هزینه زندگی در صربستان

هزینه زندگی در صربستان

به‌عنوان فردی که تقاضای مهاجرت به کشورهای اتحادیه اروپا را دارید، کشور صربستان می‌تواند یکی از انتخاب‌های متفاوت و جذاب برای شما باشد. شهر بلگراد و کشور صربستان یکی از مناطق بسیار زیبای اتحادیه اروپا هستند که دارای مقاصد گردشگری و معماری‌های منحصربه‌فرد خود هستند. در این مقاله قصد داریم برای افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت زندگی در این کشور هستند، هزینه زندگی در صربستان را موردبررسی قرار دهیم.

 

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور صربستان

کشور صربستان یکی از کشورهای واقع در قاره همیشه‌سبز اروپا است که در منطقه جنوبی شبه‌جزیره بالکان و جلگه پانونی قرارگرفته است. این منطقه ازنظر ارتباطی نقطه بسیار مهمی در اروپا تلقی می‌شود؛ چراکه ارتباط بین مناطق مرکزی، جنوبی و خاوری اروپا را برقرار می‌کند. کشور صربستان در برترین نقطه آب‌وهوایی اروپا قرارگرفته است و همسایگانی نظیر مونته‌نگرو، بوسنی، بلغارستان، آلبانی، رومانی، مقدونیه، کرواسی و مجارستان دارد.
البته کشور صربستان یکی از کشورهایی است که در قاره اروپا ازنظر مسافتی کشوری نزدیک به کشور محبوب ایرانیان یعنی ترکیه محسوب می‌شود، به همین خاطر این کشور نیز نزد ایرانیان از محبوبیت و جذابیت خاصی برخوردار است. متقاضیان زندگی در صربستان باید پیش از اطلاع از هزینه زندگی در صربستان با خود این سرزمین آشنا شده و اطلاعات لازم را دراین‌باره کسب کنند.

آشنایی با کشور صربستان

کشور صربستان یکی از کشورهایی است که در گذشته زیر نظر امپراتوری عثمانی بوده است و پس از گذشت سال‌ها به دنبال جنگ کوزو توانست به همراه تعدادی از همسایگان فعلی خود به آزادی و استقلال دست یابند و جمهوری یوگسلاوی را شکل دادند. یوگسلاوی در طی یک رشته جنگ‌های داخلی تجزیه شد و تنها صربستان و مونته نگرو باقی ماندند. سپس در سال ۲۰۰۶ همه‌پرسی استقلال مونته نگرو برگزارشده و این کشور نیز که از همسایگان فعلی صربستان است، از این کشور جدا شد.

پایتخت این کشور شهر بلگراد است که حدود ۳.۵ درصد از خاک کل کشور و ۱۵ درصد کل جمعیت را شامل می‌شود. شهر بلگراد یکی از بزرگ‌ترین شهرهای واقع در قسمت جنوبی اروپا است که حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.
بلگراد دارای موقعیت جغرافیایی شگفت‌انگیزی است. زیرساخت‌های حمل‌ونقل که با دقت و ظرافت صربستان را به تمام نقاط جهان وصل می‌کند، به‌سرعت درحال‌توسعه تغییر و پیشرفت است؛ چنانکه شما‌ می‌توانید از بلگراد به هر نقطه‌ای در جهان که می‌خواهید پرواز کنید.

دین و مذهب در صربستان

مردم صرب اکثراً پیرو دین مسیحیت هستند و بعدازآن جمعیت کثیری مسلمان هستند. زبان رسمی آن زبان صربی است. مردم در همسایگی صربستان به‌ویژه در کشورهای بوسنی و کرواسی تا حدودی می‌توانند زبان مردم صرب را بفهمند. حتی زبان رسمی صربستان در کشورهای همسایه به‌عنوان زبان اقلیت مردم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اقتصاد در صربستان

جالب است بدانید رود معروف دانوب یکی از رودخانه‌هایی است که در قسمت شمالی این کشور جاری است و بخشی از مرز صربستان با رومانی و کرواسی را تشکیل می‌دهد. وجود رود دانوب در شمال این کشور موجب رونق فعالیت‌های کشاورزی در قسمت‌های شمالی صربستان شده است.
در سایر بخش‌های این سرزمین رودهای دیگری ازجمله تیمیش بگج و ساوا وجود دارند که آب موردنیاز کشاورزی را تأمین می‌کنند. همچنین جالب است بدانید کشور صربستان دارای جنگل‌های انبوهی است که حدود یک‌چهارم مسافت آن را در برگرفته‌اند. همین امر موجب شده تا این کشور زیبا ازنظر فعالیت‌های کشاورزی که چرخ اقتصاد آن را می‌چرخانند مسئله چندانی نداشته باشد.

از طرفی کشور صربستان دارای پتانسیل‌های بالای گردشگری است و هرساله گردشگران فراوانی برای دیدن جاذبه‌های بی‌نظیر موجود در این کشور به صربستان سفر می‌کنند. اگر شما به‌عنوان یک مهاجر قصد زندگی در این کشور را ندارید اما مایل به گردشگری در این کشور هستید نیز بد نیست درباره هزینه زندگی در صربستان اطلاعاتی داشته باشید. این اطلاعات حتی به مدیریت هزینه‌های موردنیاز در سفرهای گردشگری شما به این کشور کمک شایانی می‌کند.
واحد پول این کشور دینار صربستان است؛ اما درصورتی‌که پول نقد همراهتان به یورو و دلار است، برای پرداخت هزینه زندگی در صربستان حتی برای چند روز، می‌توانید به‌راحتی در باجه‌های مخصوصی که در فرودگاه‌های صربستان وجود دارند، پول خود را به واحد پول رایج در این کشور تبدیل کنید.
تولید ناخالص در این کشور معادل ۹۰ میلیون دلار است که ۵.۵ درصد آن مربوط به خدمات تولید است. نرخ تورم در این سرزمین حدود ۹ درصد و نرخ بیکاری شهروندان برابر با ۸.۲ درصد است. متأسفانه ۳۰ درصد از شهروندان صربی به دلیل جنگ‌های داخلی فراوان در این کشور در حال حاضر زیرخط فقر قرار دارند و یا دارای درآمد ناچیزی هستند.

هزینه زندگی در پایتخت صربستان

شهر بلگراد که پایتخت کشور صربستان است، درواقع شهری ارزان‌قیمت است. هزینه زندگی در صربستان به‌طورکلی بسیار پایین‌تر از شهرهای مرکزی و غربی اروپا است. بلگراد یکی از پربازدیدترین و شلوغ‌ترین شهرهای منطقه بالکان است. این شهر پرازدحام، ارزان‌قیمت و شب‌بیدار است. فعالیت‌های شبانه در بلگراد در سرتاسر اروپا بسیار مشهور است.

هزینه زندگی در پایتخت صربستان

هزینه زندگی در صربستان به دلیل پایین بودن اجاره منازل مسکونی در بلگراد نسبت به سایر شهرهای اروپایی پایین است. البته باید بدانید میزان پرداخت حقوق نیز در این کشور پایین‌تر از نقاط دیگر اروپا است. میزان مالیات متوسط و زندگی در صربستان بسیار آرام است.

اگر تنها برای چند سال از بلگراد خارج شوید و مجدداً به آن بازگردید از تغییرات آن شگفت‌زده خواهید شد، چراکه بلگراد شهری است که مدام در معرض تغییرات قرار دارد. تغییراتی ناشی از احداث پروژه‌های زیربنایی عظیم که در جهت جذب گردشگر و مهاجر صورت می‌گیرد.

هزینه غذا در صربستان

نیاز به غذا و خوراکی یکی از اصلی‌ترین و بدوی‌ترین نیازهای انسان‌ها است که بایستی در درجه اول بدان توجه کرد؛ بنابراین این یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هر مهاجری برای تخمین هزینه زندگی در صربستان در وهله اول در نظر می‌گیرد، هزینه غذا در این کشور است. در این قسمت برخی از مواد غذایی را ازنظر هزینه بررسی خواهیم کرد.
هزینه موردنیاز برای خرید مواد غذایی چون یک لیتر شیر در صربستان برابر با ۱.۴۱ دلار، یک قرص نان ۰.۵ دلار، یک کیلوگرم مرغ ۷ دلار و یک کیلوگرم گوجه ۱.۷۳ دلار است. حال اگر بخواهید وعده‌های غذایی را به‌صورت کامل از رستوران‌های موجود در شهر بلگراد تهیه کنید، باید برای هر پرس غذا در یک رستوران ارزان‌قیمت حدود ۹ دلار و برای تهیه همان غذا در یک رستوران گران‌قیمت حدود ۱۹ دلار پرداخت کنید. برای تهیه یک لیوان کاپوچینو ۲.۰۳ دلار و برای تهیه یک پیتزا دونفره ۱۲ دلار هزینه کنید.

 

هزینه موردنیاز برای اجاره ملک در صربستان

برای آنکه بتوانید تجربه خوبی از مهاجرت خود داشته باشید یافتن مکان مناسبی برای زندگی در یک کشور بیگانه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما بسیاری از مهاجران در ابتدای مهاجرت خود به یک سرزمین جدید امکان خریدن ملک ندارند و سعی می‌کنند برای تأمین هزینه زندگی در صربستان که هنوز اطلاع کافی درباره آن ندارند، صرفه‌جویی کنند؛ بنابراین برای اقامت خود به دنبال مسکنی برای اجاره می‌گردند.
در مورد قیمت ملک در بلگراد باید بدانید که هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه با متراژ ۴۵ مترمربع ماهیانه بین ۵۲۵ تا ۷۸۲ دلار و برای پرداخت هزینه انرژی مصرفی چون برق و آب در طول یک ماه ۹۰.۰۰ دلار باید بپردازید. برای اجاره یک ملک با وسعت دو برابر یعنی ۸۵ متری و ۲ خوابه باید مبلغی معادل ۷۸۲ تا ۱۲۶۲ دلار به‌منظور اجاره ماهانه و ۱۴۱.۰۰ دلار برای تأمین هزینه‌های آب و برق پرداخت کنید.

 

اگر از معدود افرادی‌ هستید که نگران هزینه زندگی در صربستان نیستید و اندوخته‌ای برای خود دارید، احتمالاً تمایل به خرید ملک در بلگراد خواهید داشت. برای خرید ملک در مرکز شهر بلگراد پایتخت صربستان به ازای هر مترمربع زیربنای ملک موردنظر باید هزینه‌‌ای معادل با ۲,۲۵۰.۰۰ دلار پرداخت کنید.

هزینه حمل‌ونقل در صربستان

یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر در تخمین و پیش‌بینی هزینه زندگی در صربستان هزینه حمل‌ونقل است. هرکسی برای یافتن شغل، تفریح و یا هر منظور دیگری نیاز به جابه‌جایی و حرکت در سطح شهر را دارد؛ بنابراین هزینه حمل‌ونقل یکی از هزینه‌های جدانشدنی از مخارج زندگی هر فردی است.
برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی در بلگراد جهت خرید یک بلیت تک‌نفره ۰.۸ دلار باید پرداخت کنید که این مبلغ به‌طور میانگین ماهیانه حدود ۳۵ دلار می‌شود؛ و هزینه استفاده از تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافتی که طی می‌کند ۰.۷۰ دلار است. اگر دارای خودرو شخصی باشید و نیازی به استفاده از حمل‌ونقل عمومی نداشته باشید برای خرید هر لیتر بنزین برابر با ۱.۴ گالن، ۱.۸۰ دلار باید بپردازید.

 

هزینه اوقات فراغت

زندگی بدون گذران اوقات فراغت و تفریح زندگی یکنواختی خواهد شد و افسردگی و رنج را به دنبال خواهد داشت. برای پرهیز از سستی و بی‌‌حالی هر انسانی نیاز به تفریح و خوش‌گذرانی دارد. مهاجران نیز برای آنکه بیش از دیگران افسردگی در وجودشان رخنه نکند نیاز بیشتری به تفریحات دارند.
بنابراین اطلاع از هزینه تفریحات برای پر کردن اوقات فراغت یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که هر مهاجری باید انجام دهد. برای خرید یک بلیت سینما برای افراد بزرگ‌سال در کشور صربستان باید حدود ۷ دلار هزینه بپردازید. درصورتی‌که نیاز به استفاده از باشگاه‌های ورزشی را در خود حس می‌کنید برای عضویت یک‌ماهه در باشگاه‌های ورزشی شهر بلگراد به ۳۰ دلار در ماه نیاز دارید. استفاده از اینترنت پرسرعت نیز برای یک ماه ۲۷ دلار آب می‌خورد.

میزان حقوق در کشور صربستان

اگر به‌قصد زندگی در صربستان در حال مهاجرت هستید، حتماً پس از دریافت اقامت خود برای یافتن شغل مناسب اقدام خواهید کرد. برای تأمین هزینه زندگی در صربستان نیاز است منبعی برای درآمد داشته باشید؛ بنابراین باید بدانید حداقل دستمزد و حقوق در صربستان حدود ۳۳۲ دلار است که به کارکنان پرداخت می‌شود.
میانگین حقوق در این کشور برای شهروندان حدود ۱۰۶۶ دلار است. حداکثر دستمزد و حقوق دریافتی برای هر شخص متفاوت و باتوجه‌به سمت کاری و میزان تلاش‌های آن فرد است؛ بنابراین برای حداکثر حقوق دریافتی میزانی قابل‌تعیین نیست.
وجود بخش‌های درحال‌توسعه‌ای در بلگراد موقعیت‌های شغلی مناسبی را برای انگلیسی‌زبانانی که در رشته‌های مهندسی نرم‌افزار و طراحی اپلیکیشن بازاریابی و فروش فعالیت می‌کنند، فراهم کرده است. دستمزد چنین مشاغلی در مقایسه با سایر مشاغل موجود در بلگراد بسیار عالی است؛ اما همچنان بسیار پایین‌تر از برخی کشورهای اروپایی است. بااین‌حال این مقدار دستمزد از کشورهایی چون بلغارستان و مقدونیه بالاتر است.

میزان حقوق در کشور صربستان

هزینه زندگی برای دانشجویان در بلگراد

بلگراد به دلیل ارزان بودن و قیمت‌های پایین‌شهری مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی در اروپا محسوب می‌شود. تنها مشکل تحصیل در بلگراد عدم وجود برنامه‌های آموزشی متنوع به زبان انگلیسی است. برای آنکه بتوانید به زبان بین‌المللی انگلیسی در صربستان تحصیل کنید، انتخاب‌های چندانی پیش روی خود نخواهید داشت.
علاوه بر این مسئله معدود دانشگاه‌هایی که برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، هزینه و شهریه بالاتری نیز طلب می‌کنند. برای آنکه هزینه زندگی در صربستان برای دانشجویان مقرون‌به‌صرفه‌ باشد بد نیست آموزش زبان صربی را مدنظر قرار دهند. با تحصیل در دانشگاه‌هایی که برنامه‌های آموزشی به زبان صربی ارائه می‌دهند، دانشجویان می‌توانند هزینه کمتری پرداخت کنند.
تحصیل در بلگراد مزایای دیگری چون استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌های کمتر از سایر قسمت‌های اروپا دارد. برای مثال هزینه اجاره یک اتاق دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی تنها ۱۲۰ دلار در ماه است. برخی رستوران‌های دانشجویی نیز در سرتاسر صربستان وجود دارند که هزینه غذا برای دانشجویان در آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ است.

پرچم کشور صربستان

اقامت صربستان

ما در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت کامل در خصوص راه‌ های مهاجرت به صربستان و شرایط آن‌ها اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم.

سخن پایانی

در قسمت ابتدایی این مقاله تلاش کردیم ضمن معرفی کشور صربستان و آشنایی با دین و مذهب و عوامل مؤثر بر سطح زندگی شهروندان، هزینه زندگی در صربستان را در ابعاد مختلفی بررسی کنیم. اکنون شاید متوجه شده باشید که مهاجرت به صربستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی می‌تواند شرایطی را برای مهاجران فراهم کند که راحت‌تر گذران زندگی خود را در دست بگیرند.
همچنین اگر برای تحصیل قصد مهاجرت دارید و تمایل به تحصیل در اروپا را دارید می‌توانید صربستان را به‌عنوان یک گزینه که شرایط زندگی ارزان‌تری برای شما فراهم می‌کند در نظر بگیرید و پس از مطالعه و بررسی شرایط موردنیاز خود اقدام به مهاجرت چه برای تحصیل و چه برای زندگی کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کشور صربستان کجا واقع شده است؟
کشور صربستان یکی از کشورهای واقع در قاره همیشه‌سبز اروپا است که در منطقه جنوبی شبه‌جزیره بالکان و جلگه پانونی قرارگرفته است. این منطقه ازنظر ارتباطی نقطه بسیار مهمی در اروپا تلقی می‌شود؛ چراکه ارتباط بین مناطق مرکزی، جنوبی و خاوری اروپا را برقرار می‌کند.
میانگین حقوق در صربستان چقدر است؟
میانگین حقوق در این کشور برای شهروندان حدود ۵۲۰ دلار است.
دین مردم کشور صربستان چیست؟
مردم صرب اکثراً پیرو دین مسیحیت هستند و بعدازآن جمعیت کثیری مسلمان هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای