تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور آلمان از قطب‌ های صنعتی در جهان است و همواره تلاش می‌کند تا نیروی کار ماهر را برای ورود به بازار کار، آموزش دهد. این سیاست کلی باعث شده است این کشور هزینه‌ های تحصیل در مراکز آموزشی را کاهش دهد و در برخی موارد، شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی یا با استفاده از بورسیه‌ های تحصیلی را برای دانشجویان داخلی و بین‌ المللی فراهم کند. برای مثال تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان در آلمان رایگان است و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید. اما راهکاری برای تحصیل رایگان در مقاطع بالاتر از کارشناسی وجود دارد که همان اخذ بورسیه تحصیلی است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

کشور آلمان با بالا بردن سطح کیفی و تقویت کادر علمی دانشگاه‌ های خود به یکی از محبوب‌ ترین مقصدهای تحصیلی در دنیا تبدیل شده است. سالیانه هزاران دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت می‌کنند. این کشور با ایجاد شرایط تحصیل رایگان، به دانشجوها این فرصت را داده است تا در زمان فارغ‌ التحصیلی به راحتی بتوانند شغل مرتبط با رشته خود را پیدا کنند و به سرعت وارد بازار کار شوند. نکته‌ای که باید بدانید این است که دانشگاه‌های دولتی بدون شهریه هستند و دانشگاه‌های خصوصی با توجه به بودجه مالی خود شهریه را تعیین می‌کنند.

وقتی که از دانشگاه مورد نظر خود در آلمان پذیرش می‌گیرید، فقط برای بعضی از خدمات دانشجویی باید هزینه کمی پرداخت کنید. یعنی برای تحصیل هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد. البته بعضی دانشگاه‌ها برای فرایند پذیرش هزینه‌ای ناچیز از شما می‌گیرند. نکته‌ای که باید بدانید این است که تحصیل در رشته‌هایی که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند رایگان هستند. برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، دانشجویان باید برخی از هزینه‌ها را پرداخت کنند. به طور کلی هزینه‌ای که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان باید پرداخت کنند، چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

درست است که کشور آلمان شرایط تحصیل رایگان را فراهم کرده است، اما دانشجویان باید هزینه زندگی در این کشور را خودشان پرداخت کنند. گران‌ترین راه برای زندگی دانشجویی در آلمان اجاره آپارتمان است. البته دانشجویان می‌توانند به صورت چند نفره یک آپارتمان اجاره کنند و هزینه آن را بین خود تقسیم کنند. راه دیگر اقامت در آلمان اجاره خوابگاه‌های دانشجویی در شهرهای کوچک است که هزینه کمتری نسبت به آپارتمان خواهند داشت. به طور کلی هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجو حدود ۸۵۰ یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان با دریافت بورسیه‌ های تحصیلی

مهم‌ترین دغدغه دانشجویان سراسر دنیا هزینه تحصیل در دانشگاه است. هزینه تحصیل در انتخاب دانشگاه از سوی دانشجو تاثیر بسیار زیادی دارد. دانشجویان با توجه به شرایط مالی، دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه برنامه‌ریزی می‌کنند. هزینه شهریه دانشگاه، هزینه‌های جانبی دانشگاه و هزینه زندگی در کشور مورد نظر از جمله موارد مهمی هستند که دانشجویان آن‌ها را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه‌های اروپایی ممکن است که بین ۲ تا ۱۰ هزار یورو باشد. در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا این هزینه بین ۴ تا ۱۵ هزار دلار متغیر است. اما در کشور آلمان هزینه تحصیل کمی متفاوت است.

دانشجویان دوره کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارند. اما تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی در آلمان چیزی در حدود ۲ تا ۲۰ هزار یورو برای دانشجویان هزینه خواهد داشت. با وجود این هزینه‌ها، راهی برای ادامه تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد. این راه اخذ بورسیه‌های تحصیلی است. بورسیه تحصیلی در کشور آلمان برای مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا دکترا وجود دارد. اخذ این بورسیه‌ها در هر مقطع شرایط خاص خود را دارند. در ادامه مطلب به شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان می‌پردازیم.

شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، در آلمان امکان ادامه تحصیل رایگان وجود دارد. چیزی که محبوبیت تحصیل در آلمان را افزایش می‌دهد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در همه مقاطع تحصیلی است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است و بیش از ۹۰ درصد مردم این کشور به همین زبان صحبت می‌کنند. بنابراین داشتن مدرک زبان آلمانی برای اخذ بورسیه یکی از مولفه‌های بسیار مهم به شمار می‌آید.

یکی دیگر از موارد مهم در گرفتن بورسیه تحصیلی داشت رزومه بسیار قوی و نمرات بالا است. معمولا اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دشوار خواهد بود. اما دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا با توجه به بعضی شرایط کمی آسان‌تر است. برخی از این شرایط کسب نمرات بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، داشتن معدل بالا در این مقاطع و نوشتن مقاله‌های بین‌ المللی قوی هستند.

شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه‌ های تحصیلی در مقطع دبیرستان

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های آلمان به شدت زیاد است. بنابراین تقاضا برای بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان رو به افزایش است. البته دولت کشور آلمان معمولا سعی می‌کند که بورسیه‌های تحصیلی را به آموزش عالی و تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات علمی این کشور اختصاص دهد. با توجه به این موضوع، بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان بسیار کم بوده و به دانش‌آموزان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرند.

بورسیه‌ های تحصیلی در مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های کشور آلمان سالیانه هزاران دانشجو در مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف پذیرش می‌کنند. معمولا دانشگاه‌های آلمانی دانشجویان رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، شیمی، اقتصاد، پزشکی و حقوق را بورسیه می‌کنند. این رشته‌ها در آلمان و سایر کشورهای اروپایی بازار کار بسیار خوبی دارند و فارغ‌ التحصیلان این رشته‌ها به راحتی می‌توانند وارد باز کار شوند. با توجه به امکان تحصیل رایگان در آلمان، مخصوصا مقطع کارشناسی، اخذ بورسیه تحصیلی برای این مقطع معمولا دشوار خواهد بود.

لازم به ذکر است که دوره کارشناسی در آلمان چهار سال بوده و دانشجویان اجازه ۱۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را دارند. بنابراین بورسیه تحصیلی برای این مقطع کمک هزینه‌ای برای زندگی دانشجویی در کشور آلمان به حساب می‌آید. بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در آلمان انواع متفاوتی دارد. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

بورسیه تحصیلی Hach&rose و LPP

این بورسیه تحصیلی بودجه‌ای به مبلغ ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی Hach&rose و LPP به دانشجویان بالای ۱۸ سالی که مجروح شده‌اند، تعلق می‌گیرد.

بورسیه TRENDHIM

مبلغ این بورسیه ۲۳۰۰ دلار آمریکا است و فقط به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد. این بورسیه معمولا به دانشجویان رشته‌های فناوری اطلاعات، مد و فروش و بازاریابی داده می‌شود.

بورسیه MAilchek1500usd

در این نوع بورسیه تحصیلی، ۱۵۰۰ دلار آمریکا به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

بورسیه‌ های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

از آنجایی که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان هزینه دارد، اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع برای دانشجویان اهمیت زیادی دارد. یکی از دلایلی که فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان مجاب می‌کند، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی است. مقطع کارشناسی ارشد دو سال طول خواهد کشید و دانشجویان این مقطع تحصیلی اجازه ۱۵ تا ۲۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را دارند. بنابراین دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند کمک زیادی به دانشجویان این مقطع بکند.

بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان عبارتند از:

بورسیه تحصیلی DAAD

این نوع بورسیه تحصیلی از بزرگ‌ترین سازمان مالی در جهان یعنی بانک جهانی به دانشجویان ارائه می شود. این نوع بورسیه، به عنوان کمک هزینه‌ای برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته می‌شود.

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ابرت

این نوع بورسیه برای همه دانشجویانی که رزومه علمی بالایی دارند ارائه می‌شود. در این نوع بورسیه دانشجویان واجد شرایط حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند.

بورسیه Konrad stiftung

بورسیه تحصیلی کنراد استیفتانگ به دانشجویان بین‌المللی به مدت ۲ سال و مبلغ ماهیانه ۸۵۰ یورو ارائه می‌شود.

بورسیه‌ های تحصیلی در مقطع دکترا

آلمان یکی از پیشروترین کشورهایی است که به دانشجویان مقطع دکترا بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. متقاضیان بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در آلمان بسیار زیاد هستند که به یک سری شرایط برای دریافت بورسیه نیاز دارند. یکی از این شرایط داشتن یک سوپروایزر است که با تاییدیه او، گرفتن پذیرش از دانشگاه آسان‌تر می‌شود. از جمله شرایط دیگر دریافت بورسیه می‌توان به ارائه مقاله بین‌المللی و مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل ۷ اشاره کرد.

دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند به دو روش دکترای فردی و دکترای ساختار یافته این دوره را بگذرانند. دکترای فردی حدود ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید و دانشجو زیر نظر سوپروایزر تحقیقات و پژوهش‌های لازم برای پایان‌نامه دکترای خود انجام می‌دهد. اما در دکترای ساختار یافته، مباحث درسی را خود دانشگاه ارائه می‌دهد و دانشجویان زیر نظر متخصصان رشته خود، آموزش تکمیلی می‌بینند. دانشجویان مقطع دکترا اجازه کار پاره وقت به مدت حداقل ۲۰ ساعت در هفته را دارند. دانشجویان با بورسیه تحصیلی دکترا، می‌توانند برای جست و جوی کار در آلمان ویزا بگیرند. برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی برای مقطع دکترا در آلمان عبارتند از:

بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمانی

در این نوع بورسیه دانشجویان بین‌المللی مبلغ ۱۲۵۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند.

بورسیه DAAD

بورسیه DAAD به دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا ارائه می‌شود. دانشجویانی که از خدمات این بورسیه بهره می‌برند، ماهیانه مبلغ ۱۲۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

بورسیه سازمان stipendiumplus

این نوع بورسیه از طرف ۱۳ سازمان مختلف به دانشجویان مقطع دکترا ارائه می‌شود. با این بورسیه دانشجویان دکترا در آلمان مبلغ ۱۳۵۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند.

در همین رابطه بخوانید: ویزای تحصیلی آلمان

بورسیه‌ های فول فاند آلمان و شرایط اخذ آن‌ها

همان‌طور که گفتیم، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است، اما دانشجویان باید هزینه زندگی در کشور آلمان را بپردازند. هزینه زندگی در آلمان شامل اجاره محل اقامت، غذا، تفریح و موارد دیگر می‌شود که چیزی حدود ۸۵۰ یورو در ماه خواهد بود. به همین علت دانشجویان تلاش می‌کنند تا بورسیه تحصیلی بگیرند. یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در کشور آلمان، بورسیه فول فاند است. این نوع بورسیه تمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو در آلمان را تامین می‌کند. بورسیه‌های دیگر فقط بخشی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. به همین علت بورسیه فول فاند در میان دانشجویان به شدت محبوب شده است. بورسیه فول فاند به دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد. البته هر دانشجویی هم شامل این بورسیه نمی‌شود.

موارد مهم شرایط دریافت فول فاند آلمان

مهم‌ترین مواردی که یک دانشجو را واجد شرایط بورسیه فول فاند می‌کنند، موارد زیر هستند:

• معدل تحصیلی بسیار بالا در مقاطع قبلی
• مدرک زبان با نمره بالا
• نوشتن و انتشار مقالات علمی در نشریه‌های معتبر و بین‌المللی

دانشجویانی که تقاضای بورسیه فول فاند را دارند باید برای اخذ آن درخواست خود را ثبت کنند. متقاضیان باید در درخواست بورسیه فول فاند خود با دلیل اثبات کنند که شرایط و لیاقت دریافت بورسیه را دارند. با اخذ این بورسیه، دانشجویان می‌توانند بهتحصیل رایگان در آلمان ادامه دهند.

برخی از فول فاندهای آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی

بورسیه‌های فول فاند برای مقطع کارشناسی در آلمان به ندرت وجود دارند و معمولا اخذ این بورسیه‌ها در مقطع کارشناسی بسیار دشوار است. با این حال دو نوع بورسیه فول فاند برای این مقطع تحصیلی وجود دارد. این دو بورسیه، هاینریش بول و فردریش ابرت استیفتانگ هستند که به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هم بورسیه فول فاند ارائه می‌کنند.

یک بورسیه دیگر به اسم DAAD وجود دارد که هم به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و هم دکترا بورسیه فول فاند ارائه می‌دهد. از دیگر بورسیه‌هایی که دانشجویان مقطع دکترا را به صورت فول فاند بورسیه می‌کنند می‌توان به Stipendiumplus، ماری اسکلودوفسکا کوری (MSCA) و هاینریش بول اشاره کرد.

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان موضوعی است که در این مقاله به آن اشاره میکنیم.

سخن آخر

تحصیل در مقاطع آموزش عالی در کشور آلمان در برخی شرایط می‌تواند رایگان باشد. برای مثال دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند. به همین علت دانشگاه‌های آلمان به بهشت دانشجویان سراسر دنیا معروف شده‌اند. با اینکه شرایط برای تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان فراهم شده است، اما دانشجویان همچنان باید هزینه زندگی در آلمان را بپردازند. به همین دلیل، دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی تلاش می‌کنند.

در همه مقاطع تحصیلی آموزش عالی، به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می‌شود. البته هر دانشجویی واجد شرایط دریافت بورسیه نیست. در واقع دانشجویی که درخواست بورسیه تحصیلی دارد باید شرایط لازم برای دریافت آن را داشته باشد. برخی از شرایطی که دانشجو را واجد شرایط دریافت بورسیه می‌کند، معدل بالا در مقطع قبلی، مدرک زبان با نمره بالا و انتشار مقاله علمی بین‌المللی هستند. اکثر بورسیه‌های تحصیلی مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو در کشور آلمان را پوشش می‌دهند. اما در آلمان بورسیه‌های فول فاند نیز به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شوند و تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو در کشور آلمان را پوشش می‌دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هرینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان چقدر است؟
به طور کلی هزینه‌ای که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان باید پرداخت کنند، چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.
تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان چقدر هزینه دارد؟
تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی در آلمان چیزی در حدود ۲ تا ۲۰ هزار یورو برای دانشجویان هزینه خواهد داشت.
بورسیه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان کدامند؟
بورسیه تحصیلی DAAD بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ابرت بورسیه Konrad stiftung
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نسیم چاره جو
2 سال قبل

چقدر خوبه که شرایط تحصیل رایگان در آلمان وجود داره . برای اقدام باید چیکار کنم ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  نسیم چاره جو
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در شروع باید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شرایطتون رو بررسی کنند و با توجه به آن اقدامات لازم رو به شما توضیح دهند .

کادر هرمس اپلای