دوره زبان آلمانی

دوره زبان آلمانی

دوره زبان آلمانی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یادگیری زبان دوم شاید کمی دشوار  باشد؛ اما اگر آن را در محیط بیاموزید می‌توانید از میزان سختی آن بکاهید. در میان همه زبان‌ها، آلمانی جزو پیچیده‌ترین آن‌ها است. بااین‌حال می‌توانید مطمئن باشید راهی وجود دارد که هم آن را بیاموزید و هم مهاجرت موفقی به این کشور داشته باشید. گذراندن دوره زبان آلمانی یکی از شیوه‌هایی است که کشور آلمان برای مهاجران در نظر گرفته تا بتوانند ویزای این کشور را به دست آورند.

اگر شما نیز قصد مهاجرت به آلمان یا هر کشور دیگری دارید، باید بررسی‌های لازم را انجام دهید تا دریابید کدام شیوه کسب ویزا می‌تواند برای شما مناسب باشد. برای این کار بهتر است نظر افرادی را جویا شوید که در این راه تخصص داشته و از نکات هر شیوه اطلاعاتی کامل دارند. مجموعه هرمس اپلای می‌تواند شما را به بهترین شیوه و در کوتاه‌ترین زمان در این مسیر یاری کند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزایی برای شما که زبان نمی‌دانید

دولت آلمان ویزایی را تحت عنوان دوره زبان آلمانی در نظر گرفته است تا مهاجران بتوانند به کمک آن این زبان را بیاموزند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که برای یادگیری زبان رسمی این کشور وارد آلمان شده و شش ماه در آنجا اقامت داشته باشید.

در این دوره که نباید بیش از دو سال در یک بازه زمانی پنج‌ساله به طول بینجامد شما می‌توانید در دانشگاهی معتبر یا در یک مدرسه که مورد تأیید دولت این کشور است آلمانی بیاموزید و هم‌زمان از مزایای زندگی در این کشور نیز بهره‌مند شوید.

ویزایی برای شما که زبان نمی‌دانید

در این دوره چه می‌آموزید؟

البته به‌خوبی می‌دانید که آلمانی از تأثیرگذارترین زبان‌های جهان در عرصه علم و فناوری است و شاید بتوان آن را جزو اصلی‌ترین زبان‌های بین‌المللی دانست. با گذراندن دوره زبان آلمانی شما هم اصول زبان را که شامل مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت‌کردن است می‌آموزید و هم می‌توانید با فرهنگ این کشور آشنا شوید.

هدف دولت از برگزاری این دوره آن است که مشتاقان مهاجرت به این زبان بتوانند؛ مانند یک نوزاد تازه‌متولدشده گام در مسیر یادگیری این زبان بگذارند و به‌راحتی با آن تکلم کنند. البته این که دوره شامل چه دروسی است از یک دانشگاه یا کالج به کالج دیگر می‌تواند متفاوت باشد، هرچند پایه همه آنها با یکدیگر یکسان است. بااین‌حال ما ابتدا برای شما از اهمیت این دوره خواهیم گفت و پس از آن به بررسی نکات و بایدها و نبایدهای دریافت این ویزا صحبت خواهیم کرد.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

اهمیت گذراندن این دوره

البته یادگیری یک‌زبان به‌عنوان زبان دوم هرگز خالی‌ازلطف نیست؛ اما زبان آلمانی نیز برتری‌های خاص خود را دارد. این زبان که دومین زبان رایج در دنیای علم است برای افرادی که علاقه به کار در حوزه فناوری، علم و دانش دارند می‌تواند بسیار مفید باشد. در این کشور شرکت‌های بسیار بزرگی فعالیت می‌کنند که متقاضیان زیادی برای استخدام دارند. BMW، Volkswagen، Bosch، Adidas از جمله این کمپانی‌ها هستند.

البته جای هیچ نگرانی نیست. الزامات ورود به این دوره بسیار ساده است و هر فردی می‌تواند آن را پیگیری کند. این دوره زمان زیادی نیاز ندارد و اغلب دانشجویان بین 6 ماه تا یک سال می‌توانند آن را بگذرانند. پس از گذراندن همین زمان کم این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید گزینه‌های شغلی زیادی را پیش روی خود داشته باشید و شانس استخدام در این کشور و اقامت طولانی‌مدت را برای خود افزایش دهید.

ویزای دوره زبان آلمانی و انواع آن

دریافت ویزایی که به شما امکان بدهد در دوره زبان آلمانی شرکت کنید، ساده است؛ اما باید بدانید که کدام یک از انواع آن برای شما مناسب است. گزینه‌های سنتی‌تر اجازه تحصیل را در اختیار شما می‌گذارند و برخی دیگر امکانات بیشتری مانند کار یا طول مدت اقامت بیشتر را برایتان به ارمغان می‌آورند. انواع این ویزا کدام‌اند؟

Sprachkursvisum یا ویزای زبان

این ویزا مناسب کسانی است که تمایل دارند در خود کشور آلمان، تکلم به این زبان را بیاموزند. با این ویزا تا 90 روز می‌توانید در این کشور اقامت کنید و در بیش از 400 موسسه‌ای که این زبان را به شما می‌آموزند ثبت‌نام کنید. البته تنها درصورتی‌که کشور مبدأ شما با دولت آلمان بر سر مجوز تحصیل در این کشور توافق کرده باشد امکان اقدام برای این ویزا را دارید.

Arbeitsgenehmigung  یا  مجوز کار

این مجوز که به شما اجازه می‌دهد زبان آلمانی را در همین کشور بیاموزید این امکان را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد که تا 6 ماه در آلمان مشغول به کار شوید. بیشتر افرادی می‌توانند از این شیوه بهره ببرند که دارای مشاغل آزاد یا خوداشتغالی مانند مشاوره یا وکالت هستند.

این دوره نیازمند احراز چه شرایطی است؟

درست است که اقدام برای این ویزا بسیار ساده است؛ اما باید برخی شرایط را نیز دارا باشید تا شامل دریافت آن شوید. به‌عنوان‌مثال لازم است تا قبل از اینکه برای ویزا درخواست بدهید، در یک مؤسسه آموزشی مستقر در آلمان که دوره زبان آلمانی را به‌صورت فشرده در اختیارتان قرار می‌دهد پذیرفته شده باشید. دوره مدنظر باید در کمترین حالت 4 هفته به طول بینجامد و حداقل 8 ساعت در روز به شما آلمانی بیاموزد. در این دوره باید همه مهارت‌های 4 گانه یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و تکلم را بیاموزید.

از طرف دیگر لازم است که قبل از اینکه به آلمان سفر کنید از طریق سفارت آلمان در کشور مبدأ درخواست ویزای دانشجویی خود را ارسال کنید. برای این کار لازم است تضمین دهید که در این مدت از پس مخارج خود برخواهید آمد، دارای بیمه معتبر درمانی هستید که در صورت بروز هرگونه مشکل در این دوره هزینه درمان شما را برعهده خواهند گرفت.

تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در مدت زمانی که این اقامت را در اختیار دارید هیچ‌گونه اقدام دیگری مانند اشتغال نمی‌توانید داشته باشید و لازم است تا پایان این دوره صبر کنید. در صورت نیاز به کار یا اقامت دائم اصلاً روی این گزینه تمرکز نکنید و از شیوه دیگری اقدام کنید.

این دوره نیازمند احراز چه شرایطی است؟

گام‌هایی که باید بردارید!

برای این‌که بتوانید در دوره زبان آلمانی پذیرفته شوید، باید چه مراحلی را طی کنید؟ البته این مراحل بسته به کالج موردنظر شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی به‌صورت آنلاین پذیرش می‌کنند و برای بعضی باید به‌صورت حضوری اقدام کنید؛ اما هیچ‌کدام نیاز به آزمون ورودی ندارند. تنها لازم است برخی شرایط و ضوابط را دارا باشید.

در ابتدا هر کالج فهرستی ارائه می‌دهد که در آن تعیین شده است که دانشجویان با چه ویژگی‌ها و شایستگی‌هایی صلاحیت پذیرش دارند. به‌این‌ترتیب هر فردی که داوطلب است می‌تواند کرسی موردنظر دانشگاه را که با شرایط او یکسان است پذیرفته و آن را تأیید کند. پس از آن باید هزینه‌ای را پرداخت کنید و سپس کرسی تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.

مدارک خود را ارسال کنید

برای تحصیل در این دوره باید به سفارت کنسولگری آلمان که در کشور شما مستقر است مراجعه کنید و با ارائه مدارکی نشان دهید که می‌خواهید در این دوره تحصیل کنید. اولین مدرکی که باید در اختیار داشته باشید گواهی ثبت‌نام در یکی از کالج‌هایی است که با تأیید اداره فدرال، زبان آلمانی را تدریس می‌کند. پس از آن باید فرم درخواست این ویزا را همراه با کپی آن ارسال کنید. در نهایت نیازمند یک گواهی بیمه سلامت هستید.

البته در کنار این موارد باید ویزا و پاسپورت معتبر داشته باشید و اثبات کنید که در طول این دوره می‌توانید مخارج زندگی خود را نیز تأمین کنید. در ضمن باید نشان دهید که در صورت دریافت اقامت، محلی برای زندگی در این کشور دارید. برای این کار یا باید نامه‌ای از صاحبخانه داشته باشید یا قبض آب و برق خود را تحویل دهید. در ضمن فراموش نکنید که حتی برای گذراندن دوره زبان آلمانی باز هم لازم است ثابت کنید که کمی آشنایی با این زبان دارید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

یک عکس تهیه کنید

یکی از مدارکی که باید تهیه کنید دو قطعه عکس است که به‌تازگی انداخته‌اید. در این تصویر نباید چیزی روی سرتان باشد و عینک به چشم داشته باشید. هیچ تصویری پشت سرتان نبوده و پس‌زمینه خاکستری روشن یا سفید باشد. یکی از عکس‌ها باید در نور طبیعی روز انداخته شده باشد؛ ولی دقت کنید که هیچ سایه‌ای چهره شما را نپوشاند. تصویر باید بسیار واضح باشد. در نهایت بهتر است از همه مدارک یک کپی تهیه کنید و نزد خود نگه دارید. بهترین کار کپی باکیفیت و رنگی است که بتواند با اصل برابری داشته باشد.

چقدر باید انتظار بکشید؟

دریافت ویزا برای گذراندن دوره زبان آلمانی بسیار ساده است. از آن مهم‌تر اینکه زمان بسیار کمی نیز نیاز دارد تا به شما داده شود. در اغلب موارد نزدیک به دو هفته باید در صف انتظار بمانید تا از طرف دولت تأیید شوید و به آلمان سفر کنید. بااین‌وجود بسته به برخی شرایط ممکن است مجبور شوید مدت کم دیگری نیز منتظر بمانید. درهرصورت بهترین کار این است که دو ماه قبل از شروع کلاس‌ها برای دریافت ویزا اقدام کنید تا از دوره جا نمانید.

اغلب ویزاهای این کشور نیاز به انتظار برای زمان زیادی ندارند، در میان همه ویزاها شرایط ویزایی که به شما اجازه تحصیل در دوره‌های زبان آلمانی را می‌دهد هم ساده‌تر است و هم به‌سرعت بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. کافی است در یکی از مراکز معتبر این کشور برای تحصیل پذیرفته شوید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

گواهینامه شما چه نکاتی را در بر دارد؟

پس از اینکه گواهی گذراندن دوره زبان آلمانی را دریافت کردید به این معنی است که شما می‌توانید به این زبان تکلم کنید و برای مراحل بعدی مانند اشتغال آماده هستید. بااین‌وجود بر روی گواهی شما سطح یادگیری شما نوشته شده است که عبارت است از:

  • سطح A1 تا C2: این سطوح با چارچوب مرجع مشترک اروپایی در یک‌جهت است و نشان می‌دهد در کدام یک از سطوح مبتدی یا پیشرفته قرار دارید. به‌این‌ترتیب نشان می‌دهید تا چه حد در چهار مهارت اصلی تسلط دارید.
  • CAE: ذکر این کلمه در گواهینامه شما نشان می‌دهد که دارای مطالعات دانشگاهی هستید و البته از نظر زبان نیز در سطح پیشرفته قرار دارید. البته توجه کنید این سطح از C2 یک درجه پایین‌تر است.

گواهینامه شما چه نکاتی را در بر دارد؟

مزایای این دوره را بیشتر بشناسید

اولین مزیت تحصیل در دوره زبان آلمانی این است که می‌توانید در طول این دوره در کشور آلمان زندگی کنید و حتی به‌عنوان دستیار زبان مشغول به فعالیت شوید. از یکی از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید و برای اشتغال آماده شوید. پس از گذراندن این دوره نیز اجازه دارید تا برای اقامت دائم درخواست دهید و به‌صورت مادام در این کشور بمانید.

اغلب افراد با کمک ویزای یادگیری زبان آلمانی وارد این کشور می‌شوند و سپس خود را برای ورود به ویزاهای دیگر آماده می‌کنند. این ویزا به‌سادگی به شما داده می‌شود و شرایط خاصی نیاز ندارد. پس از گذراندن دوره می‌توانید بسته به شرایطی که دارید برای ویزای بعدی خود اقدام کنید.

در این دوره که بسیار آسان و البته کوتاه است می‌توانید از معتبرترین دانشگاه‌ها مدرکی دریافت کنید که نشان می‌دهد به‌صورت فشرده آلمانی را یاد گرفته‌اید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید. در این صورت استخدام شما در شرکت‌‎های بزرگ بسیار ساده خواهد بود. تنها نکته این است که در هنگام گذراندن این دوره حق اشتغال ندارید و 6 ماه فرصت دارید تا برای ادامه زندگی خود در این کشور اقدام کنید.

دوره زبان آلمانی در اتریش و نکات مربوط به آن

دوره زبان آلمانی در اتریش

به‌طورکلی دوره زبان آلمانی در اتریش در مؤسسات مختلف زبان آلمانی وجود دارد. در این مؤسسات خواهید توانست مهارت‌های زبان آلمانی خود را در کمترین زمان، تقویت کنید.

سخن آخر

اقامت در کشورهای اروپایی و زندگی در آن‌ها خالی‌ازلطف نیست‎؛ به همین دلیل متقاضیان زیادی برای مهاجرت به این کشورها وجود دارد و دولت‌ها نیز برای این متقاضیان راه‌ها و شرایط خاصی را در نظر گرفته‌اند. بسته به اینکه کدام شرایط بیشتر مناسب شما است می‌توانید بهترین گزینه را اقدام کنید.

اگر علاقه دارید ساکن کشور آلمان شوید؛ ولی هیچ‌کدام از روش‌ها شامل حال شما نمی‌شود نگران نباشید. می‌توانید با کمک متخصصان هرمس اپلای برای گذراندن دوره زبان آلمانی اقدام کنید. با کمک این ویزا تا 6 ماه می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید و پس از آن سایر گزینه‌های پیش رو را بررسی کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

شرایط مهاجرت به آلمان

کارآموزی (آوسبیلدونگ) آلمان

کاریابی در آلمان به زبان انگلیسی

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی b1 چقدر است؟
مدت زمان یادگیری زبان آلمانی b1 کمتر از 6 ماه است شما می توانید حدود 4 ماه مدرک b1 را دریافت نمایید.
آزمون تخصصی TestDaF چیست؟
آزمون TestDaF امتحانی است مرکزی و استاندارد برای زبان آلمانی بعنوان یک زبان خارجی. با قبولی در این امتحان داوطلب قادر خواهد بود آزمون زبان آلمانی لازم برای ورود به دانشگاه‌های کشور آلمان را بگذراند.
مدرک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان چی می باشد؟
برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا مدرک B2 مورد نیاز است

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles