دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول

شهر :

ازمیر

سال تاسیس :

1982

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

16

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

18

قطعاً با یک جستجوی ساده برای پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های ترکیه، با نام دانشگاه دوکوز ایلول روبه‌رو شده‌اید. این دانشگاه در شهر ازمیر قرار گرفته است و با داشتن هجده دانشکده از جمله دانشگاه‌های بسیار مهم کشور ترکیه به شمار می‌آيد که طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است.

این دانشگاه را می‌توان در رده دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه قرار داد. این دانشگاه نیز در بین کلیه دانشگاه‌های کشور ترکیه جایگاه مناسبی دارد؛ زیرا این دانشگاه توانسته است رتبه شانزدهم را به دست بیاورد. در دانشگاه Dokuz Eylül امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی وجود دارد.

دانشگاه مزبور به طور کامل توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران تأیید شده است. این امر یکی دیگر ویژگی‌های بسیار مناسب دوکوز ایلول محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات مناسبی را در مورد این دانشگاه به دست آورید، توصیه می‌کنیم که ادامه متن را از دست ندهید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

محل قرارگیری دانشگاه

مورد اولی که در رابطه با دانشگاه دوکوز ایلول باید به آن اشاره کنیم، محل قرارگیری آن است. همان ‌طور که گفته شد، دوکوز ایلول در شهر ازمیر بنا شده است. سابقه تأسیس این دانشگاه به سال 1982 میلادی برمی‌گردد. احتمالاً‌ از این امر مطلع هستید که ازمیر در کنار استانبول و آنکارا قرار گرفته و از جمله شهرهای بسیار بزرگ کشور ترکیه است که هر ساله گردشگران زیادی از آن‌ها دیدن می‌کنند. در واقع، این شهر سومین شهر ترکیه از نظر وسعت و جمعیت محسوب می‌شود.

شایان ذکر است که آب و هوای شهر ازمیر نیز مانند سایر شهرهای ترکیه معتدل و مرطوب است؛ بنابراین، با تحصیل در این شهر می‌توانید از آب و هوای بی‌نظیر آن نیز بهره ببرید. دوکوز ایلول در منطقه آسلان چوک قرار گرفته است. این منطقه همواره محلی برای ساخت بناهای آموزشی و علمی در شهر ازمیر بوده است. به همین دلیل، می‌توان آموزشگاه‌های مختلفی را در کنار دوکوز ایلول مشاهده کرد که هر یک از آن‌ها به رشته خاصی اختصاص دارند. اکثر این آموزشگاه‌ها جزء آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای هستند و ارتباط خاصی با دوکوز ایلول ندارند.

اگرچه ازمیر شهر بزرگی محسوب می‌شود و شاید تردد در آن کمی دشوار باشد، اما دانشجویان دانشگاه دوکوز ایلول نباید نگرانی خاصی در این زمینه داشته باشند. این امکان برای دانشجویان فراهم شده است تا با تخفیف بسیار مناسبی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

نوع دانشگاه

Dokuz Eylül University یک دانشگاه دولتی است. در واقع، هزینه‌های مربوط به انجام موارد مختلف آموزشی در این دانشگاه از طریق دولت کشور ترکیه تأمین می‌شود، البته بخشی از هزینه‌های مورد نظر نیز توسط شهریه دانشجویان جمع‌آوری می‌گردد. در هر صورت، این دانشگاه با خود صفت دولتی بودن را یدک می‌کشد. دانشگاه‌های دولتی ترکیه همواره از نظر وسعت و تعداد دانشجویان از دانشگاه‌های خصوصی بیشتر هستند. دانشگاه دوکوز ایلول نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مرکز آموزشی دوکوز ایلول بزرگ‌ترین دانشگاه چه در بین دانشگاه‌های دولتی و چه در بین دانشگاه‌های خصوصی ازمیر است؛ بنابراین، می‌توانید با انتخاب این دانشگاه تجربه تحصیل در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه را به دست ‌آورید. دولتی بودن این دانشگاه منجر به آن شده است تا شاهد تدریس برخی از برترین استادان ترکیه‌ای در دانشگاه دوکوز ایلول باشیم.

با توجه به برنامه‌های گسترش دانشگاه‌های دولتی در ترکیه این انتظار می‌رود که در سال‌های آينده دوکوز ایلول به شکل فزاینده‌ای گسترش یابد. این به آن معنا است که دانشجویان خارجی شانس بسیار مناسبی جهت کسب پذیرش در این دانشگاه دولتی دارند که خود یک خبر فوق‌العاده است. اگر قصد انتخاب یک دانشگاه معتبر دولتی در کشور ترکیه را دارید، دوکوز ایلول قطعاً بهترین انتخاب شما خواهد بود.

نوع دانشگاه

مورد تأیید بودن دانشگاه

اگر جزء کسانی هستید که قصد دارند پس از پایان دوران تحصیل خود به کشور ایران بازگردند، باید حتماً‌ نسبت به مورد تأیید بودن دانشگاه مورد نظرتان توجه کنید. مرجع اصلی تأیید کلیه دانشگاه‌های خارجی، وزرات علوم جمهوری اسلامی ایران است؛ بنابراین باید حتماً‌ برای شناخت مورد تأیید بودن یا نبودن دانشگاه دلخواه خود از این مرجع کمک بگیرید.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده، دانشگاه دوکوز ایلول در لیست دانشگاه‌های دولتی مورد تأیید وزارت علوم قرار دارد. این به آن معنا است که دانشجویان ایرانی موجود در این دانشگاه می‌توانند از بابت مورد تأیید بودن مدرک خود اطمینان داشته باشند.

داشتن مدرک مورد تأیید وزارت علوم یک شرط اساسی برای افرادی است که قصد دارند پس از پایان دوران تحصیلی خود در دانشگاه‌های کشور خودمان مشغول به تدریس شوند. در واقع، اگر قصدتان در آینده فعالیت به عنوان یک استاد دانشگاه در ایران است، می‌‌توانید بدون هیچ‌ نگرانی به تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول مشغول شوید.

شایان ذکر است که پس از پایان دوران تحصیل هیچ محدودیتی برای پیدا کردن شغل در دانشگاه‌های ترکیه‌ای نیز وجود ندارد و حتی می‌‌توانید به همین روش اقامت کشور ترکیه را نیز به دست آورید، البته این امر شرایط خاصی دارد و باید حتماً‌ آن را با مشاوران مهاجرتی مانند کارشناسان مجموعه هرمس اپلای در میان بگذارید.

رتبه دانشگاه

Dokuz Eylül University توانسته است با استفاده از تکنیک‌های جدید آموزشی و ارائه برترین امکانات تحصیلی به دانشجویان خود به رتبه مناسبی در بین دانشگاه‌های کشور ترکیه و حتی در بین دانشگاه‌های آسیایی دست یابد. به عنوان مثال، رتبه دانشگاه دوکوز ایلول در بین کلیه دانشگاه‌های موجود در آسیا، 400 است که رتبه بسیار مناسبی به شمار می‌آيد و می‌توان امید داشت که در آینده این رتبه نیز بهبود يابد.

مورد مهم‌تری که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، رتبه دوکوز ایلول در بین دانشگاه‌های کل ترکیه است. این دانشگاه در بین کلیه دانشگاه‌های موجود در ترکیه رتبه شانزدهم را به خود اختصاص داده است. با توجه به چنین مواردی می‌توان گفت که دوکوز ایلول علی‌رغم وجود دانشجویان بسیار زیاد، راه خود را به سمت تبدیل شدن به یکی از ده دانشگاه برتر در ترکیه ادامه می‌دهد.

رتبه دانشگاه

وجود همین رتبه‌های بالا نشان می‌دهد که چرا اکثر دانشجویان خارجی حتی در بین دانشگاه‌های خصوصی موجود در شهر ازمیر،‌ باز هم دوکوز ایلول را انتخاب می‌کنند. سطح بالای آموزشی در این دانشگاه قطعاً در اعتبار کلی مدرک شما بی‌تأثیر نخواهد بود. در واقع، وقتی مدرک خود را از دانشگاهی همچون دوکوز ایلول دریافت می‌کنید، قطعاً شانس بهتری برای پیدا کردن شغل در حوزه‌های مختلف خواهید داشت. تحصیل در دانشگاه دانشگاه دوکوز ایلول حتی منجر به ایجاد یک آینده روشن‌تر نیز می‌شود.

زبان‌های مورد استفاده دانشگاه

این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در آن می‌توان موارد درسی را به زبان انگلیسی نیز فرا گرفت، البته زبان اصلی اکثر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه دوکوز ایلول ترکی استانبولی است. تحصیل در رشته‌های انگلیسی زبان بیشتر برای افرادی مناسب است که واقعاً کوچک‌ترین آشنایی با زبان ترکی ندارند. شایان ذکر است که برای تحصیل در این رشته‌ها باید مدرک زبان انگلیسی معتبری همچون آیلتس یا تافل را ارائه دهید.

به طور کلی توصیه مي‌شود جهت تحصیل در کلیه دانشگاه‌های ترکیه از جمله دانشگاه دوکوز ایلول به فراگیری زبان ترکی استانبولی بپردازید. این زبان چندان دشوار نیست و می‌توان طی مدت کوتاهی آن را به شکل مناسبی فرا گرفت. علاوه بر این، در صورتی که قصد دارید پس از پایان تحصیلات خود در ترکیه مشغول به کار شوید، باید حتماً با زبان ترکی آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت، شانس شما در این زمینه به شدت کاهش می‌يابد. این امر منجر به کاهش احتمال دریافت ویزای کاری و اقامت دائم ترکیه نیز می‌شود.

شهریه دانشگاه

تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه دوکوز ایلول مستلزم پرداخت مبالغ خاصی به عنوان شهریه است. شهریه شما در این دانشگاه دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه بسیار پایین‌تر خواهد بود؛ به همین دلیل، نباید نگرانی خاصی به دل خود راه دهید. میزان شهریه پرداختی به فاکتورهای مختلفی از جمله رشته تحصیلی فرد ارتباط دارد.

تحصیل در رشته‌های خاصی همچون پزشکی نیازمند پرداخت مبلغ بیشتری است. به عنوان مثال، دانشجویان دوره پزشکی باید به صورت سالانه حدوداً‌ پنجاه هزار لیر شهریه پرداخت کنند. این در حالی است که دانشجویان رشته حسابداری تنها چهار هزار لیر شهریه می‌پردازند.

در واقع، از بین کلیه رشته‌های دانشگاه دوکوز ایلول، رشته حسابداری دارای پایین‌ترین شهریه و رشته پزشکی دارای بیشترین شهریه است. باید به این نکته اشاره کنیم که برای رتبه‌های برتر علمی و دارندگان مدال‌های المپیادهای جهانی امکان کسب بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد و این افراد می‌‌توانند بدون پرداخت شهریه در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

مرکز آموزشی دوکوز ایلول با کسب رتبه‌های عالی در سال‌های اخیر توانسته است نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد. این دانشگاه در شهر ازمیر هر ساله پذیرای تعداد زیادی دانشجوی خارجی است که برای ادامه تحصیل خود کشور ترکیه را انتخاب کرده‌اند. شما نیز می‌توانید نسبت به کسب پذیرش از این دانشگاه اقدام کنید.

دانشگاه دوکوز ایلول از نظر دانشجویان بسیار زیادی انتخابی عالی برای ایرانیان محسوب می‌شود. دلیل این امر را می‌‌توان به شهریه مناسب و همچنین تدریس دروس مربوطه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارتباط داد. اگر قصد دارید در رابطه با این دانشگاه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید با کارشناسان با تجربه هرمس اپلای تماس بگیرید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

دانشگاه دوکوز ایلول چه نوع دانشگاهی میباشد؟
Dokuz Eylül University یک دانشگاه دولتی است.
آیا این دانشگاه مورد تأییدوزارت علوم میباشد؟
دانشگاه دوکوز ایلول در لیست دانشگاه‌های دولتی مورد تأیید وزارت علوم قرار دارد.
برای تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول نیازی به مدرک زبان است؟
برای تحصیل در این رشته‌ها باید مدرک زبان انگلیسی معتبری همچون آیلتس یا تافل را ارائه دهید.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای