کار در اندونزی

کار در اندونزی

کار در اندونزی مطلبی است که در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم. کشورهایی را که در جنوب شرقی آسیا قرار دارند، می‌توان قطب اقتصادی این قاره نامید. به همین دلیل، افراد زیادی تمایل دارند که به این کشورها مهاجرت کرده و در آن‌ها کار کنند. یکی از این کشورها اندونزی بوده که به ‌عنوان نیروگاه اقتصادی در این منطقه، پذیرای اتباع زیادی از کشورهای دیگر برای کار است. کار در اندونزی به شما این فرصت را می‌دهد که در کشوری با استاندارد بالای زندگی استخدام شوید و زندگی خوبی را تجربه کنید.

در این بین، فراموش نکنید که در هر کاری پرس ‌و جو از متخصصان آن امر درست‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. مهاجرت نیز یکی از این موارد بوده و بهتر است هرگز به‌ تنهایی تصمیم نگیرید و اقدام نکنید. عاقلانه‌ترین کار این است که پیش از هر اقدامی سری به سایت مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای بزنید و با مشاوران این مجموعه مشورت کنید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چند دلیل برای این که اندونزی را انتخاب کنید

اگر هنوز نمی‌دانید که چرا کار در اندونزی می‌تواند نقطه شروع خوبی برای ساختن زندگی باشد، باید این مقاله را بخوانید و با دلایل مهمی که بیان می‌شوند، آشنا شوید. اندونزی کشوری بوده که سال‌ها تلاش کرده است تا اقتصاد خود را پا به‌ پای کشورهای پیشرفته دیگر رشد دهد و جنبه‌های دیگری مانند شهرنشینی را در میان مردم خود نهادینه کند.

توسعه محصولات و خدماتی که در شهرهای بزرگ این کشور وجود دارند، می‌توانند دلیلی بر این ادعا باشند. نه ‌تنها جاکارتا که پایتخت این کشور است، بلکه سایر شهرها نیز در حال تجربه این پیشرفت هستند. برای کار در این کشور شهرهای زیادی وجود دارند که می‌توانند فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار شما قرار دهند و البته این فرصت‌ها تنوع بسیار زیادی دارند که نمی‌توان از آن‌ها صرف‌نظر کرد.

چند دلیل برای این که اندونزی را انتخاب کنید

کدام مشاغل در اندونزی چشم‌انداز خوبی دارند؟

بر اساس گزارشی که صندوق جمعیت سازمان ملل منتشر کرده است، بیش از ۵۰ درصد مردم اندونزی به شهرنشینی تمایل پیدا کرده‌اند و البته هر روز بر تعداد این افراد افزوده می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا فرصت‌های شغلی زیادی برای اتباع سایر کشورها در زمینه گردشگری و تدریس زبان به وجود بیاید.

از طرف دیگر، باید بدانید که مردم این کشور در کنار توسعه شهرنشینی خود، بیش از گذشته به برندها توجه می‌کنند و برای آن ارزش زیادی قائل هستند. اگرچه در برخی صنایع مانند صنایع غذایی و نوشیدنی هنوز برندهای محلی جولان می‎دهند؛ اما برای صنایع دیگر آینده درخشانی از طریق تأسیس شرکت‌های چند ملیتی قابل تصور است. این امر در صورتی تحقق می‌یابد که این شرکت‌ها بتوانند نیازهای بازار محلی را نیز در نظر بگیرند. این به آن معنی است که حتی به‌ عنوان یک کارآفرین نیز می‌توانید در این کشور پیشرفت کنید.

 تنها نکته مهم در این زمینه، توجه دولت به نیروی کار متخصص و ماهری است که تجربه لازم را در زمینه شغلی مورد نظر داشته باشد. برای دولت اندونزی مهم این است که شما ماهر باشید و هیچ فرد اندونزیایی نتواند کار شما را انجام دهد.

 

اقتصاد اندونزی چگونه است؟

اقتصاد اصلی کشور اندونزی بیشتر بر پایه بخش خدماتی آن استوار است. به همین دلیل، مهاجران راحت‌تر می‌توانند در بخش‌هایی مانند گردشگری و تدریس زبان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. اگرچه هر روز بر تعداد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی کشور اندونزی افزوده می‌شود، اما هنوز هم دولت در گرداندن اقتصاد سهم بزرگی در کنار بخش خصوصی دارد. دولت برای این که بتواند اقتصاد خود را تثبیت کند، برنامه‌ بلندمدتی را در نظر گرفته است که هدف آن کاهش فقر، ارتقای  کیفیت منابع انسانی و بهبود علم و فناوری است.

این کشور با تولید ناخالص داخلی که نزدیک به ۱ و نیم تریلیون دلار است، یکی از کشورهای بزرگ در عرصه اقتصادی محسوب می‌شود. پایتخت اندونزی به دلیل این ‌که بنادر زیادی دارد و با کشورهای آسیایی و استرالیایی در ارتباط است، یکی از بزرگ‌ترین مراکز صادرات به‌ حساب می‌آید. این بندر یکی از بزرگ‌ترین بنادر در مناطق اطراف محسوب می‌شود.

اقتصاد اندونزی چگونه است؟

 مالیات در کشور اندونزی به چه مواردی تعلق می‌گیرد؟

سیستم مالیاتی که در این کشور حاکم است، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. هر فردی که در این کشور کار می‌کند، باید شماره پرونده مالیاتی را برای خود تدارک ببیند. این شماره را می‌توانید از طریق وب‌سایت این اداره دریافت کنید. مهاجرانی که مشغول کار در اندونزی هستند، به دو شیوه مشمول مالیات می‌شوند.

افرادی که بیش از ۱۸3 روز در این کشور اقامت داشته باشند، مقیم به ‌حساب می‌آیند و مالیات آن‌ها بر اساس قوانین جهانی دریافت می‌شود. در این بین، اگر کمتر از  این زمان در اندونزی اقامت کنند، غیر مقیم هستند و فقط درآمدی که از این کشور دریافت می‌کنند، مشمول مالیات می‌شود. در این خصوص، بهترین کار این است که حتماً از یک مشاور مالیاتی کمک بگیرید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

بخشی از مالیات توسط کارفرما پرداخت می‌شود. با کمک یک مشاور می‌توانید کاری کنید که کمترین میزان مالیات ‌بر درآمد به شما تعلق بگیرد. به ‌عنوان ‌مثال؛ برخی از کارفرماها هزینه مسکن و مدرسه را نیز پرداخت می‌کنند. با این روش، نیازی نیست برای این موارد مالیات بدهید، در صورتی‌ که اگر این میزان به ‌صورت نقدی در اختیار شما قرار گیرد، مجبور به پرداخت مالیات هستید.

 

صنایع اصلی در کشور اندونزی کدام هستند؟

صنایع مختلفی در این کشور مشغول به کار و در حال پیشرفت هستند که می‌توانید برای کار در اندونزی روی آن حساب کنید. نفت و گاز، کفش و پوشاک، معدن، سیمان، تولید کود شیمیایی، لاستیک و تخته سه لا، مواد غذایی و صنعت گردشگری از جمله صنایع در حال پیشرفت هستند.

در ابتدا، بخش اعظم کارگران در این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار بودند؛ اما اکنون این جمعیت شاغل در حال انتقال به بخش خدمات هستند. با این ‌وجود، هنوز بخش کشاورزی نیز با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و ۴۱ درصد افراد در این بخش استخدام می‌شوند.

صنایع اصلی در کشور اندونزی کدام هستند؟

فرصت‌های شغلی را بیشتر بشناسید

اغلب مهاجرانی که برای کار در اندونزی به این کشور مهاجرت می‌کنند، در شرکت‌های چند ملیتی استخدام شده و برخی نیز در قسمت صادرات مشغول به کار می‌شوند. بد نیست بدانید که کشور اندونزی به‌ سادگی به اتباع سایر کشورها ویزای کاری نمی‌دهد؛ بنابراین بهترین گزینه برای مهاجرت به این کشور در غالب اشتغال، کمک ‌گرفتن از همین شرکت‌های بزرگ است.

برای شروع به کاریابی بهتر است از شهر جاکارتا شروع کنید. این شهر بیشترین فرصت‌های شغلی را در اختیارتان قرار می‌دهد. جاکارتا هم پایتخت مالی است و هم محل استقرار بسیاری از صنایع محسوب می‌شود. صنایع و بخش‌های الکترونیک، خودرو، شیمی، زیست و مهندسی در این شهر جای زیادی برای پیشرفت دارند.

در زمینه کاریابی مؤسسات بین‌المللی متعددی مشغول به فعالیت هستند و به افراد در یافتن شغل مناسب خود کمک می‌کنند. مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای با داشتن ارتباط نزدیک با مؤسسه کاریابی بین‌المللی کاربین، متقاضیان خود را در این راه یاری می‌دهد. مجموعه کاربین یکی از معتبرترین مؤسسات کاریابی است که زیر نظر وزارت کار ایران فعالیت می‌کند و می‌تواند بهترین موقعیت شغلی را متناسب با شرایطتان بیابد.

برای کار در اندونزی باید چه کاری انجام دهید؟

اولین گامی که برای کار در اندونزی باید بردارید، این است که چند مجوز لازم را دریافت کنید. یکی از این موارد، مجوز کار یا IMTA است. مجوزهای دیگر شامل ویزای اقامت محدود یا KITAS و مجوز خروج چندگانه یا MERP هستند. نکته مهمی که باید بدانید، این است که شاید دریافت این اسناد تا سه ماه به زمان نیاز داشته باشد؛ پس صبر کنید تا این اسناد برای شما صادر شوند.

بلافاصله پس از صدور ویزای کار می‌توانید وارد این کشور شده و مشغول به کار شوید و در کنار آن، حقوق و مزایای لازم را نیز دریافت کنید. توجه کنید که بدون داشتن مجوز شما متخلف هستید و دولت اندونزی شما را مشمول مجازات می‌داند.

برای کار در اندونزی باید چه کاری انجام دهید؟

قوانینی که باید بدانید

برای این که بتوانید به کار در اندونزی مشغول شوید، لازم است تا حتماً با قوانین استخدامی این کشور آشنایی داشته باشید. آنچه که باید در زمینه استخدام مد نظر قرار بگیرد، قوانین کاری بوده که در این کشور رایج است. در نتیجه، شما نمی‌توانید قوانین کار را نادیده بگیرید و آن را به ‌اصطلاح دور بزنید.

شما در این کشور می‌توانید بین ۵ تا ۶ روز و حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کنید. به ‌ازای هر ۴ ساعت که کار می‌کنید، می‌توانید نیم ساعت استراحت کنید و اجازه ندارید که بیش از سه ساعت در روز اضافه‌ کاری داشته باشید. به‌ عبارت‌ دیگر، اضافه ‌کاری شما نباید بیش از ۱۴ ساعت در هفته باشد. طی تعطیلات رسمی کشور، شما نیز تعطیل خواهید بود. در کنار تعطیلات رسمی می‌توانید در سال ۱۲ روز مرخصی داشته باشید و از آن بهره‌مند شوید.

برای بانوانی که در اندونزی مشغول به کار هستند، دو روز در ماه به ‌ازای دوران قاعدگی، سه ماه برای زایمان و یک ماه و نیم برای سقط جنین با توصیه‌نامه از طرف پزشک، مرخصی در نظر گرفته می‌شود. برنامه‌های تأمین اجتماعی نیز اجباری است و برای همه کارمندان و کارگران باید در نظر گرفته شود. مزایای پیری، بیمه سلامت و بسته‌های در نظر گرفته شده در صورت فسخ قرارداد از مزایای کار در این کشور هستند.

با فرهنگ کاری در کشور اندونزی آشنا شوید

 مردم اندونزی افرادی آرام، گشاده‌رو و مهمان‌پذیر هستند و همین ویژگی‌ها به فرهنگ کار در این کشور نیز سرایت کرده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این افراد پس از یک روز کاری از یکدیگر تشکر می‌کنند. این عمل حتی در روزهایی که فرسودگی کاری کمتری وجود دارد، نیز دیده می‌شود. آن‌ها با این شیوه نشان می‌دهند که می‎‌دانند شما چقدر سرکار خسته می‌شوید و زحمت می‌کشید.

برای این که بتوانید با فرهنگ این کشور خود را تطبیق دهید و در میان همکاران خود بیشتر پذیرفته شوید، بد نیست چند کلمه را به زبان اندونزیایی بیاموزید. با این روش، همکاران شما متوجه می‌شوند که چقدر برای شغل خود و کشور آنان ارزش قائل هستید و راحت‌تر شما را در میان خود می‌پذیرند. از طرف دیگر، در بسیاری از موارد، همکاران شما در هنگام سلام و خداحافظی با یکدیگر دست می‌دهند. این کار به نشانه احترام است و اگر این کار را انجام ندهید، به عنوان بی‌احترامی برای آنان تلقی می‌شود.

ما به شما توصیه می‌کنیم که روز اول از همکاران خود بپرسید تا بدانید کدام عادات را باید انجام دهید و کدام یک از کارها ممکن است باعث شوند بین شما و دیگر همکارانتان فاصله بیفتد. با این روش می‌توانید در محیطی گرم فعالیت کنید و از کار خود نیز راضی باشید.

با فرهنگ کاری در کشور اندونزی آشنا شوید

کدام فرهنگ‌ها را باید جدی بگیرید؟

برای کار در اندونزی باید بتوانید با فرهنگ آنجا هماهنگ شوید و رضایت رئیس خود را جلب کنید. با این شیوه، هم شما از فعالیت خود راضی هستید، هم کارفرمای خود را مجاب می‌کنید که استخدام شما کار درستی بوده است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که آنچه برای شرکت‌های محلی اندونزی اهمیت دارد، تعادل بین کار و زندگی است. آن‌ها به‌ خوبی می‌دانند که کارمندی بازده بیشتری دارد که به ‌اندازه کافی استراحت می‌کند و شاد است. پس سعی نکنید بیش از حد کار کنید.

در این بین، فراموش نکنید که آنچه گفتیم، به این معنی نیست که نباید در کار جدی باشید. جدیت و احترام به سلسله ‌مراتب از همه چیز در این کشور مهم‌تر هستند. سعی کنید هرچه کارفرمای شما برای شما در نظر گرفته است، انجام دهید و اگر احساس می‌کنید که تصمیمات او باید به چالش کشیده شوند، اصلاً این کار را جلوی سایر همکارانتان انجام ندهید. این امری است که تخلف جدی محسوب می‌شود و ممکن است مشمول مجازات شوید.

برای این که مطابق خواست آن‌ها لباس بپوشید، باید بدانید که در این زمینه آن‌ها کمی محافظه‌کارانه‌تر عمل می‌کنند. رهبران و کارفرماها انتظار دارند تا مرتب و البته رسمی لباس بپوشید. ژاکت روی پیراهن‌های آستین بلند لباس مورد پسند برای مردان است. خانم‌ها نیز باید شلوار یا دامنی بپوشند که خیلی تنگ نباشد. پوشیدن لباس‌هایی با یقه ‌باز یا لباس‌هایی که محرک هستند، اصلاً در این کشور مرسوم نیست.

 

مهاجرت

بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

برای تمامی مسلمانان، دین کشور و فرهنگ حاکم بر مکانی که قصد مهاجرت به آن را دارند اهمیت زیادی دارد چرا که در برخی کشورها، فرهنگ و شرایط حاکم بر آنجا، می تواند برای مسلمانان، بسیار آزاد دهنده باشد. به همین دلیل ما با بررسی های فراوان و در نظر گرفتن عوامل مختلفی که در طی مقاله شما را با آن ها آشنا می کنیم، لیستی از ۱۰ کشور از بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان در سال ۲۰۲۱، گرد آوری کرده ایم.

کلام پایانی

کشور اندونزی یکی از کشورهای آسیایی است که افراد بسیاری تمایل دارند به آن مهاجرت کنند. اگر شما نیز دوست دارید تا با کار در اندونزی آینده خود را به شکلی که می‌خواهید، تغییر دهید؛ بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. دولت اندونزی به‌ سادگی ویزای کار به اتباع سایر کشورها ارائه نمی‌دهد و برای گام برداشتن در این مسیر ممکن است دچار مشکل شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقتصاد اندونزی چگونه است؟
اقتصاد اصلی کشور اندونزی بیشتر بر پایه بخش خدماتی آن استوار است. به همین دلیل، مهاجران راحت‌تر می‌توانند در بخش‌هایی مانند گردشگری و تدریس زبان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.
مالیات در کشور اندونزی به چه مواردی تعلق می‌گیرد؟
افرادی که بیش از ۱۸۳ روز در این کشور اقامت داشته باشند، مقیم به ‌حساب می‌آیند و مالیات آن‌ها بر اساس قوانین جهانی دریافت می‌شود. در این بین، اگر کمتر از این زمان در اندونزی اقامت کنند، غیر مقیم هستند و فقط درآمدی که از این کشور دریافت می‌کنند، مشمول مالیات می‌شود.
صنایع اصلی در کشور اندونزی کدام هستند؟
صنایع مختلفی در این کشور مشغول به کار و در حال پیشرفت هستند که می‌توانید برای کار در اندونزی روی آن حساب کنید. نفت و گاز، کفش و پوشاک، معدن، سیمان، تولید کود شیمیایی، لاستیک و تخته سه لا، مواد غذایی و صنعت گردشگری از جمله صنایع در حال پیشرفت هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پرسنال
9 ماه قبل

سلام دوست دختر من اندونزیایی هست، هفت سال هست که باهاش در ارتباطم. امیدوارم بتونم به مقدار لازم جمع کنم و برم پیشش.

خانم میرخانی
پاسخ به  پرسنال
8 ماه قبل

سلام پرسنال عزیز وقتتون بخیر
امیدوارم موفق بشید

براتی
10 ماه قبل

سلام
وقت شما بخیر
پزشکان و دندانپزشکان چگونه می‌توانند مجوز کار در اندونزی بگیرند؟ و درآمد آنها چگونه ست؟
متشکرم

خانم میرخانی
پاسخ به  براتی
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
متاسفانه در این زمینه فعالیتی نداریم.

کادر هرمس اپلای