مهندسی عمران در کانادا

مهندسی عمران در کانادا

در هر جای دنیا، از جمله کانادا، رشته مهندسی عمران یکی از رشته های مهندس برجسته شناخته می شود و از آنجا که هر ساله تعداد افرادی که قصد دارد به عنوان دانشجو رشته مهندسی عمران یا یک مهندس عمران با تجربه به کانادا مهاجرت کنند، افزایش پیدا می کند، در این مقاله تصمیم گرفتیم به رشته مهندسی عمران در کانادا بپردازیم و به عبارتی، بهترین دانشگاه های کانادا برای مطالعه این رشته، بازار کار و درآمد فعالان این حوزه در کشور کانادا را به اطلاع شما برسانیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مطلب می خوانید

رشته مهندسی عمران در کانادا

رشته مهندسی عمران، از جمله رشته های مهندسی است که با طراحی، ساخت و نگهداری زیر ساخت ها سر و کار دارد. تمرکز برنامه های درسی این رشته در کشور کانادا، بر روی ساخت ساختمان ها، جاده ها، پل ها، سیستم های آب و انرژی، شبکه های زباله، ایجاد راه حال های مناسب برای مشکلات افزایش جمعیت و وقوع بلایای طبیعی و … بنا شده است.

برخی از شاخه های تخصصی رشته مهندسی عمران در کانادا:

 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی زئوتکنیک

اگر در کانادا به مطالعه رشته مهندسی عمران بپردازید، می آموزید:

 • از استاندارد ها و اصول ایمنی ساخت و ساز به خوبی تحت هر شرایطی پیروی کنید.
 • پروژه های ساختمانی را مدیریت کنید.
 • محسبات مربوط به پروژه را انجام دهید.
 • تاثیر محیط زیست و دوام سازه تان را محاسبه کنید.
 • مصالح ساختمانی مناسب را تشخیص دهید.
 • برای هر مسئله ای، راه حلی مناسب پیدا کنید.
 • پروژه های عمرانی با بودجه محدود را انجام دهید.
 • و …
مهندسی عمران

بهترین دانشگاه های کانادا برای مطالعه رشته مهندسی عمران

دانشگاه واترلو:

دانشگاه واترلو کانادا
دانشگاه واترلو کانادا

دانشگاه واترلو، یکی از دانشگاه های تحقیقاتی کانادا است که در قلب فناوری کانادا قرار دارد. در حال حاضر این دانشگاه دارای بیش از 36000 دانشجو است و یکی از بهترین برنامه های درسی رشته عمران در این کشور را ارائه می دهد.

تمرکز این دانشگاه بر روی این است که به دانشجویان رشته عمران، طراحی عناصر زیر ساختی از جمله پل ها، بزرگراه هاريال سد ها و … را بیاموزد. علاوه بر این تحصیل در این دانشگاه به شما می آموزد که جنبه های بسیار شگفت انگیزی از رشته مهندسی عمران را کشف کنید.

به ددست آوردن تجربه کاری در حین تحصیل، از جمله مزایای تحصیل دراین دانشگاه است.

 

دانشگاه تورنتو:

دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو، به طور کلی از بهترین دانشگاه های کانادا است که سال ها است در لیست دانشگاه های برتر کانادا در اولین جایگاه قرار دارد.

برگذاری دوره های مربوط به رشته مهندسی عمران در واقع از سال 1873 آغاز شده است و  از آن موقع تا به حال برنامه های تحقیقاتی و تخصصی گسترده ای، از بازسازی و مرمت ساختمان ها گرفته تا ساخت سازه های مقاوم در برابر بلایای طبیعی، ارائه می دهد.

تحصیل در برنامه کارشناسی این دانشگاه موجب می شود بتوانید راه حل هایی را ایجاد کنید که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی تمامی انسان ها تاثیر می گذارد.

دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل کانادا
دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل که در شهر مونترال قرار دارد، از سال 1871 گروه مهندسی عمران خود را راه اندازی کرده است. در حال حاضر این دانشگاه دارای 570 دانشجود در این گروه می باشد که اکثر آن ها خانم هستند.

این دانشگاه دوره هایی چون مکانیک خاک، مکانیک سیالات، مهندسی محیط زیست، مهندسی سازه و … را برای دانشجویان رشته مهندسی عمران برگذار می کند.

اگر در دانشگاه مک گیل به تحصیل در رشته مهندسی عمران بپردازید، دانش عمیقی در این حوزه پیدا می کنید و همچنین می توانید به پیشرفت های بزرگی دست پیدا کنید.

دانشگاه کنکوردیا مونترال:

دانشگاه کنکوردیا مونترال
دانشگاه کنکوردیا مونترال

دانشگاه کنکوردیا منترال، هر ساله دارای بیش از 46000 دانشجو است که به هر یک از آن ها اهمیت ویژه ای می دهد. به طور کلی تمرکز دانشگاه کنکوردیا بر روی ایجاد تجربه کارآمد و آموزش راه حل های نوآورانه به دانشجویان می باشد.

این دانشگاه دو برنامه 4 ساله و سه ساله برای دانشجویان رشته مهندسی عمران برگذار می کند تا به آن ها طراحی عناصر زیر ساختی عمرانی ار جمله پل ها را آموزش بدهد. البته ناگفته نماند که دانشگاه کنکوردیا مونترال، تمرکز ویژه ای بر آموزش طراحی سیستم های تصفیه آب دارد.

اگر در رشته مهندسی عمران دانشگاه کنکوردیا مونترال به تحصیل بپردازید، محیط زیست بخشی از وجود شما می شود و نا خودآگاه در روند های ساخت و ساز و تاثیر آن ها بر محیط زیست توجه ویژه ای می کنید.

دانشگاه کلگری:

دانشگاه کلگری کانادا
دانشگاه کلگری کانادا

دانشگاه کلگری از هر لحاظ دانشگاهی ایده آل برای مطالعه رشته مهندسی عمران و حتی سایر رشته ها، به شمار می رود. تحصیل در این دانشگاه تجربه آکادمیک بسیار جذابی را برای شما می سازد.

برنامه مهندسی عمران دانشگاه کلگری، به چهار زمینه تخصصی اهمیت ویژه ای می دهد که عبارت اند از: مهندسی حمل و نقل، مهندسی سازه، کارآفرینی و مدیریت.

دانشگاه آلبرتا:

دانشگاه آلبرتا کانادا
دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا، جز برترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا به شمار می رود که در حال حاضر بیش از 37000 دانشجو دارد. این دانشگاه، دانشگاه بین المللی است که به تمامی ملیت ها احترام می گذارد و اگر نگاهی کلی به دانشجویان آن بندازید، حداقل 143 ملیت مختلف را در کنار یک دیگر می بینید.

دانشکده مهندسی دانشگاه آلبرتا به ویژه شاخه مهندسی عمران آن از تجهیزات بسیار پیشرفته ای برخوردار است.

تحصیل در دانشگاهآلبرتا، فرصت های شغلی بسیاری را در اختیار شما می گذارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا:

موسسه فناوری بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا که در شر ونکوور قرار دارد، سال ها است که جز برترین دانشگاه های جهانی شناخته می شود و در لیست برترین دانشه های جهان جز 40 دانشگاه اول قرار می گیرد.

مهارت های کارآفرینی و کشف روش های جدید، دو مهارتی که این دانشگاه، بر روی آن ها تاکید بسیار زیادی دارد.

پایه و اساس رشته مهندسی عمران دانشگاه بریتیش کلمبیا، بر روی علوم پایه مهندسی و مهارت های خاص موجود در این حوزه بنا شده است و این به این معنی است که تحصیل در این دانشگاه باعث می شود مهارت های منحصر به فردی را کسب کنید.

دانشگاه وسترن انتاریو:

دانشگاه فنی انتاریو
دانشگاه فنی انتاریو

دانشگاه وسترن انتاریو در سال 1878 تاسیس شده است. این دانشگاه فرصت های بی نظیری را برای دانشجویان خود ایجاد می کند تا بتوانند به مهارت های بالایی دست پیدا کنند و در سطح جهانی به موفقیت های بزرگی برسند.

این دانشگاه نیز یک دانشگاه کانادایی تحقیق محور است که حتی برترین استادان، مشاوران و همچنین مدیران حوزه مهندسی عمران را به جامعه تحویل می دهد.

برنامه مهندسی عمران دانشگاه وسترن، از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که برخی از دوره های آن عبارت است از: مهندسی سازه، برنامه مهندسی محیط زیست و …

دانشگاه کوئین:

دانشگاه کوئین کانادا
دانشگاه کوئین کانادا

دانشگاه کوئین از جمله انشگاه تحقیق محور کشور کانادا است که در شهر کینگستون قرا دارد. این دانشگاه سال ها است که تلاش می کند، مهندسان عمران که دان بنیانی در این حوزه دارند را برای کشور کانادا به ارمغان بیاورد.

تمرکز دانشگاه کوئین در رشته مهندسی عمران بر روی حفظ پایداری محیط زیست است. دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه از مرکز های تحقیقاتی بسیار پیرفته ای برخور دار است که دانشجویان می توانند در آن ها تجربه های عملی بسیار ارزشمندی را به دست آورند.

دانشگاه مک مستر:

دانشگاه مک مستر کانادا
دانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر نیز جز آن دسته دانشگاه های کانادایی می باشد که علاوه بر کشور کانادا در سطح بین المللی از شهرت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

برنامه درسی رشته مهندسی عمران این دانشگاه، به دانشجویان خود طیف گسترده ای از تخصص های موجود در حوزه مهندسی عمران را ارائه می دهد.

برخی از رشته های تخصصی که دانشگاه مک مستر در برنامه رشته مهندسی عمران به دانشجویان ارائه می دهد، عبارت است از: طراحی سازه، مهندسی حمل و نقل، منابع آب و مهندسی محیط زیست.

بازار کار رشته مهندسی عمران در کانادا:

بعد از اینکه از مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل شدید، شما دو مسیر شغلی متفاوت دارید که می توانید در هر یک از آن ها شغل رویایی خود را پیدا کنید.

مسیر 1:  دفتر ها را به عنوان محل کار خود انتخاب کنید.

انتخاب این مسیر به این معنی است که خود را با پروژه های طراحی سرگرم کنید و با مشتری ها سر و کله بزنید.

مسیر 2: به طور مستقیم وارد صنعت ساخت و ساز شوید.

یعنی مستقیما به اداره پروژه های ساختمانی بپردازید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، نرخ رضایت افراد فعال در حوزه عمران، در کشور کانادا از بین 0 تا 5، 8/3 تخمین زده شده است.

مشاغل رایج فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران در کانادا

 • مهندس ساختمان
 • مهندس سازه
 • مهندس منابع آب
 • نقشه بردار
 • کنترل گر پروژه

خلاصه ای از شرح وظایف مهندسان عمران در کانادا

 • طراحی، برنامه ریزی و مدیریت پروژه
 • ارزیابی تاثیر محیط زیست بر پروژه
 • تجزیه و تحلیل هزینه های مربوط به منابع انسانی و متریال
 • پیش بینی مدت زمان مورد نیاز برای انجام پروژه
 • و ….

مهارت های مهمی که هر مهندسی عمرانی در کانادا باید به آن ها تسلط داشته باشد

 • مدیریت پروژه
 • طراحی مهندسی
 • مایکروسافت آفیس
 • کار با نرم افزار اتوکد
مطالعه

درآمد یک مهندس عمران در کانادا

طبق آمار های منتشر شده در سال 2020، میانگین درآمد یک مهندس عمران در کشور کانادا، تقریبا برابر 60000 دلار می باشد و البته به طور کلی میزان درآمد فعالان این حوزه از 37000 دلار شروع می شود و نهایتا به 102000 دلار می رسد.

میانگین درآمد یک مهندس عمران در برخی مناطق کانادا:

میزان درآمد یک مهندس عمران در کانادا با توجه به میزان تجربه کاری که دارد:

برخی از مناطق کانادا که مهندسان عمران می توانند درآمد بیشتری داشته باشند:

 • کلگری، آلبرتا
 • ادمونتون، آلبرتا
 • ونکوور، بریتیش کلمبیا

برخی حقایق جالب درباره مهندسی عمران در کانادا

 • میانگین درآمد یک مهندس عمران در کانادا، در هر سال برابر 52 دلار است.
 • مهندسان عمران فعال در بخش های دولتی، 4 درصد بیشتر از مهندسانی که در بخش های خصوصی فعالیت می کنند، درآمد دارند.
 • هر 12 ماه، درآمد مهندسان عمران شاغل در کانادا، 7 درصد افزایش پیدا می کند.
 • مردان فعال در این حوزه، 5 درصد بیش تر از زنان فعال در حوزه مهندسی عمران در کانادا، درآمد دارند.

2 پاسخ

 1. مهندسی معماری تموم کردم و خیلی دوست دارم که برای ارشد و ادامه تحصیل در کانادا رشته عمران با گرایش سازه بخونم. آیا این کار امکان پذیره و شرایطش کلا به چه نحوی هست؟

  1. سلام بله این امکان رو دارید هم برای کارشناسی و هم ارشد در رشته های مرتبط اقدام کنید .سن . نداشتن گپ تحصیلی . مدرک زبان و تمکن مالی هم برای دریافت ویزای تحصیلی مهم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *