بررسی شرایط دریافت و تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی

تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی چیست؟ + شرایط دریافت هر کدام

براساس آمارهای سایت educationdata وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا سالانه 46 میلیارد دلار بودجه برای برنامه‌های حمایت مالی در نظر می‌گیرد! برنامه‌های مالی با پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی، به‌طوری قابل‌توجه به شما در مسیر تحصیلی کمک می‌کنند. باوجود برنامه‌های کمک مالی متعدد مانند فاند و بورسیه، انتخاب روش مناسب برای تأمین هزینه‌های تحصیل یکی از چالش‌های بزرگ دانشجویان است. شناخت دقیق تفاوت‌های این دو برنامه، به شما در تصمیم‌گیری نهایی کمک می‌کند. در این مقاله، ما به بررسی جامع تفاوت‌های فاند و بورسیه می‌پردازیم و نکته‌های کلیدی برای انتخابی هوشمندانه‌تر را به شما می‌گوییم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

توجه به وضعیت مالی دانشجو؛ مهم‌‌ترین تفاوت فاند و بورسیه

یکی از تفاوت‌های اولیه برای اهدا بورسیه و فاند، در نظر گرفتن وضعیت مالی دانشجو است. فاندها معمولاً براساس شایستگی دانشجو اعطا می‌شوند و لزوماً وضعیت مالی او را در نظر نمی‌گیرند. درواقع فاند تحصیلی، برنامه‌‌ای حمایتی برای دانشجویان با استعدادی خاص یا تخصصی برجسته‌ است و باهدف ترویج و حمایت از مسیر آموزشی دانش‌آموزان بااستعداد اعطا می‌شود. در مقابل، بورسیه‌ها به‌طورخاص برای دانشجویان با مشکل مالی ایجاد شده‌اند؛ به بیان ساده، معیار اولیه برای دریافت بورسیه، نیاز مالی دانشجو است. بورسیه‌ها منبع عالی برای تامین هزینه تحصیل دانشجویان هستند.

توجه به وضعیت مالی دانشجو؛ مهم‌‌ترین تفاوت فاند و بورسیه

منبع تامین کمک مالی؛ فرق دیگر فاند و بورسیه

موسسه‌های مختلف مانند مدارس، دانشگاه‌ها، دولت یا سازمان‌های شخصی بورسیه و فاند تحصیلی اعطا می‌کنند، اما انگیزه این پیشنهادها در این دو برنامه متفاوت است. فاندهای تحصیلی با هدف کمک به دانشجویان بااستعداد ارائه می‌شوند، اما مؤسسه‌ها هنگام ارائه بورسیه‌، فقط به وضعیت مالی دانشجو توجه می‌کنند. برای مثال بسیاری از سازمان‌های خیریه بریتانیا به دانشجویان با وضعیت مالی نامناسب، بورسیه تحصیلی به انگلیس می‌دهند.

شرایط بازپرداخت فاند و بورسیه؛ آیا باید هزینه تحصیل را برگردانیم؟

شرایط بازپرداخت بورسیه و فاند گاهی متفاوت است. فاندها معمولاً کمک‌هزینه‌های تحصیلی بدون نیاز به بازپرداخت هستند، اما اگر دانشجو نتواند شرایط و ضوابط مشخص این برنامه (مانند حفظ نمره‌های عالی) را رعایت کند، مؤسسه درخواست بازپرداخت فاند را می‌دهد. همچنین برخی از بورسیه‌ها نیز تحت شرایطی خاص، نیاز به بازپرداخت دارند؛ مثلاً اگر دانشجویی پس از فارغ‌التحصیلی شغلی مناسب پیدا و کسب درآمد کند، گاهی ملزم به بازپرداخت درصدی از مبلغ بورسیه می‌شود.

همچنین، اگر دانشجویی نتواند تحصیل خود را به پایان برساند یا مجبور به ترک تحصیل در نیمه راه شود، گاهی موسسه ارائه‌دهنده بورسیه، بخشی از کمک مالی را پس می‌گیرد. همچنین برخی کشورها و برنامه‌ها مانند بورسیه تحصیلی اسپانیا به شما اجازه کار قانونی در کنار تحصیل را نیز می‌دهند. به‌طورکلی، شرایط بازپرداخت و اجازه کار به ضوابط تعیین‌شده توسط مؤسسه اهداکننده بستگی دارد و باید قبل از درخواست کمک مالی، آن‌ها را با دقت بررسی کنید.

تفاوت در معیارهای واجد شرایط بودن؛ فرق بورسیه و فاند

معیارهای واجد شرایط بودن برای دریافت فاند شامل موارد مختلف مانند دستاوردهای تحصیلی و داشتن سابقه مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی می‌شوند. نمره‌های عالی و حفظ معدل بالا، وضعیت شهروندی یا اقامت و فعالیت‌های فوق‌برنامه (مانند خدمات اجتماعی، ورزش یا هنر) تأثیر مثبت در دریافت فاند تحصیلی دارند. برخی فاندها مختص دانش‌آموزان با سطح تحصیلی خاص هستند. همچنین، برخی از این کمک‌های مالی براساس پیشینه فرهنگی و جغرافیایی به دانشجویان اعطا می‌شوند، برای مثال برنامه تحصیلی IPRS به‌عنوان بهترین بورسیه تحصیلی استرالیا به همه دانشجویان به‌ غیر از استرالیا و نیوزیلند اهدا می‌شود.

در مقابل، برای دریافت بورسیه‌ها باید نیاز مالی خود را نشان دهید. همچنین، برخی بورسیه‌ها فقط برای دانشجویان رشته‌های خاصی (مانند علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضیات (STEM)) هستند. شهروندی یا اقامت دائم یک کشور و مشارکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه مانند خدمات اجتماعی یا ورزش نیز تأثیر قابل‌توجهی روی قبولی درخواست بورسیه می‌گذارند. همچنین برخی بورسیه‌ها محدودیت سنی دارند و فقط به دانش‌آموزانی با سن مشخص اعطا می‌شوند.

تفاوت در معیارهای واجد شرایط بودن؛ فرق بورسیه و فاند

فرق فاند و بورسیه در میزان پوشش مالی

بورسیه‌ها و فاندها هر دو به دانشجویان، کمک مالی می‌کنند، اما در میزان پوشش مالی تفاوت‌هایی دارند. بورسیه‌ها معمولاً مقدار پولی مشخص را برای هزینه‌های آموزشی ضروری (مانند شهریه، کتاب‌ها) و گاهی هزینه‌های زندگی فراهم می‌کنند. میزان این کمک مالی، براساس مؤسسه یا سازمان اهداکننده  متفاوت است. برخی مؤسسه‌ها فقط هزینه‌های یک‌ سال را پوشش می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر هر سال قابل‌تمدید هستند.

از سوی دیگر، فاندها معمولاً طیف وسیع‌تری از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند. این کمک‌ها برای موارد مختلفی مانند پروژه‌های تحقیقاتی و حتی فرصت‌های تحصیل در خارج از کشور استفاده می‌شوند. برخی فاندها، همه هزینه‌های زندگی و تحصیل را پوشش می‌دهند، برای مثال فاند Daad در آلمان، در مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکترا همه هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با سایر برنامه‌ها و کشورهای اهداکننده فاند کامل، مقاله «چه کشورهایی فول فاند می دهند؟» را در مجله هرمس اپلای مطالعه کنید.

فرق فاند و بورسیه در میزان پوشش مالی

شرایط دریافت فاند و بورسیه؛ مقایسه دقیق!

شرایط دریافت فاند و بورسیه متفاوت است؛ برای دریافت هر یک از این کمک‌های مالی، دانشجویان باید شرایط خاصی داشته باشند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شرایط دریافت فاند بورسیه
دستاوردهای تحصیلی نمره‌های عالی و معدل بالا معیار اصلی است. دستاورد تحصیلی معیار دریافت بورسیه نیست.
مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی بسیار ضروری است. تأثیر مثبت دارد؛ ولی ضروری نیست.
سابقه تحقیق یا تخصص خاص تجربه در پروژه‌های تحقیقاتی یا داشتن تخصصی خاص الزامی است. الزامی نیست.
پیشینه فرهنگی و جغرافیایی برخی فاندها بر اساس پیشینه فرهنگی و جغرافیایی اعطا می‌شوند. معیار اصلی نیست.
نیاز مالی الزامی نیست. مهم‌ترین معیار است.
محدودیت سنی اغلب ندارد. برخی بورسیه‌ها محدودیت سنی دارند.
شرایط بازپرداخت نیازی به بازپرداخت ندارد. گاهی در شرایط خاص نیاز به بازپرداخت دارند.

همچنین باید بدانید که اسکالرشیپ‌ها هم به‌عنوان یکی از برنامه‌های حمایت مالی، به دانشجویان برای تحصیل بدون دغدغه کمک می‌کنند. مطالعه مقاله «تفاوت فاند و اسکالرشیپ» در مجله هرمس اپلای، شما را با نکته‌های ضروری برای انتخاب بین این برنامه‌های حمایتی آشنا می‌کند.

بررسی شرایط و جدول مقایسه تفاوت فاند و اسکالرشیپ

تفاوت فاند و اسکالرشیپ چیست؟ بررسی شرایط و جدول مقایسه

فاند و اسکالرشیپ، 2 نوع کمک مالی به دانشجویان هستند. تفاوت فاند و اسکالرشیپ را به‌طور کامل در این مقاله بخوانید

دریافت فاند و بورسیه تحصیلی با کمک مشاوران هرمس اپلای

در این مقاله تفاوت بورسیه و فاند را کاملاً بررسی کردیم. آشنایی با معیارهای انتخاب، منابع تأمین مالی، شرایط بازپرداخت و میزان پوشش مالی فاند و بورسیه، تأثیر فراوانی در انتخاب گزینه‌های مناسب‌تر برای تأمین هزینه‌های تحصیلی شما دارند. دریافت فاند و بورسیه‌ تحصیلی فرایندی پیچیده، و نیازمند بررسی دقیق معیارها و شرایط مختلف است.
برای دستیابی به بهترین نتیجه و بهره‌برداری از این فرصت‌ها، باید با کارشناسان متخصص مشورت کنید. شرکت هرمس اپلای با ارائه خدمات مشاوره حرفه‌ای در زمینه اخذ فاند و بورسیه، شما را در مسیر موفقیت تحصیلی همراهی می‌کند. همین‌حالا از فرصت‌های مشاوره هرمس اپلای بهره‌مند شوید و برای آینده تحصیلی خود با اطمینان بیشتری برنامه‌ریزی کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
فاند تحصیلی بر چه اساسی اعطا می‌شود؟
فاند تحصیلی براساس شایستگی دانشجو، مانند دستاوردهای تحصیلی، تخصص خاص یا مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی اعطا می‌شود و نیاز مالی دانشجو ملاک اصلی نیست.
بورسیه تحصیلی به چه دانشجویانی تعلق می‌گیرد؟
بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نیاز مالی دارند و معیار اصلی برای دریافت آن نشان دادن وضعیت مالی نامناسب است.
آیا فاند و بورسیه نیاز به بازپرداخت دارند؟
فاندها معمولاً بدون نیاز به بازپرداخت هستند، اما بورسیه‌ها تحت شرایط خاصی ممکن است نیاز به بازپرداخت داشته باشند، مانند ترک تحصیل یا یافتن شغل مناسب پس از فارغ‌التحصیلی.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای