بررسی آزمون آیمت / آزمون imat در بلاگ هرمس اپلای

آزمون ایمت (IMAT) برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

ورود به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا فقط با ارسال مدارک زبان و رزومه امکان‌پذیر نخواهد بود. برای دریافت پذیرش از مراکز آموزشی باید در آزمون آیمت شرکت کنید. این آزمون از بخش‌های مختلف علمی برای سنجش میزان مهارت و هوش متقاضیان ورود به دانشکده پزشکی استفاده می‌شود. در حال حاضر 13 دانشگاه ایتالیایی از این آزمون برای تعیین بهترین داوطلب از سراسر جهان استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی همه جنبه‌های آزمون آی مت می‌پردازیم. فقط چند دقیقه به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانیم «آزمون آیمت چیست». 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون ایمت؛ کلید ورود به ۱۳ دانشکده برتر پزشکی در ایتالیا

آزمون IMAT یا مخفف عبارت international medical admissions test ابزار رتبه‌بندی متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا است. این آزمون شامل سوال‌های چندگزینه‌ای از دروس زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک می‌شود. همه سوال‌های آزمون آیمت به زبان انگلیسی است تا متقاضیان بین‌المللی امکان شرکت در آیت را داشته باشند. 

آزمون کاغذی و قلمی آیت علاوه‌بر سنجش دانش متقاضی در زمینه‌های زیست‌شناسی و شیمی، سوال‌هایی برای سنجش فرهنگ عمومی و استدلال منطقی شرکت‌کننده نیز دارد. متقاضی تحصیل در ایتالیا برای اپلای در رشته پزشکی فقط 100 دقیقه فرصت برای پاسخگویی به 60 سوال در 4 بخش مختلف در اختیار خواهد داشت. 

آزمون آیمت در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شود؛ بنابراین در صورت دشوار بودن سفر به ایتالیا، امکان شرکت در آزمون آیمت در مراکز آزمون سراسری امکان‌پذیر است. امتحان IMA وزارت آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا (MIUR) آزمون بین‌المللی پذیرش پزشکی (IMAT) را توسعه و ارائه می‌دهد. 

آزمون ایمت؛ کلید ورود به ۱۳ دانشکده برتر پزشکی در ایتالیا

آزمون آیمت کجا و چگونه برگزار می‌شود؟

16 دانشگاه دولتی از لیست دانشگاه های ایتالیا که مدرک MD انگلیسی را ارائه می‌دهند، به IMAT نیاز دارند. امکان شرکت در آزمون آیمت در شهرهای مختلف جهان وجود دارد. شهرهای برگزار کننده این آزمون ورودی دانشگاه پزشکی، با عنوان «مراکز آزمون» شناخته می‌شونند. زمان برگزاری در هر مرکز آزمون تفاوت است؛ پیش از ثبت‌نام برای شرکت در آیمت حتما به سایت مرکز آزمون مورد‌نظر برای کسب اطلاعات دقیق مراجعه کنید. 

نمره کل داوطلب با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود: 1.5 امتیاز برای هر پاسخ صحیح، -0.4 امتیاز برای هر پاسخ اشتباه، 0 امتیاز برای هر سوال پاسخ داده نشده. یک امتیاز کلی به همراه یک امتیاز در هر بخش گزارش خواهد شد. حداقل امتیاز برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، رسیدن به امتیاز 20 است. 

ثبت‌نام آزمون IMAT؛ ددلاین شرکت در این آزمون چه تاریخی است؟

ثبت‌نام آزمون imat معمولا از اوایل جولای هر سال آغاز می‌شود و تا پایان جولای ادامه خواهد داشت. مهلت زمان ثبت‌نام در این آزمون ورودی ایتالیا فقط برای سه هفته باز خواهد بود. برای رزرو آزمون آیمت باید به و‌ب‌سایت UniversItaly مراجعه کنید. کسب اطلاعات بیشتر مثل آگاهی از مراکز آزمون در نقاط مختلف جهان از طریق این وبسایت امکان‌پذیر خواهد بود. 

توجه داشته باشید که زمان شرکت در ازمون ایمت را باتوجه‌به ددلاین دانشگاه ورودی انتخاب کنید. برای مثال اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه بولونیا را دارید، ابتدا برای کسب اطلاعات از ددلاین ثبت‌نام به سایت دانشگاه بولونیا مراجعه کنید. باتوجه‌به این ددلاین، بهترین زمان برای شرکت در آزمون آیمت مشخص خواهد شد. 

رقابت شدیدی برای قبولی در آزمون آیمت برقرار است

آزمون imat یکی از امتحان‌های ورودی دشوار برای رسید به تقریبا 500 صندلی خالی در همه داشکده‌های پزشکی ایتالیا است. هر ساله هزاران متقاضی بین‌المللی برای ورود به دانشکده پزشکی باید در آزمون ایمت شرکت کنند. امتحان IMAT با هدف انتخاب بهترین کاندیدایی است که مستحق امتیاز تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا هستند. به‌این‌ترتیب اعزام دانشجو به ایتالیا برای دانشکده پزشکی با آماده‌سازی شرکت در آزمون آیمت برقرار خواهد شد. 

طرح سوال در 4 بخش؛ ساختار کلی آزمون imat

امتحان IMAT برای ارزیابی و انتخاب بهترین متقاضیان دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا است؛ بنابراین انتظار داریم از سوال‌های نسبتا سختی در این آزمون برای سنجش متقاضیان استفاده کنیم. البته سوال‌های این آزمون با آموخته‌های دوران دبیرستان قابل پاسخگویی نیستند. تفکر انتقادی، اسدلال منطقی و مهارت‌های تحلیل نیز برای قبولی در آیمت ضروری هستند.  به همین دلیل است که دروس علمی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات اجباری هستند. شما باید این دانش را برای بخش های 2-4 به کار ببرید. در ادامه این بخش به بررسی سوال‌های آزمون آیمت می‌پردازیم. 

  • استدلال منطقی و دانش عمومی؛ شامل 22 سؤال – 12 سوال عمومی و 10 سوال منطقی 
  • زیست شناسی؛ شامل 18 سوال زیست شناسی چند گزینه‌ای
  • شیمی؛ 12 سوال شیمی چند گزینه‌ای
  • فیزیک و ریاضی؛ در مجموع 8 سوال برای هر دو درس

کسب نمره ایده‌آل از بخش‌های مختلف آزمون آیمت و در نهایت رسید به حداقل استاندارد از مجموع امتیازهای این آزمون، شرایط اخذ پذیرش از دانشگت‌های پزشکی ایتالیا را فراهم خواهد کرد. همچنین داشت رزومه ایده‌آل به دریافت کمک‌هزینه‌های ایتالیا مثل بورسیه استانی ایتالیا و فول فاند این کشور کمک خواهد کرد. 

طرح سوال در چهار بخش؛ ساختار آزمون آیمت

نمره استاندارد آزمون آیمت؛ کسب حداقل امتیاز 20 الزامی است

نره کامل برای آزمون آیمت، 90 امتیاز است. برای باقی ماندن در رقابت با سایر متقاضیان بین‌المللی ممتاز، باید به کسب بیشترین امتیاز ممکن فکر کنید. حداقل نمره برای پذیرش به اندازه کافی رقابتی برای ورود شما نخواهد بود. هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز دارد و هر پاسخ اشتباه، 0.4 امتیاز را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو اگر از پاسخ سوالی مطمئن نیستید، بهتر است جای آن را خالی بگذارید. 

هزینه شرکت در آزمون IMAT چقدر است؟

هزینه ورودی معمولی برای آزمون 130 یورو است؛ البته این مقدار هزینه فقط برای شرکت در آزمون آیمت در نظر گرفته می‌شود. برای آماده‌سازی شرکت در امتحان آیت و رسیدن به حداقل امتیاز باید هزینه شرکت در کلاس‌های آمادگی و استفاده از منابع درسی را پرداخت کنید.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا یکی از گزینه‌های تقریباً آسان پیش روی کسانی است که قصد تحصیل در اروپا را دارند. پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا هرچند گزینه‌های اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نبوده است اما با توجه به مزایای بسیاری که دارد در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

آزمون آیمت؛ گامی مهم برای ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا

در این مقاله به بررسی آزمون آیمت (imat) پرداختی تا بدانید این امتحان بین‌المللی چیست و چه کاربردی دارد. امتحان ایمت شامل چهار بخش کلی سوال شامل دروس زیست‌شناس، شیمی، فیزیک و ریاضی است. علاو‌ه‌بر این موارد، برخی از سوال‌های ازمون ای مت نیز به منطق و استدلال تعلق دارند. 

ازمون ایمت توسط 16 دانشگاه پزشکی در ایتالیا برای صدور پذیرش درخواست می‌شود. برای شرکت در این امتحان ورودی نیازی به سفر به ایتالیا نخواهید داشت. مراکز برگزاری امتحان imat در سراسر جهان وجود دارد. هزینه شرکت در این امتحان برابر با 130 یورو در سال 2024 است. اگر سوالی در‌مورد شرکت در آزمون آیمت و ورد به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا دارید، از تیم هرمس اپلای در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی‌تان باشیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرایط ثبت‌نام آزمون IMAT برای داوطلبان ایرانی کدامند؟
ابتدا پیش ثبت‌نام انجام دهید تا مدرک دیپلم شما را تایید کنند. بعد از تایید می‌توانید در آزمون ثبت‌نام کنید.
آیا امتحان IMAT نمره منفی دارد؟
بله هر سوال غلط 4 نمره منفی دارد؛ باید در پاسخ ‌دادن بسیار دقت کنید و شانسی هیچ سوالی را جواب ندهید.
جواب آزمون چگونه اعلام می‌شود؟
جواب پذیرش در آزمون در هفته آخر سپتامبر اعلام می‌شود. داوطلبان ایرانی باید سایت دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اند را تک‌به‌تک بررسی کنند تا ببینند قبول شده‌اند یا خیر.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهتا
2 سال قبل

آزمون سال 2022 کی برگزار میشه؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهتا
2 سال قبل

آزمون آیمت ایتالیا – سال تحصیلی 2022، در تاریخ 10 سپتامبر 2022برگزار می شود.

maral
4 سال قبل

این بورسیه به کشور ایتالیا فقط مختص پزشکی و جراحی هست؟ برای دندانپزشکی نیست؟ اگه برای دندانپزشکی م هست لطفا اطلاعاته مربوطه را به اشتراک بگذارید ممنون

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  maral
4 سال قبل

در خصوص کشور ایتالیا در حال حاضر محدودیت هایی بوجود اومده که امکان اپلای شدن بشدت کاهش یافته.
توصیه میشه کشور دیگری رو برای تحصیل انتخاب کنید.

کادر هرمس اپلای