مهاجرت پزشکان به سوئیس

مهاجرت پزشکان به سوئیس

مهاجرت پزشکان به سوئیس مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. تاکید کشور سوئیس بر ارائه بالاترین خدمات آموزشی در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و وجود فرصت‌های شغلی فراوان در این زمینه، از جمله مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای کار و ادامه تحصیل از سوی پزشکان است. دانشکده‌های پزشکی معتبری در کشور سوئیس وجود دارند که البته اخذ پذیرش از آن‌ها کمی دشوار است. اما با داشتن شرایط تعیین شده از سوی این دانشکده‌ها امکان اخذ پذیرش وجود دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی روش‌های مهاجرت پزشکان به سوئیس و شرایط آن بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سوئیس؛ مقصدی عالی برای مهاجرت پزشکان سراسر دنیا

کشور سوئیس که در اروپای مرکزی و همسایگی کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، اتریش و لیختن‌اشتاین قرار دارد، یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور یکی از بنیان‌گذاران انجمن تجارت آزاد اروپا بوده و یکی از کشورهای حوزه شینگن به شمار می‌رود. سوئیس دارای چهار زبان ملی است که شامل زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی است. باید بدانید که یکی از بهترین سیستم‌های بهداشتی در سراسر دنیا به کشور سوئیس تعلق دارد.

در بسیاری از کشورهای اروپایی سیستم مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر مالیات است و کارفرمایان وظیفه تامین مالی این سیستم را دارند. اما در کشور سوئیس این شرایط کاملا متفاوت است. یعنی تامین مالی سیستم مراقبت‌های بهداشتی در کشور سوئیس از طریق کمک‌های اشخاص به برنامه‌های بیمه درمانی انجام می‌شود. با توجه به امکانات پزشکی و درمانی، قدرت اقتصادی و موقعیت سوئیس در اروپا، این کشور مقصدی عالی برای مهاجرت پزشکان به شمار می‌رود.

 

روش‌های مهاجرت به سوئیس برای پزشکان

راه‌های مختلفی برای مهاجرت پزشکان به سوئیس وجود دارد که آن‌ها باید با توجه به اهداف خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنند. برخی از پزشکان برای ادامه تحصیل و اخذ مدرک تخصصی در تلاش برای مهاجرت هستند. بسیاری از پزشکان هم برای کار در سوئیس به عنوان پزشک تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. به طور کلی مهم‌ترین روش‌های مهاجرتی به سوئیس، کار و تحصیل است که در هر دو صورت پزشکان باید مدارک پزشکی خود را معادل‌سازی کنند.

مهاجرت کاری پزشکان به سوئیس

تمام پزشکانی که شهروند کشورهای حوزه شینگن هستند و مجوز پزشکی دارند می‌توانند بدون نیاز به ویزا در کشور سوئیس مشغول به کار شوند. البته مهاجرت پزشکان خارج از حوزه شینگن به سوئیس امکان‌پذیر است، اما شرایط ویژه‌ای دارد. این پزشکان باید ویزای کاری سوئیس را دریافت کنند. باید اشاره کرد که متقاضیان برای اقامت بیشتر از سه ماه در سوئیس باید ویزای ملی این کشور را داشته باشند. ویزای ملی در واقع مجوز اقامت بلندمدت است و یکی از انواع ویزای شینگن به شمار می‌رود.

دیگر ویزاهای شینگن را می‌توان به صورت آنلاین دریافت کرد، اما برای اخذ ویزای ملی باید به سفارت سوئیس مراجعه شود. پزشکان برای اخذ این ویزا ابتدا باید در کشور سوئیس کار پزشکی مورد نظر را پیدا کنند. سپس به سفارت سوئیس مراجعه کرده و درخواست ویزای خود را ارائه دهند. لازم به ذکر است که پیدا کردن کار در سوئیس به صورت آنلاین امکان‌پذیر است. پزشکان باید در درخواست ویزای خود، موقعیت Assistenzarzt در اداره فدرال بهداشت عمومی را انتخاب کنند. باید اشاره کرد که اخذ ویزای ملی نیازمند داشتن مدرک زبان آلمانی است

 

پزشکانی که شهروند کشورهای منطقه اقتصادی اروپا هستند و در کشور خود مدرک پزشکی دریافت کرده‌اند، می‌توانند با همان مدرک در سوئیس مشغول به کار شوند. در صورت تسلط به زبان‌های ملی سوئیس، این پزشکان باید در کانتون یا ایالتی که قصد اقامت در آن را دارند، به اداره پزشکی کانتونال مراجعه کنند. فرایند اشتغال برای پزشکانی که شهروند کشورهایی غیر از منطقه اقتصادی اروپا هستند، کمی پیچیده و دشوار است. چرا که این پزشکان ابتدا باید ویزای کاری سوئیس را دریافت کرده و در بیمارستانی داخل کشور سوئیس استخدام شوند. لازم به ذکر است که این پزشکان باید در آزمون پزشکی فدرال سوئیس شرکت کنند تا بتوانند به عنوان یک پزشک متخصص در سوئیس مشغول به کار شوند.

 

 

شرایط ادامه تحصیل پزشکان در کشور سوئیس

فرایند اخذ پذیرش از دانشکده‌های پزشکی در سوئیس با پذیرش در دیگر رشته‌ها یکسان بوده و تفاوتی ندارد. مهاجرت پزشکان به سوئیس نیازمند داشتن مدرک از یک دانشگاه معتبر دولتی است و باید سه سال از اخذ این مدرک گذشته باشد. همچنین تسلط به زبان آلمانی برای این پزشکان ضروری خواهد بود. میزان پذیرش در دانشکده‌های پزشکی سوئیس بسیار محدود است؛ از همین رو رقابت زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشکده‌ها وجود دارد.

بسیاری از دانشگاه‌های سوئیس برای دادن پذیرش یک آزمون مقدماتی برگزار می‌کنند. پزشکان برای شرکت در این آزمون باید وارد وب‌سایت دانشگاه مورد نظر در سوئیس بشوند و ۲۰۰ فرانک سوئیس (حدود ۲۱۰ یورو) هزینه پرداخت کنند. لازم به ذکر است که این آزمون معمولا هر سال در ماه ژانویه برگزار می‌شود. باید بدانید که دانشجویان در دانشگاه‌هایی مانند بازل، برن، لوسرن، چور، زوریخ، سنت گالن و سهر به زبان آلمانی تحصیل می‌کنند. اما در دانشگاهی مانند فرایبورگ تحصیل به دو زبان فرانسوی و آلمانی امکان‌پذیر است.

دانشکده‌های پزشکی سوئیس به شدت بر روی مطالعات علمی و ایجاد رابطه‌ای قوی بین بیمار و پزشک تاکید دارند. این دانشکده‌ها در بیشتر زمینه‌های پزشکی برنامه‌های آموزشی و تحقیقی ارائه می‌دهند از جمله این زمینه‌های پزشکی می‌توان به پزشکی انسانی، دامپزشکی، دندانپزشکی و عمل جراحی اشاره کرد. معمولا برای انتخاب تعداد پذیرش‌ها در هر سال تحصیلی در سطح فدرال تصمیم گرفته می‌شود.

هر چه میزان رقابت برای اخذ پذیرش بیشتر باشد، این احتمال وجود دارد که در برخی از دانشگاه‌ها میزان پذیرش با محدودیت مواجه شود. به عبارتی دیگر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان، آزمون‌های مقدماتی برگزار می‌کنند. به عنوان مثال، ادامه تحصیل در دانشگاه فرایبورگ برای پزشکان، نیازمند شرکت در آزمونی رقابتی به نام آزمون استعداد برای مطالعات پزشکی است. این آزمون در مرکز توسعه آزمون و تشخیص دانشگاه فرایبورگ برگزار می‌شود.

هر چه میزان رقابت برای اخذ پذیرش بیشتر باشد، این احتمال وجود دارد که در برخی از دانشگاه‌ها میزان پذیرش با محدودیت مواجه شود. به عبارتی دیگر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان، آزمون‌های مقدماتی برگزار می‌کنند

فرایند تحصیل پزشکان در دانشگاه‌های سوئیس

فرایند مهاجرت تحصیلی پزشکان به سوئیس این‌گونه است که دوره پزشکی در دانشگاه‌های این کشور به مدت شش سال و در دو بخش ارائه می‌شود. به عبارتی دیگر دانشجویان در سه سال اول، دوره کارشناسی را گذرانده و در سه سال دوم به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه می‌دهند. در سال اول، دانشجویان مباحثی مانند شیمی، فیزیک، سیستم‌های اندام و زیست‌شناسی را مطالعه می‌کنند. سال دوم تمرکز دانشجویان بر روی مورفولوژی و عملکرد بوده و در سال سوم دانشجویان به درک مکانیسم‌های بیماری می‌پردازند. برای اخذ مدرک لیسانس این دوره سه‌ساله، دانشجویان باید در یک دوره پرستاری یک‌ماهه شرکت کنند.

در دوره کارشناسی ارشد، دانشجویان مهارت و دانش لازم برای تمرین‌های بالینی را کسب خواهند کرد. تکمیل دوره کارشناسی ارشد و اخذ مدرک آن نیازمند شرکت در دوره‌‌های کارآموزی و ارائه پایان‌نامه است. بر اساس قانون فدرال مشاغل پزشکی (MedPA)، دانشجویانی که دوره شش‌ساله پزشکی را گذرانده‌اند، باید در آزمون مجوز فدرال سوئیس شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند. برای پزشکانی که قصد گذراندن تحصیلات تکمیلی و اقدامات پزشکی دارد شرکت در این آزمون ضروری است.

دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی سه‌ساله بوده و دانشجویان پزشکی به عنوان دستیار یک پزشک فعالیت می‌کنند. پس از به اتمام رساندن تحصیلات تکمیلی، نوبت به مرحله نهایی می‌رسد. در مرحله آخر پزشکان باید در یک آزمون تخصصی شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند. به این ترتیب پزشک به طور کامل فارغ‌التحصیل شده و توانایی پذیرش بیماری به صورت مستقل را دارد.

فرایند معادل‌سازی و تطبیق مدرک پزشکی در کشور سوئیس

تمام پزشکانی که مجوز پزشکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا را دارند، ابتدا باید در اداره پزشکی کانتونال ثبت نام کنند. به این ترتیب می‌توانند مجوز کار در سوئیس را دریافت کرده و مشغول کار شوند. باید بدانید که فارغ‌التحصیلان پزشکی که دوره دستیاری را نگذرانده‌اند، می‌توانند در سوئیس مشغول به کار شوند. اما این افراد فقط می‌توانند به عنوان دستیار پزشک در این کشور کار کنند. البته با قبولی در آزمون مجوز فدرال می‌توانند به عنوان پزشک عمومی در سوئیس مشغول به کار شوند.

پزشکان برای دریافت پروانه پزشکی در سوئیس باید دوره رزیدنتی را خارج از سوئیس گذرانده و در یک زمینه تخصص کسب کرده باشند. پزشکان پس از ثبت نام، مجوز پزشکی آکادمیک دریافت می‌کنند و با کمک سازمان ثبت اسناد می‌توانند به داده‌های پزشکی مورد نیاز دسترسی داشته باشند. شرایط برای پزشکانی که در کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا مدرک گرفته‌اند متفاوت و پیچیده‌تر است. این پزشکان باید مدرک خود را توسط سازمان MEBEKO در شهر برن معادل‌سازی کنند. ابتدا مدارک پزشکی در این سازمان بررسی می‌شوند، سپس پزشک باید در چند آزمون شرکت کرده و مصاحبه کند. در صورت کسب نمرات بالا در این آزمون‌ها، ویزای کار سوئیس برای پزشک صادر می‌شود.

با اخذ اقامت سوئیس، پزشکان شهروندان اتحادیه اروپا به شمار می‌روند و از تمام حقوق و مزایای شهروندی بهره‌مند خواهند شد. این پزشکان می‌توانند در یک بیمارستان یا کلینیک در سوئیس استخدام شده و مشغول به کار شوند. پزشکان با مهاجرت به سوئیس و معادل‌سازی مدرک پزشکی خود ابتدا در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کوچک شروع به کار می‌کنند. پس از گذشت یک سال و کسب تجربه، این امکان را دارند که در بیمارستان‌های بزرگ مشغول به کار شوند.

با اخذ اقامت سوئیس، پزشکان شهروندان اتحادیه اروپا به شمار می‌روند و از تمام حقوق و مزایای شهروندی بهره‌مند خواهند شد

حقوق و درآمد پزشکان و پرستاران در سوئیس چقدر است؟

متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئیس برای پرستاری را دارند باید بدانند که درآمد یک پرستار در سوئیس سالانه ۱۲۰ هزار فرانک (۱۲۵۵۰۰ یورو) است. البته این میزان در واقع میانگین درآمد پرستار بوده و بازه حدودی آن بین ۷۶۸۰۰ فرانک (۸۰۳۰۰ یورو) تا ۲۳۰۰۰۰ فرانک (۲۴۰۴۰۰ یورو) قرار دارد. اما مهاجرت پزشکان به سوئیس با درآمد بالاتری همراه خواهد بود. میانگین درآمد سالانه یک پزشک در سوئیس حدود ۲۹۱ هزار فرانک (۳۰۴ هزار یورو) است. این میزان درآمد در کمترین حالت ۱۰۷ هزار فرانک (۱۱۲۰۰۰ یورو) و در بیشترین حالت ۴۹۲ هزار فرانک (۵۱۴ هزار یورو) تخمین زده می‌شود. بنابراین مهاجرت پزشکان به سوئیس آینده درخشانی در پی خواهد داشت.

آیا پزشکان می‌توانند برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند؟

باید بدانید که امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده پزشکان وجود دارد و این همراهان می‌توانند از مزایی شهروندی سوئیس بهره‌مند شوند. پزشکانی که از کشورهای اتحادیه اروپا به سوئیس مهاجرت می‌کنند، با داشتن اقامت موقت می‌توانند خانواده خود را به سوئیس ببرند. اما پزشکانی که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه هستند، فقط در صورت اخذ اقامت دائم می‌توانند برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند.

لازم به ذکر است که همراهان پزشک فقط شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود. فرزندان پزشکی که از کشورهای اتحادیه اروپا به سوئیس سفر کرده، می‌توانند تا سن ۲۱ سالگی به همراه این پزشک به سوئیس بروند. باید اشاره کرد که امکان ویزای الحاق به خانواده با مهاجرت پزشکان به سوئیس وجود خواهد داشت. با این ویزا والدین، خواهر و برادر هم می‌توانند به همراه پزشک به سوئیس سفر کنند.

فرزندان پزشکی که از کشورهای اتحادیه اروپا به سوئیس سفر کرده، می‌توانند تا سن ۲۱ سالگی به همراه این پزشک به سوئیس بروند

آیا امکان اخذ اقامت دائم برای پزشکان مهاجر به سوئیس وجود دارد؟

بسیاری از متقاضیان تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری با هدف اخذ اقامت دائم به کشور مقصد مهاجرت می‌کنند. باید بدانید که با مهاجرت پزشکان به سوئیس امکان اخذ اقامت دائم وجود خواهد داشت. باید اشاره کرد که برای اخذ اقامت دائم سوئیس، پزشکان باید ویزای کاری داشته باشند. به عبارتی دیگر، در صورتی که پزشکی با ویزای تحصیلی به سوئیس مهاجرت کند، باید پس از اتمام تحصیلات ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

با گذشت پنج سال از اخذ ویزای کاری و شروع به کار کردن در سوئیس، پزشک می‌تواند برای اخذ اقامت دائم سوئیس درخواست دهد. برای اخذ پاسپورت و تابعیت سوئیس، متقاضی باید به مدت ۱۰ سال در این کشور حضور داشته باشد. لازم به ذکر است که با اخذ پاسپورت سوئیس، متقاضی می‌تواند آزادانه و بدون نیاز به ویزای وارد کشورهای حوزه شینگن شود.

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که اگر همراه با توان مالی، تحقیق، دریافت مشاوره و برنامه‌ریزی صحیح باشد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف میل به مهاجرت داشته باشند اما نسبت به امور و مراحل آن آشنایی نداشته باشند. پرسش پرتکرار این افراد این است؛ برای مهاجرت از کجا شروع کنیم. در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم.

سخن پایانی

رشته پزشکی یکی از پردرآمدترین و آینده‌دارترین رشته‌ها و مشاغل در سراسر دنیا به شمار می‌رود. به همین دلیل تقاضا برای تحصیل در این رشته و اخذ تخصص‌های آن بسیار زیاد است. سوئیس یکی از کشورهایی است که امکانات بسیار عالی برای تحصیل پزشکی و کار در این حوزه دارد. سالانه متقاضیان زیادی با هدف تحصیل پزشکی یا اشتغال در این زمینه به سوئیس مهاجرت می‌کنند. شرایط مهاجرت پزشکان کشورهای اتحادیه اروپا و خارج از آن به سوئیس با هم تفاوت دارند. مهم‌ترین تفاوت این است که پزشکان اتحادیه اروپا برای مهاجرت به سوئیس نیازی به اخذ ویزا ندارند. اما پزشکان خارج از این کشورها حتما باید ویزای کاری یا تحصیلی دریافت کنند.

پزشکانی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند باید با تمام شرایط این کشور برای مهاجرت آشنایی داشته باشند. این پزشکان باید بدانند که معادل‌سازی مدرک پزشکی چه روش‌هایی دارد و چگونه می‌توانند برای ادامه تحصیل یا اشتغال به کشور سوئیس مهاجرت کنند. باید بدانید که هرمس اپلای به عنوان یکی از برترین موسسات مهاجرتی ایران آمادگی دارد تا خدمات مشاوره را به پزشکان برای مهاجرت به کشور پیشرفته سوئیس ارائه دهید. برای دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید همین الان با مشاوران مجرب هرمس اپلای تماس برقرار کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
پزشکان برای ادامه تحصیل در سوئیس به چه زبانی باید تسلط داشته باشند؟
زبان‌های ملی کشور سوئیس شامل آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی می‌شود. پزشکان برای مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور سوئیس باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.
آیا معادل‌سازی مدرک پزشکی برای ادامه تحصیل و اشتغال در سوئیس ضروری است؟
بله. معادل‌سازی مدرک پزشکی برای ادامه تحصیل و اشتغال در کشور سوئیس برای پزشکانی که شهروند کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا هستند، امری ضروری است. اما پزشکانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند، نیازی به معادل‌سازی مدرک خود ندارند.
درآمد یک پزشک در سوئیس چقدر است؟
یک پزشک در کشور سوئیس به طور میانگین حدود ۲۹۱ هزار فرانک (۳۰۴ هزار یورو) در سال درآمد دارد. بازه حدودی درآمد پزشکان در سوئیس بین ۱۰۷ هزار فرانک (۱۱۲۰۰۰ یورو) تا ۴۹۲ هزار فرانک (۵۱۴ هزار یورو) متغیر است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای