برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا نوعی برنامه مهاجرتی است که به نیروی کار ماهر بین‌ المللی اجازه می‌دهد تا اقامت دائم در کانادا بگیرند. این روش مهاجرتی یکی از سه برنامه در سیستم اکسپرس انتری، سیستم آنلاین پردازش مهاجرت ایجادشده توسط دولت کانادا به‌ حساب می‌آید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا چیست؟

این برنامه که به‌اختصار FSTP نامیده می شود تنها برنامه مهاجرت در سیستم اکسپرس انتری برای مشاغل فنی‌وحرفه‌ای محسوب می‌شود. FSTP به‌گونه‌ای طراحی شده است که افراد خارجی باتجربه کاری را قادر می‌سازد به کانادا مهاجرت کنند.

هر سال، دولت کانادا 3 هزار متقاضی را از 26 حرفه مختلف تحت این برنامه به کشور خود دعوت می‌کند. از 26 حرفه پذیرفته‌ شده برای کار در این بخش 17 مورد دارای حدنصاب 100 هستند. همه افرادی که حرفه آنها در فهرست طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) قرار دارد برای مهاجرت می‌توانند از طریق این روش درخواست دهند.

الزامات برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا چیست؟

شرایطی وجود دارد که افراد برای درخواست این روش مهاجرتی باید داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 • عدم داشتن هیچ خطر امنیتی برای کانادا
 • عدم محکومیت به هیچ جرمی در داخل یا خارج از کانادا
 • نداشتن وابستگی به سندیکای جرایم سازمان‌ یافته
 • نداشتن مشکلات جدی سلامتی
 • نداشتن مشکلات مالی جدی
 • ارائه اطلاعات و مدارک دقیق در حین درخواست
 • نداشتن عضوی از خانواده که رسما از ورود به کانادا منع شده باشد.
 • حداقل دو سال سابقه کار تمام‌ وقت در مشاغل حرفه ای در پنج سال گذشته
 • داشتن یکی از مشاغل حرفه‌ای ماهر در فهرست طبقه‌ بندی ملی مشاغل (NOC)
 • دریافت حداقل یک‌ سال پیشنهادکاری از یک کارفرمای کانادایی
 • داشتن گواهی صلاحیت از استان‌های کانادا مبنی بر مجازبودن کار
 • اثبات مهارت زبانی لازم

مهارت زبانی لازم در برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا

دولت کانادا از متقاضیان می‌خواهد که حداقل مهارت در زبان‌های انگلیسی و فرانسوی را داشته باشند. افراد متقاضی باید نمرات آزمون‌ های بین‌ المللی زبان خود را با گذراندن آیلتس یا CELPIP برای زبان انگلیسی و TEF یا TFC برای فرانسه اثبات کنند.

نتایج آزمون زبان بین‌ المللی توسط دولت کانادا به نمرات آزمون زبان کانادایی Becnhmark (CLB) تبدیل می‌شود. متقاضیان برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا باید حداقل سطح چهار را برای نوشتن و خواندن و حداقل سطح پنج را برای مهارت شنیداری و گفتاری در آزمون CLB کسب کنند.

سطح تحصیلات لازم در برنامه مشاغل فنی فدرال کانادا

دولت کانادا هیچ شرایط آموزشی برای متقاضیان این برنامه تعیین نکرده است، اما سطح تحصیلات به افراد برای اخذ پذیرش در این برنامه کمک می‌کند. افراد دارای مدارک تاییدشده مطابق با گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (معادل سطح دبیرستان یا آموزش عالی در کانادا) نسبت به بقیه در اولویت خواهند بود.

تجربه کاری لازم برای مهاجرت از طریق مشاغل فنی فدرال کانادا

متقاضیان تحت برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا باید دارای یکی از مشاغل حرفه‌ای در فهرست طبقه‌ بندی ملی مشاغل (NOC) باشند. در کل پنج سطح مهارت به‌ عنوان 0، A، B، C، D در فهرست مذکور وجود دارد. مشاغلی که توسط دولت کانادا تحت این روش به رسمیت شناخته می‌شوند، مشاغل فنی در سطوح مهارت A و B هستند.

100 مکان برای مشاغل حرفه ای ماهر در سطح A در فهرست طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا وجود دارد. هیچ محدودیتی توسط دولت کانادا برای مشاغل در سطح مهارت B در لیست NOC تعیین نشده است. لیست زیر حرفه‌های گروه B در لیست NOC خواهد بود:

 • گروه اصلی 72 – بازرگانی صنعتی، برقی و ساختمانی
 • گروه اصلی 73 – مشاغل تعمیر و نگهداری و تجهیزات
 • گروه عمده 82 – سرپرستان و مشاغل فنی منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته
 • گروه اصلی 92 – بازرسان پردازش، ساخت و خدمات و اپراتورهای کنترل مرکزی
 • گروه 632 – آشپز و کمک‌آشپز
 • گروه 633 – قصاب‌ها و نانواها

متقاضیان تحت برنامه تجارت ماهر فدرال کانادا باید حداقل دو سال سابقه کار تمام‌ وقت در پنج سال گذشته در یکی از مشاغل مورد تایید داشته باشند.

الزامات ارزیابی ایالتی یا فدرال

متقاضیان برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا باید گواهی صلاحیت را از استان، قلمرو یا مقام فدرال کانادا بر اساس تجربه در حرفه خود دریافت کنند. درخواست گواهی صلاحیت برای معیارهای ارزیابی ایالتی یا فدرال از طریق آدرس‌های مختلف برای هر ایالت انجام می شود. در زیر آدرس‌های درخواست گواهی صلاحیت بسته به استان‌های کانادا آمده است:

 • آلبرتا: tradesecrets.alberta.ca
 • بریتیش کلمبیا: itabc.ca
 • مانیتوبا: manitoba.ca
 • نیوبرانزویک: gnb.ca
 • نیوفودلند و لابرادور: gov.nl.ca
 • مناطق شمال غربی: ece.gov.nt.ca
 • نوا اسکوشیا: nsapprenticeship.ca
 • نوناووت: gov.nu.ca
 • انتاریو: ontario.ca
 • جزیره پرنس ادوارد: princeedwardisland.ca
 • ساسکاچوان: saskapprenticeship.ca
 • یوکان: yukon.ca

افراد حرفه‌ای که در مناطق تجاری تحت نظارت فدرال کار می‌کنند باید از طریق وب‌ سایت مرکز بین‌ المللی اعتبار کانادا برای درخواست‌های صدور گواهینامه صلاحیت اقدامات لازم را انجام دهند. دولت کانادا به افرادی که صلاح می‌داند گواهی‌ های مهارت ارائه می‌کند.

افرادی که دارای گواهینامه معتبر صلاحیت هستند در هر جای کانادا به استثنای استان کبک می‌توانند زندگی کنند. استان کبک فقط به‌ صورت خصوصی تحت برنامه مشاغل ماهر کبک استخدام دارد.

چگونه می‌توان برای برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا درخواست داد؟

درخواست برای این روش مهاجرتی به‌صورت آنلاین پذیرفته می‌شود. دولت کانادا یک سیستم آنلاین برای برنامه‌های اشتغال و مهاجرت به نام اکسپرس انتری ایجاد کرده است. برنامه فنی فدرال کانادا توسط برنامه‌های اکسپرس انتری کانادا پوشش داده می‌شود.

افراد با ایجاد یک نمایه می‌توانند درخواست خود را از طریق سیستم محاسبه امتیازات اکسپرس انتری به دولت کانادا ارسال کنند. دولت کانادا پروفایل‌های ایجادشده را در یک مهاجرت مهاجرت مرتب خواهد کرد. بر اساس مشخصات فهرست‌شده در برنامه مهاجرت سیستم اکسپرس انتری، دولت اعلام می‌کند که آیا افراد واجد شرایط درخواست برای برنامه مورد تقاضا هستند یا خیر.

پروسه درخواست این برنامه از طریق سیستم اکسپرس انتری بین 6 ماه تا یک‌سال طول می‌کشد. در ادامه نحوه درخواست این برنامه توضیح داده شده است:

تهیه اسناد پشتیبانی لازم

به متقاضیان برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا توصیه می‌شود قبل از ایجاد نمایه درخواست در سیستم مهاجرت آنلاین اکسپرس انتری، مدارک موردنیاز درخواست‌شده توسط دولت کانادا را تهیه کنند. در زیر اسناد موردنیاز برای برنامه تجارت ماهر فدرال کانادا آمده است:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر
 • نتایج آزمون زبان با اعتبار بین‌ المللی
 • گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی

به پروفایل‌ هایی که در سیستم اکسپرس انتری برای درخواست برنامه مشاغل فنی ایجاد کرده‌اند، دعوت‌ نامه ارسال می شود تا برای اقامت دائم درخواست دهند. مدارک درخواست اقامت دائم کانادا شامل:

 • اسناد سو پیشینه کیفری
 • گزارش‌ های بهداشتی
 • شواهد تامین مالی

ثبت پروفایل

متقاضیان این روش مهاجرتی باید یک حساب کاربری برای خود در آدرس IRRC ایجاد کنند. می‌توانید با ایجاد یک حساب GCkey در آدرس وب Canada.ca یا با استفاده از اطلاعات حساب خود وارد سیستم شوید.

برای متقاضیانی که وارد سیستم اکسپرس انتری می‌شوند، در وهله اول آزمون واجد شرایط‌ بودن برگزار خواهد شد. این آزمون صلاحیت متقاضی را ارزیابی می‌کند. از داوطلبانی واجد شرایط در برنامه فدرال مشاغل فنی توسط دولت کانادا درخواست می‌شود مدارک لازم را در پروفایل خود آپلود کنند.

افراد باید اطلاعات شخصی، مدارک شغلی، سوابق تحصیلی، نتایج آزمون زبان و اطلاعات کد را از لیست NOC در پروفایل خود در سیستم اکسپرس انتری قرار دهند. متقاضیان این حق را دارند که ظرف 60 روز اطلاعات خود را در سیستم ویرایش کنند.

انتظار برای انتخاب

دولت کانادا متقاضیان برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا را بر اساس نمایه‌هایی که از طریق سیستم اکسپرس انتری ایجاد می‌کنند، امتیاز می‌دهد. دولت کانادا تاییدیه‌های درخواست را به ترتیب برای متقاضیان با بالاترین امتیاز تا نامزدهایی با حداقل امتیاز می‌فرستد.

داوطلبان این روش مهاجرتی مدارک تحصیلی و شغلی خود را با شرکت در دوره‌های حرفه ای بهبود می‌ بخشند تا در ارزیابی انجام‌ شده در سیستم اکسپرس انتری امتیاز بهتری کسب کنند.

دریافت دعوت‌ نامه برای درخواست

دولت کانادا پروفایل‌ های متقاضیان را از طریق سیستم اکسپرس انتری با امتیازدهی رتبه‌ بندی می‌کند. دعوت‌ نامه درخواست اقامت دائم در کانادا برای متقاضیانی با بالاترین امتیاز ارسال می‌شود. این افراد می‌توانند دعوت‌ نامه را بپذیرند یا اگر دعوت‌ نامه برای برنامه‌ای غیر از برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا ارسال شده باشد، آن را رد کنند.

افرادی که دعوت‌ نامه دولت کانادا را از طرف یک برنامه دیگر رد می‌کنند، باید از ابتدا یک نمایه بسازند تا برای برنامه مشاغل فنی فدرال پذیرفته شوند.

اقدام برای اقامت دائم

متقاضیانی که دعوت‌ نامه درخواست اقامت دائم کانادا را می‌پذیرند، باید هزینه‌های درخواست آن را بپردازند و مدارک پشتیبانی اضافی را به دولت کانادا بفرستند. دولت کانادا فرم‌ها و مدارک موردنیاز را در یک بسته برای این افراد ارسال می‌کند. داوطلبان باید فرم‌های موردنیاز را تکمیل، مدارک موردنیاز را جمع‌ آوری و هزینه‌های درخواست اقامت دائم کانادا را بپردازند.

تمام اسناد درخواستی توسط دولت کانادا باید دارای ترجمه تاییدشده به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشند. پاسپورت شخص متقاضی اقامت دائم کانادا باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. در پایان مشاوران ما در هرمس اپلای می‌توانند رزومه و جزئیات مربوط به کار شما را مورد بررسی قرار دهند تا ارزیابی کنند که آیا شغل و مشخصات شما با شرایط FSTP یا سایر برنامه‌های مهاجرتی کانادا مطابقت دارد یا خیر.

برنامه های مهاجرت استانی به کانادا

برنامه های مهاجرت استانی به کانادا

برنامه‌ های مهاجرت استانی به کانادا با عنوان انگلیسی – Provincial nominee Program تحت عنوان PNP زیر مجموعه سیستم اکسپرس اینتری به وجود آمدند.

سخن آخر

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا یکی از سه سیستم ورود سریع به این کشور است که توسط IRCC تنظیم می شود. این برنامه ویژه، به مشاغل فنی اختصاص دارد که مایل به درخواست برای اقامت دائم کانادا هستند. این روش مهاجرتی مانند هر سیستم ورود سریع دیگری توسط CRS رتبه‌بندی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را بگیرند برای درخواست (ITA) دعوت خواهند شد.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند در برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا شرکت کنند؟
افراد دارای مشاغل فنی موردنیاز کانادا و سابقه کاری مرتبط برای این برنامه درخواست می‌دهند.
زمان پردازش برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا چقدر است؟
زمان رسیدگی به اکثر درخواست‌ها شش ماه است. اگر می‌خواهید برای اقامت دائم کانادا از این طریق اقدام کنید، باید تمام مدارک را قبل از ارسال درخواست آنلاین خود آماده کنید.
در این برنامه در کدام استان کانادا می‌توان زندگی کرد؟
شما در این برنامه می‌توانید در هر استانی که بخواهید زندگی کنید، به جز استان کبک. استان کبک انتخاب خاص خود را دارد.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای