تحصیل در کانادا 

بهترین دانشگاهها با بالاترین درجه بندی ها

شانس تحصیل و حرکت بسوی آینده

جزو 50 دانشگاه برتر جهان 

تحصیل در کانادا

با تحصیل در کانادا این فرصت را برای خود ایجاد کنید تا با فرهنگ‌های جدید آشنا شوید. در این مقاله شرایط تحصیل، هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا را بیان می‌کنیم.

مهم‌ترین و محبوب‌ترین بخش‌ها برای تحصیل در این کشور شامل اونتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک می‌باشد که بسیاری از آن‌ها بهترین دانشگاه‌های جهان را شامل می شوند. برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستند، زندگی در کانادا گزینه‌ی جذابی است. کانادا دارای دانشگاه‌هایی با رتبه‌های زیر ۵۰ در کل جهان می‌باشد.

همچنین باید این نکته را نیز عنوان کرد که دانشگاه‌های کشور کانادا شرایطی را مهیا کرده‌اند تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند بدون هیچ تبعیضی با ورود به این کشور همچون شهروندان عادی از تمام امکانات آموزشی و رفاهی استفاده کنند.

فهرست مطالب

ابتدا در این ویدئو مسیر اپلای تحصیلی در کانادا را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید:

وکلای مهاجرتی ما در هرمس اپلای با تکیه بر تجربه های موفق مهاجرت تحصیلی به کانادا شما را به یک قدمی این رویا نزدیک میکنند.

تحصیل در کانادا

در چند سال اخیر کشور کانادا از راه‌های مختلفی همچون تحصیل اقدام به افزایش شهروندان خود کرده است. به همین دلیل شرایط تحصیل در کانادا بسیار ساده و نسبت به دیگر روش‌های مهاجرتی در زمان کوتاه‌تری انجام خواهد شد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در کشور کانادا امکانات رفاهی بسیاری در راستای برخورداری شهروندان از یک زندگی ایده‌آل برای آن‌ها فراهم شده است.

کانادا دارای دانشگاه‌های بسیاری در مناطق شهری و منطقه‌ای خود است که باتوجه‌به تحقیقات انجام شده اکثر آن‌ها از دانشجویان بین‌المللی با اشتیاق استقبال می‌کنند. اگر می‌خواهید افق‌های علمی خود را در بهترین دانشگاه‌های جهان گسترش دهید، کانادا بهترین گزینه ممکن برای شما است. در کشور کانادا از استاندارد‌های برجسته برای آموزش دانشجویان و دانش‌آموزان استفاده می‌شود؛ به همین دلیل متقاضیان بین‌المللی با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند آینده خود را به طور مطلوبی تضمین کنند.

علاوه بر این موضوع، در کنار انگیزه‌های فراوانی که برای تحصیل در کانادا به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی وجود دارد، این کشور به طور دائم در حال گسترش سیستم‌های اجتماعی و فناوری خود است که با افکار و دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی بسیار سازگار است.

شرایط تحصیل در کانادا

شانس متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا چقدر است؟

تعداد دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی در کشور کانادا هرساله در حال افزایش چشمگیری است. بسیاری از این افراد پس از پایان دوران تحصیل و در صورت برخورداری از شرایط خاص این امکان را خواهند داشت که از طریق کار در کشور کانادا ماندگار شوند. همچنین باید دقت کرد که تأیید مجوز تحصیل در کانادا همیشه وابسته به نظر نهایی آفیسر است.

در چند سال اخیر بیشتری حجم دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی کشور کانادا شده‌اند، دارای ملیت‌های کشور‌هایی همچون برزیل، ایران، هند، ویتنام، ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن، چین، نیجریه و فرانسه بوده‌اند.

به همین دلیل اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به یک کشور توسعه‌یافته و ایده‌آل را دارید که از پیشرفته‌ترین امکانات رفاهی و بهترین سیستم آموزشی استفاده می‌کند، کانادا برای شما گزینه ایده‌آلی به حساب می‌آید. با مهاجرت به کانادا و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور می‌توان در آینده زندگی خود را تضمین کرد.

شرایط ویژه یادگیری در کانادا

اگر معدل شما بالای ۱۵ و مدرک آیلتس ۶٫۵ دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

مدرک زبان انگلیسی ندارید ؟ برای شرکت در کلاس‌های زبان کانادا اقدام کنید.

چرا تحصیل در کانادا

آیا تابه‌حال به فکر تحصیل در کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا افتاده‌اید؟ آیا تاکنون با خود فکر کرده‌اید که چرا کانادا در چند سال اخیر با درخواست افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا برای دریافت پذیرش تحصیلی روبه‌رو شده است؟ در ادامه به دلایلی که کشور کانادا را به گزینه‌ای ایده‌آل برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است اشاره خواهیم کرد.

 • تعالی تحصیلی

یکی از دلایل بسیار مهمی که افراد، کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، کیفیت بالای آموزش در آن است. زمانی که دانشجو مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا دریافت می‌کند، این مدرک ارزش تحصیلی فرد را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه متقاضی در هنگام کار در هر کشوری با شانس بیشتری اقدامات لازم برای آن را انجام خواهد داد. متقاضیان با دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان همچون دانشگاه‌های کشور کانادا، پس از پایان دوران تحصیل با سهولت بیشتری شغل موردنظر خود را جستجو خواهند کرد.

 • فرصت تحقیقاتی فراوان

یکی از بزرگ‌ترین دلایل منحصربه‌فرد بودن آموزش کانادا، تمرکز قوی آن بر تحقیق و توسعه است. کسانی که به‌عنوان یک محقق تحصیلاتی فعالیت می‌کنند، تحصیل در کانادا می‌تواند آن‌ها را در این زمینه ارتقای عالی بدهد. دولت کشور کانادا از دانشجویانی که در رشته‌هایی همچون پزشکی، مخابرات، علوم محیطی و فناوری قدم بر می‌دارند، حمایت زیادی می‌کند.

 • تنوع فرهنگی

در کانادا، افراد بسیار خونگرم و خوش‌آوازه‌ای را خواهید یافت که از گروه‌های قومی مختلف با فرهنگ‌ها و سبک زندگی متفاوت هستند. در کشور کانادا افراد زیادی با قومیت‌های مختلف وجود دارند که این موضوع دوستی و زندگی مسالمت‌آمیز را ترویج خواهد کرد. برای مثال در این کشور شما افراد زیادی با قومیت کشور هند را پیدا خواهید کرد که بدون هیچ محدودتی به‌آسانی به کار و تحصیل در این کشور می‌پردازند.

 • کار در حین تحصیل

در کشور کانادا، می‌توانید درحالی‌که یاد می‌گیرید، به انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی نیز بپردازید. در واقع دانشگاه‌های کشور کانادا شرایطی را برای دانشجویان بین‌المللی خود به وجود آورده‌‌اند که در حین تحصیل به انجام کار دانشجویی نیز بپردازند. کار در کانادا در حین تحصیل دارای مقررات بسیار زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به محدودیت زمانی در هنگام این کار اشاره کرد.

بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در کشور کانادا دانشجویان بین‌المللی این امکان را خواهند داشت تا در هر هفته تنها ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند. برای کار در دانشگاه‌های کشور کانادا یا کار در شرکت‌های مختلف به‌عنوان کارآموز نیاز به مجوز خاصی نیست.

 • زندگی پرنشاط

زندگی سرشار از نشاط یک مورد بسیار رایج و مهمی است که در تمام پردیس‌های کانادا می‌توان انتظار داشت. در واقع در پردیس‌های کشور کانادا به طور دائم رویدادها، جشن‌ها و فعالیت‌های مفرح دیگری برگزار می‌شود. این موضوع از جنبه‌های گوناگون مزیت‌های متفاوتی به دنبال دارد. برای مثال زمانی که در دانشگاه‌ها و مدارس کشور کانادا چنین برنامه‌های مفرحی برگزار شود، دانشجویان به‌اشتباه به دنبال شرکت در جشن‌های نادرست نیستند.

دومین مزیت برگزاری جشن‌های مختلف در دانشگاه‌های کشور کانادا، آماده‌کردن فضایی مناسب و دادن روحیه عالی به دانشجویان برای تحصیل است. این جشن‌ها به دانشجویان بین‌المللی کمک خواهد کرد تا دوستان جدیدی پیدا کرده و به میزان کمتری احساس دلتنگی کنند.

 • کار پس از تحصیل

تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا به متقاضیان اجازه می‌دهد تا پس از پایان این دوره به انجام کار‌های دائمی بپردازند و در نهایت مجوز‌های لازم برای زندگی در این کشور را دریافت کنند. برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا شرایطی را فراهم می‌آورد تا دانشجویان سه سال پس از اتمام دوران فارغ‌التحصیلی خود، از طریق کار در کانادا اقامت داشته باشند. می‌توان تجربه کاری بین‌المللی را با کار در کانادا پس از تحصیل به دست آورد و در نهایت اقدامات لازم را برای دریافت اقامت دائم انجام داد.

چرا تحصیل در کانادا؟

مکانی امن برای تحصیل

کانادا پایین ترین نرخ جرم و جنایت را در منطقه دارد و همین موضوع این کشور را تبدیل به مکانی امن برای تحصیل و زندگی دانشجویان خارجی می نماید. علی رغم اینکه از طرف جنوب با آمریکا همسایه است، سلاح های گرم به شدت کنترل می شوند و اجازه ی استفاده از آن ها بصورت عام وجود ندارد.

یکی از بهترین نقاط دنیا برای زندگی

طبق نظر سازمان ملل متحد (UN) و واحد اطلاعات اقتصادی، کانادا از سال 1994 در لیست 10 نقطه ی برتر جهان برای زندگی قرار گرفته است. در یک بررسی از طرف سازمان ملل متحد، کانادا امتیازات زیادی برای دسترسی به آموزش، امید به زندگی بالا (به مدد سیستم مراقبت های بهداشتی) و نرخ پایین جرم و جنایت به دست آورده است؛ بعلاوه، شهرهای بزرگ کانادا - ونکوور، تورنتو و مونترال- به لطف پاکیزگی، امنیت، فعالیت های فرهنگی و سبک زندگی جذابشان، شهرهایی با سطح جهانی برای کار و زندگی شناخته شده اند.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه پایین تحصیل

در مقایسه با انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، کانادا پایین ترین نرخ شهریه را از دانشجویان خارجی اخذ می کند. هزینه ها در دانشگاه های دولتی آمریکا تقریبا یک سوم بیشتر از هزینه ی اخذ مدرک لیسانس در کانادا می باشد و این در حالی است که هزینه های دانشگاه های خصوصی آمریکا از دو برابر هم بیشتر هستند. نرخ معمول برای یک دانشجوی خارجی در دوره ی لیسانس در طول یک سال تحصیلی (8 ماه) در سطح کارشناسی 11,903 دلار کانادا می باشد، البته این رقم بسته به رشته ممکن است بالاتر یا پایین تر باشد.

تکنولوژی کانادا

مقصدی با تکنولوژی بالا

کانادا به لطف همکاری بسیاری از دانشمندان با استعداد، محققین و کارآفرینان، محیطی مهیج برای کار و تحصیل ایجاد کرده است. این کشور پیش قدمی بین المللی در امور کامپیوتر و فناوری اطلاعات را داراست و دارای شهرتی برای برتری در بخش هایی مانند ارتباطات از راه دور، حمل و نقل و مهندسی و بویژه در هوافضا، حمل و نقل شهری، میکروالکترونیک، مهندسی پزشکی،  مهندسی نرم افزار و سخت افزار، برق ، انرژی های پاک، لیزر، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، سیستم اطلاعات جغرافیایی و صنایع اقیانوسی و محیط زیست، پزشکی و دندانپزشکی می باشد.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

باوجودآنکه تحصیل در کشور کانادا نسبت به دیگر روش‌های مهاجرتی کمی آسان‌تر است ولی نباید این موضوع را فراموش کرد که برای دریافت پذیرش تحصیلی از کشور کانادا باید از شرایط خاصی برخوردار بود. در واقع هر چه میزان برخورداری افراد از شرایط لازم برای تحصیل در کانادا بیشتر باشد، شانس آن‌ها نیز برای دریافت پذیرش تحصیلی افزایش خواهد یافت. در ادامه به تمام شرایط موردنیاز برای تحصیل در کانادا اشاره خواهیم کرد.

دانشجویان می توانند در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در کانادا تحصیل کنند ولی نکته مهم شهریه داشتن دانشگاه‌ها می‌باشد که گاهی شرایط را برای دانشجویان سخت می‌کند. بسته به نوع شهر و دانشگاه نیز زبان مورد نیاز که انگلیسی یا فرانسوی می‌باشد را باید فرا بگیرید.

به طور کل دانشگاه‌ها شرایط سنی برای پذیرش دانشجو ندارند برای مقطع کارشناسی بهتر است زیر 21 تا 22 سال داشته باشید و برای مقطع ارشد بهتر است پایین‌تر از 28 سال باشید. برای مقطع دکترا نیز زیر 33 سال مناسب می‌باشد هرچند بسیاری از دانشگاه‌ها همچنان شرایط سنی ندارند.

از شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا می‌توان به شرط معدل اشاره کرد. برای اطلاع دقیق از هر معدل باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید، همچنین برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید مدرک زبان داشته باشید. شرایط به صورت جزئی در هر مقطع متفاوت می‌باشد.

 • یک نکته بسیار مهم درباره تحصیل در کانادا که به‌عنوان یکی از شرایط موردنیاز برای این پروسه مهاجرتی توسط مدیران مربوطه با دقت بالایی مورد بررسی قرار می‌گیرد، عدم برخورداری متقاضیان از سوابق کیفری است. در واقع درصورتی‌که هر یک از متقاضیان دارای سوءپیشینه باشند، به طور صددرصد با درخواست آن‌ها برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور موافقت نخواهد شد.
 • در کشور کانادا در اغلب موارد از زبان انگلیسی برای آموزش دانشجویان استفاده می‌شود؛ به همین دلیل کسانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا را دارند باید از مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل با نمره قبولی بالا برخوردار باشند.
 • از دیگر شرایط موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی کشور کانادا می‌توان به سلامت روانی و جسمی اشاره کرد. متقاضیان در هنگام ارسال مدارک خود برای درخواست پذیرش تحصیلی باید گواهی سلامت پزشکی خود را نیز به مدیران مربوطه کانادا ارائه دهند.
تحصیل در کانادا

مدت‌زمان دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا

بسیاری از افراد در هنگام مهاجرت تحصیلی به کشور‌های دیگر همچون کانادا، به مسئله زمان اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. بر اساس آمار به دست آمده از این موضوع، زمان پردازش مجوز‌های تحصیلی در کشور کانادا برای هر فردی به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال محل اقامت متقاضی یکی از مهم‌ترین موارد برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا است و در زمان آن تأثیر بسیار زیادی دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش مدارک و شرایط متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور حدود ۱ تا ۲ هفته به طول می‌انجامد.

اما برخی از متقاضیان به دلایل متفاوتی باید تا ۱۶ هفته کامل منتظر دریافت نتیجه نهایی از مدیران کشور کانادا بمانند. یک نکته بسیار مهم دیگر که درباره این موضوع باید از آن اطلاع داشت، زمان‌های مناسب برای ثبت درخواست دریافت پذیرش تحصیلی است.

برخی از افراد گمان می‌کنند هیچ اهمیتی درباره ارسال درخواست تحصیل در کانادا وجود ندارد درصورتی‌که این موضوع کاملاً نادرست است. برای مثال درصورتی‌که متقاضیان در ابتدای شروع فعالیت دانشگاه‌های کانادا درخواست خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی به ثبت برسانند به‌احتمال زیاد با تأخیر پاسخ آن را دریافت خواهد کرد.

مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی از اصلی‌ترین موارد تأثیرگذار برای درخواست صلاحیت آن‌ها در راستای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا است. به عبارتی مدیران سفارت و دانشگاه‌های کشور کانادا توسط مدارک ارائه شده به آن‌ها صلاحیت یا عدم صلاحیت متقاضیان را برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌سنجند.

به همین دلیل متقاضیان باید به هنگام ارائه مدارک خود به مدیران سفارت دقت بسیار بالایی داشته باشند. تکمیل مدارک و ارائه آن‌ها در زمان مناسب به مدیران مربوطه شانس آن‌ها را برای دریافت پذیرش تحصیلی افزایش خواهد داد. در ادامه به طور کامل مدارک موردنیاز برای پذیرش دانشگاه‌های کشور کانادا نام برده شده‌اند.

 • دانشنامه‌های مرتبط با مقاطع تحصیلی
 • مدارک زبان مانند آیلتس و تافل
 • پاسپورت
 • ترجمه مدارک اصلی مانند پاسپورت و شناسنامه و دیپلم
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • آزمون‌های GRE یا GMAT (در صورت نیاز)
 • اپلیکیشن فی
 • پورتفولیو (در رشته‌های هنری)
تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

برای گرفتن ویزای تحصیل در کانادا، هزینه‌ها باید در دو مرحله پرداخت شوند. مرحلۀ اول، هزینه‌های مربوط به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که هزینۀ ثبت‌نام و شهریه را شامل می‌شود. در مرحلۀ دوم و در صورت گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، هزینه‌های مربوط به گرفتن ویزا مانند هزینه‌های سفارت و پروسه‌های قانونی مانند انگشت‌نگاری و غیره باید پرداخت شوند.

درصورتی که دانشجو یا دانش‌آموز  آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی و فرانسوی را با نمرات قابل‌قبول نگذرانده باشد، باید قبل از ورود به هر یک از مؤسسات آموزشی این کشور، یک دوره زبان انگلیسی یا فرانسه را بگذراند. دانش‌آموزان و کسانی که زیر 18 سال سن دارند، نیازی به ارائۀ مدرک زبان معتبر ندارند. برای این گروه‌ها نیز، گذراندن یک دوره زبان انگلیسی الزامی است.

ویزای تحصیل در کانادا، به‌تنهایی اجازۀ تحصیل در این کشور را نمی‌دهد. بعد از ورود به کانادا، ویزای تحصیل در کانادا برای او بررسی می‌شود و در صورت تائید، یک نامۀ رسمی به عنوان study permit صادر می‌شود که همان مجوز تحصیل در کانادا برای فرد متقاضی می‌باشد.

اهمیت ارسال انگیزه‌نامه به دانشگاه‌های کانادا برای دریافت پذیرش تحصیلی

انگیزه‌نامه بخش مهمی از درخواست مجوز تحصیل در کانادا است. در واقع کشور کانادا باید برنامه‌های شما را برای تحصیل در آن بداند. انگیزه‌نامه این پروسه را به طور کامل انجام خواهد داد؛ زیرا در آن اهداف شما برای تحصیل در کانادا به طور کامل نام برده شده است. هدف از ارائه انگیزه‌نامه به کشور کانادا این است که به دولت آن نشان دهیم که شرایط لازم برای تحصیل در این کشور را به طور کامل رعایت خواهیم کرد. پس از اتمام مجوز متقاضیان باید با خروج از کشور موافقت کنند.

دانشجویانی که موفق به گرفتن ویزای تحصیل در کانادا می‌شوند، می‌توانند در هر دو هفته، 40 ساعت کار پاره‌وقت انجام دهند. در تعطیلات رسمی و بین ترمی برای دانشجویان خارجی امکان پرداختن به کارهای تمام‌وقت وجود دارد.

قوانینی که در حین تحصیل در کشور کانادا باید به آن احترام گذاشت

در کشور کانادا مانند بسیاری دیگر از کشور‌ها قوانین بسیار زیادی وجود دارد که دانشجویان و دانش‌آموزان در حین تحصیل باید به آن احترام بگذارند. در واقع رعایت این قوانین به متقاضیان کمک خواهد کرد تا از مزایای تحصیل در این کشور به میزان بیشتری بهره‌مند شوند. یک قانون بسیار مهم و ضروری در این زمینه عدم مرخصی بیش از حد تحصیلی در طول این دوران است.

به عبارتی همه دانشجویان در کشور کانادا اجازه خواهند داشت تا فقط ۱۵۰ روز از مرخصی تحصیلی استفاده کنند. همچنین در طول دوران تحصیل احترام به ساعات استاندارد کار دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس قوانین تحصیل در کانادا درصورتی‌که دانشجویان بیشتر از حد مجاز یک درس را به دلیل عدم توانایی آن در پاس کردن اخذ کنند، با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.

در طول دوران تحصیل متقاضیان به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند به جز کار دانشجویی کار دیگری انجام دهند. در واقع اگر متقاضیان دارای مدارک مناسبی برای کار در کشور کانادا باشند، در صورت مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل امکان استفاده از آن را نخواهند داشت. هر چه متقاضیان به میزان بیشتری به قوانین تحصیل در کانادا احترام بگذارند، شانس خود را برای کار در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی افزایش خواهند داد.

قوانین تحصیل در کشور کانادا

آیا برای تحصیل در کانادا به مدرک زبان آیلتس نیاز است؟

برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشت. دانشگاه‌های کشور کانادا شرایط متفاوتی برای مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل دانشجویان در آن‌ها دارند که به طور جداگانه آن را اعلام خواهند کرد. مدرک زبان امروزه به یکی از معضلات اصلی بسیاری از مردم برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا تبدیل شده است.

خوشبختانه برخی از این دانشگاه‌ها به متقاضیان اجازه می‌دهند تا پس از شروع تحصیل، دوره‌های زبان انگلیسی را بگذرانند. برخی از دانشجویان بین‌المللی نیز نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر مهارت‌های زبانی خود ندارند. در اکثر مواقع دانشجویان دارای ملیت‌های کشور‌های انگلیسی‌زبان به مدرک زبان انگلیسی نیازی ندارند.

پادکست

پادکست مهاجرت به کانادا را حتما گوش کنید

تحصیل در کانادا با هرمس اپلای
در مقاطع کارشناسی و دکتری

ملزمات تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری در دانشگاه‌ها متفاوت هستند اما در کل مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن درمقطع دکتری شامل:

 1. مدرک ارشد در رشته‌ی مرتبط با نمرات بالا، سوابق و توانایی پژوهشی قابل اثبات
 2. مدرک زبان، با توجه به این که زبان کورس به فرانسه است یا انگلیسی (اگر زبان اول شما هیچکدام از این زبان‌ها نباشد و شما به این زبان‌ها درس نخوانده باشید نیاز به ارائه مدرک زبان می‌باشد)
 3. نمره‌ی بالا در امتحان GRE یا GMAT

در موارد خاص دانشجو می‌تواند بدون داشتن مدرک ارشد (accelerate admission) برای دکتری اقدام کند. لازمه‌ی آن این است که نمرات شما در دو سال اخر دوره‌ی لیسانس بسیار بالا و نزدیک به ۲۰ باشد و سوابق پژوهشی بسیار قوی مثل چاپ مقالات آی‌اس‌آی می‌باشد. (لازم به ذکر است که مدرک زبان در این مورد نیز لازم و ضروری می‌باشد)

دوره‌های دکتری در کانادا معمولا ۶ سال هستند. برای اپلای در این مقطع در کانادا باید در نظر داشته باشید که پروسه برای هر دانشگاه متفاوت است اما: تصمیم گیری راجع به کورسی که می‌خواهید برای آن اقدام کنید و در چه زمینه‌ای از رشته‌ی خود تحصیلاتتان را ادامه دهید و طبق آن استاد راهنمای خود را در دانشگاه‌ها شناسایی کنید. در نظر داشته باشید که نامه‌ی استاد راهنمایی که شما را پذیرفته برای روند اپلایتان ضروری می‌باشد. متخصصان ما در هرمس اپلای شما را برای راحتتر طی کردن پروسه ی مهاجرتی خود آماده می کنند و شانس موفقیت شما را افزایش می دهند

دریافت ویزای همراه کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی به آن

یکی از مواردی که متقاضیان را برای تحصیل در کانادا ترغیب می‌کند، اخذ ویزای همراه برای خانواده خود است. دریافت ویزای همراه نیازمند آن است که متقاضی رضایت افسر ویزا را به دست آورد. افسر ویزا ممکن است به این موضوع مشکوک شود که دانشجو قصد ترک کانادا پس از دریافت ویزای همراه و پایان دوران تحصیل در کشور کانادا را دارد؛ به همین دلیل در مرحله اول از ثبت درخواست از متقاضیان سؤال می‌شود که چرا درخواست تحصیل در کانادا را دارند.

برای تحصیل در کشور کانادا متقاضیان باید گواهی مالی مناسبی را برای اثبات توانایی خود در راستای پرداخت هزینه‌های یک سال نخست زندگی در این کشور را به افسر ویزا ارائه دهد. همچنین درصورتی‌که متقاضی قصد دریافت ویزای همراه برای اعضای درجه یک خانواده خود را دارد باید به افسر ویزا اثبات کند که علاوه بر توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود در این کشور، توان حمایت مالی از خانواده خود را نیز دارد. بر اساس قوانین دانشجویان بین‌المللی کشور کانادا فقط می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

امنیت کشور کانادا برای تحصیل دانشجویان

امنیت از مهم‌ترین مسائلی است که برای انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت تحصیلی باید مورد بررسی قرار گیرد. در این میان امنیت کشور کانادا مثال زندگی است؛ به همین دلیل هرساله شاهد مهاجرت تحصیلی افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا به این کشور خواهیم بود. در واقع در کشور کانادا تمام شهروندان، نیروی کار، دانشجویان بین‌المللی و غیره بدون هیچ نگرانی در آن زندگی خواهند کرد.

بر اساس برنامه‌ریز‌ی‌های صورت‌گرفته در کشور کانادا، دانشجویانی که به تحصیل در این کشور مشغول هستند، در هر زمان امکان سفر به کشور مبدأ را خواهند داشت. البته در دوران کرونا متقاضیان در انتخاب دانشگاه موردنظر در کانادا محدودیت‌هایی دارند.

تحصیل در مدارس کشور کانادا

اگر در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا فعالیت می‌کنید تاکنون درباره کیفیت بالای سیستم آموزشی مدارس آن بسیار شنیده‌اید. در کشور کانادا دانش‌آموزان باید از سن ۵ تا ۶ سالگی وارد مدارس آن شوند. تحصیل در کانادا در مدارس آن شرایطی را به وجود می‌آورد تا دانش‌آموزان با بالاترین سطح علمی آماده ورود به دانشگاه‌های آن با پایه علمی بالا شوند.

در حالت کلی دروس مدارس کشور کانادا در دو دوره ابتدایی و متوسطه به آن‌ها آموزش داده می‌شود. خوشبختانه بر اساس قوانین مهاجرتی کشور کانادا، متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی مدارس این کشور به مدرک زبان آیلتس و تافل نیاز ندارند.

بااین‌حال در مقابل آن متقاضیان باید از سوابق تحصیلی بسیار عالی برخوردار باشند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تحصیل در مدارس کشور کانادا برای متقاضیان بین‌المللی برخلاف متقاضیان بومی نیازمند پرداخت شهریه در هر ترم است. در همین راستا در هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا تمکن مالی افراد با دقت بالایی بررسی خواهد شد. شهریه مدارس دولتی و خصوصی کشور کانادا بر ترتیب از ۱۲ و ۳۰ هزار دلار شروع می‌شود.

دانشگاه های کانادا

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

در چند سال اخیر میزان مهاجرت دانشجویان بین‌المللی به کانادا از طریق دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آن افزایش‌یافته است. دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا در بهترین شرکت‌ها و مشاغل فعالیت کنند .

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی می‌تواند به مدت ۳ تا ۴ سال با توجه به دانشگاه مقصد به طول انجامد. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز وابسته به دانشگاه و نوع مدرک بین ۱ تا  ۲ سال به طول می‌انجامد.  در کانادا انواع مراکز اموزشی متفاوتی وجود دارد.

 • ۱٫ دانشگاه‌ها مراکزی که امکان تحصیل در تمامی مقاطع و انجام کارهای تحقیقاتی وجود دارد.
 • ۲٫ کالج‌ها، مدرسه‌های هنر و… که گواهی و دیپلم و در برخی موارد مدرک لیسانس و فوق دیپلم را ارائه می‌دهند.

از آن‌جایی که دانشگاه‌های کانادا توسط دولت‌های استانی اداره می‌شوند، تفاوت‌هایی در این مورد می‌توان مشاهده کرد. به خصوص کبک در این مورد تفاوت قابل توجهی نسب به بقیه ایالت‌های کانادا دارد. به طور مثال دانش آموزان در کبک یک سال دوره‌ی دبیرستان را کم‌تر می‌گذرانند و باید یک سال در دوره‌ی یک ساله پیش دانشگاهی را در کالج بگذرانند.

دانشگاه های برتر کانادا
برترین دانشگاه های کانادا
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه مک مستر
دانشگاه مونترال
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه کلگری

کانادا دارای مؤسسات تحصیلی و دانشگاه‌های بسیار زیادی است. متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارند باید بر اساس شرایط شخصی خود یکی از آن‌ها را برای دریافت پذیرش انتخاب کنند. یک نکته بسیار مهم در این زمینه برابر امتیاز مدرک معادل‌سازی با حداقل امتیاز مورد قبول دانشگاه موردنظر است. در واقع سطح علمی دانشجویان باید به میزانی باشد که توانایی تحصیل در دانشگاه انتخابی را داشته باشد.

متقاضیان باید علاوه بر این موضوع، برای انتخاب دانشگاه مناسب در کشور کانادا به زبانی که در دانشگاه موردنظر برای آموزش دانشجویان استفاده می‌شود نیز توجه کنند. بر اساس قوانین تنها برخی از مراکز علمی در کشور کانادا اجازه پذیرش دانشجویان بین‌المللی را خواهند داشت که باید به آن توجه شود. مسائلی همچون شهریه هر ترم از دیگر مسائل مهم برای شناخت برترین و مناسب‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای دریافت پذیرش تحصیلی است

 • دانشگاه تورنتو :

احتمالاً تاکنون بار‌ها نام دانشگاه تورنتو به گوشتان خورده است. این دانشگاه به دلیل استفاده از هوشمند‌ترین امکانات آموزش و بهترین متد‌ها هرساله با درخواست دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای دریافت پذیرش تحصیلی مواجه خواهند شد. دانشگاه تورنتو در لیست مراکز علمی DLI در کانادا قرار دارد. این موضوع به آن معنا است که دانشجویان بین‌المللی نیز حق تحصیل در آن را خواهند داشت.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا به‌عنوان یکی از برتری مراکز علمی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در غرب کشور کانادا واقع شده است. تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه بسیار بالا است که حدود ۳۰ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا را دارند باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند.

علت این موضوع قرارگیری آن در شهر تقریباً گرانی همچون ونکوور است. البته بااین‌حال هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه نسبت به دیگر مراکز علمی در کشور‌های دیگر ارزان‌تر است. این دانشگاه برای کسانی که علاقه‌مند به زندگی در طبیعت هستند گزینه بسیار ایده‌آلی است. همچون دانشگاه بریتیش کلمبیا از نظر موقعیت مکانی دسترسی بسیار عالی به دیگر بخش‌های شهر دارد.

 • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل از برتری بسیار بالایی در حوزه تحصیلی برخوردار است؛ به همین دلیل جای تعجب نیست که این دانشگاه دارای جمعیتی بیش از ۱۲۰۰۰ هزار دانشجو است. در دانشگاه مک گیل از زبان انگلیسی برای آموزش دانشجویان استفاده می‌شود. این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در کانادا است زیرا هزینه‌های تحصیل در آن بسیار پایین است و از نظر فرهنگی و برگزاری جشن‌های سالانه نیز در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.  

 • دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه که در نزدیکی شهر تورنتو است، از بهترین متد‌های آموزشی برای تعلیم دانشجویان در رشته‌های مختلف استفاده می‌کند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دانشگاه مک مستر به دانشجویان بین‌المللی خود اجازه خواهد داد تا در حین دوران تحصیل به‌منظور تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی یا ساخت رزومه کاری خوب به انجام کار دانشجویی بپردازند.

 • دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال از بالاترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا برخوردار است. البته در این دانشگاه دروس رشته‌های مختلف به زبان فرانسوی به دانشجویان آموزش داده می‌شود. در همین راستا درصورتی‌که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مونترال کانادا را دارید، مدرک زبان فرانسوی از اهمیت بالایی برخوردار است. خدمات‌دهی دانشگاه مونترال برای تحصیل در کانادا بسیار عالی و باکیفیت است؛ به همین دلیل در طول دوران تحصیلی می‌توان تجربه‌های بسیار عالی را به دست آورد.

 • دانشگاه آلبرتا

از دیگر دانشگاه‌های برتر کشور کانادا می‌توان به دانشگاه آلبرتا اشاره کرد. دانشگاه آلبرتا از نظر سیستم آموزشی، امکانات و بازده دانشجویان آن توانسته است رتبه ۸۱ در جهان را به خود اختصاص دهد. همچنین در این دانشگاه دوره‌های آموزشی زیادی به‌منظور یادگیری بیشتر دانشجویان برگزار می‌شود که شرایط را برای اشتغال آسان دانشجویان پس از پایان دوران تحصیل فراهم می‌کند.

از شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلبرتا می‌توان به برخورداری از مدرک زبان تافل با حداقل نمره ۸۶ اشاره کرد. همچنین سوابق تحصیلی دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه باید مناسب باشد. بر اساس آمار تاکنون این دانشگاه تنها با درخواست دانشجویانی برای دریافت پذیرش تحصیلی موافقت کرده است که حداقل نمره ۱۵ را در دوره‌های تحصیلی قبلی دریافت کرده باشند.

 • دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا با ۱۴ دانشکده است. از مهم‌ترین شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه کلگری برخورداری از مدرک زبان آیلتس با نمره قبولی حداقل ۶.۵ است. باید به این نکته اشاره کرد که دانشگاه کلگری برای پذیرش دانشجویان به سوابق تحصیلی آن‌ها توجه زیادی می‌کند.

این دانشگاه از امکانات بسیار زیادی برخوردار است؛ به همین دلیل متقاضیان می‌توانند دوران تحصیلی بسیار عالی را در آن تجربه کنند. همچنین می‌توان در صورت برخورداری از سوابق تحصیلی مناسب با بورسیه تحصیلی نیز به دانشگاه‌های این کشور وارد شد.

تحصیل در پزشکی در کانادا

رقابت برای ورود به ورود به دانشکده پزشکی در کانادا بسیار شدید است؛ بنابراین متقاضیان برای افزایش شانس خود در راستای پذیرش تحصیل در پزشکی در کانادا باید از شرایط خاصی بهره‌مند باشند. دوره پزشکی در کانادا باتوجه‌به سابقه دانشجو و نوع دانشگاه متقاضی بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. برای برنامه تحصیلی ۵ساله، ۳ سال اول برای آموزش دوره‌های مقدماتی است.

رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های کشور کانادا به زبان فرانسوی و انگلیسی به دانشجویان آموزش داده خواهند شد. متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی کشور کانادا در رشته پزشکی باید در آزمون MCAT قبول شوند. این آزمون از چهار بخش تقسیم شده است که شامل بخش‌های استدلال کلامی، علوم فیزیکی و علوم زیستی می‌شود.

تحصیل در دندانپزشکی در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند از طریق تحصیل در رشته دندان­پزشکی به کانادا مهاجرت کنند. سیستم آموزشی کانادا در سطح بین‌المللی به دلیل کیفیت و توسعه عالی شناخته شده است. علاوه بر این، دانشگاه‌های دندان‌پزشکی کانادا، به دلیل امکانات بسیار مدرن و مجهز به آخرین تکنولوژی‌ها، از شهرت شناخته شده‌ای برخوردار هستند.

دانشجویان برای دریافت پذیرش تحصیل در کانادا باید از سوابق تحصیلی بسیار عالی و مدرک زبان آیلتس و تافل با نمره قبولی بالا برخوردار باشند. تحصیل در کانادا در رشته دندان‌پزشکی به مهارت‌های دستی خوب، مهارت‌های حل مسئله و حافظه بصری نیاز دارد. پس از فارغ‌التحصیلی در رشته دندان‌پزشکی از دانشگاه‌های کانادا، متقاضیان می‌توانند به‌عنوان پزشک بهداشت دندان، دندان‌پزشک یا دستیار دندان‌پزشک مشغول به کار شوند.

دانشگاه

رتبه بندی دانشگاه های کانادا

دانشگاه تورنتو با رتبه­ 18 اولین و برترین دانشگاه کانادا در سال 2021 شناخته شده است که به ترتیب پس از آن، دانشگاه بریتیش ­کلمبیا با رتبه 34 و دانشگاه مک­‌گیل با رتبه 40 در رنکینگ جهانی معتبر QS که به ترتیب در شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال از بزرگ‌ترین شهرهای کانادا قرار دارند، از بهترین دانشگاه‌های این کشور در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند. دانشگاه‌های معتبر دیگری از جمله مک­مستر، آلبرتا، مونترال ، واترلو و وسترن با رتبه‌های زیر ۲۲۰ نیز در این رنکینگ قرار دارند.

اقامت دائم با تحصیل در کانادا

کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی فرصت تحصیل در این کشور با هزینه اقتصادی عالی را فراهم کرده است. همچنین امکان کار موقت این کشور را به یک مقصد تحصیلی جذاب و با ارزش تبدیل می‌کند. سیاست‌های مهاجرتی کشور کانادا تاکنون به صورتی عمل کرده‌اند که تمام متقاضیان تحصیل در کانادا، از موضوع دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل اطلاع دارند. بااین‌حال شاید شما به‌عنوان فردی که قصد تحصیل در کانادا و مهاجرت به این کشور را دارد از قوانین دریافت اقامت دائم کانادا با تحصیل آشنایی نداشته باشید.

برنامه‌های متفاوتی برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا از طریق تحصیل وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم. درصورتی‌که متقاضیان در طول دوران تحصیل خود با انجام کار دانشجویی سابقه مناسبی برای خود ایجاد کرده باشند، شانس خود را برای دریافت اقامت این کشور افزایش خواهند داد.

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که کشور کانادا برای دریافت اقامت دائم این کشور مشخص کرده است، اکسپرس اینتری نام دارد. با استفاده از سیستم می‌توان از راه‌های مختلف اقامت دائم کانادا را دریافت کرد. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

 • کسب امتیاز بالا در تجربه کانادایی

این روش از دریافت اقامت دائم کشور کانادا تنها برای کسانی مناسب است که از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند. متقاضیانی که قصد دریافت اقامت کانادا از طریق سیستم فوق را دارند باید از شرایطی همچون سابقه کاری یک‌ساله برخوردار باشند.

 • همچنین باید به این نکته اشاره کرد که پس از پایان تحصیل متقاضیان می‌توانند در صورت جستجوی سریع کار پس از یکسال اقامت، از طریق کار در این کشور درخواست خود را برای دریافت اقامت دائم به ثبت برسانند. از دیگر شرایط و قوانین دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تجربه کانادایی، برخورداری از سن مجاز، سوابق تحصیلی درخشان و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره قبولی بالا است.
 • نیروی کار ماهر کانادا

معمولاً کسانی که از تجربه کاری مناسبی در کانادا برخورداری نیستند برای دریافت اقامت دائم این کشور پس از تحصیل، از سیستم نیروی کار ماهر کانادا استفاده می‌کنند. این برنامه برای کسانی مناسب است که در دیگر کشور‌های جهان از تجربه کاری مناسبی برخوردار هستند.

رتبه جهانی دانشگاه 2021

کانادا رتبه 2021

دانشگاه

استان

شهر

 18 

1

دانشگاه تورنتو

انتاریو

تورنتو

 34 

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا

ونکوور

 40 

3

دانشگاه مک گیل

کبک

مونترال

 69 

4

دانشگاه مک مستر

انتاریو

همیلتون

=۷۳

5

دانشگاه مونترال

کبک

مونترال

=۱۳۱

6

دانشگاه آلبرتا

آلبرتا

ادمونتون

=۱۴۵

7

دانشگاه اتاوا

انتاریو

اتاوا

=۲۰۰

8

دانشگاه کلگری

آلبرتا

کلگری

 201–250 

دانشگاه واترلو

انتاریو

واترلو

 201–250 

دانشگاه وسترن

انتاریو

لندن

 251–300 

=۱۱

دانشگاه دالهوسی

نوا اسکوشیا

هالیفاکس

 251–300 

=۱۱

دانشگاه لاوال

کبک

کبک سیتی

 251–300 

=۱۱

دانشگاه کوئین

انتاریو

کینگستون

 251–300 

=۱۱

دانشگاه سیمون فریزر

بریتیش کلمبیا

برنابی

 351–400 

=۱۵

دانشگاه مانیتوبا

مانیتوبا

وینیپگ

 351–400 

=۱۵

دانشگاه ویکتوریا

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

 401–500 

=۱۷

دانشگاه ساسکاچوان

ساسکاچوان

ساسکاتون

 401–500 

=۱۷

دانشگاه یورک

انتاریو

تورنتو

 501–600 

=۱۹

دانشگاه کارلتون

انتاریو

اتاوا

 501–600 

=۱۹

دانشگاه گوئلف

انتاریو

گوئلف

 501–600 

=۱۹

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

نیوفاندلند و لابرادور

سنت جانز

 601–800 

=۲۲

دانشگاه کنکوردیا

کبک

مونترال

 601–800 

=۲۲

دانشگاه لیک هد

انتاریو

خلیج تندر و اورلیا

 601–800 

=۲۲

Université du Québec

کبک

کبک سیتی

 601–800 

=۲۲

دانشگاه رایرسون

انتاریو

تورنتو

 601–800 

=۲۲

دانشگاه ویندزور

انتاریو

ویندزور

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه نیوبرانزویک UNB

نیوبرانزویک

فردریکتون

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (UNBC)

بریتیش کلمبیا

شاهزاده جورج

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه رجینا

ساسکاچوان

رجینا

 1001+ 

30

دانشگاه لثبریج

آلبرتا

لثبریج

در این ویدئو به توضیحاتی در مورد تحصیل در کانادا میپردازیم:

برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط تحصیلی خود در کانادا همین الان از مشاوره رایگان با وکلای مهاجرتی ما استفاده کنید

ما رویاهایتان را به واقعیت تبدیل می کنیم.

تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از دلایلی این که تحصیل در کانادا رونق گرفته است پایین بودن شهریه آن نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا می‌باشد. شما علاوه بر این که می‌توانید از بورس‌های مختلف تحصیلی استفاده کنید اجازه کار نیز دارید. برای اطلاع از میزان درآمد در این کشور مقاله‌ی حقوق و دستمزد در کانادا را مطالعه کنید.

شهریه دانشگاه‌ها بسته به شهر و دانشگاه متفاوت می‌باشد ولی در مقطع کارشناسی به طور کلی بالای 14 هزار دلار کانادا می‌باشد و برای مقاطع بالاتر تقریبا 16 هزار دلار کانادا می‌باشد. تحصیل در کانادا در رشته‌های هنری و پزشکی به طور کل گران‌تر از سایر رشته‌ها می‌باشد. هزینه‌های دانشجویان شامل هزینه‌های زندگی نیز می‌باشد که شما می‌توانید در مقاله هزینه زندگی در کانادا مطالعه بفرمایید. 

کانادا یکی از کشور‌های مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی است؛ به همین دلیل یک انتخاب محبوب میان دانشجویان در نقاط مختلف جهان به‌حساب می‌آید. هزینه تحصیل در کانادا به برنامه انتخابی و محل دانشگاه متقاضی بستگی دارد. هزینه دوره‌های فنی و پزشکی از دوره‌های هنری در کانادا بیشتر است. همچنین در کمال تعجب باید به این نکته اشاره کرد که دوره‌های تحصیلات تکمیلی هزینه کمتری را نسبت به دوره کارشناسی برای دانشجویان به دنبال دارند.

همچنین بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، دانشجویان بین‌المللی و بومی باید در هر ترم شهریه‌های متفاوتی را به دانشگاه‌های کانادا پرداخت کنند. در کشور کانادا شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی کارشناسی حداقل ۳۰ هزار دلار در سال و برای مقاطع بالاتر حدود ۲۰ هزار دلار در هرسال است. البته مقادیر گفته شده به طور صددرصد یک تخمین کلی هستند و مقدار دقیق آن‌ها به مواردی همچون نوع محل اسکان، هزینه بیمه و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل خود در این کشور در هر هفته ۲۰ ساعت کار نیمه‌وقت دانشجویی انجام دهند.

هزینۀ تحصیل در کانادا برای دوره‌های زبان

دوره‌های زبان در کانادا، براساس تعداد هفته مشخص شده برای هر دوره تعریف می‌شوند. هزینه‌های این دوره‌ها، معمولاً در هر شهر و استان کانادا متفاوت است ولی به‌طور کل، باید یک هزینۀ 4000 دلار کانادایی را برای این دوره‌ها در نظر گرفت. هزینۀ دوره‌های دوازده هفته‌ای زبان فرانسه در استان کبک، 3600 دلار کانادا و هزینۀ دوره‌های دوازده هفته‌ای زبان انگلیسی در شهر ونکوور مبلغی برابر با 4100 دلار کانادا است.

هزینۀ تحصیل در کانادا برای دوره‌های زبان
هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی

هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی

برای تحصیل در کانادا، دوره‌های تحصیلی فوق‌لیسانس دو سالۀ انواع رشته‌های مهندسی، طرفداران بسیاری در میان دانشجویان خارجی دارند. بیشتر دانشگاه‌های مطرح کشور کانادا، دوره‌های تکمیلی بسیار متنوعی را به دانشجویان مهندسی عرضه می‌کنند. هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی بسیار متفاوت است و به دانشگاه، شهر محل تحصیل و رشتۀ تحصیلی دانشجو بستگی دارد. متوسط شهریۀ سالانه برای تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی، در مقطع لیسانس حدود 32000 دلار کانادا و در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری حدود 18000 دلار کانادا است.

هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی جزء بهترین، محبوب‌ترین و در عین حال گران‌ترین رشته‌های دانشگاهی در کشور کانادا هستند. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها برای این رشته‌ها بسیار دشوار است. برای ورود به رشتۀ پزشکی در کشور کانادا، دانشجو باید در یک رشتۀ مرتبط مانند پرستاری، زیست‌شناسی، فیزیولوژی یا ... مدرک لیسانس گرفته باشد و سپس برای رشتۀ پزشکی اقدام کند. معمولاً دوره‌های پزشکی از دو سال مطالعات غیربالینی و دو سال مطالعات بالینی تشکیل شده است. پس از پایان این دوره‌ها، دانشجویان به مدت 2 تا 5 سال، به عنوان رزیدنت در بیمارستان‌های کانادا کار خواهند کرد و پس از گذراندن امتحان‌های مربوطه، مجوز فعالیت پزشکی می‌گیرند. هزینه‌های تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی، از 14000 دلار کانادا تا 65000 دلار کانادا متغیر است. هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کانادا به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور است.

هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی
تحصیل در کانادا

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها در حین تحصیل در کانادا، هزینۀ مسکن است. برای اسکان، دانشجویان خارجی گزینه‌های متنوعی در اختیار دارند. اما بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای مسکن در زمان تحصیل در کانادا، خوابگاه‌های دانشجویی هستند. خوابگاه‌های دانشجویی در کشور کانادا به سه دسته تقسیم می‌شوند: رزیدنس هال (یا همان تالارهای اسکان، residence hall)، تاون هاوس (یا همان خانه‌های شهری، townhouses) و سوئیت یا آپارتمان. تالارهای اسکان در کشور کانادا، همانند خوابگاه‌های دانشجویی در کشور ایران هستند. این تالارها، ساختمان‌های چند طبقه‌ای هستند که تعداد زیادی اتاق دارند و در درون این اتاق‌ها، یک یا چند دانشجو اسکان داده می‌شوند و هر طبقه، دارای سرویس بهداشتی جداگانه است. این ساختمان‌ها، در درون کمپ‌های دانشگاهی ساخته می‌شوند. در برخی از کمپ‌ها، این خوابگاه‌ها مختلط و در برخی کمپ‌ها دانشجویان دختر و پسر از هم جدا هستند. تاون هاوس‌ها، ساختمان‌های کوچکی هستند که در آنها 3 تا 6 دانشجو می‌توانند ساکن شوند و نسبت به خوابگاه‌های دانشجویی، گران‌تر هستند. در این خانه‌ها هر دانشجو اتاق مختص به خود را دارد ولی مکان‌های دیگر خانه، به‌صورت اشتراکی باید استفاده شوند. آپارتمان‌های دانشجویی معمولاً سوئیت‌های کوچکی هستند که توسط یک یا چند دانشجو (بسته به تعداد اتاق‌ها) اجاره می‌شوند. هزینۀ اجارۀ آپارتمان‌های دانشجویی در مقایسه با گزینه‌های دیگر، بیشتر است.

بورسیه‌های دانشجویی برای تحصیل در کانادا

بیشتر بورسیه‌های دانشجویی توسط دانشگاه‌ها از سازمان تجارت، توسعه و امور اتباع خارجی دریافت شده و به دانشجویان واجد شرایط داده می‌شود. اکثر این بورسیه‌ها، به دانشجویان فوق دکتری، دکتری و برخی اوقات فوق‌لیسانس تعلق می‌گیرد و دانشجویان دوره‌های لیسانس معمولاً برای بورسیه‌های دانشجویی کاندید نمی‌شوند. میزان بورسیه برای تحصیل در کانادا، در یک سال (طول دوره حداقل هشت ماه و حداکثر دوازده ماه)، حدود 60000 دلار کانادا است و برای برنامه‌های تحصیلی که دو سال، یعنی حداکثر 24 ماه طول بکشند، 120000 دلار کانادا می‌باشد.

بورسیه تحصیلی کانادا

همین الان با مشاوران مهاجرت تحصیلی هرمس تماس بگیرید تا به طور رایگان شرایطتتان را برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بررسی کنیم.

مشاوره مهاجرتی

ویزای کار بعد از تحصیل

هنگامی که شما تحصیل در کانادا را به اتمام رساندید . میتوانید برای اخذ اقامت از طریق کار اقدام کنید. پس از پایان تحصیلات تا سه سال می‌توانید کار کنید که تنها یک بار داده می‌شود. با داشتن مجوز کار این امکان را خواهید داشت که به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کنید. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل 180 روز مهلت یافتن کار دارند و می‌توانند درخواست خود را ارائه کنند. افراد باید سن بالای 18 سال داشته باشند و در یک برنامه تحصیلی شرکت کرده باشند. برای اخذ اقامت باید 5 سال قبل از درخواست 3 سال آن را در کانادا باشند همچنین باید مالیات آن را پرداخت کنند.

موسسه آموزشی DLI به چه معناست؟

برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور کانادا، قبل از هر اقدامی انتخاب مرکز علمی موردنظر برای دریافت پذیرش تحصیلی از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا متقاضیان باید به دنبال مراکزی باشند که با تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی نیز موافقت می‌کنند. در واقع مراکز علمی که در لیست مؤسسات آموزشی DLI هستند، علاوه بر تحصیل دانشجویان بومی با پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی نیز موافقت می‌کنند.

در همین راستا باید اشاره کرد که تمام مدارس ابتدایی و متوسط در کانادا DLI هستند و امکا‌ن پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی را نیز دارند. بااین‌حال تمام دانشگاه‌های کشور کانادا  DLI نیستند که در حین دریافت پذیرش باید به این نکته دقت کرد.

بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

درحالی‌که کانادا مراقبت‌های بهداشتی را به‌صورت رایگان به شهروندان خود ارائه می‌دهد، بااین‌وجود دانشجویان بین‌المللی باید برای برخورداری از بیمه درمانی در طول دوران تحصیل خود در این کشور تدابیری را اندیشه کنند. سیستم بیمه درمانی کشور کانادا از شهری به شهر دیگر متفاوت است. اتباع خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند باید با شرایط بیمه درمانی شهری که دانشگاه انتخابی در آن قرار دارد، آشنا شوند.

برخی از شهر‌های کانادا دانشجویان بین‌المللی را تحت برنامه‌های بیمه سلامت قرار می‌دهند ولی برخی دیگر از دانشجویان می‌خواهند تا در بیمه‌های درمانی خصوصی ثبت‌نام کنند. در واقع برخورداری از بیمه درمانی در کشور کانادا برای تمام دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ای را به دنبال دارد که مقدار آن باتوجه‌به شهر موردنظر متفاوت است.

رشته‌های پردرآمد در کانادا

برای تحصیل در کانادا انتخاب رشته دانشگاهی یک تصمیم بزرگ است. تحصیلات یکی از بهترین راه‌ها برای انطباق با نیروی کار جهانی در حال تکامل است. همچنین باید دقت کرد که دانشگاه‌های کانادا از شهرت بین‌المللی خوبی نزد کارفرمایان برخوردار هستند.

متقاضیان باید رشته دانشگاهی را برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا انتخاب کنند که از نظر بازار کار در سطح جهانی و حداقل حقوق دریافتی در هر ماه در وضعیت ایده‌آلی قرار داشته باشد. در ادامه به ۱۰ رشته دانشگاهی بسیار پرتقاضا در کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا که از درآمد بالایی نیز برخوردار هستند، اشاره خواهیم کرد.

 • مهندسی عمران
 • پرستاری
 • مدیریت بازرگانی
 • مهندسی نرم‌افزار
 • مهندسی کشاورزی
 • مهندسی حسابداری و امور مالی
 • فارماکولوژی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی شیمی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از آنکه متقاضیان موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در کانادا شدند باید در راستای دریافت ویزای تحصیلی این کشور قدم بردارند. در این راستا متقاضی باید مدارک لازم برای آن را به طور کامل جمع‌آوری کند. در نهایت پس از ترجمه کامل آن‌ها به زبان انگلیسی می‌توان با مراجعه به سفارت در زمان تعیین شده توسط آن‌ها، مدارک ترجمه شده را به مدیران مربوطه تحویل داد. در ادامه به مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا اشاره خواهیم کرد.

 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • شناسنامه و کارت ملی
 • کپی از گذرنامه و مدارک هویتی
 • مدرک زبان
 • گواهی مالی
 • گواهی عدم برخورداری از سوابق کیفری
 • گواهی پزشکی
 • سوابق تحصیلی
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌‌نامه
 • فرم درخواست ویزا

کار دانشجویی و درآمد آن رشته‌های پرطرفدار

یکی از سؤالات همه افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند این است که آیا می‌توان در حین تحصیل در این کشور به انجام کار دانشجویی پرداخت. در پاسخ به این سؤال باید گفت، بله، یکی از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین‌المللی حق کار در این کشور در حین تحصیل در آن را دارند. این موضوع به متقاضیان کمک می‌کند تا بخشی از هزینه‌های شهریه و هزینه زندگی خود را تأمین کنند.

دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت در طول دوران تحصیل خود کار کنند. البته این میزان ساعت در صورت گذراندن دوران تعطیلات تابستانی افزایش خواهد یافت. اکثر دانشجویانی که در حال تحصیل در کانادا هستند نیازی به مجوز برای انجام کار دانشجویی ندارند.

این موضوع به عوامل مختلفی مثل دانشگاه مقصد بستگی دارد اما حدودا تا سقف 15 هفته ممکن است طول بکشد.

شهریه دانشگاه‌ها بسته به شهر و دانشگاه متفاوت می‌باشد ولی در مقطع کارشناسی به طور کلی بالای 14 هزار دلار کانادا می‌باشد و برای مقاطع بالاتر تقریبا 16 هزار دلار کانادا می‌باشد. رشته‌های هنری و پزشکی به طور کل گران‌تر از سایر رشته‌ها می‌باشد.

معدل مورد نیاز برای تحصیل در اکثر دانشگاه های کانادا نمره بیش از 16 است و مدرک زبان حداقل آیلتس 6.5 نیاز است

کلام آخر

ازآنجایی‌که کشور کانادا دارای دانشگاه‌های توسعه‌یافته بسیار زیادی با اساتید حرفه‌ای است، در چند سال اخیر افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا به‌خصوص ایران برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام کرده‌اند. کشور کانادا در راستای آن که تعداد دانشجویان و شهروندان خود را افزایش دهد، در چند سال اخیر شرایط آسان‌تری برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی اتخاذ کرده است.

همچنین پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا از دیگر دلایلی است که دانشجویان بین‌المللی این کشور را برای تحصیل در مقطع مدرسه و دانشگاه انتخاب می‌کنند.

تحصیل در کانادا در مقایسه با تحصیل در کشورهایی مانند استرالیا و آمریکا مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. همچنین، امکان گرفتن ویزای تحصیلی از کشور کانادا در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی آسان‌تر است. تحصیل در کانادا، علاوه بر مقرون به صرفه‌تر بودن، مزایای دیگری نیز دارد. تعامل با دانشجویان از کشورهای مختلف، استفاده از یک سیستم آموزشی به روز و هدفمند و امکان کار در حین تحصیل از جمله مزایای تحصیل در کانادا هستند.

در بخش زیر برایتان فرم آماده کرده‌ایم که با پر کردن آن کارشناسان هرمس اپلای با شما تماس خواهند گرفت و شرایطتان را بررسی خواهند کرد.👇

تماس با ما
سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید