گواهینامه رانندگی در کانادا

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

برای رانندگی و راندن وسایل ‌نقلیه مختلف در هر کشوری به یک مجوز از طرف مقامات مربوطه همان کشور نیاز خواهد بود. کانادا یکی از کشورهای قدرتمند و بزرگ جهان است که به‌ دلیل کیفیت و امنیت بالای زندگی، گردشگران و مهاجران فراوانی از کشورهای مختلف دنیا را به خود جذب می‌کند. افرادی هم که برای اقامت کانادا به این کشور سفر می‌کنند احتمال دارد لازم باشد وسیله نقلیه خود را داشته باشند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید باید شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا را بدانید و خود را برای آن‌ها آماده کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع گواهینامه رانندگی در کانادا

همانند سایر کشورها، در کانادا هم گواهینامه‌ های مختلفی برای افراد با توجه‌ به توانایی راندن مدل ماشین‌ های حمل‌ و نقل گوناگون صادر می‌شود. هر کدام از گواهینامه‌ های رانندگی در کانادا برای یک دسته از ماشین‌ها مناسب هستند. این گواهینامه‌ها بر اساس حروف الفبای انگلیسی دسته‌ بندی می‌شوند.

گواهینامه‌ها برای ماشین‌های مهم‌ تر و بزرگتر با حروف اول الفبا نشان داده شده‌اند. هرچه حروف الفبا با حروف اول فاصله داشته باشند، وسیله‌ نقلیه مجاز با آن اجازه‌ نامه کوچکتر خواهد شد. البته گواهینامه‌ هایی که با حروف اول الفبا نشان داده می‌شوند اعتبار بیشتری نسبت به سایر گواهینامه‌ ها دارند. به‌طور کلی انواع گواهینامه در کانادا به‌ شرح زیر هستند:

گواهینامه نوع (A)

این گواهینامه‌، با ارزش‌ ترین و سخت‌ ترین نوع گواهینامه رانندگی در کانادا به‌ شمار می‌رود. با داشتن این گواهینامه‌، درواقع مجوز راندن ماشین‌های سنگین از جمله کامیون برای دارنده آن صادر می‌شود.

گواهینامه نوع (B)

نوع دیگر گواهینامه رانندگی در کشور کانادا، با حرف الفبای (B) شناخته می‌شود‌. این گواهینامه‌ برای راندن انواع اتوبوس با حداقل 24 سرنشین مناسب خواهد بود.

گواهینامه نوع (C)

این گواهینامه‌ بسیار باارزش و پرطرفدار است  و دارنده آن می‌تواند علاوه‌ بر اتوبوس معمولی، وسایل مجاز برای هرکدام از گواهینامه‌ های (G)، (D) و (F) را هدایت کند.

گواهینامه نوع (D)

با این نوع گواهینامه امکان راندن همه وسایل نقلیه دسته (G) با وزن مشخص وجود خواهد داشت.

گواهینامه نوع (E)

یکی دیگر از انواع گواهینامه‌ های با ارزش، گواهینامه نوع (E) است. دارنده این گواهینامه‌ می‌تواند انواع وسیله نقلیه مجاز با گواهینامه‌ های نوع (F) و (G) را رانندگی کند. البته امکان راندن اتوبوس مدرسه با حداکثر 24 سرنشین با این گواهینامه‌ امکان‌ پذیر خواهد بود.

گواهینامه نوع (F)

برای راندن آمبولانس و البته تمامی وسایل نقلیه مجاز برای گواهینامه (G) امکان استفاده از گواهینامه نوع (F) وجود دارد. رانندگانی که دارای گواهینامه رانندگی در کانادا از نوع (F) هستند می‌توانند اتوبوس‌های معمولی با حدود 24 سرنشین را هدایت کنند.

گواهینامه نوع (G)

یکی دیگر از رایج‌ ترین گواهینامه‌ های کانادا گواهینامه نوع (G) است. دارندگان این گواهینامه این امکان را دارند کامیون کوچک و یا انواع خودروهای سبک را رانندگی کنند.

گواهینامه نوع (G1)

دارندگان این نوع گواهینامه در کشور کانادا با محدودیت رانندگی مواجه هستند. این افراد می‌توانند تنها در صورت حضور شخصی که حداقل چهار سال سابقه رانندگی دارد، وسایل نقلیه دسته (G) را برانند.

گواهینامه نوع (G2)

یکی دیگر از گواهینامه‌ های رایجی که در کشور کانادا صادر می‌شود گواهینامه (G2) نام دارد. دارندگان این گواهینامه، تحت شرایط محدود ولی بدون حضور شخص با تجربه رانندگی می‌کنند.

گواهینامه نوع (M)

نوع دیگر گواهینامه رانندگی در کشور کانادا با نام گواهینامه نوع (M) وجود دارد که برای افرادی که قصد راندن موتور سیکلت را دارند، مناسب است.

گواهینامه نوع (M1)

با داشتن گواهینامه نوع (M1)، افراد تحت شرایط تعیین‌ شده و ویژه‌ای موتورسیکلت را هدایت خواهند کرد.

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا

همان‌ طور که در بخش انواع گواهینامه‌ های رانندگی در کانادا گفته شد، گواهینامه نوع (G) برای رانندگی انواع ماشین‌های سبک، کامیون‌های کوچک و ون مورداستفاده قرار می‌گیرد. این گواهینامه معمولا یکی از رایج‌ترین انواع گواهینامه‌ ها در کشور کانادا به‌ شمار می‌رود. بنابراین شرایطی که در ادامه می‌خوانید عمدتا مربوط به همین گواهینامه خواهد بود.

شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا (Driving License in Canada) از یک ایالت به ایالت دیگر و از نوعی به نوع  دیگر کاملا متفاوت است. برای همین، افراد باید قبل از اقدام ابتدا دستورالعمل‌ های لازم و مخصوص به استان خود را دریافت کنند.‌

اولین و مهم‌ ترین شرط برای دریافت گواهینامه نوع (G) و یا هر نوع گواهینامه دیگری در کانادا وضعیت سلامتی و جسمی خواهد بود. معمولا افرادی که از شرایط سلامتی و جسمانی خوبی برخوردار نیستند به‌دلایل ایمنی مجاز به دریافت گواهینامه نخواهند شد. سه شرط مهم برای دریافت گواهینامه رانندگی در کشور کانادا به شرح زیر هستند:

 • با موفقیت گذراندن تست بینایی سنجی
 • داشتن حداقل 15 الی 16 سال تمام بسته به استان محل زندگی
 • موفقیت در آزمون کتبی آیین‌ نامه

پس از گذراندن و موفقیت در آزمون رانندگی (G)، افراد به‌ عنوان راننده تازه‌ کار شناخته می‌شوند. این افراد اجازه ندارند به تنهایی رانندگی کنند. آنها حتما باید همراه یک سرنشین دارای تجربه و چندین سال سابقه، ماشین را برانند.

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

بسته به شرایط و موقعیت افراد، مدارک مختلفی ممکن است از آنها بابت دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا مدارکی درخواست شود. در ادامه مدارک موردنیاز به تفکیک نوع اقامت افراد شرح داده شده‌اند:

مدارک مورنیاز برای مقیمان دائمی

افرادی که اقامت دائمی کانادا را دریافت کرده‌اند این امکان را دارند تا برای اخذ گواهینامه رانندگی مدارک زیر را بفرستند:

 • گواهی تاییدیه اقامت
 • اصل کارت اقامت دائم
 • اصل کارت ایالتی
 • اصل پاسپورت و مدارک هویتی
 • گواهی سکونت معتبر

مدارک موردنیاز برای مقیمان موقت

برای دریافت گواهینامه، ارائه مدارک زیر برای آن دسته از افرادی که به‌طور موقت در کشور کانادا اقامت دارند، لازم است:

 • ادعانامه پناهندگی در صورت وجود
 • وجود اظهارنامه پناهندگی
 • تاییدیه پناهندگی
 • اصل کارت ایالتی
 • مجوز سکونت موقت
 • ویزای تحصیلی یا کاری

مدارک مورنیازبرای شهروندان عادی

شهروندان عادی کانادایی با مراجعه به مراکز مرتبط و ارائه مدارک زیر می‌توانند جهت دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا اقدام کنند:

 • اصل کارت شهروندی
 • اصل کارت ایالتی

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

برای دریافت گواهینامه رانندگی در کشور کانادا باید مراحل زیر قدم‌ به‌ قدم انجام شوند:

 1. در مرحله اول باید کتابچه رانندگی دفتر رسمی وزارت حمل‌ و نقل (MTO) تهیه و مطالعه شود.
 2. پس از مطالعه کتابچه رانندگی، متقاضی باید برای شرکت در آزمون قوانین رانندگی و جاده‌ ای از یک مرکز آزمون رانندگی وقت بگیرد.
 3. پس از آن نوبت به پرداخت هزینه‌ های مربوطه می‌شود.
 4. قبل از سر رسیدن وقت مقرر برای آزمون، متقاضی باید چکاپ پزشکی و آزمون بینایی سنجی را هم برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا انجام دهد.
 5. سپس متقاضی باید مدارک خود اعم از مدارک شناسایی و هویتی، نتیجه چکاپ پزشکی و آزمون بینایی سنجی را در وقت تعیین‌ شده به مرکز آزمون ارائه دهد.
 6. متقاضی باید طبق زمان‌ بندی اعلام‌ شده، آزمون کتبی رانندگی را بگذراند.
 7. پس از موفقیت در آزمون کتبی رانندگی، گواهینامه سطح (G1) کتبی به متقاضی اعطا خواهد شد و فرد به‌ عنوان راننده مبتدی شناخته می‌شود.

دیگر مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

 1. پس از آن و به مدت یک سال فرد می‌تواند با این گواهینامه کتبی خود تمرین کند تا بتواند گواهینامه (G1) رانندگی شهری را بگیرد.
 2. پس از یک سال تمرین، راننده مبتدی این امکان را دارد تا برای آزمون شهری یا رانندگی جاده‌ ای اقدامات لازم را انجام دهد.
 3. متقاضی مجددا باید یک سال منتظر بماند و سپس برای آزمون شهری سطح دو یا آزمون رانندگی جاده‌ای (G2) مدارک خود را ارائه دهد.
 4. در نهایت، متقاضی این امکان را دارد تا برای گواهینامه پنج ساله در آزمون رانندگی جاده‌ ای شرکت کند. در صورت قبولی، یک گواهینامه کامل (G) یا (Full G Licence) به فرد اعطا می‌شود.

هزینه‌ های دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا

شرح هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا در جدول زیر به‌صورت واضح آورده شده است:

شرح هزینه‌ها هزینه به دلار کانادا
پکیج گواهینامه (G1)، شامل گواهینامه پنج ساله، یک آزمون کتبی و یک آزمون رانندگی (G2) 158.25
یک آزمون کتبی بعد از عدم قبول شدن در آزمون اول 15.75
دریافت کتابچه رسمی راهنمایی و رانندگی برای شرکت در آزمون (G1) 16
شرکت در آزمون رانندگی (G2) 52.50
شرکت در آزمون رانندگی (G) 89.25
همه هزینه‌ های مربوط به گواهینامه پنج ساله یا تمدید آن 90

قوانین رانندگی در کانادا

در اینجا باید برخی از قوانین مهم رانندگی در کشور کانادا مورد بررسی قرار بگیرند. در اصل متقاضیان باید قبل از اقدام برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا این قوانین را به خوبی درک کنند و بشناسند. از جمله ضوابط مهم رانندگی در این کشور موارد زیر مطرح خواهد بود:

 • رانندگی با خودرو بدون بیمه غیرقانونی تلقی می‌شود. بنابراین اولین و مهم‌ ترین قانون راهنمایی و رانندگی در کانادا مربوط به بیمه‌ کردن خودرو است.
 • در کانادا، رانندگی از سمت راست جاده انجام می‌شود و سبقت از سمت چپ صورت می‌گیرد.
 • همه سرنشینان خودرو موظف به بستن کمربند ایمنی هستند.
 • استفاده از تلفن‌ همراه به هنگام رانندگی مجاز نیست مگر اینکه فرد از هندزفری استفاده کرده باشد.
 • همیشه و در هر حالت حق با عابر پیاده خواهد بود.
 • به هنگام دور زدن باید از چراغ‌های راهنما استفاده شود.

دیگر ضوابط و قوانین رانندگی در ایالت های کانادا

 • توجه به محدوده سرعت بسیار حائز اهمیت خواهد بود و باید رعایت شود. این محدودیت در مناطق شهری 50 کیلومتر در ساعت، در بزرگراه‌ها 80 تا 100 کیلومتر و در جاده‌های خارج از شهر بین 60 تا 80 کیلومتر است.
 • مصرف مشروبات الکلی هنگام رانندگی و قبل از آن ممنوعیت دارد و مجازات‌های سنگین برای مصرف‌ کننده می‌ تواند به‌ دنبال داشته باشد.
 • دوچرخه‌ سواران هم همواره باید از قوانین راهنمایی و رانندگی تبعیت کنند. ولی این وظیفه راننده خواهد بود که مراقب حرکت آنها در مسیر باشد.
 • در برخی مواقع وقتی مسیر پیش‌ روی راننده خلوت باشد و چراغ راهنمایی هم روشن است، می‌تواند به سمت راست بپیچد. البته این مورد در بیشتر ایالت‌ های کانادا از جمله مونترال، با گذاشتن تابلوی «گردش به راست ممنوع» ممنوعیت دارد.
 • رعایت حق‌ تقدم و توقف کامل در چهارراه‌ها ضرورت دارد.

قوانین راهنمایی و رانندگی کانادا در زمستان

برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا باید قوانین مربوط به رانندگی در زمستان را هم در نظر گرفت. راننده باید همواره به هنگام رانندگی در زمستان، دو عنصر کنترل خودرو و هوشیاری را داشته باشد. توجه‌به قوانین زیر، به‌دلیل سرما و یخبندان زیاد در کانادا الزامی است:

 • ماشین باید برای رانندگی در زمستان کاملا آماده باشد.
 • ضرورت دارد همواره از زنجیر چرخ استفاده شود یا برای جاده‌ های یخ‌ زده، زنجیر آماده در ماشین نگهداری کرد.
 • رانندگی آرام ‌و کنترل‌ شده در زمستان ضرورت دارد.
 • به هنگام بارش برف، چراغ‌های ماشین باید همیشه روشن بمانند.
 • فاصله با ماشین‌های جلویی باید حفظ شود.
 • ترمزکردن قبل از پیچیدن به هر سمتی الزام دارد.

جرائم رانندگی در کانادا

عدم رعایت قوانین رانندگی در همه جاهای دنیا می‌تواند با پرداخت جریمه، توقیف خودرو برای یک مدت زمان و حتی رفتن به زندان را به‌همراه داشته باشد. کانادا هم از جمله کشورهایی است که مجازات‌های سنگینی برای جرم‌های رانندگی در نظر دارد.

البته احتمال دارد قوانین و مجازات‌ ها در استان‌های مختلف کانادا متفاوت باشند، اما یک سری موارد هستند که در همه جای این کشور جرم محسوب می‌شوند. این جرائم شامل:

 • مصرف هرگونه ماده مخدر حین رانندگی یا قبل از آن از جمله حشیش، گل، ماری‌ جوانا، راف و غیره جرم محسوب می‌شود و مجازات سنگینی به‌دنبال دارد. البته حشیش به‌ عنوان دارو در کانادا ممنوع نیست؛ با این‌حال مصرف آن حین رانندگی جرم تلقی می‌شود.
 • نوشیدن حتی مقدار کمی الکل روی نحوه رانندگی صحیح تاثیر می‌گذارد. بنابراین، کانادا قوانین سختگیرانه‌ای برای مصرف مشروبات الکلی حین رانندگی یا قبل از آن دارد. اولین مجازات مصرف‌ کردن الکل موقع رانندگی 1000 دلار کانادا است. هرچقدر میزان غلظت الکل در خون بالاتر باشد، میزان جریمه هم افزایش پیدا می‌کند.
 • سرعت غیرمجاز یکی دیگر از جرائم رانندگی در کانادا محسوب خواهد شد که برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا باید رعایت شود.
 • تعلیق خودرو برای یک سال، مجازات مالی و زندان از جمله مجازات‌هایی هستند که برای جرائم فوق در کانادا در نظر گرفته شده‌اند.

در نهایت، باید توجه داشته باشید که قوانین و پروسه دریافت گواهینامه در استان‌های مختلف کانادا متفاوت هستند. بنابراین شناخت قوانین باید باتوجه به استان محل زندگی صورت بگیرد.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

اگر رویای مهاجرت به کانادا را در سر دارید، لازم است که بدانید که کانادا یکی از ساده‌ ترین و آسانترین سیاست های مهاجرتی در جهان را در اختیار دارد.

سخن آخر

رانندگی در کشور کانادا برای افرادی که قرار مدت زمانی را در این کشور زندگی کنند مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا خلاص‌شدن از پرداخت کرایه برای رفت‌وآمدها است که می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد. برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا، فرد باید با تمامی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی آشنایی کامل داشته باشد.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

سن قانونی برای گواهینامه رانندگی در کانادا چه سنی است؟
محدودیت سن گواهینامه در کانادا در شهرهای مختلف تا حدودی متفاوت است. اما در مجموع حداقل سن درخواست برای گرفتن گواهینامه در کانادا ۱۶ سال است.
چگونه میتوان گواهینامه رانندگی را در کانادا تمدید کرد؟
1.گواهینامه کامل داشته باشید که لغو نشده باشد.2.به تست بینایی‌سنجی، تست کتبی و آزمون جاده نیاز نداشته باشید. 3.از نظر سلامتی شرایط مناسبی برای رانندگی داشته باشید. 4.جریمه‌ی پرداخت‌ نشده نداشته باشید.
شرح هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا چگونه میباشد؟
پکیج گواهینامه (G1)،(G2)=158.25/یک آزمون کتبی بعد از عدم قبولشدن در آزمون اول=15.75/ دریافت کتابچه رسمی راهنمایی و رانندگی برای شرکت در آزمون (G1)=16/ شرکت در آزمون رانندگی (G2)=52.50/ شرکت در آزمون رانندگی (G)=89.25/ همه هزینه‌های مربوط به گواهینامه پنج ساله یا تمدید آن=90
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای