پایتخت سوئیس

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در سال 2010، برن در بین ده شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی قرار دارد. البته برن اولین و تنها شهر سوئیس نیست که در بین با کیفیت ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. بنابراین، سوئیس یک کشور محبوب برای سفر و مهاجرت است. لازم به ذکر است که سیاست‌های این کشور در جذب مهاجر با همسایه شمالی خود (آلمان) متفاوت است و مهاجرت به سوئیس نسبت به سایر کشورها دشوارتر است. در ادامه با پایتخت سوئیس بیشتر آشنا خواهیم شد؛ با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

استان‌ها و شهرهای مختلف سوئیس

سوئیس از 26 کشور تشکیل شده است. پایتخت سوئیس، برن بوده که پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است که در شمال غربی سوئیس واقع شده است. زوریخ در شمال غربی سوئیس در رشته کوه‌های آلپ واقع شده است. شهر زوریخ محل اصلی تجارت است. مردم ایران زوریخ را بهترین شهر برای زندگی می‌دانند. پس از زوریخ، ژنو یکی از بهترین شهرهای جهان از نظر اقتصادی، ثروتمندترین و گران‌ترین است.

شهر لوزان که در آن دانشگاه‌های پیشرفته بسیاری ساخته شد. بازل زیباترین شهر این کشور و مرکز صنعتی سوئیس است. شهر بعدی این کشور زرمات، یکی از زیباترین شهرهای سوئیس است، بیشتر مردم این شهر با دوچرخه سفر می‌کنند به همین دلیل این به شهر بدون خودرو معروف است. لوسرن یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین شهرهای سوئیس است. در کل لیستی از شهرهای سوئیس شامل:

 • برن
 • لوزان
 • بازل
 • لوگانو
 • زوریخ
 • ژنو
 • اینترلاکن
 • زرمات
 • لویرن
 • فولن
 • سنت گالن

فرهنگ پایتخت سوئیس

از دیگر پارامترهایی که می‌توان برای توصیف پایتخت سوئیس استفاده کرد، فرهنگ مردم آن است. در دوران باستان، فرهنگ کشورهای همسایه سوئیس بر فرهنگ سوئیس تأثیر داشت، اما اکنون فرهنگ سوئیس رشد کرده است. در این کشور خانواده‌ها کوچک هستند و مرزهای خانوادگی بسیار مهم است. مردم این کشور در مورد کار یکدیگر کنجکاو نیستند و رفتار همسالان برای آنها بسیار مهم است.

شهروندان این کشور از امنیت و آرامش بالایی برخوردارند. قوانین این کشور بسیار سخت گیرانه و خطرناک است و هرکس که اشتباه کند قانون متخلفان را جدی می‌گیرد. به همین دلیل، شهروندان سعی می کنند قانونمند و سختگیر و محافظه کار باشند. البته این را هم باید بگوییم که از آنجایی که مردم در این کشور به 3 زبان مختلف صحبت می‌کنند، فرهنگ آن ناخودآگاه تحت تأثیر فرهنگ این 3 کشور قرار گرفته است.

زبان مردم سوئیس چیست؟

این کشور دارای 3 زبان رسمی و اصلی است و یکی دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث می‌شود این کشور دارای 4 زبان شناخته شده باشد. سه زبان رسمی این کشور آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی است. زبان دیگر این کشور رومانش است که شبیه به زبان لاتین است. این زبان توسط حدود 1 درصد از جمعیت این کشور که در مناطق جنوب شرقی این کشور زندگی می‌کنند، استفاده می‌شود.

حدود 70 درصد مردم آلمانی صحبت می‌کنند که بیشتر در نواحی مرکزی و شمالی این کشور دیده می‌شود که مردم این کشور، به زبان خاص به نام آلمانی سوئیسی و بعد از آلمانی به فرانسوی در بین مردم صحبت می‌کنند. رایج است که افرادی که به این زبان مسلط هستند، بیشتر در غرب این کشور ساکن بوده و افرادی که ایتالیایی صحبت می کنند در مناطق جنوبی این کشور زندگی می‌کنند. پس برای زندگی در پایتخت سوئیس یعنی شهر برن، باید به یکی از این سه زبان تسلط داشته باشید.

دین در کشور سوئیس

بیشتر جمعیت سوئیس مسیحی هستند. مسیحیت کاتولیک در بین مردم این کشور محبوبیت بیشتری دارد و طرفداران زیادی دارد. مردم پس از مسیحیت کاتولیک‌ها، پروتستان ها، ارتدوکس‌ها و سایر زیرگروه‌های مسیحیت هستند. بعد از مسیحیت، اسلام دینی است که مردم به آن گرویده‌اند و دومین دین بزرگ این کشور است. حدود 4 درصد از جمعیت این کشور پیرو ادیان دیگر هستند و درصدی از جمعیت این کشور پیرو هیچ مذهبی نیستند.

وضعیت آموزش و پرورش در کشور سوئیس

یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است برای متقاضیان مهاجرت به این کشور وجود داشته باشد، وضعیت آموزشی این کشور است. سیستم آموزشی در سوئیس بزرگ، پیشرفته و قوی است. اگر بخواهیم استانداردهای این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، این کشور از ویژگی‌ها و رتبه بالاتری نسبت به سیستم‌های آموزشی کشورهای دیگر برخوردار است. نظام این کشور توجه ویژه‌ای به استعدادهای مردم دارد.

سیستم آموزشی این کشور در تلاش است تا دانش آموزان پس از اتمام تحصیل، در رشته‌های خود متخصص و حرفه‌ای شوند تا وارد محیط کار شوند. البته این را هم بگوییم که آموزش در مدارس دولتی و غیردولتی تفاوتی ندارد. تحصیل در مدارس دولتی این کشور برای همه رایگان است. سیستم آموزشی در این کشور شامل: آموزش ابتدایی (برای سنین 6-12 سال)، آموزش متوسطه ابتدایی (سنین 15-12 سال)، آموزش متوسطه آکادمیک (سنین 15-19 سال) و آموزش حرفه ای (سنین 15-19 سال) است. افراد پس از گذراندن این دوره‌ها، می‌توانند در دانشگاه‌های سوئیس ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. این کشور از 20 دانشگاه خوب تشکیل شده است. یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور که رتبه اول سوئیس و رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است، دانشگاه فناوری فدرال زوریخ است.

معرفی شهر برن

سوئیس کشور کوچکی در اروپای غربی است که به دلیل آب و هوا، موقعیت جغرافیایی و همسایگی با کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و ایتالیا، مکانی ایده‌آل برای زندگی دارد. شهرهای این کشور جزو باکیفیت ترین و بهترین شهرهای جهان برای زندگی هستند. شهر برن سوئیس یکی از جذاب‌ترین و بهترین شهرهای جهان برای سفر و زندگی از نظر آب و هوا، فرهنگ، تاریخ است. همچنین به دلیل رویدادهای سالانه آن، بسیاری از مردم آرزوی مهاجرت و زندگی در برن را دارند. زبان رسمی ساکنان این شهر آلمانی است.

رودخانه‌ای به نام R از سه جهت برن را احاطه کرده و از بافت تاریخی شهر می‌گذرد. بافت تاریخی شامل بافت های قرون وسطایی است که هنوز حفظ شده است. برن در سال 1191 بر روی این رودخانه بنا شد. امپراتور روم فردریک دوم این شهر را به عنوان شهر امپراطوری خود انتخاب کرد. برن در سال 1353 به کنفدراسیون سوئیس پیوست و به یکی از تأثیرگذارترین اعضا تبدیل شد. در سال 1831 شهر برن مرکز کانتون برن بود و در سال 1848 به عنوان پایتخت سوئیس انتخاب شد. برن یک شهر اداری و دولتی است و به همین خاطر بسیاری از سازمان های بین‌المللی از جمله اتحادیه جهانی پست در این شهر مستقر هستند.

نماد اصلی شهر برن چیست؟

وقتی از برن، پایتخت سوئیس دیدن می‌کنید، همه جا آثار خرس را مشاهده خواهید کرد. از جمله لباس‌ها، پرچم‌ها، روی فواره‌های آب و حتی روی سطل‌های زباله در اطراف شهر و همچنین مشاهده یک خرس قهوه‌ای پیرنه در سواحل رودخانه آر. سنت‌ها و داستان‌های زیادی در مورد تبدیل شدن خرس به نماد برن وجود دارد. طبق افسانه‌ها، علاقه و عشق مردم برن با دوران شکار سلطنتی مرتبط است.

در قرن دوازدهم، برشتولد پنجم، دوک تسرینگن و بنیانگذار برن، تصمیم گرفت نام شهر را بر اساس اولین حیوانی که شکار کرده بود انتخاب کند! همانطور که می‌توانید تصور کنید، اولین حیوانی که شکار شد خرس بود. بنابراین نام شهر به نام خرس یا bear نامگذاری شد. البته صحت و سقم این ماجرا همچنان مورد تردید است. برخی دیگر بر این باورند که نام برن ربطی به شکار پادشاه ندارد و برگرفته از نام باستانی این منطقه یعنی برنودور است که به مرور زمان تغییر کرده است.

در نقاشی‌های قرون وسطی، جنگجویان برنی معمولاً به صورت خرس‌های عصبانی و قدرتمند به تصویر کشیده می‌شدند. در سال 1513، نویسنده‌ای به نام والریوس آنشلم داستانی در مورد سربازان برنی تعریف کرد که یک خرس زنده را در نبرد نوارا اسیر کردند و به شهر بازگرداندند. این خرس در خندق شهر زنده نگه داشته شد و به این ترتیب اولین گودال خرس در شهر برن ایجاد شد. اگرچه روایات و داستان‌های متفاوتی وجود دارد، اما یک چیز مسلم است: پیوند ویژه بین برن و خرس از دوران باستان تا امروز.

موقعیت جغرافیایی برن؛ پایتخت سوئیس

برن، پایتخت سوئیس و مرکز کانتون برن، در بخش غربی سوئیس واقع شده است. این شهر در ارتفاع 546 متری از سطح زمین قرار دارد و با مساحتی در حدود 52 کیلومتر و مشرف به کوه‌های یخ است. در ابتدا، برن در یک کوه محصور بود و به رودخانه آر مشرف بود. بعدها پل‌های زیادی بر روی رودخانه ساخته شد و دسترسی به نقاط مختلف شهر فراهم شد. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به دو کوه گرتن با ارتفاع 858 متر و کوه بانتیگر با ارتفاع 947 متر اشاره کرد.

وضعیت آب و هوایی برن

سوئیس به طور کلی کشوری با آب و هوای معتدل خنک و بارندگی سالانه فراوان است. این موضوع در مورد برن، پایتخت سوئیس نیز صدق می‌کند. برن آب و هوای سردی دارد و در تمام فصول، حتی گرم ترین فصول، باران را می‌توان انتظار داشت. میانگین دما در این شهر 11.5 درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی بیش از 866 میلی متر است. گرم‌ترین ماه سال در این شهر جولای با میانگین دمای 26 درجه سانتی‌گراد و سردترین ماه سال ژانویه با میانگین دمای 4.5- درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سفر به پایتخت سوئیس

بهترین زمان برای سفر به سوئیس بین آوریل و سپتامبر است. در این دوره، جنگل‌های سرسبز و کوه‌های خیره کننده سوئیس در زیباترین حالت خود قرار دارند. پایتخت سوئیس نیز در این مدت میزبان بیشترین تعداد گردشگران است. اواخر بهار به دلیل روزهای طولانی و هوای معتدل و مطبوع بهترین زمان برای سفر است.

 از جولای تا اواسط آگوست در برن فصل تعطیلات است و به همین دلیل ممکن است برخی از رستوران ها و مغازه‌های مورد نیاز شما بسته باشند. آب و هوا در برن در طول ماه‌های تابستان متغیر است، بنابراین باید در هر زمانی منتظر تغییرات آب و هوا و بارش باشید.

جاذبه‌های گردشگری پایتخت سوئیس

شهر برن سوئیس دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، هنری و معماری بسیار متنوع و چشمگیر است که در ادامه با 10 مورد از معروف‌ترین جاذبه‌های پایتخت سوئیس آشنا می‌شویم.

کوه گورتن

این کوه که در شمال برن، پایتخت سوئیس قرار دارد و با ارتفاع 864 متر، منظره‌ای پانوراما یا 360 درجه به کل شهر برن و زیبایی آن دارد. از بالای این کوه می‌توان برج ها و بناهای باستانی و تاریخی برن را دید. این بناهای باستانی هنوز اصالت و زیبایی معماری خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر این منظره فوق العاده‌ای از کوه‌های آلپ خواهید داشت. سفر به این کوه به طرق مختلفی از جمله استفاده از اتوبوس، تراموا (قطار شهری) و حتی مسیرهای پیاده روی امکان‌پذیر است. مسیر تراموا این کوه از نظر زیبایی منظره یکی از جذاب‌ترین مناظر است. از دیگر فعالیت‌های تفریحی این منطقه می‌توان به اسکی در فصول گرم سال و اسکی در فصول سرد سال اشاره کرد.

شهر قدیمی

قسمت قدیمی برن، پایتخت سوئیس خیلی بیشتر از یک محیط ساده و کلاسیک است. این قسمت از شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و با احاطه شدن توسط آب‌های رودخانه آر، بسیاری از آثار قرون وسطایی را به خوبی حفظ کرده است. خیابان‌های سنگفرش، پیاده‌روهای طاق‌دار، کافه‌ها، رستوران‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و بسیاری از مغازه‌های زیر ساختمان‌های آپارتمانی، این بخش از شهر را به منطقه‌ای استثنایی تبدیل کرده است. بخش قدیمی برن بهترین جاذبه‌های گردشگری از جمله مجسمه‌های باستانی، برج ها، پل‌های روی رودخانه آر، فواره‌ها و همچنین برج ساعت را در خود جای داده است.

موزه هنر

این موزه هنری با بیش از 51000 نقاشی، طراحی، چاپ، مجسمه، عکس و فیلم، قدیمی‌ترین موزه هنر پایتخت سوئیس محسوب می‌شود. قدمت این موزه به سال 1879 برمی‌گردد و شامل آثار هنری سوئیسی از قرن 15، آثار هنرمندان ایتالیایی مانند “دوچیو و فرا آنجلیکو” و نقاشی‌های بین‌المللی مربوط به قرن 19 و اوایل قرن بیستم با تمرکز بر آثار “پل کلی” واسیلی کاندینسکی و پیکاسو است. اطلاعات دقیق تر را می‌توان از طریق وب سایت موزه هنر مشاهده کرد. این موزه در خیابان هودلر قرار دارد و تورهای عمومی و خصوصی برای بازدید از آن برگزار می‌شود.

جمع‌بندی

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، نتیجه می‌گیریم شهر برن پایتخت سوئیس جزو شهرهای جذابی است که هر متقاضی را به سمت خود جذب می‌کند. این کشور جزو ثروتمندترین کشورها محسوب می‌شود و دانشگاه های خوب با رتبه بالایی است که افراد می‌توانند در این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. نکته جالب این کشور برای ایرانیان این است که دین اسلام دومین دین بزرگ این کشور محسوب می‌شود. به هر حال برای مهاجرت یا سفر به پایتخت سوئیس و این کشور، می توانید از مشاوره های کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای استفاده کنید.

سؤالات متداول

مردم سوئیس به چهار زبان صحبت می‌کنند که شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش است.

شهر برن، پایتخت این کشور است که جزو پرجمعیت‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود.

سوئیس در قاره اروپا واقع شده است.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *