کاریابی در قبرس شمالی

کاریابی در قبرس شمالی

کاریابی در قبرس شمالی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یادگیری راه و روش کاریابی در قبرس شمالی برای دو دسته از افراد حائز اهمیت است. دسته اول افرادی هستند که قصد دارند از طریق پیدا کردن کار به این منطقه مهاجرت کنند و دسته دوم شامل افرادی است پیش‌تر از طریق سایر روش‌های مهاجرتی موفق به اخذ ویزای این منطقه شده‌اند و حال قصد دارند جهت امرار معاش و یا تغییر نوع ویزایشان برای کاریابی اقدام کنند. در ادامه قصد داریم راه‌حل‌های مناسب برای هر دوی این گروه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل محبوبیت ویزای کار قبرس شمالی در میان ایرانیان

کشور قبرس را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان معرفی کرد. به‌عنوان‌مثال، سخت‌گیری‌هایی که از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای اعطای ویزای کار به ایرانیان انجام می‌گیرد، به‌هیچ‌عنوان جایی در قوانین مهاجرتی قبرس ندارند. از سوی دیگر باتوجه‌به گزینه‌های مهاجرت کاری وسیعی که پیش روی ساکنین کشورهای اروپایی قرار دارد، بازار کار این کشور نسبتاً غنی و دست‌نخورده باقی مانده است.

از سوی دیگر، نزدیک بودن این کشور به ایران به لحاظ جغرافیایی برگ برنده‌ای دیگر برای کشور قبرس محسوب می‌شود. بااین‌همه، لازم  است این نکته را در نظر داشته باشید که حتی کاریابی در قبرس شمالی نیز مراحل قانونی مخصوص به خود را دارد که عبور موفقیت‌آمیز از هرکدامشان نیازمند تجربه  در دو حوزه مهاجرت و کاریابی است.

دلایل محبوبیت ویزای کار قبرس شمالی در میان ایرانیان

اولین قدم برای اخذ ویزای کار قبرس شمالی می‌تواند سخت‌ترین قدم باشد

به‌صورت کلی، هر فرد باید برای دریافت ویزای کار قبرس در قدم اول به دنبال کارفرمایی قانونی در این کشور برود. این مرحله را می‌توان مرحله اول دریافت ویزای کار از سوی اکثر کشورهای دنیا در نظر گرفت. ایرانیان باید مانند تمام افراد غیراروپایی که قصد دریافت ویزای کار از سوی اداره مهاجرت به کشور قبرس را دارند، نامه‌ای از کارفرمای رسمی خود دریافت کنند.

نامه‌ دریافتی به منزله نامه دعوت به کار است. در متن این نامه کارفرما رسماً از شما دعوت به همکاری می‌کند و فرد کارجو باید نامه دریافت شده را به‌عنوان سندی مبنی بر نیاز کشور قبرس به حضور او در محیط کاری این کشور به اداره مهاجرت ارائه کند. حال چرا این قدم را می‌توانیم به‌عنوان سخت‌ترین مرحله از کاریابی در قبرس شمالی در نظر بگیریم؟

اصلی‌ترین دلیل کم‌بودن تجربه افراد متقاضی در زمینه ارسال درخواست همکاری برای کارفرمایان است. ریزه‌کاری‌های این مرحله چنان پرتعداد است که می‌توانیم آن‌ها را به‌عنوان مراحلی جداگانه در نظر بگیریم و شرحی مفصل برایشان بنویسیم؛ اما باتوجه‌به لزوم حفظ انسجام مقاله از این کار پرهیز کرده و تمرکزمان را بر روی نت‌های اصلی مرتبط با کاریابی در قبرس شمالی می‌گذاریم.

مدارک لازم برای پیدا کردن کارفرمای قانونی در کشور قبرس

بااین‌حال ذکر این نکته خالی‌ازلطف نیست که نوشتن رزومه‌ای استاندارد، نقشی کلیدی در زمینه کاریابی ایفا می‌کند. طبیعتاً رزومه‌ای که می‌نویسید باید مرتبط با پوزیشن کاری مورد نظرتان در کشور مقصد باشد و تمامی مهارت‌هایتان به‌خوبی در آن بازتاب داده شده باشند. مبحث دیگری که باید حین نگارش رزومه در نظر داشته باشید، مرتبط با استانداردهای کاری کشور قبرس است.

به‌طورکلی، هر کشوری باتوجه‌به مراوداتی که با سایر کشورها دارد و البته استانداردهای قانونی‌اش در فضای کار، نیازمند نیروهای کار پرورش‌یافته در چهارچوبی به‌خصوص است. شما به‌عنوان نیروی کاری که قصد کاریابی در قبرس شمالی دارید، باید به کارفرمای خود ثابت کنید که از این چهارچوب‌ها و استانداردها آگاهی دارید و در زمینه مهارت‌های مرتبط با آن‌ها از تجربیات کافی برخوردار هستید.

سوای از رزومه استاندارد، هر یک از افراد متقاضی باید از پاسپورت معتبر برخورد باشند و تمامی فرم‌های ارائه شده توسط کارفرما را به طور کامل پر کنند. سوای از نامه‌ای که کارفرما جهت دعوت به همکاری برایتان ارسال می‌کند، لازم است سراغ دو مدرک مهم دیگر را نیز از کارفرمای قبرسی خود بگیرید.

توجه داشته باشید که روشن‌کردن تکلیف این دو مدرک با کارفرما الزامی است؛ چراکه اداره مهاجرت کشور قبرس بدون وجود آن‌ها به‌هیچ‌عنوان مدارکتان را جهت اخذ ویزای کاری تأیید نمی‌کند. مدرک اول در واقع قراردادی است که میان شما و کارفرما منعقد می‌شود. اگر درباره کاریابی در قبرس شمالی سوالی دارید، می‌توانید با ما تماس برقرار کنید.

بیان تفاوت قرارداد و دعوت‌نامه

این قرارداد با دعوت‌نامه‌ای که دریافت می‌کنید تفاوت دارد؛ بنابراین توجه داشته باشید که صرف دریافت دعوت‌نامه به معنای انعقاد قرارداد نیست و شما برای دریافت ویزا نیازمند داشتن قرارداد هستید. دومین مدرکی که ارائه آن به اداره مهاجرت قبرس شمالی الزامی بوده، گواهی سلامت مالیاتی کارفرما است.

بسیاری از کارفرمایان این گواهی را به‌صورت نیمه عمومی منتشر می‌کنند. بااین‌حال چنانچه نتوانستید به این گواهی دسترسی پیدا کنید لازم است از کارفرمای خود درباره آن سؤال بپرسید. مدرک دیگری که باید به رزومه خود ضمیمه کنید، گواهی عدم سوءپیشینه و ترجمه رسمی آن است.

برای دریافت این گواهی لازم است به مراجع رسمی داخل کشور مراجعه کنید. در نهایت، آخرین مدرک موجود در دسته مدارک رزومه‌تان، گواهی سلامت است. این گواهی باید از سوی پزشک معتمد اداره مهاجرت این کشور صادر شود. سوای از مدارک گفته شده، لازم است حین ارسال رزومه برای اداره مهاجرت و البته برای کارفرما، هزینه ارسال آن را نیز پرداخت کنید.

بیان تفاوت قرارداد و دعوت‌نامه

نکته مهم برای افرادی که در حال حاضر مقیم کشور قبرس شمالی هستند

تعداد ایرانیانی که در حال حاضر به‌عنوان دانش‌پژوه (دانشجو یا دانش‌آموز) در کشور قبرس شمالی اقامت دارند کم نیست. هرکدام از این افراد برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس مدارکی به اداره مهاجرت این کشور ارائه داده‌اند. صرف داشتن این ویزا و حضور در کشور قبرس، شرایط کاریابی در قبرس شمالی را برای این افراد متفاوت می‌کند.

از سوی دیگر، مباحث مرتبط با کاریابی در کشور قبرس شمالی حین گذراندن دوره‌های تحصیلی (با ویزای تحصیلی) شرایط مخصوص به خود را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مشاوران مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس برقرار کنید. مشاوران آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند.

دریافت اجازه کار در کشور قبرس معمولاً چقدر زمان می‌برد؟

دریافت اجازه کار از سوی وزارت کار کشور قبرس معمولاً بین 4 تا 6 هفته زمان می‌برد. این مدت‌زمان دقیقاً از روزی محاسبه می‌شود که فرد کارجو تمامی مدارک خود را تسلیم اداره مهاجرت کند؛ بنابراین، چنانچه نقصی در مدارک وجود داشته باشد، ممکن است پس از برطرف‌کردن آن، مجبور باشید بار دیگر مدت زمانی 4 تا 6 هفته‌ای را برای دریافت مجوز کار سپری کنید.

در صورت بروز هرگونه نقصی، طول زمان صدور مجوز کار بیشتر و بیشتر می‌شود و گاهی حتی ممکن است همین پروسه یک و نیم ماهه، بیش از شش ماه از کارجو زمان ببرد. در ادامه اطلاعات کامل‌تری را دررابطه‌با کاریابی در قبرس شمالی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کدام دسته از افراد واجد شرایط دریافت مجوز اشتغال در قبرس هستند؟

حتی اگر همه مدارک بالا را به‌درستی جفت‌وجور کنید، ممکن است دریافت مجوز کار همچنان برایتان ممکن نباشد. قضیه از این قرار است که در کشور قبرس، اولویت کار با افراد ساکن در حوزه اتحادیه اروپا است؛ به همین دلیل، کارفرمای شما باید بتواند ثابت کند که نیروی کاری همچون شما در سرتاسر این منطقه یافت نمی‌شود. البته این قانون صرفاً دررابطه‌با شرکت‌های قبرسی صادق است. به بیان دیگر، چنانچه بتوانید با شرکتی بین‌المللی که در خاک قبرس فعالیت می‌کند به توافق برسید، دیگر مشمول این قانون نخواهید بود.

یکی از پوزیشن‌های شغلی که می‌توانید برای آن رزومه بفرستید، شغل مدیریت اجرایی است. هر شرکت می‌تواند تا 5 نفر مدیر اجرای خارجی استخدام کند. حقوق سالیانه مدیران اجرایی در شرکت‌ها حداقل برابر با 41 هزار یورو است. پوزیشن‌های شغلی مناسب دیگری نیز وجود دارند که حقوقشان از میزان دریافتی سالیانه مدیران اجرایی کم‌تر است؛ اما شرکت‌ها برای استخدام نیرو در آن‌ها با محدودیت در تعداد مواجه نیستند. برای مثال، مدیران میانی یا افراد فعال در حوزه‌های فنی شرکت‌ها درآمد سالیانه‌ای معادل 21 تا 40 هزار یورو دارند.

کدام دسته از افراد واجد شرایط دریافت مجوز اشتغال در قبرس هستند؟

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار از سوی اداره مهاجرت قبرس شمالی

پس از اینکه مدارک بالا جهت پیدا کردن کارفرمای قانونی را جفت‌وجور کردید، نوبت به نهایی کردن درخواستتان در اخذ ویزای کار قبرس شمالی می‌رسد. یکی از اولین و مهم‌ترین مدارکی که جهت دریافت ویزای کار به آن نیاز دارید، مدرک فول اپلیکیشن است.

این مدرک در واقع نماینده آن است که شما تمامی مراحل بالا را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید. در این مرحله نیز بار دیگر باید گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه را به اداره مهاجرت تحویل دهید. سخت‌گیری‌ها درباره نحوه ابلاغ این مدارک در مرحله اخذ ویزا به‌مراتب سخت‌تر از مرحله کردن کارفرما است؛ بنابراین لازم است تمامی گام‌های پیشنهادی اداره مهاجرت را به کمک یک راهنمای حقوقی کاربلد جلو ببرید تا دچار مشکل نشوید.

مهر وزارت کار پای قرار

پس از طی مراحل گام پیشین و در صورت موفقیت‌آمیز بودن اقداماتتان در زمینه پیدا کردن کارفرما، قرارداد ارائه شده به اداره مهاجرت توسط وزارت کار کشور قبرس مهر می‌شود. در این مرحله برای ارسال درخواستتان جهت اخذ ویزای کاری، لازم است قرارداد مهروموم شده توسط وزارت کار قبرس را نیز به مراجع قانونی تحویل دهید. توجه داشته باشید اگر در حال حاضر ساکن کشور قبرس نیستید و قصد پیش‌بردن مراحل کاریابی در قبرس شمالی را دارید، باید از اوضاع مالی نسبتاً پایداری نیز برخوردار باشید.

برای اثبات این موضوع لازم است بر اساس ضوابط تعیین شده توسط کشور قبرس، برای دریافت و ارائه گواهی تمکن مالی اقدام بفرمایید. مدرک دیگری که ارائه آن جهت اخذ ویزای کار از سوی اداره مهاجرت قبرس شمالی الزامی است، بیمه سلامت است. شما بدون داشتن چنین بیمه‌ای به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید مراحل کاریابی در قبرس شمالی  را به طور کامل و موفقیت‌آمیز پشت سر بگذارید.

سوای از این مدرک مطمئناً بار دیگر به پاسپورت نیز نیاز پیدا خواهید کرد. این مدارک باید به‌صورت تمام‌وکمال به نزدیک‌ترین مرجع قانونی دولت قبرس (سفارتخانه یا کنسولگری این کشور) تحویل داده شوند تا پیش از ورود کارجو به‌دقت مورد بررسی قرار بگیرند.

مدت‌زمان دریافت ویزای کار کشور قبرس چقدر است؟

از زمانی که شما مدارکتان را به طور کامل جفت‌وجور کنید، تا زمانی که بتوانید موفق به دریافت وقت سفارت شوید، مدت‌زمان قابل‌توجهی صرف سامان‌دادن به کارهای شخصیتان خواهد شد. بااین‌حال، از روزی که شما مدارک خود را به سفارت می‌سپارید، مأموران سفارت طی شش الی ده روز کاری درباره درخواستتان تصمیم‌گیری می‌کنند.

توجه داشته باشید که فاکتورهای مختلفی می‌توانند روی این مدت‌زمان حداکثر ده روزه تأثیرگذار باشند. برای مثال، چنانچه در اوقات شلوغ به سفارت مراجعه کنید، قطعاً بررسی درخواستتان دچار تأخیر خواهد شد. یا در یک مثال دیگر، باید به این نکته توجه داشته باشید که مأموران سفارت امور خود را بر اساس وضعیت اقتصادی و جغرافیایی کشور مبدأ تنظیم می‌کنند؛ به همین دلیل ممکن است روند صدور ویزا از طریق سفارتخانه‌های واقع در ایران مدت بیشتری را به طول بینجامد.

مدت‌زمان دریافت ویزای کار کشور قبرس چقدر است؟

آیا می‌توان پس از کاریابی در قبرس ساکن این کشور شد؟

همان‌طور که می‌دانید، دریافت ویزای هیچ کشوری در دنیا به معنای دریافت اقامت دائم آن کشور نیست. این موضوع در خصوص کشور قبرس نیز صدق می‌کند. اگرچه شما می‌توانید از طریق ویزای تحصیلی و یا کاریابی در قبرس شمالی وارد این کشور شوید؛ اما این به معنای اقامت دائمتان در این منطقه نخواهد بود. برای اینکه بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، لازم است چهار سال تحت چهارچوب‌های اداره کار قبرس به فعالیت اقتصادی بپردازید و در طی این چهار سال مالیات خود را به‌صورت تمام‌وکمال دریافت کنید.

چنانچه از پس این شرط چهار‌ساله بربیایید صاحب مجوز اقامت دائم در کشور قبرس شمالی خواهید شد. این موضوع برای دانشجویان هم صدق می‌کند. به بیان دیگر چنانچه یک دانشجو پس از اتمام دوران تحصیل خود به مدت 4 سال فعالیت کاری مستمر داشته باشد، می‌تواند به‌صورت دائم در کشور قبرس اقامت پیدا کند.

ویزای قبرس شمالی

ویزای قبرس شمالی

قبرس کشوری در شرق دریای مدیترانه می‌باشد و سومین جزیره پرجمعیت در این منطقه به حساب می‌آید. قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود؛ بخش شمالی قبرس تحت حاکمیت ترکیه و قسمت جنوبی تحت حاکمیت یونان می‌باشد. واحد پولی جمهوری دموکراتیک ترکی قبرس شمالی مانند کشور ترکیه لیر می‌‌باشد و از طرفی هزینه‌های زندگی نیز در آن بسیار پایین است. در حقیقت مقرون به صرفه بودن مخارج زندگی در این کشور یکی از اصلی‌ترین دلایل استقبال بالا برای اخذ ویزای قبرس شمالی است.

سخن آخر

یادگیری اصول و قواعد کاریابی می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای مهاجرت آسان به کشوری رو به توسعه را در اختیارتان بگذارد. طی مطالب ذکر شده، سعی کردیم تمام ریزه‌کاری‌های مرتبط با کاریابی یک فرد ایرانی در کشور قبرس را مورد بررسی قرار دهیم. بااین‌حال، شرایط افراد ممکن است از فردبه‌فرد یا شغل به شغل متفاوت باشد. شما می‌توانید به‌منظور دریافت راه‌حل‌های شخصی‌سازی‌شده کاریابی در قبرس شمالی، همین حالا با مشاوران خبره مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس حاصل کنید.

 

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

برای دریافت ویزای کار قبرس چه باید کرد؟
هر فرد باید برای دریافت ویزای کار کشور قبرس در قدم اول به دنبال کارفرمایی قانونی در این کشور برود.
دریافت ویزای کار کشور قبرس چه مقدار زمانی طول میکشد؟
طی شش الی ده روز کاری در مورد درخواست ویزای کاریتان تصمیم گیری میشود.
برای دریافت اقامت دائم کشور قبرس چه اقدامی لازم است؟
برای اینکه بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، لازم است چهار سال تحت چهارچوب‌های اداره کار قبرس به فعالیت اقتصادی بپردازید و در طی این چهار سال مالیات خود را به‌صورت تمام‌وکمال دریافت کنید.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles