مهندسی شیمی در آلمان

شرایط کار مهندس شیمی در آلمان

مهندسی شیمی یک رشته گسترده است شامل شیمی، زیست شناسی، ریاضیات کاربردی و علوم مهندسی می‌شود. در این مقاله موسسه مهاجرتی هرمس اپلای قصد دارد با شما مهندسان شیمی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید، همراهی کند و اطلاعاتی جامعی در خصوص مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان و فعالیت در این حوزه را در اختیارتان بگذارد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله میخوانید:

مهندسی شیمی در آلمان

مهندسی شیمی آلمان

مدت زمان   2:35

مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان

مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان

رشته مهندسی شیمی در آلمان بیشتر به تبدیل مواد اولیه به محصولات مفید می‌پردازد و افرادی که در این کشور در این حوزه فعالیت می‌کنند بر توسعه و بهینه سازی فرآیندهای استفاده شده برای ایجاد و پالایش محصولات، متمرکز هستند و در حال حاضر مهندسان شیمی فعال در آلمان در تلاش اند تا مواد بهتری را با خاصیت‌های بهبود یافته تولید کنند که دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

در آلمان مهندسان شیمی طوری تربیت می‌شوند که بتوانند برای حل هر مشکلی راه حلی پیدا کنند. به طور مثال امروزه در آلمان مهندسان شیمی با مهندسان نفت همکاری‌های بسیار گسترده‌ای نیز دارند و سعی دارند با استفاده از DNA جلبک‌ها جایگزینی خوب و مفید برای نفت بسازند. دانشجویایی که از این رشته در آلمان فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند به عنوان مهندس شیمی، مهندس انرژی، مهندس توسعه محصول، مهندس مواد، مهندس هسته‌ای و … مشغول به کار شوند.

برخی از مواردی که در رشته مهندسی شیمی در آلمان مطالعه می کنید

مکانیک

ترمودینامیک

سینتیک واکنش شیمیایی

طراحی فرآیند

توجه داشته باشید که برای انجام تحقیق و کارهای تحلیلی خود حتما باید از اصول مهندسی و علمی استفاده کنید و از این رو داشتن مهارت‌های حل مسئله و ارزیابی برای شما بسیار مهم است. بهتر است روی بهبود آن‌ها همیشه کار کنید.

برخی فعالیت ها که اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی در آلمان، روی آن تمرکز بسیاری دارند:

 • یافتن جایگزینی برای نفت
 • ساخت داروهای جدید
 • ساخت کودهای جدید
 • مدیریت گیاهان شیمیایی
 • افزایش راندمان انرژی
مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی شیمی

دانشگاه مونیخ

دانشگاه مونیخ در واقع دانشگاهی تحقیق محور است که فعالیت خود را از سال 1868 آغاز کرده است. شهرت اصلی این دانشگاه به دلیل تکنولوژی بالایی است که از آن استفاده می‌کند و همچنین 13 جایزه نوبلی است که تا به حال به دست آورده است. این دانشگاه جز 3 دانشگاه برتر آلمان است و برای اینکه بتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید لازم است که گواهی تائیدیه زبان خارجی کسب کنید.

موسسه کارلسروهه

موسسه کارلسروهه، یک دانشگاه علوم کاربردی است که به ویژه در رشته‌های مهندسی شیمی، مکانیک، برق و … جز برترین دانشگاه های آلمان شناخته می‌شود. این دانشگاه علاوه بر آلمان در اروپا از شهرت بسیار خوبی برخوردار است. اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی داشته باشید، لازم است که برای اخذ پذیرش از موسسه کارلسروهه مدارک آزمون‌های اثبات تسلط بر زبان آلمانی را داشته باشید.

دانشگاه برلین

دانشگاه صنعتی برلین، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا به شمار می‌رود که تحصیل در آن برای شما 100 درصد موقعیت‌های شغلیتان را تضمین می‌کند. این دانشگاه در زمینه رشته‌های مهندسی از رتبه خوبی در جهان برخوردار می‌باشد.

شاید بهتر است بدانید که این دانشگاه جز 100 دانشگاه برتر جهان به شمار می‌روند. تسلط به زبان انگلیسی برای این دانشگاه بسیار مهم است و برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است مدارکی جهت اثبات تسلط به این زبان، ارائه کنید.

دانشگاه آخن

آخن یکی از شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های آلمان در حوزه مهندسی و علوم طبیعی است که فعالیت خود را از سال 1870 آغاز کرده است و با وجود اینکه سال‌ها از فعالیتش می‌گذرد جز بروزترین و برترین دانشگاه‌های آلمان می‌باشد.

این دانشگاه به ویژه در رشته‌های مهندسی از کیفیت آموزشی خیلی خوبی، برخوردار می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که 5 تا از استادان این دانشگاه تا به حال، موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که اسنادی مبنی بر واجد شرایط بودن برای ورود به دانشگاه آخن را ارائه کنید و همچنین در دوره زبان این دانشگاه شرکت کنید.

دانشگاه دورتموند

شهرت دانشگاه دورتموند بیشتر به خاطر تحقیقات و پژوهش‌هایی است که با دانشگاه‌های کشور آمریکا، چین و روسیه انجام می‌دهد. این دانشگاه آلمانی که در سال 1968 تاسیس شده است، دارای دانشجویان مختلفی از بیش از 100 کشور جهان می‌باشد و دانشگاهی بین المللی به شمار می‌رود. 

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که مدارک دوره متوسطه و Abitur  آلمان به دانشگاه دورتمون ارائه شود، اما دانشجویان بین المللی که مدرک Abitur ندارند باید در Akademisches Auslandsamt اپلای شوند تا بتوانند در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه اشتوتگارت دانشگاه پیشرفته ای به شمار می رود که کاملا تکنولوژی محور است. بخش قابل توجهی از شهرت این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی رشته های مهندسی آن می باشد.

با توجه به مقطع تحصیلیتان، برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که حداقل نمره زبان تعیین شده توسط دانشگاه را کسب نمایید.

دانشگاه اولم

دانشگاه ULM که در شهر اولم آلمان قرار دارد یکی از برترین دانشگاه‌های جوان آلمان به شمار می‌رود که در حال حاضر بیش از 11000 دانشجو را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. دانشکده ریاضی و مهندسی این دانشگاه از اعتبار و شهرت ویژه‌ای برخوردار است. تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی در این دانشگاه نیز اهمیت زیادی دارد، البته اگر دوره تحصیلیتان انگلیسی محور باشد نیازی به تائیدیه تسلط به زبان آلمانی نیست.

شاخه های مهندس شیمی در المان

بازار کار رشته مهندسی شیمی در آلمان

بازار کار مهندسان شیمی در آلمان از رونق خوبی برخوردار است و با توجه به برنامه ریزی که آلمان برای خود در رابطه با انرژی و مواد تنظیم کرده است، پیش بینی می‌شود که تا سال 2025 بازار کار قابل توجهی داشته باشد.

مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان

شرایط کار به عنوان یک مهندس شیمی در آلمان

برای اینکه به عنوان یک مهندس شیمی در این کشور مشغول به کار شوید لازم است که یک مدرک دانشگاهی در رابطه با این رشته یا رشته‌ای مرتبط داشته باشید و همچنین مجوز کار دریافت کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیشتر مهندسان شیمی در آلمان با شرکت‌های صنعتی همکاری می‌کنند. اگر می‌خواهید در این کشور به عنوان یک مهندس شیمی موفق کار کنید، باید این را بدانید که اکثر مهندسان شیمی موفق در این کشور، فعالیت خود را از دوره‌های کارآموزی که در دوران مدرسه گذرانده‌اند، شروع کرده‌اند و بعد از فارغ التحصیلی از تجربه کاری خوبی بهره مند هستند.

خلاصه شرح شغلی یک مهندس شیمی در آلمان

 • به کار گرفتن دانش خود برای تولید مواد شیمیایی جدید
 • ✔ بهبود مواد موجود
 • ✔ بررسی و بهبود فرآیندهای صنعتی با استفاده از سیستم‌های شیمیایی
 • ✔ تولید مستقیم محصولات مرتبط با ترکیبات شیمیایی
 • ✔ تحقیق و آزمایش در مورد فرآیندهای شیمیایی و وزن فرمول
 • ✔ ساخت ترکیبات شیمیایی بی‌خطر
 • ✔ تلاش برای کاهش ضایعات و مواد ناکارآمد
کار

برخی مهارت های مهم و محبوب برای یک مهندس شیمی در آلمان:

 • کار با رایانه و تجهیزات شیمیایی خودکار مانند طیف سنج
 • مهندسی فرآیند شیمیایی
 • طراحی مهندسی
 • بهبود فرآیند
 • تحلیل داده‌ها
 • کار با مایکروسافت و اکسل

درآمد یک مهندس شیمی در آلمان در سال

 • میانگین درآمد: 48277 یورو
 • حداقل درآمد: 30000 یورو
 • حداکثر درآمد: 69000 یورو
هزینه مهندسی شیمی در المان

درآمد یک مهندس شیمی بر اساس میزان تجربه

میزان تجربهمیزان درآمد حدودی در سال
کمتر از 1 سال41000 یورو
1 تا 4 سال48000 یورو
5 تا 9 سال51000 یورو
10 تا 19 سال50000 یورو

امیدواریم که این مقاله سوالات بسیاری که در خصوص مهندسی شیمی در آلمان داشتید را پاسخ داده باشد، اگر فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی را تکمیل نمایید مشاوران موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می‌توانند به طور اختصاصی تری شما را در حوزه مهاجرت به آلمان یاری کنند.

مقاله پیشنهادی : تحصیل فیزیوتراپی در آلمان

سوالات متداول

دانشگاه مونیخ​
موسسه کارلسروهه​
دانشگاه برلین​
دانشگاه آخن​
دانشگاه دورتموند​
دانشگاه اشتوتگارت​
دانشگاه اولم​

مکانیک
ترمودینامیک
سینتیک واکنش شیمیایی
طراحی فرایند

 

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

16 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر،من کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد دزفول و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد تهران دارم،۵ سال سابقه کار در قسمت بهره برداری با سمت های مختلف در پالایشگاه گاز پارس جنوبی و ۱ سال سابقه کار در پتروشیمی بندر امام دارم ۳۲ سال دارم و مدرک زبان آلمانی A2 دارم جاب آفری برای من در آلمان وجود داره ؟ و اینکه چه کاری باید انجام بدم که شانسمو بیشتر کنم ؟!

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر سابقه کارتون در خصوص مهندسی شیمی باشه میتونیم براتون برای اخذ جاب آفر اقدام کنیم . شما میتونید با تقویت زبان آلمانی خودتون شانستون رو برای این کار افزایش بدید .

 2. سلام عرض ادب
  من کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش فرآیند هستم، ۲۵ سال سنم هست و با سابقه کاری نزدیک به ۶ سال به عنوان کارشناس فرآیند و ایمنی فرایند، آشنا با نرم افزارهای مهندسی شیمی فرآیند و ایمنی فرآیند، و حقوق نسبتأ خوبی برای خرج مخارج خودم دارم، ولی ترجیح ام اینکه به صورت کاری به خارج از کشور مهاجرت کنم، ممنون میشم کمکم کنید که باید چیکاری انجام بدم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   میتوانید از طریق برنامه های gsm و یا جاب آفر استرالیا شرایط خودتان را ارزیابی کنید .
   اما این نکته را در نظر داشته باشید که سابقه کار شما پس از اتمام تحصیل محاسبه میشود .

 3. سلام لیسانس مهندسی شیمی دارم 33ساله هستم و 9 سال سابقه کار در چتروشیمی قسمت بهره برداری را دارم مدرک زبان A2 دارم و در حال خواندن دوره B1 هستم میخواستم بدون با این شرایط چقدر احتمال پیدا کردن مار در المان رو دارم

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای رشته و تخصص شما کشور استرالیا گزینه مناسب تری هست .
   ما در زمینه تخصص شما جاب آفری برای آلمان ارائه نمیدیم .

   1. سلام وقتتون بخیر
    فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه امیر کبیر هستم، با نمره آیلتس ۷.۵ که البته مهرماه مهلت دوسالش تموم شد، جایی شنیدم که سفارت تا ۳ سال اعتبار رو قبول میکنه، با این شرایط میتونم برای تحصیل ارشد به زبان انگلیسی اقدام کنم و اینکه امکان همراهی و کار کردن برای همسر هم وجود داره؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
     اگر گپ تحصیلی زیادی نداشته باشید شرایطتون قابل بررسی خواهد بود .
     بله امکان این که بتونید همزمان وارد آلمان بشید احتمال پایینی دارد .

  2. سلام وقت بخیر
   من ۲۶ ساله هستم و دوساله که فارغ التحصیل شدم در رشته مهندسی شیمی و ۲ ساله که در یک شرکت ارایشی بهداشتی سابقه کار دارم. امکان اپلای هست؟

   1. سلام وقتتون بخیر .
    متاسفانه در زمینه این رشته برای آلمان اقدام نمیکینم .

 4. با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی با مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه گیلان هستم اما متاسفانه بسابقه کاری در این رشته ندارم.
  ایا امکان کاریابی برای من در آلمان وجود دارد با توجه به اینکه شرایط سنی بالای ۳۰ سال دارم . (۳۴ ساله )

  1. سلام وقتتون بخیر .
   متاسفانه بدون سابقه کاری نمیتونید برای ویزای کاری اقدام کنید .
   میتونید در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شرکت کنید .

   1. سلام دانشجوی ارشد مهندسی از پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی هستم
    آیا امکان اپلای برای دکترا هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

کشور عمان

کشور عمان

کشور عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. عمان جزو کشورهای بیابانی است که اغلب افراد تصور می‌کنند مکان مناسبی برای زندگی و مهاجرت نیست. به همین خاطر در

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالاتی که در فرآیند مهاجرت پرسیده می‌شود این است که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست؟

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. کشور آمریکا را می‌توان به‌عنوان کشور رؤیاها نیز معرفی کرد. این کشور فوق‌العاده و بی‌نظیر همواره برترین مقصد