زندگی در مونیخ؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

زندگی در مونیخ؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

پس از انتخاب کشور آلمان برای زندگی، اولین گزینه ای که به ذهنمان می رسد، زندگی در مونیخ است. اگر شما می‌خواهید که در مونیخ آلمان زندگی کنید یا به دنبال اطلاعات بیشتری از این شهر هستید، پس باید اطلاعات جامعی در خصوص آن داشته باشید. از این رو ما در این مطلب، مهم‌ترین نکات از جمله هزینه زندگی در مونیخ را برای شما نوشته‌ایم تا ببینید آیا همین اطلاعات پایه متناسب با شرایط شما است یا خیر.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره مونیخ آلمان

مونیخ شهری است که 35% جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند به همین دلیل آن را شهر مهاجران هم می‌گویند. بر اساس آخرین آمارها بیش از 12 هزار نفر مهاجر در این شهر زندگی می‌کنند. علاوه بر این اقتصاد سالم و بازار کار حرفه‌ای باعث شده تا مونیخ بر سر زبان‌ها بیفتد، از این رو هرکسی که قصد زندگی در آلمان را داشته باشد، مونیخ را جزو گزینه‌های اولیه برای بررسی خود قرار می‌دهد.

بهترین مناطق برای زندگی در مونیخ

حالا اگر بخواهید خانه‌ای اجاره یا خریداری کنید، انتخاب در مناطق زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

بهترین مناطق برای زندگی در مونیخ
انتخاب منطقه مناسب در شهر مونیخ
 • Maxvorstadt: یک منطقه بسیار شیک که قلب فرهنگی مونیخ هم نامیده می‌شود. در این منطقه سه دانشگاه برتر آلمان قرار دارند و از این رو یک منطقه عالی هم برای دانشجویان به‌حساب می‌آید. لذا گزینه مناسبی برای زندگی در مونیخ می باشد.
 • Neuhausen: یک منطقه سرسبز در مونیخ است. این منطقه برای آن‌هایی که می‌خواهند خارج از هیاهوی شهری زندگی کنند، یک منطقه عالی به‌حساب می‌آید.
 • Westend: در این منطقه بسیاری از مهاجران زندگی می‌کنند. اگر در ارتباط برقرار کردن با آلمانی‌ها مشکل دارید، این منطقه می‌تواند مناسب شما باشد.
 • شوابینگ: بسیاری از هنرمندان در این منطقه زندگی می‌کنند. بد نیست که این منطقه را هم بررسی کنید؛ اما بهتر است که جزو اولویت‌ها نباشد.

کار در مونیخ آلمان

اقتصاد آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر همچنان قوی است. در این شهر، صنایع رو به رشدی مانند امور مالی و فناوری باعث شده تا افراد متخصص در این حوزه بتوانند به‌راحتی کار پیدا کنند. همچنین شرکت‌هایی مانند BMW و زیمنس در مونیخ مستقر هستند.

البته اگر یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید که به دنبال مهاجرت به مونیخ برای کار هستید، باید شرکتی را برای حمایت از مجوز اقامت یا درخواست ویزای خود پیدا کنید. برای همین بهتر است که قبل از مهاجرت این کار را انجام دهید. به هر حال در نظر داشته باشید که به دلیل نرخ بالای مهاجرت در آلمان، ممکن است که پیدا کردن کار در مونیخ کمی سخت باشد.

بیمه درمانی در مونیخ

بیمه درمانی در مونیخ از قانون بیمه درمانی آلمان پیروی می‌کند. آلمانی‌ها و افراد خارجی که دارای اقامت قانونی هستند، می‌توانند از بیمه دولت آلمان بهره‌مند شوند. البته اگر قراردادی نداشته باشید، باید تمامی حق بیمه را خودتان بپردازید، همچنین امکان خرید بیمه خصوصی هم وجود دارد؛ اما هزینه آن بالا است.

بیمه درمانی در مونیخ
در مونیخ، بیمه درمانی یکی از امور حیاتی برای اقامت کنندگان است.

البته شما در مونیخ به بیمارستان و پزشکان بسیار معروفی دسترسی دارید. همین مسئله می‌تواند نکته عالی برای کسانی باشد که می‌خواهند به یک مرکز درمانی دسترسی داشته باشند.

تحصیل در مونیخ

یکی از دلایل مهاجرت به این شهر، کیفیت بالای دانشگاه‌های مونیخ است. سه دانشگاه مونیخ که هرساله میزان زیادی دانشجو پذیرش می‌کنند عبارتنداز: دانشگاه لودویگ مونیخ، دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه علوم کاربردی مونیخ است. البته برای یک دانشجو، هزینه زندگی در مونیخ بالا است؛ برای همین بهتر است که از قبل، فکری در خصوص تمکن مالی خود بکند.

همچنین مدرسه‌های بین‌المللی زیادی در مونیخ وجود دارد تا آن‌هایی که دارای فرزند هستند، بتوانند آن‌ها را در این مدارس ثبت‌نام کنند. فرزندان شما به دلیل یادگیری آلمانی و برقراری ارتباط راحت می‌توانند در دانشگاه‌های آلمان بدون شهریه ادامه تحصیل دهند.

تفاوت فرهنگی در مونیخ

در مونیخ به دلیل وجود مهاجران زیاد می‌توانید فرهنگ‌های متعددی را مشاهده کنید؛ اما به هر حال شما در کشور آلمان هستید و باید فرهنگ آلمانی، به‌ویژه مردم شهر مونیخ را رعایت کنید. واقعیت اینجاست که در خصوص فرهنگ مونیخ اطلاعات زیادی نوشته شده است که هر یک با هم تفاوت‌هایی دارند، حتی نقض کننده یکدیگر هم هستند. پس بهتر است که قبل از ورود به مونیخ، بسته به محل سکونت خود، در خصوص فرهنگ آنجا تحقیق کنید.

فرهنگ مونیخ
مونیخ با ترکیبی از تاریخ، جاذبه‌ای برای بازدیدکنندگان از سراسر جهان ایجاد کرده است.

امنیت در مونیخ آلمان

مونیخ یکی از امن‌ترین شهرهای آلمان است و حتی حاشیه‌های شهر هم امنیت مناسبی دارند. زن ها به‌راحتی می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز به‌تنهایی در خیابان‌ها تردد کرده و میزان جرم و خشونت در مونیخ نسبت به دیگر شهرها بسیار کم است.

فعالیت‌ های ورزشی در مونیخ

مونیخ به دلیل داشتن پارک‌ها و فضاهای سبز مشهور است. این شهر دارای پارک‌های زیبا مانند: باغ انگلیسی معروف جهانی (حتی بزرگ‌تر از پارک مرکزی)، پارک قصر نیمفنبورگ و وست پارک که زبانزد در آلمان هستند.

فعالیت‌ های ورزشی در مونیخ
مونیخ به دلیل داشتن پارک‌ها و فضاهای سبز مشهور است

مردم محلی مونیخ دوست دارند که زمان زیادی را در فضای باز بگذرانند تا از زندگی شلوغ شهری و فضای سریع آن فاصله بگیرند. شما افراد زیادی را خواهید دید که در حال دویدن، پیک نیک با دوستان، ورزش کردن و قدم زدن با سگ‌های خود هستند که حس و حال خوبی را به شما می‌دهد.

قوانین زندگی در مونیخ آلمان

در مورد قوانین مونیخ چند نکته را لازم است بدانید:

 • بیشتر فروشگاه‌های کوچک هنوز از پول نقد برای دریافت قیمت کالاها استفاده می‌کنند. برای همین بهتر است که حتماً مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید.
 • احترام به محیط زیست در مونیخ اهمیت دارد و تفکیک زباله دو کار مهمی هستند که شما باید حواستان به آن‌ها باشد.
 • با توجه به رقابتی بودن بازار مسکن در مونیخ، برای اینکه بتوانید آپارتمان مناسب را پیدا کنید، باید سرعت عمل بالایی داشته باشید؛ از همه مهم‌تر اینکه باید قرارداد خود را در دفتر محلی ثبت کنید.
 • به دلیل مهاجرپذیر بودن مونیخ، بیشتر مردم می‌توانند به انگلیسی صحبت کنند؛ اما بهتر است که قبل از ورود، حداقل زبان آلمانی را یاد بگیرید.

هزینه زندگی در مونیخ آلمان

هزینه‌های زندگی در مونیخ نسبتا بالا است؛ البته روش‌هایی وجود دارد که شما بتوانید مواد غذایی و دیگر لوازم ضروری زندگی را ارزان‌تر پیدا کنید. فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند Lidi و Aldi محصولات خود را با تخفیف عرضه می‌کنند. در بازارهای مربوط به کشاورزان مانند Viktualienmarkt می‌توانید مواد غذایی را ارزان‌تر پیدا کنید. علاوه بر این بازارهای خیابانی مانند Flohmarkt am Ostbahnhof را هم نباید از دست بدهید.هزینه یک خانواده چهار نفره بدون اجاره خانه در مونیخ به طور متوسط برابر با 3000 یورو است. متوسط اجاره خانه تک خواب در مرکز شهر و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر با 1500 و 1000 یورو است. برای اینکه بتوانید از پس حداقل نیازهای خود در مونیخ بربیایید، باید حداقل در ماه 2500 یورو درآمد داشته باشید.

هزینه مسکن در مونیخ

به دلیل نرخ بالای مهاجرت به مونیخ، شاهد افزایش تقاضای زیاد برای مسکن هستیم. البته خرید خانه به دلیل قیمت بالای آن تقریباً برای بسیاری از افراد غیرممکن است. هرچند اجاره مسکن هم مشکل است؛ اما می‌توان قراردادهای اجاره مسکن را بلندمدت تنظیم کرد. فقط اینکه حتماً باید بعد از ثبت قرارداد، آن را در دفتر محلی ثبت کنید. این کار در ابتدا کمی دشوار و اذیت کننده است؛ اما بعد از چند بار انجام دادن، خودتان دیگر استاد خواهید شد.

تقریباً باید قید خرید در ملک در مونیخ و حتی کل آلمان را بزنید؛ مگر اینکه درآمدتان خیلی خوب باشد، هرچند برای زندگی در مونیخ داشتن خانه ای از آن خود احساس خیلی خوبی می دهد، ولی بهتر است بدانید حداقل قیمت هر مترمربع خانه‌های آلمان حدود 9500 یورو است. شاید مبلغ کمی باشد؛ اما برای خرید خانه در مناطق عالی، مبلغ خیلی بیشتری باید بپردازید. همچنین در هنگام خرید شما باید هزینه‌های آژانس املاک، هزینه ثبت اسناد (2% هزینه خرید)، مالیات نقل و انتقال (3.5% قیمت کل) و غیره را هم بپردازید که این‌ها کم نیستند.

آب و هوای شهر مونیخ

18% ترافیک شهری مونیخ مربوط به دوچرخه است. تقریباً می‌توان گفت که بیشتر مردم از دوچرخه استفاده می‌کنند. در حالت کلی، مردم محلی دوچرخه سواری را راهی برای حفظ محیط زیست، تناسب اندام و کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد می‌دانند. همچنین خطوط دوچرخه سواری زیادی در مونیخ وجود دارد که تردد را برای دوچرخه‌سواران بسیار راحت می‌کند. همین مسئله باعث می‌شود تا مونیخ دارای آب و هوای پاک و تمیز باشد.

آب و هوای شهر مونیخ
یکی از ویژگی های خوب زندگی در مونیخ، آب و هوای متعادل آن است.

هوای مونیخ به دلیل آب و هوای قاره‌ای آن، در طول سال متغیر است. تابستان‌ به طور کلی گرم تا معتدل است و دما معمولاً بین حدود 20 تا 30 درجه سانتیگراد (68 تا 86 درجه فارنهایت) متغیر است. با این حال، گاهی اوقات موج‌های گرما، دما را بالاتر می‌برند.

زمستان‌ها در مونیخ سرد است و دما به طور معمول زیر صفر درجه سانتیگراد می باشد. برف در ماه‌های زمستان یک اتفاق معمولی است که منظره زیبایی را در شهر ایجاد می‌کند. بهار و پاییز معمولاً ملایم هستند؛ هوا در ابتدا و انتهای فصل خنک است.

مزایا و معایب زندگی در مونیخ

مزایای زندگی در مونیخ شامل موارد زیر است:

 • فوق العاده امن
 • سیستم حمل و نقل پیشرفته درون و برون شهری
 • داشتن موقعیت شغلی زیاد
 • دارا بودن مراکز سرگرمی زیاد
 • آب و هوای پاکیزه و توجه ویژه به دوچرخه سواری
 • شهر بسیار تمیز

اما از معایب زندگی در مونیخ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف بودن خدمات مشتری نسبت به دیگر شهر
 • تنوع غذایی کم
 • گران بودن خانه و مشکل در پیدا کردن مسکن برای اجاره
 • هزینه زندگی بالا
 • بوروکراسی نسبتاً زیاد
هزینه زندگی در برلین آلمان

هزینه زندگی در برلین آلمان

اگر به فکر مهاجرت به برلین هستید، مطمئنا باید بدانید که از نظر مالی در پایتخت آلمان چه چیزی در انتظار شما است. اکنون دیگر نمی‌توان گفت زندگی در برلین مقرون به صرفه است.

راهنمایی گرفتن از هرمس اپلای برای زندگی در مونیخ

زندگی در مونیخ نسبت به دیگر شهرها گران‌تر است؛ اما مونیخ جزو شهرهای قدرتمند آلمان به‌حساب می‌آید. در این مطلب سعی کردیم تا اصلی‌ترین نکاتی را که باید درباره زندگی در مونیخ آلمان بدانید، ذکر کنیم. البته بهتر است که همیشه قبل از رفتن از طریق فروم ها و شبکه‌های اجتماعی، تجربه دیگران را در خصوص مونیخ بپرسید؛ اما اگر سؤالی در خصوص هزینه زندگی در مونیخ و چگونگی گرفتن اقامت در مونیخ را دارید، می‌توانید سؤال خود را در بخش کامنت بنویسید یا با هرمس تماس بگیرید تا کارشناسان شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا مونیخ شهر گرانی است؟
بله. مونیخ شهر گرانی است؛ به‌ویژه اجاره خانه در این شهر بالاست.
هزینه زندگی در مونیخ چقدر است؟
در سال 2023، هزینه زندگی در مونیخ 3000 هزار یورو بدون اجاره خانه است.
مهم‌ترین مزایای زندگی در مونیخ چیست؟
امنیت بالا، وجود شغل‌های زیاد و آب و هوای تمیز از مزایای زندگی در مونیخ است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نوید رستمی
2 سال قبل

متوجه شدم هزینه زندگی در شهر مونیخ بسیار بالا هست. ممنون از مقاله کاملتون

کارشناس هرمس
پاسخ به  نوید رستمی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
هزنیه زندگی در مونیخ با درآمد کار در این شهر در تعادل است .

مهرداد ایمانلو
2 سال قبل

انصافا برای این لیست و مطالب خیلی زحمت کشیده شده. دستتون درد نکنه.
فقط من درخواست یک مشاوره تلفنی دارم و سوال و ابهامات زیادی دارم که دوست دارم از خودتون بپرسم.

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهرداد ایمانلو
2 سال قبل

ممنون از شما . میتونید فرم مشاوره رایگانمون رو پر بفرمایید تا کارشناسا باهاتون تماس بگیرن و دقیق راهنماییتون کنند

کادر هرمس اپلای