آزمون دولینگو برای مهاجرت

یکی از اصلی‌ترین شرایط برای مهاجرت به کشورهای خارجی، داشتن مدرک زبان انگلیسی است. امروزه آزمون‌های مختلفی در سراسر دنیا برگزار می‌شود که سطح تسلط افراد به زبان انگلیسی را مشخص می‌کند. شما می‌توانید با شرکت در این آزمون‌ها و کسب نمره لازم، یکی از اصلی‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی و یا کاری را کسب کنید. یکی از این گزینه‌ها آزمون دولینگو برای مهاجرت تحصیلی و یا کاری است که به دلیل مزایای زیادی که دارد، رفته‌رفته به یکی از برترین آزمون‌های زبان انگلیسی بدل شده است. در این مقاله درباره کیفیات این آزمون، نحوه برگزاری، اعتبار آن و … صحبت می‌کنیم. اگر دنبال اطلاعات بیشتر هستید تا پایان همراه ما باشید.

دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی مبتنی بر رایانه است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یا Duolingo (DET) را می‌توان یک آزمون آنلاین و استاندارد دانست که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا این آزمون انگلیسی را در خانه و به کمک رایانه شخصی خود برگزار کنند. آزمون دولینگو برای مهاجرت مانند سایر آزمون‌های معمول دارای چهار بخش مهارت‌های زبانی از جمله خواندن، گوش‌دادن، صحبت‌کردن و نوشتن است؛ اما در این آزمون شما می‌توانید این مهارت‌ها را به روش‌های کاملاً جدیدی تست کنید.


همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از مراکز آزمون‌های زبان انگلیسی که به‌صورت حضوری برگزار می‌شدند را تعطیل کرد. ازاین‌رو آزمون‌های بزرگی مانند آیلتس و تافل دیگر قابل‌اجرا نبودند و آزمون دولینگو که می‌توان آن را در زمره امتحان‌های خانگی قرار داد، به یکی از آزمون‌های مورد پذیرش دانشگاه‌های سراسر دنیا تبدیل شد. نسخه اصلاح شده دولینگو در جولای 2019 راه‌اندازی شد و نمراتی که توسط این آزمون به دانشجویان اختصاص پیدا می‌کرد، مورد پذیرش تمامی دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.


آزمون دولینگو برای مهاجرت یک آزمون تطبیقی است. به این معنی که اگر شما به یک سؤال پاسخ صحیح بدهید، سؤال بعدی سخت‌تر خواهد شد. درحالی‌که اگر به یک سؤال پاسخ اشتباه بدهید، سؤال بعدی برای شما آسان‌تر خواهد بود. بدین صورت با تعداد سؤالات کمتر می‌توان سطح توانایی متقاضیان را مشخص کرد. ازاین‌رو می‌توانید بفهمید که چرا این آزمون تنها یک ساعت به طول خواهد انجامید.

بین آزمون دولینگو و آیلتس و تافل تفاوت‌هایی وجود دارد.

تفاوت بین آزمون دولینگو برای مهاجرت با آزمون تافل و آیلتس

همان‌طور که عنوان شد آزمون دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی بوده که به متقاضیان اجازه می‌دهد تا به‌سادگی و از منزل خود، به‌صورت آنلاین در آن شرکت کنند. شاید در همین یک جمله نیز به‌خوبی با تفاوت‌های آزمون دولینگو با آیلتس و تافل آشنا شده باشید؛ بااین‌حال اجازه دهید تا تفاوت‌های این آزمون‌های زبان با یکدیگر را به‌صورتی جدی‌تر مقایسه کنیم:

تفاوت دولینگو با آیلتس

آزمون آیلتس معمولاً طی دو روز و در یک مرکز مخصوص آزمون برگزار خواهد شد؛ درحالی‌که شما می‌توانید آزمون دولینگو را در منزل خود و در حدود حداکثر یک ساعت سپری کنید. با اینکه هر دوی این آزمون‌های انگلیسی مهارت‌های زبانی شما را تست خواهند کرد، اما در آزمون دولینگو دیگر خبری از متن‌های طولانی نیست و در عوض، برای بررسی میزان تسلط فرد متقاضی از اصطلاحات و لحن‌های مختلف استفاده می‌شود.
آزمون آیلتس شامل انواع سنتی‌تر سؤال مانند چندگزینه‌ای، پاسخ کوتاه و … است؛ درحالی‌که سؤالات در دولینگو دارای فرمت جدیدی هستند. تفاوت دیگر بین آزمون دولینگو برای مهاجرت و آیلتس این است که برعکس دولینگو، آیلتس یک آزمون تطبیق‌پذیر نیست.

تفاوت دولینگو با تافل

با اینکه هر دو آزمون‌های دولینگو و تافل مبتنی بر رایانه هستند، اما باز هم تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. اولین نکته‌ای که با آن مواجه می‌شوید این است که آیتم‌های دولینگو متفاوت از آیتم‌های سنتی‌تر تافل خواهد بود. اکثر سؤالاتی که در آزمون دولینگو مطرح می‌شود، نسبتاً مختصر و بر اساس رویدادهای واقعی هستند؛ درحالی‌که در آزمون تافل تمرکز بیشتر بر روی سناریوهایی است که احتمالاً در فضای آکادمیک با آن‌ها روبه‌رو خواهید شد.
آزمون تافل سؤالات را به دو بخش تقسیم می‌کند؛ درحالی‌که در آزمون دولینگو برای مهاجرت همه سؤالات در یک آزمون ترکیب شده‌اند. همچنین با اینکه تافل هم یک آزمون مبتنی بر رایانه است، اما جزو آزمون‌های زبان انگلیسی تطبیقی قرار نخواهد گرفت؛ به بیان دیگر هر سؤال در ین آزمون کاملاً مجزا از سؤال‌ها و پاسخ‌های قبلی خواهد بود.

شرکت در آزمون دولینگو دارای مزایای مختلفی است.

مزایای شرکت در آزمون دولینگو برای مهاجرت

درصورتی‌که شما هم می‌خواهید برای مهاجرت به کشورهای خارجی در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کنید و یا در سایر آزمون‌های دیگر زبان موفق نبوده‌اید، آزمون دولینگو Duolingo گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود. این آزمون دارای یک فرمت منحصربه‌فرد و جذاب است که می‌تواند برای متقاضیان قابل‌درک‌تر باشد. از سوی دیگر این آزمون مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به سایر آزمون‌ها خواهد داشت و زمان برگزاری آن کاملاً به خودتان بستگی دارد.

شرکت در آزمون دولینگو برای همه افراد راحت خواهد بود.

آزمون زبان انگلیسی تافل به شما کمک می‌کند تا نتایج آزمون خود را به‌صورت رایگان به 4 دانشگاه ارسال کنید. از سوی دیگر آزمون تافل امکان ارائه نتیجه آزمون را برای 5 دانشگاه مهیا کرده است. اگر می‌خواهید نتایج آزمون را برای دانشگاه‌های بیشتری ارسال کنید، باید هزینه‌ای در حدود 20 دلار متقبل شوید؛ این در حالی است که آزمون دولینگو برای مهاجرت هیچ هزینه اضافی برای ارائه نتایج آزمون به متقاضیان تحمیل نخواهد کرد. این آزمون زبان انگلیسی مزایای دیگری نیز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای شرکت در آزمون دولینگو برای مهاجرت

• راحت: بدون نیاز به مراجعه کردن به یک مرکز برگزاری آزمون و یا سفر کردن به یک شهر و کشور دیگر برای شرکت در آزمون، می‌توانید دولینگو را در خانه خود برگزار کنید.
• سریع: شما می‌توانید به‌سرعت آزمون را به پایان رسانده و ظرف 48 ساعت بعد، نتایج را دریافت کنید و به‌سرعت آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.
• مقرون‌به‌صرفه: هزینه شرکت در آزمون دولینگو در حال حاضر تنها 49 دلار خواهد بود. درحالی‌که سایر آزمون‌های زبان انگلیسی هزینه‌ای در حدود 200 دلار دارند.

افرادی که می‌توانند در آزمون دولینگو شرکت کنند

این آزمون برای همه علاقه‌مندان به تحصیل به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی و تمامی کسانی که در تلاش برای کسب یک موقعیت شغلی در یک کشور انگلیسی‌زبان هستند، مناسب است. ازاین‌رو فرقی ندارد که شما دقیقاً برای چه هدفی به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید؛ هرکجا که از شما چنین مدرکی را بخواهند، می‌توانید نتایج آزمون دولینگو را به آن‌ها ارائه کنید.

آزمون دولینگو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

بخش‌های مختلف آزمون زبان دولینگو برای مهاجرت

حال که به‌صورت کامل با آزمون دولینگو برای مهاجرت آشنا شدید، شاید بخواهید بدانید که بخش‌های مختلف این آزمون به چه صورت برگزار خواهد شد. سؤالات آزمون دولینگو در قالب‌های متفاوت و منحصربه‌فردی ارائه می‌شوند که ممکن است برای شما هم جدید باشد. از جمله بخش‌های مختلف آزمون دولینگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


• گوش‌دادن به کلمات و جملات گفتاری و انتخاب جملات واقعی
• مرور کلمات یا جملات نوشته شده و تعیین جملات واقعی
• تکمیل حروف جای خالی در یک متن
• توصیف یک تصویر به‌صورت نوشتاری
• ارائه یک ویدئو ضبط شده از خود با خواندن از روی یک متن مشخص شده
• پاسخ شفاهی به یک سؤال گفتاری
• پاسخ کتبی به یک سؤال کتبی
• تایپ کردن جمله‌ای که از کامپیوتر می‌شنوید


علاوه بر بخش‌های فوق، آزمون دولینگو همچنین شامل یک مصاحبه ویدئویی خواهد بود. در این مصاحبه شما باید به مدت 1 تا 3 دقیقه در مورد یک موضوع از بین دو موضوع پیشنهادی، صحبت کنید. با اینکه این بخش نمره‌بندی مشخصی ندارد، اما همراه با نتایج آزمون شما به دانشگاه‌ها و یا مراکز دیگر ارسال خواهد شد.

برای شرکت در آزمون دولینگو باید خودتان را آماده کنید.

آماده‌شدن برای شرکت در آزمون دولینگو برای مهاجرت

با اینکه آزمون دولینگو یکی از آزمون‌های جذاب و متفاوت برای دریافت مدرک زبان انگلیسی است، اما باید بدانید که آماده‌شدن برای این آزمون می‌تواند سخت و پیچیده باشد. دلیل این سخت بودن این است که آزمون دولینگو همه چیز را، از طبیعی بودن لحن شما گرفته تا توانایی شما برای توصیف قطعه عکسی که پیش‌ازاین ندیده‌اید، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. ازاین‌رو شما باید یک سری‌کارهایی را برای اطمینان از میزان آمادگی خود برای شرکت در آزمون دولینگو انجام دهید.


یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند به موفقیت شما در آزمون دولینگو برای مهاجرت کمک کند این است که بر روی تسلط کامل زبان انگلیسی خود کار کنید. شما می‌توانید کار خودتان را با خواندن مقالات و یا روزنامه‌های مختلف انگلیسی شروع کنید، پادکست‌های انگلیسی بشنوید و یا با انگلیسی‌زبان‌های بومی صحبت کنید. همچنین می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی دولینگو شرکت کنید تا بدین صورت کاملاً عیار خودتان را بسنجید.

در طول برگزاری آزمون دولینگو، ناظران شما را مشاهده می‌کنند.

نحوه نمره‌دهی و برگزاری آزمون دولینگو برای مهاجرت

شاید برای شما هم این سؤال ایجاد شده باشد که اگر آزمون زبان دولینگو در منزل و به کمک رایانه شخصی قابل‌اجرا است، چگونه می‌توان از صحت پاسخ‌دهی افراد متقاضی به سؤالات مطمئن شد؟ مسئولین برگزاری چنین آزمونی راه حلی بسیار کاربردی و جالب‌توجه را برای برگزاری و اطمینان از سلامت آزمون پیاده‌سازی کرده‌اند: استفاده از مراقبین و ناظران آنلاین!


قبل از اینکه آزمون دولینگو برای مهاجرت شما شروع شود، ناظران ویدئویی با شما ارتباط برقرار کرده و در طول برگزاری آزمون شما را به‌صورت کامل مشاهده خواهند کرد. دو ناظر به‌صورت تمام‌وقت در حال ثبت و ضبط تمامی پاسخ‌ها و حرکات شما خواهند بود و حتی فشار دادن کلیدهای مختلف رایانه شما را هم به‌دقت بررسی می‌کنند.


بعد از اینکه آزمون شما به پایان رسید، شما نمره‌ای را از 10 تا 160 دریافت خواهید کرد. این نمره یک نمره کلی خواهد بود و به تفکیک بخش‌های مختلف آزمون نیست. امروزه اکثر دانشگاه‌ها و یا مراکز شغلی مختلف نمره‌های بالاتر از 120 را قبول می‌کنند؛ بااین‌حال شرایط از یک دانشگاه تا دانشگاه دیگر کاملاً متفاوت خواهد بود.

بعد از شرکت در آزمون دولینگو برای مهاجرت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بعد از اینکه آزمون دولینگو شما به پایان رسید، نتایج آن به ناظران ارسال خواهد شد. سپس ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که زمان دقیق دریافت نتایج را اطلاع‌رسانی می‌کند. این مدت‌زمان می‌تواند از 24 ساعت تا 48 ساعت بعد، متغیر باشد. بعد از اینکه نتایج شما آماده ارائه شد، مجدداً به شما یک ایمیل ارسال می‌شود. شما همچنین می‌توانید نتایج خود را در صفحه اصلی وب‌سایت دولینگو نیز مشاهده و بررسی کنید.


این امکان برای متقاضیان آزمون دولینگو برای مهاجرت وجود دارد که در عرض 30 روز، 2 بار برای شرکت در “آزمون تأیید شده” ثبت‌نام کنند. منظور از آزمون تأیید شده، آزمونی است که به‌صورت کامل تکمیل شده باشد و از آن نمره دریافت کرده باشید. این بدان معناست که اگر در حین برگزاری یک آزمون دولینگو با مشکلات فنی و یا نرم‌افزاری روبرو شوید، این آزمون جزو 2 آزمون تأیید شده محاسبه نخواهد شد. اعتبار نمراتی که توسط آزمون دولینگو کسب می‌کنید، ۲ساله بوده و بعد از مشخص‌شدن نتایج می‌توانید آن را بلافاصله با سایر مؤسسه‌های مورد نظر خود به اشتراک بگذارید. همچنین باید بدانید که هیچ سقفی برای تعداد به‌اشتراک‌گذاری نتایج این آزمون وجود نخواهد داشت.

همه چیز را از قبل برای آزمون دولینگو آماده کنید.

همه آن چیزی که برای آماده‌شدن جهت شرکت در آزمون دولینگو نیاز دارید

آن دسته از افرادی که برای اولین‌بار می‌خواهند در آزمون دولینگو برای مهاجرت شرکت کنند، نیاز است تا به‌صورت کامل با مدارک و شرایط لازم برای حضور در این آزمون آشنا شوند. هنگام برگزاری آزمون زبان دولینگو باید مطمئن شوید که هر چیز ضروری برای جلوگیری از بروز مشکل را گردآوری کرده‌اید. این موارد عبارت خواهند بود از:


• یک کارت شناسایی عکس‌دار که توسط دولت صادر شده باشد.
• یک اتاق ساکت و پرنور
• 60 دقیقه وقت آزاد
• یک اتصال اینترنت پرسرعت و مطمئن
• یک عدد رایانه یا لپ‌تاپ
• یک مرورگر پشتیبانی شده
• دوربین جلو باکیفیت
• یک عدد میکروفن
• بلندگو


قبل از این که آزمون شروع شود، ویدئویی آزمایشی برای اطمینان از اینکه قوانین را به‌صورت کامل رعایت کرده‌اید، توسط کارشناسان بررسی خواهد شد. این موارد شامل استفاده نکردن از هدفون، صحبت نکردن با افراد دیگر، استفاده نکردن از موبایل و سایر وسایل الکترونیکی و خارج نکردن نگاه از صفحه‌نمایش خواهد بود. به یاد داشته باشید که پیروی کردن از این قوانین کاملاً مهم و ضروری است و نادیده‌گرفتن آن‌ها منجر به لغو آزمون می‌شود.

نتیجه‌گیری

آزمون دولینگو برای مهاجرت تحصیلی و شغلی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. این آزمون که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و از خانه امکان شرکت در آن وجود دارد به بخش‌های متفاوت و منحصربه‌فردی تقسیم می‌شود. از مهم‌ترین مزایای شرکت در این آزمون می‌توان به‌راحتی بیشتر، سرعت بالاتر و هزینه‌ مقرون‌به‌صرفه‌تر آن اشاره کرد. این آزمون ظرف یک ساعت به پایان می‌رسد و نتایج آن نهایتاً بعد از 48 ساعت به فرد متقاضی اعلام می‌شود و فرد می‌تواند به‌سادگی نتایج را به هر تعداد مؤسسه که در نظر دارد، ارسال کند.

سوالات متداول

آزمون دولینگو یا Duolingo (DET) را می‌توان یک آزمون آنلاین و استاندارد دانست که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا این آزمون انگلیسی را در خانه و به کمک رایانه شخصی خود برگزار کنند.

بدون نیاز به مراجعه کردن به یک مرکز برگزاری آزمون و یا سفر کردن به یک شهر و کشور دیگر برای شرکت در آزمون، می‌توانید دولینگو را در خانه خود برگزار کنید.

هزینه شرکت در آزمون دولینگو در حال حاضر تنها 49 دلار خواهد بود

شما می‌توانید به‌سرعت آزمون را به پایان رسانده و ظرف 48 ساعت بعد، نتایج را دریافت کنید و به‌سرعت آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *