گپ تحصیلی آلمان

گپ تحصیلی آلمان

متقاضیان بسیاری با وجود گپ تحصیلی اما اقدام به کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان می کنند. آلمان کشوری توسعه یافته که از دانشگاه هایی با کیفیت بالا برخوردار است، و افرادی که سودای درس خواندن در دانشگاه های بین المللی و با رنکینگ بالا را دارند، این کشور را برای ادامه تحصیل بر می گزینند. نیز  ادامه تحصیل و دریافت پذیرش یکی از بهترین روش های اخذ اقامت آلمان است، چرا که نیاز به هزینه کمی دارد و برای جوانان گزینه مناسب و دردسترسی خواهد بود.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اما گپ تحصیلی چیست؟

متقاضیان بسیاری با وجود گپ تحصیلی اقدام به کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان می کنند.

گپ به معنای شکاف، و گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی به معنای فاصله زمانی ای است که بین مقاطع تحصیلی فرد، پس از فارغ التحصیلی اش وجود دارد، یعنی فاصله بین فارغ التحصیل شدن تا زمان اقدام برای اپلای در دانشگاه. این فاصله به سن افراد ارتباطی ندارد. بطور مثال فردی که در 35سالگی فارغ التحصیل شده، و همان سال اقدام به پذیرش تحصیلی آلمان می کند، گپ تحصیلی ندارد. اما فردی که در 30سالگی فارغ التحصیل شده و در 35سالگی اقدام به پذیرش در دانشگاه می کند، 5سال گپ تحصیلی دارد. فاصله هرچه بیشتر باشد، امکان فراموشی علوم، قدیمی شدن دستاوردهای علمی فرد، و بی اعتبار شدن فعالیت ها و دانسته های علمی فرد را به بار خواهد آورد. این مسئله هم بر روی دریافت ویزا اثر منفی می گذارد و هم بر روی پذیرش دانشگاه.

آیا گپ تحصیلی آلمان سقفی دارد؟ و چگونه می توان این گپ را پر کرد؟

بطور معمول گپ تحصیلی آلمان، بین 2تا 5سال بلااشکال است. دانشگاه ها برای این میزان از گپ محدودیتی ندارند، اما برای اخذ ویزا، قانون گپ تحصیلی آلمان می تواند محدودیت هایی را اعمال کند، بدین ترتیب که سفارت آلمان این فاصله را مورد مطالعه قرار می دهد، و فرد می بایست برای دوری گزینی 4-5ساله از ادامه تحصیل دلایل موجهی بیاورد. دلایلی همچون کار کردن در رشته مربوطه، گذراندن دوره های آموزشی زبان، بیماری یا دلایل موجه دیگر.

برای ورود به دوره لیسانس، حتی گپ تحصیلی آلمان، فاصله یک ساله را مقبولتر می داند چرا که به دانشجویان فرصت داده می شود تا یک سال از محیط آموزشی دور بمانند، تجربیات جدید به دست بیاورد، و مسائل جدیدی برای حل کردن بیابد. اما برای گپ های طولانی تر، متقاضی می بایست از یک سو ثابت کند که هدف او درس خواندن است، و نه مهاجرت؛ و تحصیل وسیله ای برای رسیدن او به هدف مهاجرت نیست. از سویی دیگر می بایست ارزش و اعتبار دانسته های علمی خود را به روز کند، تا امکان پذیرش و اپلای او بالا برود.

گپ تحصیلی آلمان به نحوی عمل می کند که پس از گذشت 5سال، شانس گرفتن ویزا برای فرد بسیار پایین خواهد آمد، و شاید تنها 10% امکان اخذ ویزای تحصیلی را داشته باشد. برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر، تا 7سال نیز از شانس بالایی برخوردار خواهند بود.

با مطالعه تجربیات افراد مختلف، برای جبران گپ تحصیلی آلمان، راهکارهایی را یافته ایم. ابتدا آنکه متقاضی می بایست رزومه ای تهیه کند و توضیح دهد که در حال انجام کارهایی مرتب با رشته مورد نظر بوده، و از دنیای علم دور نمانده است. اگر متقاضی، گپ تحصیلی طولانی تری داشته، اما در یک شرکت بزرگ بین المللی با پست خوبی مشغول به کار بوده باشد؛ به راحتی می تواند قانون گپ تحصیلی آلمان را خنثی کرده و اپلای مورد نظر خود را دریافت کند.

  • افتخار ما این است که بتوانیم شما را بیک قدم به هدفتان نزدیک تر کنیم
  • برای مشاوره رایگان با متخصصان ما فرم ارزیابی را پر کنید.

متقاضی برای جبران گپ تحصیلی آلمان، دست کم می بایست 2سال سابقه کار مرتبط داشته باشد، و این شغل و کار مربوط به رشته انتخابی، مورد پذیرش اداره مهاجرت قرار بگیرد. بعلاوه متقاضی در تطبیق رشته انتخابی خود با سابقه علمی پیشین می تواند شانس پذیرش خود را بالاتر ببرد، و سختگیری های گپ تحصیلی آلمان را مهار کند.

راه دیگر برای پر کردن گپ تحصیلی آلمان، انجام پروژه ها و مقالات علمی است. هرچند زمان طولانی ای از فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد، اما او می تواند با انجام یک مقاله یا پروژه، علم خود و فعالیت های علمی خود را به روزرسانی کند. نیز شرکت در کنفرانس ها و همایش های مربوطه نیز می تواند به عنوان رزومه ای قوی، گپ را به روزرسانی کند.

پذیرش تحصیلی

دیگر آنکه می توانید با نگارش برنامه تحصیلی مناسب، گپ تحصیلی را پر و پذیرش خود را قطعی کنید. در این برنامه می بایست توضیحات قانع کننده ای درمورد برنامه و اهداف تحصیلی بیان کرد، بطوریکه پاسخ های درخور توجهی برای این سوالات به دست دهد:

چرا می خواهید در آلمان، و در این رشته تحصیل کنید؟
چرا در کشور خودتان ادامه تحصیل نمی دهید؟
هدف کلی شما از تحصیل چیست؟
تا کنون چه تحقیقات مرتبط با رشته انتخابی انجام داده اید؟
آیا این رشته، فرصت های شغلی شما را در کشور خودتان افزایش می دهد؟ چگونه؟
آیا به کشور خودتان دلبستگی و وابستگی دارید؟
وضعیت مالی تان چگونه است؟
حامی شما در ادامه تحصیل کیست و چرا از شما حمایت می کند؟

پاسخ مناسب به این سوالات می تواند مسئولین سفارت را مجاب کند که شما به راستی به دنبال ادامه تحصیل هستید، به کشور خود تعلق خاطر دارید، به دنبال وابستگی به آلمان نیستید، و دور شدن شما از تحصیل به دلیل مشکلات دیگری است و نه به قصد مهاجرت. اینچنین با رزومه و توضیحاتی قوی، بر قانون گپ تحصیلی آلمان چیره خواهید شد.

مقاله پیشنهادی : دد لاین دانشگاه های آلمان

سوالات متداول

گپ به معنای شکاف، و گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی به معنای فاصله زمانی ای است که بین مقاطع تحصیلی فرد، پس از فارغ التحصیلی اش وجود دارد

بطور معمول گپ تحصیلی آلمان، بین 2تا 5سال بلااشکال است.

برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر، تا 7سال نیز از شانس بالایی برخوردار خواهند بود.

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
36 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهنوش

سلام من پزشک عمومی هستم که سال ۹۷ فارغ التحصیل شدم ۲سال طرح بودم و یه سال برا رزیدنتی خوندم و یک سال برای زبان ایا این گپ تحصیلی رو پر میکنه؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  بهنوش

سلام وقتتون بخیر .
بله

فریماه

سلام وقتتون بخیر گپ از اون زمانی شروع میشه که مدرک مثلا کارشناسی رو‌گرفتیم یا از زمان فارغ التحصیلی حساب میشه چون من پارسال تابستون فارغ التحصیل شدم ولی مدرکم تا ۳ ماه دیگه اینا به دستم میرسه

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  فریماه

سلام وقتتون بخیر
گپ تحصیلی از تاریخ فارغ التحصیلی محاسبه میشود .

زهره

سلام من سال۹۷ فارغ‌اتحصیل شدم. با مدرک آیلتس۶/۵ و ب۲ آلمانی و یه مقاله ای‌اس‌ای و پنج ماه کار مرتبط که بیمه تامین اجتماعی واسم رد شده چند سال گپ پر میشه؟ یعنی با این شرایط تا چند وقت دیگه برای اپلای دکترا زمان دارم؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  زهره

سلام وقتتون بخیر .
ما برای مقطع دکترا اقدامی انجام نمیدیم اما به طور کلی میزان حساسیت گپ تحصیلی در این مقطع زیاد نیست و میتونید اقدام کنید .

Behrouz

سلام من ۹۴ لیسانس مکانیک گرفتم و تا ۹۶ سربازی بودم بعدش تا الان گپ دارم و کار مرتبط هم نکردم میخوام برای ارشد اقدام کنم برای آلمان …. امکانش هست آیا ؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Behrouz

سلام وقتتون بخیر .
باید گپ تحصیلیتون رو با کار بتونید پر کنید

علی

سلام
خسته نباشید
من سال 1400دیپلم گرفتم وتا حالا دارم زبان میخونم
و 20 سالمه
من تاسال بعد 21ساله میشم میخواستم بدونم که اگه سال بعد برای لیسانس دانشگاه اپلای کنم در ۲۱ سالگی مشکلی دارم ؟
سوالم در مورد شرایط سنی
نه گپ تحصیلی

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  علی

سلام وقتتون بخیر .
نه مشکلی نداره

مونا عباسی

سلام خسته نباشید . بسیاری از سوالام هام رو جوابش رو توی سایت خوبتون پیدا کردم . ممنون بابت اطلاعات کاملی که در اختیارمون قرار میدین .

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  مونا عباسی

سلام وقتتون بخیر .
خوشحالیم که تونستیم پاسخ سوالاتتون رو بدیم .هر زمان هر سوالی داشتید در خدمتتون هستیم .

Maryam

سلام خسته نباشید
من سال ۹۸ دیپلممو گرفتم با معدل ۱۸/۵ توی این سه سال هرسالشو پشت کنکور بودم برای رشته پزشکی
میخواستم بدونم پشت کنکور بودن گپ تحصیلی منو کاور میکنه برای آلمان؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Maryam

سلام وقتتون بخیر .
موارد دیگه ای هست که بتونید با اون ها گپتون رو توجیه کنید ؟ مثل خواندن زبان و …. .

نیما

وقت بخیر. با گپ تحصیلی 9 سال اصلا شانسی وجود داره برای پذیرش ارشد؟ رشته ادبیات انگلیسی و اینکه 8 سال از این 9 سال سابقه تدریس قابل ارائه است

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  نیما

سلام وقتتون بخیر
بستگی به سن شما و کشوری که قصد اقدام دارید داره . اما به صورت کلی با توجه به این که گپ تحصیلیتون رو با کار کردن پر کردید ، شانس خواهید داشت .

محمد

سلام وقتتون بخیر. من مدرک دیپلممو سال ۹۸ گرفتم الانم مورک c1 دارم میخواستم بدونم برای اپلای از دیپلم مدرک C1 ام چقدر میتونه گپ تحصیلیمو پر کنه؟ میتونم ویزامو بگیرم ؟ وقت سفارتم آبان سال ۱۴۰۱ ئه

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  محمد

سلام وقتتون بخیر .
گپ تحصیلیتون رو میتونید با خواندن زبان آلمانی توجیه کنید البته اگر شرایط سنیتون هم مناسب باشه .

مریم

سلام وقت شما بخیر من سال ۹۰ ارشدم رو تموم کردم و بعد اون تو اداره دولتی تا حالا در رشته ی مرتبط کار کردم. وسطا مقاله هم داشتم. بنظرتون با کار و مقاله میشه گپ رو پر کرد؟؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  مریم

سلام وقتتون بخیر .
خیر متاسفانه گپ تحصیلیتون خیلی زیاده .

Hamid

باسلام
من دانشجوی ترم ۷ کارشناسی مکانیک هستم.میخواستم ببینم اگر من دو ترم مرخصی تحصیلی بگیرم و به جای ۴ سال در ۵ سال لیسانسم رو بگیرم،آیا این یک سال تاخیر،گپ تحصیلی حساب میشه؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Hamid

سلام وقتتون بخیر . گپ تحصیلی از زمان فارغ التحصیلی شما محاسبه میشه .

فاطمه

سلام
مدرک زبان آیلس و مدرک ب ۱ آلمانی تا چند سال میتونن گپ تحصیلی رو پر کنند؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  فاطمه

سلام وقتتون بخیر
بستگی به نمره آیلتس شما داره ولی میتونید تا 3 سال گپ تحصیلیتون رو پر کنید .

ساراصفری

سلام وقت بخیر،من سال ۹۶دیپلم گرفتم و بعد وارد دانشگاه شدم لیسانس گرفتم که امسال فارغ التحصیل شدم،اگر الان بخواهم با مدرک دیپلم پزیرش بگیرم گپ تحصیلی دارم؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  ساراصفری

سلام وقتتون بخیر .
بله گپ تحصیلی شامل شما میشه .
مگر برای اقدام برای لیسانس مجدد اون هم درصورتی که دلیل موجه برای آفیسر سفارت داشته باشید .

علی علوی

سلام من غز یکی از دانشگاههای المان برتی ارشد مجدد پذیرش دارم اول جولای هم وقت سفارت
ارشد قبلیم را سال ۹۱گرفتم اما همه این سالها کارم مرتبط با رشته موضوع پذیرشم بود که دانشگاه هم در مصاحبه اسکایپی گفتن من داوطلب خوبی هستم
به نظرتون چقدر شانس ویزا دارم؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  علی علوی

باید دلیل قوی و قانع کننده ای برای سفارت بیارید برای خواندن ارشد مجدد .

الهام

عرض سلام و وقت بخیر .بنده سال 1401 از رشته اتاق عمل دانشگاه روزانه فارغ التحصیل میشم و به اجبار باید دو سال طرح بگذرونم.اگر قصد اقدام برای پزشکی المان را داشته باشم این دو سال طرح توجیه مناسبی هست؟

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  الهام

سلام وقتتون بخیر .
برای تحصیل در دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی ، شما باید در کنکور ایران در این رشته قبول شده باشید .

Mamasan

سلام.من اگه کاردانی رو سال 97 گرفته باشم و بخوام از سال 1401 لیسانسم رو در رشته دیگری بگیرم ایا گپ محسوب میشه؟
در واقع میخوام بدونم که ایا فاصله ی مدرک کاردانی تا کارشناسیم(97 تا 1401) گپ در نظر گرفته میشه یا فاصله ی اخرین مدرک(اینجا لیسانس) تا زمان اقدام برای اپلای گپ حساب میشه؟
و اینکه ایا سن خود فرد برای اپلای مقطع ارشد مهمه؟(من 31 سالمه)

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Mamasan

سلام وقتتون بخیر .
بله فاصله مدرک کاردانی تا کارشناسی شما گپ تحصیلی حساب میشود .

Nili

سلام خسته نباشید. من مدرک دیپلمم رو سال 93 گرفتم بعد سال بعدش وارد دانشگاه شدم و لیسانس گرفتم. اگه الان بخام با مدرک دیپلم برم دانشگاه گپ تحصیلی الان دارم من یا ن؟؟

pegah hokmabadi
پاسخ به  Nili

سلام بله دارای گپ تحصیلی هستین ولی اگر سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلیتون دارید میشه گپ در نظر نگرفت

Ali
پاسخ به  pegah hokmabadi

سلام وقت بخیر من شهریور ۹۵ لیسانس گرفتم، بعدش تا الان کار مرتبط داشتم که برای ۲ سالش سابقه بیمه دارم و ۱۷ ماه هم سربازی بودم، این گپ تحصیلی تا سال ۱۴۰۱ میشه توجیح کرد؟
تقریبا برای هر سال کارهایی که کردم مشخصه

مدیر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Ali

سلام وقتتون بخیر .
اگر گپ تحصیلیتان را بتوانید توجیه کنید و مدرک زبان c1 آلمانی داشته باشید شرایطتان قابل بررسی میباشد .

مقالات پیشنهادی :

ثبت شرکت در قطر

شرایط استثنایی برای ثبت شرکت در قطر شرکت خود را در این کشور ثروتمند خاورمیانه راه‌اندازی کنید همین الآن مشاوره

زندگی در قبرس

حاشیه دریای مدیترانه معمولا از نگاه بسیاری از مردم جهان یکی از زیبا‌ترین نقاط کره خاکی است. کشورهای که در

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

یک پرسش سرنوشت‌ساز؛ برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟ مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که