معرفی رشته‌های آوسبیبدونگ آلمان در سایت هرمس اپلای

لیست رشته های آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ یا همان دوره‌‌های کارآموزی آلمان، سیستمی آموزشی است که افراد مختلف را بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی برای مشاغل خاص آماده می‌کند. لیست رشته های آوسبیلدونگ المان طیف گسترده‌ای از تخصص‌های مختلف از جمله مهندسی، مراقبت‌‌های بهداشتی، فناوری اطلاعات و IT، تجارت، صنایع‌ دستی و آشپزی را پوشش می‌دهد. بازار کار فعال لیست مشاغل اوسبیلدونگ المان و آینده‌ کاری با درآمد بالا منجر به جذب سالیانه حدود 500 هزار نیروی کار از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای شرکت در این دوره‌ها می‌شود.

این شکل از آموزش و کارآموزی برای افرادی مناسب است که یادگیری عملی را نسبت به تحصیلات دانشگاهی ترجیح می‌دهند. در این مقاله به بررسی و معرفی لیست اوسبیلدونگ المان به همراه میزان درآمد هر کارآموز در طول این دوره می‌پردازیم. مطالعه این مطلب کاربردی و مفید بهترین راهنما در مسیر اپلای برای رشته های آوسبیلدونگ به شمار می‌رود. 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

لیست جامع آوسبیلدونگ های آلمان برای اپلای در سال ۲۰۲۵

لیست شغل های آوسبیلدونگ در آلمان برای پر کردن شکاف بین آموزش نظری و تجربه کاری در دنیای واقعی طراحی شده‌اند. توجه داشته باشید که ثبت‌نام برای این دوره‌ها به‌طورمستقیم از ایران امکان‌پذیر نیست و با چالش‌های متعددی همراه خواهد بود. به‌این‌ترتیب پیشنهاد می‌کنیم برای پیشبرد بی‌دردسر مسیر شرکت در این کارآموزی‌ها از سایت‌های مهاجرتی معتبر مثل سایت آوسبیلدونگ آلمان هرمس اپلای کمک بگیرید. در ادامه به معرفی لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه تکنولوژی و کادر درمان می‌پردازیم. 

رشته های آوسبیلدونگ در زمینه فروش و بازرگانی لیست دوره های آوسبیلدونگ در زمینه حقوق لیست رشته های آوسبیلدونگ در زمینه مهندسی معماری و عمران دوره های آوسبیلدونگ در زمینه مهندسی رشته های آوسبیلدونگ در زمینه مراقبت‌های پزشکی
کارمند بازاریابی کارمند اداره مالیات نقشه‌‌بردار مهندسی معدن اوسبیلدونگ پرستاری المان و دستیار پرستار
کارمند تجارت‌ خارجی منشی و کارمند دفاتر اسناد رسمی طراح فنی مهندسی مکانیک متخصص و دستیار بیهوشی
کارمند صندوق‌ های سرمایه گذاری وکیل کارگر نصب داربست مکانیک صنعتی متخصص تغذیه
کارمند بیمه کارمند اداره حقوقی و مشاور کارگر ساختمانی تکنسین فلزات ماما
کارمند امور مالی رسپشن و کارمند دفاتر قضایی کارگر نگهداری راه مهندسی مکانیک هواپیما داروساز
کارمند بازرگانی در بخش دارو کارمند ثبت اختراع مهندس عمران مهندسی برق دستیار دامپزشک
کارمند تجارت‌ های الکترونیکی کارمند ارتباطات اداری آسفالت ساز مهندس راه و ترافیک دستیار دندانپزشک
کارمند و سرپرست پمپ بنزین کارمند مدیریت داخلی گچ‌ کار تکنسین ژئوماتیک متخصص، تکنسین و دستیار پزشک
کارمند حسابداری مجری بخش نما نقشه‌ کش متخصص گفتار درمانی
کارمند صرافی معاون فنی ساخت و ساز متخصص و تکنسین ارتوپدی
مدیر گردشگری معاونت اداره‌ های حقوقی منشی صنعتی کارمند فیزیوتراپی
مشاور املاک ماساژور
بازاریاب ورزشی مربی مددکاری
فروشنده کتاب اپتومتریست
فروشنده محصولات عطاری متخصص شنوایی‌ سنجی
فروشنده خودرو دستیار و متخصص آزمایشگاه

یکی از بهترین دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان در زمینه مهندسی است. این کشور به دلیل نیاز شدید به نیروی کار متخصص و ماهر در صنایع مختلف، شرایط و برنامه‌‌های مناسبی را در دوره‌های کارآموزی مرتبط با این رشته برگزار می‌کند. از مهندسی خودرو گرفته تا مهندسی برق، این دوره‌‌ها آموزش‌های عملی و کارآموزی را با همکاری مؤسسات و شرکت‌‌های معتبر ارائه می‌دهند. کارآموزان شرکت‌‌کننده در دوره‌های مهندسی در سال اول دوره آوسبیلدونگ حدود ۱۰۵۰ یورو، سال دوم ۱۱۰۰ یورو و سال سوم دوره، ۱۲۰۰ یورو (در سال ۲۰۲۴) به صورت ماهانه دریافت خواهند کرد.

آوسبیلدونگ رشته‌های مراقبت درمانی؛ بخشی از لیست تخصص‌های پر‌درآمد در آلمان

لیست رشته‌های خدماتی کارآموزی آلمان در سال ۲۰۲۵

در دوره‌های استثنایی آوسبیلدونگ آلمان، حوزه‌های مختلف مهمانداری نیز ارائه می‌شود. با وجود بخش گردشگری پر رونق در آلمان، نیاز به متخصصان ماهر در هتل‌ها و رستوران‌ها در این کشور وجود دارد. در تمام مشاغلی که در لیست رشته های آوسبیلدونگ در این زمینه وجود دارد، بر مهارت‌های عملی مانند هنرهای آشپزی و مدیریت هتل تمرکز شده است. علاوه‌بر این رشته ها، انواع رشته‌های کارآموزی مرتبط با پرستاری نیز در بخش کارآموزی‌های خدماتی قرار می‌گیرند. ازانجایی‌که اوسبیلدونگ پرستاری در لیست پر‌درآمد‌ترین آوسبیلدونگ‌های آلمان قرار دارد، کلی رشته‌های مرتبط نیز در طیف مشاغل پردرآمد قرار می‌گیرد که در ادامه معرفی می‌کنیم. 

رشته‌های اوسبیلدونگ حوزه مواد غذایی آوسبیلدونگ در زمینه مراقبت‌های شخصی و خدمات رشته‌های آوسبیلدونگ در حوزه کشاورزی و محیط زیست رشته‌های آوسبیلدونگ در زمینه مهمانداری
متخصص ساخت مالت و آبجو نجار کارشناس لوله ­کشی و فناوری فاضلاب پذیرش رستوران و کافه
متخصص حوزه لبنیات خیاط مسئول فنی تامین آب آشپز
قصاب کارگر کارگاه‌ های ساختمانی کارشناس خدمات کشاورزی نیروی پذیرش هتل
نانوا متخصص حوزه تشییع جنازه مسئول دامداری مسئول و کارمند هتلداری
شیرینی‌ پز کارمند و متخصص عملیاتی استخر پرورش‌ دهنده ماهی مدیر گردشگری
تکنولوژیست غلات معلم کارمند و متخصص گل‌ فروشی تمیز کننده ساختمان
کوپر شراب متخصص میکاپ باغبان و جنگلبان آرایشگر
متخصص فناوری مواد غذایی کارمند بخش مراقبت از حیوانات

با‌توجه به صنعت گسترده آلمان در حوزه خدمات، مواد غذایی و حفظ محیط زیست، همواره برخی از رشته های اوسبیلدونگ دوگانه به مشاغل این حوزه اختصاص می یابند. به‌این‌ترتیب اگر علاقه«مند به شرکت در تخصص های کمک‌کننده به رشد جامعه هستید، کارآموزی آلمان تحت عنوان آوسبیلدونگ، فرصت مناسبی برای ورود به مشاغل گفته شده بدون داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط به شمار می‌رود. 

آموزش نیروی پذیرش هتل؛ یکی از رشته‌های آوسبیلدونگ در مهمانداری

لیست رشته های آوسبیلدونگ در آلمان در حوزه دیجیتال

گستردگی حوزه دیجیتال برای همه کسب‌وکارها و نیاز به فعالیت مداوم در این حوزه، یکی از دلایل افزایش دوره‌های آوسبیلدنگ رشته‌های دیجیتالی در آلمان شده است. این تخصص‌ها شامل کلی رشته‌های موجود در زمینه کامپیوتر مثل آوسبیلدونگ آی تی تا استفاده از ابزارهای دیجیتال مثل آوسبیلدونگ عکاسی می‌شود. در ادامه برخی از رشته های آوسبیلدونگ در آلمان را معرفی می‌کنیم. 

رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه فناوری اطلاعات و رسانه سایر دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه دیجیتال
متخصص آی‌تی طرح رسانه‌‌های دیجیتال
تکنسین الکترونیک آوسبیلدونگ طراحی لباس
توسعه‌‌دهنده نرم‌افزار تایپیست
دستیار مدیریت سیستم‌های فناوری اطلاعات تدوینگر فیلم و ویدئو و فیلم‌‌ساز
متخصص سیستم‌‌های کامپیوتری عکاس
کارمند لیتوگرافی طراح گرافیک

به‌طورکلی مشاغل حوزه دیجیتال در لیست تخصص‌های پر‌درآمد به‌ویژه در کشوری مثل آلمان قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب شرکت در اوسبیلدونگ رشته‌های زیرمجموعه کامپیوتر و کار با ابزارهای دیجیتال مثل آوسبیلدونگ فیلمبرداری نیز چشم‌انداز شغلی با درآمد بالا را برای کارجویان به ارمغان می‌آورد. 

آوسبیلدونگ عکاسی و فیلمبرداری؛ یکی از رشته‌های پر‌تقاضا برای کارآموزی در آلمان

لیست پر‌درآمد‌ترین رشته‌های کارآموزی آلمان

یکی از نکته های مهم هنگام انتخاب ausbildung in germany، توجه به میزان درآمد این دوره کارآموزی است. همه رشته‌های اوسبیلدونگ در المان پرداختی یکسانی به کارآموز ندارند؛ دوره‌هایی با حقوق کمتر، نیاز به ارائه تمکن مالی خواهند داشت. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم پیش از نهایی کردن تخصص مورد‌نظرتان برای دریافت ویزای اوسبیلدونگ المان، به لیست پر‌درآمدترین رشته‌های این دوره توجه داشته باشید. 

نام رشته میزان درآمد در سال اول به ازا> هر ماه میزان درآمد در سال دوم به ازاء هر ماه میزان درآمد در سال سوم به ازاء هر ماه
فناوری اتوماسیون 1.050 یورو 1.100 یورو 1.200 یورو 
متخصصان تست مواد 1.050 یورو  1.100 یورو 1.200 یورو
پرستاری 1.050 یورو 1.140 یورو 1.200 یورو 
تکنسین فناوری غذایی 910 یورو 1.020 یورو 1.190 یورو
طراحان فنی محصول 1010 یورو 1.070 یورو 1.150 یورو
مکاترونیک 800 یورو 850 یورو 950 یورو

برخی از دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان مثل مکاترونیک و طراح فنی محصول بیش از ۴ سال طول می‌کشند. در این صورت حقوقی نیز برای سال چهارم کارآموزان این رشته در نظر گرفته می‌شود که کمی بیشتر از حقوق سال سوم است. 

ارائه ندادن تمکن مالی برای آوسبیلدونگ؛ مزیت شرکت در رشته‌های پردرآمد این دوره

اعتبار مدرک و نیاز نداشتن به تمکن مالی برای آوسبیلدونگ؛ دو مزیت مهم برای شرکت در این دوره‌ها

یکی از مزایای کلیدی دریافت ویزای آوسبیلدونگ، شانس کسب مهارت و تجربه عملی در یک زمینه خاص است. برنامه‌های آموزش حرفه‌ای در آلمان به دلیل رویکرد عملی‌ شان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ چراکه دانش واقعی را در اختیار کارآموزان قرار می‌­دهند. این امر نه‌تنها امکان استخدام آنها را افزایش داده، بلکه باعث افزایش رقابت شغلی در بازار کار نیز می‌­شود.

با مطالعه لیست رشته های آوسبیلدونگ متوجه می‌شویم که کشور آلمان درهای مختلفی را به روی فرصت‌های شغلی متعدد باز کرده است. این کشور تقاضای متعددی برای انواع رشته‌های کار‌آموزی از جمله آوسبیلدونگ فیزیوتراپی در آلمان، فناوری اطلاعات، مهندسی، مراقبت‌‌های بهداشتی و فناوری اطلاعات دارد که باعث جذب نیروی کار از کشورهای مختلف نظیر ایران می‌شود.

انواع دوره‌های کارآموزی در آلمان به چه شکل‌هایی برگزار می‌شود؟

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان معمولا بین دو تا سه سال طول می‌‌کشند و آموزش تئوری در کلاس را با آموزش عملی حین کار ترکیب می‌کنند. یکی از انواع آوسبیلدونگ، سیستم دوگانه است که در آن کارآموزان زمان آموزش خود را بین حضور در کلاس‌‌های تئوری و کار در یک شرکت معتبر تقسیم می‌کنند. این نوع دوره به متقاضیان اجازه می‌دهد تا علاوه‌بر دریافت حقوق، کار در محیط‌‌های واقعی را نیز تجربه کنند. ازآنجایی‌که آلمان، تنها پاسخ برای سوال «آوسبیلدونگ در چه کشورهایی است» به شمار می‌رود، در زمان نهایی کردن تصمیم خود برای کارآموزی باید در انتخاب شهر دقت کنید. برای این کار می‌توانید به استفاده از تجربیات مشاوران مجرب تیم هرمس اپلای اعتماد کنید. 

یکی دیگر از انواع دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان دوره‌‌های آموزشی است که مبتنی بر کلاس‌های تئوری بوده و متقاضیان امکان آموزش به صورت عملی در شرکت‌های مختلف را نخواهند داشت. در این نوع Ausbildung هیچ گونه حقوقی برای دانشجو در نظر گرفته نشده است و خود شخص موظف بوده هزینه‌‌های مربوط به دریافت ویزا که حدود ۱۰ هزار یورو است را پرداخت کند. 

شرایط شرکت در رشته های آوسبیلدونگ آلمان

یکی از الزامات اولیه برای شرکت در آوسبیلدونگ آلمان، تکمیل دوره دیپلم ۱۲ساله است که معمولاً تا سن ۱۷ الی ۱۸ سالگی انجام می‌­شود. علاوه‌بر این، متقاضیان باید گواهی پایان تحصیل یا مدرک معادل آن که توسط سیستم آموزشی آلمان به رسمیت شناخته می‌شود را داشته باشند. همچنین داشتن مهارت زبان آلمانی برای شرکت در این دوره‌ها بسیار مهم است. 

بسته به شغل و حرفه انتخاب شده، برخی از شرایط آمادگی جسمانی ممکن است برای شرکت در این دوره‌ها نیاز باشد. به‌‌عنوان‌ مثال، متقاضیان حرفه آتش‌ نشانی یا امدادگری لازم است که معاینات پزشکی را بگذرانند و مدارک پزشکی مربوطه را ارائه دهند؛ این آزمایش‌ها برای اطمینان از توانایی فرد در تکمیل وظایف خود به شمار می‌رود. 

محدودیت سنی نیز از سایر شرایط برخی از دور‌ه‌های موجود در لیست رشته های آوسبیلدونگ است. به دلیل حجم بالای متقاضی در برخی رشته‌ ها، افراد برای شرکت در این دوره‌ها باید سن زیر ۳۰ سال داشته باشند. همچنین برخی از دوره‌ها آزمون ورودی دارند که متقاضیان باید نمره قبولی را در آن کسب کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

مراحل اخذ ویزای آوسبیلدونگ در آلمان، نیازمند ارائه برخی مدارک است. تهیه این مدارک برای افرادی که به دنبال آموزش حرفه‌ ای یا کارآموزی در این کشور بوده، بسیار مهم است. در لیست زیر مدارک لازم برای اخذ این ویزا را مشاهده می‌کنید.

 • پاسپورت معتبر با اعتبار دارای حداقل ۶ ماه
 • نامه رسمی پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر آلمانی
 • اثبات تمکن مالی (حدود ۹۳۴ یورو به صورت ماهانه یا ۱۱۲۰۸ یورو به صورت سالیانه)
 • پوشش بیمه درمانی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • مدارک لازم برای اثبات اقامت در آلمان (قرارداد اجاره یا تاییدیه از خوابگاه)
 • مدرک زبان آلمانی B1 و بالاتر
 • رزومه مناسب
 • ترجمه مدارک

هنگام ارسال مداک حتما به اعتبار مستند‌های ارسالی به همراه کامل بودن پرونده توجه داشته باشید. نقصی در پرونده باعث رد شدن درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان می‌شود. 

روش های مختلف پیدا کردن کارآموزی‌‌های آلمان

برای پیدا کردن و ثبت نام در دوره‌ های مختلف آوسبیلدونگ، روش‌های متعددی وجود دارد. مراجعه به اداره کار یا اتاق‌های بازرگانی که در شهرهای مختلف آلمان قرار دارند، یکی از بهترین راه‌ها برای ثبت نام در این دوره‌هاست. این مراکز می‌توانند در خصوص لیست رشته های آوسبیلدونگ، مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام، تعداد متقاضی مورد نیاز و… راهنمایی‌ های لازم را ارائه دهند. مراجعه به صورت حضوری به این دفاتر و همچنین تماس تلفنی امکان پذیر است. در لیست زیر، برخی از وب‌ سایت‌های معتبر در این زمینه را مشاهده می‌کنید.

 • Ausbildung.de
 • Berufenet.arbeitsagentur.de
 •  azubi.de
 • gehalt.de
 • aubi-plus.de
 • arbeitsagentur.de
 • ihk-lehrstellenboerse.de

شرکت‌‌های معتبر آلمانی نیز برخی همایش‌ها و جشنواره‌ های Ausbildung را برگزار می‌کنند که می‌توان با شرکت در آن‌ها به‌صورت حضوری، مشاوره و راهنمایی‌های لازم برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ را دریافت کرد. جستجو در اینترنت و پیدا کردن سایت آوسبیلدونگ آلمان نیز یکی از روش‌های دیگر ثبت نام در این دوره‌‌ها است.

ausbildungauto-mechanics-germany

آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان

یکی از رشته های اوسبیلدونگ محبوب، آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان است. آلمان یکی از کشورهای صنعتی قاره اروپا به‌ حساب می‌ آید؛ برای همین سالانه برای تربیت نیروهای فنی دوره‌ های مختلفی برگزار می‌ کند، دوره مکانیک یک نمونه از آن‌ هاست. آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان متقاضیان زیادی دارد و افراد زیادی به‌ منظور شرکت در دوره‌ ها آماده می‌ شوند. اگر شما نیز متقاضی شرکت در این دوره‌ ها هستید، در ابتدا نیاز است از شرایط لازم برخوردار باشید. به‌ طورکلی مکانیک خودرو از بازار کار خوبی در آلمان برخوردار است و می‌ تواند درآمد خوبی با خود به همراه داشته باشد. در این بخش به طور کامل به درآمد، مدارک و شرایط آوسبیلدونگ مکانیک خودرو می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

انتخاب بهترین دوره اوسبیلدونگ آلمان با دریافت خدمات مشاوره از هرمس اپلای

ویزای آوسبیلدونگ آلمان، نوع خاصی از ویزا است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا برنامه‌های آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی در این کشور را دنبال کنند. در حالی که اخذ این نوع ویزا مزایای متعددی مانند کسب مهارت‌های ارزشمند و تجربه یک فرهنگ جدید را ارائه می‌دهد، با چالش‌های خاصی مانند شرایط درخواست نسبتاً پیچیده همراه است. همچنین شما میتوانید با مراجعه به مقاله بهترین شهر آلمان برای آوسبیلدونگ ، شهر مناسب خود را نیز پیدا کنید.

در این مقاله به بررسی کامل لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان، شرایط درخواست، مدارک لازم و مواردی از این دسته پرداختیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی یا مشاوره بیشتر در این زمینه را دارید، کافی است با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
طول دوره ‌های آوسبیلدونگ چقدر است؟
طول دوره‌های آوسبیلدونگ به عوامل مختلفی مانند نوع رشته و عملکرد متقاضی بستگی دارد. به طور متوسط این دوره‌ها اکثرا ۳ساله هستند و می‌توانند بر اساس عملکرد شخص، یک سال بیشتر یا کمتر نیز طول بکشند.
برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ محدودیت سنی خاصی وجود دارد؟
کشور آلمان محدودیت سنی خاصی را برای دریافت این نوع ویزا تعیین نکرده است. با این حال به دلیل تقاضای بالا در برخی از دوره‌ها، توصیه می‌شود با سن زیر 30 سال برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ اقدام کنید.
آیا در طول دوره به کارآموزان حقوق پرداخت می‌شود؟
در صورتی که سیستم دوگانه آوسبیلدونگ را انتخاب کرده باشید، بسته به نوع حرفه بین 1000 تا 6500 یورو در ماه دریافت می‌کنید. متقاضیان سیستم آموزش فنی آوسبیلدونگ، حقوقی حین دوره نخواهند داشت.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهران کوشکی
6 ماه قبل

ببخشید اگه تخصص خاصی مثلا در رشته الکترونیکی یا ساخت انواع بردهای الکترونیکی با مدرک فنی حرفه ایی بین المللی با ترجمه داشته باشم،بهترین و کوتاهترین راهش کدومه؟؟؟خواهش میکنم کمکم کنید
سوال بعدی؛اگه کسی سوپیشینه غیر موثر داشته باشه،تاثیری در ویزا گرفتن داره یا نه؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  مهران کوشکی
6 ماه قبل

سلام مهران عزیز وقتتون بخیر
در این زمینه شرایطتون باید به صورت کلی بررسی بشه مثل سن و مدرک تحصیلی ولی باتوجه به شرایط اولیه ای که گفتید برای کشور آلمان قابل اتجام است.
برای سوپیشینتون هم بستگی به موردی داره که در اون سوپیشینه دارید.

کادر هرمس اپلای