راحت ترین کشور برای اخذ شهروندی

راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی

مهاجرت و سفر به یک کشور خارجی می‌تواند مشکلات خاص خودش را به همراه داشته باشد. از مشکلات مربوط به زبان و فرهنگ گرفته تا مشکلاتی نظیر هزینه‌های زندگی و سختی‌های دریافت پاسپورت. همه‌وهمه باعث شده است تا افراد به دنبال کشوری باشند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کمترین سخت‌گیری‌های لازم، شهروندی را به آن‌ها اعطا کند. امروزه کشورهایی در جهان وجود دارند که مسیر کوتاه‌تری برای اعطا شهروندی به متقاضیان خواهند داشت. ما در ادامه قصد داریم تا راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی را به شما معرفی کنیم.

راحت ترین کشور برای اخذ شهروندی
 
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

پیداکردن یک کشور مناسب برای مهاجرت و دریافت شهروندی

در بسیاری از کشورهای جهان شخص به‌صورت کاملاً خودکار و پس از تولد، بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه و یا مراحل اضافی، می‌تواند به‌عنوان شهروند آن کشور شناخته شده و از حقوق شهروندی برخوردار شود. بااین‌حال مسیرهای متعددی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان شهروندی یا تابعیت یک کشور دیگر را دریافت کرد. مهاجران از سراسر دنیا به دنبال پیداکردن یک کشور مناسب برای مهاجرت و دریافت اقامت بوده و می‌خواهند تا راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی را پیدا کنند.

باید بدانید که هر کشوری قوانین مهاجرتی و شهروندی مخصوص به خودش را دارد. اما بااین‌حال، برخی از کشورهای جهان مسیرهای بسیار ساده‌تری را برای اعطا حق شهروندی به متقاضیان خارجی، پیش روی آن‌ها قرار خواهند داد. این کشورها معمولاً مراحل ساده‌تر و هزینه‌های کمتری را برای اعطا شهروندی داشته و به متقاضیان اجازه می‌دهند تا به‌سادگی، پاسپورت آن کشور را دریافت کنند. بااین‌حال باید اشاره کرد که مسیر مهاجرتی مدنظر متقاضی نیز می‌تواند بر روی پیداکردن راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی تأثیرگذار باشد.

روش‌های اخذ تابعیت یک کشور خارجی

روش‌های اخذ تابعیت یک کشور خارجی

همان‌طور که اشاره شد، کشورهای جهان مسیرهای مختلفی را برای اعطا شهروندی به متقاضیان خارجی پیاده‌سازی کرده‌اند. هرکدام از متقاضیان می‌توانند بسته به شرایط خود، یکی از این راه‌ها را برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت کشورهای خارجی، انتخاب کنند. از مهم‌ترین روش‌های اخذ تابعیت برای گرفتن شهروندی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از طریق تولد

یکی از روش‌های اخذ تابعیت که در برخی از کشورهای جهان پیاده‌سازی شده است، اعطا حق شهروندی با تولد در خاک آن کشور است. بدین صورت اگر نوزادی در این کشورها به دنیا بیایید، والدین او می‌توانند برای دریافت پاسپورت نوزاد خود، اقدام کنند.

به همین دلیل کشورهایی که از قانون اعطا حق شهروندی از طریق تولد در خاک کشور تبعیت می‌کنند به‌عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی شناخته می‌شوند. اما کشورهای مختلفی وجود دارند که تنها به نوزادانی پاسپورت اعطا می‌کنند که والدین او، تابعیت آن کشور را داشته باشند.

از طریق والدین

طبق این دستورالعمل به هرکسی که والدینش شهروندی یک کشور را داشته باشند، پاسپورت و حق شهروندی اعطا خواهد شد. در برخی از کشورها تنها تابعیت پدر نیز می‌تواند باعث دریافت حق شهروندی شود. اما ممکن است در برخی دیگر از کشورها، اصل‌ونسب فرد بزرگ‌تر خانواده مانند پدربزرگ یا مادربزرگ نیز در نظر گرفته شود.

از طریق ازدواج

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دریافت تابعیت یک کشور، از طریق ازدواج با شهروند همان کشور است؛ ازاین‌رو اگر قصد داشته باشید که از طریق ازدواج پاسپورت خود را دریافت کنید، می‌توانید به‌سادگی راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی را پیدا کنید.

از طریق اقامت

یکی از روش‌هایی که بسیار موردتوجه مهاجرین قرار دارد، دریافت تابعیت از طریق اقامت در یک کشور است. از این طریق اگر شما مدت‌زمان مشخصی در یک کشور اقامت داشته باشید و مشخص شود که برای آن کشور سودآوری دارید، می‌توانید حق شهروندی خود را دریافت کنید. اگر قصد دارید از طریق اقامت شهروندی خود را کسب کنید، راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی کشوری خواهد بود که کمترین مدت‌زمان برای اقامت را در قانون اعطا شهروندی خود مدنظر داشته باشد.

از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین راه‌های گرفتن شهروندی یک کشور، سرمایه‌گذاری در آن است. اگر شما بتوانید مدار قابل‌توجهی سرمایه را در یک کشور سپرده‌گذاری کنید، می‌توانید به‌سادگی پاسپورت آن کشور را اخذ کنید. راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری کشوری است که بتوان با کمترین میزان سرمایه، پاسپورت آن را دریافت کرد.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دریافت تابعیت یک کشور، از طریق ازدواج با شهروند همان کشور است

راحت ترین کشورها برای گرفتن شهروندی

حال که با مهم‌ترین راه‌های مهاجرت و اخذ پاسپورت و شهروندی کشورهای خارجی آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا راحت­ترین و ساده‌ترین کشورها را برای گرفتن شهروندی به شما معرفی کنیم. این کشورها می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای تمامی متقاضیانی باشند که می‌خواهند در کمترین زمان ممکن، پاسپورت یک کشور خارجی را کسب کنند.

باید اشاره داشت که در لیست ارائه شده در ادامه، برخی از کشورها ممکن است تنها برای یک راه مهاجرتی به‌عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی شناخته شوند و برخی دیگر، برای انواع راه‌های مهاجرتی به این نام شناخته شوند. بااین‌حال ما در ادامه لیستی از بهترین کشورهایی که می‌توانند به متقاضیان خارجی در سراسر دنیا در کمترین زمان و با هزینه‌های پایین شهروندی اعطا کنند را معرفی خواهیم کرد.

کانادا

کانادا، به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای حال حاضر دنیا، یکی از راحت­ترین کشورها برای گرفتن شهروندی است. این کشور که بزرگ‌ترین کشور امریکا شمالی و دومین کشور بزرگ جهان است، می‌تواند ساده‌ترین مسیرها را برای دریافت اقامت و سپس پاسپورت کانادایی در اختیار متقاضیان قرار دهد. آن دسته از متقاضیانی که تنها سه سال از پنج سال گذشته را به‌صورت قانونی در خاک کانادا گذرانده باشند، می‌توانند برای دریافت پاسپورت و شهروندی کانادا اقدام کنند.

از دیگر شرایط دریافت شهروندی کانادا می‌توان به این نکته اشاره کرد که فرد باید در مدت‌زمانی که در خاک کانادا حضور دارد تمامی مالیات‌های لازم را پرداخت کند. همچنین از متقاضی خواسته خواهد شد تا در آزمون‌های تاریخ و زبان، یا به زبان انگلیسی و یا فرانسوی، شرکت کرده و هزینه‌های دریافت پاسپورت خودش را بپردازد. هزینه‌های کسب پاسپورت کانادایی و شرکت در آزمون‌های لازم، چیزی در حدود ۶۳۰ دلار، برای هر بزرگسال خواهد بود.

آلمان

کشور آلمان

کشور آلمان به‌جرئت می‌تواند به‌عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی انتخاب شود. این کشور که به‌عنوان دومین کشوری که بالاترین نرخ پذیرش مهاجر در جهان را دارد، مسیرهای بسیار ساده و آسانی را برای اعطا اقامت و شهروندی در اختیار متقاضیان خارجی قرار خواهد داد. بسته به شرایط فرد متقاضی، درصورتی‌که بین ۶ تا ۸ سال در خاک آلمان حضور داشته باشد، می‌تواند برای دریافت پاسپورت آلمانی و سپس شهروندی این کشور، اقدامات لازم را صورت دهد.

از جمله شرایط دیگر برای کسب پاسپورت آلمانی می‌توان به این نکته اشاره کرد که فرد باید متقاضی ترک تابعیت فعلی خود باشد. همچنین نیاز است تا در یک سری آزمون مانند آزمون زبان آلمانی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کند. درصورتی‌که افراد بتوانند مسیر دریافت پاسپورت و شهروندی آلمان را طی کنند، می‌توانند یک زندگی بسیار مطمئن و آسوده را برای خود به ارمغان بیاورند.

ترکیه

یکی از کشورهایی که می‌تواند ادعا کند راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی است، کشور ترکیه است. دولت کشور ترکیه مسیر دریافت اقامت و شهروندی این کشور را برای تمامی متقاضیان خارجی هموار کرده است و افراد می‌توانند از سراسر دنیا برای کسب پاسپورت ترکیه‌ای خود اقدام کنند. یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای دریافت حق شهروندی ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. شما می‌توانید با خرید ملک و مستغلات در ترکیه با حداقل مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار، به‌سرعت شهروندی این کشور را دریافت کنید.

البته باید اشاره کرد که برای کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، نیاز است تا فرد بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و به دولت این کشور اثبات کند که هیچ‌گونه سابقه کیفری ندارد. از مزایای دریافت شهروندی ترکیه می‌توان به هزینه‌های پایین زندگی در این کشور، در مقایسه با کشورهای اروپایی اشاره کرد که به فرد اجازه می‌دهد یک زندگی آرام را در ترکیه آغاز کند.

اسپانیا

یکی از کشورهای اروپایی بسیار مناسب برای دریافت شهروندی ساده، کشور اسپانیا است. این کشور که به متقاضیان خارجی اجازه اقامت و دریافت پاسپورت را می‌دهد می‌تواند به‌عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی باشد. اما اگر می‌خواهید تا مسیر ساده‌ای را برای دریافت شهروندی اسپانیا طی کنید، می‌توانید مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری را امتحان کنید. شما با سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰۰۰۰ یورو در کشور اسپانیا قادر خواهید بود تا به‌سادگی اقامت و در نهایت پاسپورت این کشور را اخذ کنید.

از مهم‌ترین شرایطی که کشور اسپانیا برای متقاضیان اخذ شهروندی این کشور در نظر گرفته است، می‌توان به این نکته اشاره کرد که فرد موظف است تا حداقل ۱۸۳ روز در سال، به مدت ۱۰ سال را در خاک اسپانیا حضور داشته باشد. همچنین در این مدت‌زمان سرمایه خود را در این کشور حفظ کرده و هیچ‌گونه بدهی مالیاتی به دولت کشور اسپانیا نداشته باشد. همچنین باید ثابت کنید که با فرهنگ این کشور و زبان اسپانیایی آشنایی و درک اولیه را دارید.

سوئد

تمامی کسانی که حداقل ۵ سال در کشور سوئد اقامت داشته باشند، می‌توانند برای دریافت پاسپورت سوئدی اقدام کنند.

یکی دیگر از کشورهایی که می‌تواند نامزد راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی باشد، کشور سوئد است. این کشور نیز برای اعطا حق شهروندی به متقاضیان خارجی به حداقل مجوز نیاز دارد؛ ازاین‌رو تمامی کسانی که حداقل ۵ سال در کشور سوئد اقامت داشته باشند، می‌توانند برای دریافت پاسپورت سوئدی اقدام کنند. یکی دیگر از مزایای کسب شهروندی سوئد این است که شما به هیچ تعهد و یا مدرک زبانی برای دریافت چنین حقی نیاز نخواهید داشت.

از سوی دیگر، اگر شما با یک فرد سوئدی ازدواج کنید می‌توانید بعد از گذشت ۲ سال، برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنید؛ ازاین‌رو پر بیراه نخواهد بود اگر عنوان کنیم که سوئد یکی از بهترین کشورها برای گرفتن شهروندی خواهد بود. شما پس از اخذ تابعیت سوئدی خود می‌توانید از حقوق و مسئولیت‌های برابر، سهولت در سفر بدون ویزا، تحصیلات عالی و رایگان، امکانات مراقبت‌های بهداشتی و … نیز به‌مانند تمامی سوئدیان استفاده کنید.

فرانسه

یکی دیگر از کشورهایی که نامزد راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی است، کشور فرانسه خواهد بود. این کشور نیز به دلیل داشتن مسیری ساده و آسان برای اعطا حق شهروندی به متقاضیان خارجی در این لیست قرار گرفته است. افراد می‌تواند با حداقل ۵ سال حضور و زندگی در خاک فرانسه، برای دریافت پاسپورت فرانسوی خود، اقدام کنند. بااین‌حال افرادی که تحصیلات تکمیلی خود را از یک دانشگاه فرانسوی کسب کرده باشند، قادر خواهند بود که در عرض ۲ سال برای دریافت شهروندی درخواست دهند.

البته کشور فرانسه نیز به‌مانند سایر کشورهای جهان، شرایط و قوانینی را برای اعطا حق شهروندی خود در نظر گرفته است. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این شرایط آن است که فرد باید به دولت فرانسه اثبات کند که دارای دانش زبان فرانسوی لازم بوده و با تاریخ، فرهنگ و سیاست این کشور آشنایی نسبی دارد.

ایرلند

کشور ایرلند نیز به‌عنوان کشوری که یکی از راحت ترین مسیرها را برای گرفتن شهروندی دارد، در بین متقاضیان شناخته شده است. ساده‌ترین راه برای دریافت پاسپورت و شهروندی ایرلند این است که ثابت کنید اصل‌ونسبی ایرلندی دارید. به زبان دیگر اگر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ شما ایرلندی باشند، به‌سادگی تابعیت ایرلندی به شما داده خواهد شد. بااین‌حال اگر اصل‌ونسبی ایرلندی ندارید، می‌توانید با پنج سال اقامت در این کشور، شهروندی ایرلند را به دست بیاورید.

درصورتی‌که شما موفق شوید با یک شهروند ایرلندی ازدواج کنید، مدت‌زمانی که برای گرفتن پاسپورت ایرلندی باید سپری کنید، به ۳ سال کاهش پیدا خواهد کرد. شما با دریافت پاسپورت ایرلندی می‌توانید در منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا زندگی و یا کار کنید.

پرتغال

پس از اقامت به مدت ۵ تا ۱۰ سال، بسته به شرایط، برای دریافت پاسپورت پرتغالی خود اقدامات لازم را انجام دهید

اما در لیست راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی، نام کشور پرتغال نیز وجود دارد. شما می‌توانید پس از اقامت به مدت ۵ تا ۱۰ سال، بسته به شرایط، برای دریافت پاسپورت پرتغالی خود اقدامات لازم را انجام دهید. از جمله شرایط اصلی آن نیز این است که باید حداقل نیمی از سال را به‌صورت فیزیکی در خاک پرتغال حضور داشته باشید. اما باید بدانید که دولت کشور پرتغال یک برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری ویژه‌ای دارد که نیاز به حضور فیزیکی فرد در پرتغال تنها ۲ هفته در سال خواهد بود.

شما با سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات در پرتغال به ارزش ۳۵۰۰۰۰ یورو و یا کمک مالی ۵۰۰۰۰۰ یورو می‌توانید به‌سادگی اقامت و سپس تابعیت این کشور را کسب کنید. بدین صورت به شما یک ویزای طلایی داده خواهد شد که بعد از گذشت پنج سال موجب دریافت پاسپورت پرتغالی می‌شود.

جاب آفر

جاب آفر

نقطه قوت شما زمانی نمایان می‌شود که با یک فاکتور کلیدی برای مهاجرت اقدام کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال شغلی مناسب و پول‌ساز در کشوری خارجی هستید، باید از سابقه حرفه‌ای شغلی خود در این مسیر بهترین استفاده را داشته باشید.

سخن پایانی

کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که به متقاضیان خارجی این اجازه را می‌دهند تا برای دریافت تابعیت و شهروندی آن کشورها اقدام کنند. از مهم‌ترین راه‌های اقامت و سپس دریافت پاسپورت کشورهای خارجی می‌توان به تولد، ازدواج، اصل‌ونسب، اقامت، سرمایه‌گذاری و … اشاره کرد.

راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی کشوری است که علاوه بر پایین بودن هزینه‌های دریافت پاسپورت، زمان کوتاه‌ترین نیز برای حضور فرد در خاک کشور نیاز داشته باشد؛ ازاین‌رو کشورهای کانادا، آلمان، ترکیه، فرانسه، سوئد، پرتغال و … جز کشورهایی هستند که به‌عنوان راحت ترین کشورها برای گرفتن شهروندی شناخته می‌شوند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی کدامند؟
کانادا، آلمان، ترکیه، فرانسه، سوئد، پرتغال و …
روش‌های اخذ تابعیت یک کشور خارجی چیست؟
• از طریق تولد • از طریق والدین • از طریق ازدواج • از طریق اقامت • از طریق سرمایه‌گذاری
چه مزایایی برای من دارد که شهروندی یکی از این کشورها را بدست آورم؟
داشتن شهروندی یکی از این کشورها برای شما مزایای فراوانی دارد. برخی از مزایا می‌تواند شامل دسترسی به بازار کار، امتیازهای مالی و مالیاتی متفاوت، حقوق و تسهیلات اجتماعی، قابلیت مسافرت به بیشتر کشورها بدون نیاز به ویزا و حمایت قوی از شما در موارد اضطراری و حقوق بشر باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای