شرایط مهاجرت برای مشمولان سربازی

شرایط مهاجرت برای مشمولان سربازی

مهاجرت به خارج از کشور برای تمام کسانی که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند و کارت پایان خدمت ندارند یک از دغدغه‌های اساسی است. به همین علت کسانی که به سن خدمت رسیده‌اند و دوست دارند که در کشور دیگری خدمت کنند باید از سازمان نظام وظیفه مجوز مهاجرت را بگیرند.

برای این مشمولان که قصد کارهای پژوهشی، تحقیقاتی، مطالعاتی و زیارتی در خارج از کشور را دارند تنها راهی که پیش روی آن‌ها در نظر گرفته شده است. شما باید با ارائه وثیقه بانکی میتوانید مجوز تحصیل در خارج از کشور را بگیرید. همچنین حتی نوع سفر بر میزان وثیقه شما تاثیر گذار خواهد بود.شما پیش از این که برای گرفتن معافیت تحصیلی خود اقدام کنید باید در ابتدا باید از قوانین لازم آگاهی داشته باشید.

در این مقاله تمام سعی شده است که به سوال‌های شما مانند شرایط مهاجرت برای مشمولان سربازی چگونه است؟ برای مهاجرت تحصیلی چه مقدار وثیقه بپردازم؟ و یا شرایط و مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی چیست؟ پاسخ دهیم. شما پیش از هرگونه اقدامی باید در ابتدا بدانید که از وضعیت نظام وظیفه خود استعلام بگیرید.

موضوعات مقاله:

استعلام از وضعیت نظام وظیفه

شما برای آنکه از وضعیت نظام وظیفه خود استعلام بگیرید باید به دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی مراجعه کرده و کد پنج رقمی سخا خود را دریافت کنید. تمام مشمولان می‌توانند با مراجعه به سامانه نظام وظیفه وضعیت خود را بررسی کنند. این مرحله موجب می‌شود که شما سنوات مجاز خود را بدانید و ناخواسته غیبت نخورده و جریمه نشوید.

سنوات مجاز معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

•    کاردانی: ۲ سال و ۶ ماه
•    کارشناسی پیوسته: ۵ سال
•    کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال
•    ارشد ناپیوسته: ۳ سال
•    کارشناس ارشد پیوسته: ۶ سال
•    دکتری تخصصی: ۶ سال
•    دکتری پزشکی: ۸ سال

سنوات ارفاقی

در شرایط خاصی که دانشجو نتواند در مدت سنوات مجاز خود تحصیلاتش را به پایان برساند یک سال سنوات ارفاقی در نظر گرفته خواهد شد. دانشگاه باید پس از ۳ماه از اتمام سنوات مراتب را به پلیس +۱۰ اطلاع دهد. دانشجو برای آنکه از سنوات ارفاقی استفاده کند باید شرایط زیر را داشته باشد:

• در مقطع کارشناسی پیوسته: دانشجو باید حداقل ۱۰۰ واحد را پاس کرده باشد.
• در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته: دانشجو باید حداقل ۱۸ واحد را پاس کرده باشد.
• مقطع دکتری تخصصی: دانشجو باید حداقل ۱۸ واحد را پاس کرده باشد.

مهاجرت تحصیلی برای مشمولان سربازی

برای تمام پسرانی که ۱۸ سال دارند برای خروج از کشور باید مراتب را به سازمان نظام وظیفه اعلام کرده و این سازمان خروج این افراد تایید کند. سازمان نظام وظیفه تنها افرادی را تایید میکند که شرایط زیر را داشته باشند.

 • غیبت سربازی نداشته باشند. هرگونه غیبت غیر موجه موجب می‌شود که خروج شما از کشور با دشواری همراه شود.
 • دارای برگه اعزام بدون غیبت باشند.
 • دارای برگه معافیت تحصیلی باشند.
 • دارای گواهی اشتغال به تحصیل بوده یا اینکه خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کرده باشند.
 • فرم درخواست خروج موقت از دانشگاه محل تحصیل خود را گرفته باشند.

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

مشمولانی که قصد خروج از کشور را دارند برای آنکه بتوانند معافیت تحصیلی خود را بگیرند باید مدارک زیر را ارائه دهند:
•    ۲ عدد عکس پرسنلی ۴x۳ تمام رخ رنگی
•    اصل شناسنامه و به همراه کپی آن
•    اصل کارت ملی به همراه کپی کارت ملی
•    فرم درخواست معافیت تحصیلی از آموزشگاه محل تحصیل

مقاله پیشنهادی : مهاجرت به خارج از کشور

وثیقه خروج از کشور برای مشمولان سربازی

تمام مشمولان خواهان تحصیل ر در خارج از کشور باید اجاره سازمان نظام وظیفه را داشته باشند. شما برای آنکه مجوز خروج از کشور را دریافت کنید باید پولی را به سازمان نظام وظیفه به عنوان وثیقه دهید. رقم‌هایی که مشمولان برای خروج از کشور دهند شامل موارد زیر است:
 

•    برای سفرهای علمی و پژوهشی ۳ میلیون تومان (حداکثر ۳۰ تا ۴۵ روز)
•    برای سفر مطالعاتی ۴۰ میلیون تومان (۶ ماه ارشد، ۱ سال دکتری)
•    برای سفرهای گردشی و سیاحتی ۳۰ میلیون تومان (۳۰ روز)
•    برای سفرهای زیارتی ۵ میلیون تومان (برای کسانی که در دوره سربازی نیز هستند در نظر گرفته می‌شود)
•    برای سفر ورزشی ۳۰ میلیون تومان (مهلت قانونی با توجه به شرایط مسابقات ورزشی)

•    پیگیری و درمان بسته به میزان طول درمان متغیر است.
 

لازم به ذکر است که تمام کسانی که مجوز دریافت کرده‌اند اما در زمانی که سازمان نظام وظیفه برای آن‌ها در نظر گرفته است به کشور باز نگردند دچار جریمه شده و وثیقه آن‌ها ضبط خواهد شد. حتی محدودیت‌های دیگری از جمله خروج برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.

انواع وثیقه برای خروج از کشور

برای تمام کسانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور برای تحصیل را دارند انواع مختلفی وثیقه از طرف سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. وثیقه‌های شما شامل سفته، سند ملکی و پول نقد می‌باشد. لازم به ذکر است که تمام بانک‌ها اینگونه ضمانت نامه‌ها را ارائه نمی‌دهند. شما پیش از اینکه ضمانت نامه خود را از بانک دریافت کنید لازم است که مفاد آن‌ها را در بانک مورد نظر خود مورد بررسی قرار دهید. در ادامه شرایط هر کدام از این وثیقه‌ها به شما شرح داده شده است.

وثیقه با استفاده از سند ملکی

چنانچه شما می‌خواهید که از سند خانه استفاده کنید باید سند شش دانگ منزل خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید. برای استفاده از این گونه وثیقه کنید در زمان مشخصی یکی از نمایندگان سازمان نظام وظیفه به همراه شما در دفتر خانه، ملک مورد نظر شما به تصرف سازمان نظام وظیفه در خواهد آورد، اما پیش از این یکی از کارشناسان شهرداری خانه شما را قیمت‌گذاری خواهد کرد.

اگر خانه شما در شهری غیر از تهران نیز نیاز است که نماینده رسمی دادگستری اقدام به قیمت و ارزش‌گذاری ملک شما کرده و نتایج آن به همراه تاییدیه و مهر به تهران ارسال خواهد شد. لازم به ذکر است شما نمی‌توانید از سند باغ یا زمین استفاده کنید.

وثیقه با استفاده از ضمانت‌های بانکی

در این روش شما می‌توانید که با پرداخت پول نقد و یا سفته برای مهاجرت تحصیلی خود سند یا ضمانت نامه بانکی دریافت کنید. لازم به ذکر است که اینگونه از ارائه ضمانت بانکی توسط بسیاری از بانکها ارائه نمی‌شود. در این روش شما دو مسیر پیش رو خواهید داشت:

•    ارائه پول و دریافت ضمانت بانکی
•    سپردن سفته و سند نزد بانک

وثیقه با استفاده از پول نقد

این روش یکی از متداولترین روش‌های مهاجرتی است. شما با استفاده از پول نقد می‌توانید وثیقه دریافت کنید. در این روش شما با توجه به نوع سفر خود (سیاحتی، زیارتی، تحصیلی) باید پولی را به عنوان سرمایه‌گذاری بلند مدت نزد بانک قرار دهید و به جای آن ضمانت نامه بانکی دریافت کنید. شما حال می‌توانید با دادن آن ضمانت نامه بانکی به سازمان نظام وظیفه مجوز خروج از کشور خود را دریافت کنید.

شما باید توجه داشته باشید که تمام این ضمانت نامه‌ها به صورت یکساله بوده و شما باید پس از یک سال دوباره آن‌ها را تمدید کنید. در این روش شما باید ۲۰ میلیون پول به عنوان سپرده‌گذاری بلند مدت به بانک تحویل دهید. اما لازم به ذکر است که شما باید فرد متعهدی نیز را به مدت ۴ الی ۶ سال جهت تمدید ضمانت نامه خود در نظر بگیرید.

زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مشمولان

زمانی که مشمول قصد مهاجرت به خارج از کشور را داشته باشد و شرایط دریافت معافیت را نیز داشته باشد، باید وثیقه و مدارک خود را به سازمان نظام وظیفه در زمان مقرر تحویل دهد. پس از بررسی‌های کارشناسان نظام وظیفه چیزی در حدود ۱ الی ۲ هفته طول می‌کشد که شرایط شما را مورد بررسی قرار بگیرد و برای شما گذرنامه ارسال شود.

مراحل دریافت معافیت تحصیلی

شما برای آنکه معافیت تحصیلی خود را از سازمان نظام وظیفه دریافت کنید باید مراحل زیر را سپری کنید.

•    در ابتدا باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد خود را داشته باشید.
•    در مرحله بعد شما باید نامه معرفی به نظام وظیفه را از دانشگاه سایق خود دریافت کنید.
•    در مرحله بعد باید به سایت نشا رفته و نامه معرفی به نظام را از وزارت علوم و فناوری اطلاعات دریافت کنید.

این نامه به شما اجازه می‌دهد که در قبال اینکه در دانشگاه مقصد خود پذیرفته شده‌اید با سپردن وثیقه معافیت تحصیلی دریافت کنید.

مراحل دریافت مجوز خروج از کشور برای مشمولان

تمام مشمولانی که قصد خروج از کشور را دارند، در ابتدا نیاز است که به یکی از شعبه‌های پلیس +۱۰ مراجعه کنند. شما باید با کد سخا (کدی که وضعیت نظام وظیفه شما را مشخص میکند و توسط مراکز پلیس +۱۰ صادر می‌شود) و کد ملی وارد سامانه خود شوید. شما در این مرحله نیاز است که تاریخ سفر خود را نیز وارد کنید. در مرحله بعد شما باید وثیقه و تاییدیه مدارک خود را نیز ارسال کنید. سپس پس از اینکه تمام مدارک شما مورد بررسی قرار گرفت گذرنامه شما صادر خواهد شد .

پس از اینکه نظام وظیفه مدارک شما را تایید کرد، مدارک شما را به اداره گذرنامه ارسال خواهد کرد. شما پس از حدود یک هفته می‌توانید با مهری که بر صفحه آخر شما زده شده است در بازه زمانی مشخص معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید.

دریافت مجوز خروج از کشور به صورت غیر حضوری

برای آنکه مجوز خروج خود را بگیرید حتما لازم نیست که به صورت حضوری به پلیس +۱۰ مراجعه کنید. شما میتوانید به صورت الکترونیکی نیز در خواست خود را ارائه دهید. شما در ابتدا باید کد سخا خود را داشته باشید. کدی که به شما داده می‌شود وضعیت نظام وظیفه شما را مشخص خواهد کرد. سپس شما باید با کدی که دریافت کرده‌اید به آدرس vazifeh.police.ir بروید. شما باید با کد ملی و کد سخا دریافت شده به این سامانه وارد شوید.

نتیجه گیری

تمام پسرانی که سن آن‌ها از ۱۸ سال گذشته باشد نمی‌توانند بدون آنکه مجوز خروج از کشور را داشته باشند، در خارج تحصیل کنند. این مشمولان باید خدمت سربازی را گذرانده باشند یا اینکه وثیقه‌ای را برای تحصیل در خارج از کشور به سازمان نظام وظیفه عمومی ارائه کرده باشند. از انواع وثیقه‌ها میتوان به وثیقه سند ملکی، ضمانت نامه بانکی و پول نقد اشاره داشت. تنها برای یک سال به شما مجوز خروج از کشور می‌دهند. شما باید هر سال ضمانت نامه خود را تمدید کنید.

سوالات متداول درباره شرایط مهاجرت برای مشمولان سربازی

بله – شما میتوانید با ارائه ضمانت نامه‌های بانکی، ملکی و نقدی به سازمان نظام وظیفه عمومی در خارج از کشور تحصیل کنید.

بله – شما میتوانید پیش از اینکه مشمول شده باشید در خارج از کشور تحصیل کنید.

بله – با مراجعه به وب سایت Epolice میتوانید که اقدام به دریافت پاسپورت کنید.

شما برای آن که برای تحصیل به خارج از کشور بروید باید چیزی در حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه کنید.

شما باید حتما در زمان تعیین شده به کشور بازگردد. در غیر اینصورت جریمه شده، متخلف محسوب شه و غیبت خواهید خورد.

از شما میخواهند که حساب قرض الحسنه باز کنید. شما پس از اینکه از کشور خارجی بازگشتید پول شما به حساب قرض الحسنه قوامین شما پرداخت خواهد شد.

2 پاسخ

 1. سلام ایا با کارت معافیت کفالت پدر میتوان برای ادامه تحصیل به خارج رفت؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   معافیت داشته باشید مانعی نداره برای خروجتون از کشور .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن