هزینه زندگی در ازمیر برای ایرانیان در سال 2024

هزینه زندگی در ازمیر برای ایرانیان در سال 2024

زندگی در ازمیر ترکیه، با شرایط ایدئالی همراه است که باعث شده، افراد زیادی از سراسر دنیا به خصوص ایران به این شهر مهاجرت کنند. شرایط زندگی در ازمیر برای افرادی که به امکانات، خدمات شهری و شهروندی اهمیت می‌دهند، بسیار مناسب است. ازمیر بعد از استانبول یکی از شهرهای مهم کشور ترکیه است که به دلیل شرایط خوب زندگی و گردشگری عالی، سالانه میزبان گردشگرهای زیادی خواهد بود. همچنین فرهنگ ازمیر ترکیه شباهت زیادی با ایران دارد و توجه جوانان را جذب کرده است. اما آیا هزینه زندگی در ازمیر برای همه افراد مناسب است؟ مزایای زندگی در شهر ازمیر چیست؟ برای اینکه این سوالات پاسخ دهیم و زندگی در شهر ازمیر ترکیه را بررسی کنیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی در ترکیه

زندگی در ازمیر نیاز به شناخت کافی از کشور ترکیه دارد. ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که به دلیل فاصله کمی‌ که با کشور ما دارد، سالانه افراد زیادی را میزبانی می‌کند. در حقیقت ترکیه به عنوان یکی از مقصد‌های مهم گردشگری در دنیا شناخته می‌شود و علاوه بر گردشگرها، مهاجرهای زیادی هم دارد. اما ترکیه چه امکاناتی را در اختیار افراد قرار می‌دهد که شرایط زندگی را بهتر می‌کند؟ به طور کلی ترکیه شرایط ایدئالی از زندگی را برای مردم فراهم کرده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دارای اقتصاد پویا
 • جاذبه‌های گردشگری زیاد
 • آب و هوای معتدل و مناسب در هر فصلی
 • یادگیری راحت زبان ترکی
 • فرهنگ بسیار غنی و تنوع پذیر
 • زیرساخت‌های عالی حمل و نقل و پیشرفته
 • بهره‌مندی از سیستم بهداشت و درمان
 • دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه جهانی

همچنین علاوه بر امکانات و شرایط زندگی در ترکیه می‌توان به موقعیت جغرافیایی عالی برای سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار هم اشاره کرد. اما آیا زندگی در شهر ازمیر هم مزایایی دارد؟

مزایای زندگی در ازمیر ترکیه

با توجه به اینکه ازمیر یکی از شهرهای مهم ترکیه محسوب می‌شود، مزایای زندگی در این شهر زیاد بوده و می‌توان از موقعیت‌های مختلف تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری استفاده کرد. در حقیقت افرادی که زندگی در شهرهای بزرگ را دوست دارند می‌توانند ازمیر ترکیه را انتخاب کنند. این شهر تجربه خوبی از زندگی در اختیار افراد قرار می‌دهد و می‌توان زندگی ایدئالی داشت.

مزایای زندگی در ازمیر ترکیه
از مزایای زندگی می‌توان از موقعیت‌های مختلف تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری استفاده کرد.

در حقیقت افرادی که در ازمیر زندگی می‌کنند از مزایا مختلفی بهره‌مند می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر
 • موقعیت‌های کاری با درآمد بالا
 • خدمات حمل و نقل پیشرفته
 • هزینه مناسب زندگی
 • جاذبه‌های گردشگری
 • قدرت خرید خوب مردم
 • بهره‌مندی از بهداشت و درمان

به طور کلی هر یک از مواردی که گفته شد به تنهایی، دلیل خوبی برای زندگی در ازمیر ترکیه هستند.

راه‌ های مهاجرت به ازمیر ترکیه

مهاجرت به ازمیر ترکیه یکی از اهدافی است که بسیاری از افراد به آن فکر می‌کنند. با توجه به اینکه زندگی در ازمیر با شرایط عالی و مطلوبی فراهم شده است، از این‌رو روش‌های مختلفی هم برای مهاجرت در نظر گرفته می‌شود. از این‌رو افراد متقاضی بین‌المللی باید اطلاع داشته باشند که راه‌های مختلفی برای مهاجرت به ترکیه و شهر ازمیر وجود دارد که نیاز به بررسی تخصصی دارد. ما در جدول زیر متداول‌ترین راه‌های مهاجرت به کشور ترکیه را عنوان کرده‌ایم.

روش‌های مهاجرت به ازمیر ترکیه توضیحات
مهاجرت به ازمیر ترکیه از طریق سرمایه گذاری افراد بین‌المللی با سرمایه گذاری در بخش‌های ملک و راه‌اندازی کسب و کار می‌توانند به ترکیه مهاجرت کنند و برای اخذ ویزای اقدام کنند.
مهاجرت به ازمیر ترکیه از طریق ازدواج متقاضی مهاجرت به ترکیه در صورتی که با یک فرد ترکیه‌ای ازدواج کند می‌توان برای مهاجرت خود درخواست دهد.
مهاجرت به ازمیر ترکیه از طریق تحصیل متقاضی تحصیل در ترکیه، ابتدا باید نامه پذیرش از دانشگاه دریافت کند و با ارائه مدارک مختلف، برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند.
مهاجرت به ازمیر ترکیه از طریق کار افراد متقاضی کار در ازمیر ترکیه با اخذ ویزای کار می‌توانند از موقعیت‌های شغلی مختلف استفاده کنند و برای مهاجرت به ترکیه آماده شوند.

دقت داشته باشید که هر یک از راه‌های مهاجرت به ازمیر ترکیه نیاز به ارائه مدارک مختلف دارد. از این‌رو بهتر است که با یک وکیل مهاجرتی یا کارشناس متخصص در حوزه تجارت مشورت کنید.

تحصیل در دانشگاه‌ های ازمیر

ازمیر به عنوان سومین شهر پرجمعیت ترکیه شناخته می‌شود که شرایط تحصیلی فوق‌العاده‌ای را برای افراد فراهم کرده است. به گونه‌ای که سالانه متقاضی‌های زیادی برای ادامه تحصیل، زندگی در ازمیر را انتخاب می‌کنند. این شهر زیبا، 9 دانشگاه دارد که به بخش‌های خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند و افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را داشته باشند باید برای تحصیل در رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هزینه پرداخت کنند.

تحصیل در دانشگاه‌ های ازمیر
ازمیر شرایط تحصیلی فوق‌العاده‌ای را برای افراد فراهم کرده است.

به طور کلی لیست دانشگاه‌های ازمیر ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه دموکراسی ازمیر
 • دانشگاه دفاع ملی
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه یاشار
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • موسسه فناوری ازمیر
 • دانشگاه ازمیر کاتب چلبی
 • دانشگاه باکرچای

دقت داشته باشید که هر یک از این دانشگاه‌ها برای ورود دانشجوی خارجی ممکن است که یکسری شرایط داشته باشند، از این‌رو بهتر است که قبل از سفر به ترکیه و شهر ازمیر درباره رشته تحصیلی و مدارک مورد نیاز دانشگاه‌ها، اطلاعاتی کامل دریافت کرد.

محله‌ های ازمیر و اماکن دیدنی

ازمیر ترکیه شهری است که محله‌های مختلفی دارد که هر یک زیبایی خاص خود را خواهند داشت. کارشیاک یکی از بزرگترین محله‌هایی است که ساکنان برای زندگی در ازمیر انتخاب میکنند. البته به لحاظ هزینه زندگی در ازمیر، کارشیاک جزو مناطق لوکس و زیبا  شناخته می‌شود. محله‌های دیگری هم برای زندگی در ازمیر ترکیه وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها با نام‌های، گوزل باغچه و کنارک شناخته می‌شوند. همچنین ازمیر ساحل زیبا و پهناوری دارد که زیبایی این شهر را دو چندان کرده است و بناهای تاریخی و قدیمی ‌در این شهر و محله‌ها، باعث شده تا حال و هوای قدیم ترکیه همچنان در خیابان‌ها احساس شود.

البته که بسیاری از مناطق و محله‌های ازمیر مدرن شده و ساختمان‌های جدید با بناهای پر زرق و برق، جای ساختمان‌های قدیمی ‌را گرفته‌اند اما همچنان گردشگرهای زیادی از ازمیر استقبال می‌کنند.

آب و هوای ازمیر ترکیه

شرایط آب و هوای ترکیه و شهرهای آن بیشتر مدیترانه‌ای و معتدل است. همچنین آب و هوای معتدل ترکیه باعث شده تا افراد مختلف برای زندگی شرایط مناسب‌تری داشته باشند. البته که در برخی از مناطق ترکیه، تغییرات آب و هوایی وجود دارد و دما، کمی ‌اختلاف خواهد داشت. اما ازمیر، آب و هوای معتدل دارد و به نسبت، شهر گرمی ‌است. به طور کلی طبیعت پاک و هوای مناسب باعث شده تا افراد مختلفی در این شهر بزرگ سکونت کنند.

آب و هوای ازمیر ترکیه
شرایط آب و هوای ترکیه و شهرهای آن بیشتر مدیترانه‌ای و معتدل است.

میانگین هزینه زندگی ماهیانه در ازمیر

افرادی که قصد مهاجرت به ازمیر ترکیه را دارند یا شرایط آن‌ها به گونه‌ای است که باید مدت زمان مشخصی را در این شهر سپری کنند، با این سوال مواجه می‌شوند که میانگین هزینه ماهیانه زندگی در ازمیر چقدر است؟

قبل از هرگونه توضیحی باید توجه داشته باشید که هزینه‌های زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان یک میانگین کلی را عنوان کرد. در حقیقت سبک زندگی افراد با یکدیگر تفاوت دارد و همین موضوع بر هزینه‌ها تاثیر مستقیم خواهند گذاشت. اما به طور کلی می‌توان با آمارهای مختلف، میانگین هزینه زندگی یک نفر در ازمیر را حدود 3 هزار لیر در ماه اعلام کرد. خب مشخص است که هرچه تعداد افراد خانواده‌ای بیشتر باشد، میزان هزینه‌ها هم افزایش خواهند داشت. اجاره خانه، خرید مواد غذایی، پرداخت قبوض و حمل و نقل از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی افراد هستند که باید با دقت کامل بررسی شوند تا میانگینی از هزینه‌ها مشخص شود.

قیمت اجاره و خرید خانه در ازمیر

با توجه به اینکه اجاره یا خرید خانه یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها و شرایط زندگی راحت در شهرهای مختلف است باید بدانید که ازمیر به عنوان یک شهر ساحلی، هزینه‌های مختلفی برای مسکن دارد. در حقیقت اجاره یک خانه در مرکز شهر با اطراف شهر تفاوت خواهد داشت و عوامل مختلفی مانند: متراژ خانه، سال ساخت، نوع ساختمان و محله آن تاثیر مستقیم بر هزینه‌ها خواهند گذاشت. از این‌رو در جدول زیر اطلاعاتی از هزینه‌های اجاره و خرید خانه در ازمیر ترکیه آورده‌ایم.

عنوان هزینه
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1,418 لیر
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2,311 لیر
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر 916 لیر
اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر 1,452 لیر
هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر 5,872.96 لیر
هر مترمربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر 3,656.88 لیر

توجه داشته باشید که هزینه‌های اجاره خانه ممکن است که با تغییراتی همراه باشد از این‌رو بهتر است که از قبل درباره قیمت‌های به روز شده اطلاعات کاملی کسب کنید.

هزینه مواد غذایی در ازمیر

مواد غذایی از آن دسته هزینه‌هایی است که نمی‌شود نادیده‌اش گرفت و هر فردی با توجه به سبک زندگی که دارد برای خرید مواد غذایی اولیه زندگی، هزینه می‌کند. به طور حتم هزینه زندگی در ازمیر ترکیه به بخش‌های مختلفی مرتبط خواهد شد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها هزینه مواد غذایی است. بنابراین در جدول زیر هزینه برخی از مواد غذایی اصلی آورده شده است.

هزینه مواد غذایی در ازمیر
و هر فردی با توجه به سبک زندگی که دارد برای خرید مواد غذایی اولیه زندگی، هزینه می‌کند.
عنوان هزینه
1 لیتر شیر 4 لیر
500 گرم نان 2.23 لیر
12 عدد تخم مرغ 8.87 لیر
یک کیلو گوشت قرمز 59.49 لیر
یک کیلو فیله مرغ 20 لیر
1 کیلو برنج 8.21 لیر
1 کیلو سیب زمینی 4.23 لیر
1 کیلو موز 11.03 لیر

هزینه آب و برق و گاز در ازمیر

هزینه انرژی‌های مختلف، جزو مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در شهر ازمیر هستند. پرداخت به موقع هزینه قبوض مختلف مانند: آب، برق و گاز باعث می‌شود تا از جریمه‌های مختلف جلوگیری کرد و مبالغ کمتری را پرداخت. البته علاوه بر هزینه‌های قبوض انرژی، برخی دیگر از هزینه‌ها مانند: اشتراک اینترنت و خدمات ساختمانی هم به عنوان مبالغی برای برآورد هزینه‌های زندگی در شهر ازمیر در نظر گرفته می‌شوند. اما به طور کلی هزینه انرژی‌های مصرفی شهر ازمیر در جدول زیر آورده شده است.

عنوان هزینه
میانگین هزینه برق در ازمیر ترکیه 100 الی 120 لیر در ماه
میانگین هزینه قبض‌های آب در ازمیر ترکیه 60 الی 80 لیر در ماه
میانگین هزینه گاز در ازمیر ترکیه 250 الی 400 لیر در ماه

توجه کنید که این هزینه ممکن است که با توجه به مصرف افراد، با تغییرات قیمت هم مواجه شوند.

هزینه تفریحات در ازمیر

تفریح و سرگرمی ‌جزو مهمی ‌از هزینه‌های زندگی است که نباید آن را نادیده گرفت. هنگامی ‌که در شهر زیبایی مانند ازمیر زندگی می‌کنید و از شرایط آب و هوایی خوبی بهره‌مند می‌شوید، می‌توانید از بهترین تفریحات هم استفاده کنید. منطقه ساحلی ازمیر یکی از پرترددترین و محبوب‌ترین بخش‌های ازمیر شناخته می‌شود. اگر علاقه دارید که اقامت ترکیه را در هتل‌های ازمیر تجربه کنید و آخر هفته را سپری کنید، باید هزینه‌ای حدود 160 تا 600 لیر در نظر بگیرید.

هزینه تفریحات در ازمیر
تفریح و سرگرمی ‌جزو مهمی ‌از هزینه‌های زندگی است که نباید آن را نادیده گرفت.

همچنین هزینه‌های مختلف دیگر مانند: سرو وعده غذایی در رستوران، بهره‌مندی از تفریحات مختلف دیگر و هزینه‌های رفت و آمد، همگی میانگینی از هزینه تفریحات در ازمیر خواهند بود. توجه کنید که بخش تفریحات به سبک زندگی افراد بستگی دارد و نمی‌توان هزینه مشخصی برای آن در نظر گرفت.

قیمت حمل و نقل در ازمیر

حمل و نقل نقش مهمی ‌در کیفیت زندگی افراد ایفا می‌کند. کسانی که که زندگی در ازمیر را انتخاب کرده‌اند باید بدانند که شرایط استفاده از حمل و نقل عمومی ‌برای همه افراد فراهم شده است. در حقیقت هزینه زندگی در ازمیر به لحاظ حمل و نقل، مختص به استفاده از اتوبوس و تاکسی خواهد بود. برای کسانی که در ازمیر ترکیه زندگی میکنند، قیمت بلیط یک طرفه در شهر ازمیر حدود 3 لیر محاسبه شده است و هزینه تاکسی‌ها از حدود 4 لیر شروع می‌شوند و با توجه به پیمایش و کیلومتر شمار، مبلغ اضافه می‌شود.

مقایسه هزینه زندگی در ازمیر و سایر شهر‌های ترکیه

ازمیر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه و سومین شهر پراهمیت، فرصت‌های خوبی برای زندگی دارد. این شهر زیبا، هزینه‌های مختلفی دارد که متناسب با شرایط و قدرت خرید مردم، ایدئال بوده و مشکلی وجود ندارد. البته توجه کنید که هزینه زندگی در ازمیر نسبت به شهرهای مهم استانبول و آنکارا در ترکیه کمتر است. به طور مثال هزینه اجاره خانه در استانبول به نسبت ازمیر حدود 40 درصد بیشتر است و هزینه مواد غذایی حدود 17 درصد گران‌تر است. در نتیجه ازمیر نسبت به سایر شهرهای بزرگ ترکیه، هزینه زندگی مناسب‌تری دارد.

معایب زندگی در ازمیر

به طور حتم هر فردی که زندگی در شهرهای خارجی را انتخاب می‌کند باید ابتدا مزیت‌ها و معایب آن را بداند تا با توجه به روحیه و سبک زندگی که دارد، تصمیم‌گیری داشته باشد. از این‌رو طبیعی است که ازمیر ترکیه هم یکسری نکات مثبت و منفی هم برای برخی از افراد داشته باشد.

جمعیت زیاد در شهر ازمیر را می‌توان یکی از اصلی‌ترین نکات منفی این شهر دانست. در حقیقت ازمیر جمعیت حدود 4 میلیون نفر دارد که همین موضوع باعث شده تا در ترافیک‌های سنگین بود. همچنین زبان ترکی استانبولی یکی دیگر از نکات منفی است که برای مهاجر‌ها سخت خواهد بود. زیرا بیشتر مردم به زبان رسمی ‌ترکی صحبت می‌کنند و کمتر کسی زبان انگلیسی را صحبت می‌کند. از این‌رو اگر فردی قصد مهاجرت به این شهر را دارد، بهتر است که به جای زبان انگلیسی، ترکی استانبولی آموزش ببیند.

معایب زندگی در ازمیر
زندگی در ازمیر علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز دارد.

از طرفی هم سرمایه گذار‌ها در شهر ازمیر کمتر حمایت می‌شوند و همین موضوع باعث شده تا نوسانات مختلفی در سرمایه گذاری ازمیر رخ دهد.

چگونگی اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

یکی از آسانترین روش های مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه اجاره خانه در این کشور میباشد.

راهنمای زندگی در ازمیر ترکیه با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

به طور حتم زندگی در ازمیر ترکیه یکی از آرزوهایی است که بیشتر ایرانی‌ها برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. اما برای اخذ اقامت باید هزینه های زندگی در ازمیر و اقدامات تخصصی را در نظر گرفت. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس برای پیگیری شرایط مهاجرت و زندگی در ازمیر و یا دیگر شهرهای ترکیه در کنار شما است تا به راحتی بتوانید کارهای اقامت و اخذ ویزای ترکیه را پیش ببرید. به طور کلی کارشناس‌های هرمس، آمادگی ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان را دارند و می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا تکمیل فرم مشاوره با این مجموعه در ارتباط باشید. اگر سوالی دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا زندگی در شهر ازمیر با هزینه‌های زیادی همراه است؟
خیر. ازمیر نسبت به شهر استانبول هزینه کمتری برای زندگی دارد.
زبان رسمی‌ مردم ازمیر چیست؟
مردم به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.
شرایط اقتصاد ترکیه چگونه است؟
اقتصاد ترکیه بیشتر بر پایه گردشگری آن پایدار است. و در سال‌های اخیر اوضاع بهتری دارد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای