آلمان یا ترکیه

مقایسه مهاجرت به آلمان یا ترکیه

دو گزینه همیشه مطرح برای مهاجرت ایرانیان، مهاجرت به آلمان یا ترکیه بوده است؛ چرا که آلمان کشوری پیشرفته و نسبتا مهاجرپذیر در اروپا به حساب می آید، از طرفی ترکیه هم در همسایگی ایران قرار دارد و از نظر فرهنگی شباهت زیادی به کشور عزیزمان دارد. مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان برای کسانی که به دنبال راهی ارزان برای مهاجرت هستند جذاب است. آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان با قوی‌ترین اقتصاد در اروپا و پنجمین کشور بزرگ در جهان است. آلمان همچنین سومین واردکننده و صادرکننده بزرگ است که به دلیل سطح درآمد بالا و بسیار توسعه یافته، مردم آلمان نیز از رفاه بسیار بالایی برخوردار هستند. در این بخش به طور کامل به مقایسه زندگی در آلمان و ترکیه می پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی وضعیت آب و هوایی ترکیه و آلمان

برای انتخاب مهاجرت به آلمان یا ترکیه، بررسی وضعیت آب و هوایی بسیار مهم است. آلمان یک کشور اروپای مرکزی است که بین رشته کوه‌های آلپ، دریای بالتیک و دریای شمال واقع شده است. دارای آب و هوای معتدل با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. به طور کلی مناطق مختلف آلمان دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای و آب و هوای اقیانوسی هستند.

از سوی دیگر ترکیه به دلیل همسایگی با کشورهای عراق، ایران، دریای سیاه و دریای اژه از آب و هوای متنوعی برخوردار است. در مناطق مختلف ترکیه آب و هوای خشک و قاره‌ای، معتدل مدیترانه‌ای و اقیانوسی است. این تنوع آب و هوا در نقاط مختلف این کشور گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

بررسی وضعیت آب و هوایی ترکیه و آلمان

مقایسه ترکیه و آلمان از نظر فرهنگ

فرهنگ، عاملی تاثیرگذار در انتخاب آلمان یا ترکیه برای مهاجرت است. با مقایسه ترکیه و آلمان می‌توان گفت مردم آلمان بسیار دقیق و منظم یا به عبارتی بسیار خشک هستند. آلمانی‌ها به مترو و قطار به موقع حساسیت دارند، شوخی‌های زیادی را نمی‌پذیرند و به ندرت از چیزی تعریف می‌کنند.

شاید در ابتدا این رفتار به خوبی دیده نشود، اما آلمانی‌ها در کار تیمی وابستگی اجتماعی و همبستگی دارند و این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهند. تقریبا ۹۵ درصد از جمعیت این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

از طرفی ترکیه مردمی بسیار صمیمی و خونگرم داشته که بسیار اجتماعی هستند و سعی می‌کنند با گردشگران ارتباط برقرار کنند. شهروندان ترکیه به تاریخ و فرهنگ خود بسیار علاقه مند بوده و دوست دارند تاریخ و فرهنگ خود را به گردشگران نشان دهند. زبان مردم ترکیه ترکی بوده و بسیار نادر است که انگلیسی صحبت کنند.

مقایسه آلمان و ترکیه از نظر شرایط تحصیلی

یکی از مواردی که در انتخاب مهاجرت به آلمان یا ترکیه، می‌تواند تاثیرگذار باشد، شرایط تحصیلی است. البته در صورتی که روش انتخابی شما برای مهاجرت، از طریق ویزای تحصیلی باشد. اما به صورت کلی، تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی که شهروند اروپا نیستند، کاملا رایگان است.

در صورتی که چنین شرایطی در کشور ترکیه وجود ندارد. با این حال، با توجه به هزینه‌های زندگی، تحصیل در ترکیه در نهایت بسیار ارزان‌تر از آلمان خواهد بود. با توجه به عدم دریافت بودجه از دولت، ممکن است شهریه دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه سالانه به ۲۰۰۰۰ دلار (دلار آمریکا) برسد، اما دانشگاه‌های دولتی آن ارزان هستند و هزینه‌های تحصیل در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به شرح زیر است:

  • دانشگاه‌های دولتی زبان انگلیسی ترکیه: ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار سالانه
  • دانشگاه‌های دولتی زبان ترکی استانبولی ترکیه: ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار سالانه

دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ هزینه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند، فقط دانشگاه‌های استان بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) هستند که از پایان سال 2017، سالانه 3000 یورو از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و EEA دریافت می‌کنند. پس در مقایسه تحصیل بین کشور آلمان یا ترکیه به این نکته توجه داشته باشید.

این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ برای مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ یورو (یورو) و برای مقطع کارشناسی ارشد ۴۰۰۰۰ یورو (یورو) خواهد بود. برخی از دانشگاه‌های آلمان که برای همه دانشجویان رایگان است عبارتند از:

  • دانشگاه استاتگارت
  • دانشگاه برمن
  • دانشگاه هامبورگ
  • دانشگاه کولوگن

دانشگاه های رایگان آلمان

 

مقایسه هزینه های زندگی در ترکیه و آلمان

از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب مهاجرت به آلمان یا ترکیه، هزینه‌های زندگی در این دو کشور است. همانطور که قبلاً اشاره شد، تحصیل در ترکیه به شرط دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی عموماً ارزان‌تر است. دلیل آن هم به خاطر هزینه کمتر زندگی در ترکیه نسبت به آلمان است.

به طور دقیق‌تر، در صورتی که هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است، هزینه زندگی در آلمان بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است. هزینه دقیق زندگی در هر کشوری از جمله ترکیه و آلمان نه تنها با توجه به سبک زندگی، بلکه بر اساس شهر محل سکونت نیز تعیین می‌شود. برای بررسی بهتر این موضوع، هزینه‌های زندگی در محبوب‌ترین شهرهای آلمان را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

  • برلین، فرانکفورت، دوسلدورف: ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو ماهانه
  • فریبورگ، لیپزینگ و هانوور: ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو ماهانه

از جمله روش‌هایی که می‌توان برای کم کردن هزینه‌های زندگی در آلمان در نظر گرفت، اجاره خوابگاه به جای آپارتمان‌های شخصی است.

هزینه‌های زندگی در محبوب‌ترین شهرهای آلمان

بررسی اجاره مسکن در کشور ترکیه و آلمان

اجاره مسکن نیز از عوامل تاثیرگذار در انتخاب آلمان یا ترکیه برای مهاجرت است. همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، هزینه زندگی در ترکیه نسبت به آلمان ارزان‌تر بوده و هزینه اجاره و خرید مسکن نیز همین وضعیت را دارد. هزینه‌های مسکن در ترکیه و آلمان بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و امکانات آپارتمان انتخابی شما متفاوت خواهد بود.

به طور کلی هزینه مسکن در آلمان بیشتر از ترکیه است. اجاره آپارتمان در آلمان بسته به متراژ و موقعیت آپارتمان می‌تواند از ۵۰۰ یورو تا بیش از ۲۰۰۰ یورو متغیر باشد. هزینه اجاره مسکن بسته به عواملی که بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد بین ۱۱۷ تا ۱۵۶ یورو در ماه متغیر است. در صورتی که هزینه مسکن در ترکیه بسیار کمتر از هزینه مسکن در آلمان است.

بررسی اجاره مسکن در کشور ترکیه و آلمان

بررسی شرایط کاری آلمان و ترکیه

با مقایسه شرایط کاری می‌توان برای مهاجرت به آلمان یا ترکیه، تصمیم درست‌تری گرفت. به همین خاطر در این قسمت می‌خواهیم به بررسی شرایط کاری و مقایسه روش دریافت ویزای کاری در این دو کشور بپردازیم.

آلمان یک ویزا به نام ویزای جستجوی کار صادر می‌کند که برای همه افراد حتی خارج از اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. این در حالی است که برای اخذ ویزای کار ترکیه فرد باید دارای پیشنهاد شغلی باشد. به همین دلیل علاقه مندان به مهاجرت کاری به ترکیه ابتدا به مدت یک سال در دوره‌های زبان این کشور تحصیل می‌کنند تا بتوانند مشغول به کار شوند.

یکی دیگر از مزایای آلمان نسبت به ترکیه، بالا بودن سطح درآمد در این کشور است، در حالی که میانگین درآمد ماهانه در ترکیه حدود ۴۵۰ دلار آمریکا در ماه و در آلمان میانگین درآمد ماهانه ۲۸۰۰ دلار آمریکا (دلار آمریکا) است. علاوه بر این، تعداد فرصت‌های شغلی در آلمان بسیار بیشتر از ترکیه است و به همین دلیل آلمان به کسانی که حداقل مدرک لیسانس و ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته خود دارند، ویزای کاریابی ارائه می‌دهد؛ زیرا این کشور نیاز به نیروی متخصص دارد.

بررسی وضعیت بهداشت و درمان آلمان و ترکیه

وضعیت بهداشت و درمان از دیگر موارد تاثیرگذار در انتخاب آلمان یا ترکیه برای مهاجرت است. سیستم مراقبت‌های بهداشتی و بیمه درمانی آلمان عالی است. همه آلمانی‌ها و ساکنان قانونی آلمان از مراقبت‌های بهداشتی عمومی ضروری پزشکی برخوردار هستند که از طریق کمک‌های تامین اجتماعی تامین می‌شود.

با این حال، شهروندان همچنان ملزم به داشتن بیمه درمانی دولتی یا خصوصی هستند که حداقل درمان‌های پزشکی بستری و سرپایی و درمان بارداری را پوشش می‌دهد. از دیگر مزایای داشتن بیمه درمانی، پوشش تمامی درمان‌ها و خدماتی مانند ایمن‌سازی، نسخه‌ها و معاینات دندانپزشکی است.

این نوع پوشش ملی کمک می‌کند تا میانگین هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در آلمان به حداقل برسد و یکی از دلایل مهمی بوده که این سیستم از چنین شهرت مثبتی در سراسر جهان برخوردار است. شهروندان آلمانی به مراقبت‌های بهداشتی و بیمه دسترسی سریع دارند و در بالاترین سطح پشتیبانی ممکن هستند. آلمان در تشخیص برخی بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلالات خونی، صرع و ناباروری در جهان مشهور است. همچنین در تولید دارو از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است.

در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله The Lancet منتشر شده است، سیستم مراقبت‌های بهداشتی ترکیه در بین 195 کشور جهان در رتبه 60 قرار گرفته است. افزایش تعداد دانشکده‌ها و متخصصان پزشکی در کشور، این قضیه را تایید می‌کند.

موفقیت سیستم مراقبت‌های بهداشتی در سال‌های اخیر در ترکیه افزایش یافته است. مراقبت‌های بهداشتی در ترکیه شامل خدمات بهداشتی عمومی و خصوصی است. اتباع خارجی و مهاجرانی که در ترکیه زندگی می‌کنند، می‌توانند از طریق بیمه درمانی دولتی و بیمه درمانی خصوصی برای دریافت مزایای بهداشتی اقدام کنند.

هزینه‌های درمان و خدمات بهداشتی در ترکیه نسبت به آلمان ارزان‌تر است اما به طور کلی با مقایسه زندگی در آلمان و ترکیه از نظر سلامت می‌توان گفت که سیستم بهداشتی در آلمان بالاتر از ترکیه است.

بررسی وضعیت بهداشت و درمان آلمان و ترکیه

مقایسه روش‌های مهاجرت به آلمان و ترکیه

با بررسی راه های مهاجرت به آلمان یا ترکیه، می‌توان کشور مقصد را انتخاب کرد. به طور کلی مهاجرت به آلمان بهتر است زیرا این کشور از همه نظر نسبت به ترکیه برتری داشته و راه‌های مهاجرتی کم هزینه‌ای دارد، از جمله: مهاجرت کاری و تحصیلی.

اما مهاجرت به ترکیه ارزان‌تر خواهد بود؛ بنابراین کسانی که منابع مالی لازم برای مهاجرت به آلمان را ندارند و یا برای مهاجرت عجله دارند بهتر است ترکیه را انتخاب کنند زیرا مراحل تعیین ویزا از سفارت آلمان نیاز به زمان بیشتری دارد.

مهاجرت از ترکیه به آلمان

مهاجرت از ترکیه به آلمان

با توجه به شرایط فعلی و نابسامانی شرایط نوبت‌دهی سفارت آلمان در ایران، اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، میتوانید از طریق یک کشور ثالث مانند ترکیه اقدام کنید و در عرض شش ماه وارد کشور آلمان شوید. برای مهاجرت از ترکیه به آلمان کافی است ۶ ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید تا بتوانید از خدمات سفارت آلمان در ترکیه بهره‌مند شوید. به این ترتیب میتوانید پس از گذشت تنها یک ماه از تاریخ مصاحبه، ویزای خود را دریافت کنید.

مهاجرت به ترکیه یا آلمان به کمک هرمس اپلای

در این مقاله به مقایسه زندگی ترکیه و آلمان از جنبه‌های مختلف همچون: فرهنگ، آب و هوا، هزینه‌های زندگی و… پرداختیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله انتخاب درستی برای مهاجرت به آلمان یا ترکیه داشته باشید. در صورتی که اطلاعات بیشتری برای انتخاب کشور مقصد داشته باشید، می‌توانید با مشاوران مجرب و متخصص موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقتصاد کدام کشور بهتر است؛ آلمان یا ترکیه؟
از آنجایی که اقتصاد آلمان بسیار قوی‌تر از ترکیه است، در رتبه‌های بالاتری قرار دارد.
وضعیت کاری در ترکیه و آلمان چگونه است؟
برای بررسی و انتخاب آلمان یا ترکیه از نظر وضعیت کاری، می‌توان نرخ بیکاری را در نظر گرفت. از آنجایی که نرخ بیکاری در آلمان کمتر از ترکیه است، شانس استخدام شدن در کشور آلمان به مراتب بیشتر از ترکیه است.
فرهنگ آلمان بهتر است یا ترکیه؟
در انتخاب آلمان یا ترکیه، باید فرهنگ این دو کشور را نیز در نظر گرفت. مردم ترکیه به نسبت مردم آلمان، صمیمی‌تر هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای