تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا

ایالات متحده یکی از مقاصد اصلی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در دوره‌های آموزش عالی بین‌المللی و تحصیل رایگان در آمریکا هستند. با این حال، برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در ایالات‌متحده هستند، گزینه‌های تحصیلی محدودی وجود دارد. در این مقاله در مورد بورس تحصیلی ایالات‌متحده آمریکا که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌شود و همچنین شرایط تحصیل رایگان در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی صحبت می‌کنیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع بورس تحصیلی دولتی ایالات‌متحده برای دانشجویان بین‌المللی

برنامه دانشجویی خارجی فولبرایت

برنامه فولبرایت، یک بورس تحصیلی کامل در ایالات‌متحده آمریکاست. این برنامه برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند، مناسب است. بورس تحصیلی می‌تواند برای تحصیلات تکمیلی غیر از مقطع لیسانس نیز اعطا شود. این بورس تحصیل رایگان در آمریکا شامل کمک‌هزینه تحصیلی، کتاب‌های درسی، هزینه‌های هواپیما، مصارف زندگی و بیمه درمانی می‌باشد.

 

برنامه بورس تحصیلی (فلوشیپ) هامفری

برنامه فلوشیپ هوبرت هامفری، امکان اقامت یک‌ساله به صورت حرفه‌ای در ایالات‌متحده برای افراد متخصص حرفه‌ای که از کشورهای تعیین‌شده در سراسر جهان هستند را فراهم می‌کند. دانشجویان بر اساس پتانسیل رهبری و تعهدشان نسبت به خدمات عمومی در بخش دولتی یا خصوصی انتخاب می‌شوند. این فلوشیپ تحصیل رایگان در آمریکا، کمک مالی کامل در مورد تمامی هزینه‌های مرتبط را پوشش می‌دهد. 

 

قبل از اینکه کشور خود را ترک کنید، این مسئله ضروری است که برای تحصیل رایگان در آمریکا در مورد کل برنامه تحصیلی خود در ایالات‌متحده، به‌خصوص نحوه تأمین مالی، برنامه‌ریزی کنید. برخی از کالج‌ها، دانشگاه‌ها و کنسولگری‌های ایالات‌متحده، دانشجویان خارجی را ملزم به دریافت گواهینامه‌های مالی برای دوره‌ی برنامه‌ریزی‌شده می‌کنند.

 

نحوه‌ی دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در آمریکا

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مایل به تحصیل رایگان در آمریکا و آینده‌نگر، باید چهار مرحله اساسی را برای تحصیل در دانشگاه ایالت متحده تکمیل کنید:

مرحله اول

در اولین قدم تصمیم بگیرید که می‌خواهید به کدام دانشگاه اپلای کنید. این کار اغلب پیچیده است، زیرا باید اطلاعات زیادی داشته باشید تا انتخاب خوبی انجام دهید. اگر در مورد چگونگی انجام این کار هیچ نظری ندارید، می‌توانید با نزدیک‌ترین مرکز مشاوره تحصیلی و حقوقی در مورد مهاجرت به آمریکا و دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در کشور خود تماس بگیرید. هر یک از این دفاتر می‌توانند درمورد مکاتبه‌ای که باید در نظر داشته باشید، توصیه‌های عالی ارائه دهند. همچنین باید دانشگاه‌هایی که به این سایت‌ها لینک هستند، را بررسی کنید.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

مرحله دوم

پس از اینکه تصمیم گرفتید که دانشگاه مورد علاقه شما چیست، گام بعدی این است که با اداره پذیرش در هر دانشگاه تماس بگیرید و درخواست پذیرش برای تحصیلات تکمیلی را اپلای کنید. این برنامه به شما اطلاعاتی در مورد روند اپلای در هر دانشگاه می‌دهد. در حالی که منتظر جواب اپلای تحصیل رایگان در آمریکا هستید، زمان خوبی برای گرفتن مدرک تافل و هر آزمون دیگری که در اکثر دانشگاه‌های آمریکا ضروری است، می‌باشد.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

مرحله سوم

گام سوم، تکمیل برنامه‌هایی است که تصمیم گرفته‌اید دنبال کنید و تنظیم تمام پرونده‌های موردنیاز برای تحصیلات و پس‌ازآن باید به طور مستقیم به دانشگاه انتخاب‌شده ارسال شود.

 

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

مرحله چهارم

مرحله نهایی، نیاز به صبر دارد. باید منتظر بمانید تا دانشگاه برای پذیرش تصمیم بگیرد. این روند ممکن است کمی طول بکشد، پس صبور باشید (و زود اپلای کنید!). وقتی‌که قبول شدید، یک فرم به نام I-20 به شما ارسال می‌شود که سند شما برای دریافت ویزای دانشجویی است.

 فرم I-20 دانشگاهی که مایل به حضور در آن هستید را به سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده در نزدیکی محل سکونتتان بدهید. گذرنامه و مدارک مالی خود را (صورتحساب بانکی، اعطای بورس تحصیلی، و غیره) تحویل دهید. درخواست ویزای دانشجویی دهید که معمولاً یک ویزای F-1 است.

در اخر شما می توانید تمامی اطلاعات تحصیلی در این کشور را در مقاله ی تحصیل در آمریکا مطالعه کنید.

انواع ویزای دانشجویی برای تحصیل رایگان در آمریکا

انواع ویزای دانشجویی برای تحصیل رایگان در آمریکا

برای دانشجویان بسیار عادی است که از یک دانشگاه آمریکایی به دانشگاه دیگری در سطح دوم در مقطع لیسانس منتقل شوند.

دولت ایالات‌متحده سه نوع ویزای دانشجویی ارائه می‌کند: ویزای F،J  و M.

ویزای دانشجویی F: برای تحصیل در دانشگاه یا کالج های آمریکا و یا تحصیل انگلیسی در یک موسسه انگلیسی‌زبان.

ویزای مبادله‌ای J: برای شرکت در یک برنامه مبادله، ازجمله تحصیلات دبیرستان و دانشگاه.

ویزای دانشجویی M: برای تحصیلات غیر آکادمیک یا تحصیل حرفه‌ای یا آموزش در ایالات‌متحده.

پیش از درخواست ویزای دانشجویی، باید برای اپلای در یک موسسه تحصیلات تکمیلی ایالات‌متحده اقدام کنید کنید و بعد از اینکه پذیرفته شدید توسط مبادله دانشجو و برنامه بازدیدکننده (SEVP) تأیید شوید.

حتی زمانی که موسسه گواهینامه SEVP را تأیید می‌کند و قادر به صدور فرم‌های I-20 و DS-2019 برای استفاده در درخواست‌های ویزا است، ممکن است مجوز رسمی ملی یا منطقه‌ای ارائه نشود. اداره آموزش و پرورش و شورای اعتباربخشی تحصیلات عالی ایالات‌متحده، فهرست وضعیت اعتباربخشی برای تمامی مؤسسات ایالات‌متحده را ذکر می‌کند. مؤسسات تعیین‌شده توسط اداره امور آموزشی و فرهنگی برای شرکت در برنامه‌های بورس تحصیلی (ویزای J) باید مجوز بگیرند. شناخت اعتبارات و مقررات توسط مؤسسات دیگر و ایالات‌متحده و کارفرمایان بین‌المللی به اعتباربخشی موسسه ارتباط دارد.

پس از مصاحبه و تأیید، ویزا در گذرنامه شما مهر می‌شود. حالا شما آماده هستید برای تحصیل رایگان به آمریکا بروید. پس، مقدمات سفر خود را فراهم کنید.

مقاله پیشنهادی : ویزای تحصیلی

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

6 پاسخ

  1. سلام، در قبال تحصیل رایگان و بورسیه و تسهیلاتی ک در اختیار فرد قرار میگیره، آیا شرایط یا تعهد خدمت وجود داره (مشابه تعهد خدمت دانشگاههای دولتی ایران) ک فرد رو ملزم به ارائه خدمت بکنه؟

  2. سلام خسته نباشید
    ممنون بابت مقاله تحصیل رایگان در آمریکا…اطلاعات مفیدی کسب کردم

    1. اگر شرایطتون مساعد باشه . پیشنهاد میکنم با کارشناسانمون در ارتباط باشید 02128111107

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *