اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از راه ها برای مهاجرت به این کشور در صورت داشتن شرایط است. زمانی که در آلمان سرمایه گذاری می کنید، همراه با اقامت از مزایای بسیاری برخوردار می‌شوید. در این مقاله شرایط دریافت ویزا و شرایط لازم برای سرمایه گذاری در آلمان در سال ۲۰۲۳ را توضیح خواهیم داد. درصورتی که شرایط خواندن این مقاله را ندارید می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای در تماس باشید.

آلمان کشوری پر متقاضی جهت زندگی است، زیرا کشوری صنعتی می باشد و از لحاظ رفاه در بالاترین رتبه ها بین کشور های مختلف قرار دارد. پایتخت این کشور برلین و واحد پول آن یورو می باشد. کشور آلمان دارای ۱۶ ایالت می باشد که کشور هایی نظیر اتریش، سوییس، فرانسه و چک در همسایگی آن قرار دارند. جمعیت آلمان در حدود ۸۵ میلیون نفر می باشد که نزدیک به ۸ میلیون مهاجر هستند.

هر فردی که مایل به حضور در کشور آلمان باشد نیاز به ویزا یا همان مجوز ورود به این کشور را دارد. اما راه های مختلفی جهت دریافت ویزا یا در واقع انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که شما بسته به شرایط خودتان می توانید برای دریافت آن اقدام کنید. یکی از انواع ویزا ها ویزای سرمایه گذاری است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی اخذ اقامت آلمان از روش سرمایه گذاری

 •  حداقل ۱۸ سال سن
 • یک طرح کسب و کار قوی که به اهداف شما می‌پردازد
 • تجربه کافی در کسب و کاری که می‌خواهید در آلمان راه اندازی کنید
 • تأثیر مثبت بیزینس شما بر اقتصاد آلمان و یا منافع محلی
 • استخدام حداقل ۵ نفر در شرکت ثبت شده آلمانی
 • نداشتن سابقه کیفری

شرایط کلی اخذ اقامت آلمان از روش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری برای افراد خارجی آزاد است و هر شخصی که دارای سرمایه معینی باشد می تواند برای ویزای سرمایه گذاری اقدام کند. حداقل سرمایه برای آلمان ۲۵۰۰۰ یورو درنظر گرفته شده است. جدا از این هزینه شما باید مخارج یک سال شرکت را پرداخت کنید. این هزینه ها شامل حقوق دوازده ماه خودتان، هزینه اجاره دفتر، حقوق یک سال کارمندان و هزینه هایی مانند تبلیغات است که می‌بایست در حساب خود داشته باشید. دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری از راه های زیر امکان پذیر است:

 • راه اندازی کسب و کار بر مبنای فعالیت های حرفه ای
 • شرکت مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • دفتر نمایندگی یا شعبه

راه اندازی کسب و کار بر مبنای فعالیت های حرفه ای

در این روش شخص باید اقدام به فعالیت اقتصادی مشابه یک رستوران و یا یک مغازه بکند. شما می توانید بدون نیاز به ثبت شرکت و تنها با دریافت مجوزات و تاییدیه اداره بازرگانی اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود نمایید.

شرکت مسئولیت محدود

یکی از ساده ترین روش ها همین روش مسئولیت محدود می باشد. . ساز و کار آن به این صورت می باشد که شما در ایران دارای یک شرکت معتبر می باشید و حال میخواهید در آلمان به فعالیت اقتصادی بپردازید آن گاه نیاز است یک شرکت مشابه به شرکت خودتان در ایران تاسیس کنید. همانطور که گفته شد حداقل سرمایه لازم برای تاسیس این شرکت ۲۵۰۰۰ یورو می باشد. مدارک شخصی متقاضی ، مدارک مربوط به شرکت و اساسنامه از نیاز های این روش می باشد.

شرکت تضامنی

این نوع شرکت شبیه نوع قبلی می باشد ولی نوع آن تضامنی است و در سهامداران و مسئولیت شرکت تفاوت وجود دارد.

ثبت شعبه

اگر شما دارای مجموعه ای مانند کارخانه در ایران هستید یا شرکت واردات صادرات دارید می توانید اقدام به تاسیس شعبه نمایید. تاسیس شعبه به دو صورت شعبه مستقل و شعبه وابسته می باشد.

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری

با دریافت این نوع ویزا تمامی افراد خانواده شما می توانند اقامت آلمان را داشته باشند. همچنین پس از گذراندن دوره سه ساله، اگر فعالیت شرکت موفق بود می توانید برای اقامت دائم آلمان اقدام کنید. اما برای ثبت شرکت در آلمان ابتدا باید مدارک رسمی خود را ترجمه کرده و سپس مورد تایید سفارت قرار بگیرد.

پس از آن طرح توجیهی باید در آلمان در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردد تا بتوانید فعالیت اقتصادی خود را آغاز کنید. پس از ارسال مدارک به ایران می توانید به سفارت آلمان مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. این پروسه در حدود ۷ تا ۹ ماه زمان می برد و دراین مدت شما می توانید به ادامه فعالیت خود و همچنین تقویت زبان بپردازید هر چند نیاز به مدرک زبان ندارید.

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری

چرا ویزای سرمایه گذاری آلمان؟

زمانی که در آلمان سرمایه گذاری می کنید، همراه با اقامت از مزایای بسیاری برخوردار می شوید که به بررسی چند مورد از آنها پرداختیم:

اقتصاد قدرتمند

آلمان به دلیل اقتصاد قوی، موقعیت مرکزی و نقشش در اتحادیه اروپا یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری است و از آن به عنوان نیروگاه اقتصادی اروپا نیز یاد می‌شود. طبیعی است که سرمایه شما در صورت رکود، به دلیل تورم سالیانه قدرت خود را از دست می‌دهد و ۱۰۰ یوروی امروز شما با ۱۰۰ یوروی سال آینده یکسان نیست و قدرت خرید کمتری دارد. و وقتی در آلمان سرمایه گذاری می‌کنید، بخشی از یک اقتصاد قوی و پایدار می‌شوید.

کیفیت زندگی

آلمان از کیفیت زندگی بالایی برای ساکنان خود برخوردار است. سیستم تامین اجتماعی و فرصت های شغلی کشور در کنار امکانات آموزشی و بهداشتی بسیار گسترده جزو مواحب اولیه زندگی در غول اقتصادی اروپا است. همچنین بر اساس شاخص توسعه انسانی، کیفیت زندگی آلمان در رتبه ششم جهان قرار دارد.

چرا ویزای سرمایه گذاری آلمان؟

گنجاندن خانواده

هنگامی که در آلمان سرمایه گذاری می‌کنید، اعضای نزدیک خانواده شما نیز می‌توانند برای اقامت در این کشور درخواست دهند و همسر و فرزندان تحت تکفل زیر ۱۸ سال شما نیز می‌توانند واجد شرایط حضور در آلمان و کار و تحصیل باشند. همچنین تحت شرایطی  فرزندان بالغ شما که به شما وابسته هستند نیز می‌توانند واجد شرایط باشند.

مسیر شهروندی

سرمایه گذاری در آلمان و زندگی در آنجا می‌تواند منجر به شهروندی شود. پس از حدود ۶ سال اقامت در این کشور، ممکن است واجد شرایط دریافت پاسپورت آلمانی باشید، که به شما بدون ویزا اجازه سفر به بیش از ۱۸۵ کشور در سراسر جهان را می‌دهد.

کدام‌ یک از روش‌ های سرمایه‌ گذاری در آلمان به ویزا، مهاجرت و اقامت ختم نمی‌ شود؟

یکی از روش‌های اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، برنامه سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های آلمانی است. این برنامه به‌عنوان راهی برای ورود به بازار کار آلمان برای افراد خارجی مطرح شده است. برنامه سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های آلمانی به شکل جذابی برای سرمایه‌گذاران خارجی طراحی شده است. برای شرکت در این برنامه، سرمایه‌گذاران باید حداقل 250 هزار یورو سرمایه در یک استارتاپ آلمانی قرار دهند. در صورت موفقیت استارتاپ، سرمایه‌گذار به‌عنوان یکی از مالکان شرکت، اقامت دائم در آلمان را دریافت می‌کند.

از مزایای این برنامه می‌توان به جذب سرمایه خارجی برای توسعه صنعت استارتاپ‌های آلمانی، ایجاد فرصت شغلی برای مردم آلمان و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار کار آلمان اشاره کرد. بااین‌حال، قبل از شروع به سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ آلمانی، بهتر است به‌دقت شرایط و الزامات این برنامه را بررسی و با مشاوران مهاجرت و وکلای حقوقی متخصص در این حوزه مشورت کنید. همچنین باید به‌دقت محصولات و خدمات شرکت موردنظر را بررسی کرد و اطمینان حاصل کنید که سرمایه‌گذاری در این شرکت بازدهی قابل‌قبولی دارد.

مزایا سرمایه‌ گذاری در آلمان

دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری می‌تواند همراه با مزایای بسیار گسترده‌ای باشد. در فهرست زیر می‌توانید شاهد مزایای سرمایه‌گذاری در کشور اروپایی آلمان باشید:

 • بازار بزرگ: آلمان با جمعیتی در حدود 82 میلیون نفر یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اروپایی است. باوجوداینکه این کشور بسیار پیشرفته است، بازار آلمان هنوز هم فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌ گذاری در بخش‌های مختلف دارد.
 • قوانین سرمای ه‌گذاری: آلمان در قوانین سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن و پایدار است. همچنین در این کشور از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال زیادی می‌شود.
 • زیرساخت‌ های بسیار خوب: آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زیرساخت‌های خودروسازی، فناوری اطلاعات، صنعت هواپیمایی و بسیاری از بخش‌های دیگر است. این کشور دارای یکی از بهترین زیرساخت‌های حمل‌ونقل در جهان است.
 • قابلیت دسترسی به بازارهای دیگر: آلمان به‌عنوان یکی از کشورهایی شناخته می‌شود که به‌راحتی به بازارهای اطراف خود دسترسی پیدا می‌کند. این کشور دارای اتصالات ریلی، خطوط هوایی و بنادری است که به‌راحتی به بازارهای دیگر اتحادیه اروپا و جهان دسترسی پیدا می‌کند.

معایب سرمایه‌ گذاری در آلمان

حالا به معایب سرمایه‌ گذاری می‌رسیم. شما در فهرست زیر می‌توانید معایب اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری را مشاهده کنید:

 • هزینه‌ های بالا: هزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در آلمان وجود دارد. هزینه‌هایی مانند پرداخت مالیات و کارمزد‌های بانکی برای سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند بسیار بالا باشند.
 • رقابت شدید: با وجود بازار بزرگ و پویای آلمان، رقابت در بخش‌های مختلف بسیار شدید است. سرمایه‌گذاران باید با رقبای قوی و بزرگی روبرو شوند که ممکن است به‌تنهایی برای یک سرمایه‌گذار کوچک امری دشوار باشد.
 • زبان: زبان آلمانی برای یک سرمایه‌گذار خارجی ممکن است چالش‌برانگیز باشد. یادگیری زبان آلمانی برای یک سرمایه‌گذار خارجی زمان‌بر و هزینه‌بردار است.
 • مسائل مربوط به مالیات: سرمایه‌گذاران خارجی باید با مسائل مربوط به پرداخت مالیات در آلمان آشنا باشند. این کشور دارای یکی از بالاترین نرخ‌های مالیاتی در جهان بوده که ممکن است برای یک سرمایه‌گذار خارجی هزینه‌بر باشد.

هزینۀ سرمایه‌ گذاری در آلمان چقدر است؟

یکی از مهم‌ ترین تفکرات کسانی که به فکر اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری هستند هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری است. هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در آلمان بسته به نوع فعالیت سرمایه‌گذاری، موقعیت جغرافیایی، حجم سرمایه‌ گذاری و سایر عوامل مختلف، متفاوت هستند. در ادامه به بررسی هزینه‌های سرمایه‌ گذاری در برخی از بخش‌ های مهم در آلمان پرداخته شده است.

سرمایه‌ گذاری در زیرساخت‌ های خودروسازی

هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در این بخش بسیار بالا است. برای مثال سرمایه‌ گذاری در تولید خودرو در آلمان هزینه‌های بالایی دارد که شامل هزینه‌های تحقیق و توسعه، سرمایه‌ گذاری در تجهیزات و تأسیسات و هزینه‌ های نیروی کار بودجه‌ بندی‌ شده می‌ شوند. به‌طورکلی هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در زیرساخت‌ های خودروسازی در آلمان بین 10 تا 100 میلیون یورو متغیر است.

سرمایه‌ گذاری در صنعت فناوری اطلاعات

هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این بخش معمولاً بالا و ثابت است. برای مثال سرمایه‌گذاری در ایجاد یک شرکت فناوری اطلاعات در آلمان حدود 50 تا 100 هزار یورو هزینه دارد؛ اما برای سرمایه‌گذاری در توسعه محصول، تحقیق و توسعه، تجهیزات و نیروی کار به هزینه‌های بسیار بیشتری نیاز خواهد بود.

سرمایه‌ گذاری در بازاریابی و فروش

هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این بخش مختلف است. برای مثال برای ایجاد یک شرکت بازاریابی و فروش در آلمان، به هزینه‌هایی مانند تحقیقات بازار، تأمین منابع مالی، تجهیزات و نیروی کار نیاز خواهد بود. هزینه‌های این بخش به‌طورکلی بین 10 تا 100 هزار یورو متغیر است. این متغیر بودن باعث تردید متقاضیان اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری است.

سرمایه‌ گذاری در بخش صنعتی

هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار متفاوت است. برای مثال سرمایه‌گذاری در تولید مواد شیمیایی در آلمان هزینه‌های بسیار بالایی دارد که شامل هزینه‌های تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری در تجهیزات و تأسیسات و هزینه‌های نیروی کار بودجه‌بندی شده است. هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعتی در آلمان به‌طورکلی از 1 تا 100 میلیون یورو متغیر است.

سرمایه‌ گذاری در بخش مسکن

هزینه‌های سرمایه‌ گذاری در بخش مسکن نیز متفاوت است. برای مثال ساخت یک واحد مسکونی در آلمان هزینه‌ هایی مانند خرید زمین، ساخت‌وساز، تجهیزات و نیروی کار را شامل می‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این بخش به‌طورکلی از 50 تا 500 هزار یورو متغیر است. به‌طورکلی هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در آلمان بسته به نوع فعالیت سرمایه‌ گذاری و شرایط مختلف بسیار متفاوت است. درهرصورت سرمایه‌ گذاران باید هزینه‌های سرمایه‌ گذاری را به‌ دقت بررسی کنند و برنامه‌ ریزی مناسبی برای بهره‌وری بهتر از سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

مدارک موردنیاز برای سرمایه‌ گذاری در آلمان

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری نیازمند مدارک مختلفی است. در این مقاله به بررسی مدارک موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در آلمان پرداخته شده است.

ویزای کار

درصورتی‌که سرمایه‌گذار خارجی قصد کار در آلمان داشته باشید، نیاز به ویزای کار دارد. این ویزا توسط سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور سرمایه‌گذار صادر می‌شود. برای دریافت ویزای کار سرمایه‌گذار باید مدارکی مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، مدارک تجربی، پرداخت مالیات و بیمه و مدارک مربوط به شرکت خود را ارائه دهد.

ایجاد شرکت

درصورتی‌که سرمایه‌ گذار خارجی قصد داشته باشد شرکتی در آلمان راه‌اندازی کند، نیاز به ارائه برخی مدارک دارد. برای مثال، باید یک روزنامه محلی آلمانی را انتخاب کرده و در آنجا آگهی ایجاد شرکت خود را به چاپ برساند. همچنین باید مدارکی مانند پاسپورت، تحصیلات، مدارک تجربی، پرداخت مالیات و بیمه و مدارک مربوط به شرکت خود را ارائه دهد.

حساب بانکی

درصورتی‌که سرمایه‌گذار خارجی قصد سرمایه‌گذاری در آلمان را داشته باشد، به‌ حساب بانکی در آلمان نیاز پیدا خواهد کرد. برای ایجاد حساب بانکی باید مدارک مختلفی را به ارائه برسانید که در بخش‌های فوق به معرفی آن‌ها پرداختیم و از بازگو کردن مجدد آن‌ها خودداری خواهیم کرد.

مجوز‌های لازم

بسته به نوع فعالیت متقاضیان اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، ممکن است نیاز به مجوز‌های خاصی داشته باشند. برای مثال درصورتی‌که سرمایه‌ گذار قصد داشته باشد در بخش مسکن سرمایه‌ گذاری کند، نیاز به مجوز ساخت‌ وساز دارد. همچنین در بخش فناوری اطلاعات، ممکن است نیاز به مجوز نرم‌افزار باشد. برای دریافت مجوز‌های لازم سرمایه‌ گذار باید مدارک مربوط به فعالیت خود را ارائه دهد و به طور دقیق با قوانین و مقررات مربوط به آن بخش آشنا باشد.

بیمه

سرمایه‌گذار خارجی باید برای سرمایه‌گذاری در آلمان، بیمه صحی و بیمه مسئولیت مدنی داشته باشد. برای دریافت بیمه، باید مدارکی مانند پاسپورت، تحصیلات، مدارک تجربی و مدارک مالیاتی را به ارائه برسانید.

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت یکی از راه های مختلف برای دریافت اقامت این کشور میباشد.

سخن آخر

همانطور که خواندید اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های مهاجرت به این کشور محسوب میشود و همچنین دریافت اقامت کشور آلمان از طریق این روش، از طریق راه های مختلفی مانند دفتر نمایندگی، راه اندازی کسب و کار بر مبنای فعالیت های حرفه ای و … امکان پذیر است که ما همه این راه ها را در این مقاله با جزئیات برایتان بازگو کردیم. شما نیز میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص با پرکردن فرم ارزیابی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از کارشناسان مجرب ما در این خصوص مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرایط اخذ اقامت آلمان از روش سرمایه گذاری چیست؟
راه اندازی کسب و کار بر مبنای فعالیت های حرفه ای- شرکت مسئولیت محدود- شرکت تضامنی- دفتر نمایندگی یا شعبه
در روش سرمایه گذاری بعد از چند سال امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد؟
پس از گذراندن دوره سه ساله، اگر فعالیت شرکت موفق بود می توانید برای اقامت دائم آلمان اقدام کنید.
پروسه اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری چه مقدار طول می کشد؟
این پروسه در حدود ۷ تا ۹ ماه زمان می برد و دراین مدت شما می توانید به ادامه فعالیت خود و همچنین تقویت زبان بپردازید
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فریبا نادری
2 سال قبل

سلام ممنون از مقال مفیدتون . برای مشاوره حضوری چجوری میتونم وقت بگیرم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  فریبا نادری
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
ابتدا فرم ارزیابی رو پرکنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و راهنمایتون کنند .

خانوم اکبری
2 سال قبل

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری میتونه تبدیل به شهروندی آلمان بشه؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خانوم اکبری
2 سال قبل

سلام بله با گذشت زمان این امکان رو دارید برای اقامت دائمتون اقدام کنید

کادر هرمس اپلای