آزمون IMAT برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

آزمون IMAT برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

آزمون IMAT  برای ورود به رشته پزشکی در ایتالیا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. رشته پزشکی از رشته‌های محبوب سراسر دنیا است و بسیاری افراد آرزو دارند پزشک شوند. امروزه این امکان فراهم است که در کشورهای دیگر به تحصیل رشته پزشکی مشغول شد و از امکانات آموزشی بهتری بهره برد. یکی از این کشورها، ایتالیا می‌باشد که برای دانشجویان خارجی امکان تحصیل در این رشته را فراهم کرده است.

گرفتن پذیرش تحصیلی ایتالیا در رشته های علوم پزشکی اندکی با دیگر رشته‌ها متفاوت است. متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا باید در آزمون ایمت (IMAT‌ ) شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا را بدست می‌آورند. برای آگاهی از شرایط آزمون IMAT  برای ورود به رشته پزشکی در ایتالیا مقاله زیر را مطالعه بفرمایید. اگر قصد ثبت نام در آزمون imat 2022 را دارید برای آگاهی دقیقتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون IMAT برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

بهترین مسیر برای تحصیل پزشکی در ایتالیا شرکت در آزمون IMAT و کسب موفقیت در آن است. IMAT‌ مخفف (International Medical Admissions Test) آزمون سالانه‌ای است که وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا با همکاری سازمان Admissions Testing Service برگزار می‌کند.  بر اساس نتیجه این آزمون متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا مشخص و امکان تحصیل در 12 تا از دانشگاه های معتبر ایتالیا فراهم می گردد.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

در این بخش به مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا خواهیم پرداخت.

شهریه کم

رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه بر اساس توانایی دانشجو و مدارک و مستندات وی دریافت خواهد شد که سالانه بین 156 تا 5000 یورو است. در دانشگاه‌های خصوصی شهریه سالانه بین 300 تا 3500 یورو می‌باشد. این شهریه‌ها در قیاس با دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی، بسیار پایین هستند.

هزینه زندگی کم

ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته اروپا مثل انگلیس، آلمان و فرانسه بسیار ارزان است. با هزینه‌ای اندکی می‌توانید در این کشور روزگار دانشجویی خود را سپری کنید.

اعتبار بالای مدرک پزشکی ایتالیا

دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا سالیان زیادی است که در دنیا مشهور هستند و اعتبار کافی دارند. با مدرک پزشکی این دانشگاه‌ها در هر جای دنیا می‌توانید کار کنید.

فرهنگ غنی کشور ایتالیا

در ایتالیا 51 اثر ثبت شده جهانی وجود دارد که میراث نیاکان بشر هستند. همچنین تنوع آب و هوایی جالبی در این کشور وجود دارد. مردمان ایتالیا بسیار خونگرم و در برخورد با مهاجرین بسیار گشاده‌رو و مهربان هستند. در ایتالیا به‌سرعت با محیط زندگی خود هماهنگ خواهید شد.

آزمون IMAT چیست؟

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد و برای ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان ایتالیا باید در آن قبول شوید. IMAT از چهار بخش تشکیل شده است. در ادامه، به طور دقیق این آزمون و ساختارش را شرح می‌دهیم.

ساختار آزمون IMAT

امتحان IMAT متشکل از 60 سوال است. شما باید در 100 دقیقه به این سوالات پاسخ دهید. هر پاسخ درست 1.5 امتیاز داد. هر پاسخ غلط .4 امتیاز از شما کم می‌کند.  سوالات بدون پاسخ امتیازی ندارند. بیشترین نمره و امتیازی را که می‌توانید به دست بیاورید،90 است. در ادامه ساختار سوالات آزمون را به شما معرفی می‌کنیم.

بخش اول: Genral Knowlege(دو سوال) logical Reasoning(بیست سوال)

بخش دوم: Biology(هجده سوال)

بخش سوم : Chemistry(دوازده سوال)

بخش چهارم: Physics And Mathematics(هشت سوال)

در نظر داشته باشید که دانش عمومی و استدلال منطقی در یک بخش قرار دارند که در مجموع 22 سوال را شامل می‌شوند.

بخش اول آزمون IMAT (دانش عمومی و استدلال‌های منطقی)

این بخش یکی از مهیج‌ترین و سخت‌ترین بخش‌های امتحان است. زیرا هر سوالی را می‌توان در این بخش قرار داد. هدف این بخش این است که مهارت‌های تفکر انتقادی، حل مساله، تحلیل مساله و دانش عمومی داوطلب را ارزیابی کند. جالب است اگر دو داوطلب نمره برابر در امتحانIMAT  داشته باشند، داوطلبی امتیاز بالاتر دریافت می‌کند که امتیاز این بخش او بیشتر باشد.

چگونه در بخش دانش عمومی آزمون IMAT موفق شویم؟

برای قبولی در این بخش باید به موارد زیر توجه کنید.

منابع مناسب و درست را مطالعه کنید

با توجه ‌به سوالات آزمون‌های سال‌های گذشته و راهنمایی‌هایی که در وب‌سایت‌های مختلف آمادگی امتحان IMAT قرار دارند، باید منابع درست را انتخاب و مطالعه کنید. برای این منظور باید جستجویی در سایت‌ها مختلف و کتاب‌های آمادگی آزمون انجام دهید تا از ابتدا در مسیر درست قرار گیرید.

از تلویزیون کمک بگیرید

به‌جای دیدن فیلم‌های کمدی و درام در اوقات فراغتان، شبکه‌های مستند را انتخاب کنید و مستندهای علمی و تاریخی را مشاهده کنید تا دانش عمومی‌تان بالا برود.

به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی گوش دهید

در زمان‌های مرده‌ خود به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی که اطلاعاتتان را بالا می‌برند، گوش کنید. باید توجه داشته باشید که تمام این منابع باید به زبان انگلیسی باشند.

بخش استدلال‌های منطقی آزمون IMAT

این بخش از آزمون در واقع مهارت‌های تحلیلی، تفکری و سرعت عمل شما را می‌سنجد. بخش استدلال‌های منطقی از دو بخش مهم تشکیل شده است: تفکر انتقادی و حل مساله. همچنین در این  بخش، دانش زبانی شما نیز به چالش کشیده می‌شود.

بخش استدلال‌های منطقی آزمون IMAT

چگونه برای بخش استدلال‌های منطقی آزمونIMAT  آماده شویم؟

خواندن سوالات آزمون‌های قبل IMAT بسیار توصیه شده است. زیرا با خواندن آن‌ها با نوع سوالات آشنا می‌شوید و می‌توانید روند طراحی سوالات را حدس بزنید. در ادامه چند توصیه برای آمادگی بیشتر شما ارائه می‌کنیم.

روش‌های حل مسائل تکراری آزمون را یاد بگیرید

در بخش تفکر انتقادی، سوالاتی وجود دارند که شاید در ظاهر شبیه هم نباشند، ولی روش‌های حل یکسان دارند. در کل، هفت روش برای حل مسائل انتقادی وجود دارند که باید آن‌ها را یاد بگیرید. در نتیجه، به ‌راحتی می‌توانید این سوالات را پاسخ دهید. برای حل این سوالات، اگرچه روش‌های واحدی وجود ندارند، اما با تکرار حل مسائل آزمون‌های قبل و آزمون‌های آزمایشی می‌توانید دقت و بینش خود را بالا ببرید.

ورزش کنید

مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت‌های ورزشی تاثیر زیادی بر حافظه و تفکر دارند. در بین مطالعات خود حتما دقایقی را قدم بزنید و تمرین یوگا کنید. بدین ترتیب بهترین استفاده را از زمان استراحت خود می‌کنید و برای دقایقی ذهن شما آرام می‌شود تا با انرژی بیشتری به ادامه مطالعه و درس‌خواندن بپردازید.

کنجکاو باشید

برای حل این مسائل باید مغزتان در زمان کوتاهی اطلاعات را دریافت و پردازش کند تا بتوانید پاسخ صحیح را انتخاب کند. در نتیجه، باید تمرین زیادی انجام دهید. به ‌عنوان‌ مثال از دوستی که در زمینه IT فعالیت می‌کند، سوالاتی درباره کدگذاری بپرسید. از دوستانی که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، سوال کنید که چگونه پست‌های خود را می‌نویسند.

اجتماعی باشید

وقتی با مردم معاشرت می‌کنید، می‌توانید نظرات و زاویه دیدهای آنان را درباره یک موضوع واحد بشنوید. همچنین می‌توانید از زبان بدن آنان، چیزهای زیادی یاد بگیرید. در نتیجه، شناخت شما بیشتر می‌شود و استدلال‌های منطقی‌تان قوی‌تر خواهند شد.

نکاتی برای موفقیت بیشتر در بخش نخست آزمون IMAT

به طور کلی برای موفق شدن در بخش اول این آزمون باید به موارد زیر توجه کنید.

سوالات آزمون را به ‌دقت بخوانید

البته این نکته به ‌قدری واضح است که برخی از داوطلبان آن را فراموش می‌کنند. به ‌عنوان‌ مثال در سوال نوشته شده است که گزینه درست را انتخاب کنید، ولی داوطلب گزینه غلط را انتخاب می‌کند.

کتاب بخوانید تا سرعت خواندن و درک مطلبتان افزایش پیدا کند

در این آزمون، سرعت عمل داوطلب بسیار مهم است. این مهم به دست نمی‌آید مگر با خواندن کتاب‌های زیاد و فهم آنان در کمترین زمان. اگر حجم مطالعه‌ خود را بالا ببرید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن منظور سوال را درک می‌کنید.

کلمه کلیدی پاراگراف را پیدا کنید

هر پاراگرافی در آزمون IMAT دارای کلمه کلیدی است که شما را سریع‌تر به جواب می‌رساند. پس باید در پیداکردن کلمه کلیدی متن تبحر کامل را پیدا کنید. می‌توانید برای این کار از آزمون‌های سال‌های گذشته کمک بگیرید.

پاسخ درست را حدس بزنید

با استفاده از تکنیک‌هایی می‌توانید پاسخ درست را حدس بزنید، برای این کار باید مجهز به این تکنیک‌ها شوید. برای مثال، در یک جمله انگلیسی بین فاعل و فعل اصلی ممکن است شبه‌جمله‌ها و جملات معترضه زیادی وجود داشته باشند که ربطی به پاسخ اصلی ندارند. با افزایش مهارت زبانی خود می‌توانید به‌راحتی جواب را حدس بزنید.

هرمس اپلای

برای پاسخ به سوالات ریاضی حواستان به واحدها باشد

یکی از ترفندهای سوالات آزمون IMAT برای سنجش تمرکز شما، استفاده از واحدهای مختلف است. به ‌عنوان ‌مثال، در یک سوال هم از گرم و هم از کیلوگرم استفاده می‌شود. برای سرعت بیشتر، ابتدا واحدها را به واحدی یکسان تبدیل کنید و سپس مساله را حل نمایید.

تمرین، تمرین و تمرین

برای موفقیت در این بخش، تنها یک راه دارید: بارها وبارها سوالات مختلف را بخوانید و به توصیه‌هایی که در بالا گفتیم عمل کنید. در اثر تکرار مدام و هوشمندانه راه‌حل بسیاری از مسائل برای شما آشکار می‌شود. در نتیجه، بهترین کار برای موفقیت در این قسمت، مطالعه زیاد است.

بخش زیست‌شناسی آزمون IMAT

برای موفقیت در این بخش، خیلی مهم است که دانش وسیعی از زیست‌شناسی در حد کتاب‌های دبیرستان داشته باشید. در این بخش شما باید به 18 سوال پاسخ دهید. بخش زیست‌شناسی مهم‌ترین بخش امتحان IMAT است.

نکاتی برای موفقیت در بخش زیست‌شناسی آزمون IMAT

برای موفقیت در بخش زیست شناسی این آزمون، به موراد زیر توجه کنید.

پاسخ‌های غلط را حذف کنید

یکی از راه‌های رسیدن به پاسخ درست، تشخیص جواب‌های غلط و حذف کردن آن‌ها برای رسیدن به جواب درست است.

ابتدا به سوالات آسان‌تر پاسخ دهید

باید یک‌بار سوالات این بخش را بخوانید و ابتدا سوالات راحت‌تر را جواب بدهید. در نتیجه، وقت بیشتری برای سوالات سخت‌تر دارید و با تمرکز بیشتری می‌توانید این سوالات را پاسخ دهید.

همه پاسخ‌ها را بخوانید

بسیار پیش‌آمده که در پاسخ‌ها، باید درست‌ترین پاسخ را انتخاب کنید. در نتیجه باید جواب‌ها را بخوانید تا درست‌ترین پاسخ را انتخاب نمایید.

 

آزمون‌های مختلف را بررسی کنید

علاوه بر سوالات سال‌های قبلی آزمون IMAT نیاز است که سوالات آزمون‌های دیگر را بخوانید تا بهتر و دقیق‌تر بتوانید به جنبه‌های مختلف زیست‌شناسی در حد کتاب‌های دبیرستان آشنا شوید.

اشتباهات خود را مرور کنید

وقتی در آزمون‌های سال‌های قبل سوالی را اشتباه جواب می‌دهید، باید موضوعی را که اشتباه کردید، دوباره در کتاب‌های درسی بخوانید تا آماده‌تر شوید.

در مرورتان از نمودارها استفاده کنید

سوالات بخش زیست‌شناسی پر از اطلاعات آزمایشگاهی هستند که باید  از قبل با آنان آشنا باشید. در نتیجه، در هنگام خواندن کتاب‌های زیست‌شناسی، نمودارهای مربوطه را به ‌دقت بخوانید تا حضور ذهن کافی سر جلسه امتحان داشته باشید.

آمادگی برای بخش شیمی آزمون IMAT

در بخش شیمی شما باید به 12 سوال پاسخ دهید. مهم‌ترین نکته برای این بخش این است که باید مفاهیم اولیه شیمی را به‌خوبی بلد باشید و بر آنها مسلط باشید. بیشتر اهداف سوالات در این بخش، آزمودن مهارت داوطلب برای پاسخ به سوال‌های شیمی کاربردی هستند.

نکاتی برای موفقیت در بخش شیمی آزمون IMAT

جهت موفقیت در این بخش آزمون، به موارد زیر توجه کنید.

روش‌های حل مساله را یاد بگیرید

شما برای موفقیت در بخش شیمی نیاز دارید که به طور کامل روش‌های حل مساله این درس را حد کتاب‌های دبیرستان یاد بگیرید.

فرمول‌های مهم را یاد بگیرید

در کتاب‌های شیمی، فرمول‌های مهمی وجود دارند که باید آن‌ها را حفظ کنید. زیرا در زمان آزمون، نیاز به یادآوری‌شان دارید.

قوانین اکسیداسیون را حفظ کنید

خیلی مهم است که قوانین اکسیداسیون را بدانید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان به سوالات مربوطه در این زمینه جواب بدهید.

آمادگی برای بخش ریاضی و فیزیک آزمون IMAT

در این بخش شما باید به 8 سوال ریاضی و فیزیک پاسخ دهید. باید به مفاهیم پایه ریاضی و فیزیک که در دبیرستان آموزش داده می‌شوند، مسلط باشید تا بتوانید با موفقیت به این سوالات پاسخ دهید. برای این که در این بخش موفق شوید، نیاز است تمرین‌های زیادی را انجام دهید.

منابع مختلف آزمون IMAT

در این قسمت، منابع مختلفی که برای امتحان IMAT در دسترس هستند را معرفی می‌کنیم.

کتاب‌های مرجع آزمون

قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین منابع، کتاب‌های مرجعی هستند که در بازار برای این آزمون وجود دارند. این کتاب‌ها قابل‌اعتماد هستند و مطالب آنها شبیه دروسی می‌باشند که در دبیرستان خوانده‌اید. اما در کنار این مزایا، کتاب‌های مرجع معایبی نیز دارند. این کتاب‌ها گران هستند، معمولا به‌روز نیستند و در ضمن باید کتاب‌های زیادی را بخرید تا منابع شما کامل شوند.

فضای مجازی و یوتیوب

در فضای مجازی، ویدئوها و پادکست‌های آموزشی فراوانی جهت آمادگی برای آزمون IMAT وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این منابع، مجانی هستند و برای یادگیری بصری بسیار عالی می‌باشند. اما شما باید ساعت‌های زیادی را صرف کنید تا این منابع را فراهم نمایید.

کلاس‌های آمادگی IMAT

این کلاس‌ها کاملا متمرکز بر امتحان هستند و راه‌های میان‌بر موفقیت در آزمون را به شما آموزش می‌دهند. با شرکت در این کلاس‌ها و مطالعه مستمر و هدفمند، احتمال قبولی شما زیاد می‌شود. اما این کلاس‌ها ممکن است گران باشند و دانش‌آموزان ایرانی به آن‌ها دسترسی نداشته باشند. البته امروزه تعداد زیادی از این کلاس‌ها به‌ صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

سوالات سالیان گذشته آزمون IMAT

خواندن سوالات سال‌های گذشته به شما کمک می‌کند با فضای آزمون آشنا شویید و بهتر بتوانید برنامه‌ریزی درسی و مطالعاتی داشته باشید. در کنار منابع بالا که معرفی کردیم، حتما باید سوالات سال‌های گذشته را مرور کنید.

نکات کلی برای موفقیت در آزمون IMAT

در این بخش به نکانی کلی جهت موفقیت در IMAT خواهیم پرداخت.

برنامه منظمی را طراحی کنید.

راه قبولی در هر آزمونی این است که بدانید از چه نقطه‌ای باید به چه نقطه‌ای برسید و این رسیدن بدون برنامه‌ریزی میسر نمی‌شود. در برنامه‌ریزی می‌توانید زمان مطالعه هر درس را با توجه ‌به وزن آن در آزمون مشخص کنید.

فضای مناسب برای درس‌خواندن ایجاد کنید

یکی از عوامل موفقیت شما، داشتن تمرکز در حین زمانی است که برای آزمون آماده می‌شوید. برای کار باید در فضا و محیط مناسبی درس بخوانید. بنابراین اگر فکر می‌کنید محیطی که در آن مطالعه می‌کنید شما را اذیت می‌کند، در اسرع‌ وقت فضای خود را عوض کنید.

از اشتباهات خود درس بگیرید

وقتی به سوالات سال‌های قبل جواب دهید، ممکن است تعدادی از سوال‌ها را اشتباه پاسخ دهید. اما شما نباید اعتماد به ‌نفس خود را از دست دهید. این بهترین فرصت برای شما است تا به نقاط ضعف خود پی ببرید و آن‌ها را تا زمان امتحان پوشش دهید.

سیستم نمره دهی آزمون IMAT

 • هر پاسخ درست ۱٫۵ امتیاز
 • هر پاسخ غلط ۰٫۴- امتیاز
 • سؤالات بدون پاسخ بدون امتیاز

رتبه شرکت‌کنندگان، در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود. نمره مجموع سؤالات همراه نمرات هربخش اعلام می‌شود.

مراحل ثبت نام آزمون IMAT

در این بخش، مراحل ثبت نام برای آزمون آیمت در سال 2022 را شرح می دهیم.

مراحل ثبت نام آزمون IMAT

گام اول: پیش ثبت‌نام

این گام مربوط و مخصوص به دانشجویان غیراروپایی است که شامل ایران نیز می‌شود. هدف از پیش ثبت‌نام، ارزیابی گواهی دیپلم شما است. در این ارزیابی مشخص می‌شود که آیا شما صلاحیت تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید یا خیر. بعد از این که فرم‌های مربوطه را پر کردید، باید منتظر بمانید تا از طریق ایمیلی به شما خبر بدهند که مدرک دیپلم شما پذیرفته است یا خیر.

در این مرحله اگر  دانش‌آموز سال آخر دبیرستان هستید، طی شرایطی می‌توانید پیش ثبت‌نام کنید. مهم‌ترین شرط این است که تا زمان آزمون IMAT  مدرک دیپلم خود را کسب کرده باشید. بدیهی است که چون این امتحان به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، شما تا باید دانش زبانی بالایی در انگلیسی داشته باشید.

در ماه‌های آپریل و جولای پیش ثبت‌نام صورت می‌گیرد. شما دو ماه وقت دارید تا مدارک و مستندات را تهیه کنید که شامل مدرک دیپلم، ریز نمره تحصیلی، مدرک زبان هستند.

گام دوم: ثبت‌نام

بعد از پیش ثبت‌نام باید منتظر بمانید که نتیجه آن به شما اعلام شود. اگر این مرحله را گذرانده باشید، حالا نوبت ثبت‌نام آزمون IMAT است. این مرحله به‌ صورت آنلاین برگزار می‌شود و شما باید دانشگاه‌های موردنظر خود را انتخاب کنید. متقاضیان، باید ۱۳۰ یورو برای شرکت در آزمون پرداخت کنند که این میزان می‌تواند بسته به زمان و مکان آزمون متغیر باشد. امکان پرداخت اینترنتی برای ایرانیان وجود ندارد. بهترین کار این است که به  یک موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید تا ثبت‌نام را برای شما انجام دهد. متقاضیان شرکت در آزمون IMAT‌  از 1 تا 23 ژوئیه فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند.

گام سوم: زمان امتحان آزمون IMAT

از زمان ثبت‌نام تا برگزاری آزمون، دو ماه وقت دارید که آماده امتحان شوید. البته اگر رویای قبولی در این آزمون و تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، باید از چند ماه قبل شروع به درس خواندن کنید. آزمون در تاریخ 13 سپتامبر برگزار می‌شود. آزمونIMAT  به شکل آنلاین برگزار نمی‌گردد و شما باید با مداد پاسخ‌نامه را پر کنید. در نتیجه، مداد و پاک‌کن مناسب برای آزمون تهیه کنید. نتیجه آزمون در هفته آخر سپتامبر اعلام می‌شود. در نتیجه، مدت زمانی زیادی را در اضطراب و نگرانی به سر نخواهید برد.

تاریخ برگزاری آزمون IMAT

متقاضیان شرکت در آزمون IMAT‌ از 1 تا 23 ژوئیه فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند. این آزمون در سال 2022 در 10 سپتامبر برگزار می‌شود.( مشخصات و مهلت های ثبت نام آزمون آیمت سال تحصیلی 2023، هنوز منتشر نشده است ومعمولاً توسط وزارت آموزش ایتالیا در ماه ژوئن منتشر می شود.)

هزینه ورودی

متقاضیان، باید ۱۳۰ یورو برای شرکت در آزمون پرداخت کنند که این میزان می‌تواند بسته به زمان و مکان آزمون متغیر باشد.

مراکز برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAT در حدود ۲۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. متقاضیان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای همسایه مانند امارات یا قطر مراجعه کنند. در زمان ثبت‌نام باید محل امتحان خود را نیز مشخص کنید. انتخاب بهترین کشور همسایه نیز باید با راهنمایی مشاوران یک موسسه مهاجرتی معتبر انجام شود. زیرا این مشاوران به بسیاری از متقاضیان در سال‌های گذشته مشاوره داده‌اند و بهترین کشور همسایه را از هر نظر می‌شناسند.

گام چهارم: اعلام نتیجه

رتبه شرکت‌کنندگان اروپایی، در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود. نمره مجموع سؤالات همراه نمرات هر بخش اعلام خواهد شد. دانشجویان غیراروپایی باید استرس بیشتری را تحمل کنند. آنها باید به وب‌سایت هر یک از دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اند، سر بزنند و صفحه مربوطه را چک کنند. حتما باید این کار را انجام دهید. زیرا از زمان اعلام نتیجه فقط 7 تا 10 روز فرصت دارید تا در دانشگاهی که قبول شده‌اید، ثبت‌نام اولیه را انجام دهید. به همین خاطر باید در هفته آخر سپتامبر گوش‌به‌زنگ باشید و هر روز وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مختلف را بررسی کنید.

اگر در هیچ دانشگاهی پذیرفته نشدید، ناراحت نباشید. شما دو راه در پیش دارید. راه اول این است که با تجربه امتحان امسال خود، نقاط ضعف خود را رفع کنید و سال بعد در آزمون IMAT شرکت نمایید. راه‌حل دوم این است که چون همه دانشجویانی که در این امتحان قبول شده‌اند، ثبت‌نام نمی‌کنند؛ ممکن است چند صندلی خالی وجود داشته باشد که با نفرات ذخیره پر شوند. پس تا یکی دو ماه ناامید نشوید و وب‌سایت‌ها را چک کنید.

دانشگاه‌های علوم پزشکی ایتالیا

در ایتالیا هم دانشگاه‌های خصوصی و هم دانشگاه‌های دولتی، به زبان انگلیسی رشته پزشکی را آموزش می‌دهند. در ادامه، تعدادی از دانشگاه‌ها دولتی را برای شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های ایتالیایی زیر دوره‌های پزشکی و جراحی را به زبان انگلیسی، به پذیرفته‌شدگان آزمون IMAT ارائه می‌کنند:

 • University of Bari
 • University of Milan
 • University of Pavia
 • University of Rome ‘La Sapienza
 • University of Rome ‘Tor Vergata
 • Second University of Naples
 • University of Naples Federico II
 • Humanitas University
 • Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU(

معیارهای انتخاب دانشگاه های معتبر ایتالیا

در مرحله ثبت‌نام آزمون IMAT لازم است دانشگاه‌هایی که دوست دارید در آن‌ها تحصیل کنید را انتخاب نمایید. در ادامه، معیارهایی را که برای انتخاب دانشگاه باید در نظر بگیرید، شرح می‌دهیم.

 

شهر

آیا  دوست دارید در شهری شلوغ و بزرگ ساکن شوید یا شهری کم‌جمعیت و جمع‌وجور را انتخاب می‌نمایید؟. شش سال باید در شهر منتخب خود زندگی کنید و به همین دلیل باید از خود بپرسید که تمایل دارید کدام شهر را انتخاب ‌کنید.

رتبه دانشگاه

بهتر است به ‌جای تمرکز بر رتبه دانشگاه، از طریق سایت دانشگاه با اساتید و امکانات دانشگاه آشنا شوید. رتبه دانشگاه به این معنی است که هر ساله چه مقدار تحقیق در آن دانشگاه انجام می‌شود. اما تمرکز شما باید بر اساتید و امکانات آزمایشگاهی باشد. بهترین روش این است که در فضای مجازی با دانشجویان دانشگاه‌های مختلف آشنا شوید و اطلاعات لازم را از آنان کسب کنید.

بودجه

در برخی از شهرهای ایتالیا با ماهی 800 یورو می‌توانید همه مسائل مالی خود را مدیریت کنید، از اجاره خانه بگیرید تا هزینه خوردوخوراک و حمل نقل. اما در بعضی از شهرهای شلوغ ایتالیا مثل رم و میلان باید ماهی بین 1300 تا 1500 یورو در ماه خرج کنید.

دوستان و هم‌وطنان

اگر تعدادی از دوستان  شما در یک دانشگاه درس می‌خوانند یا در دانشگاهی تعداد دانشجوی ایرانی زیاد است، باید موردتوجه شما قرار گیرد. این نکته در ادامه تحصیل شما بسیار مهم است.

معیارهای انتخاب دانشگاه های معتبر ایتالیا

حداقل نمره

حداقل نمره آزمون IMAT موردنیاز برای قبولی در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بعضی دانشگاه‌ها نمره 35 را حداقل نمره امتحان IMAT اعلام می‌کنند، در حالی‌که برخی از دانشگاه‌ها نمره 55 را به ‌عنوان حداقل نمره امتحانIMAT   قبول دارند.

زندگی اجتماعی

همان‌طور که گفتیم، اندازه شهر خیلی مهم است. علاوه بر این، اتمسفر اجتماعی شهر و امکاناتش نیز اهمیت زیادی دارد. تعداد رستوران‌ها، کلاب‌های شبانه، بارها و اماکن تفریحی در انتخاب شهر تاثیر زیادی دارند. اما برای شما که می‌خواهید که در رشته پزشکی درس بخوانید، این مسائل زیاد مهم نیستند. زیرا شما آن‌قدر درگیر درس و دانشگاه خواهید شد که در طی شش سال وقت چندانی نخواهید داشت.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا یکی از گزینه‌های تقریباً آسان پیش روی کسانی است که قصد تحصیل در اروپا را دارند. پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا هرچند گزینه‌های اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نبوده است اما با توجه به مزایای بسیاری که دارد در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

سخن آخر

برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی باید در آزمون IMAT قبول شوید. جهت قبولی در این آزمون حداقل یک سال باید مطالعه مستمر داشته باشید. این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است و دارای 60 سوال می‌باشد. نکته مهم این است برای ثبت‌نام در آزمون حتما باید به یکی از موسسه‌های معتبر  مهاجرتی– تحصیلی در ایران مراجعه کنید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

شرایط ثبت‌نام آزمون IMAT برای داوطلبان ایرانی کدامند؟
ابتدا پیش ثبت‌نام انجام دهید تا مدرک دیپلم شما را تایید کنند. بعد از تایید می‌توانید در آزمون ثبت‌نام کنید.
آیا امتحان IMAT نمره منفی دارد؟
بله هر سوال غلط 4 نمره منفی دارد؛ باید در پاسخ ‌دادن بسیار دقت کنید و شانسی هیچ سوالی را جواب ندهید.
جواب آزمون چگونه اعلام می‌شود؟
جواب پذیرش در آزمون در هفته آخر سپتامبر اعلام می‌شود. داوطلبان ایرانی باید سایت دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اند را تک‌به‌تک بررسی کنند تا ببینند قبول شده‌اند یا خیر.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهتا
مهتا
1 سال قبل

آزمون سال 2022 کی برگزار میشه؟؟

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهتا
1 سال قبل

آزمون آیمت ایتالیا – سال تحصیلی 2022، در تاریخ 10 سپتامبر 2022برگزار می شود.

maral
maral
3 سال قبل

این بورسیه به کشور ایتالیا فقط مختص پزشکی و جراحی هست؟ برای دندانپزشکی نیست؟ اگه برای دندانپزشکی م هست لطفا اطلاعاته مربوطه را به اشتراک بگذارید ممنون

کارشناس مهاجرت 3
کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  maral
3 سال قبل

در خصوص کشور ایتالیا در حال حاضر محدودیت هایی بوجود اومده که امکان اپلای شدن بشدت کاهش یافته.
توصیه میشه کشور دیگری رو برای تحصیل انتخاب کنید.

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles