ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. مزایای زندگی در ترکیه بسیار زیاد هستند. شاید اصلی‌ترین آن‌ها، خرید ملک در ترکیه با هزینه مقرون به‌صرفه و ارزان باشد. با وجود ارزانی و فراوانی ملک، افرادی هستند که به هر دلیلی ازجمله بودجه محدود، به دنبال ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی می‌گردند. هزینه زندگی، یک عامل مهم در تصمیم‌گیری مهاجران برای ماندن در یک شهر است. در واقع هزینه زندگی، مقدار پولی می‌باشد که جهت حفظ استاندارد معین زندگی برای مواردی ازجمله مسکن، غذا، مالیات و مراقبت‌های بهداشتی لازم است. ترکیه شهرهایی دارد که با بودجه‌های مختلف، مناسب هستند. ارزان‌ترین شهرها برای زندگی در ترکیه در زیر لیست شده‌اند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

شهر سانلیورفا

شهر اورفا که با نام سانلیورفا نیز شناخته می‌شود، شهری در جنوب شرقی ترکیه است که در ۸۰ کیلومتری شرق رود فرات در دشتی قرار دارد. این شهر دارای حدود دو میلیون نفر جمعیت است. سانلیورفا از نظر فرهنگی، غنی و دارای جمعیت ترک، کرد و عرب می‌باشد.

این شهر به‌عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی دارای متوسط ​​هزینه زندگی برابر با 349 دلار آمریکا است. این رقم، سانلیورفا را در میان دو درصد از شهرهای کم هزینه جهان قرار می‌دهد. این شهر رتبه 9028 از 9294 در سراسر جهان و 111 از 128 شهر ترکیه را به خود اختصاص داده است. حقوق معمولی افراد در این شهر پس از کسر مالیات، 426 دلار آمریکا می‌باشد. این میزان، برای پرداخت 1.2 هزینه‌های زندگی در ماه کافی است.

شهر سانلیورفا در ترکیه

اورفا شهر نسبتاً امنی می‌باشد. در منطقه بالیک گل/برکه، یک کیوسک نگهبانی پلیس وجود دارد که افراد می‌توانند حوادث را در آنجا گزارش کنند. اورفا در تابستان بسیار گرم است و دما اغلب از 40 درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود. در ماه‌های تابستان میزان بارش کم است. زمستان‌های این شهر معتدل و مرطوب همراه با یخبندان و بارش‌های متناوب می‌باشد. بهار و پاییز آن نیز دلپذیر و خشک است. سانلیورفا دارای یک مکان تاریخی می‌باشد. علاوه بر این، جنبه طبیعی شهر با هوای تمیز و با طراوت، بسیار چشمگیر است.

شهر قیصری

قیصری یک شهر صنعتی مهم در استان آناتولی مرکزی ترکیه می‌باشد. این شهر، مرکز صنعتی کشور ترکیه است و در گذشته ۸۴۴۶۵۶ نفر جمعیت داشت. اما در حال حاضر جمعیت قیصری به ۱،۲۳۴،۶۵۱ نفر افزایش یافته است. بهترین دلایل برای زندگی در قیصری شامل مناسب بودن مواردی همچون حمل‌ونقل، غذا، تحصیلات، ورزش‌ها، هزینه‌های زندگی می‌باشد.

میانگین هزینه زندگی قیصری 331 دلار آمریکا است که آن را در رده 1 درصد از شهرهای کم‌هزینه جهان قرار می‌دهد. این شهر رتبه 9109 از 9294 در سراسر جهان و 121 از 128 شهر ترکیه را به خود اختصاص داده است. در شهر قیصری به‌عنوان یکی از ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی حقوق معمولی افراد پس از کسر مالیات 342 دلار آمریکا می‌باشد. این میزان، برای پرداخت تمام هزینه‌های زندگی در یک ماه، کافی است. این شهر رتبه 6701 در لیست قابل قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی را دارد. همچنینو رتبه 45 در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را کسب کرده است.

از دیگر مزایای زندگی در شهر قیصریه می‌توان به مواردی همچون میزان نسبتاً کم جرم، احتمال کم سرقت، حداقل خطر بلایای طبیعی، امکان پیاده‌روی ایمن در هر زمانی از شبانه‌روز اشاره کرد.

شهر قیصری در ترکیه

قیصری در قلب منطقه کاپادوکیه قرار دارد که شامل نوشهیر، کایسری، آکسارای و نیگده می‌شود. این شهر در 80 کیلومتری گورمه و موزه فضای باز یونسکو، 70 کیلومتری دره سوگانلی است. دره‌ای زیبا که پر از کلیساهای بی‌شمار، خانه‌ها و مقبره‌ها می‌باشد.

شهر قونیه

قونیه که قبلاً به نام ایکونیوم شناخته می‌شد، در جنوب مرکزی ترکیه و در مرز جنوب غربی فلات آناتولی مرکزی واقع‌شده است. این شهر، هفتمین شهر بزرگ ترکیه با جمعیت کلان شهری بیش از 2.2 میلیون نفر می‌باشد. علاوه بر این، قونیه یک شهر توسعه‌یافته صنعتی است که به عنوان مرکز استان قونیه عمل می‌کند. بهترین دلایل برای انتخاب قونیه به‌عنوان مکانی برای زندگی شامل موار زیر است:

 • احاطه شده توسط محیطی خیره‌کننده
 • آب‌وهوای مطبوع
 • فعالیت‌های ورزشی متنوع
 • پارک‌ها
 • هزینه کم زندگی
شهر قونیه در ترکیه

میانگین هزینه زندگی در قونیه 384 دلار آمریکا می‌باشد که آن را در رده 4 درصد از کم هزینه‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد. این شهر رتبه 8842 از 9294 در سطح جهانی و رتبه 45 از 128 در ترکیه را دارد. در این شهر به‌عنوان یکی از ارزان‌ ترین شهرهای ترکیه برای زندگی دستمزد معمولی افراد پس از کسر مالیات، 423 دلار آمریکا است. این میزان، هزینه‌های زندگی 1/1 ماه را پوشش می‌دهد. این شهر رتبه 6714 در لیست قابل قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی را دارد. همچنین رتبه 47 در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را به دست آورده است.

شهر قونیه از نظر سطح جرم، احتمال دزدی، خطر بلایای طبیعی و همچنین برای پیاده‌روی در روز و شب، شهری امن در نظر گرفته می‌شود. در این شهر، ترکیب قدیم و جدید بر جذابیت آن افزوده است. مساجد باستانی و منطقه بازار هزارتویی با قونیه مدرن در اطراف علاءالدین تپسی، همزیستی دارند.

شهر مرسین

مرسین یکی از ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی و مرکز استان مرسین ترکیه است که 955106 نفر جمعیت دارد. این شهر یک مرکز اقتصادی حیاتی برای ترکیه می‌باشد و بزرگ‌ترین بندر ترکیه را در خود جای داده است. مرسین یک شهر بندری مهم در سواحل مدیترانه جنوبی ترکیه می‌باشد. این منطقه در بخش غربی  Cukurova یک منطقه فیزیکی، اقتصادی و فرهنگی واقع‌شده است.

مرسین به عنوان “مروارید مدیترانه” در ترکیه شناخته می‌شود و در سال 2013 میزبان بازی‌های مدیترانه‌ای بود. بهترین دلایل برای انتخاب مرسین به‌عنوان مکانی برای زندگی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دلپذیر بودن شهر
 • حمل‌ونقل کاملاً راحت
 • مراکز خرید
 • مردم مهربان و کمک‌کننده
 • هزینه کم زندگی
شهر مرسین در ترکیه

میانگین هزینه زندگی مرسین به عنوان یکی از ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی 401 دلار آمریکا است. این رقم، آن را در رده 5 درصد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد. این شهر رتبه 8764 را از 9294 در سراسر جهان و 344 را از 128 شهر ترکیه دارد. پس از کسر مالیات، دستمزد معمولی افراد در شهر مرسین 349 دلار آمریکا است. این میزان، هزینه‌های زندگی 0.9 ماه را پوشش می‌دهد. این شهر رتبه 574 در لیست قابل قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی را دارد. همچنین رتبه پانزدهم در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را کسب کرده است.

شهر مرسین به دلیل سطح جرم پایین، احتمال دزدی کم، خطر بلایای طبیعی کم و پیاده‌روی ایمن در روز و شب، شهری امن برای زندگی در نظر گرفته می‌شود.

شهر مرسین

شهر ترابزون

شهر زیبای ترابزون به عنوان یکی از ارزان‌ ترین شهرهای ترکیه برای زندگی در شمال شرقی این کشور واقع می‌باشد. شهر ترابزون اغلب مهاجران را در خود جای داده است. دلیل انتخاب ترابزون به عنوان مکانی برای زندگی، هزینه پایین خورد و خوراک در این شهر می‌باشد. علاوه بر این، با وجود آب‌وهوای مرطوب و نیمه گرمسیری در ترابزون، این شهر از طبیعت منحصر به فرد و بکری بهره می‌برد. به همین دلیل، ساکنان این شهر به آن لقب بهشت ترکیه را داده‌اند. معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر شامل منطقه اوزون اگول و پارک ساحلی ترابزون می‌باشد.

هزینه کل زندگی در ترابزون حدود 129 دلار است. متوسط اجاره بها در ترابزون برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، تقریباً 57 دلار در ماه می‌باشد. هزینه‌های آب و برق نیز حدود 18 دلار در ماه است. سایر هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های بازار، حمل‌ونقل، رستوران، ورزش و اوقات فراغت برای یک نفر حدود 91 دلار خواهد بود. در ترابزون، به عنوان یکی از ارزان‌ ترین شهرهای ترکیه برای زندگی بعد از کسر مالیات، میانگین حقوق ماهانه افراد 125 دلار می‌باشد. بنابراین زندگی در آن گران به نظر نمی‌رسد. اگر در ترابزون بیش از 125 دلار درآمد داشته باشید، احتمالاً زندگی راحتی خواهید داشت.

شهر سامسوس

شهر سامسوس یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است که به‌عنوان یک شهر مهاجرپذیر در نظر گرفته می‌شود. جمعیت شهر سامسوس بیش از 1.34 میلیون نفر می‌باشد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است و مرکز تولید وسایل‌های جراحی در ترکیه به‌شمار می‌رود. جاذبه‌های گردشگری این شهر شامل چشمه ازمیر و شهر باستانی افس می‌باشد. علاوه بر این، اغلب شرکت‌های بزرگ در این شهر فعالیت می‌کنند.

شهر سامسوس یکی از ارزان‌ ترین شهرهای ترکیه برای زندگی است. زیرا میانگین هزینه زندگی در سامسون 402 دلار می‌باشد و به‌عنوان 5 درصد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان معرفی‌شده است. همچنین این شهر در فهرست جهانی رتبه 8803 از 9294 و در ترکیه از 128 رتبه هجدهم را به دست آورده است. در شهر سامسوس متوسط حقوق پس از کسر مالیات 346 دلار می‌باشد. این میزان، برای پوشش 0.9 هزینه‌های زندگی برای یک ماه کافی است.

شهر ماردین

ماردین یک شهر اصیل می‌باشد که با جمعیت ۸۰۰ هزار نفر در دشت حاصلخیز بین‌النهرین در جنوب‌شرقی ترکیه واقع‌شده است. این شهر چندفرهنگی به آشپزی، معماری، زبان‌ها و مذاهب متنوع معروف می‌باشد. شهر ماردین دارای آب‌وهوای گرم و مرطوب است.

بدون شک، شهر ماردین یکی از ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی می‌باشد. اجاره ملک در آن بین 500 تا 1000 لیره متغییر است. در واقع افراد می‌توانند آپارتمان‌های 3 خوابه را با قیمت 750 لیره بیابند. پیدا کردن خانه اجاره‌ای با این قیمت در غرب ترکیه، غیرممکن است. همچنین افراد می‌توانند در این شهر، غذاهای لذیذ را در رستوران‌ها با قیمت‌های مقرون به صرفه پیدا کنند. اغلب هزینه‌های خورد و خوراک در این شهر، کمتر از 300 لیره می‌باشد. هزینه حمل‌ونقل عمومی نیز در این شهر عمدتاً کمتر از 3 لیره است.

شهر ماردین یکی از معدود شهرهای ترکیه می‌باشد که افراد می‌توانند با حداقل دستمزد، در آن زندگی کنند و نگران هزینه‌های زندگی نباشند. دلایلی که ماردین را به مکانی مناسب برای زندگی تبدیل کرده‌اند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • تاریخ به خوبی حفظ شده آن
 • معماری زیبا
 • مردم خوب آن
 • تنوع مذهبی
 • غذاهای جهانی
شهر ماردین ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

هزینه کل زندگی در ماردین به عنوان یکی از ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی حدوداً 63 دلار در ماه است. هزینه آب و برق در شهر ماردین حدود 17 دلار در ماه  می‌باشد. سایر هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های بازار، حمل‌ونقل، رستوران و ورزش و اوقات فراغت برای یک نفر تقریباً 80 دلار خواهد بود.

شهر سیواس

شهر سیولس از یک تمدن باستانی و بسیار بزرگ برخوردار است. جاذبه‌های گردشگری این شهر شامل مواردی همچون مدرسه بروجیه، مسجد بزرگ و بیمارستان دیوریغی و دریاچه گوک پینار می‌باشد. سیواس با جمعیتی بالغ بر 378 هزار نفر، بیست و چهارمین شهر بزرگ ترکیه است.

شهر سیواس از نظر کیفیت امکانات آموزشی در سطح بالایی قرار دارد. دانشگاه‌های این شهر رشته‌هایی همچون پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی علوم و غیره را ارائه می‌دهند. این شهر به‌عنوان یکی دیگر از ارزان‌ ترین شهرهای ترکیه برای زندگی در نظر گرفته می‌شود. زیرا افراد با حداقل دستمزد می‌توانند زندگی نسبتاً راحتی را در این شهر داشته باشند.

شهر سیواس در ترکیه

میانگین هزینه زندگی در سیواس 377 دلار می‌باشد. با این میزان، سیواس در 4 درصد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. این شهر در فهرست جهانی رتبه 8879 از 9294 و در ترکیه از 128 رتبه 31 را دارد. در شهر سیواس، متوسط حقوق پس از کسر مالیات 287 دلار است. این میزان، برای پوشش 0.8 هزینه‌های زندگی یک ماه، کافی می‌باشد. این شهر دارای رتبه 7258 در فهرست بهترین مکان‌های زندگی در جهان و 94 بهترین شهر برای زندگی در ترکیه است.

جمع‌بندی

به افرادی که قصد زندگی در ترکیه را دارند، توصیه می‌شود قبل از انتخاب شهر، نگاهی به هزینه‌های زندگی در آن شهر داشته باشند. خوشبختانه شهرهای زیادی به‌عنوان ارزان ‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی در نظر گرفته می‌شوند. در این شهرها افراد می‌توانند حتی با کمترین دستمزد، هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند و زندگی نسبتاً راحتی داشته‌باشند. علاوه بر این، در شهرهای ترکیه هزینه‌های زندگی بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از اروپا می‌باشد. درحالی که کیفیت زندگی در شهرهای ترکیه با اروپا تقریباً برابر است. به‌طور کلی، خبری از تورم، تحریم، گرانی و هزینه‌های بالای زندگی در ترکیه نیست. اما باید در نظر داشت که هزینه زندگی در این کشور نیز به سبک و کیفیت زندگی شما بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی—> مهاجرت به ترکیه

سؤالات متداول

این شهر مرکز صنعتی کشور ترکیه به حساب می آید که مواردی مانند حمل و نقل، خورد و خوراک،ورزش و هزینه های زندگی از دلایل مهم افزایش جمعیت در این شهر هستند.

مرسین یکی از ارزانترین شهرهای کشور ترکیه به حساب می آید که میانگین هزینه های زندگی در این شهر حدود 401 دلار آمریکا میباشد.

برای یک آپارتمان یک خوابه در شهر ترابزون ترکیه در مرکز شهر حدود 57 دلار در ماه میباشد.

بطور کلی میتوان گفت هزینه های کلی زندگی در شهر ماردین که یکی از شهرهای ارزان ترکیه محسوب میشود حدود 63 دلار در ماه میباشد .

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن