رتبه بندی اکسپرس اینتری

رتبه بندی اکسپرس اینتری

در ژانویه 2015، سیستم الکترونیکی جدیدی برای مهاجرت به کانادا از سوی دولت این کشور آغاز به کار کرد؛ که موقعیت مناسبی را برای ورود هرچه سریع‌تر مهاجرین متخصص و فنی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. هدف اصلی برنامه اکسپرس اینتری مدیریت و کنترل اقامت دائم برای مهاجرینی است که می‌توانند در موقعیت‌های موردنیاز کشور، مشغول به کار شوند. دولت کانادا به این امر مهم پی برده که این کشور نیازمند مهاجرین جدید است تا بتواند نیازهای آتی بازار کار کشور را پوشش داده و علاوه بر این، رشد و موفقیت اقتصادی کانادا را تضمین کند. بااین‌حال در وهله اول، مهاجرت با ویزای اکسپرس اینتری نیازمند کسب امتیاز مناسب بر اساس سیستم رتبه‌بندی اکسپرس اینتری کانادا است.

 در ادامه این مطلب، با نحوه رتبه بندی اکسپرس اینتری آشنا خواهید شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مهاجرت به کانادا و اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری

برنامه های فدرال و دولتی کانادا

سیستم جدید اکسپرس اینتری اجازه می‌دهد تا بخش دولتی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) با دقت هرچه بیشتر به بررسی، انتخاب و جذب مهاجرینی بپردازد که در دسته افراد متخصص قرار داشته و یا شرایط تعیین‌شده در برنامه‌های فدرال مهاجرت اقتصادی را دارا است. این برنامه‌های فدرال و دولتی عبارت‌اند از:

 • FSWP: برنامه فدرال در رابطه با کارکنان متخصص
 • FSTP: برنامه فدرال در رابطه با تاجران متخصص
 • CEC: دسته تجربه کانادایی

علاوه بر این، ایالت‌ها و مناطق مختلف کشور کانادا نیز می‌توانند با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری، افراد مناسب را به شرکت در برنامه‌های استانی دعوت کرده و به تقاضای بازار کار پاسخگو باشند. کارفرمایان نقش بسیار مهمی در انتخاب مهاجرین اقتصادی ایفا می‌کنند. این افراد قادر هستند با استفاده از اطلاعات موجود در بانک کار کانادا، کاندیدهای موردنظر خود را شناسایی کنند.

شما مقاله ی رتبه بندی اکسپرس اینتری را مشاهده ممی نمایید.

واجدین شرایط برای استفاده از برنامه اکسپرس اینتری

پیش از درخواست برای ویزای اکسپرس اینتری، هر فرد باید امتیاز 67 از 100 را در سیستم رتبه‌بندی اکسپرس اینتری کسب کند. این سیستم با در نظر گرفتن برخی عوامل خاص به ارزیابی متقاضیان پرداخته و امتیاز هر فرد را تعیین می‌کند. درصورتی‌که امتیاز شما بیشتر از 67 باشد، شرایط مناسب برای شرکت در برنامه فدرال مربوط به کارکنان متخصص را خواهید داشت. در غیر این صورت در موقعیتی که امتیاز شما کمتر از 67 باشد، واجد شرایط برای شرکت در این برنامه نخواهید بود.

واجدین شرایط برای استفاده از برنامه اکسپرس اینتری

عوامل در نظر گرفته‌شده برای ارزیابی و امتیاز آن‌ها

 • مهارت‌های زبانی (28 امتیاز): قابلیت برقراری ارتباط در یک یا هر دو زبان رسمی کشور کانادا بسیار حائز اهمیت است. تسلط به زبان انگلیسی/ فرانسه و یا هر دو می‌تواند شانس شما را برای دریافت اکسپرس اینتری افزایش دهد.
 • تحصیلات (25 امتیاز): در صورت عدم تحصیل در مدارس کانادایی و نداشتن هرگونه مدرک تحصیلی از این کشور می‌توانید مدارک تحصیلی ملی خود را معادل‌سازی کرده و با توجه به استانداردهای کانادا بسنجید. به‌منظور معادل‌سازی مدارک تحصیلی می‌توان از سیستم ارزیابی اعتبارنامه آموزشی یا ECA استفاده کرد.
 • تجربه کاری (15 امتیاز): شما می‌توانید امتیاز خود را با توجه به سال‌هایی که به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار بوده‌اید (حداقل 30 ساعت در هفته؛ برابر 15 ساعت در هفته برای 24 ماه برای کارهای نیمه‌وقت)، در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی شغلی ملی قرار داده و سطح مهارت A و یا B را دریافت کنید.
 • سن (12 امتیاز): امتیاز سنی شما در روزی مشخص می‌شود که برای دریافت اکسپرس اینتری اقدام می‌کنید.
 • دعوت به کار از سوی شرکت‌ها و مشاغل کانادایی (10 امتیاز): در صورت دریافت پیشنهاد یک‌ساله از سوی کارفرمایان کانادایی، امتیاز شما در این بخش مشخص می‌شود. پیش از ورود به کانادا به‌عنوان یک کارگر ماهر، شما باید پیشنهاد شغلی مربوطه را دریافت کرده باشید.
 • سازگاری (10 امتیاز): شما و همسرتان و یا پارتنر قانونی‌تان که برای مهاجرت شما را همراهی خواهند کرد، امتیاز سازگاری دریافت خواهید کرد. این امتیاز بر اساس احتمال اسکان موفق شما در کانادا تعیین خواهد شد.

شما مقاله ی رتبه بندی اکسپرس اینتری را مشاهده ممی نمایید.

نحوه عملکرد اکسپرس اینتری

نحوه عملکرد اکسپرس اینتری
 • قدم اول: متقاضیان فرم آنلاین مربوط به برنامه اکسپرس اینتری را پر می‌کنند.

متقاضیان واجد شرایط برای دریافت ویزای اکسپرس اینتری می‌توانند با تکمیل فرم آنلاین اطلاعات شخصی، مهارت‌ها، توانایی زبانی، تحصیلات، تجارب کاری پیشین و موارد دیگر را به پروفایل خود اضافه کنند. سپس افرادی که شرایط ورود به یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال را دارند به دسته افراد واجد شرایط اضافه خواهند شد. این افراد بر اساس شانس موفقیت اقتصادی رتبه‌بندی شده و از متقاضیان برتر، به همراه افراد دیگری که پیشنهادات شغلی دریافت کردند و یا از سوی بخش‌های منطقه‌ای/استانی انتخاب شدند، به‌طور رسمی تقاضا خواهد شد که برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنند.

این شرایط بهترین راه برای انتخاب افرادی است که پتانسیل بالایی برای موفقیت در شرایط اقتصادی کانادا را دارند. بااین‌حال، توجه داشته باشید که تکمیل فرم اکسپرس اینتری به معنی دریافت اقامت دائم کانادا نیست و اقامت دائم تنها بر اساس رتبه شما و دیگر عوامل ذکر شده (پیشنهاد شغلی، انتخاب از سوی بخش‌های منطقه‌ای و استانی) تعیین خواهد شد.

 • قدم دوم: دولت از متقاضیان واجد شرایط برای اقامت دائم در کشور دعوت به عمل آورده و این فرآیند طی 6 ماه تکمیل خواهد شد.

افراد با رتبه‌های بالا (بر اساس مهارت‌ها، تجربه، پیشنهادات کاری معتبر) می‌توانند از طریق ITA (دعوت برای درخواست) برای اقامت دائم خود اقدام کنند. این افراد 60 روز فرصت دارند تا درخواست الکترونیکی خود را از طریق یکی از برنامه‌های زیر سابمیت کنند: برنامه فدرال مربوط به کارکنان ماهر (FSWP)، برنامه فدرال مربوط به تجار ماهر (FSTP)، دسته تجربه در کانادا (CEC) و برنامه انتخابی استانی (PNP). اغلب درخواست‌ها به‌سرعت توسط CIC موردبررسی قرار گرفته و انتظار می‌رود فرآیند دریافت اقامت دائم متقاضیان در طی شش ماه تکمیل شود. 

افرادی که علی‌رغم درخواست برای شرکت در برنامه اکسپرس اینتری کانادا، دعوت‌نامه دریافت نکردند، می‌تواند پس از یک سال مجدداً برای دریافت اقامت دائم و ورود به دسته متقاضیان اکسپرس اینتری اقدام کنند (با این شرط که این افراد همچنان شرایط کلی ورود به این برنامه را داشته باشند). بر اساس CIC، خدمات و فرآیندهای برنامه اکسپرس اینتری برای مهاجرین متخصص سریع‌تر و کارآمدتر خواهند بود. همچنین این برنامه با ایجاد بهترین موقعیت برای دولت کانادا باعث می‌شود نهادهای دولتی بتوانند با سرعت و دقت بیشتری به شرایط و نیازهای اقتصادی کشور پاسخگو باشند و با انعطاف بیشتر نسبت به این تغییرات واکنش نشان دهند.

 • قدم سوم: دریافت ITA (دعوت‌نامه برای درخواست اقامت دائم).

پس از تکمیل فرم اکسپرس اینتری و ورود به دسته افراد واجد شرایط، دعوت‌نامه مربوط به درخواست اقامت دائم برای شما ارسال خواهد شد. پس از دریافت ITA، 60 روز مهلت دارید تا برای ارسال تمامی مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید. مراحل و مدارک مربوط به این مرحله برای شما ارسال خواهد شد. یکی از این اسناد به شما اجازه می‌دهد تا از دریافت ITA خودداری کنید.

شما مقاله ی رتبه بندی اکسپرس اینتری را مشاهده ممی نمایید.

چه افرادی می‌توانند برای دریافت اکسپرس اینتری درخواست دهند؟

به‌طورکلی ملاک‌های مشخصی برای درخواست اکسپرس اینتری وجود دارد؛ بااین‌حال، تقریباً همه می‌توانند با ارسال پروفایل خود، شانسشان را در این زمینه محک بزنند. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایان کانادایی، شانس بهتری برای انتخاب شدن خواهید داشت، اما این بدان معنی نیست که در صورت نداشتن هرگونه پیشنهاد شغلی احتمال انتخاب شدن شما صفر باشد. افراد زیادی می‌توانند سهم مؤثری در رشد اقتصادی کانادا ایفا کنند؛ افرادی که ممکن بود تحت سیستم قدیمی کانادا حتی در نظر گرفته نشوند. این خبر بسیار خوب است، پس امید و انگیزه خود برای زندگی بهتر در کانادا را از دست ندهید.

نحوه محاسبه امتیازات اکسپرس اینتری و رتبه‌بندی CRS

رتبه افراد واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری توسط سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) مشخص می‌شد. عوامل تعریف‌ شده در سیستم CRS عبارت‌اند از: سن، سطح تحصیلات، سطح تسلط به زبان رسمی، تسلط به زبان دوم و تجربه کاری در کانادا. رتبه‌بندی CRS در تمامی قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری در نظر گرفته می‌شود. توصیه می‌شود پیش از درخواست اکسپرس اینتری، امتیاز CRS خود را محاسبه کرده و یا با استفاده از ربات محاسبه کننده CRS (CRS calculator bot) از موقعیت خود در سیستم آگاه شوید. پس از استفاده از ربات CRS (واژه کلیدی: Cris) می‌توانید با مراجعه به متخصصان حوزه مهاجرت، راه‌های مناسب برای افزایش امتیاز و رتبه خود را پیدا کرده و سپس برای اکسپرس اینتری اقدام کنید.

نحوه محاسبه امتیازات اکسپرس اینتری و رتبه‌بندی CRS

رتبه بندی اکسپرس اینتری و محاسبه آن

برای هر یک از دسته‌بندی‌های زیر، حداکثری در نظر گرفته‌شده که فرد واجد شرایط می‌تواند به‌راحتی این امتیاز را دریافت کند. این پنج دسته به‌عنوان عوامل اصلی و ابتدایی در نظر گرفته می‌شوند و عمده امتیاز شما در فرآیند رتبه بندی اکسپرس اینتری بر این اساس مشخص خواهد شد.

 • سن

حداکثر امتیاز این بخش 100 (برای افراد متأهل و مهاجرت با پارتنر قانونی) یا 110 (برای افراد مجرد) است. برای دریافت حداکثر امتیاز در این بخش، سن شما باید بین 20 تا 29 سال باشد. حداقل امتیاز نیز به گروه‌های سنی زیر 17 سال و بالای 45 سال تعلق دارد (0 امتیاز). امتیاز افرادی که در طیف سنی 17 تا 45 سال قرار دارند، متفاوت خواهد بود، بااین‌حال، بیشترین امتیاز به گروه‌های سنی 20 تا 29 سال تعلق می‌گیرد.

 • سطح تحصیلات

حداکثر امتیاز در این بخش 150 است که مربوط به مدرک دکتری برای افراد مجرد و مهاجرت انفرادی است (در صورت مهاجرت با همسر و یا پارتنر قانونی این امتیاز 140 خواهد بود). امتیاز این بخش برای مهاجرت انفرادی به‌صورت زیر در نظر گرفته می‌شود:

 • کمتر از راهنمایی یا دبیرستان: 0 امتیاز
 • مدرک معادل راهنمایی یا دبیرستان: 30 امتیاز
 • مدرک معادل یک سال تحصیل در دوره کارشناسی: 90 امتیاز
 • مدرک معادل دو سال تحصیل در دوره کارشناسی: 98 امتیاز
 • مدرک معادل سه سال یا بیشتر تحصیل در دوره کارشناسی: 120 امتیاز
 • دو یا چند مدرک کارشناسی، درصورتی‌که حداقل یکی از آن‌ها بیشتر از سه سال تحصیلی ادامه پیدا کرده باشد: 128 امتیاز
 • مدرک کارشناسی ارشد و یا مدرک معتبر برای ورود به یک حرفه (شرایط مدرک حرفه‌ای: 1) سطح A در لیست دسته‌بندی مشاغل ملی/NOC؛ 2) تائید شده از سوی یکی از نهادهای نظارتی استانی): 135 امتیاز
 •  
 • مدرک تحصیلی در مقطع دکتری: 150 امتیاز

برای افرادی که قصد دارند به همراه همسر و یا پارتنر خود به کانادا مهاجرت کنند، این امتیازات اندکی کمتر خواهد بود.

 • تسلط به زبان رسمی کانادا

مهارت‌های زبانی در چهار دسته کلی تعریف می‌شوند: خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری. حداکثر امتیاز این بخش برای هر یک از این دسته‌ها 32 (با همسر یا پارتنر) و 34 (به‌تنهایی) است. بنابراین، در صورت دریافت حداکثر امتیاز در تمامی این بخش‌ها، امتیاز کلی شما 128 و یا 136 خواهد بود. امتیازات این بخش بر اساس سطح CLB تعیین خواهند شد (CLB4 و یا کمتر، 0 امتیاز دریافت خواهند کرد). افرادی که CLB10 و یا بیشتر دریافت کنند، حداکثر امتیاز یعنی 32/34، را دریافت خواهند کرد.

 • تسلط به دومین زبان رسمی کشور

بخش‌های موردنظر برای رتبه‌بندی در تسلط به زبان رسمی دوم نیز همانند قسمت قبل هستند؛ با این تفاوت که حداکثر امتیاز هر دسته مهارت 22 و یا 24 خواهد بود. برای هر دسته مهارت حداکثر 6 امتیاز در نظر گرفته‌شده است؛ در صورت همراهی همسر یا پارتنر قانونی، حداکثر امتیاز این بخش 22 و در صورت مهاجرت انفرادی، حداکثر امتیاز در این بخش 24 خواهد بود.

 • تجربه کاری در کانادا

حداکثر امتیاز دریافتی در این بخش، 70 (با همراهی همسر یا پارتنر قانونی) و 80 (به‌تنهایی) است. حداکثر این امتیاز در صورتی به شما تعلق خواهد گرفت که بیش از پنج سال تجربه کاری داشته باشید. امتیاز این بخش به‌صورت زیر تعیین خواهد شد:

 • کمتر از یک سال: 0 امتیاز
 • 1 سال: 40 امتیاز
 • 2 سال: 53 امتیاز
 • 3 سال: 64 امتیاز
 • 4 سال: 72 امتیاز
 • 5 سال یا بیشتر: 80 امتیاز

در انتهای این بخش توجه داشته باشید که جمع کل امتیازات مربوط به این عوامل 460 (با همراهی همسر یا پارتنر) و 500 (برای مهاجرت انفرادی) خواهد بود.

شما مقاله ی رتبه بندی اکسپرس اینتری را مشاهده ممی نمایید.

عوامل و امتیازات مربوط به همسر و یا پارتنر قانونی

در صورت مهاجرت با همسر و یا پارتنر قانونی نیز برخی عوامل در رابطه با همراه شما در نظر گرفته خواهند شد که می‌توانند برای امتیاز کلی شما مفید باشند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

 • سطح تحصیلات

امتیاز این بخش 0 تا 10 است. حداکثر امتیاز در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که همسر و یا پارتنر شما دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری باشند.

 • تسلط به زبان رسمی کشور

همانند قبل، این بخش نیز به چهار دسته اصلی خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری، تقسیم می‌شود. حداکثر امتیاز هر دسته 5 در نظر گرفته‌شده است و جمع کل امتیازات این بخش 20 خواهد بود.

 • تجربه کاری در کانادا

در صورت تجربه کاری 5 ساله و یا بیشتر، همسر و یا پارتنر شما می‌تواند 10 امتیاز از این بخش دریافت کند. امتیاز این بخش به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • کمتر از یک سال: 0 امتیاز
 • 1 سال: 5 امتیاز
 • 2 سال: 7 امتیاز
 • 3 سال: 8 امتیاز
 • 4 سال: 9 امتیاز
 • 5 سال یا بیشتر: 10 امتیاز

حداکثر امتیازاتی که همسر و یا پارتنر شما می‌تواند از این بخش دریافت کند، 40 امتیاز خواهد بود که حداکثر امتیاز اولیه شما (460 امتیاز) را به 500 خواهد رساند (امتیاز عوامل اصلی + امتیاز عوامل مربوط به همسر و یا پارتنر قانونی).

عوامل و امتیازات مربوط به همسر و یا پارتنر قانونی

شرایط مربوط به انتقال مهارت‌ها

در آخرین بخش از رتبه‌بندی اکسپرس اینتری، مواردی چون سطح تحصیلات، تجربه کاری در کانادا، تجربه کاری در کشورهای دیگر و دیگر الزامات اشتغال در حرفه موردنظر در نظر گرفته می‌شوند. در برخی از این قسمت‌ها، مهارت‌های زبانی نیز تا حدی به امتیاز و رتبه کلی شما اضافه می‌کنند.

اولین بخش برای انتقال مهارت، تحصیلات است که خود شامل دو عامل کلی می‌شود: 1) مدرک کارشناسی یا تسلط خوب به زبان رسمی کشور و 2) مدرک کارشناسی با تجربه کار در کانادا. حداکثر امتیاز این بخش 110 خواهد بود که بر اساس سطح تحصیلی شما تغییر می‌کند.

 • تحصیلات (به همراه مدرک کارشناسی و تسلط به زبان رسمی کشور)

برای گرفتن امتیاز در بخش تسلط به زبان رسمی کشور باید دارای مدرک CLB7 یا بیشتر باشید. سپس امتیاز این بخش با در نظر گرفتن سطح CLB و سطح تحصیلی شما محاسبه خواهد شد. برای دریافت حداکثر امتیاز در این بخش باید علاوه بر بالاترین مدرک تحصیلی ممکن (دو یا چند مدرک کارشناسی که حداقل یکی از آن‌ها باید 3 سال یا بیشتر به طول انجامیده باشد)، دارای CLB9 یا بیشتر باشید.

 • تحصیلات (به همراه مدرک کارشناسی و تجربه کاری در کانادا)

این بخش، سطح تحصیلی شما و همچنین سابقه کار و اشتغال در کانادا را در نظر می‌گیرد (1 یا +2 سال سابقه کار). حداکثر امتیاز این بخش 50 خواهد بود.

 • تجربه کاری در کشورهای دیگر

حداکثر امتیاز این بخش 50 است؛ بااین‌حال، این امتیاز شامل سطح زبانی شما نیز می‌شود. همانند بخش مربوط به تحصیلات، در این بخش نیز باید برای دریافت حداکثر امتیاز ممکن دارای CLB9 یا بیشتر بوده و همچنین به مدت 3 سال یا بیشتر در کشورهای دیگر امرارمعاش کرده باشید.

 • تجربه کاری در کانادا + کشورهای دیگر

برای دریافت حداکثر امتیاز ممکن در این بخش باید علاوه بر +3 سال سابقه کار در کشورهای دیگر، +2 سال نیز در کانادا کار کرده باشید.

 • گواهینامه صلاحیت‌ها (مربوط به مشاغل تجاری)( با در نظر گرفتن مهارت‌های زبانی)

در صورت داشتن CLB5+ در تمامی مهارت‌های مربوط به زبان رسمی کشور، 25 امتیاز دریافت خواهید کرد. برای دستیابی به حداکثر امتیاز 50 در این بخش، علاوه بر CLB7+ در تمامی چهار مهارت اصلی زبانی، نیازمند گواهینامه صلاحیت‌ها نیز خواهید بود.

امتیاز کلی مربوط به‌تمامی عوامل ذکرشده در این بخش، 600 است. بااین‌حال، شما می‌توانید در قسمت‌های زیر نیز 600 امتیاز دیگر کسب کنید و کل امتیاز خود در رتبه بندی اکسپرس اینتری را به 1200 برسانید:

 • فرصت‌های شغلی از پیش تعیین‌شده
 • انتخاب از سوی نهادهای استانی و منطقه‌ای

شما مقاله ی رتبه بندی اکسپرس اینتری را مشاهده ممی نمایید.

جمع‌بندی

سیستم اکسپرس اینتری ازجمله برنامه‌هایی است که دولت کانادا برای پاسخ‌گویی هرچه سریع‌تر به نیازهای بازار کاری و رشد اقتصادی کشور خود در نظر گرفته است. این برنامه با جذب هرچه سریع‌تر مهاجرین متخصص و ماهر موقعیت مناسبی برای تکمیل موقعیت‌های شغلی مختلف فراهم می‌کند. رتبه‌بندی اکسپرس اینتری اولین قدمی است که برای قبول شدن در این برنامه باید پشت سر گذاشت. CRS (سیستم رتبه‌بندی جامع) برای امتیازدهی و رتبه‌بندی افراد واجد شرایط در نظر گرفته‌شده است. موارد تعریف‌شده در این سیستم عبارت‌اند از: سن، سطح تحصیلات، تجربه کار در کانادا و مهارت‌های زبانی. علاوه بر این افراد متقاضی می‌توانند به‌تنهایی و یا به همراه همسر و یا پارتنر قانونی خود برای دریافت اکسپرس اینتری اقدام کنند. در این صورت، شرایط همسر و یا پارتنر قانونی نیز در رتبه بندی اکسپرس اینتری افراد تأثیرگذار خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : قیمت خانه در کانادا

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *