مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. نروژ یکی از کشورهای ثروتمند حوزه اسکاندیناوی و یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن است. آمار مهاجرت به این کشور به دلیل اقتصاد قوی، رفاه اجتماعی و نرخ پایین بیکاری در چند سال اخیر افزایش زیادی داشته است و سالانه در حال افزایش است. برای مهاجرت به نروژ روش‌های مختلفی وجود دارد و در بیشتر آ‌ن‌ها امکان اخذ اقامت دائم این کشور هم وجود دارد. آشنایی با این روش‌ها و شرایط استفاده از آن‌ها، موضوعی مهم برای متقاضیان مهاجرت به این کشور است که در این مطلب قصد معرفی برخی از آن‌ها را داریم

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کشور نروژ برای مهاجرت چگونه مقصدی است؟

کشور نروژ با نام پادشاهی نروژ، کشوری مستقل در قاره اروپا و جزو کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که با کشورهایی مانند سوئد، فنلاند و روسیه هم مرز و همسایه است. این کشور زیبا و نسبتا سرد، در چند سال اخیر مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان بوده است. بالا بودن آمار مهاجرت به نروژ و متقاضیان زندگی در این کشور دلایل زیادی دارد که بیشتر آن‌ها از مزایای زندگی در این کشور زیبا هستند. این مزایا عبارتند از:

 • امنیت اجتماعی
 • تحصیل کم هزینه
 • نرخ بیکاری پایین
 • خدمات و مراقبت‌ های بهداشتی حرفه‌ای
 • حقوق و درآمد مناسب
 • هزینه‌ های مناسب زندگی
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
 • سطح تحصیلات بالای بیشتر مردم
 • امید به زندگی بالا و میانگین طول عمر 81 سال

کشور نروژ برای مهاجرت چگونه مقصدی است؟

روش‌ های مختلف مهاجرت به کشور نروژ

مهاجرت به نروژ هم مانند دیگر کشورهای دنیا روش‌های مختلفی دارد. شرط اصلی مهاجرت در تمام روش‌ها سلامت جسمی و اخلاقی متقاضی مهاجرت است. داشتن تابعیت و پاسپورت مشخص و معتبر، برخورداری از سرمایه مناسب برای زندگی در ماه‌ها یا سال اول، تسلط به زبان انگلیسی و مهارت کاری یا توانایی تحصیل از دیگر شرایطی هستند که در صورت برخورداری از آن‌ها، ویزای نروژ برای متقاضیان صادر می‌شود. روش‌های اصلی مهاجرت به این کشور عبارتند از:

 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت کاری به نروژ
 • مهاجرت سرمایه‌گذاری به نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت افراد با توانمندی‌های خاص به نروژ
 • پناهندگی

در ادامه جزئیات و شرایط هر کدام از این روش‌ها را به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

اولین و رایج‌ترین روش مهاجرت به نروژ که متقاضیان زیادی هم دارد، مهاجرت تحصیلی است. در این روش مهاجرتی، متقاضی ابتدا باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کند و برای دریافت این ویزا هم نیاز به ثبت‌نام در یکی از مقاطع تحصیلی و مراکز آموزشی کشور نروژ است. در این روش مهاجرتی تمکن مالی یکی از موضوعات مهم و شروط اصلی پذیرش متقاضیان است. البته شهریه تحصیل در این کشور چندان زیاد نیست و این موضوع یکی از مزایای مهم تحصیل در کشور نروژ است.

مقاطع تحصیلی نروژ

تحصیل در نروژ مانند بسیاری از کشورهای دنیا از مقطع دبستان آغاز می‌شود. همه کودکان نروژی با رسیدن به سن 6 سال باید در یکی از مدارس این کشور ثبت‌نام کنند. راهنمایی و دبیرستان دیگر مقاطع تحصیلی کشور نروژ قبل از دانشگاه هستند. مقاطع آموزشی قبل از دانشگاه تا سن 16 سالگی ور در بعضی مدارس 18 سالگی ادامه دارند و بعد از آن فرد وارد مقطع کارشناسی می‌شود.

دوره کارشناسی، دوره‌ای 3-4 ساله است که بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیل به این کشور، متقاضی تحصیل در این مقطع هستند. شرط تحصیل در این مقطع داشتن مدرک زبان نروژی سطح 3 و پرداخت شهریه دانشگاه است. بعد از مقطع کارشناسی دانشجویان وارد مقطع کارشناسی ارشد و بعد از آن مقطع دکتری می‌شوند. دوره ارشد برای دانشجویان خارجی رایگان و دوره دکتری با دریافت دستمزد از اساتید در ازای انجام پروژه‌های دانشجویانی برگزار می‌شود.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت کاری به نروژ

روش دیگر مهاجرت به نروژ، مهاجرت کاری است. این روش یکی از بهترین روش‌های اقامت در کشور نروژ است که از طریق جاب سیکری می‌توان برای آن اقدام کرد. جاب سیکری یا جستجوی کار، ویزایی است که به متقاضیان کار در نروژ داده می‌شود تا از طریق آن به جستجوی شغل مناسب برای خود بپردازند. این ویزا تنها برای افرادی که سابقه تحصیل در نروژ را دارند یا نیروی محقق یکی از موسسات پژوهشی این کشور هستند، قابل دریافت است. اقامت جاب سیکری 1 ساله است و فرد در این مدت می‌توان به مشاغل نیمه وقت هم مشغول باشد اما در طول یک سال باید شغلی مناسب با قرارداد رسمی را پیدا کند.

روش دیگر مهاجرت کاری به نروژ که برای دیگر متقاضیانی که مدرک تحصیلی این کشور را ندارند قابل استفاده است، روش اسکیل ورکر است. در این روش، متقاضیان کار براساس مهارت‌های خود امتیازبندی می‌شوند و افرادی که مهارت بیشتری دارند شانس ورود به مشاغل این کشور را دریافت می‌کنند. یکی از موضوعاتی که شانس مهاجرت کاری از طریق این روش را افزایش می‌دهد، داشتن پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمایی نروژی است. تفاوت جاب سیکری با اسکیل ورکر علاوه بر مورد گفته شده در زمان اخذ اقامت دائم هم هست. در روش جاب سیکری فرد از سال اول امکان اقدام برای اخذ اقامت دائم را دارد اما در روش اسکیل ورکر، این امکان بعد از 3 سال فراهم است.

مهاجرت سرمایه‌ گذاری به نروژ

یکی دیگر از روش‌هایی که برای مهاجرت به کشور نروژ وجود دارد، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور است. البته باید به این نکته دقت کرد که نروژ جزو کشورهای گران‌قیمت است و برای سرمایه‌گذاری در این کشور باید بودجه نسبتا بالایی در اختیار داشت. به علاوه سرمایه‌گذاری در این کشور با محدودیت‌هایی هم همراه است. برای مثال متقاضیان سرمایه‌گذاری خارجی امکان سرمایه در بخش‌هایی مانند معادن، زمین‌های قابل کشت و جنگل‌ها، خرید بیشتر از 10 درصد سهام شرکت‌هی دولتی، سرمایه‌گذاری مستقیم در عملیات اکتشاف و نفتی و… را ندارند.

مهاجرت سرمایه‌ گذاری به نروژ

مهاجرت به کشور نروژ از طریق ازدواج

ازدواج یکی دیگر از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توان برای مهاجرت به کشور نروژ اقدام کرد. برای استفاده از این روش باید با یکی از تبعه کشور نروژ یا فردی که اقامت دائم این کشور را دارد، ازدواج کرد. این روش هم برای زنان و هم برای مردان قابل استفاده است. اقامت از طریق ازدواج در نروژ اقامت دائمی است اما شرایطی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به زندگی در کنار همسر نروژی به مدت 3-4 سال و ارائه مدارکی که واقعی بودن ازدواج را ثابت کند، اشاره کرد. در این روش تلاش برای نشان دادن ازدواج واقعی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که دولت نروژ ازدواج را صوری و صرفا برای اخذ اقام تشخیص دهد، هر دو طرف جریمه، مجازات و احتمال اخراج آن‌ها از نروژ وجود دارد.

مهاجرت به نروژ از طریق تولد

یکی دیگر از روش‌های مهاجرتی، مهاجرت تولد است که از دو اصل خاک و خون پیروی می‌کند. در مهاجرت تولد از طریق خاک، هر فرزندی که در خاک یک کشور متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر تابعیت کشور محل تولد خود را دریافت می‌کند. در اصل خون اما نوزادانی که در یک کشور متولد می‌شوند در صورتی تابعیت دریافت می‌کنند که پدر یا مادر آن‌ها تبعه آن کشور باشند. در کشور نروژ تابعیت تولد طبق اصل خون است بنابراین صرف تولد نوزاد در خاک نروژ برای او تابعیت ایجاد نمی‌کند.

مهاجرت به نروژ از طریق تولد

مهاجرت افراد خاص به نروژ

یکی دیگر از روش‌های مهاجرتی به کشور نروژ، مهاجرت افراد خاص یا افرادی است که در یک زمینه خاص فعالیت می‌کنند یا توانمندی خاصی دارند. برای مثال هنرمندان و ورزشکاران از گروه‌هایی هستند که قادر به استفاده از این شیوه مهاجرت هستند. این افراد امکان اقامت سالانه به میزان 14 روز در نروژ بدون ویزا را دارند. البته این ویزا برای کارفرمای ورزشکار یا مدیر برنامه او یا مدیر برنامه هنرمندان صادر نمی‌شود. همچنین فرد علاوه بر داشتن مهارت باید در زمینه هنری یا ورزشی فعالیت حرفه‌ای داشته باشد.

اقامت نروژ

اقامت نروژ

معمولا افرادی می‌توانند برای کسب اقامت نروژ درخواست دهند که از صلاحیت کافی برای یافتن کار دائمی یا راه‌اندازی کسب و کار در این کشور برخوردار باشند.

سخن آخر

کشور نروژ در چند سال اخیر به یکی از گزینه‌های محبوب مهاجرت ایرانیان تبدیل شده و بسیاری از متقاضیان مهاجرت، ابتدا این کشور را به عنوان گزینه مهاجرتی خود مورد بررسی قرار می‌دهند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد که در این مطلب از هرمس اپلای مهم‌ترین آن‌ها را معرفی کردیم. در صورتی که متقاضی مهاجرت به این کشور هستید و قصد انتخاب یکی از این روش‌ها را دارید، مشاورین مجموعه ما آماده پاسخگویی به شما هستند تا شما را در زمینه مهاجرت از طریق روش انتخابی و آماده‌سازی شرایط مهاجرت راهنمایی کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
روش‌های اصلی مهاجرت به نروژ کدامند؟
مهاجرت کاری، تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت تولد، مهاجرت ازدواج، پناهندگی در نروژ و مهاجرت با توانمندی‌های خاص از روش‌های اصلی مهاجرت به نروژ هستند.
مهاجرت کاری به نروژ چند روش دارد؟
روش‌های جاب سیکر یا جستجوی کار و اسکیل ورکر یا مهاجرت از طریق مهارت شغلی، دو روش اصلی مهاجرت کاری به کشور نروژ هستند.
مزایای مهاجرت به نروژ چیست؟
از مزایای مهاجرت و زندگی در کشور نروژ می‌توان به مواردی مانند خدمات مناسب به شهروندان، اقتصاد قوی، امید به زندگی و رفاه اجتماعی بالا اشاره کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای