پاسپورت چین

پاسپورت چین

پاسپورت چین یک سند مهم و معتبر برای اثبات ملیت و هویت شهروندان چینی است. مردم این کشور با استفاده از آن می‌توانند به کشورهای دیگر سفر کنند و دوباره به کشور خود بازگردند. کشور چین برای شهروندان خود انواع مختلفی از گذرنامه را صادر می‌کند، اما بیشترین پاسپورت‌های صادر شده همان نمونه‌های معمولی هستند.

در سال ۲۰۱۱، صدور گذرنامه‌های الکترونیکی برای شهروندانی در دستور کار قرار گرفت که خارج از مرزهای چین امور عمومی و عادی خود را انجام می‌دهند. در این پاسپورت‌های الکترونیکی علاوه بر عکس، نام، جنسیت و همچنین مدت ‌زمان اعتبار پاسپورت، اطلاعات بیومتریک شخص مانند اثر انگشت، چهره و سایر ویژگی‌ها نیز ثبت می‌شود.

از ژانویه ۲۰۱۵، تمام پاسپورت‌های صادر شده توسط دولت چین گذرنامه‌های بیومتریک هستند و دیگر گذرنامه غیر بیومتریک صادر نمی‌شوند. به دلیل اقتصادی پیشرفته این کشور در تمامی حوزه‌ها مردم کشورهای مختلف تمایل دارند تا برای کار و ادامه زندگی چین را مقصد مهاجرتی خود قرار دهند. از این رو، در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی پیرامون پاسپورت چین و روش‌های اخذ آن به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور چین

چین به عنوان بزرگ‌ترین کشور در دنیا شناخته می‌شود و در حدود ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت را در خود جای می‌دهد. مساحت این کشور ۹.۶ میلیون کیلومتر است و جزء بزرگ‌ترین و پهناورترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید. با توجه به وسعت زیاد، این کشور ۲۳ استان و ۵ منطقه دارد که به شکل خودمختار اداره می‌شوند. همچنین دارای ۴ شهرداری است و هنگ کنگ و ماکائو دو منطقه ویژه اداری این کشور هستند. اگرچه پایتخت کشور چین پکن است، اما شهر شانگهای به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر و مرکز مالی آن شناخته می‌شود.

چین به سبب گستردگی و جمعیت بالای خود طی چند سال اخیر به یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی در جهان تبدیل شده است. سالانه میلیون‌ها جنس چینی در سرتاسر دنیا به ‌ویژه در کشورهای کم‌تر توسعه ‌یافته به فروش می‌رسد. به دلیل پیشرفت‌های روزافزون این کشور، بسیاری از مردم کشورهای کمتر توسعه‌ یافته مانند ایران علاقمند هستند تا تابعیت و پاسپورت چین را بگیرند. روش‌های مختلفی برای گرفتن تابعیت وجود دارند که در ادامه به تفضیل توضیح خواهیم داد.

چین به عنوان بزرگ‌ترین کشور در دنیا شناخته می‌شود و در حدود ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت را در خود جای می‌دهد

انواع گذرنامه‌های چینی

چین یک سرزمین پهناور است که در سرتاسر آن شهروندان مختلفی زندگی می‌کنند. گذرنامه‌های چینی بر اساس هدف سفر شهروندان به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شوند. این سه نوع گذرنامه در سال ۲۰۰۷ بر اساس مفاد ۳، ۴، ۵ و ۸ قانون گذرنامه جمهوری خلق چین تصویب شدند.

گذرنامه‌های معمولی

گذرنامه‌های معمولی برای شهروندانی صادر می‌شود که قصد دارند تا برای انجام امور عمومی و غیر رسمی به کشورهای دیگر سفر ‌کنند. این امور می‌توانند شامل اقامت در کشورهای دیگر، دیدار با اقوام، تحصیل، کار، مسافرت و بازدید از کشورهای دیگر و حتی انجام دادن فعالیت‌های تجاری باشند. این افراد اغلب توسط وزارت امنیت عمومی (MPS) یا نمایندگی‌های خارجی چین مجاز به سفر شده و پاسپورت چین آن‌ها توسط وزارت امور خارجه صادر می‌شود.

گذرنامه‌های دیپلماتیک

این نوع از پاسپورت‌های چینی برای دیپلمات‌ها و همسر و فرزندان آن‌ها که زیر سن قانونی هستند، صادر می‌شود. همچنین این گذرنامه‌ها برای پیک‌های دیپلماتیک که به مقاصد سیاسی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، نیز صادر می‌شود. نهاد صادرکننده گذرنامه‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه چین است.

گذرنامه‌های خدماتی

این گذرنامه‌ مربوط به شهروندانی است که توسط دولت چین برای کار در نمایندگی‌های خارجی، سازمان ملل یا کمیسیون‌های ویژه آن و سایر سازمان‌های بین‌المللی اعزام می‌شوند. این گذرنامه نه تنها برای خود فرد بلکه برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی او نیز صادر می‌شود. نهادهای صادرکننده گذرنامه‌های خدماتی شامل وزارت امور خارجه، نمایندگی‌های خارجی جمهوری خلق چین و سایر نمایندگی‌های خارج از کشور مجاز توسط وزارت امور خارجه هستند.

نوع خاصی از گذرنامه‌های خدماتی نیز وجود دارد که به آن پاسپورت امور عمومی گفته می‌شود. این پاسپورت نیز برای کارکنان دولتی صادر می‌شود که در شرکت‌های تحت کنترل دولتی مشغول به کار هستند. گذرنامه‌های خدماتی و عمومی برای امور عمومی هستند، در حالی که گذرنامه‌های معمولی را می‌توان گذرنامه برای امور خصوصی نیز در نظر گرفت.

گذرنامه‌های مناطق اداری

این دو نوع پاسپورت چین که پاسپورت منطقه اداری هنگ‌کنگ و ماکائو نام دارند، توسط دولت‌های این مناطق صادر می‌شوند؛ بنابراین در تقسیم‌بندی‌ انواع گذرنامه چینی قرار نمی‌گیرند. پاسپورت‌های SAR هنگ‌کنگ برای آن دسته از شهروندان چینی صادر می‌شود که دارای شناسنامه دائمی هنگ‌کنگ هستند و پاسپورت SAR ماکائو برای شهروندان چینی صادر می‌شود که مقیم دائم ماکائو هستند.

میزان اعتبار پاسپورت‌های چینی

پاسپورت یا گذرنامه همان سندی است که در هر کشور و تنها برای شهروندان و افراد مقیم آن صادر می‌شود. این سند به فرد اجازه سفر به خارج از مرزهای کشور را می‌دهد، اما مانند بسیاری از مجوزهای سفر دارای مدت زمان اعتبار ویژه‌ای است که پس از پایان آن، لازم است تمدید شود. پاسپورت چین هم از این قاعده مستثنی نیست و هر کدام از انواع آن مدت اعتبار مشخصی دارند.

تا قبل از سال 2007 و به‌روز‌رسانی قوانین جدید پاسپورت، تمامی گذرنامه‌های صادر شده دارای اعتبار سراسری 5‌ ساله بودند. از آن سال به بعد، پاسپورت‌های معمولی برای افراد بالای 16سال دارای 10 سال اعتبار است و برای افراد پایین 16 سال 5 سال اعتبار دارد. این در حالی است که گذرنامه‌های خدماتی و دیپلماتیک تنها 4 سال اعتبار دارند. همچنین پاسپورت‌هایSAR نیز برای افراد بالای 16 سال دارای 10 سال اعتبار و برای افراد زیر 16 سال، 5 سال اعتبار دارد.

پاسپورت یا گذرنامه همان سندی است که در هر کشور و تنها برای شهروندان و افراد مقیم آن صادر می‌شود

روش‌های اخذ تابعیت و پاسپورت چین

پاسپورت یا گذرنامه همان سندی است که در هر کشور و تنها برای شهروندان و افراد مقیم آن صادر می‌شود. این سند به فرد اجازه سفر به خارج از مرزهای کشور را می‌دهد، اما مانند بسیاری از مجوزهای سفر دارای مدت زمان اعتبار ویژه‌ای است که پس از پایان آن، لازم است تمدید شود. پاسپورت چین هم از این قاعده مستثنی نیست و هر کدام از انواع آن مدت اعتبار مشخصی دارند.

تا قبل از سال 2007 و به‌روز‌رسانی قوانین جدید پاسپورت، تمامی گذرنامه‌های صادر شده دارای اعتبار سراسری 5‌ ساله بودند. از آن سال به بعد، پاسپورت‌های معمولی برای افراد بالای 16سال دارای 10 سال اعتبار است و برای افراد پایین 16 سال 5 سال اعتبار دارد. این در حالی است که گذرنامه‌های خدماتی و دیپلماتیک تنها 4 سال اعتبار دارند. همچنین پاسپورت‌هایSAR نیز برای افراد بالای 16 سال دارای 10 سال اعتبار و برای افراد زیر 16 سال، 5 سال اعتبار دارد.

گذرنامه چین از طریق تولد فرزند

کودکانی که در کشور چین متولد می‌شوند و دست کم یکی از والدین آن‌ها چینی هستند، تابعیت چینی دریافت می‌کنند. همچنین نوزادانی که در خارج از مرزهای کشور از والدین چینی متولد می‌شوند، نیز تبعه چین به حساب می‌آیند و به سادگی می‌توانند برای خود پاسپورت این کشور را بگیرند.

گذرنامه چین از طریق سرمایه‌گذاری

خارجیانی که می‌خواهند تبعیت کشور چین را بدست آورند، باید گرین ‌کارت چینی دریافت کنند. با اخذ گرین ‌کارت تمام مزایای شهروندی از جمله پاسپورت چین به آن‌ها تعلق می‌گیرد و تنها کافی است که هر ۱۰ سال یک بار گرین ‌کارت خود را تمدید کنند. یکی از بهترین روش‌های اخذ تابعیت، سرمایه‌گذاری در این کشور است. برای این منظور، افراد باید سرمایه‌گذار مستقیم در چین باشند.

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در این کشور پهناور حداقل ۵۰۰.۰۰۰ دلار در مناطق غربی و فقیرنشین و حداقل ۲ میلیون دلار در چین مرکزی و مناطق دیگر است. ذکر این نکته الزامی است که انجام سرمایه‌‌گذاری خارجی باید طی ۳ سال متوالی صورت گیرد.

گذرنامه چین از طریق تجربه شغلی و تحصیلی

در صورتی ‌که ویزای تحصیلی شما در این کشور مورد پذیرش قرار گیرد، شما می‌توانید با شروع به کار در این کشور و کسب سه سال سابقه کاری در صنایع یا زمینه‌های کلیدی تابعیت چینی را دریافت کنید. طول دوره تحصیل شما با توجه ‌به مقطع و دوره آموزشی ۳ یا ۴ سال است و پس از تمام شدن تحصیل باید برای کار درخواست دهید.

گذرنامه چینی از طریق خویشاوندان درجه یک

اگر اقوام درجه ۱ و نزدیک شما جزء شهروندان کشور چین باشند، می‌توانید برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهید. با گرفتن تابعیت چین می‌توانید برای گذرنامه چینی درخواست دهید و به عنوان تبعه این کشور به کشورهای دیگر سفر کنید و تحت حمایت دولت چین قرار بگیرید.

گذرنامه چینی از طریق ازدواج

یکی‌ دیگر از راه‌های سهل‌الوصول برای اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت چین، ازدواج با یکی از شهروندان این کشور است. از طریق ازدواج با یک چینی علاوه ‌بر این که خودتان تبعه چینی خواهید شد، فرزندان متولد شده شما نیز دارای تابعیت چینی خواهند بود.

زمان پردازش گذرنامه ۱۰ روز کاری در سرزمین چین است

هزینه و مدت زمان پردازش پاسپورت

هزینه درخواست گذرنامه در داخل کشور چین ۱۲۰ یوان چینی بوده، اما هزینه آن در کشورهای دیگر ۲۵ دلار آمریکا یا ۲۰ یورو است که می‌توان معادل آن را با توجه به واحدهای پول در کشورهای مختلف محاسبه کرد. در صورتی ‌که فرد شرایط اخذ گذرنامه چینی را داشته باشد، پاسپورت خود را بدون پرداخت هزینه‌های جانبی دیگر دریافت می‌کند.

زمان پردازش گذرنامه ۱۰ روز کاری در سرزمین چین است، اما اگر درخواست خود را در کشورهای دیگر به نمایندگی‌های دیپلماتیک یا کنسولگری چین ارائه دهید، احتمالاً ۱۵ روز کاری زمان می‌برد تا پاسپورت به دستتان برسد. در صورتی ‌که درخواست خود را به شکل الکترونیکی ارسال کنید، زمان پردازش می‌تواند کمتر شود.

اگر متقاضیان نیاز اضطراری به پاسپورت چین داشته باشند و بتوانند این شرایط را اثبات کنند، حتی می‌توانند تا ۵ روز کاری نیز پاسپورت خود را دریافت کنند. این شرایط اضطراری می‌تواند زمانی باشد که بستگان آن‌ها در خارج از کشور فوت کرده باشند یا اولین روز تحصیلی آن‌ها بسیار نزدیک باشد و غیره.

مراحل ارسال درخواست پاسپورت

برای اخذ پاسپورت چین لازم است مراحلی را به ترتیب طی کنید تا در زمان معین پاسپورت خود را بگیرید و با رد درخواست روبرو نشوید. این مراحل عبارت‌اند از:

 1. تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت را آماده کنید.
 2. درخواست خود را به کنسولگری یا سفارت چین ارسال کرده و برگه تحویل را دریافت کنید.
 3. برگه تحویل و فرم سفارش را به دفتر محلی تحویل دهید یا پست کنید.
 4. CVSC گذرنامه شما را به محض آماده شدن تحویل می‌گیرد و فدرال اکسپرس به شما تحویل می‌دهد.

تابعیت مضاعف در چین

جمهوری خلق چین از آن دسته کشورهایی است که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد. تابعیت مضاعف به معنای آن است که فرد علاوه بر این که تابعیت و شهروندی کشور خود را دارد، تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشد. برخی از کشورهای دنیا به شهروندان خود اجازه می‌دهند تا دو تابعیتی و شاید چند تابعیتی باشند. به طور مثال، افرادی که با یک فرد خارجی ازدواج می‌کنند، می‌توانند علاوه‌ بر داشتن تابعیت و شهروندی کشور همسر خود، تابعیت کشور خود را نیز همچنان حفظ کنند.

کشور چین چنین قانونی را نمی‌پذیرد و افرادی که به هر دلیلی تابعیت کشور چین را بگیرند، دیگر تبعه کشور خود یا هر کشور دیگری محسوب نمی‌شوند. همچنین اگر فردی که تابعیت چین را دارد، برای شهروندی و تابعیت کشوری دیگر درخواست دهد و مورد پذیرش واقع شود، تابعیت چین را از دست می‌دهد. پاسپورت چین نیز برای افرادی که تابعیت خود را از دست می‌دهند، فاقد اعتبار است و فرد نمی‌تواند از مزایای آن استفاده‌ کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت

برای درخواست صدور یا تعویض گذرنامه چینی و مجوز سفر به این کشور، فرد متقاضی باید شخصاً برای درخواست خود اقدام کرده و به شکل الکترونیکی یا حضوری درخواست خود را به کنسولگری چین ارسال کند. برای این که این درخواست با موافقت روبرو شود، باید مدارکی همراه درخواست ارسال گردد. به طور کلی، مدارک لازم برای اخذ پاسپورت به شرح زیر هستند:

 1. فرم درخواست پاسپورت یا مجوز سفر تکمیل شده
 2. دو قطعه عکس گذرنامه جدید
 3. گواهی شهروندی از جمله گذرنامه قبلی یا فعلی

در صورتی‌ که قصد گرفتن پاسپورت چین برای نوزاد را دارید، مدارکی مانند گواهی تولد کودک که در آن نام هر دو والد ذکر شده باشد و همچنین گواهی ازدواج و گذرنامه والدین نیاز است.

سفر به هنگ‌کنگ و ماکائو

همان‌ طور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، ماکائو و هنگ‌کنگ دو منطقه اداری ویژه هستند که زیر مجموعه قوانین گذرنامه جدید چین قرار نمی‌گیرند. شهروندان چینی که قصد دارند به این دو منطقه سفر کنند، با مجوزهای معمولی و خدماتی خود نمی‌توانند به این مناطق وارد شوند؛ بنابراین برای این سفر به پاسپورت دو طرفه نیاز دارند.

در صورتی که شهروندان چینی خارج از مرزهای این کشور و در کشور دیگری باشند و بخواهند به این دو منطقه سفر کنند، می‌توانند از نمایندگی‌های خارجی چین و کنسولگری‌ها یک مجوز ۱۴ روزه سفر به این دو منطقه را بگیرند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای شهروندی چین

همان طور که می‌دانید، کشور چین یکی از کشورهایی است که در دادن اقامت به شهروندان خارجی کمی سخت‌گیرانه عمل می‌کند؛ بنابراین، باید دریافت شهروندی چین برخی نکات و معیارها را مد نظر قرار دهید.

از جمله مواردی که لازم است رعایت کنید، این است که بتوانید دانش زبان چینی خود را به اثبات برسانید. همچنین باید بتوانید هنگام ارائه درخواست تمام هزینه‌های درخواست شده را بپردازید و دلایل کافی برای درخواست خود و اخذ شهروندی چین ارائه کنید. از طرف دیگر باید نداشتن سابقه کیفری خود را با ارائه مدارک مستدل اثبات کنید و در نهایت، مدارک شناسایی مانند کارت شناسایی و اجازه اقامت را ارائه دهید.

معمولاً اجازه اقامت یا ویزا شما به شکل موقت صادر می‌شود و در صورت واجد شرایط بودن، مجوز اقامت دائم چین و شهروندی صادر خواهد شد. با استفاده از تابعیت یا شهروندی چین می‌توانید به سادگی برای اخذ پاسپورت چین درخواست دهید. این در حالی است که بدون داشتن تابعیت چین حتی با وجود سفرهای متعدد به این کشور نمی‌توانید پاسپورت آن را بگیرید. شهروندی چین مزایای دیگری هم دارد که در قسمت بعد به آن اشاره می‌کنیم.

 

کسانی که شهروند و تبعه کشور چین می‌شوند، مانند مردم عادی آن از مزایای کار و تحصیل در این کشور استفاده می‌کنند

مزیت‌های داشتن شهروندی چین

کسانی که شهروند و تبعه کشور چین می‌شوند، مانند مردم عادی آن از مزایای کار و تحصیل در این کشور استفاده می‌کنند. تابعیت چین معمولاً با اخذ گرین ‌کارت به افراد داده می‌شود که برای فرد مزایای متعددی را در پی دارد. از جمله این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

 • داشتن گرین ‌کارت چین به فرد اجازه می‌دهد تا بدون مشکل به ورود و خروج از آن کشور بپردازد.
 • این مجوز، طولانی ‌مدت بوده و فرد هر ۱۰ سال یک بار باید آن را تمدید کند. این در حالی است که برای مجوزهای کوتاه‌مدت فرد باید سالانه نسبت به تمدید آن اقدام کند.
 • گرین ‌کارت به ‌تنهایی یک مجوز اقامت قانونی و معتبر برای اقامت در کشور چین است.
 • افرادی که گرین ‌کارت چینی دارند یا شهروندی چین را اخذ کرده‌اند، طبق قوانین کار در چین می‌توانند آزادانه کار کنند و از تمام حق و حقوق و قوانین کاری در چین بهره‌مند ‌شوند.
 • همچنین دارندگان گرین ‌کارت در چین در زمینه تحصیل، سرمایه‌گذاری و خرید ملک دارای حقوقی کاملاً برابر با مردم چین هستند.
 • دارندگان گرین‌ کارت علاوه بر داشتن پاسپورت چین، از تمام حقوق شهروندی در این کشور برخوردار هستند و با آن‌ها مانند مردم چین رفتار می‌شود.
 • همچنین می‌توان از گرین ‌کارت در هنگام خرید بلیط وسایل حمل ‌و نقل عمومی یا رزرو کردن اتاق در هتل‌ها به عنوان شناسنامه استفاده کرد.

با تمام این تفاصیل، گرین ‌کارت چینی شما را تنها شهروند چینی می‌داند، اما این به معنای ملیت چینی نیست. ملیت در برخی کشورها مانند چین تنها بر مبنای خون و نسب قابل انتقال است.مدت اعتبار گرین‌ کارت برای بزرگسالان ۱۰ سال و برای افراد زیر سن قانونی ۵ سال بوده و برای این درخواست، دست کم ۶ ماه زمان لازم است.

کار در چین

اقامت چین از طریق کار

کشور چین، یک اقتصاد ۱۰ تریلیون دلاری است که سالانه ۷ درصد رشد می‌کند. در طول ۳۰ سال گذشته، این کشور، در‌‌ها را به روی افراد و شرکت‌های خارجی برای مشارکت در رشد اقتصادی داخلی خود باز کرده ‌است و در حال تبدیل شدن به مقصد استراتژیک شرکت‌های چند ملیتی بزرگی است

سخن پایانی

چین یکی از کشورهای آسیایی بزرگ و پیشرفته بوده که در ۱۰ سال اخیر بسیاری از بازارهای جهانی را اشغال کرده است. این گونه به نظر می‌رسد که این کشور آسیایی به سرعت روند پیشرفت را طی کند و علاوه‌ بر بازارهای آسیا بتواند بازارهای جهانی را نیز تسخیر کند. زندگی و کار در این کشور نیز روند رو به پیشرفتی دارد و سالانه افراد بسیار زیادی به قصد کار و زندگی به آن مسافرت و مهاجرت می‌کنند.

اگر می‌خواهید پاسپورت چین را داشته باشید و از مزایای آن استفاده کنید، لازم است که ابتدا برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنید. با گرفتن تابعیت چین می‌توانید از پاسپورت این کشور نیز بهره‌مند شوید. در این بین، مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای یکی از مجموعه‌های شاخص در امور مهاجرتی است که می‌تواند شما را از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرت و اخذ شهروندی و اقامت همراهی کند. این مجموعه علاوه بر مشاوره‌های حقوقی راهگشا به شما در مسیر اخذ ویزا و کارهای اجرایی مرتبط با مهاجرت کمک خواهد کرد. کافی است به این مجموعه مراجعه کنید و از خدمات بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چین چند نوع ویزا دارد؟
کشور چین انواع گذارنامه دارد مانند گذرنامه معمولی، دیپلماتیک، خدماتی و اداری.
پاسپورت های کشور چین چقدر اعتبار دارد؟
در حال حاضر برای افراد بالای ۱۶ سال مدت اعتبار ۱۰ ساله مشخص شده است ولی برای افراد پایین ۱۶ سال اعتبار ۵ساله میباشد.
از چه طریقی میتوان به کشور چین مهاجرت کرد؟
از روش های سرمایه گذاری، شغلی و تحصیلی، ازدواج و یا خویشاوندی میتوان به کشور چین مهاجرت کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای