ارزانترین کشور برای تحصیل کجاست | کشورهای مناسب برای تحصیل با هزینه پائین

ارزانترین کشور برای تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت است. تحصیل در کشوری دیگر مزایای زیادی دارد، تجربه زندگی در فرهنگی دیگر، آشنایی با زبان دوم و… از مزایای مهم تحصیل در کشوری دیگر هستند اما زندگی و تحصیل در کشورهای خارجی هزینه زیادی نیز دارد. البته اگر ارزانترین کشور برای تحصیل را انتخاب کنید، علاوه بر مزایای گفته شده، هزینه تحصیل هم پایین‌تر خواهد بود.

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

نکاتی که برای انتخاب ارزانترین کشور برای تحصیل باید در نظر گرفت

هرچند تحصیل در کشوری دیگر با هزینه پایین یک مزیت مهم حساب می‌شود اما تمام کشورهایی که هزینه پایینی برای تحصیل دریافت می‌کنند، انتخاب مناسبی برای مهاجرت نیستند. به منظور انتخاب ارزانترین کشور برای تحصیل، باید نکات مختلفی را در نظر گرفت تا علاوه بر هزینه مناسب، از سایر مزایای تحصیل در خارج نیز بهره‌مند شوید. نکاتی مانند زبان کشور، شرایط اخذ اقامت بعد از تمام شدن تحصیلات، سبک زندگی، شرایط اجتماعی، مسافت و… می‌توانند به انتخاب کشور مناسب برای تحصیل کمک کنند.

نکاتی که برای انتخاب ارزانترین کشور برای تحصیل باید در نظر گرفت

شرایط کار بعد از تحصیل

یکی از مسائلی که انتخاب از میان گزینه‌های ارزانترین کشور برای تحصیل را ساده‌تر می‌کند، بررسی شرایط کار بعد از تحصیل است. بسیاری از افرادی که به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنند با هدف زندگی در آن کشور یا سایر کشورهای خارجی اقدام به این کار می‌کنند. به منظور اطلاع از این موضوع می‌توان آینده شغلی و شرایط اقتصادی مانند نرخ بیکاری و… را در کشور مورد نظر بررسی کرد.

فرهنگ و شرایط اجتماعی کشور انتخابی

یکی دیگر از مسائلی که علاوه بر معیار ارزانترین کشور برای تحصیل بودن باید در نظر گرفت، فرهنگ و شرایط اجتماعی کشور مورد نظر است. تحصیل در کشورهای دیگر به طور میانگین 4 سال زمان می‌برد، اگر دانشجو با فرهنگ کشور مورد نظر سازگار نباشد زندگی در این مدت سخت خواهد بود.

اعتبار علمی

اعتبار علمی دیگر مسئله‌ای است که در انتخاب ارزانترین کشور برای تحصیل، علاوه بر هزینه‌ها باید در نظر گرفته شود. باید بررسی کرد که دانشگاه‌های کشور انتخابی چه جایگاهی در میان کشورهای دیگر دارد و در رده‌بندی جهانی سطح علمی و رتبه دانشگاهی کشور مورد نظر به چه صورت است.

هزینه‌های جانبی

گاهی‌اوقات یک کشور از نظر شهریه و هزینه کلی تحصیل به عنوان ارزانترین کشور برای تحصیل شناخته می‌شود اما هزینه‌های جانبی زندگی در آن موجب می‌شود که برای مهاجرت به آن کشور جهت تحصیل، سرمایه زیادی مورد نیاز باشد. بنابراین به غیر از شهریه دانشگاه هزینه‌هایی مانند خورد و خوراک، مسکن، پوشاک و… نیز باید در نظر گرفته شوند.

یکی از مسائلی که انتخاب از میان گزینه‌های ارزانترین کشور برای تحصیل را ساده‌تر می‌کند، بررسی شرایط کار بعد از تحصیل است.

ارزانترین کشور برای تحصیل کدام است؟

پارامترهای مختلفی یک کشور را به ارزانترین کشور برای تحصیل تبدیل می‌کنند، شهریه دانشگاه‌ها، هزینه‌های جانبی مانند سکونت، حمل و نقل، خورد و خوراک و… هزینه‌های مهم و اصلی تحصیل در کشوری دیگر هستند که اگر میزان آن‌ها پایین باشد، هزینه تحصیل ارزان تمام می‌شود اما در بعضی کشورها کمک‌ هزینه‌های زیادی در طول تحصیل به دانشجو تعلق می‌گیرد که باعث کاهش هزینه‌ها و تحصیلی ارزان در آن کشور می‌شود.

ارزانترین کشورها برای تحصیل

ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت تحصیلی است، این کشور که بخشی از آن در اروپا و بخشی در آسیا قرار دارد مخصوصا برای ایرانیان یکی از اولین انتخاب‌ها جهت مهاجرت می‌باشد. تحصیل در ترکیه را پلی برای تحصیل و مهاجرت به اروپا نیز می‌دانند که همان ویژگی آسیایی، اروپایی بودن باعث آن است. این ویژگی باعث شده که از نظر سطح و اعتبار دانشگاهی هم، ترکیه تقریبا همرده بیشتر کشورهای اروپایی باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه

ترکیه علاوه بر اینکه به عنوان یکی از کشورهای ارزان و کم‌هزینه برای تحصیل محسوب می‌شود، یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی است که قصد تحصیل در مقاطع پایین‌تر و پیش از دانشگاه را دارند. پذیرش دانشجویان ایرانی در این کشور ساده‌تر از سایر کشورهاست. دوره‌های تحصیلی دانشگاهی ترکیه نیز به سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تبدیل می‌شود و برای ورود به آن دریافت پذیرش از یک دانشگاه در ترکیه نیاز است.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور

برای تحصیل در کشور ترکیه، اولین مدرک، پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های این کشور است. دیپلم دبیرستان، ریز نمرات، سوابق تحصیلی، دارا بودن مدرک تافل و پرداخت هزینه‌های اولیه جهت دریافت ویزای تحصیلی از مدارک مهم هستند. البته برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس نیاز به شرکت و قبولی در آزمون ورودی نیز هست و مدرک قبولی هم باید دریافت شود.

برای تحصیل در کشور ترکیه، اولین مدرک پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های این کشور است.

مجارستان

یکی دیگر از کشورهایی که در لیست کشورهای کم‌هزینه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد و این امکان وجود دارد که آن را به عنوان ارزانترین کشور برای تحصیل معرفی کرد، کشور مجارستان است. این کشور مخصوصا در سال‌های اخیر یکی از انتخاب‌های مهم برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند.
هرچند زبان مجاری، زبان اصلی این کشور است اما برای ورود به بیشتر رشته‌ها داشتن مدرک آیلتس زبان انگلیسی الزامی است. حداقل نمره مدرک پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان، 6 برای مقطع کارشناسی و ارشد است.

مزایای تحصیل در مجارستان

علاوه بر تحصیل ارزان در مجارستان، این کشور مزایای دیگری مانند دوره‌های زبان را نیز دارد. در واقع اگر دانشجو مدرک زبان حداقل 5.5 را داشته باشد، با شرکت در دوره‌های این کشور می‌تواند به تسلط کافی در زبان انگلیسی برسد. تاثیر کمتر شرایط سنی، مدت زمان بیشتر کار حین تحصیل، نداشتن آزمون ورودی، اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور، سبک زندگی اروپایی، پایین بودن نرخ بیکاری و… از مزایای مهم دیگر تحصیل در مجارستان هستند. البته در مجارستان دوره‌های مخصوص زبان‌های دیگر نیز برگزار می‌شود که یکی از پرطرفدارترین آن‌ها دوره زبان آلمانی است. تحصیل در این کشور این مزیت را هم دارد که در کنار یادگیری زبان انگلیسی و مجاری، می‌توانید در دوره زبان سوم هم شرکت کنید.

لهستان

لهستان نیز یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل در آن با هزینه پایین وجود دارد. متوسط هزینه‌های جانبی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر است و شهریه دانشگاه‌های آن نیز بسیار پایین است. میانگین هزینه تحصیل در این کشور سالانه از 500 دلار در ارزان‌ترین رشته‌ها و 8000 در رشته‌های تخصصی و گران است.

لهستان نیز یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل در آن با هزینه پایین وجود دارد.

قوانین و شرایط تحصیل در کشور لهستان

بیشتر دانشگاه‌های لهستان جز دانشگاه‌های معتبر جهانی هستند. برای تحصیل در این کشور هم داشتن مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز است. مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی، معرفی‌نامه اساتید معتبر در صورت وجود و… از مسائلی هستند که تحصیل در لهستان را ممکن می‌کنند. البته در این کشور شرایط دریافت بورسیه نیز بسیار ساده است تا جایی که گاهی‌اوقات تحصیل رایگان تمام می‌شود.

نروژ

یکی دیگر از کشورهایی که امکان تحصیل ارزان در آن وجود دارد نروژ است. جالب است بدانید این ویژگی در حالی است که نروژ از نظر رفاه اجتماعی جز کشورهای مرفه حساب می‌شود و چون جز کشورهای شنگن نیز هست، پیشرفته بوده و امکانات خوبی نیز برای زندگی دارد. رفاه اجتماعی بالای این کشور سردسیر و اغلب زمستانی باعث می‌شود که هزینه‌هایی مانند سکونت، خورد و خوراک، حمل و نقل و… کمی بالا باشد.

وضعیت پذیرش ایرانیان برای تحصیل در نروژ

شاید این سوال ایجاد شود که چرا علی‌رغم بالا بودن هزینه‌های زندگی، نروژ را به عنوان ارزانترین کشور برای تحصیل معرفی کردیم. دلیل انتخاب نروژ به عنوان کشوری ارزان برای تحصیل، رایگان بودن هزینه تحصیلات برای دانشجویان بین‌المللی است. امکان تحصیل رایگان تقریبا در تمام کشورها وجود دارد اما برای شهروندان و افرادی که اقامت آن کشور را دارند اما تحصیلات در کشور نروژ کاملا رایگان است و دانشجو فقط هزینه‌های زندگی را پرداخت می‌کند.

اگر متقاضی تحصیل در اروپا هستید و توانایی مالی زیادی نیز ندارید آلمان یکی از انتخاب‌های خوب برای شماست.

آلمان

اگر متقاضی تحصیل در اروپا هستید و توانایی مالی زیادی نیز ندارید آلمان یکی از انتخاب‌های خوب برای شماست. این کشور یکی از انتخاب‌های مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی است که امکان تحصیل رایگان را نیز دارد و علی‌رغم اینکه زبان اصلی آن آلمانی است، دانشجو می‌تواند با مدرک زبان انگلیسی نیز در بسیاری از دانشگاه‌های آن تحصیل کند.

شرایط و هزینه‌های تحصیل در کشور آلمان به عنوان ارزانترین کشور برای تحصیل

آلمان یکی از کشورهایی است که بیشتر دانشگاه‌های آن در رده‌بندی کلی دانشگاه‌های جهان جز 200 مورد برتر هستند. این ویژگی باعث می‌شود که ورود به بازار کار از طریق مدرک دریافتی از دانشگاهی در آلمان ساده‌تر شود. سیستم آموزشی کشور آلمان این اجازه را به دانشجویان می‌دهد که همزمان با شروع تحصیل به کار در این کشور بپردازند. این مسئله هزینه‌های تحصیل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

آلمان یکی از کشورهایی است که بیشتر دانشگاه‌های آن در رده‌بندی کلی دانشگاه‌های جهان جز 200 مورد برتر هستند.

هزینه‌های زندگی در آلمان در بسیاری از موارد مانند اجاره خانه، خورد و خوراک، حمل و نقل، هزینه‌های خدماتی مانند هزینه قبض و… مناسب است که این مسئله هم باعث پایین آمدن هزینه‌های کلی تحصیل در کشور آلمان می‌شود.

تحصیل ارزان، خواسته بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیلی

تامین هزینه‌های تحصیل یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی است. این دغدغه با انتخاب کشورهایی که هزینه تحصیل در آن‌ها پایین است تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند اما نباید صرف دریافت هزینه پایین، از اعتبار مدرک تحصیلی کشور مورد نظر غافل شد.

مقاله پیشنهادی: پذیرش تحصیلی رایگان 2022

سوالات متداول

به منظور انتخاب ارزانترین کشور برای تحصیل، باید نکات مختلفی را در نظر گرفت تا علاوه بر هزینه مناسب، از سایر مزایای تحصیل در خارج نیز بهره‌مند شوید. نکاتی مانند زبان کشور، شرایط اخذ اقامت بعد از تمام شدن تحصیلات، سبک زندگی، شرایط اجتماعی، مسافت و… می‌توانند به انتخاب کشور مناسب برای تحصیل کمک کنند.

ترکیه – مجارستان – لهستان – نروژ – آلمان

اولین مدرک پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های این کشور است. دیپلم دبیرستان، ریز نمرات، سوابق تحصیلی، دارا بودن مدرک تافل و پرداخت هزینه‌های اولیه جهت دریافت ویزای تحصیلی از مدارک مهم هستند. البته برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس نیاز به شرکت و قبولی در آزمون ورودی نیز هست و مدرک قبولی هم باید دریافت شود.

تحصیل در کشورهای دیگر به طور میانگین 4 سال زمان می‌برد، اگر دانشجو با فرهنگ کشور مورد نظر سازگار نباشد زندگی در این مدت سخت خواهد بود.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن