هزینه زندگی در فرانسه 2022

هزینه زندگی در فرانسه

افراد زیادی از دیگر کشورها با انگیزه ­های گوناگونی چون استفاده تحصیل عالی رایگان، شرایط کاری مناسب، آمار پایین جرم و جنایت، امکانات و خدمات رفاهی بالا و … قصد زندگی و اقامت در فرانسه را دارند. بی شک یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد برای مهاجرت به فرانسه با آن مواجه ­اند میزان هزینه زندگی در فرانسه است. در این کشور نیز مانند دیگر کشورها بسته به نحوه زندگی افراد، شهر و محلی که در آن اقامت دارند متفاوت است.
در این مقاله قصد داریم به بررسی هزینه های زندگی در فرانسه بپردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آشنایی با هزینه‌های زندگی در فرانسه

اگر فکر می‌کنید که هزینه زندگی در فرانسه، به‌خصوص در شهرهای بزرگ این کشور بالاست، باید به خاطر داشته باشید که فرانسه یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد. از سوی دیگر مردم کشور فرانسه در یک رفاه بسیار زیادی زندگی می‌کنند و دسترسی بسیار مناسبی به‌تمامی امکانات اجتماعی موردنیاز برای زندگی را دارند. تخمین زده می‌شود که هزینه زندگی در کشور فرانسه برای یک خانواده 4 نفره حدوداً 3000 یورو در ماه، البته بدون احتساب کرایه‌خانه، خواهد بود.

این هزینه به‌صورت میانگین برای یک فرد مجرد ماهیانه 800 یورو بدون اجاره خواهد بود. بااین‌وجود گزارش‌ها حاکی از این است که 21 درصد از مردم فرانسه در وضعیت فقر پولی یا محرومیت مادی و اجتماعی قرار دارند. خانواده‌های تک والدی جز خانواده‌هایی هستند که بیشتر از همه در معرض خطر فقر قرار گفته‌اند. بااین‌وجود، اگر شما بتوانید یک موقعیت شغلی مناسب در این کشور به دست بیاورید، درآمد شما می‌تواند هزینه زندگی در فرانسه را به‌صورت کامل پرداخت کند.

آشنایی با هزینه‌های زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه به تفکیک مسکن و خوراک و خدمات

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه تأثیرگذار است، هزینه‌های مسکن خواهد بود. بسته به اینکه تصمیم داشته باشید تا یک خانه را در این کشور خریداری کنید و یا اینکه یک مسکن را برای خود اجاره کنید، هزینه‌های شما متفاوت خواهد بود. همچنین این هزینه‌ها بسته به اینکه شما تصمیم دارید در کدام‌یک از شهرهای این کشور زندگی کنید نیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

هزینه زندگی در فرانسه به طور میانگین برای هر شخص حدود  ۱۲۰۰ یورو تا 1800 یورو می‌باشد. هزینه مسکن به عنوان یکی از عمده‌ترین هزینه زندگی در فرانسه مانند هر کشور دیگری به شهر و منطقه ­ای که در آن اقامت دارید وابسته است. ولی در حالت کلی برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه در فرانسه باید بین 400 تا 1200 یورو پرداخت که این رقم در شهرهای کوچک­تر کمتر خواهد بود.

هزینه زندگی در فرانسه به تفکیک مسکن

هزینه‌های اجاره در فرانسه

اگر به دنبال یک آپارتمان در مرکز شهرهای فرانسه هستید، باید بدانید که هزینه‌های بالایی را باید پرداخت کنید. همچنین هزینه زندگی در فرانسه بسته به تعداد اتاق‌های خواب ملک موردنظر شما می‌تواند تغییر کند. کاملاً طبیعی است اگر قیمت یک آپارتمان 3 خوابه نسبت به یک آپارتمان یک‌خوابه در این کشور بیشتر باشد. اگر می‌خواهید تا در هزینه‌های مسکن خودتان صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به‌جای زندگی در مرکز شهر، زندگی در حومه شهر را تجربه کنید.

برای مثال قیمت اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر پاریس، حداکثر 1800 یورو در هرماه خواهد بود. اگر تعداد اتاق‌خواب‌های شما افزایش پیدا کند، این قیمت نیز به‌سادگی بیشتر خواهد شد. شهر لیون یکی از ارزان‌ترین شهرها برای اجاره مسکن است و شما می‌توانید با ماهیانه حدود 600 تا 1250 یورو یک آپارتمان یک‌خوابه و با 1250 تا 3000 یورو، یک آپارتمان 3 خوابه را اجاره کنید.

هزینه‌های اجاره در فرانسه

خرید ملک در فرانسه

اگر شما قصد دارید تا یک ملک را در کشور فرانسه خریداری کنید، نیاز است تا هزینه‌ها و مالیات‌های متعددی که برای خرید خانه اعمال می‌شوند را پرداخت کنید. این هزینه‌ها می‌تواند به‌سادگی باعث افزایش هزینه زندگی در فرانسه شود. به‌مانند هزینه اجاره مسکن در این کشور، هزینه خرید نیز بسیار متفاوت خواهد بود. برای مثال یک خانه در مرکز شهر پاریس به‌صورت متوسط برای هر مترمربع 13000 یورو قیمت خواهد داشت.

درحالی‌که هزینه خرید یک مترمربع در حومه شهر پاریس حدوداً 9000 یورو خواهد بود. این هزینه‌ها در شهر لیون ارزان‌تر بوده به شکلی که هزینه خرید در مرکز شهر 5100 یورو و هزینه خرید ملک در حومه شهر 3400 یورو برای هر مترمربع است. شهر مارسی نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای خرید ملک در فرانسه باشد. قیمت یک مترمربع از خانه در مرکز شهر مارسی 3200 یورو و در حومه شهر چیزی در حدود 1000 یورو است.

هزینه زندگی در فرانسه

بخش زیادی از هزینه زندگی در فرانسه بدون شک صرف هزینه‌های خوردوخوراک در این کشور می‌شود. البته عوامل زیادی می‌تواند بر روی هزینه‌های مواد غذایی شما تأثیرگذار باشد. برای مثال خرید از مغازه‌های تخصصی به‌جای فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ‌تر یا سوپرمارکت‌های فرانسوی، می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های زندگی در این کشور شود.

هزینه زندگی در فرانسه به تفکیک مسکن و خوراک و خدمات

هزینه خوراک در فرانسه برای هر فرد ماهانه چیزی حدود 500 یورو می ­باشد که این رقم را آشپزی در منزل می ­توان کاهش داد.به‌صورت متوسط خانواده‌های فرانسوی حدود 385 یورو در ماه را برای تهیه خواروبار و غذا خوردن در خارج از منزل هزینه می‌کنند. برای مثال یک وعده غذایی دونفره در یک رستوران خوب به‌صورت کلی 60 یورو هزینه دارد.هزینه شارژ ماهیانه در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ یورو می‌باشد که هزینه تلفن و اینترنت هم در این مقوله گنجانده شده است. هزینه حمل و نقل در فرانسه  به شهر محل سکونت شما بستگی دارد. هزینه حمل و نقل می ­تواند در حدود ۱۰۰ یورو باشد.

به طور کلی هزینه زندگی در فرانسه برای هر نفر به طور میانگین بین ۱۲۰۰  تا 1800 یورو در ماه خواهد بود. البته این نکته حائز اهمیت است که این رقم برای فردی است که تنها زندگی می­ کند و این رقم برای افراد خانواده که با هم در یک خانه زندگی می­ کنند به ازای هر فرد پایین ­تر خواهد بود. برای مثال هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دو نفره بین 24۰۰ تا 36۰۰ یورو خواهد بود. در ادامه قیمت برخی لوازم و مواد غذایی را به تفکیک بیان کرده ایم.

مقاله پیشنهادی: هزینه زندگی در آلمان

هزینه قبوض داخلی فرانسه

یکی دیگر از هزینه‌هایی که باید برای هزینه زندگی در فرانسه لحاظ شود، هزینه پرداخت قبوض در این کشور است. هزینه‌های اولیه آب و برق در این کشور مانند سایر کشورهای اروپایی بوده و به‌صورت متوسط حدود 180 یورو در ماه برای یک آپارتمان 85 مترمربعی خواهد بود. از مهم‌ترین خدماتی که در این زمینه وجود دارد می‌توان به خدمات آب، گرمایش و سرمایش، برق و جمع‌آوری زباله اشاره کرد.

هزینه قبوض داخلی فرانسه

در شهرهای کوچک‌تر در جنوب فرانسه به لطف آب‌وهوای مطبوع در تمامی فصول سال، قبض آب وب برق می‌تواند ارزان‌تر از این هم باشد. میانگین هزینه برق در فرانسه 0.13 یورو به ازای هر کیلووات/‌ساعت است که از میانگین اتحادیه اروپا با 0.22 یورو، پایین‌تر است. همچنین هزینه‌های اینترنت در فرانسه نیز نسبی بوده و بسته‌های اولیه در این کشور با قیمت 20 تا 30 یورو در ماه شروع خواهند شد. اگر تلویزیون داشته باشید، باید هزینه مجوز سالانه آن به قیمت 138 یورو را نیز در لیست هزینه زندگی در فرانسه بگنجانید.

هزینه تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در کشور فرانسه، وجود یک سیستم آموزشی بسیار قدرتمند در این کشور است. هر کودک باید تا سن 16 سالگی به مدرسه رفته و دولت فرانسه تمامی هزینه‌های آن، به‌جز برخی از وسایل مدرسه و سفرهای علمی را پرداخت خواهد کرد. سیستم آموزشی فرانسه بسیار سخت‌گیرانه و سخت‌کوشانه است؛ اما می‌تواند برای تربیت و آموزش کودکان بسیار مفید باشد.

مواردی از هزینه های زندگی در فرانسه

مواردی از هزینه های زندگی در فرانسه
 • قیمت یک عدد نان 1.35 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک فنجان کاپوچینو 2.68 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک مک دونالد 9 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک پوند پنیر محلی 7.26 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک پوند سیب زمینی 0.78 یورو می‌باشد.
 • قیمت دوازده عدد تخم مرغ 3.05 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک پوند استیک 7.55 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک پوند سینه مرغ 4.66 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک وعده غذا در رستوران معمولی 15 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک وعده غذا در رستوران­های فست فودی حدود 9 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک بسته سیگار 10 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک عنوان روزنامه 2 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک عدد تمبر پست 5 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک عدد بلیت سینما 10 یورو (برای دانشجویان ۷ یورو) می‌باشد.
 • قیمت ورودی موزه لوور 15 الی 17 یورو می‌باشد.
مواردی از هزینه های زندگی در فرانسه
 • قیمت یک و نیم لیتر آب 1.65 یورو در ماه می باشد.
 • قیمت باشگاه 33.29 یورو در ماه می باشد.
 • قیمت اینترنت 28.57 یورو در ماه می باشد.
 • قیمت یک پوند پیاز 0.88 یورو می باشد.
 • قیمت یک بلیت رفت و برگشت پاریس- لیل با T G V (قطار فوق العاده سریع) 50 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک لیتر بنزین بدون سرب 1.50 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک شب اقامت در هتل دو ستاره 70 یورو می‌باشد.
 • قیمت یک شب اقامت در هتل معمولی 46 یورو می‌باشد.
 • قیمت کالاهای خانگی برقی مثل مایکروفر 800/900 وات 119 یورو می‌باشد.
 • قیمت جاروبرقی بین 70 تا 200 یورو می‌باشد.
 • قیمت اتو بین 50 تا 122 یورو می‌باشد.
 • قیمت تلویزیون صفحه تخت 40 اینچ، 333 یورو می‌باشد.
 • قیمت دستگاه پخش دیجیتال بین 70 تا 210 یورو می‌باشد.

جاذبه­ های کشور فرانسه

کشور فرانسه با دارا بودن مساحت ۸۴۳۶۷۴ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۶۷ میلیون نفر یکی از پهناورترین و مهم‌ترین کشورهای اروپای غربی می ­باشد. کشور فرانسه از لحاظ جغرافیای طبیعی در مجاورت دشت­ها، سواحل مدیترانه­ ای، کوه‌های مرتفع، سواحل اقیانوسی و جلگه‌ها واقع شده است که سبب ایجاد آب و هوای چهار فصل و معتدل در این کشور شده است. پاریس پرجمعیت ­ترین شهر و پایتخت این کشور است.

کشور فرانسه با در برگرفتن زیبایی ­های طبیعی و تاریخی چون رودخانه‌ها، قلعه ­ها، آثار تاریخی زیبا و متنوع، بزرگ‌ترین کوه‌ها و سواحل، در شمار دیدنی ­ترین­ ها و شگفت‌انگیزترین شهرها قرار گرفته شده و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری اروپا و دنیا شناخته می­ شود. از مکان­ های گردشگری کشور فرانسه می ­توان از برج ایفل، قلعه چنانسی، کلیسای نوتردام، کلیسای سلطنتی قلب مقدس، خیابان شانزه لیزه، موزه لوور، کاخ ورسای و باغ لوکزامبورگ نام برد.

این کشور زیبا علاوه بر جذابیت برای جهانگردان برای مهاجرین نیز یکی از مقاصد جذاب به شمار می ­رود. هنگامی که بحث سفر یا مهاجرت به کشور دیگری می­ شود به همراه خود این سوال را همراه دارد که هزینه ­های زندگی در آن کشور چگونه است.

جاذبه­ های فرانسه
جاذبه­ های کشور فرانسه
جاذبه­ های فرانسه

نتیجه‌گیری

کشور فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد دنیا برای مهاجرت انتخاب شود. اگر شما قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشید، باید با هزینه‌های زندگی در فرانسه آشنایی کاملی داشته باشید. به‌صورت متوسط هزینه زندگی در فرانسه در هرماه 1200 تا 1800 یورو خواهد بود. ما در این مقاله به‌صورت کامل به ریز هزینه‌های زندگی در این کشور اشاره کردیم و تمامی اطلاعاتی که به آن نیاز داشتید را در اختیار شما قرار دادیم.

سؤالات متداول

طبق تخمینی که زده شده برای یک خانواده 4 نفره در طول یک ماه حدود 3000 یورو میباشد که البته این مبلغ بدون در نظر گرفتن اجاره بها خانه میباشد.

به طبع هزینه های خرید اجاره خانه در این کشور هم مانند سایر کشور ها بسته نوع موقعیت و شهر ها متفاوت است اما میتوان گفت بطور میانگین هزینه های اجاره یک مسکن یک خوابه در مرکز شهر پاریس 1800 یورو در ماه است و خرید ملک در مرکز شهر پاریس 13000 یورو برای هر متر مربع است.

میشه گفت یکی از مهم ترین مزایای زندگی در این کشور وجود سیستم آموزشی بسیار قوی است که دولت فرانسه بیشتر هزینه های تحصیلی هر کودک را تا سن 16 سالگی پرداخت میکند،اما هزینه های شهریه در مقاطع مختلف متفاوت است بطور مثال در مقطع کارشناسی 170یورو است.

خیر،در این کشور مدارس دوزبانه نیست و والدینی که قصد دارند فرزندانشان در مدارس بین المللی تحصیل کنند میبایست هزینه های بیشتری را پرداخت نمایند.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

2 پاسخ

  1. بستگی به کار محل زندگی و درامدتون داره . ممکنه برای هر کشوری متفاوت باشه و به صورت کلی نمیشه گفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن