بررسی حداقل حقوق کارگران در آلمان

بررسی حداقل حقوق کارگران در آلمان در ساختار کاری آلمان

به‌نظر شما چه‌چیزی آلمان را به مقصدی جذاب برای کارگران ماهر تبدیل کرده است؟ آیا این کشور به‌خاطر اقتصاد پیشرفته و فرصت‌های شغلی فراوانش از بهترین کشورهای مهاجرپذیر اروپایی نیست؟ آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپا را دارد و یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است، به‌طورقابل‌توجهی از نیروی کار ماهر استقبال می‌کند. کار در آلمان نه‌فقط به معنای دسترسی به یک بازار کار پویا و منظم است، بلکه بهره‌مندی از شرایط کاری استاندارد مانند ساعات کاری منطقی (38 تا 40 ساعت در هفته) و تعطیلات کافی (حداقل چهار هفته در سال به‌علاوه تعطیلات رسمی) را نیز شامل می‌شود. برای آشنایی بهتر با حقوق و مزایای کارگران در این کشور پیشرفته، مقاله را تا انتها دنبال کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

افزایش حداقل حقوق کارگران در آلمان ۲۰۲۴ و تاثیر آن بر زندگی کاری

در سال ۲۰۲۴، تغییرات مهمی در قانون کار آلمان اعمال شده است که شامل مرخصی‌های بیماری و زایمان، مهاجرت نیروهای کار ماهر، استخدام افراد دارای معلولیت‌های شدید و حمایت از افشاگران می‎شود. از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۴، حداقل حقوق در آلمان به ۱۲.۴۱ یورو در ساعت افزایش یافته است. 

این نرخ برای کارگران ساده مانند کمک‌های آشپزخانه و شستشوچی‌ها (۹ تا ۱۳ یورو در ساعت)، صندوقداران و کارکنان انبار فروشگاه‌ها (۹ تا ۱۳ یورو در ساعت)، خدمتکاران (۸ تا ۱۲ یورو در ساعت) و کارگران کارخانه‌های تولیدی و خطوط مونتاژ (۱۰ تا ۱۴ یورو در ساعت)، تعیین شده است. این افزایش حقوق به‌منظور تامین معیشت بهتر و برابری بیشتر در درآمد برای کارگران ساده در نظر گرفته شده است.

حقوق کارگران ساده در آلمان

بررسی نرخ‌های مالیاتی ۲۰۲۴؛ چه‌میزان از درآمد کارگران در آلمان مشمول مالیات می‌شود؟

در آلمان، مالیات بر درآمد براساس سیستم تصاعدی اخذ و به‌عنوان Einkommensteuer شناخته می‌شود و جزو قوانین کار در آلمان است. افرادی که بیش از ۶ ماه در آلمان زندگی می‌کنند ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند. برای پاسخ به پرسش مالیات در آلمان چند درصد است؟ در ابتدا باید به طبقه‎بندی درآمدها پرداخت؛ درآمدهای تا ۱۰,۹۰۸ یورو معاف از مالیات هستند. 

درآمدهای بین ۱۰,۹۰۹ تا ۶۲,۸۰۹ یورو مشمول مالیاتی از ۱۴% تا ۴۲% می‌شوند. درآمدهای بین ۶۲,۸۱۰ تا ۲۷۷,۸۲۵ یورو با نرخ ۴۲% و درآمدهای بالاتر از ۲۷۷,۸۲۶ یورو با نرخ ۴۵% مالیات‌گذاری خواهند شد. این نرخ‌ها برای کارگران و افرادی که درآمد ثابت دارند، براساس پرداخت مستقیم از دستمزد ناخالص قبل از دریافت دستمزد خالص اعمال می‌شود.

نگاهی به نرخ‌ بیمه‌ اجتماعی کارگران آلمان در سال ۲۰۲۴

چگونه بیمه‌های اجتماعی برای مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۲۴ تنظیم شده‌اند؟ در آلمان، نرخ‌های مشارکت بیمه‌ای برای کارگران و کارفرمایان در سال ۲۰۲۴ به شرح زیر تعیین شده است: 

 • بیمه بازنشستگی با نرخ ۹.۳ درصد از سوی هر دو طرف
 • بیمه بیکاری با ۱.۳ درصد
 • بیمه درمانی با ۷.۳ درصد

 بیمه پرستاری نیز بسته به ایالت متفاوت است؛ برای مثال در ساکسونی، کارگران ۲.۸ درصد و کارفرمایان ۱.۲ درصد پرداخت می‌کنند. این نرخ‌ها به‌طورمستقیم تاثیر مهمی بر درآمد شغل‌های مورد نیاز آلمان دارند، زیرا مستقیما از دستمزد ناخالص کسر می‌شود که این برای تأمین اجتماعی کارگران در شغل‌هایی مانند مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات لازم است.

مشاغل در دسترس برای کارگران ساده در آلمان؛ هندجاب‌های کم‎قیمت

در آلمان، مشاغل در دسترس برای کارگران ساده متنوع است و فرصت‌هایی در بخش‌های مختلف از جمله خدمات نظافتی، کمک‌های آشپزخانه، صندوقداران و کارکنان انبار و خطوط تولید در کارخانه‌ها وجود دارد. در این بین کمترین مزایا متعلق به حقوق کارگر رستوران در آلمان بوده و به‌طورمتوسط ماهانه ۲۸۶۳ یورو است.

علاوه‌بر این، پاداش نقدی اضافی به‌طورمعمول بین ۹۲۳ تا ۱۰۰۳ یورو در ماه محاسبه می‎شود. این نوع شغل‌ها به‌دلیل دستمزدهای نسبتا پایین‌تر میان شغل‌های دیگر، در دسته‌بندی کمترین دستمزدها در آلمان قرار می‌گیرند. با این حال، با وجود دستمزد پایین‌تر، این مشاغل فرصت‌های مهمی برای ورود به بازار کار در المان و کسب تجربه فراهم می‌کنند.

بهترین مشاغل ساده برای ایرانیان مهاجر به آلمان

برای ایرانیان مهاجر به آلمان که به‌دنبال مشاغل ساده هستند، درک حقوق ماهیانه و شرایط کاری مختلف اهمیت فراوانی دارد. در زیر، فهرستی از مشاغل رایج ساده در آلمان به همراه دامنه‌های حقوقی آن‌ها ارائه شده است که به تصمیم‌گیری در انتخاب شغل مناسب کمک می‌کند:

 • پاک‌کننده‌ها و نظافتچی‌ها: ۸ تا ۱۲ یورو در ساعت
 • کمک آشپزخانه و دیش‌واشرها: ۹ تا ۱۳ یورو در ساعت
 • صندوق‌دارها و کارکنان انبار در فروشگاه‌ها: ۹ تا ۱۳ یورو در ساعت
 • خدمتکاران: ۸ تا ۱۲ یورو در ساعت
 • کارگران کارخانه در خطوط تولید و مونتاژ: ۱۰ تا ۱۴ یورو در ساعت
 • کارگران انبار و بسته‌بندی: ۹ تا ۱۳ یورو در ساعت
 • کارگران ساختمانی: ۱۰ تا ۱۵ یورو در ساعت
 • باغبانان و فضای سبز: ۹ تا ۱۴ یورو در ساعت
 • مراقبین سالمندان و افراد معلول: ۹ تا ۱۳ یورو در ساعت
 • رانندگان: ۱۰ تا ۱۵ یورو در ساعت
 • فروشندگان خرده‌فروشی: ۹ تا ۱۴ یورو در ساعت
 • حقوق پرستار در آلمان: ۸ تا ۱۲ یورو در ساعت

این حقوق‌ها نمونه‌ای از دستمزدهای معمول در بازار کار آلمان برای مشاغل ساده است که به‌عنوان مرجع برای مهاجرت به آلمان از طریق کار مورد‌استفاده قرار می‎گیرد. برای آشنایی دقیق‌تر با این موضوع مقاله شرایط کار در آلمان برای ایرانیان را از دست ندهید.

راهنمای دریافت ویزا برای کارگران ساده در آلمان؛ نکات و ترفندها

برای کار قانونی به‌عنوان یک کارگر ساده در آلمان، لازم است تا برای ویزا درخواست دهید. فرآیند درخواست بستگی به سن، پیشنهاد شغلی و شهر محل اقامت شما دارد. برای افراد زیر ۲۵ سال که به دنبال مشاغلی هستند که نیازمند مهارت‌های پیشرفته یا تحصیلات تکمیلی نیست، ویزای خاصی در دسترس است. این ویزا تا دوازده ماه اعتبار دارد و شما باید پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید و توانایی تامین مخارج زندگی خود در طول اقامتتان را نیز نشان دهید.

برای یافتن مشاغل ساده در آلمان، مؤثرترین روش جستجو از طریق پورتال‌های کاریابی آنلاین است. وب‌سایت‌های کاریابی در آلمان محبوبی مانند Indeed، Monster، Work In Berlin، و Stepstone وجود دارند. همچنین، توصیه می‌شود به آژانس‌های کاریابی معتبر در آلمان مراجعه کنید که در یافتن و درخواست برای مشاغل ساده به شما کمک کنند.

تاثیر مکان بر میزان حقوق کارگران ساده در آلمان

مزایای کلیدی کار کردن به‌عنوان کارگر ساده در آلمان؛ دستمزد بالا و امنیت شغلی

مهاجرت به آلمان به‌عنوان کارگر ساده مزایای قابل‌توجهی دارد که این کشور را به گزینه‌ای جذاب برای بسیاری تبدیل کرده است. یکی از بارزترین این مزایا، دستمزد بالا است؛ حقوق کارگر در آلمان اغلب بالاتر از متوسط و به‌همراه مزایایی نظیر بیمه درمانی و زمان تعطیلات است. حداقل دستمزد برای مشاغل ساده در آلمان ۹.۵۰ یورو در ساعت است که نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است.

همچنین ثبات اقتصادی آلمان باعث شده تا تقاضا برای کارگران ساده به‌طورمداوم وجود داشته باشد. این مساله امنیت شغلی آن‌ها را تضمین می‌کند. کارگران می‌توانند از فرصت‌های آموزشی که شرکت‌ها ارائه می‌دهند بهره برده و در مسیر شغلی خود پیشرفت کنند. علاوه‌بر این، فرهنگ کاری در آلمان تعادل بین کار و زندگی را  با ارائه مزایایی مانند مرخصی با حقوق، مرخصی استعلاجی و سایر امتیازات که به حفظ تعادل در زندگی کمک می‌کنند. تقویت می‌کند.

میزان افزایش حقوق کارگران ساده در آلمان توسط هر کارفرما

حقوق و دستمزد در آلمان

حقوق و دستمزد در آلمان

حقوق و دستمزد در آلمان در رتبۀ سوم بیشترین میزان حقوق پرداختی در قارۀ اروپا قرار دارد . حداقل حقوق و دستمزد در آلمان در گروه های شغلی مختلف متفاوت است. ما در این مقاله در وب سایت هرمس اپلای قصد داریم به بررسی این موضوع در رابطه با برخی مشاغل و عوامل تاثیر گذار بر آن، همچنین میانگین حقوق و دستمزد ماهیانه بسیاری از مشاغل در این کشور بپردازیم.

برای دستیابی به دستمزدهای رقابتی و امنیت شغلی در آلمان، هم‌اکنون اقدام کنید!

در این مقاله، به‌بررسی جامع از شرایط و مزایای کار‌کردن به‌عنوان کارگر ساده در آلمان پرداختیم. توضیح دادیم که چگونه دستمزد‌های رقابتی، امنیت شغلی قوی و فرصت‌های پیشرفت در کنار یک فرهنگ کاری متعادل، آلمان را به‌مقصدی جذاب برای کارگران بین‌المللی تبدیل کرده است. 

همچنین، نحوه درخواست ویزای کار و اهمیت آگاهی از قوانین مرتبط با مهاجرت کاری را توضیح دادیم. اگر به‌دنبال فرصت‌های شغلی در آلمان هستید و می‌خواهید از تجربه و دانش متخصصین بهره‌مند شوید، توصیه می‌کنیم با مشاوران تخصصی ما در این زمینه تماس بگیرید تا از بهترین راهنمایی‌ها و پشتیبانی لازم بهره‌مند شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
حقوق کارگر ساده در آلمان چقدر است؟
حقوق کارگران ساده در آلمان معمولاً بین ۹.۵۰ تا ۱۵ یورو در ساعت بسته به نوع شغل و مکان متغیر است.
چگونه می‌توانم برای ویزای کاری آلمان اقدام کنم؟
برای دریافت ویزای کاری آلمان، نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آلمان و اثبات توانایی تامین مالی دوره اقامت خود دارید.
آیا آلمان برای کارگران ساده امنیت شغلی فراهم می‌کند؟
بله، ثبات اقتصادی آلمان و تقاضای مستمر برای کارگران ساده، امنیت شغلی بالایی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

44 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بابک
10 ماه قبل

سلام.من گواهی نامه لیفتراک دارم ایا برای مهاجرت به المان و کار مناسب خوب هستش

خانم میرخانی
پاسخ به  بابک
9 ماه قبل

سلام بابک عزیز وقتتون بخیر
متاسقانه در این زمینه افری نداریم.

صادق
1 سال قبل

سلام من ۳۸ سالمه و حدود ۸ سال سابقه کار تکنیسین کمپرسورهای cng گاز رو دارم ایا راهی برای مهاجرت برای من به همراه خانمم هست

خانم میرخانی
پاسخ به  صادق
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
باتوجه به شرایط سنی و رشتتون امکان مهاجرت کاری به آلمان رو دارید ولی برای بررسی دقیق تر و ارزیابی شرایطتون میتونید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علی
1 سال قبل

سلام من 19 سالمه و پایان خدمت ندارم و برای فوتبال قصد دارم به آلمان برم آیا امکانش هست؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر. اگر مشمول سربازی شده باشید خیر تا دریافت کارت پایان خدمت راهی نیست مگر معافیت تحصیلی داشته باشید

حسین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من ۴۲ سالمه و در رشته آرایشگری مهارت دارم ،چطور میتونم ب آلمان مهاجرت کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

خانم میرخانی
پاسخ به  حسین
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر. با توجه به مهارت و سنتون برای مهاجرت کاری ریسک بالایی داره

مجتبی خان بیکی
1 سال قبل

سلام دانشجوی کارشناسی مهندسی برق هستم
آیا بعد از اخذ کارشناسی میتونم مهاجرت کنم یا اگه بخام تو المان ادامه تحصیل بدم باید چه شرایطی داشته باشم و شغلی که مناسب من باشه سالانه چقدر درامد خاهد داشت ؟؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  مجتبی خان بیکی
1 سال قبل

بعد از تحصیل هم میتونید ولی شرایط و قوانین مهاجرتی ثابت نیست از الان میتونید اقدام کنید و شانس خیلی بالاتری برای مهاجرت به آلمان دارید

حمید فتحی
1 سال قبل

سلام 35سال سن دارم و 10سال سابقه آشپزی ایرانی و پیتزای دارم میتونید برای من در آلمان کار فراهم کنید

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  حمید فتحی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر با توجه به تخصصتون در آلمان در حال حاضر خیر ولی برای کانادا میتونید اقدام کنید

فاطمه سبیلی
1 سال قبل

سلام ببخشید من 23سالمه فوق دیپلم علوم تربیتی دارم 4سال سابقه کاردارم در شرکت های خصوصی امکان مهاجرتم به المان هست ؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  فاطمه سبیلی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
بله میتوانید از طریق دانشگاه ها و یا دوره های آوسبیلدونگ برای آلمان اقدام کنید.

مهسا
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من فوق لیسانس نرم افزار کامپیوتر هستم ولی در این زمینه کار نکردم ولی 5 سال بیمه دارم مربوط به شغل آموزگاری و 37 سالمه من چطوره می تونم به آلمان مهاجرت کنم؟

hermesgh0uli
پاسخ به  مهسا
1 سال قبل

سلام به شما
رشته کامپیوتر مناسبه برای ویزای کار، اما لازمش اینه که سابقه کار مرتبط داشته باشه حتما
با توجه به نداشتن سابقه کار پیشنهاد میکنیم یا از طریق تحصیل برای ارشد مجدد اقدام کنید یا از طریق سرمایه گذاری

کادر هرمس اپلای