از طریق آن به حساب فروشنده واریز شود. مبلغ رزرو در این مرحله از کل مبلغ ملک کم می‌شود. در نهایت بعد از پرداخت مبلغ ملک، سند به نام خریدار انتقال داده می‌شود.

نکاتی در مورد خرید ملک در ترکیه

به سرمایه‌گذاران خارجی که مایل به خرید ملک در کشور ترکیه هستند، توصیه می‌شود برای اطمینان از انتخاب صحیح، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از اقدام برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه، از این کشور دیدن کنید تا مکان مناسب را انتخاب نمایید.
 • گزینه‌های خود را با یک مشاور املاک در رابطه با قیمت املاک در میان بگذارید.
 • یک وکیل ترکیه‌ای استخدام نمایید تا ملک را از همه نظر بررسی کند، به‌خصوص وقتی که قصد خرید یک ملک تجاری را دارید.
 • اتباع خارجی‌ می‌توانند با دادن وکالت‌نامه به وکیل، املاک را از راه دور خریداری کنند.
 • اتباع خارجی هنگام خرید ملک در ترکیه باید بیمه نامه داشته باشند.
 • مالیات بر املاک و مستغلات هنگام خرید ملک در کشور ترکیه 4.4٪ از ارزش کل معامله تعیین می‌شود.
 • سایر هزینه‌های مربوط به خرید ملک، هزینه‌های ثبت و اسناد رسمی هستند که می‌توانند حدود 1% از معامله را شامل شوند.

مدارک موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

به طور کلی برای خرید ملک در کشور ترکیه به مدارک زیر نیاز خواهد بود:

 • گذرنامه
 • شماره مالیات
 • حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه
 • اسناد محل زندگی در کشور مبدا (مانند قبض آب و بآبرق)
 • دو قطعه عکس 4*3

مراحل اخذ اقامت ترکیه بعد از خرید ملک

اخذ اقامت اصلی‌ترین هدف متقاضیان خرید ملک در ترکیه است، برای دریافت اقامت این کشور متقاضی باید مدارک خود را به اداره مهاجرت ترکیه ارسال کند دریافت اقامت شرایط و مراحلی دارد و در طی زمان و مرحله‌ای انجام می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت اقامت

 • پاسپورت
 • عکس خریدار
 • کد مالیاتی ملک
 • افتتاح حساب و دفترچه حساب بانکی با موجودی کافی
 • مدارک شناسایی
 • مدارک محل زندگی در کشور متقاضی مانند سند ملک یا قبض

اخذ اقامت کشور ترکیه

همان‌طور که گفته شد اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه مرحله‌ای است، شما با خرید ملک در کشور ترکیه هم سرمایه‌گذاری مطمئنی در مکانی امن و هم آینده‌ای جدید برای خانواده خود ایجاد کرده‌اید. همچنین با خرید ملکی در ترکیه به ارزش حدود 650 هزار لیر یا بیشتر، می‌توانید اقامت سه‌ساله برای خود و خانواده خود دریافت کنید. سپس به‌ راحتی می‌توانید بعد از یک دوره پنج ساله، تابعیت دائم ترکیه را دریافت کنید. باید در نظر داشته باشید که در این پنج سال، فقط یک سال مجاز به زندگی در خارج از ترکیه هستید. در غیر این صورت، این قانون شامل حال شما نخواهد شد و نمی‌توانید اقامت بگیرید.

اتباع خارجی که در کشور ترکیه ملکی خریداری می‌کنند، می‌توانند برای اعضای خانواده‌ خود نیز اجازه اقامت بگیرند. با دریافت اقامت، کودکان آنها می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند. همچنین برای اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت در ترکیه هستند، کار پیدا کردن بسیار آسان‌تر خواهد بود. زیرا دریافت مجوز کار از طریق شرکت‌های قانونی در ترکیه برای آن‌ها آسان‌تر می‌شود.

اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه

آمار خرید ملک در ترکیه

در سال‌های اخیر، خرید ملک در ترکیه با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است. به طور مثال‌ در مهرماه 1397 نسبت به مهر 1396 حدود 134.4 درصد افزایش داشته است. در واقع، خرید ملک در این کشور در مهرماه 1397 به 6276 واحد رسید. البته این افزایش تنها برای اتباع کشورهای خارجی نبوده، خرید ملک توسط شهروندان ترکیه نیز 19.2 درصد افزایش داشته است. البته آمار خرید در برخی شهرها بسیار بیشتر از شهرهای دیگر می‌باشد. بیشترین درصد فروش در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، بورسا و یالووا بوده است. به خاطر داشته باشید که بیش از نیمی از خانه‌ها و املاک، نوساز بوده‌اند.

آیا خرید ملک در ترکیه سودآور است؟

برای پاسخ به این سوال به آمار رسمی خرید ملک در کشور ترکیه اشاره می‌کنیم. بر اساس گزارش UNCTA  (اجلاس توسعه و تجارت سازمان ملل متحـد) در سال 2019، ترکیه توانست دومین دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یا سرمایه‌گذاری خارجی در آسیا باشد. به ‌طور کلی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه در سال 2018 به 12.94 میلیارد دلار رسید. در حالی ‌که این رقم در سال 2017، 11.48 میلیارد دلار بود.

برخی از کشورهای اروپایی، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در ترکیه بوده‌اند. جالب است بدانید که آمریکا بعد از هلند، دومین سرمایه‌گذار بزرگ ترکیه می‌باشد. هلند 15.8 درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی خود را در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده است. بر اساس داده‌های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه، پس ‌از آن، ایالات‌متحده (7.6٪) و بریتانیا (6.9٪) بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در ترکیه هستند.

 ترکیه برای تسهیل پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی، آژانس حمایت و ترویج سرمایه‌گذاری ترکیه (ISPAT) را جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی راه‌اندازی کرده است.

تمام این موارد می‌توانند نشان‌دهنده سودآور بودن سرمایه‌گذاری در ترکیه و ازجمله خرید ملک در این کشور باشند.

آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید ملک در ترکیه هست؟

جواب این سوال بله هست. باتوجه‌به سیاست جذب سرمایه خارجی‌ای که دولت ترکیه در سال 2018 وضع کرد، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در ترکیه به‌شدت پایین آمد و فرصت بسیار مناسبی را برای افراد خارجی فراهم کرد تا به خرید ملک در ترکیه رو بیاورند.

با توجه به اقتصاد پویا، نسل جوان فعال در ترکیه و همچنین تولید ناخالص داخلی مناسب این کشور، اعتماد سرمایه گذار خارجی به ترکیه جلب شده و از این فرصت مناسب سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر جهان، همچنان با توجه به کاهش ارزش لیر و پویایی اقتصاد ترکیه، شرایط بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری در ترکیه فراهم شده است.

مهاجرتی بدون دردسر با استفاده از خدمات هرمس اپلای

خرید ملک در کشور ترکیه کم‌دردسرترین راه برای دریافت اقامت در این کشور است، البته این روش می‌تواند باعث ضرر و زیان هنگفت متقاضی هم شود اگر با قوانین آن آشنایی نداشته باشد. برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی بهترین راه استفاده از خدمات مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای است. این مجموعه علاوه بر ارائه مشاوره‌های لازم برای خرید ملک در ترکیه در زمینه مهاجرت به سایر کشورها هم پاسخگوی مشتریان می‌باشد.

جمع بندی

ترکیه یکی از کشورهای با رشد اقتصادی چشمگیر در خاورمیانه می‌باشد. این کشور با توجه به تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت منحصر به فرد خود، به مقصد بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل شده است. خرید ملک در کشور ترکیه در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. یکی از دلایل آن این می‌باشد که دولت ترکیه تسهیلات جدیدی برای خرید ملک در این کشور ایجاد کرده است. خرید ملک در این کشور مزایای زیادی در پی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها، امکان دریافت اقامت ترکیه است. باید بدانید که خرید ملک در ترکیه قوانین خاص خود را دارد و قبل از اقدام برای آن، حتماً باید از این شرایط و ضوابط آگاهی داشته باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در طول مسیر، از مشاوره و راهنمایی‌های یک وکیل قابل ‌اعتماد بهره بگیرید.

سوالات متداول

شما می ­توانید با پرداخت تنها 250 هزار دلار آمریکا اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه کنید

خرید یک آپارتمان دوخوابه فول امکانات با منظره رو به دریا در مناطق توریستی و خوش آب و هوا با قیمتی زیر 100 هزار پوند ممکن خواهد بود

مدت زمان خرید ملک تا اخذ پاسپورت حدود 8 تا 12 هفته زمان می برد و پس از اخذ اقامت ترکیه ، می توانید برای اخذ اجازه کار در خاک ترکیه هم اقدام کنید

جواب این سوال بله هست. باتوجه‌به سیاست جذب سرمایه خارجی‌ای که دولت ترکیه در سال 2018 وضع کرد، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در ترکیه به‌شدت پایین آمد و فرصت بسیار مناسبی را برای افراد خارجی فراهم کرد تا به خرید ملک در ترکیه رو بیاورند.

 • آب و هوای بسیار خوب 
 • بیشترین مرز خاکی با ایران
 • شباهت قومی و مذهبی
 • تسهیل شرایط دریافت پاسپورت ترکیه

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

6 پاسخ

 1. سلام روزتون می خواستم بدونم با خرید ملک در ترکیه میتونم اقامت دائم برای خانواده م رو هم بگیرم ؟؟

  1. سلام بله اقامت از طریق خرید ملک امکان همراه شدن خانواده با شخصی که اقدام میکنه رو داره ولی بسته به شرایط مختلف هر فرد زمان مختلفی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

هزینه های زندگی در سنگاپور

هزینه های زندگی در سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از بهترین کشورهای مرفه و مدرن آسیایی که از شمال با مالزی و از جنوب با اندوزی

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف