ویزای کار یونان

ویزای کار یونان

ویزای کار یونان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشورهای اروپایی یکی از مقاصد اصلی مهاجران و افرادی هستند که قصد دارند آینده خود را به بهترین شکل بسازند. این کشورها کیفیت بالای زندگی را با شرایط پیشرفته، کار عالی و درآمد بالا ترکیب کرده‌اند و توانسته‌اند خود را از کشورهای در حال‌ توسعه متمایز سازند. یونان یکی از کشورهایی است که از نظر جغرافیایی تا حدودی به ما نزدیک‌تر است و البته جزء کشورهای خوب اروپایی به حساب می‌آید. برای اقامت در یونان و اشتغال در آن لازم است تا قبل از انجام هر کاری اقدام به دریافت ویزای کار یونان کنید.

دریافت ویزا نیازمند طی مراحل زیادی است که با خواندن یک یا دو مقاله نمی‌توانید به‌ تنهایی از پس آن برآیید. به همین دلیل، به شما توصیه می‌کنیم که حتماً از افراد متخصصی کمک بگیرید که بارها این مسیر را طی کرده‌اند و می‌دانند چگونه باید آن را با کمترین خسارت و بهترین نتیجه به سرانجام برسانند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

نگاهی کلی به مجوزهای اقامت یونان

دولت یونان قبلاً به افرادی که از اتباع کشورهای اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا نبودند، دو نوع ویزا می‌داد که یکی از آن‌ها برای اقامت و دیگری برای کار بود؛ اما اکنون این مجوزها با یکدیگر ادغام شده‌اند. این به آن معنی است که با دریافت ویزای اقامت، اجازه کار نیز به شما تعلق می‌گیرد.

افرادی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند یا همسر آنان یونانی نیست، در این مسیر کمی دچار مشکل می‌شوند. این افراد اجازه دریافت ویزای کار به‌ صورت مستقل را ندارند و تنها با دریافت مجوز اقامت می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. هرچند دریافت این اقامت کار چندان آسانی نیست، اما تنها راهی است که می‌توانید به یونان مهاجرت کنید و در این کشور استخدام شوید.

برای این که بتوانید در یونان شغل مناسبی پیدا کنید، لازم است تا قبل از انجام هر کاری، ویزای ورود به این کشور را بگیرید و پس از آن، برای ویزای کار درخواست خود را ارسال کنید. اگر اصرار دارید که مجوز کار دریافت کنید، باید بدانید که این مجوزها مخصوص کارفرماها هستند و تنها به ‌صورت یک‌ ساله برای مشاغل خاص و اماکن خاص اعطا می‌شوند.

 

انواع مجوزی که می‌توانید دریافت کنید

برای این که بتوانید در کشور یونان اقامت داشته باشید، لازم است تا مجوز اقامت دریافت کنید. این مجوزها انواع گوناگونی دارند که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد. شما بسته به شرایطی که دارید، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

ویزای کوتاه‌مدت

ویزایی که تحت عنوان ویزای کوتاه‌مدت به شما تعلق می‌گیرد، مجوز نوع C است که در هنگام ورود باید داشته باشید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا بدون وقفه بتوانید 90 روز در این کشور حضور داشته باشید و به کشورهای عضو شینگن سفر کنید. ویزای کوتاه‌مدت برای موارد زیر به شما داده می‌شود:

  • بازدید توریستی
  • سفر کاری شامل بازدید از شریک کاری، مذاکره، جلسه یا حتی امضای قرارداد
  • شرکت در کنفرانس، نمایشگاه و سخنرانی
  • شرکت در جلسات هیئت‌ مدیره و مجمع‌ عمومی

ویزای کوتاه‌مدت باید 15 روز قبل از ورودتان صادر شده باشد و به شما اجازه می‌دهد در یک دوره 180 روزه، 90 روز اقامت داشته باشید. این به آن معنی است که می‌توانید در این دوره یک یا چند بار به این کشور وارد و از آن خارج شوید. فراموش نکنید که با این ویزا اجازه فعالیت مالی ندارید.

ویزای بلندمدت

این ویزا همان ویزایی است که به‌ واسطه آن می‌توانید در یونان اقامت و فعالیت مالی داشته باشید. ویزای بلندمدت برای کار، تحصیل یا آموزش به شما داده می‌شود و تا یک سال اعتبار دارد. آنچه در این مقاله می‌خوانید، حول محور این ویزا تدوین شده است.

مجوز کار خود را این ‌گونه دریافت کنید

ویزای کار یونان تنها به ‌صورت ویزای اقامت به شما داده می‌شود و برای دریافت ویزای اقامت نیز لازم است تا حداکثر 30 روز بعد از ورودتان به این کشور مجوز اقامت را از طریق دفتر شهرداری محلی درخواست دهید. در برخی از مناطق به ‌جای دفتر شهرداری می‌توانید این ویزا را به ایستگاه پلیس تسلیم کنید.

در هر حال، دریافت مجوز اقامت بسته به شرایطی که دارید، بین یک تا 5 سال اعتبار دارد. پس از کسب مجوز اقامت می‌توانید از میان گزینه‌های خود اشتغالی، شغل مشاوره، کارمندی و مجری‌گری یکی را انتخاب کرده و برای دریافت ویزای کار اقدام کنید. تنها نکته این است که چون روند دریافت ویزای اقامت که در ادامه ذکر خواهیم کرد، کمی طولانی بوده، بهتر است تا در اسرع‌ وقت برای دریافت این ویزا اقدام کنید.

مجوز کار خود را این ‌گونه دریافت کنید

چگونه درخواست خود را ارسال کنیم؟

زمانی که به این کشور رسیدید، باید برای دریافت ویزای کار یونان اقدام کنید. برای این کار باید شماره مالیاتی موسوم بهAFM  را از اداره مالیات محلی دریافت کنید. در کنار این کار باید شماره‌ای نیز از مؤسسه تأمین اجتماعی دریافت کنید که با نام AMKA شناخته می‌شود. این شماره را می‌توانید از نزدیک‌ترین مؤسسه بیمه یا دفتر خدمات شهروندان دریافت کنید.

فرم‌هایی را که قرار است برای درخواست اقامت ارسال کنید، از دفاتر شهرداری محل زندگی یا استان بگیرید. در برخی موارد نیز می‌توانید این فرم‌ها را در دفاتر خدمات شهروندان بیابید. در هر حال، فراموش نکنید که درخواست شما یونانی است و باید شما هم با همین زبان مسیر را ادامه دهید. هم خودتان می‌توانید این برگه را پر کنید و هم می‌توانید از وکیل خود بخواهید که این کار را انجام دهد. در کنار این مورد، باید مدارک دیگری را نیز ضمیمه کنید.

ویزا، پاسپورت همراه با یک کپی از آن، دو قطعه عکس در اندازه تصویر پاسپورت، گواهی از این که بیمه شده‌اید، گواهی سلامت از یک بیمارستان مورد تأیید دولت، سند مالکیت یا قرارداد اجاره‌ای که نشان دهد در محلی اقامت دارید، مدرکی که نشان دهد توانایی تأمین مالی زندگی خود را دارید، به همراه سندی که نشان دهد هزینه مورد نیاز اداره مالیات را پرداخت کرده‌اید، جزء مدارکی هستند که باید آن‌ها را آماده کنید.

زمانی که این مدارک را تحویل دادید، یک فرم آبی به ‌عنوان رسید دریافت می‌کنید و این سند نشان می‌دهد که متقاضی دریافت ویزای کار هستید. فراموش نکنید که خودتان باید برای پیگیری اقدام کنید و دولت شما را در جریان قرار نخواهد داد.

ویزای خود را تمدید کرده‌اید؟

زمانی که ویزای کار یونان را دریافت کردید، باید گوش ‌به‌ زنگ باشید. لازم است 60 روز قبل از این که این درخواست منقضی شود، برای تمدید آن به اداره شهرداری یا بخشداری محل زندگی خود بروید و برخی از مدارک مورد نیاز را تحویل دهید.

پاسپورت شما باید هنوز اعتبار داشته باشد. پاسپورت را همراه با فتوکپی از صفحات گذرنامه، کپی برابر اصل از مجوز اقامت، فرم درخواست به زبان یونانی و مدارک دیگری را که بسته به نوع مجوزتان متغیر هستند، همراه خود ببرید. ویزای کاری یونان حدود 30 روز زمان می‌برد تا تمدید شود و هزینه آن بسته به کشوری که از آن آمده‌اید، متفاوت است.

به دنبال کار بگردید

هنگامی که قرار است با کمک ویزای کار یونان در این کشور اقامت کنید، لازم است تا برای خود شغلی پیدا کنید. آنچه در این کشور به ‌عنوان پروسه استخدام شناخته می‌شود، در واقع همان فرایندی است که در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز رواج دارد. توجه داشته باشید، در صورتی‌ که بخواهید از روش‌های غیر قانونی برای استخدام و اشتغال استفاده کنید، آنچه در انتظار شما است، چیزی جزء جریمه‌ای سنگین، اخراج یا زندانی ‌شدن نخواهد بود.

برای این که بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، باید ابتدا به دنبال شرکتی باشید که برای شما جای خالی داشته باشد و در صورتی ‌که با هم به توافق رسیدید، قرارداد کاری امضا کنید. پس از آن باید به اداره کار این کشور مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این شرکت از طرف دولت تأیید شده است. مراحل بعدی توسط کارفرمای شما انجام می‌شود.

به دنبال کار بگردید

کارفرما چه کاری باید انجام بدهد؟

کارفرما باید برای شما ویزای بلندمدت یا همان ویزای نوع D را درخواست دهد. پس از آن، شما می‌توانید با کمک ویزای کوتاه‌مدت وارد یونان شوید و پس از طی مراحل دیگری که پیش ‌از این ذکر کردیم، برای اخذ اقامت اقدام کنید.

مرحله سخت این پروسه، یافتن کاری است که هم شما از آن راضی باشید و هم دولت کارفرمای شما را تأیید کند. مشاغلی در این کشور وجود دارند که متقاضیان زیادی از یونان و کشورهای خارجی خواهان آن‌ها هستند. به عنوان مثال؛ بیش از 5 میلیون کارگر یونانی و چند هزار نفر اتباع کشورهای خارجی رقبای شما هستند. تنها زمانی اجازه کار در شرکت‌های یونانی را دارید که هیچ متقاضی از خود کشور یونان برای شغل مورد نظر وجود نداشته باشد.

دستمزد یونانی‌‎ها چگونه است؟

زمانی که به دنبال شغل مناسب برای خود هستید تا بتوانید ویزای کار یونان را دریافت کنید، باید به فکر موقعیتی باشید که میزان دستمزد آن بتواند شما را راضی کند. فراموش نکنید که یونان در حال تجربه‌ کردن بحران‌های مالی و اقتصادی بوده و این کمی بر میزان دستمزد کارگران تأثیر منفی گذاشته است. به‌ عنوان ‌مثال؛ میزان دستمزدی که پس از کسر مالیات به کارگران در سال 2022 داده می‌شود، نزدیک به 1000 یورو است.

دستمزد رسمی مورد تأیید دولت، حداقل نزدیک به 750 یورو است که بسته به جنس، سن، فعالیت و سابقه کاری شما می‌تواند بیشتر شود. این دستمزد نسبت به سال‌های قبل، مثلاً سال 2008 کاهش چشمگیری داشته است.

کدام مشاغل را باید انتخاب کنید؟

مشاغل محبوب یونانی‌ها گردشگری و کشاورزی هستند. مشاغل این حوزه‌ها اغلب موقت هستند و از پیشخدمت، انیماتور، راهنما، خدمتکار تا آشپز و مواردی از این‌ دست را شامل می‌شوند. در مشاغل کشاورزی نیز وضع به همین منوال است. افرادی که در چیدن میوه و مرکبات کار می‌کنند، به‌ صورت موقت استخدام می‌شوند و دستمزدی بین 500 تا 1000 یورو در ماه دریافت می‌کنند.

حوزه‌هایی که بیشتر به اتباع سایر کشورها نیاز دارند، مشاغلی را در بر می‌گیرند که نیاز به کارگر نیمه ماهر دارند. به عنوان مثال؛ در موقعیت‌هایی مانند پرستار، خانه‌دار و مواردی از این ‌دست بیشتر از خارجی‌ها استفاده می‎شود. مردان نیز اغلب در سایت‌های ساختمانی می‌توانند استخدام شوند. اگر بتوانید در حوزه گردشگری مهارت خود را افزایش دهید، مشاغل بهتری منتظر شما است.

در مقابل، اگر دارای مهارت و تخصص در رشته‌های دیگری هستید، کار برای شما کمی دشوار است. در واقع، این که بتوانید شغل مناسبی با درآمد خوبی پیدا کنید تا برای ویزای کار یونان درخواست دهید، کار بسیار دشوار و حتی غیر ممکنی است. در صنایعی مانند کشتی‌سازی تقریباً هیچ جای خالی برای شما نیست.

با این وجود، اگر بتوانید در یک شرکت بزرگ استخدام شوید یا نمایندگی یک شرکت خارجی را به دست آورید، لازم است تا تجربه کاری، مهارت زبانی و مدارک خود را تکمیل کنید. امید می‌رود که برای مشاغلی مانند برنامه‌نویسی، مهندسی و فریلنسرینگ شغل بهتری پیدا کنید.

کدام مشاغل را باید انتخاب کنید؟

تنها اقدام نکنید

بروکراسی و دریافت ویزای کار یونان، یافتن شغل مورد نظر یا مواردی از این ‌دست، کارهای بسیار پیچیده‌ای هستند و اگر به قوانین این کشور آشنا نباشید، با مشکل روبه‌رو می‌شوید. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم که با متخصصان و مشاورانی که سال‌ها در این زمینه تجربه دارند، مشورت کرده و سپس برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید.

اقامت تمکن مالی یونان

اقامت تمکن مالی یونان

روش‌های مهاجرتی به هر کشور مدل‌ها و شرایط خود را دارند. معمول‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کشورهای دیگر، روش‌هایی مثل تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری هستند.

سخن آخر

همه ما تلاش می‌کنیم تا زندگی بهتری را برای خود بسازیم. گاهی در کشور خودمان می‌توانیم این کار را انجام دهیم و گاهی به این نتیجه می‌رسیم که به کشوری دیگر مهاجرت کنیم و زندگی خود را در آن کشور تغییر دهیم. اغلب کشورهای اروپایی به‌ واسطه سطح بالای استاندارد زندگی بیشترین میزان مهاجران را به سمت خود جذب کرده‌اند.

یونان یکی از کشورهایی است که بسیاری از افراد تمایل دارند با دریافت ویزای کار یونان در آن زندگی کنند. در این بین، این ویزا به اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا داده نمی‌شود و شما برای دریافت ویزای کاری در یونان باید مجوز اقامت بگیرید. با دریافت مجوز اقامت هم می‌توانید در یونان زندگی کنید و هم استخدام شوید. برای این که بتوانید زودتر به هدف خود برسید، بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای کوتاه‌مدت یونان برای چه مواردی داده میشود؟
بازدید توریستی سفر کاری شامل بازدید از شریک کاری، مذاکره، جلسه یا حتی امضای قرارداد شرکت در کنفرانس، نمایشگاه و سخنرانی شرکت در جلسات هیئت‌ مدیره و مجمع‌ عمومی
از طریق چه ویزایی میتوان در این کشور اقامت و فعالیت مالی داشت؟
ویزای بلندمدت همان ویزایی میباشد که می‌توانید در یونان اقامت و فعالیت مالی داشته باشید.
ویزای کاری یونان طی چند روز برای تمدید زمان میبرد؟
ویزای کاری یونان حدود ۳۰ روز زمان می‌برد تا تمدید شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای