مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهاجرت مسئله داغ و پرطرفدار این روزهای ما است. بسیاری از ایرانیان ترجیح می‌دهند در سایر کشورهای مطرح دنیا زندگی کرده یا فرزندان خود را در کشورهایی رشد دهند که از امکانات آموزشی و پرورشی بسیار غنی‌تری بهره می‌برند. حتی مهاجرت به اروپا بیش از سایر مناطق کره زمین طرفدار دارد و از محبوبیت بیشتری برخوردار است. مهاجرت به دانمارک نیز یکی از گزینه‌ها و پیشنهادهای موجود برای ایرانیان متقاضی این امر است.

قبل از این‌که برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید، مطمئناً مسائل زیادی هستند که دانستن آن‌ها ضروری است. در این مقاله می‌خواهیم درباره هر آنچه در خصوص مهاجرت به این کشور اروپایی لازم است بدانید، اطلاعات مهمی در اختیارتان قرار دهیم؛ پس اگر شما نیز رؤیای مهاجرت و زندگی در کشورهای اروپایی به‌خصوص این کشور خاص را دارید، با ما همراه باشید تا با جذابیت‌ها و مزایای مهاجرت به آن آشنا شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آشنایی با کشور دانمارک

در شمال اروپا منطقه‌ای به نام دانمارک واقع شده است که تنها همسایه‌ای که با آن مرز خاکی دارد، کشور آلمان است. پل زیبا و حیرت‌آوری به نام پل اورسوند این کشور را به کشور مجاور خود یعنی سوئد متصل می‌کند. کپنهاگ به‌عنوان پایتخت و برترین شهر این سرزمین شناخته می‌شود.

جالب است بدانید دانمارک حدود 6 میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد 8 درصد آن مهاجرانی هستند که طی مهاجرت به دانمارک موفق شدند اقامت این کشور را دریافت کردند. جمعیت کثیری از مهاجران ساکن در دانمارک، دارای ملیتی از جنوب آسیا و خاورمیانه هستند.

کشور دانمارک با وجود عضویت در اتحادیه اروپا تنها کشوری است که واحد پول خود یعنی کرون را به روال سابق حفظ کرده است. با نگاهی به نقشه کشور دانمارک متوجه خواهید شد این کشور دارای 5 استان است که به ترتیب، به نام‌های هوودستادن، نوردیولند، میدیولند، شیلند، وسید دانمارک نام‌گذاری شده‌اند. البته به‌جز این 5 استان که در خاک اصلی این کشور قرار گرفته‌اند، دو منطقه برون‌مرزی و خودگردان به نام‌های گرینلند و جزایر فارو نیز وجود دارند که جز مناطق دانمارک محسوب می‌شوند.

فرهنگ در بین مردم دانمارک

بد نیست بدانید سایر کشورهای عضو اتحادیه واحد پولی یورو دارند. درباره دین و مذهب نیز مذهب 80 درصد از ساکنان دانمارک مسیحیت است و کلیه مردم به زبان رسمی دانمارکی سخن می‌گویند. البته این موضوع که زبان مردم دانمارک، دانمارکی است نباید شما را به‌عنوان فردی که قصد مهاجرت به دانمارک را دارد، بترساند. خبر خوب این است که بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی به‌خوبی مسلط هستند و می‌توانند از آن در مکالمات روزمره‌شان با افراد غریبه و مهاجران استفاده کنند.

 اولین کشوری که در جهان دارای رفاه اجتماعی بسیار عالی و اختلاف طبقاتی حداقل در سطح جهانی است، دانمارک بوده که دارای نظامی پادشاهی است. این کشور یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که در آن فساد اداری و اجتماعی کمترین میزان را داشته و مردمی شاد دارد. درآمد سرانه دانمارک در بین ده کشور برتر دنیا قرار گرفته است.

فرهنگ در بین مردم دانمارک

مردم دانمارک عموماً بسیار شوخ‌طبع و مزاح‌کننده هستند و افراد جدید در میان دانمارکی‌ها گاهی ممکن است در اثر شوخی‌های زیاد ناخرسند به نظر برسند؛ اما رفته‌رفته با این فرهنگ انس خواهند گرفت؛ همچنین این کشور دارای بیشترین تعداد دوچرخه‌سواران در دنیا است؛ به‌طوری‌که در ساعات شلوغی معابر و خیابان‌ها تعداد کثیری از دوچرخه‌سواران را می‌توان مشاهده کرد که به سمت منزل یا محل کار روانه می‌شوند.

آب‌وهوای دانمارک

یکی از مهم‌ترین پارامترهای تأثیرگذار در انتخاب مقصد مهاجرت، بررسی نوع آب‌وهوای یک منطقه است. آب‌وهوا عاملی است که در خلق‌وخو و کارکرد افراد بیشترین تأثیر مثبت با منفی را خواهد داشت؛ ازاین‌رو در موضوع مهاجرت به دانمارک بایستی بخشی را به بررسی آب‌وهوای این کشور نیز اختصاص دهیم.

این کشور، کشوری چهارفصل است که میانگین هوای آن در فصول سرد سال صفر درجه سانتی‌گراد و در فصول گرم سال حدود 15.7 درجه است. سرزمین دانمارک، سرزمینی با زمستان‌های سرد و طولانی است که البته این امر تاکنون در نوع خوراک و تغذیه مردم تأثیرات باورنکردنی داشته است؛ برای مثال یکی از پرمصرف‌ترین مواد غذایی در این کشور ماهی و گوشت قرمز بوده که ناشی از شرایط زمستانی و سرد آن بوده است.

روش‌های مهاجرت به دانمارک

مهاجرت روش‌های گوناگونی دارد و متقاضیان معمولاً بر اساس شرایط مالی یا شخصی خود باید بتوانند روش درست‌تر و مطمئن‌تری را انتخاب کنند تا در زمان ارائه درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای موردنظر دچار ریجکتی نشوند؛ چراکه ریجکت شدن از سوی سفارت کشور موردنظر برای مهاجرت می‌تواند نمره منفی برای متقاضی باشد که در زمان ارائه درخواست‌های بعدی نقش مهمی در پرونده وی خواهند داشت.

مهاجرت به دانمارک می‌تواند به‌صورت مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک، مهاجرت از طریق تولد یا مهاجرت از طریق ازدواج با یک دانمارکی الاصل صورت بگیرد؛ که البته این مسئله همان‌طور که ذکر شد ارتباط مستقیمی با وضعیت و شرایط متقاضی دارد.

روش‌های مهاجرت به دانمارک

هرکدام از روش‌های مهاجرت به دانمارک دارای شرایط مختص به خود هستند و قوانین متفاوتی را دنبال می‌کنند. برای مهاجرت از روش‌های مختلف به مدارک مختلفی نیز نیاز دارید تا با ارائه آن به ارگان مربوطه بتوانید ویزا خود و اجازه اقامتتان را دریافت کنید؛ بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که با مشورت با متخصصان حوزه مهاجرت شرایط خود را بررسی کنید و سپس بهترین روش را برگزینید تا بتوانید از طریق آن به هدف نهایی خود یعنی مهاجرت به دانمارک دست یابید.

اولین گام برای مهاجرت به دانمارک

اولین سؤال برای متقاضیان مهاجرت در دانمارک این است که چطور ویزای دانمارک و مجوز کار در این کشور را دریافت کنند؟ بسته به اینکه از کجا آمده‌اید، قوانین متفاوتی در این کشور ممکن است برای شما اعمال شوند. اگر از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نیستید، باید برای ورود به دانمارک درخواست ویزا دهید. از طرف دیگر، اگر جز شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا هستید، طبعاً طبق قراردادی که بین همه کشورهای اتحادیه پذیرفته شده است، برای ورود به خاک این کشور نیازی به ویزا نخواهید داشت.

مردمی که جز شهروندان کشورهای شمالی اروپا مثل ایسلند، نروژ، سوئد یا فنلاند هستند بسیار راحت‌تر و ساده‌تر می‌توانند به دانمارک نقل‌مکان کنند؛ پس اگر به ویزا نیاز دارید، باید انتظار داشته باشید که مجبور شوید فرآیند درخواست ویزای این کشور را برای مهاجرت به دانمارک کاملاً آنلاین و حتی از طریق پلتفرم‌هایی چون مهاجرت محلی انجام دهید.

در چنین پلتفرم‌هایی فهرست کاملی از تمام شرایط لازم برای دریافت ویزای مهاجرت به دانمارک را خواهید دید. معمولاً برای این امر اولین گام، یافتن یک شغل مناسب در این کشور خواهد بود؛ چراکه صدور بیشتر ویزا‌های مختلف برای متقاضیان مهاجرت به این کشور به ارائه یک قرارداد کاری یا وعده یک قرارداد کاری نیاز دارند.

بعد از ارسال درخواست ویزای خود، نباید برای دریافت پاسخ آن از جانب سفارت خیلی منتظر بمانید. درواقع برخی از انواع ویزا در مدت‌زمان دو هفته قابل‌پردازش و تأیید هستند و به‌سرعت برای درخواست‌کننده صادر شده یا نتیجه نهایی به وی اعلام خواهد شد.

هزینه دریافت ویزا دانمارک

ویزاهای صادر‌شده در دانمارک شامل هزینه موردنیاز برای دریافت اجازه اقامت نیز می‌شوند. درواقع هنگام درخواست ویزا، شما برای یک مجوز کار و یک مجوز اقامت اقدام می‌کنید. تنها کاری که باید بعد از دریافت ویزا انجام دهید، ثبت‌نام برای دریافت شماره مالیات دانمارکی است. هزینه ویزا باتوجه‌به نوع ویزای درخواستی متفاوت است.

یافتن محل اقامت در دانمارک ساده‌ترین کار نیست. چه به دنبال خرید و چه اجاره هستید، توجه داشته باشید که قیمت‌ها بالا است. برای به دست آوردن بهترین معامله، باید بازار مسکن محلی را درک کنید. در این بخش، نحوه اجاره خانه در دانمارک را به شما نشان می‌دهیم و انواع خانه‌هایی را که در این کشور پیدا می‌کنید، پوشش می‌دهیم.

راهنمای خرید خانه در دانمارک

معمولاً مسئله مهم دیگری که ذهن متقاضیان مهاجرت به دانمارک را درگیر می‌کند، تهیه مسکن مناسب برای خود و خانواده است. شما به‌عنوان یک خارجی ممکن است برای خرید خانه مناسب خود، به اندازه بومیان دانمارکی پیشنهادهای منصفانه‌ای دریافت نکنید. البته این موضوع در هر کشور بیگانه‌ای ممکن است برای متقاضیان رخ دهد، به‌خصوص در سال‌های اولیه‌ای که به کشور جدید نقل‌مکان می‌کنید؛ به‌عنوان‌مثال ممکن است برای پیدا کردن نرخ معقول وام مسکن شرایط دشوار‌تری داشته باشید.

باید انتظار هزینه‌های نسبتاً بالا و خانه‌های گران‌قیمت در دانمارک را داشته باشید. در شهرهای مهمی چون کپنهاگ و آرهوس به‌قدری بهای مسکن بالا است که نه‌تنها برای مهاجران یافتن مکانی مناسب سال‌ها به طول خواهد انجامید؛ بلکه بومیان دانمارکی نیز به‌سختی منزل مناسبی برای خود خواهند یافت. به‌هرحال بهای مسکن در دانمارک امروزه در بالاترین میزان خود، است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده افزایش بیشتری نیز داشته باشد.

اجاره مسکن در دانمارک

 میانگین ​اجاره‌بها در مراکز شهرهای متوسط این کشور حدود 8800 کرون یعنی معادل با 1400 دلار آمریکا است. البته این مقدار حتی در کپنهاگ بالاتر از آن یعنی حدوداً 16600 کرون معادل با 1600 دلار آمریکا به‌صورت ماهانه است. بهره‌مندی از امکانات و خدمات شهری در کشور دانمارک تقریباً 880 DKK (140 USD) به هزینه‌های ماهانه شما خواهد افزود.

در مورد قیمت خرید ​​خانه، ارزان‌ترین خانه‌های این کشور بین 1 تا 3 میلیون کرون معادل با 160000 تا 500000 دلار آمریکا متغیر است. معمولاً خانه‌هایی که در این گروه قیمتی قرار دارند، به دلیل قیمت پایین‌تر چه مناسب باشند و چه نباشند، به‌سرعت به فروش می‌رسند. این یعنی اگر به دنبال صاحب‌خانه شدن هستید و قصد خرید خانه دارید، قدرت چانه‌زنی کمی خواهید داشت.

مراقبت‌های بهداشتی درمانی در دانمارک

مهاجرت به دانمارک نیازمند بررسی سیستم درمانی و بهداشتی آن است؛ چراکه انسان‌ها در هرجایی از کره زمین که باشند به سیستم بهداشتی و درمانی قابل‌اطمینانی نیاز خواهند داشت. سیستم مراقبت‌های بهداشتی و بیمه درمانی در کشور دانمارک باید بتواند تمام نیازهای پزشکی شما را پوشش دهد. اگر خدمات بهداشتی عمومی را انتخاب کنید، اقدامات درمانی و بهداشتی برای شما رایگان خواهد بود.

استاندارد سیستم مراقبت‌های بهداشتی دانمارک بالا است و این سیستم بیشترین کیفیت مورد انتظار را دارد. پزشکان و کارکنان این سیستم آموزش‌دیده و واجد شرایط هستند؛ همچنین سیستم ذخیره‌سازی داده‌ها در این حوزه بسیار کارآمد بوده و تضمین می‌کند که اطلاعات پزشکی شما توسط متخصصان پزشکی در سراسر کشور دانمارک قابل‌دسترسی خواهد بود و بدون توجه به جایی که هستید، درمان مناسبی را به شما ارائه می‌دهد.

مراقبت‌های بهداشتی درمانی در دانمارک

همان‌طور که در بیشتر کشورهای دنیا معمول است، لیست‌های انتظار برای انواع جراحی‌ها و روش‌های انتخابی درمانی در سیستم عمومی وجود دارد؛ بااین‌حال شما می‌توانید از بیمه درمانی خصوصی خود در دانمارک استفاده کنید که زمان انتظار برای مراجعه به پزشک را تا حد بسیار بیشتری کاهش می‌دهد. داشتن پزشک خانواده در دانمارک رایج بوده و باید برای دیدن هر متخصصی، چه در بخش دولتی و چه خصوصی، از پزشک معتمد خانواده خود ارجاع داده شده باشید.

زایمان در کشور دانمارک

چنانچه با هدف زایمان برای مهاجرت به دانمارک اقدام کرده‌اید و در مورد روند زایمان خود در دانمارک نگران هستید، باید گفت برای این کار جای هیچ‌گونه نگرانی نخواهد بود. هنگام استفاده از پزشک و ماما از سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی خوبی بهره‌مند خواهید شد و هر آنچه را که برای اقامت راحت در بیمارستان نیاز دارید، پیدا خواهید کرد.

چرا به دانمارک مهاجرت کنیم؟

مهاجرت به دانمارک دارای مزایایی چون دسترسی ساده برای سفر به کشورهای همسایه و دسترسی به یکی از بکرترین مناطق دنیا است. کشور دانمارک دارای طبیعتی بی‌نظیر و آب‌وهوایی عالی و دلپذیر است. با مهاجرت کردن به دانمارک شما تجربه زندگی در کشوری را خواهید داشت که در طی سال‌های اخیر به طور پیاپی به رتبه بهترین و شادترین کشور دنیا دست یافته است.

همچنین می‌توانید در طول تمام جابه‌جایی‌های شهری خود یا سفر به کشورهای همسایه از امکانات حمل‌ونقلی مناسبی بهره ببرید. این کشور دارای تعداد بسیار زیادی خطوط مترو به‌خصوص در اطراف شهرهای بزرگی چون کپنهاگ است. جالب است بدانید متروی کپنهاگ هرروز بیش از 450,000 مسافر را جابه‌جا می‌کند.

کپنهاگ به‌عنوان پایتخت کشور دانمارک دارای زیرساخت‌های مناسبی برای دوچرخه‌سواری است و بسیاری از مردم این کشور به دوچرخه‌سواری به طور گسترده‌ای می‌پردازند. حدود 220 مایل از زمین‌های این شهر مسیرهای دوچرخه‌سواری هستند که شما با زندگی در این شهر می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید.

امنیت و خدمات مناسب در کشور دانمارک

دانمارک دارای مراقبت‌های بهداشتی و درمانی باکیفیت بالا و قابل‌دسترس برای همه افراد جامعه است؛ همچنین مردم این کشور بین زندگی و کار خود تعادل مناسبی برقرار کرده‌اند و با روی گشاده‌ای از مهاجران در میان خود استقبال می‌کنند. دولت دانمارک به کودکان نیز توجه ویژه‌ای دارد و برای نگهداری از کودکان خانواده‌های دانمارکی یارانه پرداخت می‌کند.

وجود مراکز نگهداری از کودکان در این کشور هم به والدین برای اشتغال مناسب کمک کرده و هم به کودکان در جهت اجتماعی شدن و یادگیری بسیاری از مسائل کمک شایانی می‌کند. نکته بسیار مهم برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجی امنیت است. سطوح بسیار عالی از امنیت حتی در جرائم رانندگی نیز در این کشور مشاهده شده است.

دلایل منفی مهاجرت به دانمارک

قطعاً مهاجرت به یک کشور خارجی که مکانی جدید برای افراد است دارای معایبی نیز خواهد بود، ازجمله این معایب لزوم یادگیری زبان دانمارکی است که یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین زبان‌های دنیا است. البته این زبان برای انگلیسی‌زبانان جز زبان‌های ساده دنیا است؛ چراکه ریشه زبانی یکسانی دارند.

اگر در کشور دانمارک شهرهای بزرگ و شلوغ را برای زندگی انتخاب می‌کنید، با زبان انگلیسی تا حدودی می‌توانید مسائل خود را برطرف کنید؛ چراکه بخش بزرگی از شهرهای پرجمعیت و شلوغ دانمارک مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ اما با فاصله‌گیری از شهرهای مهم این کشور باید زبان رسمی و محلی آن را بیاموزید.

دلایل منفی مهاجرت به دانمارک

سرمای هوا در زمستان

زندگی در سیاتل و امتداد آلاسکا زمستان‌های سختی را به همراه دارد که یکی از بزرگ‌ترین معایب زندگی و دریافت اقامت در دانمارک است. زمستان‌ها در این مناطق به‌شدت طولانی، تاریک و سخت هستند. سرما و بارندگی روزهایی دلگیر را برای ساکنان به ارمغان می‌آورند. حتی کپنهاگ که پایتخت این کشور است و از نظر جمعیتی بیشترین تعداد شهروندان را در خود جای داده است نیز از باران در امان نیست و سالانه بیش از 170 روز را با بارندگی طی می‌کند.

هزینه‌های سنگین

آخرین نکته بسیار مهم در خصوص گران‌قیمت بودن هزینه‌های زندگی در این کشور است. دانمارک پنجمین کشور گران‌قیمت در دنیا محسوب می‌شود. مهاجرت به دانمارک شما را در معرض گران بودن بسیاری از نیازهای اساسی قرار می‌دهد. با مطالعه چنین معایب و ویژگی‌هایی می‌توانید به درک حقیقی توانایی خود برای زندگی در این کشور پی ببرید و در صورت نیاز به دنبال مقاصد مناسب‌تری برای خود و خانواده خود باشید.

جمع‌بندی

دانمارک کشوری مهم در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی است. این کشور که به طور پیاپی چندین سال متوالی از شادترین کشورهای دنیا بوده با نظام پادشاهی خود از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیا است. مهاجرت به دانمارک از ‌جایی بسیار محبوب واقع شد که این کشور دارای رفاه اجتماعی بسیار بالا و کیفیت مطلوب زندگی در بین سایر کشورهای اروپایی شناخته شد.

مردم شوخ‌طبع این کشور مهاجران را بسیار گرم‌تر از سایر اروپاییان در میان خود پذیرفتند و برقراری ساده ارتباط با بومیان ازجمله مهم‌ترین دلایل ایرانیان برای مهاجرت به دانمارک است. امیدواریم درنهایت با تحقیق و شناخت درست همه شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا متقاضیان بتوانند ادامه زندگی خود را در شرایط بهتری پیش ببرند.

سؤالات متداول

برای مهاجرت به کشور دانمارک میتوان از طریق مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، تولد و یا ازدواج اقدام کرد.

برای ورود به خاک دانمارک در صورتی نیازی به داشتن ویزا هست که شما جزو شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نباشید.

میانگین هزینه های اجاره خانه در مراکز شهر دانمارک حدود 8800 کرون یا همان 1400 دلار آمریکا میباشد.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن