تحصیل از راه دور کانادا

تحصیل آنلاین در کانادا؛ شرایط تحصیل از راه دور

برای کاهش هزینه‌های تحصیل، بسیاری از افراد به دنبال روش‌‌های تحصیل از راه دور کانادا هستند. در صورتی که دانشجو از دانشگاه مورد نظر خود در کشور کانادا پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشد، می‌تواند تحصیل مجازی در کانادا داشته باشد. در ادامه به بررسی شرایط پذیرش دانشجو برای تحصیل از راه دور می‌پردازیم و علاوه بر آن دانشگاه‌هایی که آموزش مجازی دارند را معرفی می‌کنیم. پس اگر قصد دارید از شرایط تحصیل آنلاین در کانادا باخبر شوید تا انتها همراه ما باشید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تحصیل از راه دور کانادا

با تحصیل از راه دور کانادا دانشجو نیازی به حضور در کشور کانادا ندارد و درس خواندن را در کشور خودش ادامه می‌دهد. تحصیل با آموزش مجازی هزینه‌های زندگی مانند هزینه اجازه خانه و خوراک را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. به علاوه دانشجو می‌تواند در کنار تحصیل، ساعت‎های بیشتری کار کند. در حالی که در کشور کانادا تنها ۲۰ ساعت به دانشجویان دوره‌های حضوری اجازه کار کردن می‎دهد.
تحصیل از راه دور کانادا برای کسانی که تحمل دوری از خانواده و زندگی در غربت را ندارند، راه حل خوبی است. علاوه بر مزیت‌های زیادی که تحصیل از راه دور کانادا دارد، نداشتن ارتباط مستقیم با استاد و سایر دانشجوها یکی از معایب آن به شمار می‎رود. اگر از آن دانشجوهایی هستید که نمی‎تواند به صورت خودکفا از پس درس‌های خود بر بیاید، تحصیل و آموزش مجازی برای شما مناسب نیست.

تحصیل از راه دور کانادا به روش سنتی

در این روش تمامی مواردی که برای تحصیل نیاز دارید، از طریق پست برایتان ارسال می‌شود. برای مثال لوح‌های فشرده، کتاب و جزوات برای دانشجو ارسال می‌شود و دانشجو باید آن‌ها را جهت آمادگی برای امتحانات مطالعه کند. در این روش اساتید آموزش‌ها را به صورت فیلم از قبل ضبط کرده‌اند و دانشجو از طریق تلویزیون یا کامپیوتر مطالعه آن‌ها را مطالعه می‌کند. به علاوه در کنار فیلم‌های آموزشی از کتاب‌ها و جزوات هم می‎تواند استفاده ‌کند.

تحصیل از راه دور کانادا به روش مدرن

در روش مدرن کلاس‌ها به صورت آنلاین و زنده برگزار می‌شوند. برای تحصیل از راه دور کانادا به این روش دانشجو باید دسترسی به اینترنت و همچنین رایانه داشته باشد. در این روش گاهی کتاب‌ها به صورت الکترونیکی برای دانشجو ارسال می‌شوند یا اینکه دانشجو خودش آن‌ها را دانلود می‌کند. کلاس‌ها همگی طبق برنامه درسی به صورت مجازی و آنلاین با استفاده از نرم افزارهای مخصوصی برگزار می‌شوند. حضور و غیاب دانشجو هم به صورت خودکار توسط نرم افزارها ثبت می‌شود.

دانشگاه‌های آنلاین کانادا برای تحصیل از راه دور

در این قسمت بهترین دانشگاه‌های آنلاین برای تحصیل از راه دور کانادا را معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که در بسیاری از دانشگا‎ه‌های کانادا دوره‌ای تحصیلی به صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

دانشگاه‌های آنلاین کانادا برای تحصیل از راه دور

دانشگاه آتاباسکا

دانشگاه آتاباسکا از سال 1973 آموزش مجازی خود را آغاز کرد. اولین دوره تحصیلی مجازی این دانشگاه برای دانشجویان رشته MBA بود. در دانشگاه آتاباسکا هم به صورت مجازی و هم به صورت فیزیکی به دانشجویان آموزش داده می‌شود.
در حال حاضر ۴۰ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که بیش از ۷۰ درصد آن‌ها به صورت مجازی درس می‌خوانند. رشته‌های مدیریت بهداشت، محاسبات و سیستم‌های اطلاعاتی در مقطع لیسانس و رشته‌های مدیریت بازرگانی و پرستاری در مقطع ارشد در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

دانشگاه لورنشن

دانشگاه لورنشن در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۲ دانشگاه‌های برتر در مقطع کارشناسی ارشد را کسب کرد. این دانشگاه آموزش‌های حضوری هم دارد؛ اما عمده برنامه‌های تحصیلی به صورت مجازی و از راه دور هستند. لازم به ذکر است که دانشگاه لورنشن یک دانشگاه دو زبانه است. دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تحصیل کنند. اگر قصد تحصیل از راه دور کانادا را دارید، این دانشگاه گزینه مناسبی است.

دانشگاه مک گیل

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل از راه دور کانادا، دانشگاه مک گیل است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۰ در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا، رتبه ۳۵ را به خود اختصاص داد. این رتبه بندی توسط سیموندز انجام شده بود. دانشگاه مک گیل در شهر مونترال قرار دارد که علاوه بر دوره‌های حضوری، برنامه‌های تحصیلی مجازی و آنلاین هم برای دانشجویان برگزار می‎کند. در حال حاضر این دانشگاه بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد.

 

دانشگاه رویال رودز

دانشگاه رویال رودز یک دانشگاه نظامی است که در سال ۱۹۴۰ تاسیس شد. بیشتر برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی است. دو رشته طراحی صنعتی و یادگیری و فناوری در مقطع کارشناسی ارائه می‌شوند. علاوه بر آن دو رشته مطالعات بین رشته‌ای و تمرین محیطی هم در مقطع ارشد به دانشجویان ارائه می‎شوند.

دانشگاه تامسون ریورز

دانشگاه تامسون ریورز یکی از دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل از راه دور کانادا است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۹۷۰ آغاز کرد. در حال حاضر متقاضیان تحصیل از راه دور در این دانشگاه می‌توانند رشته‌های علوم کامپیوتر، طراحی و تجارت املاک و مستغلات را در مقطع کارشناسی بگذرانند.

دانشگاه فردریکتون

دانشگاه فردریکتون که نام دیگر آن یوفرد است، یکی از شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که تمامی برنامه‌های تحصیلی خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کند. MBA، MBA اجرایی و مدیریت یکپارچه معلولیت از برنامه‌های تحصیلی هستند که این دانشگاه ارائه می‌کند.

 

دانشگاه مانیتوبا

از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. دانشگاه مانیتوبا تقریبا ۱۴۰ سال پیش در کشور کانادا تاسیس شد و در حال حاضر تقریبا بیش از ۱۴۰ برنامه تحصیلی در این دانشگاه در حال برگزاری هستند. کارشناسی امور اجتماعی، تحلیل کسب و کار، مدیریت منابع انسانی و مطالعات بین رشته‌ای از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه مانیتوبا هستند.

دانشگاه یورکویل

دانشگاه یورکویل یکی از دانشگاه‌های کانادایی است که برنامه‌های تحصیلی زیادی از جمله کارشناسی مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد آموزش بزرگسالان، کارشناسی ارشد راهنمایی آموزشی و کارشناسی طراحی داخلی را برگزار می‌کند. این دانشگاه کار خود را از سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز کرد. در دانشگاه یورکویل کانادا دانشجویان در تمامی کلاس‌های درسی به صورت مجازی شرکت می‌کنند.

شرایط تحصیل از راه دور کانادا

اولین شرط لازم برای دانشجویی که برای تحصیل از راه دور در کشور کانادا اقدام می‌کند این است که باید دانشجوی همان دانشگاه باشد. به عبارت دیگر دانشجو سابقه تحصیل در آن دانشگاه را دارد و حالا می‌خواهد مقطع بعدی خود را به صورت آنلاین ادامه دهد.
در صورتی که دانشجو سابقه تحصیل در دانشگاه را نداشته باشد، باید طبق شرایط آن دانشگاه ثبت نام کند که همه دانشگاه شرایط یکسانی ندارند و بر اساس قوانین خاص خودشان دانشجوها را پذیرش می‎کنند. برای اطلاع دقیق از هر یک از شرایط عمومی پذیرش دانشجو برای تحصیل از راه دور، می‌توانید با مشاورین موسسه در تماس باشید.
کسی که بخواهد به صورت آنلاین و از راه دور تحصیل کند، باید حداقل امکانات یعنی اینترنت پر سرعت و رایانه داشته باشد. به طور کلی مدت زمان تحصیل به صورت مجازی نسبت به تحصیل حضوری انعطاف بیشتری دارد و خود دانشجو می‌تواند مدت زمان یک دوره را مشخص کند. بعد از تمام شدن دوره تحصیلی، دانشجو گواهی نامه یا مدرک خود را می‎گیرد که همه دانشگاه‌های که معرفی کردیم، از دانشگاه‌های معتبر کانادا هستند و مدرکشان هم اعتبار دارد.

شرایط تحصیل از راه دور کانادا

هزینه‌ های تحصیل از راه دور کانادا

در تحصیل از راه دور کانادا تنها هزینه‌ای که دانشجو متقبل می‌شود، هزینه شهریه است. هزینه‌هایی مانند اجاره، خوراک و رفت و آمد از لیست هزینه‌های دانشجو حذف می‌شوند. معیار اصلی برای تعیین هزینه شهریه دانشجو در دانشگاه‌های آنلاین کانادا، مقطع تحصیلی است. برای دانشجویان مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا شهریه‌های متفاوت مشخص می‌شود. نوع دانشگاهی که دانشجو در آن تحصیل می‌کند هم در مبلغ شهریه تاثیر گذار است.
برای مثال دانشگاه رویال رودز که در همین مطلب آن را معرفی کردیم، از دانشجویان مقطع کارشناسی حداقل ۵۷۰۰ دلار به عنوان شهریه دریافت می‌کند. رشته تحصیلی دانشجو در شهریه دانشگاه رویال رودز تاثیر دارد ولی به طور کلی شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی بیشتر از ۱۹ هزار دلار نیست.
در دانشگاه مانیتوبا مبلغ شهریه برای مقطع کارشناسی از ۴ هزار و ۸۰۰ دلار شروع می‌شود. در بعضی دیگر از دانشگاه‌ها میزان شهریه از ۱۹ هزار دلار شروع می‎شود. به طور کلی دانشگاه‌هایی که به صورت آنلاین دوره‌های تحصیلی خود را برگزار می‌کنند، هزینه کمتری بابت شهریه از دانشجویان دریافت می‌کنند. در ضمن دانشگاهی که کلاس‌های درس خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کند، هیچ فرقی با دانشگاه‌های سنتی ندارند. تنها مورد مهم، قانونی بودن آن دانشگاه است.

نکات مهم در تحصیل از راه دور کانادا

برای تحصیل از راه دور کانادا توصیه می‌شود که حتما تمامی موارد درسی را جدی بگیرد و با کلاس‎های مجازی دانشگاه مانند کلاس‌های واقعی رفتار کنید. یکی از رایج ترین مشکلات دانشجوها در کلاس‌های مجازی، حواس پرتی است. به این دلیل که کلاس درس حضوری نیست و دانشجو کنار استاد و سایر دانشجویان حضور ندارد. در این مورد توصیه ما این است که حتما محیط مطالعه خود را مانند کلاس درس واقعی مرتب کنید.
برای مثال لپ‌تاپ را روی تخت خواب یا رو به روی تلویزیون نبرید. بلکه برای خودتان اتاق مطالعه داشته باشید و تنها از آن برای مطالعه و درس خواندن استفاده کنید. وقتی که کلاس آنلاین شروع شد، با تلفن همراه صحبت نکنید و در برابر کلاس درس، مسئولیت پذیر باشید. همچنین سعی کنید که در کلاس درس فعال باشید و در بحث‌ها شرکت کنید. مدیریت زمان داشته باشید و بین درس و سایر کارهای خود تعادل ایجاد کنید. به طوری که برای مطالعه درس‌ها فرصت کافی داشته باشید.

 

اهمیت مدرک زبان برای تحصیل از راه دور کانادا

دانشجو به صورت معمول برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، حتما باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشد. در غیر این صورت با پذیرش تحصیلی او موافقت نخواهد شد. دانشگاه‌های کشور کانادا مدرک زبان تافل و آیلتس را قبول دارند.
دانشجو هر کدام از این مدارک را داشته باشد، فرقی نمی‌کند؛ ولی حتما باید نمره زبان او بالا باشد. علاوه بر مدرک زبان، بعضی از دانشگاه‎های کانادا برای پذیرش دانشجو آزمون‌های دیگری را هم مد نظر دارند. این آزمون‌ها ممکن است توسط خود دانشگاه برگزار شده یا اینکه به صورت جهانی در مراکز مجاز در سراسر دنیا در ساعت و روز خاصی برگزار شوند.
به طور کلی برای اینکه از شرایط دقیق هر دانشگاه برای پذیرش مطلع شوید، باید به سایت دانشگاه مد نظر خود مراجعه کنید و شرایط عمومی پذیرش را ببینید. در بعضی از دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش دانشجو مدرک زبان انگلیسی لازم نیست و در عوض مدرک زبان فرانسوی را قبول دارند. این مورد هم کاملا به دانشگاه مقصد بستگی دارد.
در سایت هر دانشگاهی در قسمت پذیرش و اپلای دانشجویان تمامی موارد به صورت کامل نوشته می‌شود. برای مثال حداقل نمره زبان انگلیسی و مدرک مورد تایید آن دانشگاه را می‎توانید در سایت دانشگاه ببینید. عموما تمامی دانشگاه‌های کشور کانادا برای پذیرش دانشجو شرایط شبیه به هم دارند و در برخی موارد ممکن است اختلاف داشته باشند.

اهمیت مدرک زبان برای تحصیل از راه دور کانادا

ویزای تحصیلی

در آموزش حضوری دانشجو در دانشگاه‌های کانادا به دانشجو ویزای تحصیلی به صورت موقت داده می‌شود. شرط دادن ویزای تحصیلی به دانشجو، داشتن دعوت نامه از دانشگاه است که دانشجو با در دست داشتن این دعوت نامه و مراجعه به سفارت کانادا می‌تواند برای ویزای تحصیلی درخواست دهد که این درخواست نیازمند پرداخت هزینه است. در حالی که در تحصیل از راه دور کانادا چنین هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود و دانشجو تنها هزینه شهریه را پرداخت می‌کند.

 

شرایط تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

در بهترین مدارس کانادا درس بخون!

تحصیل آنلاین در کانادا به کمک هرمس اپلای

تحصیل از راه دور کانادا مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها کاهش هزینه‌های دانشجو و افزایش ساعت کاری است. دانشجویی که به صورت آنلاین در کلاس‌های درس شرکت می‌کند، هزینه کمتری بابت شهریه پرداخت ‎خواهد کرد. به علاوه سایر هزینه‌ها مانند اجاره خانه، رفت و آمد و خوارک از لیست مخارج او حذف می‌شوند. دانشگاه‌های زیادی در کشور کانادا هستند که دوره‌های تحصیلی خود را به صورت مجازی برگزار می‌کنند. در این بخش به شرایط تحصیل آنلاین در کانادا پرداختیم، اگر پیرامون تحصیل مجازی در کانادا سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید، کارشناسان هرمس اپلای شما را راهنمایی خواهند کرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
تحصیل از راه دور کانادا به درد چه کسانی نمی‌خورد؟
اگر از آن دانشجوهایی هستید که نمی‎تواند به صورت خودکفا از پس درس‌های خود بر بیاید، تحصیل و آموزش مجازی برای شما مناسب نیست.
برای تحصیل از راه دور در کانادا مدرک زبان اهمیت دارد؟
بله. دانشجو باید مدرک زبان با نمره بالا داشته باشد.
چه دانشگاه‌هایی در کانادا تحصیل از راه دور ارائه می‌دهند؟
دانشگاه آتاباسکا – دانشگاه لورنشن – دانشگاه مک گیل – دانشگاه رویال رودز- دانشگاه تامسون ریورز- دانشگاه فردریکتون – دانشگاه مانیتوبا – دانشگاه یورکویل
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای