گپ تحصیلی آلمان

گپ تحصیلی آلمان

از آنجا که گپ تحصیلی آلمان برای خیلی از متقاضیان تحصیل در این کشور اهمیت دارد، در این بخش همه چیز در مورد فاصله یا وقفه تحصیلی آلمان را با شما در میان می گذاریم. آلمان کشوری توسعه یافته که از دانشگاه هایی با کیفیت بالا برخوردار است، و افرادی که سودای درس خواندن در دانشگاه های بین المللی و با رنکینگ بالا را دارند، این کشور را برای ادامه تحصیل بر می گزینند. نیز  ادامه تحصیل و دریافت پذیرش یکی از بهترین روش های اخذ اقامت آلمان است، چرا که نیاز به هزینه کمی دارد و برای جوانان گزینه مناسب و دردسترسی خواهد بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اما گپ تحصیلی چیست؟

گپ به معنای شکاف و گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی به معنای فاصله زمانی است که پس از فارغ‌ التحصیلی فرد بین مقاطع تحصیلی او به وجود می‌آید. این گفته به معنای فاصله بین فارغ‌ التحصیل شدن فرد تا زمان اقدام او برای اپلای در دانشگاه دیگر است. این فاصله به سن افراد ارتباطی ندارد. به طور مثال، فردی که در ۳۵ سالگی فارغ ‎التحصیل شده است و همان سال اقدام به پذیرش تحصیلی آلمان می‌کند، گپ تحصیلی ندارد. اما فردی که در ۳۰ سالگی فارغ‌ التحصیل شده است و در ۳۵ سالگی اقدام به پذیرش در دانشگاه می‌کند، ۵ سال گپ تحصیلی دارد. هرچه فاصله بیشتر باشد، امکان فراموشی علوم، قدیمی شدن دستاوردهای علمی فرد، و بی‌اعتبار شدن فعالیت‌ها و دانسته‌های علمی فرد بیشتر می‌شود. این مسئله هم روی دریافت ویزا اثر منفی می‌گذارد و هم روی پذیرش دانشگاه مؤثر است.

بطور معمول گپ تحصیلی آلمان، بین ۲تا ۵سال بلا اشکال است. دانشگاه ها برای این میزان از گپ محدودیتی ندارند، اما برای اخذ ویزا، قانون گپ تحصیلی آلمان می تواند محدودیت هایی را اعمال کند، بدین ترتیب که سفارت آلمان این فاصله را مورد مطالعه قرار می دهد، و فرد می بایست برای دوری گزینی ۴-۵ساله از ادامه تحصیل دلایل موجهی بیاورد. دلایلی همچون کار کردن در رشته مربوطه، گذراندن دوره های آموزشی زبان، بیماری یا دلایل موجه دیگر.

برای ورود به دوره لیسانس، حتی گپ تحصیلی آلمان، فاصله یک ساله را مقبولتر می داند چرا که به دانشجویان فرصت داده می شود تا یک سال از محیط آموزشی دور بمانند، تجربیات جدید به دست بیاورد، و مسائل جدیدی برای حل کردن بیابد. اما برای گپ های طولانی تر، متقاضی می بایست از یک سو ثابت کند که هدف او درس خواندن است، و نه مهاجرت؛ و تحصیل وسیله ای برای رسیدن او به هدف مهاجرت نیست. از سویی دیگر می بایست ارزش و اعتبار دانسته های علمی خود را به روز کند، تا امکان پذیرش و اپلای او بالا برود.

گپ تحصیلی آلمان به نحوی عمل می کند که پس از گذشت ۵سال، شانس گرفتن ویزا برای فرد بسیار پایین خواهد آمد، و شاید تنها ۱۰% امکان اخذ ویزای تحصیلی را داشته باشد. برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر، تا ۷سال نیز از شانس بالایی برخوردار خواهند بود.

با مطالعه تجربیات افراد مختلف، برای جبران گپ تحصیلی آلمان، راهکارهایی را یافته ایم. ابتدا آنکه متقاضی می بایست رزومه ای تهیه کند و توضیح دهد که در حال انجام کارهایی مرتب با رشته مورد نظر بوده، و از دنیای علم دور نمانده است. اگر متقاضی، گپ تحصیلی طولانی تری داشته، اما در یک شرکت بزرگ بین المللی با پست خوبی مشغول به کار بوده باشد؛ به راحتی می تواند قانون گپ تحصیلی آلمان را خنثی کرده و اپلای مورد نظر خود را دریافت کند.

متقاضی برای جبران گپ تحصیلی آلمان، دست کم می بایست ۲سال سابقه کار مرتبط داشته باشد، و این شغل و کار مربوط به رشته انتخابی، مورد پذیرش اداره مهاجرت قرار بگیرد. بعلاوه متقاضی در تطبیق رشته انتخابی خود با سابقه علمی پیشین می تواند شانس پذیرش خود را بالاتر ببرد، و سختگیری های گپ تحصیلی آلمان را مهار کند.

راه دیگر برای پر کردن گپ تحصیلی آلمان، انجام پروژه ها و مقالات علمی است. هرچند زمان طولانی ای از فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد، اما او می تواند با انجام یک مقاله یا پروژه، علم خود و فعالیت های علمی خود را به روزرسانی کند. نیز شرکت در کنفرانس ها و همایش های مربوطه نیز می تواند به عنوان رزومه ای قوی، گپ را به روزرسانی کند.

پذیرش تحصیلی

شما می‌توانید با نگارش برنامه تحصیلی مناسب، گپ تحصیلی را پر کرده و پذیرش خود را قطعی کنید. در این برنامه باید توضیحات قانع‎ کننده‌ ای درمورد برنامه و اهداف تحصیلی‌ تان بیان کنید، به طوری که پاسخ‎های قابل توجهی برای این سؤالات ارائه دهید:

✔ چرا می‎خواهید در آلمان و در این رشته تحصیل کنید؟

✔ چرا در کشور خودتان ادامه تحصیل نمی‌‌دهید؟

✔ هدف کلی شما از تحصیل چیست؟

✔ تاکنون چه تحقیقات مرتبط با رشته انتخابی خود انجام داده‌اید؟

✔ آیا این رشته فرصت‌های شغلی شما را در کشور خودتان افزایش می‌دهد؟ چگونه؟

✔ آیا به کشور خودتان دلبستگی و وابستگی دارید؟

✔ وضعیت مالی‎تان چگونه است؟

✔ حامی شما در ادامه تحصیل کیست و چرا او از شما حمایت می‌کند؟

پاسخ مناسب به این سؤالات می‌تواند مسئولین سفارت را مجاب کند که شما به راستی به دنبال ادامه تحصیل هستید، به کشور خود تعلق خاطر دارید، به دنبال وابستگی به آلمان نیستید و دور شدن شما از تحصیل به دلیل مشکلات دیگری است و نه به قصد مهاجرت. به این ترتیب، با رزومه و توضیحاتی قوی بر قانون گپ تحصیلی آلمان چیره خواهید شد.

توضیحاتی در مورد مقطع دکتری و گپ تحصیلی آن

همان‌ طور که بیان شد، موضوع گپ تحصیلی آلمان نگرانی‌ های زیادی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور به وجود آورده است. خوشبختانه افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند، نباید استرس خاصی در این زمینه داشته باشند. مقطع دکتری از اعتبار بسیار بالایی در دانشگاه‌های آلمان برخوردار است و به همین دلیل، شاهد سخت‌ گیری‌های کمتری در رابطه با اپلای در این حوزه هستیم.

وجود گپ ۱۰ ساله معمولاً هیچ مشکل خاصی برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری به وجود نمی‌آورد. طبیعتاً چنین افرادی یا پس از فارغ‌ التحصیلی مشغول به کار شده‌اند و یا به پژوهش در حوزه مورد نظر خود ادامه داده‌اند. به همین دلیل، دلایل کاملاً مناسبی برای پر کردن گپ تحصیلی‌ آلمان برای آنها وجود دارند.

در صورت رد درخواستتان ناامید نشوید!

اگرچه راهکارهای مختلفی برای حل مشکل گپ تحصیلی آلمان وجود دارند، ‌ اما ممکن است برخی از افراد نتوانند از این راهکارها به نحو مناسب استفاده کرده و ثابت کنند که در طول گپ مورد نظر مشغول به انجام فعالیت‌های خاصی بوده‌اند. اگر هدفتان از دریافت ویزای تحصیلی آلمان، مهاجرت به این کشور است و در واقع، این موضوع را به عنوان اولویت اصلی خود قرار داده‌‌اید، لازم نیست نگران باشید؛ زیرا روش‌های دیگری برای کسب ویزای آلمان وجود دارد.

به عنوان نمونه، شما می‌‌توانید برای مهاجرت کاری، استارتاپی و سرمایه‌گذاری اقدام کنید. اگرچه هر یک از این موارد دارای شرایط و مراحل منحصر به فرد خود هستند، اما خوشبختانه در بسیاری از موارد می‌‌توان با استفاده از مشاوران مهاجرتی مناسب به سمت چنین راهکارهای مهاجرتی مناسبی حرکت کرد. اگر با مدارک مربوط به اثبات گپ تحصیلی شما موافقت نشد، باز هم می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید، فقط باید یک روش جایگزین را با توجه به شرایط کلی خود در نظر بگیرید.

ویزای تحصیلی برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، شرایط و قوانین آن همواره برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و حتی مهاجرت به آلمان را داشته‌اند مورد توجه و سؤال بوده است.

راهنمایی برای گپ تحصیلی آلمان

یکی از مهم‌ ترین مواردی که باید در زمان اپلای برای دانشگاه‌ های کشور آلمان در نظر داشته باشید، بحث گپ تحصیلی است. در واقع، شما باید بتوانید ثابت کنید که پس از پایان فارغ‌ التحصیلی خود مشغول به فعالیت‌های شغلی مختلفی بوده‌اید تا روند اپلای شما به خوبی به پایان برسد. راهکارهای مختلفی برای حل کردن مشکل وقفه تحصیلی آلمان وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به ‌عنوان‌ مثال، ارائه مدارک مربوط به سابقه شغلی می‌تواند در این زمینه واقعاً مؤثر واقع شود. در صورتی که با پرسش‌های خاصی در رابطه با موضوع فاصله رو به‌ رو هستید، توصیه می‌کنیم که با کارشناسان هرمس اپلای تماس بگیرید تا شما را به طور کامل یاری کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
گپ تحصیلی چیست؟
گپ به معنای شکاف و گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی به معنای فاصله زمانی است که پس از فارغ التحصیلی فرد بین مقاطع تحصیلی او به وجود می‌آید.
چند سال گپ تحصیلی برای ویزای تحصیلی آلمان مورد قبول است؟
به طور معمول، گپ تحصیلی آلمان بین ۲تا ۵سال بلااشکال است.
چند سال گپ تحصیلی برای دوره کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر مورد قبول است؟
متقاضیان برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر تا ۷سال نیز از شانس بالایی برخوردار خواهند بود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

46 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعیده
3 ماه قبل

سلام، من رشته ام مامایی هستش، سال 90 کارشناسیمو گرفتم بعدش دو سال طرح رفتم سال 96 ارشدمو گرفتم بعدش سال 97 پسرم به دنیا اومد مشغول به کار نبودم ولی در این فاصله 3 تا مقاله isi دارم که تو سال‌های 2019,2020 و 2021 نوشتم که هر کدوم در مجلاتی با impact factor بالای 3 چاپ شده اگه برای ویزای کاری آلمان اقدام کنم، با این مقالات گپ تحصیلیم پر می شه یا خیر؟؟ ممنونم

خانم میرخانی
پاسخ به  سعیده
3 ماه قبل

سلام سعیده عزیز وقتتون بخیر
دقت داشته باشید که نوشتن مقاله و چاپ اون در ویزاهای تحصیلی و پی اچ دی موثر هستش و تاثیر زیادی در ویزاهای کاری شما نداره
برای ویزای کاریتون بهتره که گواهی های کاری داشته باشید.

عارف احمدی
5 ماه قبل

سلام ، من لیسانس مکانیک سال ۹۱گرفتم و ده سال هم کار آزاد بدون سابقه بیمه انجام دادم، الان دانشجوی ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی هستم ، و دو سال دیگه فارغ التحصیل میشم، بعد از اون با داشتن مقاله isi و ielts , اگر بلافاصله برای دکترای کامپیوتر آلمان اقدام کنم گپ تحصیلی محسوب میشه ؟

خانم میرخانی
پاسخ به  عارف احمدی
5 ماه قبل

سلام عارف عزیز وقتتون بخیر
سابقه کاریتون باید بررسی شود و همچنین شما میتونید برای کاری آلمان اقدام کنید.

Taranom
6 ماه قبل

سلام من ازدواج کرده بودم که دیپلم گرفتم و الان در شرف طلاقم و سه چهار سالی طول میکشه که کارهام درست بشه این دلیل موجهی برای گپ تحصیلی هست؟

خانم میرخانی
پاسخ به  Taranom
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
خیر متاسفانه گپ تحصیلی رو فقط با سابقه کار میتونید پرکنید.

مبینا
7 ماه قبل

سلام من سال ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم و یک سال پشت کنکور بودم اما قبول نشدم اگر شروع به یادگیری زبان المانی کنم تا سال بعد و در سن ۲۰ سالگی اقدام کنم برای اپلای مشکلی از نظر گپ تحصیلی ایجاد نمیشه برام ؟؟

خانم میرخانی
پاسخ به  مبینا
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
ترجیحا تو یه دانشگاه ثبت نام کنید اما بطور کلی تو این تایم براتون گپ تحصیلی ایجاد نمیشه.

بهنوش
1 سال قبل

سلام من پزشک عمومی هستم که سال ۹۷ فارغ التحصیل شدم ۲سال طرح بودم و یه سال برا رزیدنتی خوندم و یک سال برای زبان ایا این گپ تحصیلی رو پر میکنه؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  بهنوش
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله

فریماه
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر گپ از اون زمانی شروع میشه که مدرک مثلا کارشناسی رو‌گرفتیم یا از زمان فارغ التحصیلی حساب میشه چون من پارسال تابستون فارغ التحصیل شدم ولی مدرکم تا ۳ ماه دیگه اینا به دستم میرسه

کارشناس هرمس
پاسخ به  فریماه
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
گپ تحصیلی از تاریخ فارغ التحصیلی محاسبه میشود .

زهره
1 سال قبل

سلام من سال۹۷ فارغ‌اتحصیل شدم. با مدرک آیلتس۶/۵ و ب۲ آلمانی و یه مقاله ای‌اس‌ای و پنج ماه کار مرتبط که بیمه تامین اجتماعی واسم رد شده چند سال گپ پر میشه؟ یعنی با این شرایط تا چند وقت دیگه برای اپلای دکترا زمان دارم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  زهره
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
ما برای مقطع دکترا اقدامی انجام نمیدیم اما به طور کلی میزان حساسیت گپ تحصیلی در این مقطع زیاد نیست و میتونید اقدام کنید .

Behrouz
1 سال قبل

سلام من ۹۴ لیسانس مکانیک گرفتم و تا ۹۶ سربازی بودم بعدش تا الان گپ دارم و کار مرتبط هم نکردم میخوام برای ارشد اقدام کنم برای آلمان …. امکانش هست آیا ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  Behrouz
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
باید گپ تحصیلیتون رو با کار بتونید پر کنید

mr coder
پاسخ به  کارشناس هرمس
1 سال قبل

سلام من شهریور ۹۸ فارغ التحصیل شدم و بعدش دو سال سربازی بودم و دو سال بعدش به صورت فریلنس کار برنامه نویسی میکردم و جایی بیمه رد نشده برام
ممنون میشم بگید چقد شانس دارم واسه گرفتن ویزای تحصیلی آلمان؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  mr coder
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
باید فایلتون رو دقیقتر بررسی کنیم که بتونیم شما رو راهنمایی کنیم . لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره 02191070170 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند .

علی
1 سال قبل

سلام
خسته نباشید
من سال 1400دیپلم گرفتم وتا حالا دارم زبان میخونم
و 20 سالمه
من تاسال بعد 21ساله میشم میخواستم بدونم که اگه سال بعد برای لیسانس دانشگاه اپلای کنم در ۲۱ سالگی مشکلی دارم ؟
سوالم در مورد شرایط سنی
نه گپ تحصیلی

کارشناس هرمس
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
نه مشکلی نداره

مونا عباسی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید . بسیاری از سوالام هام رو جوابش رو توی سایت خوبتون پیدا کردم . ممنون بابت اطلاعات کاملی که در اختیارمون قرار میدین .

کارشناس هرمس
پاسخ به  مونا عباسی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خوشحالیم که تونستیم پاسخ سوالاتتون رو بدیم .هر زمان هر سوالی داشتید در خدمتتون هستیم .

کادر هرمس اپلای