رشته های تحصیلی در کالج های کانادا

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا

بهترین رشته ‎های تحصیلی در کالج ‎های کانادا کدام رشته‎ ها هستند؟ برای انتخاب این رشته ‎ها چه شرایطی لازم است؟ آیا در کانادا برای پذیرش دانشجویان ایرانی قوانین خاصی وجود دارد؟ این ‎ها سوالات رایجی هستند که دانشجویان در موسسه به طور مرتب از مشاورین ما در بخش مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا می‎پرسند. در این مطلب به طور کامل به این موضوع می‎پردازیم و بهترین رشته‌هایی که می‎توانید برای تحصیل در کانادا انتخاب کنید را به شما معرفی می‎کنیم. همچنین به شرایط لازم برای پذیرش دانشجو هم اشاره می‎کنیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

رشته پزشکی در کانادا

یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در کالج‌ های کانادا، رشته پزشکی است. برای انتخاب این رشته، شرایط سنی متقاضی اهمیت دارد. متقاضی باید 18 الی 20 سال سن داشته باشد و اگر سن او بالاتر است، احتمال پذیرش بسیار کاهش می‌یابد. تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا به دو روش امکان‌پذیر است. در روش اول دانش‌آموز خودش هزینه‎ های تحصیل و پرداخت شهریه را برعهده می‎گیرد و وارد دانشگاه می‏شود که در این حالت برای پذیرش، تمکن مالی او بررسی می‎شود.

در روش دوم، دانش‌آموز سابقه تحصیلی خیلی خوبی دارد که در این صورت به او بورسیه تحصیلی داده می‌‎شود. در صورتی که دانش‌آموز سابقه چاپ مقاله یا ثبت اختراع داشته باشد، شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه تحصیلی خواهد داشت. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کالج‌های کشور کانادا متفاوت است و بستگی به دانشگاه و شهر محل تحصیل دارد. در ادامه لیست دانشگاه ‎های پزشکی کانادا را ذکر کرده ‎ایم:

 • دانشگاه تورنتو

 • دانشگاه مک گیل

 • دانشگاه مونترال

 • دانشگاه اتاوا

 • دانشگاه کوئین

 • دانشگاه لاوال

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا
رشته دندان پزشکی در کانادا

رشته دندان پزشکی

یکی دیگر از بهترین رشته های تحصیلی در کالج های کانادا رشته دندان پزشکی است که 9 تخصص زیر را دارد:

 • بهداشت عمومی دندان

 • پروتز

 • دندانپزشکی کودکان

 • رادیولوژی فک و دهان

 • پاتالوژی دهان

 • ریشه درمانی

 • ارتودنسی

 • جراحی فک و دهان

 • درمان لثه

دانشجو برای دریافت تخصص خود 2 الی 4 سال در دانشگاه های کانادا تحصیل می‎کند. در ضمن دانشجو برای پذیرش در رشته دندان پزشکی در کانادا، باید در آزمون‎ های سراسری دندان پزشکی شرکت کند. لازم به ذکر است که تحصیل در رشته دندان پزشکی در دانشگاه‌های کانادا رایگان نیست و هزینه یک دوره کامل دندان پزشکی از 41 هزار تا 220 هزار دلار متغیر است.

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کالج های کانادا

رشته علوم کامپیوتر

رشته‎ های مهندسی از جمله علوم کامپیوتر از بهترین رشته های تحصیلی در کالج های کانادا هستند که آینده شغلی دانشجو را تضمین می‎کند. کانادا یکی از کشورهای صنعتی دنیاست که اقتصاد خوبی دارد. در طی سال‎های اخیر استفاده از فناوری و رایانه در کانادا رشد زیادی داشته است و همین امر می‎تواند دلیل خوبی برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کشور کانادا باشد. در حال حاضر دولت کانادا بیش از 20 هزار موقعیت شغلی برای فارغ‌ التحصیلان این رشته فراهم کرده است.

فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر در کانادا سالی حدود 70 هزار دلار درآمد دارد. این مبلغ حدود دو برابر حقوق معمول در کشور کاناداست. رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه‎ های کشور کانادا در تمامی مقاطع از لیسانس تا دکترا ارائه می‎شود. برای پذیرش گرفتن از این رشته، دانشجو مسیر خیلی سخت و پیچیده ‎ای ندارد. داشتن مدرک زبان انگلیسی و معدل خوب دو آیتم تاثیرگذار در پذیرش هستند.

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : اقتصاد

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : اقتصاد

یکی از رشته های تحصیلی در کالج های کانادا، رشته اقتصاد است. فارغ التحصیلان این رشته در موسسات پژوهشی و ادارات دولتی کانادا استخدام خواهند شد. رشته اقتصاد در دانشگاه های تورنتو، آلبرتا، مک گیل و کویینز ارائه می‎شود. در مقاطع بالاتر امکان انتخاب گرایش ‎های مختلف از جمله اقتصاد مالی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد انرژی و اقتصاد بین الملل وجود دارد. در حال حاضر فارغ التحصیلان رشته اقتصاد در کشور کانادا سالیانه حدود 83 هزار دلار درآمد دارند. فرصت‎ های شغلی رشته اقتصاد در کانادا بعد از فارغ التحصیلی به شرح زیر است:

 • صنعت بیمه

 • موسسات مالی دولتی یا خصوصی

 • بنگاه ‎های سرمایه‌گذاری کانادا

 • تدریس در دانشگاه

 • تحقیق و پژوهش به عنوان اقتصاددان

کسی که رشته اقتصاد را برای تحصیل در کشور کانادا انتخاب می‎کند، باید آگاهی اقتصادی و همچنین توانایی تحلیل و تجزیه مسائل مالی را داشته باشد. خلاقیت در حل مشکلات اقتصادی و ارائه راه حل جدید برای آن‌ها و داشتن تفکر منطقی از دیگر ویژگی های یک اقتصاددان است.

رشته مهندسی برق در کانادا

رشته مهندسی برق

مهندسی برق یکی از رشته های تحصیلی در کالج های کانادا است که فارغ التحصیل این رشته بعد از اتمام دوره تحصیلی خود توانایی طراحی و بررسی سیستم‎ های الکترونیک و همچنین سیستم ‎های انتقال انرژی را خواهد داشت. بازار کار رشته مهندسی برق در کشور کانادا بسیار خوب است و کسی که متخصص برق باشد، حقوق بالایی دریافت خواهد کرد. دانشگاه تورنتو کشور کانادا به صورت خاص بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته برق است. دانشگاه تورنتو در زمینه برق رتبه 27 دنیا را دارد. بعد از این دانشگاه، دانشگاه‌های مک گیل، واترلو، آلبرتا و کوئین در رتبه‎های بعدی قرار دارند.

دولت کانادا بیش از 1800 موقعیت شغلی برای مهندسان برق ایجاد کرده است. مهندس برق در کشور کانادا به صورت میانگین سالی 70 هزار دلار درآمد دارد. بیشترین جایی که در کانادا برای استخدام مهندس برق تقاضا وجود دارد، غرب کانادا است. در ادامه لیست گرایش ‏های این رشته را ذکر می‎کنیم:

 • مخابرات

 • تجهیزات

 • پردازش سیگنال

 • سیستم‎ های کنترل

 • مهندسی قدرت

 • الکترونیک

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : ریاضی

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : ریاضی

یکی دیگر از رشته ‏های تحصیلی در کالج‏ های کانادا، رشته ریاضی است. دوره تحصیلی این رشته در دانشگاه‎ های کانادا حدود 4 سال است. علاقه‌مندان به رشته ریاضی برای تحصیل در این رشته باید شهریه پرداخت کنند. شهریه یکسال تحصیل در رشته ریاضی در مقطع لیسانس حدود 33 هزار دلار است. لازم به ذکر است که مبلغ شهریه در مقاطع بالاتر کمتر می‎شود. شهریه دانشجو در مقطع ارشد و دکترا در رشته ریاضی حدود 16 هزار دلار کانادا است. گرایش‎ های این رشته به شرح زیر است:

 • آنالیز

 • جبر

 • هندسه

 • توپولوژی

 • ریاضیات کاربردی

 • حساب

 • هندسه دکارتی

 • جبر ماتریسی

فارغ التحصیلان رشته ریاضی می‎توانند در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی، موسسات دولتی، صنایع تولیدی و شرکت‎ های اقتصادی یا مدیریتی مشغول به کار شوند. ریاضی‌دانان به صورت متوسط سالیانه حدود 51 هزار دلار حقوق دریافت می‎کنند.

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : روانشناسی

روانشناسی رشته ‎ای است که دانشجو در آن به مطالعه رفتارها و فرآیندهای ذهنی انسان می‎پردازد. رشته روانشناسی یکی از رشته ‎های علوم اجتماعی است که زیرشاخه‎ های متعددی دارد. روانشناسی مثبت‌گرا، روانشناسی آزمایشی، شخصیت، تکاملی، تفاوت‎ های فردی، شناختی و اجتماعی از گرایش‌های رشته روانشناسی هستند. برای پذیرش در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا، متقاضی حداقل باید معدل B داشته باشد.

در زمینه رشته روانشناسی، دانشگاه تورنتو رتبه 12 دنیا را دارد. بعد از آن دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، مک گیل، وسترن آنتاریو، مک مستر و کوئین قرار دارند. فارغ التحصیلان رشته روانشناسی می‎توانند در زمینه ‎های تدریس، مشاوره، مدیریت، تحقیق و مدیریت فعالیت داشته باشند. یکی از تفاوت‎ های رشته روانشناسی با سایر رشته‎ ها این است که نمی‎توان با داشتن مدرک لیسانس استخدام شد. بلکه لازم است که متقاضی استخدام به عنوان روانشناس، حداقل مدرک ارشد داشته باشد.

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا: مکانیک

یکی از قدیمی‌ترین رشته های تحصیلی در کالج های کانادا، رشته مکانیک است. دانشجویان در رشته مهندسی مکانیک به طراحی و تحلیل سیستم‌های مکانیکی می‌پردازند. فارغ التحصیلان این رشته می‎توانند به عنوان مهندس مکانیک، مهندس خودرو، مهندس قدرت، مهندس طراحی و مهندس مکانیک پروژه در کشور کانادا مشغول به کار شوند. بیشترین حقوقی که یک مهندس مکانیک در کشور کانادا می‎گیرد، 72 هزار دلار است.

رشته پرستاری در کانادا

یکی از بهترین رشته‎ های تحصیلی در کالج‌های این کشور، رشته پرستاری است. پرستاران در کشور کانادا به راحتی استخدام می‌شوند و همیشه برای آن‎ها فرصت شغلی وجود دارد. دانشجوی رشته پرستاری در دوره تحصیلی دروسی از جمله دارو شناسی، سلامت روانی، مراقبت درمانی از افراد سن بالا، اخلاق و مدیریت مالی را می‌گذراند. بعد از اتمام دوران تحصیلی، پرستاران در تمامی بیمارستان‎ها و کلینیک‎‌ها امکان اشتغال دارند.

پرستار در کشور کانادا سالی 60 هزار درآمد دارد و در صورت اضافه‌کاری بیشتر از این هم می‌تواند دریافت کند. برای تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه ‎های کانادا دانشجو باید سابقه تحصیلی و نمرات خوبی داشته باشد. دانشجویان بین المللی هم باید مدرک زبان انگلیسی با نمره بالای 7 داشته باشند تا بتوانند در رشته پرستاری تحصیل کنند.

رشته پرستاری در کانادا

رشته های تحصیلی در کالج های کانادا : MBA

رشته MBA یکی از پرتقاضاترین رشته ‎های تحصیلی در کشور کانادا است. دانشجو با تحصیل در رشته MBA مبانی نظری کسب و کارها را فرا می‎گیرد. همچنین فرصت‎ های عملی از روش‌‎های مختلف مانند کارآموزی به دانشجویان داده می‎شود. به‌علاوه تحصیل در این رشته، فرصت ‏های بین المللی خوبی را برای دانشجویان در جهت ارتقاء شغلی فراهم می‎کند.

بهترین دانشگاه‎ ها و موسسات برای تحصیل در رشته MBA در شهر تورنتو قرار گرفته‌اند. فارغ التحصیلان رشته MBA پس از اتمام دوره تحصیلی خود، مجوز راه اندازی کسب و کار مستقل برای خود دریافت می‎کنند. شهریه‌ای که دانشگاه بابت رشته MBA از دانشجویان دریافت می‎کند نسبت به سایر رشته‌ها مقرون به صرفه ‎تر است.

مزیت‎ های تحصیل در کانادا

انتخاب یکی از رشته های تحصیلی در کالج های کانادا و زندگی دانشجویی در این کشور مزیت‎ های زیادی دارد. اولین مزیت تحصیل کانادا امنیت این کشور است. کانادا یکی از امن ترین کشورهای دنیاست. کانادا در مقایسه با کشور آمریکا از امنیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر آن هزینه تحصیل در کشور کانادا نسبت به سایر کشورها از جمله آمریکا و استرالیا، به مراتب کمتر است. بنابراین نیازی نیست دانشجو برای تحصیل در رشته های تحصیلی در کالج های کانادا تمکن مالی بالایی داشته باشد.

 کسی که ویزای دانشجویی کشور کانادا را بگیرد، در صورتی که متاهل باشد می‎تواند به صورت همزمان برای همسر و فرزندان خود ویزا بگیرد. همراهان دانشجو اجازه کار در کشور کانادا را دارند. به‌علاوه خود دانشجو در دوران تحصیلی خود می‎تواند تا 20 ساعت در هفته کار کند. بعد از اینکه دوره تحصیلی تمام شد، مجوز کار تمام وقت به فارغ التحصیلان داده می‌شود که با کمک این مجوز قادر خواهند بود ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

مزیت‎ های تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کشور کانادا

کسی که قصد دارد در یکی از رشته های تحصیلی در کالج های کانادا ادامه تحصیل دهد، به طور خلاصه باید تمکن مالی کافی، مدرک زبان با نمره بالا، سابقه تحصیلی و رزومه قوی داشته باشد. در کانادا دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل اپلای می‎کنند و دانشگاه ‎ها کسی را پذیرش می‎کنند که تمامی موارد ذکر شده را داشته باشد.

نکته اصلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه‎ های کانادا این است که مسئول پذیرش دانشجو مجموعه سوابق را بررسی می‎کند. برای مثال اگر دانشجویی معدل پایینی دارد ولی یک مقاله را در یکی از نشریات علمی چاپ کرده باشد، شانس پذیرش او بیشتر می‌شود. در مثالی دیگر اگر دانشجویی مقاله نداشته باشد ولی نمره مدرک زبان او بالا و معدل مقطع قبلی هم A باشد، باز هم شانس پذیرش او بالاست.

اگر قصد اپلای کردن برای یکی از رشته های تحصیلی در کالج های کانادا را دارید، ابتدا باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. در مرحله بعد شرایط پذیرش دانشجو را از قسمت مربوطه در سایت مطالعه کنید. در صورتی که واجد شرایط بودید، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنید. بعد از ارسال مدارک به دانشگاه باید منتظر پاسخ بمانید.

در صورتی که با پذیرش شما در دانشگاه مقصد موافقت شده باشد، دعوت نامه برایتان ارسال می‎شود. با داشتن این دعوت نامه می‎توانید به سفارت کانادا بروید و برای ویزای تحصیلی درخواست دهید. بابت تشکیل پرونده هزینه ه‎ایی از شما گرفته می‎شود. پس از تشکیل پرونده و بررسی صحت مدارک، بعد از مدت کوتاهی ویزای تحصیلی شما صادر می‎شود. در صورتی که اشکالی در مدارک شما وجود داشته باشد، صدور ویزا با تاخیر انجام خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مطلب بهترین رشته های تحصیلی در کالج های کانادا را مورد بررسی قرار دادیم. دانشجویی که می‎خواهد در کشور کانادا ادامه تحصیل دهد، باید شرایط لازم دانشگاه مورد نظر را داشته باشد. اغلب دانشگاه‎ های کشور کانادا به سابقه تحصیلی دانشجو اهمیت زیادی می‌دهند. داشتن رزومه پر بار هم تاثیر زیادی در پذیرش دارد. برای مثال سابقه کار، سابقه شرکت در کنفرانس‌های علمی، سابقه چاپ مقاله و غیره همگی مسیر پذیرش دانشجو را هموارتر می‌کنند. نمره زبان بالای 7 هم یکی از شرط‌های پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کانادا است.

لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاه‌های کانادا علاوه بر تمامی شرایطی که گفتیم، آزمون سراسری برگزار می‌کنند و در صورت کسب نمره قبولی، با پذیرش دانشجو موافقت خواهند کرد. در غیر این صورت دانشجو باید یک بار دیگر در آزمون شرکت کند یا اینکه دانشگاه دیگری را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.  

2 پاسخ

 1. واقعا از زحماتتون بابت این مقالات کامل سپاسگذارم. خیلی بینش و دورنمای کاملی از این دانشگاه ها و کشورهای مختلف به آدم میدید. خیلی برام مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *