مهاجرت به لبنان

مهاجرت به لبنان

مهاجرت به لبنان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. بیشتر متقاضیان مهاجرت، کشورهای اروپایی را برای ادامه تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. با این حال برخی از کشورهای آسیایی توانسته‌اند توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت را به خود جلب کنند. یکی از این کشورها لبنان است که در نزدیکی ایران و منطقه خاورمیانه قرار دارد. این کشور یکی از زیباترین کشورهای خاورمیانه به شمار می‌رود و سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا به لبنان سفر می‌کنند. باید بدانید که لبنان دارای سیستم آموزشی بسیار خوب و فرصت‌های شغلی زیادی است. همچنین این کشور بسترهای مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب، با شرایط مهاجرت به لبنان و زندگی در این کشور آشنا شویم.

کشور لبنان؛ عروس خاورمیانه

کشور لبنان که با نام رسمی جمهوری لبنان شناخته می‌شود، در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه قرار دارد. لبنان یکی از کشورهایی حاشیه دریای مدیترانه به شمار می‌رود. در واقع این دریا در غرب لبنان بوده و کشور سوریه در شرق و شمال این کشور قرار گرفته است. باید اشاره کرد که لبنان از جنوب با کشور اسرائیل مرز مشترک دارد. به دلیل زیبایی منحصربه‌فرد لبنان، به این کشور عروس خاورمیانه گفته می‌شود.

شهر بیروت که پایتخت این کشور است یکی از بهترین شهرهای دنیا از نظر کیفیت زندگی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که کشور لبنان بالاترین درآمد سرانه غیر نفتی در سراسر دنیا را دارد. همچنین باید بدانید که شهر بیروت به پاریس خاورمیانه مشهور است و سالانه میلیون‌ها گردشگر خارجی از این شهر بازدید می‌کنند. زبان رسمی کشور لبنان عربی است، اما هر یک قوم‌های ساکن در این کشور زبان خود را دارد. باید اشاره کرد که واحد پول کشور لبنان پوند یا لیره است.

لبنان؛ عروس خاورمیانه

چگونگی پیدایش کشور لبنان

قدیمی‌ترین نام شناخته‌شده کشور لبنان در واقع فنیقیه است. فنیقی‌ها در واقع تاجران و دریانوردانی بودند که در حدود 3500 سال قبل به سواحل لبنان امروزی آمده و در همان منطقه ساکن شدند. جالب است بدانید که اقتصاد فنیقی‌ها بر پایه تولید رنگ قرمز ارغوانی بوده که با استخراج نوعی صدف دریایی انجام می‌شد. در آن زمان از رنگ قرمز ارغوانی برای رنگ‌آمیزی لباس‌ها و به‌ویژه شنل‌ها استفاده می‌شد.

باید بدانید که یونانی‌ها نام فنیقیه را به این منطقه دادند؛ چرا که این کلمه به معنی رنگ ارغوانی بوده و در واقع نام همان نوع صدفی است که این رنگ را از آن می‌گرفتند. به مرور نام این منطقه به لبنان تغییر کرد که نامی در زبان آرامی بوده و به معنی سرزمین سپید است. دلیل این نام‌گذاری سفیدپوش شدن کوه‌های لبنان به دلیل بارش برف‌های سنگین به شمار می‌رود. جالب است بدانید که به لبنان در زبان لاتین لیبانوس، در زبان فرانسوی لیبان و در زبان انگلیسی لبانن گفته می‌شود.

به دلیل اینکه در طول تاریخ کشور لبنان همیشه تابع کشور شام یا سوریه کنونی بود، با نام شامات نیز شناخته می‌شد. لازم به ذکر است که در طول حکومت عثمانی‌ها، کشور لبنان تحت کنترل عثمانی‌ها بود. در آن زمان این کشور سرزمین خودمختار لبنان نامیده شد. باید بدانید که در سال 1920 میلادی، کشور لبنان تحت استعمار کشور فرانسه قرار گرفت و نام آن به لبنان بزرگ تغییر کرد. در نهایت این کشور در 21 نوامبر 1941 میلادی اعلام استقلال کرد و نام آن به جمهوری لبنان تبدیل شد. هم‌اکنون در سراسر دنیا از این کشور با نام لبنان یا لبانن یاد می‌شود.

وضعیت جغرافیایی و سیاسی کشور لبنان چگونه است؟

بهتر است قبل از مهاجرت به لبنان، با موقعیت جغرافیای و ساختار سیاسی این کشور آشنا شوید. مساحت کشور لبنان که در غرب آسیا قرار گرفته حدود 10452 کیلومتر مربع است. به این ترتیب کشور لبنان در رتبه 162 وسیع‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد. همچنین باید بدانید که این کشور حدود شش میلیون نفر جمعیت داشته و در رتبه 112 پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. لبنان سرزمینی کوهستانی به شمار می‌رود و چند رودخانه بزرگ و معروف دارد. از جمله این رودخانه‌ها می‌توان به لیطانی و عاصی در دره سهل‌البقاع و رودخانه کلب اشاره کرد.

دره سهل‌البقاع در میان دو رشته کوه لبنان شرقی و لبنان غربی قرار گرفته است. به غیر از شهرهای بندری و مناطق ساحلی در لبنان، سایر مناطق این کشور کوهستانی هستند. لبنان زمستان‌های سرد و بارانی دارد و در تابستان‌ها هوای آن بسیار گرم و شرجی است. در ارتفاعات کوهستان زمستان‌های به شدت برفی و دمای هوا زیر صفر خواهد بود.

حکومت کشور لبنان بر پایه دموکراسی بوده و یک مجلس ملی در دولت این کشور وجود دارد که شامل نمایندگانی از همه اقوام لبنانی می‌شود. ساختار سیاسی کشور لبنان به صورت طایفه‌ای بوده و دولت این کشور همواره در تلاش برای حفظ بدنه سیاسی کشور است. طبق قوانین سیاسی لبنان، رئیس‌جمهور این کشور باید از میان مارونی‌های کاتولیک انتخاب شده و نخست‌وزیر هم باید سنی باشد. همچنین جانشین نخست‌وزیر باید شخصی با اعتقادات ارتدوکس مسیحی و رئیس مجلس این کشور باید شیعه باشد.

مجلس کشور لبنان شامل 128 نماینده می‌شود و روال انتخاب رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، جانشین نخست‌وزیر و رئیس مجلس در نمایندگان مجلس تکرار خواهد شد. باید بدانید که نیمی از نمایندگان مجلس مسلمان و نیمی دیگر مسیحی هستند. همچنین باید اشاره کرد که نمایندگان این مجلس هر چهار سال یک بار با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

وضعیت اقتصادی کشور لبنان

وضعیت اقتصادی یکی از مهم‌ترین مواردی است که قبل از مهاجرت به لبنان باید آن را در نظر بگیرید. کشور لبنان ثبات خوبی دارد اما روند روبه‌رشد آن بسیار کند است. اقتصاد کشور لبنان بر پایه چهار بخش صنعت کشاورزی، تجارت، خدمات و منابع این کشور استوار است. به دلیل وجود آب فراوان و زمین‌های حاصلخیز در لبنان، صنعت کشاورزی رونق بسیار زیادی در این کشور دارد. باید بدانید 12 درصد نیروی کار در لبنان به صنعت کشاورزی اختصاص داشته و به همین دلیل صنعت کشاورزی در این کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

لازم به ذکر است که سه بخش دیگر اقتصادی لبنان نقش گسترده‌تری در اقتصاد این کشور دارند. باید اشاره کرد که کشور لبنان در حال گسترش صنعت کشاورزی خود بوده تا بتواند از این صنعت میلیاردها دلار درآمد کسب کند. این کشور در زمینه واردات پوشاک لوازم آرایشی و بهداشتی فعال بوده و یکی از صادرکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی و لبنیات به کشورهای اروپایی است.

شهرهای مهم و جاذبه‌های توریستی لبنان

قبل از مهاجرت به لبنان بهتر است که شهرها و جاذبه‌های توریستی این کشور را بشناسید. به غیر از بیروت، شهرهای بزرگ و مهم لبنان شامل طرابلس، دیرالقمر و بابلوس می‌شوند. بیروت با قدمت حدود پنج هزار سال، شهری بندری بوده که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است. باید بدانید که بیروت بزرگ‌ترین شهر لبنان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سراسر دنیا به شمار می‌رود. شهر طرابلس در شمال بیروت و فاصله 85 کیلومتری این شهر واقع شده و بعد از بیروت بزرگ‌ترین شهر در لبنان است. سالانه گردشگران زیادی به دلیل وجود جاذبه‌های توریستی فراوان در طرابلس، به این شهر سفر می‌کنند.

دیرالقمر یکی از شهرهای بسیار قدیمی و تاریخی لبنان است. این شهر در واقع محل اقامت حاکمان لبنان در قدیم بوده و آثار تاریخی دیگری نیز در این شهر به چشم می‌خورد. شهر بابلوس یکی دیگر از شهرهای قدیمی در لبنان بوده که توسط یونانی‌ها طراحی و ساخته شده که همچنان شکوه خود را حفظ کرده است. باید اشاره کرد که بابلوس به عنوان مهم‌ترین سایت باستان‌شناسی در لبنان شناخته می‌شود.

لازم است بدانید که چند اثر تاریخی در کشور لبنان وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده‌اند. از جمله این آثار تاریخی می‌توان به غار جیتا، موزه میم و ویرانه‌های بعلبک اشاره کرد. غار جیتا یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار جذاب در لبنان بوده و گالری‌های زیادی از دوره‌های تاریخی در آن وجود دارد. باید بدانید که این غار دو طبقه بوده و در سال 1836 میلادی کشف شد. اما امکان بازدید از این غار برای عموم مردم از سال 1958 ایجاد شد. موزه میم در کشور لبنان به مواد معدنی نفیس و سنگواره‌های قدیمی مربوط می‌شود. سازه بعلبک هم در واقع یک مکان تاریخ در لبنان بوده که به سبک رومی ساخته شده و از مهم‌ترین معماری‌های خاورمیانه است.

چگونه می‌توان به کشور لبنان مهاجرت کرد؟

کشور لبنان یکی از کشورهایی است که سالانه گردشگران و مهاجران زیادی به آن سفر می‌کنند. باید بدانید که افراد ایرانی برای سفر به لبنان نیازی به اخذ ویزای این کشور ندارند. لازم به ذکر است که اقامت بدون ویزا در لبنان فقط به مدت سه هفته امکان‌پذیر خواهد بود. به عبارتی دیگر در صورتی که بدون ویزا به لبنان سفر کنید فقط اجازه دارید به مدت 20 روز در این کشور حضور داشته باشید.

در صورتی که بخواهید در لبنان زندگی کنید و وارد بازار کار شده یا ادامه تحصیل دهید، باید ویزای این کشور را دریافت کنید. باید بدانید که لبنان برای افرادی که قصد مهاجرت با هزینه کمتر نسبت به کشورهای بزرگ را دارند، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. اگر شما هم قصد مهاجرت به لبنان را دارید باید روش‌های مهاجرت به این کشور را بشناسید و با توجه به اهداف و شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید. از جمله روش‌های مهاجرت به لبنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه تحصیل

کار و اشتغال

سرمایه‌گذاری

ازدواج و تولد

ادامه تحصیل در کشور لبنان

سیستم آموزشی کشور لبنان به این صورت است که تحصیلات مدرسه به دو بخش دبستان و دبیرستان تقسیم می‌شود. مقطع دبستان که برای کودکان 6 تا 15 سال اجباری است، نه سال طول می‌کشد. سپس نوبت به مقطع دبیرستان می‌رسد که سه سال طول خواهد کشید. جالب است بدانید که در مدارس خصوصی لبنان سیستم به کلی با مدارس دولتی تفاوت دارد. مقاطع مدارس خصوصی شامل سه سال پیش‌دبستانی، چهار سال دبستان و پنج سال دبیرستان می‌شود. به طور کلی پس از تحصیلات دبیرستان، دانش‌آموزان می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های لبنان

برای مهاجرت به لبنان و تحصیل مقطع کارشناسی باید از یک دانشگاه در این کشور پذیرش بگیرید. برای اخذ پذیرش باید با شرایط تحصیل این مقطع در لبنان آشنایی داشته باشید. ابتدا باید بدانید که مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های لبنان در هشت ترم و به مدت چهار سال ارائه می‌شود. آشنایی به زبان عربی شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش می‌دهد. البته برای اخذ پذیرش حتما باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5 داشته باشید. همچنین باید مدرک دیپلم و ریز نمرات آن را ارائه دهید و ثابت کنید که برای تحصیل در لبنان توانایی مالی کافی دارید. پس از اخذ پذیرش و شروع تحصیل در دانشگاه‌های لبنان، با گذراندن تعداد مشخصی از واحدها مدرک لیسانس خود را دریافت خواهید کرد.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور لبنان

طول دوره مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های لبنان دو سال است. برای اخذ پذیرش در این مقطع باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشید و مدارک خاصی را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. از جمله این مدارک می‌توان به مدرک دیپلم و لیسانس به همراه ریز نمرات اشاره کرد. باید بدانید که حتما دو استاد راهنما باید پایان‌نامه کارشناسی ارشد شما را تایید کنند تا بتوانید مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کنید. در صورت تسلط به زبان عربی و انجام مصاحبه به این زبان، شانس اخذ پذیرش برای شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که مدرک زبان انگلیسی آیلتس شما برای این مقطع باید حداقل 5.5 باشد.

مهاجرت به لبنان

گذراندن دوره دکترا در دانشگاه‌های لبنان

اخذ پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه‌های لبنان نیازمند شرکت در یک آزمون ورودی است. پس از کسب نمره قبولی در این آزمون، باید با گروه عملی دانشگاه مصاحبه کرده و تاییدیه این گروه را دریافت کنید. سپس باید به تهیه پروپوزال و انتخاب استاد راهنما یا همان سوپروایزر بپردازید. به یاد داشته باشید که پروپوزال شما باید از سوی استاد راهنمای انتخابی تایید شود. برای تحصیل در این مقطع باید مدارکی مانند دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس خود را به همراه ریز نمرات آن‌ها برای دانشگاه ارسال کنید. همچنین باید انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و مقالات پژوهشی منتشر شده خود را به دانشگاه ارائه دهید.

شما باید زیر نظر استاد راهنما پایان‌نامه خود را بنویسید تا در نهایت مدرک دکترای خود را دریافت کنید. به طور کلی طول دوره دکترا پنج سال است و شما برای نوشتن پایان‌نامه شش ماه نیاز خواهید داشت. باید اشاره کرد که مقطع دکترا در لبنان به زبان انگلیسی ارائه شده و در موارد بسیار کمی تحصیل این مقطع به زبان عربی بوده است.

مهاجرت برای کار و اشتغال به لبنان

با توجه به ثبات اقتصادی کشور لبنان، شرایط برای کار و اشتغال در این کشور مناسب است. بنابراین کار کردن در لبنان می‌تواند مفید بوده و درآمد خوبی داشته باشد. برای مهاجرت به لبنان و کار در این کشور حتما باید اطلاعات کافی از شرایط آن داشته باشید. باید بدانید که کار در لبنان به چند روش امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها مهاجرت به لبنان برای انجام ماموریت سازمانی بوده که در این روش اقامت محدودی به متقاضی داده می‌شود. برخی از مشاغلی که از طریق آن‌ها می‌توان برای انجام ماموریت به لبنان مهاجرت کرد شامل نمایندگان سازمان‌ها و ارگان‌ها، دیپلمات‌ها، معلمان و تاجران می‌شوند.

یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت کاری به لبنان کار در شرکت‌هایی است که در لبنان شعبه دارند. فرایند اخذ اقامت و کار در لبنان به این روش نسبت به دیگر روش‌ها آسان‌تر است. چرا که داشتن مهارت و استعداد در این مشاغل برای اخذ اقامت کاری کافی خواهد بود. برخی از موسسات در لبنان برای کار کار کردن به این روش شامل هتل‌ها، بانک‌ها، نمایندگی‌های سامسونگ و اپل، شرکت‌های خودروسازی، نمایندگی‌های لوازم خانگی می‌شوند.

جالب است که در لبنان مشاغلی وجود دارد که افراد غیر لبنانی نمی‌توانند انجام دهند. از جمله این مشاغل می‌توان به عضویت در حزب‌الله و کارگری اشاره کرد. باید بدانید که با دریافت ویزای کار شما یک اقامت شش‌ماهه دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید این اقامت را تا سه بار تمدید کنید. باید بدانید که با حضور به مدت سه تا پنج سال در لبنان می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

سرمایه‌گذاری در کشور لبنان

به شور کلی سرمایه‌گذاری در هر کشوری به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به ثبت شرکت، خرید ملک، خرید سهام و استارتاپ اشاره کرد. البته با هر روش سرمایه‌گذاری نمی‌توان اقامت دائم کشور مقصد را دریافت کرد. باید بدانید که روش سرمایه‌گذاری در لبنان که به اخذ اقامت این کشور منتهی می‌شود، ثبت شرکت است. برای مهاجرت به لبنان از طریق ثبت شرکت باید هدف اقتصادی خود را تعیین کرده و آیتم‌های مورد نیاز برای این کار را مشخص کنید. همچنین باید یک نام تجاری برای شرکت خود انتخاب کرده و یک بیزینس پلن قوی برای آن داشته باشید.

باید بدانید که سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در لبنان قیمت بالایی نیست و شما باید فقط 30 درصد از هزینه ثبت شرکت را به صورت مستقیم پرداخت کنید. روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به لبنان شامل خرید ملک و راه‌اندازی شعبه یک شرکت در لبنان می‌شود. برای خرید ملک در لبنان باید از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی اقدام کنید. همچنین برای راه‌اندازی شعبه شرکت باید از طرف شرکت اصلی تاییدیه و مجوز این کار را داشته باشید.

مهاجرت به لبنان از طریق ازدواج و تولد

یکی از روش‌های معمول مهاجرت به هر کشوری ازدواج است. یعنی متقاضی برای مهاجرت به کشور مقصد با فردی که تابعیت آن کشور را دارد ازدواج می‌کند تا شرایط مهاجرت برای او فراهم شود. باید بدانید که مهاجرت به لبنان از این طریق امکان‌پذیر است. شما برای مهاجرت به لبنان باید با شخصی ازدواج کنید که تابعیت لبنان را داشته باشد. یکی از شرایط مهم برای این امر میزان اختلاف سنی متقاضی و همسرش است. به عبارتی دیگر، اختلاف سنی میان متقاضی و همسر لبنانی او باید تناسب داشته باشد. به عنوان مثال نباید یک نفر ۱۶ساله با یک فرد ۴۰ساله ازدواج کند. چرا که این امکان وجود دارد که هدف از این ازدواج موارد غیر اخلاقی باشد.

برای مهاجرت به لبنان از طریق ازدواج باید ثابت کنید که هم شما و هم همسر لبنانی، از این ازدواج راضی هستید. همچنین همسر لبنانی شما باید ثابت کند توانایی مالی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و همسرش را دارد. بعد از انجام تمام این مراحل، هنگامی که وارد خاک لبنان بشوید فقط دو هفته فرصت دارید که ازدواج خود را ثبت کنید. لازم به ذکر است که با مهاجرت به لبنان از این طریق می‌توانید با گذشت سه سال از حضور در لبنان، اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

مهاجرت از طریق تولد به قانون کشور مقصد در این زمینه بستگی دارد. برخی از کشور از قانون خون پیروی می‌کنند و برخی دیگر قانون خاک را در نظر می‌گیرند. جالب است بدانید که کشور لبنان از قانون خون پیروی می‌کند. اما تفاوت قوانین این کشور با بیشتر کشورهای دنیا در این است که طبق قوانین کشور لبنان هر دو والدین فرزند متولد شده باید تابعیت لبنان را داشته باشند. بنابراین می‌توان گفت که به نوعی از طریق تولد نوزاد نمی‌توانید تابعیت لبنان را به دست آورید.

جمع‌بندی

کشور لبنان از جمله کشورهایی است که هر سال تقاضا برای مهاجرت به آن افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از متقاضیان با هدف ادامه تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری در تلاش برای مهاجرت به لبنان هستند. اگر شما هم قصد چنین کاری را دارید، بهتر است که با یک کارشناس مهاجرتی مشورت کنید. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با داشتن سال‌ها سابقه در زمینه مهاجرت، آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه مهاجرت شما به لبنان است. همین الان با هرمس اپلای تماس بگیرید و از مشاوره بهترین کارشناسان مهاجرتی موسسه ما بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

شما می‌توانید برای ادامه تحصیل، کار و اشتغال، سرمایه‌گذاری و ازدواج به کشور لبنان مهاجرت کنید.

شما می‌توانید با ثبت شرکت، خرید ملک و راه‌اندازی شعبه یک شرکت در لبنان سرمایه‌گذاری کنید.

از طریق ازدواج می‌توان به لبنان مهاجرت کرد. برای این کار دو شرط اصلی وجود دارد. اول اینکه همسر متقاضی باید تابعیت لبنان را داشته باشد و دوم اختلاف سنی متقاضی و همسرش نباید غیر عادی باشد. اما مهاجرت از طریق تولد امکان‌پذیر نیست؛ چرا که هر دو والدین فرزند متولد شده باید تابعیت لبنانی داشته باشند تا فرزند آن‌ها بتوانند تابعیت لبنانی بگیرد.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن