مهاجرت به کانادا برای افغان ها
کانادا

مهاجرت به کانادا برای افغان ها

بررسی شرایط مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. میزان مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که افغان‌ها به کانادا به عنوان یک مقصد مهاجرتی محبوب نگاه می‌کنند. به طور نسبی، بیش از یکصد و بیست هزار (120000) افغان در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با سال‌ها تخصص در این زمینه به ارائه مشاوره‌های لازم در کانادا، اخذ ویزا، مهاجرت به کانادا با مجوز کار و … می‌پردازد.

به علاوه خدمات تخصصی در این زمینه‌ها ارائه می‌دهد و خوشبختانه همیشه در مدیریت این گونه موارد مهاجرتی موفق است. به همین خاطر در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق ویزای کاری خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با این شرایط تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

روش‌های مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها

افغان‌ها از راه‌های مختلف می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند. در ادامه برخی از این روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق برنامه نیروی متخصص
 • مهاجرت از طریق برنامه PNP یا برنامه نامزدهای استانی

با توجه به کمبود نیروی کار در کانادا، این کشور سعی می‌کند سالانه تعداد زیادی مهاجر را به خود جذب کند. به همین دلیل سالانه هزاران افغان از کشور خود و یا از کشورهای دیگر مانند ایران از مسیرهای مختلف راهی کانادا می‌شوند. مهاجرت به کمک هر یک از این مسیرها شرایط، مدارک و الزامات خاص خود را می‌طلبد.

به همین دلیل عزیزانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، قبل از اقدام تحقیق کرده و مسیر درست را برای خود انتخاب کنند. بیش از 100 برنامه در دسته بندی‌ها و زیرشاخه‌های مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. هر برنامه، دسته و زیرمجموعه الزامات منحصر به فردی دارد که قبل از استفاده از آن باید رعایت کنید.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق برنامه‌های کاری

برخی از برنامه‌های کاری مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها شامل:

 • برنامه کارگر ماهر فدرال
 • برنامه مهارت‌های تجاری فدرال
 • برنامه کارگر ماهر در کبک

کانادا برنامه‌های تحصیلی زیادی را برای پذیرش مهاجران طراحی و اجرا کرده است. به همین دلیل است که سالانه افراد زیادی از ملیت‌های مختلف به کانادا مهاجرت می‌کنند. افغان‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند و هر ساله با کمک برنامه‌های مهاجرتی کانادا می‌توانند مهاجرت کنند. در ادامه به بررسی این برنامه‌های کاری خواهیم پرداخت.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال

در روند مهاجرت برنامه کارگران ماهر فدرال؛ اگر فردی در یکی از مشاغل طبقه بندی شده کانادا دارای مهارت و تجربه کاری باشد، می‌تواند به یکی از استان‌های کانادا خارج از کبک مهاجرت کند. کانادا یک طبقه بندی منظم برای مشاغل مختلف دارد. این بدان معناست که هر یک از مشاغل مختلف در کانادا در یکی از دسته بندی‌های لیست مشاغل کانادا قرار می‌گیرند. فهرست طبقه بندی مشاغل ملی کانادا، به اختصار NOC نامیده می‌شود.

شرایط شرکت در برنامه کارگر ماهر فدرال

افرادی که مایل به مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال هستند باید تعدادی از شرایط عمومی را رعایت کنند. این شرایط عبارتند از:

 • حداقل مدرک پیش دانشگاهی
 • تسلط بر زبان انگلیسی
 • ارائه سرمایه کافی برای مهاجرت از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال
 • داشتن مهارت شغلی بر اساس لیست فهرست طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC)

بعد از اینکه شخص، شرایط عمومی شرکت در برنامه کارگر ماهر فدرال بدست آورد، می‌تواند وارد فرآیند دومرحله‌ای دریافت ویزای کار کانادا از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال شود.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

با برنامه کارگران ماهر فدرال مهاجرت کنید

پس از اینکه فرد مطمئن شد که حداقل شرایط لازم برای مهاجرت را دارد. وارد مرحله اول ثبت نام می‌شود. این مرحله به عنوان یک سیستم امتیازدهی طراحی شده است. معیار محاسبه این مرحله 100 امتیاز خواهد بود. اگر فردی موفق به کسب نمره 67 یا بالاتر شود، وارد مرحله دوم درخواست خود برای مهاجرت به کانادا می‌شود.

در حال حاضر افرادی که 67 امتیاز بدست می‌آورند، وارد مرحله دوم درخواست مهاجرت به کانادا می‌شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید کسب این امتیاز به معنای پذیرفته شدن و دریافت ویزای کاری کانادا نیست. تنها مجوزی است که می‌توان از طریق آن وارد مرحله دوم درخواست مهاجرت به کانادا شد.

با برنامه کارگر ماهر فدرال مهاجرت کنید

معیارهای اصلی برای امتیاز بندی برنامه کارگر ماهر فدرال

 • مهارت زبان (28 امتیاز)
 • تحصیلات (25 امتیاز)
 • سابقه کار (15 امتیاز)
 • سن (12 امتیاز)
 • پیشنهاد شغلی کانادا (10 امتیاز)
 • سازگاری (10 امتیاز)

با برنامه کارگران ماهر فدرال مهاجرت کنید

پس از کسب امتیازات مناسب از مرحله اول، فرد وارد مرحله دوم درخواست مهاجرت به کانادا می‌شود. این مرحله نیز بر اساس امتیازدهی است. اما این بار امتیاز از 1200 محاسبه شد. اداره مهاجرت کانادا هر سال یک حداقل امتیاز را تعیین می‌کند و بر اساس آن امتیاز مهاجران را می‌پذیرد.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق برنامه مهارت تجاری فدرال

این روش مهاجرت به افغانستان برای کارگران ماهری است که به دلیل مهارت در زمینه خاصی می‌خواهند اقامت دائم کانادا را داشته باشند. کارگران ماهر افغان باید حداقل شرایط لازم را برای مهاجرت از طریق برنامه مهارت‌های تجارت فدرال داشته باشند. حداقل شرایط لازم برای مهاجرت از طریق برنامه مهارت‌های تجارت فدرال عبارتند از: تسلط به زبان (انگلیسی یا فرانسوی)، حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت (یا معادل پاره وقت)، یک پیشنهاد شغلی تمام وقت از کانادا برای یک نفر به مدت یک سال از داخل کانادا که نشان دهنده اثبات بودجه لازم برای حمایت از خود و خانواده خود است.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق برنامه کارگر ماهر در کبک

برنامه کارگران ماهر کبک برای کارگران ماهری است که می‌خواهند به طور دائم در کانادا اقامت داشته باشند و در استان کبک زندگی کنند. این استان قرارداد مهاجرتی ویژه‌ای با دولت کانادا دارد. استان کبک کانادا قوانین خاص خود را برای انتخاب مهاجران دارد. برای مهاجرت به کانادا به عنوان کارگر ماهر کبک، مهاجران باید دو مرحله انتخاب را سپری کنند.

یعنی پس از پذیرش در استان کبک و اخذ گواهی(CSQ) می‌توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. البته مهاجران افغانی که دارای تحصیلات هستند، می‌توانند به عنوان نیروی کار ماهر در این کشور مشغول به فعالیت شوند.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق برنامه کارگر ماهر در کبک

فاکتورهای مورد نیاز کارگر ماهر در کبک

 • آموزش و اطلاعات: میزان تحصیلی که یک مهاجر ارائه می‌کند، به عنوان مثال، فردی با مدرک دکترا نمره بالاتری نسبت به فردی با مدرک دیپلم دارد.
 • تجربه کاری: به افرادی که حداقل 6 ماه و حداکثر 4 سال سابقه کار داشته باشند امتیاز سابقه کار تعلق می‌گیرد.
 • مهارت زبان: فردی که مایل به مهاجرت است دانش کافی به زبان انگلیسی یا فرانسه دارد. البته تسلط بر زبان فرانسه در اولویت مهاجرت به کبک است. میزان تسلط به زبان انگلیسی با آزمون آیلتس مشخص می‌شود.
 • سن: سن مهاجر دارای امتیاز است، به عنوان مثال، افرادی که میانگین سنی کمتر از 35 دارند، امتیاز بیشتری نسبت به افراد با میانگین سنی 40 سال و بالاتر خواهند داشت.
 • پیشنهاد کار از داخل کانادا: اگر یک مهاجر یک پیشنهاد شغلی کانادایی یا یک پیشنهاد شغلی یک ساله از یک کارفرمای کبک داشته باشد، این یک پاداش برای آنها در نظر گرفته می شود.
 • داشتن فرزند و همسر: داشتن خانواده برای مهاجران کبک امتیاز محسوب می شود و امتیاز خاص خود را دارد.
 • تمکن مالی: یک فرد مهاجر باید حداقل توانایی مالی برای تسویه حساب مهاجرتی خود در کبک را داشته باشد.
 • وابستگی خانوادگی در کبک: این بدان معناست که یکی از اعضای خانواده یا بستگان نزدیک مهاجر در استان کبک ساکن است.
 • اشتغال در کبک: افرادی که قبل از درخواست مهاجرت در کبک شاغل باشند، دارای امتیاز خواهند بود.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها با اخذ ویزای کاری

همانطور که می‌بینید، مهاجرت کاری به کانادا مانند سایر گزینه‌های مهاجرت به کانادا، یک فرآیند دو مرحله‌ای بر اساس امتیاز است. این یعنی افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند. در مرحله اول باید طبق معیارهای تعیین شده توسط کانادا نمرات مناسب را کسب کنند. پس از کسب امتیاز کافی به مرحله دوم می‌روند و پس از بررسی مجدد مدارک و شرایط دعوت نامه دریافت می‌کنند.

در مرحله ابتدایی امتیاز متقاضیان مهاجرت برمبنای امتیاز صد مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعد از دریافت نمره مناسب وارد مرحله دوم می‌شوید. در مرحله دوم امتیازها بر مبنای 1200 محاسبه خواهد شد. در نهایت دولت کانادا از افرادی که بالاترین امتیاز را بدست آورده اند، انتخاب می‌کند.

مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها از طریق ویزای تحصیلی

افغان‌های مقیم ایران می‌توانند با اخذ مجوز تحصیلی این کشور به کانادا مهاجرت کنند و اقدامات لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا را انجام دهند. دانشجویانی که توسط یک موسسه آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا پذیرفته شده‌اند، می‌توانند برای تحصیل در کانادا برای برنامه ای که در آن پذیرفته شده‌اند، ویزای دانشجویی کانادا را درخواست کنند.

کانادا این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است که در حین و پس از تحصیل کار کنند. علاوه بر این، دولت فدرال مسیری را برای اقامت دائم در کانادا در نظر گرفته است. بسیاری از برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا نیز به طور خاص دانشجویان بین‌المللی را هدف قرار می‌دهند.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه گذاری

دولت‌های فدرال و استانی و استان کبک تعدادی از برنامه‌های مهاجرت سرمایه گذار و کارآفرین را اجرا می‌کنند که فرصت‌های عالی برای دریافت اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کند. این برنامه شامل برنامه‌های کارآفرینی استانی و برنامه سرمایه‌گذاری استان کبک است.

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق استارتاپ و خود اشتغالی

دولت فدرال کانادا برنامه ویژه‌ای برای افغان‌هایی با ایده‌های خلاقانه و نوآورانه برای اخذ اقامت دائم کانادا در نظر گرفته است. همچنین داوطلبان شاغل در یکی از مشاغل فرهنگی، هنری و ورزشی می‌توانند با اثبات مهارت خود در این زمینه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

هزینه مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها

هر یک از روش‌های ذکر شده در هنگام مهاجرت از افغانستان به کانادا هزینه خاص خود را دارد. برای دریافت ویزای کانادا، متقاضیان هر یک از این روش‌ها باید توانایی مالی مورد نیاز روش انتخابی را نشان دهند. هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی در کانادا بسته به مدرسه بین 15 تا 50 هزار دلار کانادا متغیر است. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیز در مقاطع مختلف بسته به رشته و دانشگاه بین 5 تا 30 هزار دلار هزینه دارد.

یکی دیگر از روش‌های ذکر شده برای مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها، روش سرمایه‌گذاری است که حداقل سرمایه مورد نیاز 100000 دلار می‌باشد. با توجه به برنامه‌های مختلف استانی برای سرمایه‌گذاری، این هزینه ممکن می‌تواند تا 250 هزار دلار متغیر باشد و میزان تمکن مالی مورد نیاز بسته به استان و محل سرمایه‌گذاری بین 400 تا 800 هزار دلار متغیر است. در روشی مانند کار در کانادا، فرد باید قدرت مالی لازم برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده اش در کانادا را در طول دوره کاری داشته باشد.

دریافت اقامت کانادا برای مهاجران افغانی

از دیگر موارد مهم دیگری که بعد از مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها، اهمیت بسیاری دارد، دریافت اقامت این کشور است. افرادی که از طریق روش‌های مختلف مهاجرتی مانند مهاجرت از افغانستان به کانادا وارد این کشور می‌شوند تمایل به اخذ اقامت کانادا و شهروندی کانادا در این کشور دارند.

تحصیل به تنهایی در کانادا اجازه اقامت را نمی‌دهد، اما اگر پس از تحصیل، متقاضی در کانادا شغلی پیدا کند، پس از پنج سال می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند و سپس برای شهروندی اقدام کند. در روش‌های سرمایه‌گذاری، ازدواج و کار، متقاضیان می‌توانند طبق روش انتخابی بین سه تا پنج سال برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

ارزانترین راه مهاجرت به کانادا

ارزانترین راه مهاجرت به کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت به شمار می‌رود؛ چرا که امکانات تحصیلی و فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور وجود دارد. همچنین سرمایه‌گذاری در کانادا به‌راحتی امکان‌پذیر است و می‌توان به روش‌های مختلفی در این کشور پیشرفته سرمایه‌گذاری کرد.

کلام آخر

شرایط سخت زندگی در کشور افغانستان و حضور طالبان در این کشور، موجب شده است تا مردم این کشور برای شرایط زندگی بهتر و امنیت بالا به کشورهایی همچون کانادا مهاجرت کنند. پس مهاجرت به کانادا می‌تواند برای افغانی‌ها مفید باشد، چرا که مردم این کشور بیشتر به دنبال امنیت، بهداشت بیشتر، درآمد مکفی و تحصیل فرزندان خود هستند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا افغان ها می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند؟
بله، امکان‌پذیر است. افغان‌ها می‌توانند از طریق روش‌های مختلف مهاجرتی به کانادا مهاجرت کنند.
سریع ترین روش مهاجرت به کانادا چیست؟
سریع ترین روش ممکن برای مهاجرت به کانادا، اکسپرس اینتری است.
روش‌های قانونی مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها چیست؟
افغان ها نیز می‌توانند از روش های مختلفی از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج مهاجرت قانونی داشته باشند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من یک تبعه افغانستانی هستم که فعلا در کشور ایران زنده گی میکنم ممکن ترین راه برای مهاجرت به کانادا چیست؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بهترین راه مهاجرت برای هرفرد متفاوته باید ابتدا شرایط شما رو بررسی کنیم تا با توجه به شرایطتون شما رو راهنمایی کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles