پذیرش تحصیلی رایگان 2022

پذیرش تحصیلی رایگان

پذیرش تحصیلی رایگان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداختیم. به دلیل هزینه‌های بالای تحصیل در خارج از کشور هر ساله افراد بسیاری هستند که به دنبال پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه‌های اروپا، استرالیا و امریکایی هستند. جدا از بورسیه‌های تحصیلی که صرفاً به دانشجویان ممتاز با شرایط ویژه پرداخت می‌شود، برخی از کشورها هنوز هم شرایطی برای تحصیل رایگان تمام دانشجویان دارند. در این مقاله تعدادی از این دانشگاه‌های و شرایط پذیرش تحصیلی رایگان در آن‌ها در سال 2022 مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه‌های خارجی

پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه‌های خارجی

بدون شک یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مهاجرت تحصیلی باید مدنظر قرار دهید، هزینه تحصیل در رشته و دانشگاه موردنظرتان است. برخی از افراد تصور می‌کنند که تحصیل در خارج از کشور ملزم به پرداخت هزینه‌های بسیار سنگینی است؛ اما باید بدانند که بسیاری از دانشگاه‌های جهان فرصت تحصیل کاملاً رایگان یا با هزینه‌های بسیار پایینی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند تا بتوانند پذیرش تحصیلی رایگان را تجربه کنند.

البته باید در همین نقطه به این نکته اشاره‌کنیم که اگر تصمیم دارید تا تحصیل رایگان در دانشگاه‌های خارجی را تجربه کنید، باید دانشگاه‌های دولتی را انتخاب کنید. درواقع این مدل از دانشگاه‌ها هزینه‌های خودشان را از دولت دریافت کرده و برای تحصیل از دانشجویان هزینه‌ای را اخذ نمی‌کنند. درصورتی‌که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشورهای خارجی ملزم پرداخت شهریه‌های بعضاً سنگینی است.

به همین رو شما باید شرایط ورود به دانشگاه‌های دولتی را به‌خوبی بدانید. یکی از مهم‌ترین موانعی که شاید بر سر راه شما وجود داشته باشد این است که این دانشگاه‌ها بیشتر برنامه‌های درسی خودشان را به زبان رسمی کشورشان ارائه می‌کنند. ازاین‌رو اگر می‌خواهید تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی کشورهای خارجی را تجربه کنید، باید زبان رسمی کشور موردنظر را به‌خوبی بدانید.

پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه‌های خارجی

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور آلمان

پذیرش تحصیلی رایگان در آلمان

در حالی که بسیاری از کشورهای اروپایی پذیرش تحصیلی رایگان را فقط به دانشجویان اتحادیه اروپا ارائه می‌دهند، کشور آلمان هنوز هم شرایطی برای پذیرش تحصیلی رایگان دانشجویان از سراسر جهان دارد. آلمان سطح کیفی آموزشی بالایی دارد و در بین ۵ کشور دنیا به لحاظ کیفیت آموزش و سطح علمی دانشگاه‌ها قرار دارد.

آلمان هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان می‌باشد. بیش از ۴۰ دانشگاه آلمانی پس از دانشگاه‌های انگلیس و امریکا در ردیف بهترین دانشگا‌ه‌های جهان قرار دارند. تنها هزینه‌ای که دانشجویان در برخی دانشگاه‎های آلمان ملزم به پرداخت آن هستند هزینه‌ ثبت نام است که در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو بسته به دانشگاه متفاوت می‌باشد. علاوه بر این کشور آلمان به دانشجویان اجازه‌ی ۲۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد که دانشجویان می‌توانند هزینه‌های خورد و خوراک و زندگی در آلمان را توسط آن تأمین کنند.

برترین دانشگاه‌های آلمان با امکان‌ تحصیل رایگان

هزینه‌های تحصیل پایین در آلمان به همراه اقتصاد قوی و سیستم آموزش عالی باعث شده است تا مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان برای تمامی دانشجویان خارجی، جذاب به نظر برسد. بیش از 40 دانشگاه آلمان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS جز برترین دانشگاه‌های دنیا هستند و می‌توانند مقصد مناسبی برای همه دانشجویان باشند.

اگر بتوانید پذیرش تحصیلی رایگان در کشور آلمان را به دست آورید، باید به هزینه‌های زندگی در این کشور توجه داشته باشید. هزینه زندگی در کشور آلمان برای یک ماه، چیزی در حدود 1249 یورو خواهد بود. همچنین شما باید به دولت این کشور اثبات کنید که دارای تمکن مالی لازم، 10236 یورو برای زندگی کردن در این کشور کنار گذاشته‌اید.

از بهترین شهرهای کشور آلمان برای تحصیل می‌توان به شهرهای مونیخ و برلین اشاره کرد که در سال 2019 جز مقرون به‌صرفه‌ترین شهرهای دانشجویی جهان انتخاب‌شده‌اند. برترین دانشگاه‌های آلمان که امکان‌ تحصیل رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهند، می‌توان به مواردی اشاره کرد:

 • دانشگاه لودیوگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه گوته

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور فرانسه

پذیرش تحصیلی رایگان در فرانسه

کشور فرانسه یکی از آن کشورهایی است که شما می‌توانید به‌صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه‌های بسیار کمی، تحصیل در دانشگاه‌های برتر آن را تجربه کنید. بااینکه دانشگاه‌های دولتی کشور فرانسه در مقاطع مختلف هزینه‌هایی را به‌عناوین‌مختلف از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند؛ اما این هزینه‌ها به‌قدری پایین است که می‌توان به‌سادگی از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا، تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه، تنها با پرداخت 170 یورو امکان‌پذیر است. بااین‌حال، از سال تحصیلی 2019-2020 دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت هزینه‌های بیشتری شدند که می‌تواند تا 2770 یورو در سال برای کسب مدرک کارشناسی افزایش پیدا کند؛ اما دولت کشور فرانسه میزان بورسیه‌های تحصیلی موجود برای دانشجویان بین‌المللی را هم افزایش داد تا فشاری بر آن‌ها برای تحصیل رایگان در این کشور، آورده نشود.

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور کانادا

پذیرش تحصیلی رایگان در کانادا

یکی دیگر از کشورهایی که می‌تواند مقصد بسیار مناسبی برای دانشجویان باشد، کشور کانادا است. این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار معتبری بوده که امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه‌های بسیار کمی را برای افراد متقاضی فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور کانادا این است که شما می‌توانید پذیرش تحصیلی رایگان را در کنار امکان تحصیل به زبان انگلیسی تجربه کنید.

بسیاری از برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های کانادا، حتی در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی خواهد بود. البته برخی از ایالت‌های این کشور، برنامه‌های درسی و آموزشی خودشان را به زبان فرانسوی نیز ارائه خواهند کرد. بااینکه هیچ دانشگاهی در کشور کانادا وجود ندارد که هزینه تحصیل را از دانشجویان خود دریافت نکند؛ اما شما با کسب بورسیه‌های تحصیلی این کشور، شانس این را دارید تا تحصیل رایگان در کشور کانادا را تجربه کنید.

برترین دانشگاه‌های کانادا با امکان‌ تحصیل رایگان

البته شما باید برای دریافت چنین بورسیه‌هایی، درخواست داده و شرایط آن‌ها را فراهم کنید. همچنین شما می‌توانید از دانشگاه‌هایی که به‌صورت کلی هزینه تحصیل پایینی دارند نیز پذیرش دریافت کرده تا هزینه‌های تحصیلی خودتان را کاهش دهید. هزینه زندگی در کشور کانادا می‌تواند تا ماهیانه 1500 یورو نیز افزایش پیدا کند.

البته برخی از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند تا در کنار پذیرش تحصیلی رایگان این کشورها، بتوانید برخی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را پرداخت کنید. از برترین دانشگاه‌های کشور کانادا که با اخذ بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید تحصیل رایگان در آن‌ها را تجربه کنید، می‌توان به مواردی اشاره کرد:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه رایرسون

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور اتریش

پذیرش تحصیلی رایگان در اتریش

کشور اتریش یکی دیگر از کشورهایی است که امکان پذیرش تحصیلی رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. دانشگا‌ه‌های دولتی اتریش هر ساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی را برای تحصیل به صورت رایگان در این دانشگاه‌ها پذیرش می‌کنند. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های اتریش وجود دارد. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی اتریش متقاضی باید مقطع پیش دانشگاهی و دیپلم ۱۲ ساله را از کشور مبدأ دریافت کرده باشد و در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور مبدأ پذیرفته شده باشد.

در برخی از رشته‌ها برای پذیرش تحصیلی رایگان متقاضی باید حداقل ۷۰ واحد درسی را در دانشگاه کشور مبدأ گذرانده باشد. به عبارتی پذیرش تحصیلی رایگان در دانشگاه‌های اتریش به صورت انتقال دانشجو از دانشگاه مبدأ به دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. علاوه بر این کشور اتریش به دانشجویان اجازه‌ی ۲۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد که دانشجویان می‌توانند هزینه‌های خورد و خوراک و زندگی در اتریش را توسط آن تأمین کنند. تحصیل در مقطع دکترا در کشور اتریش رایگان بوده و به دانشجو هر ماه حقوق نیز پرداخت می‌شود و دانشجو نیازی به کار کردن برای تأمین هزینه‌های تحصیل خود ندارد.

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور نروژ

پذیرش تحصیلی رایگان در نروژ

تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف رایگان است و دانشجویان می‌توانند درخواست پذیرش تحصیلی رایگان را برای مقاطع مختلف به دانشگاه‌های دولتی این کشور ارائه کنند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ به زبان نروژی برگزار می‌شود و دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ملزم به یادگیری زبان نروژی هستند. اما جای نگرانی نیست چرا که دوره‌ی آموزش زبان نروژی به مدت یک سال قبل از شروع تحصیل برای متقاضیان برگزار خواهد شد و متقاضیان در صورتی که زبان نروژی را در کشور مبدأ نیاموخته باشند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. در مقاطع فوق لیسانس و دکترا تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود و نیازی به یادگیری زبان نروژی نمی‌باشد و متقاضیان می‌توانند به محض ورود به نروژ تحصیل را شروع کنند.

پذیرش تحصیلی رایگان در کشور سوئد

پذیرش تحصیلی رایگان در سوئد

سوئد یکی از کشورهای سردسیر اسکاندیناوی سابقاً پذیرش تحصیلی رایگان به زبان انگلیسی را به تمامی دانشجویان بین المللی ارائه می‌کرد. اما این کشور از اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی، تحصیل رایگان (Tuition free waiver) در رشته‌هایی که به انگلیسی زبان در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا  لغو کرد. اما این کار پذیرش تحصیلی رایگان در کشور سوئد نیست. تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان سوئدی هنوز برای تمام دانشجویان بین المللی فارغ از ملیت آن‌ها رایگان است.

هر ساله سازمان سنجش و آموزش ایران برای دانشجویان ایرانی که قصد اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از کشور سوئد را دارند آزمون آمادگی زبان سوئدی برگزار می‌کند و دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های زبان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و در صورت موفقیت می‌توانند مدرک آن را به سفارت سوئد برای پذیرش تحصیلی رایگان ارائه دهند.

نتیجه‌گیری

بدون شک دریافت پذیرش تحصیلی رایگان در کشورهای پیشرفته دنیا، آرزوی هر دانشجویی خواهد بود. اگر شما می‌خواهید چنین پذیرشی را دریافت کنید یا باید در دانشگاه‌های دولتی کشورهای خارجی پذیرش شوید و یا از بورسیه‌های تحصیلی که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد، استفاده کنید.

ما در این مقاله به برخی از بهترین کشورهایی که امکان تحصیلی رایگان را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند، اشاره‌کرده و چند مورد از مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل رایگان را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند، به شما معرفی کردیم.

مقاله پیشنهادی—>مهاجرت به خارج از کشور

سؤالات متداول

بله، شما میتوانید برای ورود به دانشگاه های خارج از کشور دانشگاه های دولتی را انتخاب کنید و به این نکته نیز توجه کنید که برای هر کشوری دانستن زبان رسمی آن کشور نکته بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید.

خیر،شما برای برخی دانشگاه ها باید هزینه ی ثبت نام حدود 150الی200 یورو پرداخت کنید.

بله، دانشجویان بین المللی که در کشور اتریش مشغول تحصیل هستند میتوانند در حین تحصیل به 20ساعت کار در هفته نیز مشغول باشند

خیر، در مقطع کارشناسی کشور نروژ تدریس به زبان نروژی انجام میشود که البته میتوان گفت جای نگرانی نیست زیرا شما میتوانید از یکسال قبل در دوره های آموزش زبان نروژی شرکت کنید.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *