هر چیزی که باید درباره کشور مجارستان بدانید

مجارستان

مجارستان از برترین مقاصد گردشگری در اروپا است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم که پایتخت آن بوداپست است. بوداپست در بین زیباترین شهرهای جهان جای می‌گیرد. هر چند این کشور وسعت کمی دارد ولی می‌توانید شاهد مواردی همچون مکان‌های متعدد میراث جهانی، ذخایر زیست کره یونسکو، دومین دریاچۀ حرارتی بزرگ جهان (دریاچۀ هویز)، بزرگ‌ترین دریاچۀ اروپای مرکزی (دریاچۀ بالاتون) و بزرگترین مرتع طبیعی در جهان باشید. در ادامه بیشتر در مورد این کشور می‌خوانیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اطلاعات اولیه در مورد مجارستان

  • مساحت: 93022 کیلومترمربع
  • کشورهای همسایه: اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان، کرواسی، اسلوونی
  • شکل دولتی: جمهوری
  • پایتخت و بزرگ‌ترین شهر: بوداپست (جمعیت: 1729040 )
  • سایر شهرهای بزرگ: دبرسن، سگد، میسکولک، پچ، گیور
اطلاعات اولیه در مورد مجارستان
  • رودخانه‌های اصلی: رودخانۀ دانوب (417 کیلومتر)، رودخانۀ تیسا (597 کیلومتر)
  • بزرگ‌ترین دریاچه‌ها: دریاچۀ بالاتون، دریاچۀ ولنس
  • عضو OECD، ناتو، اتحادیۀ اروپا و کنوانسیون شنگن
  • از نظر اداری، این کشور به 19 شهرستان تقسیم شده که پایتخت آن، بوداپست، مستقل از هر منطقه‌ای است.

تجارت و اقتصاد

مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد مجارستان در سال 2018، صنعت (25.9%)، تجارت عمده و خرده‌فروشی، حمل‌ونقل، اقامتگاه و خدمات غذایی (18.5%) و مدیریت عمومی، دفاع، آموزش، سلامت انسان و فعالیت‌های مددکاری اجتماعی (16.8%) بوده است.

تجارت درون اتحادیۀ اروپا 82 درصد از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد (آلمان 27 درصد، رومانی، اسلواکی، اتریش و ایتالیا همه 5 درصد)، خارج از اتحادیۀ اروپا 2 درصد به ایالات متحده و اوکراین می‌رود. از نظر واردات، 75 درصد از کشورها عضو اتحادیۀ اروپا (آلمان 25 درصد، اتریش 6 درصد و لهستان و هلند 5 درصد)، در حالی که خارج از اتحادیۀ اروپا 6 درصد از چین و 5 درصد از روسیه است.

مقاله پیشنهادی—>ثبت شرکت در مجارستان

طبیعت

مجارستان دارای سه منطقۀ زیست‌محیطی اصلی است. دشت‌های مجاری علفزارهایی هستند که بخش مرکزی و شرقی کشور را پوشانده‌اند. در شمال دشت رشته‌کوهی به نام تپه‌های شمالی قرار دارد. منطقۀ تپه‌ای در غرب رودخانۀ دانوب با ‌عنوان Transdanube شناخته می‌شود.

چندین گونۀ حیوانی در دشت‌های بزرگ مجاری زندگی می‌کنند: آهو، گراز وحشی، روباه قرمز، گوسفند موفلون و پرندگانی مانند عقاب امپراتوری و بزرگ. بزرگ‌ترین پارک از 10 پارک ملی این کشور، پارک ملی Hortobágy، برای محافظت از این گونه‌ها و زیستگاه آن‌ها ایجاد شده است. سازمان ملل در سال 1999 هورتوباگی را در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داد. بسیاری از گونه‌های در معرض خطر، مانند ماهیان خاویاری و ماهی قزل‌آلای دانوب، در رودخانۀ دانوب زیست می‌کنند.

تاریخ

مجارها، برای اولین بار در قرن نهم میلادی در مجارستان مدرن ساکن شدند. آن‌ها جامعه‌ای پررونق ساختند که در سال 1241 زمانی که جنگجویانی از شرق آسیا به نام مغول به منطقه حمله کردند و منطقه را ویران کردند، تقریباً سرنگون شد. مجارها مغول‌ها را مجبور به خروج کردند، اما بار دیگر در سال 1285 مورد تهاجم جنگجویان قرار گرفتند.

مجارها پس از ضرب‌وشتم مغولان برای بار دوم، خصومت چندسده‌ای خود را با امپراتوری عثمانی آغاز کردند. امپراتوری عثمانی برای اولین بار در سال 1299 تشکیل شد و بیش از 600 سال بر بخش بزرگی از اروپای شرقی و خاورمیانه حکومت کرد. (این امپراتوری در سال 1923 از هم پاشید و به کشور ترکیه تبدیل شد.)

تاریخ مجارستان

ترک‌های عثمانی مجارستان را در سال 1541 فتح کردند و تا سال 1699 کنترل آن را در دست داشتند. مجارستان سرانجام در سال 1867 به ‌عنوان یک شریک برابر به امپراتوری اتریش – مجار پیوست، اما این امپراتوری در سال 1918 پس از جنگ جهانی اول منحل شد.

این کشور از سال 1940 تا 1945 در کنار قدرت‌های محور – آلمان ، ایتالیا و ژاپن – در جنگ جهانی دوم جنگید. اتحاد جماهیر شوروی سابق، روسیۀ کنونی، مجارستان را در سال آخر جنگ اشغال کرد. در نتیجه، کمونیست‌ها تا سال 1990 بر این کشور حکومت کردند، زمانی که مجارها اولین انتخابات دموکراتیک خود را برگزار کردند.

دولت

مجارستان یک دموکراسی نسبتاً جدید است. این کشور از پایان جنگ جهانی دوم تا سال 1990 که اولین انتخابات دموکراتیک خود را برگزار کرد، کمونیست بود (در یک جامعۀ کمونیستی، همۀ دارایی‌ها عمومی است و مردم در ثروتی که ایجاد می‌کنند سهیم می‌شوند). مجارستان اروپایی در سال 2004 بخشی از اتحادیۀ اروپا شد.

امروزه کشور مجارستان یک جمهوری پارلمانی است و توسط یک رئیس‌جمهور رهبری می‌شود که – همراه با اعضای پارلمان – توسط مردم انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهور یک نخست وزیر را برای رهبری کابینه، که قوۀ مجریه است، منصوب می‌کند. در واقع نخست‌وزیر رئیس دولت است. رئیس‌جمهور فرماندۀ کل نیروهای مسلح است، اما اختیارات محدودی دارد. خودرو، الکترونیک و داروسازی همه صنایع کلیدی در مجارستان هستند. کشاورزان مجاری در دشت‌های سالم خود، گندم، ذرت، آفتابگردان و بسیاری دیگر از محصولات مورد تقاضا را کشت می‌کنند.

مردم و فرهنگ

اگرچه چندین گروه قومی در این کشور اروپایی زندگی می‌کنند، اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن مجارها هستند. موسیقی، به ‌ویژه موسیقی محلی سنتی بخش مهمی از فرهنگ مجارها است. بر اساس تجربیات دهقانان روستایی، موسیقی مضامینی مانند شادی، غم، آب‌وهوا و حتی کشاورزی دارد. این کشور اروپایی همچنین دارای تاریخ غنی موسیقی کلاسیک است. بلا بارتوک و فرانتس لیست دو نفر از بزرگ‌ترین آهنگسازان این کشور هستند.

مجار‌ها آب‌گرم عمومی خود را بسیار دوست دارند. سنت‌های غوطه‌ورشدن از صدها چشمۀ آب گرم طبیعی این کشور سرچشمه می‌گیرد که مجاری‌ها هنوز هم در آن حمام می‌کنند. مجارستان همچنین زادگاه بسیاری از افراد مشهور است. ارنو روبیک، مجسمه‌ساز و پروفسور، مکعب روبیک را در سال 1974 اختراع کرد. مجارستان دارای 13 برندۀ جایزه نوبل است و هری هودینی، شعبده‌باز مشهور نیز در بوداپست، پایتخت این کشور، متولد شد.

مردم و فرهنگ مجارستان

غذاهای این کشور اروپای‌شرقی عمدتاً از غذاهای گوشتی تشکیل شده‌اند. گولیاس که یک سوپ غلیظ گوشت گاو بوده و با پیاز و سیب‌زمینی پخته می‌شود و در سرتاسر کشور پرطرفدار است، همان‌طور که هالاسله، یک سوپ ماهی غنی و محبوب است.

جغرافیا

مجارستان کشوری محصور در خشکی در اروپای مرکزی است که از شمال با اسلواکی و اتریش، از شرق با اوکراین و رومانی، از غرب با اسلوونی و از جنوب با کرواسی و صربستان همسایه است. کشور مجارستان عمدتاً مسطح است و دارای یک منطقۀ دشت وسیع به نام دشت مجاری بزرگ است که یک منطقۀ کشاورزی مولد شناخته می‌شود.

رودخانۀ دانوب که از وسط کشور می‌گذرد و بزرگ‌ترین رودخانۀ آن است، نزدیک به 1800 مایل (2900 کیلومتر) جریان دارد و در مسیر خود به دریای سیاه از 10 کشور عبور می‌کند. هیچ رودخانۀ دیگری در جهان از این همه کشور عبور نمی‌کند.

این کشور همچنین دارای سه دریاچۀ بزرگ آب شیرین است، از جمله دریاچۀ بالاتون، بزرگ‌ترین دریاچه در اروپای مرکزی. عرض آن در عریض‌ترین نقطه، حدود نُه مایل است. دریاچۀ هویز نیز به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های حرارتی یا آب گرم در جهان شناخته شده است.

مجارستان در اتحادیۀ اروپا

در این بخش قصد داریم به بررسی این کشور در اتحادیه اروپا بپردازیم.

پارلمان اروپا

21 نمایندۀ پارلمان اروپا از کشور مجارستان هستند.

شورای اتحادیۀ اروپا

در شورای اتحادیۀ اروپا، وزرای ملی به ‌طور منظم برای تصویب قوانین اتحادیۀ اروپا و هماهنگ‌کردن سیاست‌ها تشکیل جلسه می‌دهند. در جلسات شورا نمایندگانی از دولت مجارها، بسته به حوزۀ سیاستی که به آن پرداخته می‌شود، شرکت می‌کنند.

ریاست شورای اتحادیۀ اروپا

شورای اتحادیۀ اروپا یک رئیس دائم و تک‌نفره (مانند کمیسیون یا پارلمان) ندارد. در عوض، کار آن توسط کشوری که ریاست شورا را برعهده دارد، که هر 6 ماه یک‌بار به‌صورت چرخشی است، هدایت می‌شود. در طی این 6 ماه، وزرای دولت آن کشور ریاست دولت را بر عهده دارند و به تعیین دستور کار جلسات شورا در هر حوزۀ سیاستی کمک کرده و گفت‌وگو با سایر نهادهای اتحادیۀ اروپا را تسهیل می‌کنند.

کمیسیون اروپایی

کمیسری که مجارستان برای کمیسیون اروپا معرفی کرده، اولیور ورهلی است که مسئول همسایگی و گسترش است. کمیسیون در هر کشور اتحادیۀ اروپا توسط یک دفتر محلی به نام «نمایندگی» هدایت می‌شود.

کمیتۀ اقتصادی و اجتماعی اروپا

مجارها 12 نماینده در کمیتۀ اقتصادی و اجتماعی اروپا دارند. این نهاد مشورتی – که نمایندۀ کارفرمایان، کارگران و سایر گروه‌های ذی‌نفع است – در مورد قوانین پیشنهادی طرف مشورت است تا نظرات بهتری از تغییرات احتمالی در شرایط کاری و اجتماعی در کشورهای عضو در دست باشند.

کمیتۀ مناطق اروپا

مجارستان 12 نماینده در کمیتۀ مناطق اروپا، مجمع نمایندگان منطقه‌ای و محلی اتحادیۀ اروپا دارد. با این نهاد مشورتی در مورد قوانین پیشنهادی مشورت می‌شود تا اطمینان حاصل شود که این قوانین دیدگاه هر منطقه از اتحادیۀ اروپا را در نظر می‌گیرند.

نمایندگی دائم در اتحادیۀ اروپا

این کشور همچنین از طریق نمایندگی دائم خود در بروکسل با نهادهای اتحادیۀ اروپا ارتباط برقرار می‌کند. به ‌عنوان «سفارت مجارها در اتحادیۀ اروپا»، وظیفۀ اصلی آن اطمینان از دنبال‌ شدن منافع و سیاست‌های این کشور تا حد امکان و به‌طور مؤثر در اتحادیۀ اروپاست.

مجارها چقدر در اتحادیۀ اروپا پرداخت و دریافت می‌کنند؟

میزان پرداختی هر کشور اتحادیۀ اروپا به بودجۀ اتحادیۀ اروپا به‌ طور عادلانه و براساس میانگین محاسبه می‌شود. هرچه اقتصاد کشور بزرگ‌تر باشد، بیشتر پرداخت می‌کند – و بالعکس. هدف بودجۀ اتحادیۀ اروپا توزیع مجدد ثروت نیست، بلکه بیشتر بر نیازهای اروپایی‌ها به‌عنوان یک کل تمرکز دارد.

پروژه‌های حمایت‌شده توسط اتحادیۀ اروپا در مجارستان

پولی که مجارها به بودجۀ اتحادیه اروپا پرداخت می‌کنند به تأمین مالی برنامه‌ها و پروژه‌ها در همۀ کشورهای اتحادیۀ اروپا کمک می‌کند – مانند ساخت جاده‌ها، یارانه ‌دادن به محققان و حفاظت از محیط‌زیست.

مهاجرت به مجارستان

این کشور اروپایی در مرکز اروپا واقع شده و جمعیت آن بالغ بر 8 میلیون نفر است و طبق آمار، مذهب اصلی مردم کاتولیک و زبان رسمی مجاری است. سرانۀ تولید ناخالص داخلی اسمی آن حدود 19637 دلار آمریکاست. واحد پول رسمی فورینت (HUF) است. این کشور بخشی از اتحادیۀ اروپا و دارای درآمد بالا و اقتصاد باز است.

این کشور اروپایی مجوزهای اقامت موقت و دائمی را به صاحبان شرکت‌هایی ارائه می‌دهد که برای ایجاد یک شرکت مجاری نیاز به تهیۀ یک طرح تجاری مناسب دارند. سیاست مهاجرتی این کشور شامل قراردادی با کشورهای غیر اتحادیۀ اروپا مانند ایالات متحدۀ آمریکا، کانادا و دیگر کشورهاست و به اتباع این کشورها اجازه می‌دهد در مدت 180 روز بدون نیاز به روادید به مدت 90 روز وارد کشور شده و در آن اقامت داشته باشند.

خدمات مهاجرت

درخواست اقامت دائم مجارستان باید به ادارۀ مهاجرت که به ‌عنوان یک مرجع مستقل زیر نظر وزارت کشور با عنوان ادارۀ مهاجرت و تابعیت در سال 2000 تأسیس شده، ارائه شود. این اداره مسئول درخواست‌های اتباع خارجی در کشور و تصمیم‌گیری در مورد خارجی‌هایی که به‌طور غیرقانونی در قلمرو مجارها اقامت می‌کنند و غیره است.

خدمات مهاجرت به مجارستان

ارائه‌دهندگان خدمات مهاجرت

اجازۀ اقامت مجارستان را می‌توان از راه‌های مختلفی به‌دست آورد. به‌عنوان مثال، اخذ مجوز اقامت با سرمایه‌گذاری حداقل 50000 دلار در کشور. گزینۀ دیگر دریافت مجوز کار برای اقامت موقت یا مجوز تحصیل است. برای یافتن انتخاب مناسب باید با یک متخصص تماس بگیرید که می‌تواند در مورد راه صحیح رسیدن به این کشور به شما کمک کند.

مهاجرت قانونی

با توجه به موقعیت جغرافیایی مجارستان، این کشور یکی از اصلی‌ترین کشورهای ترانزیت و محل مهاجرت غیرقانونی زمینی به سایر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپاست. مهاجرت شرق و جنوب‌شرقی از طریق خاک مجارستان صورت می‌گیرد. در واقع این منطقه یکی از نقاط ورود مهاجران غیرقانونی از شرق است؛ بنابراین مهاجرت قانونی و صحیح به آن بسیار مهم است. شرایط اقامت برای مهاجرت کمتر از 90 روز یا بیشتر متفاوت است و نیاز به تحقیقات قبلی دارد.

قانونی که مهاجرت و سایر جنبه‌های تابعیت را کنترل می‌کند، قانون ملیت مجارستان بوده که براساس اصول ius sanguinis است؛ بنابراین، یک شهروند مجاری شهروند اتحادیۀ اروپاست. همچنین مهاجرانی که توانسته‌اند تابعیت این کشور را بگیرند به‌ عنوان شهروند شناخته می‌شوند.

قانون ملیت کشور مجارستان در سال 1993 قانونی شد. با این قانون در ژانویۀ 2011، هر شهروند مجاری قبل از سال 1920 یا بین سال‌های 1941 تا 1945 که به زبان مجاری صحبت می‌کنند، به ‌عنوان شهروند آن شناخته می‌شوند. همچنین تابعیت مضاعف با درنظرگرفتن قوانین کشور مجاز است.

مهاجرت قانونی

مقاله پیشنهادی—> مهاجرت به مجارستان

آمار مهاجرت

بوداپست پرجمعیت‌ترین شهر مجارستان است. شهرهای بزرگ بعدی از نظر جمعیت دبرسن و میسکولک هستند. بوداپست یکی از شهرهایی است که به ‌طور پویا در حال رشد جمعیت در اروپاست و متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که جمعیت آن بین سال‌های 2005 تا 2030 تقریباً 10 درصد افزایش پیدا کند. پنج شهر پرجمعیت این کشور در سال 2019 به شرح زیر است:

شهر

جمعیت

بوداپست

1741041

دبرسن

204124

میسکلک

172637

سزگد

164883

پکس

156649

مهاجرت به داخل و خارج از منطقۀ شینگن

مجارستان یکی از کشورهای عضو حوزۀ شینگن است. تمامی کشورهای عضو موافقتنامۀ شینگن دارای گذرنامه و کنترل مهاجرت در مرزهای کشورهای متخاصم و برای سفرهای بین کشورهای عضو هستند. کشورهای عضو، ویزای شینگن صادرشده توسط سایر کشورهای شینگن را مجاز می‌دانند. شهروندان غیر اتحادیۀ اروپا که دارای ویزای بلندمدت هستند، می‌توانند تا مدت 6 ماه، بیش از 90 روز، در این کشور بمانند.

انواع روادید در مجارستان

بسته به هدف شما از سفر به این کشور اروپایی، انواع مختلفی از روادیدها اعمال می‌شوند. الزامات عمومی همیشه شامل بلیط هواپیما، پوشش‌نامه، رزرو هتل و بیمۀ ویزای مسافرتی هستند.

C-Visa

این ویزا برای اهداف تجاری، کنفرانس، درمان پزشکی، بازدید، گردشگری، رویدادهای ورزشی، کودکان و حمل‌ونقل صادر می‌شود.

شرایط لازم عبارت‌اند از داشتن دعوتنامه از این کشور، فرم درخواست، کپی کارت شناسایی ملی، کپی پاسپورت، مرجع مدرسه (برای اهداف تحصیلی)، گواهی ازدواج با تأیید دفتر اسناد رسمی، مرجع کار و بانک، سند مهروموم‌شده از اقامت در هتل، بیمۀ مسافرتی و کپی بلیط. هزینۀ ویزا بسته به نوع ویزا 35 تا 60 یورو است.

D-Visa

این ویزا برای بازدید طولانی‌مدت در کشور مانند تحصیل، اشتغال، اتحاد مجدد و داشتن ملک در قلمرو مجارها صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز عبارت‌اند از فرم درخواست، دعوتنامه از موسسۀ مربوطه در این کشور، کپی کارت شناسایی ملی، کپی پاسپورت، مرجع مدرسه (اهداف تحصیلی)، گواهی ازدواج با تأیید دفتر اسناد رسمی، مرجع کار و بانک، سند مهروموم‌شده از اقامت در هتل، بیمۀ مسافرتی و کپی بلیط و هزینۀ ویزا بسته به نوع ویزا 35 تا 60 یورو است.

اجازۀ اقامت

اجازۀ اقامت در مجارستان برای فعالیت سودمند، اجازۀ کار و اجازۀ اقامت فقط برای کارمندان در دسترس است. اجازۀ اقامت طولانی‌مدت، ویزا و اقامت برای اعضای خانواده می‌تواند توسط هر فردی که واجد شرایط باشد، درخواست شود.

نتیجه‌گیری

مجارستان در شرق اروپای مرکزی واقع شده و جمعیت آن کمتر از 10میلیون نفر است که چندین اقلیت را شامل می‌شود. پایتخت آن، بوداپست، تقریباً دو میلیون نفر جمعیت دارد. همچنین با اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوونی همسایه است. این کشور یکی از اعضای OECD، ناتو، اتحادیۀ اروپا و منطقه شینگن است. زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینت (HUF) است.

این کشور یکی از 15 مقصد گردشگری محبوب در جهان است. باید گفت مکان‌های میراث جهانی متعدد، ذخایر زیست‌کرۀ یونسکو، بزرگ‌ترین سیستم غار آبی و دومین دریاچۀ حرارتی بزرگ جهان (دریاچۀ Hévíz)، بزرگ‌ترین دریاچۀ اروپای مرکزی (دریاچۀ بالاتون) و بزرگ‌ترین علفزارهای طبیعی در این کشور قرار دارند.

مقاله پیشنهادی—>تحصیل در مجارستان

سؤالات متداول

کشور مجارستان کشوری مسطح است که دارای دشت وسیع مجاری است و یک منطقه کشاورزی مولد شناخته شده است.

21 نفر از نمایندگان پارلمان اروپا از این کشور هستند.

اگر قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارید براحتی میتوانید بدون محدودیت سفر کنید .

بنر

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن