ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

عمان کشوری است که در سالهای اخیر پیشرفتهای بسیاری داشته است و سرمایه گذاری های بسیاری در زمینه های گردشگری نیز کرده است. در همین حال به دلیل معافیت از مالیات یا نبود گمرک عمان با بسیاری از کشور ها این کشور به مقصدی برای بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی تبدیل شده است. در این مقاله ما نگاهی کامل به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در عمان خواهیم انداخت. شما در پایان این مقاله خواهید دانست که انواع ثبت شرکت در عمان چگونه است؟، چه مدارکی برای ثبت شرکت نیاز خواهید داشت؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره عمان بیشتر بدانیم؟

عمان کشوری سلطان نشین با 4،5 میلیون جمعیت با سواحلی با آبهای شفاف در کنار درختان نارگیل با هوای تازه و دریاهای زیبا است. مناظری که شما در عمان خواهید دید تجربه ای بی نظیر خواهد بود، که شما را شگفت زده خواهد کرد. عمان کشوری کوهستانی است که کوهستان های بسیار زیبایی دارد، این کشور یکی از بهترین کشور های مهم برای کوهنوردان در سالهای اخیر بوده است. پنجمین کشور امن جهان با کمترین میزان جرم و جنایت در دهه های اخیر به مهمترین چهارراه های اقتصادی دنیا در همسایگی عربستان، امارات و یمن بوده است.

عمان کشوری است که اقتصادش بر پایه درآمد های نفتی بوده و از این طریق درآمد بسیار بالایی را داشته است. گرچه عضو کشورهای اوپک نیست اما سابقه همکاری طولانی مدت و غنی با این سازمان داشته است. عمان در تلاش است تا از طریق گردشگری و محصولات مبتنی بر گاز اقتصاد خود را متنوع کند. مهمترین سازمانی که عمان با آن همکاری دارد سازمان تجارت جهانی می‌باشد.

کشور عمان

شرایط اقتصادی عمان

کشور عمان در حال انتقال از یک کشور در حال توسعه به یک کشور توسعه یافته است. درآمد سرانه این کشور با سرعت بالایی در حال افزایش است. این کشور سلطان نشین از درآمد سرانه 360 دلار در سال 1970، به 7000 دلار در 1991 و در ادامه به 20،200 دلار  سال 2009 افزایش داشت است. کشور عمان در سال گذشته با 47336 درآمد سرانه رتبه 23 ام جهان را در میان کشور های با درآمد سرانه بالا از خود ثبت کرد. واحد پول کشور عمان ریال بوده و این کشور از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار است و به طور متوسط هر ریال عمان برابر با 2.5 دلار آمریکا است.

مهمترین کسی که در پیشرفت های اقتصادی عمان دخیل بوده است، سلطان قابوس پادشاه پیشین عمان بوده است که سیاست های اقتصادی عمان را در دوران خود دچار تحول قرار داد. این سلطان هم از انقلاب ایران و هم پس از آن رابطه خوبی با ایرانیان داشته است. لازم به ذکر است که سلطان قابوس پادشاه پیشین عمان در تاریخ 10 ژانویه 2020 فوت کرده و هيثم بن طارق آل سعيد جانشین ایشان شده اند. وی در یکی از سخنرانی هایش گفته بوده است که ما دوست داریم به مانند سوئیس کشوری بی طرف در منطقه باشیم.

گرچه عمان خیلی از امارات عقب تر است ولی این کشور برنامه ریزی کرده است که در ده سال آینده جای پای امارات در منطقه بگذارد. گرچه به نظر می‌رسد این امر کاملا محال است چون امارات نیز با سرعت بسیار بالایی به مانند عمان در حال پیشرفت است. پاسپورت عمان این روز ها نیز ارزش بالایی پیدا کرده است. پاسپورت این کشور در جهان در رتبه 56 قرار دارد.

اقامت کشور عمان

بسیاری از افرادی که در عمان سرمایه گذاری می‌کنند، مایل هستند که بتوانند در این کشور اخذ اقامت و یا تابعیت نیز داشته باشند. متاسفانه کشور عمان برای آنکه به شما اقامت دائم دهد قوانین بسیار سختگیرانه‌ای را وضع کرده است و از این رو شما تا زمانی که از طریق شرکت‌تان برای خود و برای دولت عمان سوددهی داشته باشید می‌‍توانید در عمان اقامت داشته باشید. اما لازم به ذکر است شما از طریق سرمایه‌گذاری شاید هیچوقت نتوانید پاسپورت عمان را بدست آورید. برای آنکه بتوانید اقامت کشور عمان را بدست آورید در ابتدا لازم است که از تمام تابعیت هایی که پیشتر داشته‌اید انصراف دهید.

سرمایه گذاری در عمان

شما برای آنکه در عمان بتوانید سرمایه‌گذاری کنید، روش های مختلفی را پیش رو دارید. یکی از مهمترین آنها این است که شما بتوانید در عمان سرمایه گذاری انجام دهید. سرمایه گذاری در عمان با ریسک مالکیت همراه است. بر اساس شاخص های بانک جهانی، عمان از لحاظ ریسک مالکیت بین بازه 1 تا 7 شاخص 3 را دارد. از این لحاظ شما باید بدانید که ممکن است عمان برای شما از لحاظ میزان ریسک و امنیت سرمایه مکان مناسبی نباشد.

شاخص دیگری که شما باید برای سرمایه گذاری در عمان در نظر داشته باشید شاخص فساد قضایی و میزان شفافیتی است که عمان دارد. بر همین شاخص که از بازه منفی 2.5 تا مثبت 2.5 تعریف می شود و براساس این شاخص عدد 0.4 به عمان اختصاص داده شده است که نشان می‌دهد شاید فساد خیلی بالایی ندارد اما به مانند کشور های اروپایی نیز نمی‌باشد.

ثبت شرکت در عمان

این روزها همراه با بهبود اقتصادی کشور عمان و از آن جهت که این کشور هم اکنون یکی از بهترین کشورهای منطقه می‌باشد. مورد توجه بسیاری از ایرانیان نیز قرار گفته است و از این رو بسیاری از ایرانیانی که تمکن مالی خوبی دارند این کشور زیبا را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند. اما در ابتدا لازم است که شما نقاط مثبت ثبت شرکت در عمان آشنا کنیم که چرا این روزها بسیاری از ایرانیان عمان را به عنوان کشوری که میتوانند در آنجا سرمایه گذاری کنند، انتخاب می‌کنند.

در سالهای اخیر تلاش های بسیاری از سوی دولت عمان در دست اجرا بوده است که از جمله خصوصی سازی و تنوع بخشی و صنعتی سازی بوده است. این عوامل موجب شده است که تشویق رشد مشاغل در عمان شده است. کشور عمان کشوری در حال رشد است و در همین حال تلاش های بسیاری را انجام داده است که صنعت گردشگری خود را گسترش دهد که موجب شده است خیل عظیم مهاجران به این کشور بیایند. در همین حال املاک و مستغلات در این کشور سلطان نشین در حال رشد بوده است.

جدا از این مواردی که ذکر شده است، حالا میخواهیم وارد جزئیات شده و نقاط مثبت سرمایه گذاری در عمان را به شما متذکر شویم. شما برای آنکه در این کشور سرمایه گذاری انجام دهید در ابتدا باید به شما بگوییم که عمان کشوری است که شما در آن میتوانید معافیت مالیاتی و مزایای مناطق ویژه اقتصادی را داشته باشید. یکی از نکات مثبت سرمایه گذاری در عمان آن است که شما با سرمایه گذاری در عمان به نیروی کار ارزان دسترسی خواهید داشت و از این نظر برای شما سخت نخواهد بود و همچنین مالیات کمی بر درآمد نیز خواهید داشت.

انواع ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان

شما در عمان میتوانید با ثبت شرکت به مدت یک سال اقامت را دریافت کنید که موجب می‌شود این نیز شامل همراهی همسر و فرزندان شما نیز می‌شود. شما با این گونه اقامت به عنوان شهروند درجه یک عمانی خواهید بود. از مزایای دیگر آنکه شما اگر بتوانید اقامت دائم عمان را بگیرید که می تواند بسیار سخت باشد اما به راحتی پس از آن اقامت کشور های آمریکایی و اروپایی را نیز بگیرید. انواع ثبت شرکت هایی که شما میتوانید در عمان داشته باشید را در ادامه متذکر شده ایم

شرکت با مسئولیت محدود

در قانون جدید عمان در اینگونه ثبت شرکت نیازی نیست با یک سهامدار عمانی یا امریکایی شریک باشید. شما میتوانید با هر کسی شریک شوید و الیته سهامدار کل شرکت نخواهید بود و سهامدار مقداری از سهم کل سرمایه می‌شوید. شما برای آنکه اینگونه شرکت را داشته باشید باید حداقل 390000 دلار سرمایه گذاری کنید.

شرکت سهامی عام

اینگونه شرکت سهامی در عمان به گونه ای است که شما باید حداقل 390000 دلار سرمایه گذاری را انجام دهید. در این گونه ثبت شرکت سهام شما در بورس قابل خرید و فروش است. اینگونه شرکت ها تنها با تایید وزارت تجارت، صنعت و معدن عمان قابل خرید و فروش است.

شرکت سهامی خاص

اینگونه ثبت شرکت نیز سهامی است که به صورتی عمومی قابل خرید و فروش نیست و شما برای آنکه اینگونه سهام را داشته باشید باید حداقل دو سهامدار دیگر با شما شریک باشد.  پیشتر یکی از آنها باید فرد عمانی بوده اما الان دیگه اینگونه نیست.. مقدار سرمایه ای که شما باید برای اینگونه سهام بگذارید چیزی در حدود 130000 هزار دلار است.

مشارکت محدود

شما برای آنکه اینگونه شرکت را بتوانید راه اندازی کنید باید شما حداقل دو شریک داشته باشید که یکی از آنها باید در بدهی ها و تعهدات شرکت شما بدون محدودیت، مسئولیت داشته باشد. اما شریک دیگر شما محدود بوده و تنها به میزان مسئولیتش میتواند در قبال بدهی ها و تعهدات شرکت تعهد داشته باشد.

آژانس بازرگانی

در اینگونه ثبت شرکت شما این وظیفه را خواهید داشت که به عنوان خارجی لوازم و محصولات خود را در عمان تبلیغ کرده و به فروش برسانید. در اینگونه ثبت شرکت شما باید شرکت خود را را در عمان به ثبت رسانده.

ثبت دفتر شعبه

اینگونه سرمایه گذاری برای کسانی است که می‌خواهند شعبه ای در عمان داشته باشند. این گونه فعالیت باید از وزارت بازرگانی و صنعت عمان تایید گرفته باشد. شما در اینگونه سرمایه گذاری فعالیت و تعهدات خود را خواهید داشت.

دفتر نمایندگی

اینگونه سرمایه گذاری صرفا برای اهداف تبلیغاتی می‌باشد. لازم به ذکر است که شما مجاز نیستید که با این مجوز فعالیت های بازرگانی داشته باشید. لازم است که حتما فردی ساکن عمان برای دفتر نمایندگی خود انتصاب کنید.

انواع ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان

مناطق آزاد در عمان

شما برای آنکه در عمان سرمایه‌گذاری داشته باشید. بهتر است که در بنادر قابوس، دوقم و صلاصه که از نظر استراتژیک بسیار خوب هستند سرمایه گذاری داشته باشید. این شهر ها بسیار مجهز و پیشرفته هستند. همچینی بهتر است که شهر صلاصه را انتخاب کنید. چون این شهری نفتی بوده و به غیر از اینکه منطقه آزاد است این شهر جایی است که محل ورود و خروج بسیاری از کالاهای عمان و همچنین توزیع بیشتر کالاها در عمان از این شهر است.

شما برای انکه شرکتی را در عمان ثبت کنید در ابتدا باید حساب بانکی داشته باشید با این کار امکان گشایش اعتبار اسنادی و LC و SWIFT را خواهید داشت. اگر میخواهید که واردات و صادرات داشته باشید اعتبار اسنادی LC میتواند برای صادرات و واردات بین المللی شما بسیار مناسب باشد.

اخذ اقامت درجه یک با ثبت شرکت در عمان

شما با سرمایه‌گذاری در عمان این امکان را خواهید داشت. که امتیاز اقامت با درجه شهروندی را به مدت یک سال دریافت کنید. شما با این نوع ثبت شرکت می‌توانید که همسر و حتی فرزند بالای 18 سال خود را نیز به عمان ببرید. شما با دریافت این گونه ویزا می‌توانید برای دریافت اقامت کشور های آمریکا، کانادا و اروپا نیز اقدام کنید.

آیا برای ثبت شرکت در عمان شریک عمانی باید داشته باشم؟

تا پیش از سال 2020 در قوانین عمان اینگونه تعریف شده بوده است که شما برای آنکه بتوانید در عمان سرمایه گذاری داشته باشید حتما باید با یک فرد عمانی شریک شوید. اما با قانون جدید که وضع شده است شما میتوانید بدون آنکه شریک عمانی داشته باشید در عمان به سرمایه گذاری بپردازید. این در حالی است که اقامت شما به همراه اقامت شرکت شماست و به شخصه به شما اقامت نمی‌دهند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان

شما برای آنکه شرکت خود را در عمان به ثبت برسانید به مدارک زیر نیز نیاز خواهید داشت:

 • 1) فرم ثبت شرکت
 • 2) مدارک سهامداران و امضاء کنندگان (کپی برابر اصل شناسنامه یا گذرنامه معتبر)
 • 3) اسامی امضاء کنندگان و همچنین فرم تایید امضاء کننده
 • 4) اساسنامه
 • 5) مجوزی که نشان دهد بیزینس شما با اتاق بازرگانی و صنعت عمان وابستگی دارد
 • 6) در آخر شما باید پلن بیزینسی خود را داشته باشید

طرح تجاری برای ثبت شرکت در عمان

شما برای آنکه شرکت خود را با یک طرح تجاری به اتاق بازرگانی کشور عمان ارائه دهید که نشان دهید که طرح شما می‌تواند برای کشور عمان مفید و سودآور باشد. نوشتن و طراحی طرح تجاری سختی های خود را دارد و مخصوصا که شما باید اشراف کامل به قوانین تجاری عمان نیز داشته باشید و شما برای آنکه این طرح را داشته باشید بهتر است که حتما با مشاورانی حرفه‌ای در عمان مشورت داشته باشید و از آنها حتما کمک بگیرید.

مالیات ثبت شرکت در عمان

شما در عمان با ثبت شرکت، مالیات بر فروش یا مالیات بر درآمد و یا درآمد بر کارمندان نخواهید داشت. شما اگر تا 20000 ریال عمانی سود خالص سالیانه داشته باشید از مالیات بر درآمد معاف خواهید بود. اما اگر اینگونه نباشد چیزی در حدود 15 درصد مالیات بر درآمد شرکت یا بیزینس خود خواهید داشت. لازم به ذکر است که مالیاتی که دولت عمان میکند به مانند آمریکا و اروپا شامل قوانین سختگیرانه ای نمی‌شود.

پس از ثبت شرکت در عمان حقوق کارمندان چقدر است؟

شما حقوقی که باید به کارمندان و کارگران عمانی پرداخت کنید، شاید برای شهروندان عمانی بالا باید و این مقدار شامل مهاجرانی که به کشور عمان می‌آیند نیست. چیزی در حدود 325 ریال عمانی به یک کارمند عمانی پرداخت می‌شود. این در حالی است که شما باید به یک کارمند عمانی چیزی در حدود 200 ریال عمانی و به ملیت های دیگر چیزی در حدود 180 ریال عمانی بپردازید.

بیمه در ثبت شرکت عمان برای ایرانیان

شما برای آنکه بخواهید در عمان فعالیت داشته باشید، نیاز دارید که کارمندان خود را حتما بیمه کنید. اما این قانون فقط برای کارمندان عمانی می‌شود. در این راستا قانونی برای کارمندانی که عمانی نیستند به مانند حقوق قانونی وضع نشده است. حداقل هزینه ای که شما باید در این کشور سلطان نشین برای بیمه کارمندان عمانی داشته باشید 60 ریال است. که این رقم نیز میتواند با توجه به مشاغل مختلف متفاوت نیز باشد.

خدمات و قوانین بانکها در کشور عمان چگونه است؟

کشور عمان این روزها از طرف بانک جهانی به عنوان کشوری انتخاب شده است که از یک اقتصاد پر رونق برخوردار است. شاید شما در نظر داشته باشید که برای رشد کسب و کار خود عمان را از لحاظ شرایط سود بانکی در نظر داشته باشید. لازم به ذکر است که در عمان سود بانکی چندان بالا نیست و بانکهای عمان پس از رشدی را که در 2019 با 3 درصد رشد مشاهده کرده بودند هم اکنون این کشور سودی با نرخ 2.4 درصد در نظر گرفته است. بدلیل قوانینی که هم اکنون در تجارت جهانی برای ایرانیان وجود دارد شما باید بدانید که ممکن است باز کردن حساب بانکی در بانکهای خارج از ایران غیر ممکن باشد. همچنین شما باید بدانید که در ابتدا برای تمام کارهای تجاری و ثبت شرکت که در عمان میخواهید داشته باشید باید در ابتدا یک حساب بانکی باز کنید.

مراحل ثبت شرکت در عمان

شما برای انکه در عمان شرکتی را بتوانید ثبت کنید باید در نظر داشته باشید که مراحل زیر را به خوبی سپری کنید:

 •  1) در ابتدا شما باید برای بیزینس خود در عمان نامی را انتخاب کنید. و نامی را که انتخاب کرده اید باید به اداره صنعت و تجارت این کشور سلطان نشین ارسال کنید.
 •  2) باید شما تمام اسناد و مدارکی را که از سهامداران دارید به همراه مجوز و گواهی بانکی به اداره صنعت و تجارت عمان تحویل دهید.
 •  3) پس از اینکه شرکت خود را در اداره صنعت و تجارت عمان ثبت کردید حالا شما باید شرکت خود را در اتاق بازرگانی و صنعت عمان نیز ثبت کنید.
 •  

 ممکن است با توجه به شرایط موجود که در این کشور شما دارید بخواهید که شرکت خود را در قسمت های دیگر نیز به ثبت برسانید. که باید به این مراکز نیز مراجعه داشته باشید.

 • 1)اداره مالیات
 • 2)پلیس عمان
 • 3) وزارت کار
 • 4) شهرداری (جهت اخذ پروانه)
 • 5) اتاق بازرگانی (برای اخذ واردات و صادرات)
 • 6) ادارات صنعتی با محیط زیست
 •  

شما برای آنکه بتوانید خرید و فروش در عمان انجام دهید، نیاز دارید که مهر شرکت خود را نیز طراحی کنید

واردات و صادرات بدون گمرک در عمان

از آنجا که عمان با بسیاری از کشور ها بدون گمرک واردات و صادرات انجام می‌دهد پس این کشور می‌تواند برای سرمایه گذاری هدفمند بسیار مناسب باشد. شما با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد به عنوان تاجر نیاز دارید که بدون گمرک به تجارت بپردازید. عمان میتواند برای شما بسیار مناسب باشد. از کشور هایی که بدون مالیات با عمان همکاری می‌کنند میتوان به موارد زیر اشاره داشت.

 • آلمان
 • امارات متحده عربی
 • کره ی جنوبی
 • چین
 • آمریکا
نتیجه گیری:

عمان کشوری بسیار زیبا و در حال پیشرفت اقتصادی است. این کشور در سالهای اخیر قوانینی اخذ کرده است که خارجیان را برای سرمایه گذاری به عمان بکشاند. ثبت شرکت در عمان می تواند فرصت خوبی برای شما باشد تات از مزایای ویژه مناطق آزاد و معاف از مالیات استفاده کرده سود خوبی را بتوانید از این کشور زیبا که گمرک با بسیاری از کشور ها هم ندارد داشته باشید. باید این را هم در نظر بگیرید که سرمایه گذاری شما از طریق کشور عمان به هیچ عنوان به اقامت یا اعطای تابعیت شما نخواهد انجامید، اما می توانید شما به عنوان شهروند درجه یک سال در عمان اقامت داشته و هر دو سال یکبار آن را تمدید کنید.

 

مقاله پیشنهادی: کار در خارج از کشور

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن